ONZE KRUISERS VERSLINDEN MILJOENEN erf.... RIPOLIN Man uit zware beschuldigingen Vermoordde vrouw haar zoontje? Haarlemse blijft ontkennen, maar P.G. eist 6 jaar Goud vissen gaat door zégt Visser VAKANHEWEGWhIZERW Een prachtig huis vol molens Kom tot bezinning voor het te laat is! T TRUXO: GEEN BROKKEN BI] GOOCHELRIT neeuwenpraat Monsterpont maakt tarieven hoger Papier voor het opscheppen SIEBEL HET VRIJE VOLK ZATERDAG 7 JUNI 1958 PAGINA 3 Pluim Zcn™ fi0™™'' binnenkort rallen worden gemojetniseetd. ÏÏÏÏta"ï£SSÏÏ!&arïïu»S Door onze marine- medewerker mr. J. Schouwenaar Welnu, tegen het moderni seren van de kruisers waar schuwen wij nu, nu er nog geen geld aan uitgegeven is. Laten wij tot bezinning ko men voor het te laat is. De 'Zeven Provinciën' moderniseren zonder einde. Duik Banden ZWITSERSE HORLOGES Tweeling Kroongetuige 'Geraffineerd' Met burgemeester Minder zeep en méér parfum in Duitsland Nachtelijke zwempartij: militair zwaar gewond Vraag nu de nieuwe drank ieders *ak m 7 Mooimakersgoed De pelmolen heeft al zyn 'mooima kersgoed' by zich: de versierselen van de wieken, doorgaans symbolische voorstellingen, waarmee de molen werd opgetuigd bij een bruiloft of een herdenking van een trouwdag. Jn het Brabantse I Dorp," vertelt mij de heer F. V. „wordt ook nu weer zoals de voor afgaande jaren een I aantal woningen van nieuwe daken voor zien. Doch nu de j vraag: Kan men er tegen protesteren dat j dit gedaan wordt ter wijl de beiooners in hun huis moeten blij ven? Als de bouwvakar beiders beginnen moet de bewoner eerst al z'n huisraad in de slaapka- roers bergen, want dan worden er btnten tegen het plafond, gezet, oil- dersteund door palen. Wanneer dan de oude dakplaten door nieuwe ver vangen zijn, moeten de slaapkamers geschieden dan loeer dezelfde uierk- weer leeggeruimd worden. En daar zaamheden. Als de plafonds niet be schadigd worden zit men zeker drie dagen in de rommel. Werd er nu maar gewaarschuwd j wj het begin van de ■werkzaamheden, aan kon je met schoonmaken en op knappen wachten, maar het meren- j del heeft pas geverfd, behangen en gewit. En is dit alles niet te beschuit- wen als geldverspilling?" Pieter beeft deze brief aan me vrouw Spreeuw laten lezen. En zij 1 zuchtte van ganser harte met de beer F. V, mee. Wat 'n „heerlijke" rom- mei in je huis Beginnen we met die opmerking I over de geldverspilling. Bedoelt de heer V. daarmee: „Waarom er geld m stoppen, wanneer die huizen toch zullen verdwijnen?" Dan kan Pieter hem antwoorden dat die woningen j daar lu het Brabantse Dorp er nog wel zó lang zullen staan dat derge- hjke reparaties verantwoord zijn. De tijd gaat snel. Het Brabantse Dorp dateert van. 1941. En dan is het l logisch, dat die dakplaten vernieuwd moeten worden. Al een jaar of zes, zeven pikt men er steeds een aantal 1 woningen uit. En ik denk, dat protes teren weinig helpt, want de huurder I moet nu eenmaal gedogen dat de ver huurder de noodzakelijke reparaties uitvoert. De gemeentelijke woningstichting weet best dat het voor de mensen niet leuk is om al die rommel in huis te krijgen. Daarom doet zij haar best om de reparatie zo snel mogelijk uit te doen voeren. Wist de heer V. ove- rigens dat het personeel van de aan- nemer de bejaarde mensen bij de ontruiming moet helpen? Wist hij verder, dat beschadigingen aan be- hang enz, voor rekening van de wo ningstichting worden hersteld? En I dat de woningstichting daarbij zo soepel mogelijk wil optreden? Pieter blijft nog "n ogenblik In het Brabantse Dorp. Daar is nL de ama teur-toneelgroep „Be Vriendenkring" die doorgaans triomfen viert op het kleine podium van het kleine cultu rele centrum. Maar enkele dagen ge leden zag men die „Vriendenkring" toch op het zeer grote podium van de Grote Schouwburg. Ter gelegen- heid van het tienjarig bestaan voer- de men met veel succes Hans Nes- na's „Spel met een droom" op. Er waren vele belangstellenden. Zo ver welkomde de heer A. Gomersbach,i die ook de regie had, de heer J. van Mill, directeur van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken en enkele leden van het curatorium. De heer Gomersbach herdacht nog de helaas overleden mevrouw J. Stuifzand, die door haar volharding steeds de stu- wende kracht is geweest. i Dat zich in de loop der jaren een I beste kern van spelers heeft gevormd, bleek wel bij de opvoering, 't Was al leen zo jammer dat de schouwburg te matig bezet was. „Pieter, kan jij die meneer geen pluim op de hoed zetten?" vraagt mevrouw Siewert, Schinkelstraat 54a. En omdat Pieter graag pluimen op hoeden plaatst laai ik snel het re laas van mevrouw S. volgen: „Even over twaalf kwam mijn zoon tje thuis met een grote hoofdwond, die vreselijk bloedde. Gelukkig was mijnheer Wouda van de VUetkade 52 b, direct bereid om ons naar het Havenziekenhuis te rijden. Dat was overigens hard nodig wegens het bloedverlies. Mijnheer Wouda heeft ook nog op ons gewacht en ons weer keurig thuis gebracht. Toen mijn man vroeg wat het kostte, wilde die mijnheer er niets voor hebben. En van bedanken wilde hij ook niets weten". Daar gaat die pluim! I nf.en k°rt gele<!tn verschenen bulletin ran de Marmevoorliclitingsdienst is aangekon- ^j;^aFd8Vo!M b'Wra«» havo- uigd dat de beide kruisers welke onze marine bezit, Hr. Ms. 'De Ruijter' en 'De En nu, nauwelijks vier jaar na vm se DeteKems van een dergelijk bericht t e kunnen beoordelen Is het nuttig ons even te d® Marmevoorlichtingsdienst met verdiepen in de geschiedenis van deze schenen beminnelijk optimisme: 'dit bete- VóAe d. ij 7 SCftepen* kent dat de Nederlandse kruisers oor ae tweede wereldoorlog bestond de kern van de Nederlandse vloot in de Oostindische Z£ker tot 1970 geheel "up to date' wateren uit twee kruisers, de Java en de Sumatra, beide daterend uit 1924. |3nv-oor hun taak zuïle« Volgens de toen geldende theorie die vandaag de dag nog steeds gelat, maar waarover om redenen waarop wij nu niet zuilen ingaan met meer gesproken wordt, was een derde kruiser nodig om, in verband met reparatie- en onderhoudsperio den. steeds over twee schepen te kunnen beschikken. Bit leidde tot het bouwen van Hr, Ms. De Ruijter die in 1936 aan de Indische vloot werd toegevoegd. In 1942 werden Java en De Ruijter in de slag in de Java-Zee vernietigd, terwijl de Sumatra een roemloos maar uiterst nuttig einde vond als onderdeel van mi tra modem ontwerp en met voortvarendheid werd de vol- tooiing ter hand genomen. Helaas, de tweede industriële re volutie ging ook aan de kruisers niet voorbij. Elke nieuwe vinding werd na korte tijd achterhaald door een nieuwere, en een voortdu rende wijziging van de plannen ver schoof de voltooiingsdatum steeds verder. Intussen veranderde ook het we reldtoneel waarop de schepen zou den moeten opereren. Zelfstandige nationale verdediging werd een hersenschim, de verhouding met Indonesië ontwikkelde zich anders dan de marineleiding had gehoopt, Nederland trad toe tot het grote Atlantische bondgenootschap. teerde miljoenen, (naar later zou blijken meer dan 100 miljoen per schip} niet verloren te laten gaan. Zo werden na ontelbare moderni seringen de schepen in 1953 in dienst gesteld. Dit wordt nu toch bepaald te dol. De modernisering bestaat in het uitrusten van de schepen met gelei de projectielen, ledereen die zich wel eens op de hoogte heeft gesteld van de ontwikkeling van de raket- techniek weet dat op dit gebied het laatste woord bepaald nog niet ge- egen alle bedenkingen van socia- sproken is en dat hel onmogelijk is listische zijde in is steeds volge- dc ontwikkeling over de komende paar jaar, laat staan liefst twaaU jaar, te voorspellen. houden dat deze kruisers bij hun indienststeliing tot de allermodern ste ter wereld zouden behoren, en bovendien dat zij voor ons onmis baar waren. Van 'kern van de har monische vloot' werden zij omge doopt tot 'onmisbaar element in een hunter-killergroep,' subsidiair Wij geloven daar dus niets van. Integendeel, wij menen met stelligheid te kunnen voorspel len dat met deze modernisering pas een eerste stap is gezet op een nieuw gedeelte van de lange lijdens weg van onze kruisers. Een eerste stap die ons weer handenvol geld gaat. kosten; het feit dat Amerika een belangrijk deel van de kosten gaat dragen, verandert er niets aan dat Nederland maritiem boven zijn stand leeft en hoe eerder wij daar mee ophouden hoe beter het zal zijn. Toen enkele maanden geleden de motie-Vermeer over de Karei Doorman in de Tweede Kamer in stemming kwam. werd ons gezegd dat wij niet n u. nu alle geld aan de modernisering reeds was uit gegeven. met die motie moesten komen. een der kunstmatige havens die in 1944 de invasie en de daarop vol gende bevrijding van het. vasteland mogelijk hebben gemaakt. Reeds bij de behandeling van de begroting voor 1948 werd van so cialistische zijde deze ontwikke ling voorspeld en op grond daarvan het nut van twee kruisers ernstig betwijfeld. Dat dit goed gezien was bleek toen omtrent de soevereini teitsoverdracht in Indonesië de bei de naoorlogse vlootvoogden aldaar bij de commando-overdracht ver klaarden dat in de nieuwe omstan digheden de kruisers hun betekenis hadden verloren. Ook in particuliere gesprekken gaven hoge marineautoriteiten te Kort daarop besloot de regering kennen dat, hadden zij dit voorzien, In 1938 werd besloten tot het bou wen van twee kruisers ter ver vanging van de'inmiddels ver ouderde Java en Sumatra. Nadat tn mei 1940 de rompen van deze schepen in Duitse handen waren gevallen en de bezetter er vijf jaar mee had gesold, kregen wij ze in m 1945 terug. de schepen af te bouwen. Dé plannen werden diepgaand gewij zigd, alle ervaringen van de juist afgelopen oorlog werden erin ver werkt, moderne apparatuur werd besteld, kortom het werd een ui- da kruisers niet afgebouwd zouden zijn. Echter, men was toen reeds zo ver gevorderd dat telkenjare be sloten werd de schepen te vol tooien ten einde de reeds geïnves- Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) 'Mijn vrouw hield niet van onze Petertje. Zeven maanden oud was hij en mijn vrouw hield niet van hem omdat hij zo jankte.' Tk kan hem wel wurgen,' heeft ze eens tegen me gezegd, 'ils ik hem maar kwijt ben.' De rechtbank heeft haar van die moord vrijgesproken, dat is waar.' 'Maar toen ze eenmaal op vrije voeten stond heb ik haar ge zegd dat ik haar weer terug wilde hebben en haar meegenomen naar de Kennemerduinen en de Keukenhof. En daar heeft ze het me bekend. 'Hoe ik het gedaan heb, weet ik niet,' heeft ze gezegd.' Dit verklaarde een 29-jarige arbeider van de Hoogovens gisteren voor het Amsterdamse Hof over zijn echtgenote een dertigjarige huishoudster uit Haarlem, die in een kleurig zomerjurkje en een knalrood jasje voor haar rechters verscheen. Een lezer uit Rotterdam-West dook donderdagmiddag in 'n insteekhaven in de Spaansepolder om een drieja rig kind uit het water te halen. Hoe laat dat gebeurde? De lezer weet het precies: vier minuten Over drie. War.t op dat tijdstip stond zijn horloge stil. Dat horloge staat nóg stil. En onze redder (die in de ziektewet loopt) ziet geen kans het te repareren. Hy vraagt: „Kan iemand mij helpen? 't Is een horloge met stopwatch". Hier is hulp zeker op z'n plaats, zou Pieter zo zeggen. Een oproepje namens een invalide. De buitenbanden van zijn invaliden- wagen zijn totaal versleten. Zelf ko pen? Het inkomen van dit gezin ts bijzonder gering. Wie kan helpen? De maten van de achterwielen zijn 26 x 1% en van het voorwiel 20 x 1%. Aanbod Aan het einde van de week hebben wt) de volgende aanbiedingen opgeschreven: een tweepersoons ledikant met bed (be stemd) en een weckketel met flessen van B. uit de Schepenstraat, een ledi kant met hed (bestemd) von S. uit de Verboomstraat, twee armstoelen, een bedje, kleding en een vloerkleed (be stemd) van G. van de Binnensingel te Vlaardlngen, meubelen van N. van de Iependaal, een kokosmat (bestemd, van Van K. van de Dorpsweg en schilderijen van M. uit de Gelkenesstraat. Een klein haardje en een vulkachel (beide be stemd) kregen wij aangeboden van De H. uit de Heemskerkstraat, twee stofzuigers (bestemd! van T. van de Groene Hille- dljk. een kinderwagen van B. uit de Tochtstraat, een warmwaterkruik (be stemd) van Van D. uit de Kleine Vis serijstraat en gespijkerde vloerbedekking van S. uit de Krekelstraat. Kleding heb ben wij genoteerd van W. uit de Henne- wlenstraat. S. te Hoornaar, Van de P. van de Camisselaan, D. uit de Pinsestreat, B.ult de Pleretstraat, Van M. van'de Burg, Baumannlaan, D. van de Beuken- daal. A. van de HUlevllet, Van de E. uit de Ernst Caslmlrstraat en van Van S. van de Libanonwag. De heer R. van het Jaffa biedt een koerdulf met kool aan voor een bejaarde of een patiënt. Alle vrienden onze hartelijke dank. Vondst De heer F. Gerrltse, Hennewlemraat 28a. heeft op 31 mei In het postkantoor Witte van Hsemstedestraat een bril ge vonden. Bh de fam. De Wild, 3e Car- nissestraat na, berust een gevonden broche. In Florlne's lade ligt een sleu teltje dat gevonden Is op 27 me! op de hoek Pupllienstxaat-Heemraadssstraat, De heer J. J. van Dipten heeft op I juni op de Hoofdweg Nleuwerkerk-Gouda een mantel, een regenjas, een trui en een jasje van een mantelpak gevonden. Uren later, nadat niet minder dan veertien getuigen waren gehoord, zou de procureur-generaal mede in deze verklaring aanleiding vinden om zpn zware eis uit te spreken: zes jaar gevangenisstraf wegens zware mishandeling de dood ten gevolge hebbend. Maar onmiddellijk daarna meende de verdediger, dat deze 'minderwaar dige verklaring" het alleen maar waarschijnlijker maakte dat de man zélf niet vrijuit ging en verlangde hij bevestiging van het vrijsprekend vonnis dat de Haarlemse rechters in het begin van dit jaar hadden ge veld. Kind in schuurtje Wat was er op die bewuste 3e juli gebeurd? Wederom vertelde de vrouw haar reeds vele malen herhaald ver haal. Hoe haar man die nacht in dienst was. Hoe zy" een zware astma- aanval moest verduren. Hoe sü de aanwezigheid van het kind niet meer kon verdragen en het in het schuur tje te slapen legde, waar ze het de volgende ochtend weer gezond en wel uithaalde. Hoe haar' man weer thuiskwam en ging slapen, terwijl ze zélf bood schappen ging doen. En ten slotte: hoe ze het kindje na haar terugkeer wilde voeden en te zamen met hem door het bedje zakte waardoor alles gebeurd was. 'Ik blijf bij mijn verklaring dat ik het niet gedaan heb. Weliswaar heb ik tijdens de verhoren van de poli tie toegegeven dat ik het kind op de bewuste derde juli in een dolle drift bui heb geslagen, maar dat kwam ai- leen doordat ik niet tegen hel ver hoor was opgewassen,' verklaarde ver dachte reeds bij het begin, der zit ting, en daarmee was de justitie weer even ver als indertijd In Haarlem. Maar evenals voor de Haarlemse rechtbank, stonden daartegenover de Advertentie IM. Voor do modlrt» «oOoollo I la olka prQiktoiio naar j I STADHUISPLEIN 24-26 NIEUWE BINNENWEG 227^ Hazemeyer N.V. te Hengelo heeft een order geplaatst voor een elektronische reken- en administra- tiemachine. Dit is de tweede RAMAC die in Nederland is besteld en de eerste in Europa die voor pro- duktieplanning zal worden gebruikt. verklaringen van niet minder dan drie medici (een huisarts, een chirurg en een kinderarts), die het wel zeer onwaarschijnlijk achtten dat het zo zwaar gewonde kleine kind slechts ten gevolge daarvan om het leven was gekomen. Ook nu vertelde een reeks van ge tuigen de voorgeschiedenis van het gebeurde. Ter sprake kwam noe ae vrouw in oktober 1955 was genuwd en hoe ruim een jaar later uit dit huwelijk een tweeling was geboren: een jongetje, genaamd Peter, en een meisje, genaamd Eilie. Hield de uit een sociaal-zwakke familie afkomstige vrouw reeds van het begin af aan meer van het meisje dan van het jongetje? De vele getin- geverklaringen over dit onderwerp maakten dit zeer waarschijnlijk, maar verdachte hield vol dat ze beiden even goed verzorgde. Vast stond echter dat het meisje nooit iets mankeerde, terwijl het jon getje doorlopend onder doktersbe handeling moest worden gesteld van wege een groot aantal zeer onver klaarbare fracturen aan de armpjes, beentjes en de sleutelbeenderen. Voor zoveelste maal Nadat de verbaasde artsen het kind ten slotte in het ziekenhuis hadden doen opnemen, omdat zü vreesden dat het aan eert ziekte van het been- derstelsel leed en onomstotelijk was vastgesteld dat dit niet het geval was, werd op de derde juli wederom bij de huisdokter aangebeld; ditmaal was het de vader, die meldde dat er, voor de zoveelste maal, iets met het kind aan de hand was. Toen de dokter zich ijlings per auto naar het huis van de verdachte begaf (hij arriveerde daar omstreeks twee uur in de middag) kon hij slechts vaststellen dat het kind dood was, als gevolg van een groot aantal fracturen, beschadiging van de rug- gewervels en een trauma. De dokter hij had de zaak al terder wat verdacht gevonden waarschuwde de politie, die de vrouw !n een zo opgewonden staat aantrof, jat een verhoor onmogelijk was. Pae nadat zij enige tijd in Den Dolder öad doorgebracht, kwam ze tot haar bekentenis, 'Bent u nu opgelucht?' had de in specteur, die eerst de man hBd ver lacht, haar nog na afloop gevraagd. 'Ja,' had de vrouw gezegd, 'ik voel mij opgelucht' Maar thans verklaart ie, toentertijd tot het uiterst* g«- ipannen te zijn geweest. "2# Mn maar steeds sesur mits handen,' zei ze. En ze zeiden: "We zien aan uw handen dat tt het ge daan hebt.' Tot zover was de zaak gevorderd toen de echtgenoot de verklaring afiegde die hem in één klap tot de kroongetuige van de procureur-gene raal maakte. "We hadden niet op een tweeling gerekend,' zei hij. "Met Petertje was steeds iets aan de hand. Ja, ze was méér gesteld op Eliy 'Waarom moest Petertje af en toe in de schuur?' vroeg president P. B. Dijksterhuls. 'Hij jankte zo!' 'Kon uw vrouw daar niet tegen?' 'Neen.' 'En Elly, dreinde die niet?' 'Ja.' 'En kon ze daar dan wél tegen?' 'Ik heb er haar nooit over ge hoord!' Volgde het verhaal van de beken tenis, waartoe hy zijn vrouw tijdens de pinksterdagen zou. hebben ge bracht, omdat ook hij zich verdacht voelde en deze verdenking van zich wilde afwentelen. In de bioscoop had se nog gezegd: 'Ik geloof maar dat het zó het beste is geweest.' 'Niemand hoort me' 'Ik heb gewaarschuwd,' vertelde bij, 'weet je dat het heel gevaarlijk Is dit te zeggen?' 'Ja,' zei ze, 'maar hier hoort niemand me toch." Ik ben daarna nog naar de politie gegaan en ik heb gevraagd mij een microfoon mee te geven, opdat alles cou worden vastgelegd, maar dat is misgelopen. 'Ik ben hartstikke gemakkelijk ge worden,' heeft ae nog gezegd, 'ik trek me van de hele zaak niks meer aan, als ik bij mijn eerste verklaring blijf, iunnen ze me niks maken.' Een grote verwarring heerste in de rechtszaal. 'Hij speelt een smerige. vuile rol!' riep de vrouw, "Ik hen helemaal niet gezegd dat ik hem van sant wilde maken!' En de belangrijkste getuige van de politie, een Haarlemse inspecteur, kwam haastig naar voren om te ver klaren dat de politie nimmer had overwogen aan het microfoontjes plan mee te werken. 'De pers zit erbij,' zei hij. 'Derge lijke methoden passen wij niet toe." 'Was het de bedoeling uw vrouw erin te laten tippelen?' vroeg de procureur-generaal de getuige ten slotte. 'Ja.' antwoordde deze, 'dat was m{jn uitsluitende bedoeling.' Een groot aantal buren en familie leden. elkaar snel voor het getuigen- hekje aflossend, vertelde nog, dat de vrouw zich doorlopend in sterk af keurende zin over Petertje had uit gelaten slechte een broer, wegens een in deze zaak afgelegde meineed gearresteerd, weigerde nieuwe ver klaringen af te leggen. Nadat verdachte had gesuggereerd dat ook haar man üe schuldige kon zijn ('hy heeft my óók mishandeld'), sprak aanklager mr. W. B, J. Aber- son van 'een. geraffineerde wijze waarop zij de schuld op haar man werpt.' •Haar zoontje beeft in de zeven maanden van zijn leven meer liefde loosheid opgelopen dan een ander in een mensenleven,' zei hö, en hoewel er geen directe bewijsmiddelen waren, achtte hij de vrouw toch schuldig, 'Hoe ook de afloop mocht zijn,' aldus de procureur-generaal, 'wan neer deze wouw een geweten heeft, voorspel ik haar in haar verdere leven weinig geluk.' In een onder doodse stilte aange hoord pleidooi belichtte verdediger H. D. P. van Löwen Seis de mogelijk heid dat de man schuldig was. 'Ik heb met walging van zijn verklaring kennis genomen,' zei hy, 'en waar om deze beschuldiging? Omdat hfj bang was zélf veroor deeld te worden? Hij had geen enkel motief voor het afleggen van deze verklaring, tenzy hij wist, zélf schul dig te zijn. Men moet wel zeer sterke bewyzen hebben wil men aannemen dat een vrouw haar kind doodt.' Uitspraak 20 juni. De bergingsvereniging Renate Leon- hardt zal worden geliquideerd. De voorzitter, de heer p. Visser en het bestuurslid C. van der Toorn, zullen hiertoe een voorstel doen op een 12 juni te Haarlem te houden vergade ring van leden-aandeelhouders. De bergingswerkzaamheden gaaD toch door, heeft de heer visser ver klaard. Het loodswezen beeft een wrakboei boven het wrak van de „Renate Leonhardt" aangebracht. De aandeelhouders zullen ook na de liquidatie der vereniging hun rechten behouden op de eventuele opbrengst van de goudschat. Nstuurlyk zullen de nieuwe finan ciers, die de heer Visser zullen hel pen, zoals hy zegt, ook een deel van de eventuele buit moeten hebben. (Van een onzer verslaggevers) Met burgemeester Boot van Hil versum heeft de Magische Krin( Gooiland gisteravond zijn hoogsti troef uitgespeeld. Goochelaars du voor niets hun hand omdraaien vroegen Hilversums eerste burget plaats te nemen in een auto naast een chauffeur, die op dat momeni al niets meer van een mens had. Met een gitzwarte zak om het hoofd en daaronder nog eens een meter zigzag-watten, moest goo chelaar Truxo uit Apeldoorn d« burgervader van het raadhuis naar Theater Gooiland rijden. Moedig ingestapt Moedig stapte de heer Boot In, al had hij een uur eerder in de burger- ral van Dudoks raadhuis de leden van de Nederlandse Magische Unie ter gelegenheid van hun driedaags concours verklapt, dat hy pas weer helemaal gerust zou zjjn wanneer hy goed en wel in Gooiland zou zitten. Opgelucht stapte hy drie kwartier later weer uit. Het ritje zat er op en mevrouw Boot, die achterin had ge zeten, was minstens zo opgewekt. 'Geen truc' In een slakkegangetje achter een koekblikband van jochies van een jaar of tien was de wagen langs zo veel kykers gereden, dat Hilversum nu weet hoe men massa's mensen op straat kan krygen. *Het kan geen truc zijn,' zei burge- meester Boot. 'Het is alleen concentratie,' ant woordde Truxo bescheiden. Tastend met zyn hand naar de voorruit schynt hy zyn weg gezocht te heb ben. Het was een prachtig nummer dat haast nog wel meer ingeslagen moet zijn by die duizenden kykers dan de openluchtshow op het platte dak van het raadhuis, waar een haremdame op de punt van drie sabels werd ge vlijd om ten slotte met haar hoofd alleen op één enkele sabel te blijven zweven (Van onze correspondent te Bonn) Als de statistiek gelijk heeft dan «et bet er naar uit, dat de Duitsers zich minder wassen dan voorheen. In 1955 stond West-Duitsland op öe negende plaats van het lijstje, waarop het zecpverbruik van de ver schillende landen wordt geregistreerd en in 1957 is het land afgezakt naar de veertiende plaats. Voor een deel is dat natuurlijk een gevolg van het toegenomen gebruik van synthetische wasmiddelen. De Duitse vrouwen besteden zeker niet minder zorg aan het uiterlijk, want diezelfde statistiek toont aan. dat de omzet van de kosmetische in dustrie de laatste jaren met honderd percent is toegenomen. Er is ook geen land ln Europa waar meer suikerwaren en choco lade wordt gegeten dan in Duits land. In Duitsland wordt per hoofd en per jaar 3,1 kg suikersnoepjes en 3,6 kg chocolade gegeten! (Van een onzer verslaggevers) De invoering van de verhoogde vcertarievcn houdt onherroepelijk verband met de opdracht tot de bouw van de tweede monsterveerboot voor de Westersehelde, Dit heeft mi nister Algera donderdagavond ver klaard tegenover het vrijwel voltal lige college van Gedeputeerde Staten van Zeeland dat in Den Haag met de bewindsman besprekingen voerde. Gedeputeerde Staten spraken met de minister over de zes punten waar op Provinciale Staten van Zeeland wijziging ln de voorgestelde verho gingen van de tarieven, willen zien aangebracht. Aanvankeiyk, zo ver namen wij uit betrouwbare bron, ver liepen de besprekingen vry stroef en moesten verschillende misverstanden tussen het Zeeuwse college en de mi nister uit de weg worden geruimd. De poging van GS om met de mi nister tot een akkoord te komen over de wensen van Provinciale Staten is nog niet geheel afgerond. Naar men ons mededeelde zullen de onderhan delingen verder schriftelijk worden gevoerd. (Van een onzer verslaggevers) De 21-jarige militair v. A. is tijdens een nachtelijke clandestiene zwempartij in de Bredase zwem inrichting Het Ei zwaar gewond, toen hy in het ondiepe bassin dook. Hij brak een rugwervel. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Een aantal jongelui was omstreeks half twee het zwembad binnenge drongen. Politie en marechaussee stellen een onderzoek in. Advertentie I.M. Dre 1 i recies twee minuten lopen van het stationnetje K o o g-Z a a n- dijk, ligt aan de rand van een vriendelijk park, een uniek Neder lands museum: het Molenmuseum. Het ligt aan de Museumlaan en het is ondergebracht in een prachtig Zaans huis, de buitengeve] ten dele van groen en wit hout, de statige benedenkamer in wit en lichtblauw, met een blanke parketvloer en een rij van niet minder dan zes klare ramèn. Alleen dit huis, met zijn beeld houwwerk aan de geve! en met de kleine figuren ia de tuin, die de vijf zintuigen voorstellen, is al de moeite waard Maar natuurlijk kom Je vooral voor de molens Meer dan duizend In de Zaanstreek moeten eens meer dan duizend molens hebben ge staan: watermolens en houtzaag molens, papiermolens en oliemolens, pelmolens, meel- en verfmolens, ca caomolens of mosterdmolens. Op een kaart, die aan de muur in. het museum hangt, staan er 850 aangegeven. Nu vind je er in Koog-Zaandijk hooguit dertien. Wanneer je door de ramen van het museum naar buiten kijkt, draaien de wieken van 'de Pink' nog altijd rusteloos rond, een oliemolen waarvan de wanden beschilderd zijn met een panorama van de Zaanstreek in vroeger tijden. Toen verdrongen de molens elkaar en wie 'het eerst kwam, het eerst maalde'. ÏT&n de oude molens zijn de meest indrukwekkende in dit museum bewaard gebleven: de modellen wer den met uiterste zorg en toewijding gemaakt, volledig tot in de kleinste onderdelen. Wat een knap peuter- werk! Er staat een groot model van 'Het Juffertje', de eerste houtzaagmolen in Sardam (zoals Zaandam vroeger werd genoemd) uit 1592. De molen werd in Uitgeest gebouwd en op een vlot naar Zaandam gebracht (tussen haakjes: de oude boeken, waarvan de molenmakers zich bedienden, zijn prachtig bewaard gebleven en in dit museum te zien en wat een prachtige werktekeningen staan erin!). aar het mooist is de collectie molens, uit verguld koper ge- Wat zo leuk is in het Molen museum, dat is dat je er een massa leert over de papierindus trie. Want er staat een model van de papiermolen 'De Eendracht', waar Van Gelder vroeger mee werkte. Daf model is zo duidelijk en volledig, dat je de wordings geschiedenis 'van lompen tot fijn geschept papier' op de voet kunt volgen. Het museum herbergt mooie oude 'schepramen', uit fijn koperdraad gemaakt, met dewater- merken erin geweven. Het schud den van de natte brij over deze ramen heen was een kunst apart. En wist u. dat papier wordt ge legd op 'vijgentouw', omdat dat niet afgeeft? J ea b5ik 0I» zoveel mogelijk 3d maakt, een Noordholisi.dse water— het aoniieht* molen, een wip-oliemolen, een Zaanse 0n!J t te Sianzen- pelmolen, een standerd-molen... De voorletters van de namen van het echtpaar, de z:n en de maan, een menselijke figuur ineen kooi: het werd allemaal tegen en tussen de wieken gehangen en vaak waren d« figuren met gemalen glas en verf Het museum herbergt niet alleen modellen van oude molens, maar ook van oude gereedschappen en boekhoudingen waar je je ogen op uitkijkt. En er is een journaal dat de talloze branden vermeldt, waar door de molens werden geteisterd. Het is dagelijks open (ook zondags) van 2 tot 5 uur. De entreeprijs li vijftig cent en voor deren een kwartje. Het is een ko "k tydver- drijf voor een bewolkti .xantiedag. Er za! geen tweede museum op de wereld zijn, dat er zó uit ziet.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2