n bereidt voor Grootste met paard als centraal thema In oude ex-brouwerij te Schiedam verrijst Dojo yflkqnHe-Nbeif§K§fc@) HDVS bouwt zelf Charles Laughton in verrassende thriller De eerste medailles zijn uitgereikt WILSO Hermes-ACC: hoogtepunt Reinier Hulsker maakt er sportcentrum van Nu ook badminton bij Schiedams Jeugd Jolijt Grote klok l&da&kuh. Dinsdag 1 juli: Opening Met motorfiets sloot in SK'iK.SSSyrde Route intocht vierdaagse Damclub 'Schiedam' Ouderwets soort NWB'Avondvierdaagse Fakkel-loten HET VRIJE VOLK ZATERDAG 14 JUNI 1958 PAGINA 7 De grootste schilderijententoonstelling met het paard als centraal thema, ooit in ons land gehouden, zal over enkele weken in het Stedelijk Museum te Schiedam worden geopend. Dat is het verheugende nieuws, dat Pierre Janssen, de con servator, ons kon mededelen na afloop van zijn reis naar Londen, waar hij de noodzakelijke contacten heeft gelegd om het werk van de grootste der Engelse paardenschilders, George Stubbs naar ons land te krijgen. Of dat zal gelukken is nog niet geheel zeker, maar wel zeer waarschijnlijk. Lening en loterij Zestig ion puin 20 douches Ta jein (Van onze filmredactie) Billy Wilder, een voortreffelijk regisseur, heeft zijn kunde nog eens bewezen in de verfilming van „Witness for the prosecu tion" (Getuige a charge). De film is gemaakt naar een toneel stuk van Agatha Christie, dat onder de titel „De kroongetuige" in ons land niet heel bevredigend door de inmiddels verdwe nen „Toneelvereniging" is opgevoerd. ennis In ieder geval zijn de contacten met mr. Basil Taylor, groot kenner van Stubbs, (die aan het eind van de achttiende eeuw en het begin van de negentiende leefde) vruchtbaar geweest en over de komst van andere in het tentoonsteliingskader passen de Engelse schilders is ook grote mate van overeenkomst bereikt. Hiermee is dan de buitenlandse in zending in het geding. Het andere werk is in Nederlands bezit maar wel internationaal van herkomst. Bijna alle musea in ons Graag zou ik een geringe correctie willen aanbrengen op een beschou wing in uw blad over de tentoon stelling van prof. Grieshaber, die thans in het Schiedams Museum ge houden wordt. Immers uw criticus merkt, overigens zonder kwade be doelingen, op, dat het Schiedams Museum moderne kunst wil propa geren. Dit nu is niet het geval, Gedufende de prettige jaren dat ik kunstkritieken in uw blad mocht schrijven is het mij steeds duidelijker geworden, dat enerzijds „moderne" kunst geen afgerond begrip is, want eigenlijk is alle kunst modern, en dat anderzijds propaganda voor kunst altijd averechts werkt. Wat ik als kunstcriticus en nu als museumconservator probeer te pro pageren is het genoegen, dat een ontmoeting met kunst de mens schenken kan, is het avontuur van de kunst. Dat daarbij het Schiedamse Mu seum niet zelden ook de moderne kunst betrekt, is een kwestie niet van propaganda voor die moderne kunst maar louter van de opzet van ons museum dat zich tot taak heeft gesteld om mede de uitingen van moderne kunst te laten zien. Niet alléén de moderne kunst en bepaald niet meer dan „laten zien". Naar mijn smaak wordt er juist tevéél „propaganda" voor moderne kunst gemaakt en ik heb mij daar van 'steeds bewust onthouden, wat ook wel moge blijken uit het feit, dat- tegelijk met de tentoonstelling van, Grieshaber' een tentoonstelling van Oude Japanse Volkskunst in het museum wordt gehouden. P. L. A. Janssen, conservator van het Sted. Museum te Schiedam. land hebben hun medewerking toe gezegd, en men kan dan ook gerust spreken van een zeer belangrijk ar tistiek gebeuren, wat ons in de ko mende maanden te wachten staat. Enkele der belangrijkste en meest aparte kunstwerken zullen zijn een Japans gouden kamer scherm waarin met. zwart penseel een paardenmotief is verwerkt, en een schilderij van Jan Groenestein, dat onze prinsessen te paard uit beeldt, Dit wordt afgestaan door koningin Juliana, Dit zijn slechts enkele voorbeelden van een tentoonstelling, die ruw ge zegd het tijdperk tussen Dürer en Marini omvat, echter ook voorbeel den te zien zal geven van de Ijstijd, de Griekse en de Romeinse cultuur, en zo groot zal zijn dat alle- zalen van het museum er door in beslag zullen worden genomen. Uniek gebeuren Dat op zich zelf is reeds een uniek gebeuren, waarmee Pierre Janssens streven naar de modernisering en de sociale verworteling van het museum een belangrijk nadere werkelijkheid is geworden. Pierre Janssen wil het museum „open maken''. Hij wil de mensen naar binnen trekken, er een trefpunt van maken, het museum als een in strument hantaren, en het ook als zodanig doen hanteren door het pu bliek. Daar moesten heel wat weer standen voor worden overwonnen, maar ook technisch moest er het een en ander gebeuren. Meer licht in de zalen, luchtiger kleuren van de verf. Op deze weg zijn nu al heel wat stappen afgelegd, maar vraag Pierre Janssen niet hoeveel werk daarvoor nodig is geweest. Want hij zal het u zeggen: heel erg veel werk. En er moet nóg veel werk borden verzet. Om maar een voorbeeld te noemen: tussen de tentoonstelling van Gries haber en de „paardententoonstelling (die eigenlijk gaat heten Man en Paard) liggen nauwelijks enkele we ken. En in die korte spanne tijds moet één zaal geheel worden opge knapt, de boven-voorzaal. Net zoals dat enkele weken geleden is gebeurd met de boven-zijzaal. Dat moet allemaal gebeuren met het eigen personeel dat zo groot is, dat als één timmerman ziek is, de arbeidsbezetting tot precies de helft terugvalt. Rekent u zelf maar uit. Bij Grieshaber is dat gebeurd, zodat ook op zondag gewerkt moest worden. Pierre Janssen schroomt er dan trou wens niet voor om zelf de verfkwast ter hand te nemen. Maar dit alles betekent, dat hij zijn liefste werk: contact brengen tussen publiek en kunst voorlopig nog wat moet laten liggen. Pas na de herfst- tentoonstelling, die zal handelen over de Oorlogsellende door de loop der tijden, in samenwerking met de Ne derlandse Kunststichting en andere musea, zal hij er meer tijd voor gaan vinden. Want dat is een feit: de „kleinere" musea, al is hun artistieke betekenis nog zo groot of groeiende, hebben een overladen programma; zijn kun nen immers de tentoonstellingen slechts kort binnen hun muren hou den. Dat betekent (ruwweg)tien tot twaalf changementen per jaar. En daar wordt (zelfs) een conserva tor nerveus van. Advertentie IM. - goede -„HERENKLEDING HOOGSTRAAT 6! SCHIEDAM PUTSEUAAFT 32—34 ROTTERDAM Zondag a.s. ontvangt Hermes-DVS 1 het Amsterdamse ACC. Een wed strijd. welke voorgaande jaren tot een der hoogtepunten van het cric ket-seizoen behoorde. Sinds Wally van Weelde niet meer voor ACC speelt heeft het elftal be langrijk aan sterkte ingeboet. Toch kunnen de Baare, Bregman en H. van Weelde het hun tegenstanders bijzonder moeilijk maken. In Am sterdam werd met 1 run verloren, zodat H. Stolk c.s. op een revanche gebrand zijn. Mocht C. Tetteiaar zijn dag hebben, dan kan het Schie damse publiek van zijn spel plezier hebben. Wim v. d. Sloot is helaas niet van de pattj. Al met al zit er voor Hermes-DVS toch winst in. Het elftal ziet er als volgt uit; H. Stolk, A. Bailey, A. v. d. Ende, mr. B. Hoek, M. Kille, J, v, Noort- wijk, H. v. Meurs, C. A. Tetteiaar, J. Stahlle, R. Baris, P. Borsboom. Het 3e elftal ontvangt aan de Pol dervaart BMHC, terwijl het 2e en 4e vrij zijn. (Van een onzer verslaggevers) Schiedam zal na 1 juli één der grootste (misschien wel dé groot ste) Dojo (dat is een judo-oefenzaal) van Nederland binnen de ge meentegrenzen hebben. Op die dag namelijk opent de Rotterdamse sportschoolleider Reinier Hulsker aan de Westvest in Schiedam het eerste gedeelte van zijn nog te creëren „Sport-centrum Schiedam". Ook de dojo zal zich in het gedeelte van de ex-bromverij bevinden, dat op 1 juli in gebruik wordt genomen. Reinier Hulsker (39) opende op 1 nov. 1941 in een dertien meter lange, vier meter brede bedompte kelder aan de 's Gravendijkwal in Rotterdam zijn sportschool. Ondanks uitbreiding van het aantal leerlingen, vooral na de oorlog, is Hulsker steeds zijn kelder trouw gebleven. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie «au Administratie; Passage 20 - Tel. 68798 Advertentie I.M. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Sluipvaart In de Pacific. Zaterdag en zondag 2, 4.30. 7 en 9.30 uur (14 jr.). Zondagmorgen 11 uur: Walt Disney's „Afrikaanse leeuw" (a.l.). CAPITOL: Mannen zonder wet. Zat. en zondag 2, 4.30, 7 en 8.1S uur (14 jr). CENTRAAL: De rode pimpernel. Zat. 4, 7 en 9.15 uur, zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (14 jr). CINEAC (naast do Bijenkort): Jour naal van 9 tot 24 uur. CINEAC (ln Beursgebouw): Place Plgalle plein der zonde. Zaterdag 9.30, 11.30. 1.30, 3.30. 5.30. 7.30 en 9.30 uur, zondag vanaf 1,30 uur (13 Jr). Zondagmorgen 11 uur: Naar het rijk der Inca's (aJ.). COLOSSEUM: De slavin van Pointe du Loupe. Zaterdag 2, 7 en 9.15 uur, zondag 2, 4.30, 7 en S.15 uur (14 Jr). HARMONIE: Duel op de Atlantic. Zaterdag 3.30, 7 en 9.15 uur, zondag 2, 4.30, 7 en 9,15 uur (14 Jr). LUM1ÈRE: Tamango. Zaterdag en zondag 2. 4.30, 7 en 9.30 uur (18 jr). LUTUSC'a: De re la om de wereld ln 80 dagen. Zaterdag 2 en 8 uur, zondag 1, 4.30 en 8 uur (a.l.). LUXOR: Dr. Crlppen leeft. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (14 jr). METRO: Paris Holiday. Zaterdag-3.30, 7 en 9.15 uur, zondag 2, 4.30. 7 en 9.15 uur (a.l.), PRINSES: Carman Jones. Zaterdag en zondag 4.30, 7 en 0.30 uur (18 jr). Zondagmorgen 11 uur: Afrlka- avontuur (14. jr). Zondag 2 uur: speciale kindervoorstelling. REX: De dodenrit ln het spookge- bergte. Zaterdag 4. 7 en 9.15 uur, zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (14 Jr). SCALA: Betaald nachtlogles. Zaterdag 2. 7 en 9.30 uur, zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (18 jr). THALLA: Opdracht tot moord. Zater dag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (18 jr). 't VENSTER: Kind hearts and coro nets. Zaterdag 2. 7 on D.15 uur, zon dag 1.30, 4.15, 7 en 8.15 uur (18 jr). VICTORIA: Tantes laatste stunt. Zaterdag en zondag 7 en 9.30 uur (al.). Zondag 2 en 4.30 uur: Help! Ik ben een soldaat (oJ.). (Van een onzer verslaggevers) Achteraan op de nieuwe velden van de oude voetbalvereni ging Hermes DVS langs de Poldervaart; waar de scheidsrech- tersfluitjes en de enthousiaste kreten van dé junioren nauwe lijks meer te horen zijn, klinkt een ander geluid; dat van de arbeid. Hier werken namelijk de HDVS'ers in hun vrije uren aan een accomodatie die hun club zo hard nodig heeft. Hiér werken zij, gedreven door clubliefde, aan de kleedlokalen. En daar zullen in de toekomst nog een clubhuis en kleedruimte voor het nieuwe stadion komen als de plannen slagen. Advertentie IJl ':W BOTfeèdahSé schouwburg I .J I1 ROTTERDAMS TONEEL I 1 zaterdag H )unt en dimdag 17 juni, 8 aur H0TEI „HET PARADIJS" Klucht van George» Fcydeau. zondag 15 juni, 8 uur 100e voorstelling vera DE BOLLE Comedle van Marcel Achard. Coupons geldig t/m 15 Juni j-j P HOLLAND FESTIVAL 195tf' v woensdag 18 juni 8-15 uur k HET NEDERLANDS BALLET ra.nur. Utrechts SUdtiUk Orkest Vijfde symphonle, Tschalkowsky Concert v. orkest - Bela. Bar tok Streetcorner Loyalty t'rtjzcn F, 2.» t/m F. 7.50 k zaterdag 21 Juni 8.15 ««r f THEATRE D'AUJOÜRD'HUI FIN DE PART1E ACTE SANS PAROI.E Prllzcn F. 1.25 1/m F. i.- KA5SAVERKOOP IO-3,TEL.(il|7é6)ll-7 9 voor aïle rangen w 9 voor alle voorstellingen Zo'n week of vijf is men nu druk bezig op het sportcomplex. Een ge leende betonmolen moet beton leve ren voor een zestal kleedruimten, een kleedgelegenheid voor de scheids rechters eh eén toiletruimte, totaal een gebouwtje van 36 meter lengte en 4.70 meter diepte. Een aantal vaklieden geeft de lei ding en- de overigen helpen enthou siast waar ze kunnen. Vrijdagavond was het niet druk „op het werk", want het was nu de avond voor de vakmensen om de be kisting te stellen en betonijzer te vlechten. „Maar volgende week zijn ze er, elke avond weer, zo'n vijfen twintig man", zegt Aad van Diest <jr). „Ja, senior hij is opperman ~- heeft echt niet te klagen over de opkomst." Woensdag zal men vermoedelijk met het metselen kunnen beginnen. Dan zal men kunnen gaan zien wat de heer H. Lubeek voor Hermes heeft ontworpen. „Er moet echt iets gebeuren", was de mening van Aad van Diest, „op 1 mei had namelijk het bestaande houten gebouwtje eigenlijk al ver dwenen moeten zijn. En het is niet best voor de band in een vereniging wanneer men elkaar nergens kan ontmoeten, samen een kopje koffie drinken, kortom: de band verster ken. Daarom hebben dé HDVS'ers zelf de handen uit de mouwen ge stoken en zijn begonnen aan de op bouw van een keurig sportcomplex. De financiën vormen echter een moeilijk punt. De kas kon de bouw van deze kleedruimten wel trekken, maar waar haalt een vereniging de zeventig a tachtig mille vandaan die nodig zu'n om een behoorlijk clubhuis neer te zetten?' Hermes-DVS gaat dat oplossen door het uitschrijven van een obliga tielening, waarvan de uitgifte nu gaat starten. Verder komt er dan een gro te loterij met aantrekkelijke prijzen. Het uitzetten van loten heeft een vlot verloop, vertelde Aad van Diest ons. Over niet al te lange tijd zal als monument van clubliefde op het terrein van de voetbal- en cricket- De Schiedammer P. M. M. is gis termiddag omstreeks vier uur op de Polderweg in Kethel met zijn motor fiets tegen een vrachtauto gebotst. Samen met zijn duo-passagier O. M. reed hij na de botsing met motor en al een naast de weg liggende sloot in. Met wonden aan de benen zijn beide motorrijders met de GG en GD naar het Gemeente Ziekenhuis ver voerd. De vrachtauto, "die bestuurd werd door de Rotterdammer J. L. was op de smalle Polderweg aan het vereniging Hermes-DVS een keu rige kleedgelegenheid staan, geheel door eigen mensen opgebouwd. Mis schien zal het dan ook niet al te lang tneer duren voor de Schie dammers hun clubhuis (met ver gaderzaal en kantine) krijgen. Wanneer te zijner tijd H-DVS sa men met SVV in één stadion gaat spelen, wil1 men aan de oostelijke zijde van de kleedgelegenheid nog een kleedruimte bouwen voor de spelers van het hoogste elftal. Maar dat is allemaal nog in de toe komst verborgen," voegt Aad van Diest eraan toe. Onder zeer weinig belangstelling, ook van de zijde van de leden, heeft de heer Sleeuwenhoek de prijzen uit gereikt. Hü memoreerde o.m. dat het in de. 27 jaar dat de heer De Wilde reeds lid is van de damclub, de eer ste maa lis dat hij het kampioenschap behaalde. Steeds eindigde hij op de tweede of cterde plaats. Het zag er nu ook niet naar uit dat de heer De Wilde kampio enzou worden, maar in een felle eindsprint heeft hij dan toch op het laatste moment tegen zijn grootste rivaal, de heer Onink, be slag weten te leggen op de begeerde titel. We hadden, vervolgde de heer Sleeuwenhoek, meer gedacht aan de heer Onink. of de heer A. W. Blokland en eventueel ook aan de heer J. Blok land. de thuisdammev, die zo een mooi resultaat behaalde door op de vierde plaats te eindigen. De drie prijswinnaars waren: 1 en kampioen 1958 de heer J. de Wilde; 2 de heer J. C. Onink: 3 de heer A. W. Blok land. De uitslagen va nde gisteren ge speelde wedstrijden waren: J. C. Onink—J. Vrijland 1—1; J. van TH- borgA. Risseeuw 2—0: H. Semeijn A. Struik 02; C. W. Sleeuwenhoek J. Westerveld 20. Hij moest dat wel. Want alle po gingen ergens anders een voor hem geschikte en grotere ruimte te vinden in Rotterdam zelf, mislukten. Tot de heer Hulsker enige tijd geleden hoor de van het pand in Schiedam, waarin oorspronkelijk de bierbrouwerij De Griffioen was gevestigd. Pietermans Glasindustrie, de laat ste gebruiker van de percelen 17, 19 en 21 aan de Westvest, ging weg en na enige aarzeling besloot de niet van grote risico's schrikkende sport schoolleider (zélf judoka, 2e Dan) het pand te gaan huren en verbou wen. Samen met familie-lid-architect M. J. van der Waard uit Rotterdam maakte hij de plannen en op 14 april toog men op., sloperspad. Want "er moest wat gebeuren om het oude, vervallen gebouw in een frisse, modern geoutilleerde sport school om te toveren, Reinier Hulsker zou geen Hulsker heten als hij die gerondige verbouwing niet zou heb ben aangedurfd. Muren werden weggebroken, deuren dichtgemetseld en andere deuren wer den geschapen. Plafonds werden ver nieuwd, daken werden lekvrij ge maakt, er werd getimmerd en gemet seld. Rond 80 tan puin werd in ze* weken tijd uit het oude gebouw ge sleept. En zo zijn nu dan, nog steeds in statu nascendi (in staat van wor ding) vijf grote ruimtes (zalen!) vrij gemaakt, samen met nog een aantal gangen, kleedruimtes en douche-ge legenheden. Twintig bij acht meter meet de grootste dojo, die wij ooit zagen. Die dojo zal de trots van Reinier Huls- ker worden. Want judo en jiu-jitsu zijn de lieveltngssporten van Rei nier Hulsker, Vandaar dan ook, dat hij wil, dat zijn dojo een eldo rado op dit gebied zal moeten worden. Men kan de judo-oefenzaal straks bij de opening bereiken door eerst een trapje op te lopen. Daarna zal men zich moeten ontdoen van het schoeisel, waarvoor speciale rekken worden aangebracht in een soort „ontvangsthal" en dan wordt de „leerling" verwezen naar één der aangrenzende kleedkamers, die on middellijk grenzen aan voorlopig zes douche-gelegenheden. Ook zü, die zich niet graag samen met anderen in een kleedkamer ver kleden krijgen hun wensen ingewil ligd: Er komen kleine kleedkamertjes roet aparte douehe-ccllcn. Twintig douches komen er ten slotte: De judo-oefcnzaal grenst onmiddel lijk aan de vervolgens tc passeren kantine, waarin zich een modern li monade-buffet en gerieflijke stoeltjes voor de wachtenden zulten bevinden. Met glas en een ondoorzichtige, wegneembare plaat (en uiteraard een deur) zal deze kantine van de eigen lijke dojo gescheiden zijn. „Niet ieder wil gezien worden als hij of zij aan het werk is, vandaar dat ondoorzich tige, wegneembare scherm." Een ideale dojo-ruimte (van 20 bij 8 meter) zal bjj het binnentreden voor ons liggen. Over de betonnen vloer komen eerst kurken platen, die tussen de afgebroken betonnen muur werken vandaan zijn gehaald en daarover komt de Judo-vloer in ideale samenstelling." Neonverlichting, centrale verwar ming en tekeningen zullen het ver dere interieur uitmaken. De competitie voor de 12—14-jari- gen is gisteravond onder leiding van enkele leden van TSF begonnen. Het was voor de meeste deelnemers(sters) de eerste keer dat zij in een gymzaal speelde met een veld uitgezet en een „echt net". De spelregels werden uitgelegd en de strijd kon beginnen. Volgende week 20 Juni komt de groep 16—21 Miohèle Morgan als de sluwe Hélène met haar minnaar (Daniel Gelin) in „Zondige vrouwen" Agatha Christie is een zeer handig schrijfster van spannende verhalen. Het hele stuk (en nu de hele film) door wordt men aangenaam geboeid door een verdachte die duidelijk on schuldig lijkt, een nogal raadselach tige vrouw, en pittig geharrewar tus sen de officier van justitie en de ad vocaat. En aan het slot wordt in eens alles op zijn kop gezet. Het is de bezoeker of hem de schellen van de ogen vallen. Na tuurlijk. natuurlijk, alles is omge keerd. Wie goed leek, is slecht; wie slecht leek, is goed; wie verstandig ieek. dom. En wat een aardig zij het conventioneel verlopend thrillertje leek, blijkt een zeer knap in elkaar gezet en origineel verhaal. Nu heeft het stuk één bezwaar: dat men eigenlijk pas in het aller laatste tafreel door de overrom pelende wending uit een vriendelijke doezel opschrikt. Om die schok was het de schrijfster te doen, maar een beetje boeiender had het vooraf gaande wel "kunnen zijn. Dit bezwaar heeft de film niet, omdat eigenlijk tegen de structuur van het stuk in de advocatenrol tot een hoofdrol is geworden en deze rol ongelofelijk boeiend wordt ge speeld door Charles Laughton. Hij lijkt een beetje op Churchill, de grommige. geestige, zeer men selijke, doortastende Sir Wilfrid Ro barts. HU mag eigenlijk geen belang rijke processen meer voeren. Een be zorgde en bemoeizieke verpleegster (geestige rol van Elsa Lanchester) loopt achter hem aan met injectie naalden, pillen en opdrachten om naar bed te gaan en> zich rustig te houden. Maar het bloed kruipt waai' het niet kan gaan en Sir Wilfrid, ervan overtuigd dat Leonard Vole (mooie rol van Tyrone Power) on schuldig is aan de moord op Mrs. French, eveneens overtuigd van zijn eigen verdiensten als pleiter, gaat de zaak behandelen. Hij doet het op. zijn manier, improviserend, met al lerlei trucjes, heel knap en heel per soonlijk. Het is een groot genoegen om Charles Laughton deze rol te zien spelen. Men amuseert zich voor treffelijk met zijn komische nijdas- sigheid" en eigengereide originaliteit sn blijft ten volle sympathie voor hem voelen. Dit kostelijk spel van Laughton vult het deel van de film, dat uit sluitend verrassingen van de gewone soort biedt. Tyrone Power speelt voor de verdachte Leonard Vole. Mariene Dietrich is zijn vrouw, een Duitse, een raadselachtige vreemde linge, die men eerst leert liefhebben, die men dan leert verafschuwen en die men ten slotte Maar nee. de ontknoping van de film mag niet worden aangeduid. U doet er verstandig aan om u in Passage daardoor te laten over rompelen. Een Indianenfilm met echte ouder wetse spanning en sensatie noemen de makers van „Het salvo des doods" deze film, die tan. maandag in Mo no p o 1 e draait, self. Wat dit eerste betreft; aan het begin zien we en kele Indianen, die dan gelijk gedood worden. Z(j schijnen er dan zo de schrik van te pakken te hebben, dat ze geen enkele keer meer voorkomen op het filmdoek. Het tweede is zeker waar, ouderwetse spanning en sen satie, ten minste zo ouderwets als dit soort film is. De spanning bestaat uit de geijkte achtervolgingen van tot de tanden gewapende mannen door donkere pakhuizen en spannende vuistge vechten. De sensatie wordt gevormd door de manier, waarop niet zo heel ernstige Quakers, die wel eens ver geten „broeder" en „ge" te zeggen, een bende die de gehele stad in zijn macht heeft, overmeesteren. Het verhaal doet er eigenlijk min der toe dan het eantal schoten en overvallen. Het spel is in de hoofdrollen zeker goed. Al was de kruidenier-bendelei der een wat al te opgelegde gentle- man-boef en de held van de story een man, van wie men niets kwaads kon zeggen. M o n o p o I e (dinsdag t.m. don derdag! „De avonturen van Quentin Durward" zijn ontleend aan een roman van Walter Scott en worden met cinemascope breed uitgemeten, Robert Taylor doet zijn best een jeugdige ridder te vertolken, die de mooie gravin Kay Kandall moet op halen voor zijn oude, lelijke oom, maar haar al spoedig ln een koren veld bemint. Aanvankelijk meent men, weer één uit duizend riddergeschiedenissen te zullen aanschouwen maar gaandeweg raakt men geamuseerd door 'n gees tige, spitse dialoog en voluit plezier beleeft men aan dc film wanneer Robert Morley verschijnt om de slim me koning Lodewijk XI te spelen. Men merkt, dat deze film niet door Amerikanen maar door Engelsen is gemaakt- en dat die er onder regie zan Richard Thorpe iets anders van hebben gemaakt dan alleen maar een kijkspel: ergens staat de Engelse humor klaar om een in dit genre alleen maar vervelende ernst op een afstand te houden. Aan het slot zit een pracht van een gevecht: bengelend aan klokketou- wen pogen twee boze mannen elkaar te doorsteken of dood te slaan, ze zwaaien langs elkaar heen en inmid dels beieren de klokken 1 jaar aan de beurt. Het zou prettig zijn als nog een aantal Jongens en meisjes in die leeftijd zich opgeven. Dit kan tot donderdag bij de heer N. Spithoven Fr. Haverschmidtlaan 47. Laat dit nieuwe onderdeel van Jeugd Jolijt slagen. Weekprogramma Maandag 16 juni: Spelavond in Nieuwland, aanvang 7 uur op de speelplaatsen van de BLO-scholen. Kinderen van 613 jaar hebben toegang. Dinsdag 17 juni: Spelavond Prin ses Julianaschool, Vlaardingerweg, Kethel. Aanvang 7 uur. Autopetwedstrijd voor de Parallel weg. Aanmelden bij de start om 7 u. Wie geen autoped heeft leent er een bij zijn vriend of vriendinnetje. .Wielrennen op gewone fietsen, 7 uur voor 13—15-jarigen. Dan de ju nioren van de Schiedamse renners vereniging, Daarna de 16—21-jarige jongens op gewone fietsen. Opgeven om 7 uur bij de start Buis Ballot- singel. De winnaars ontvangen een medaille. Woensdag 18 juni: Gekostumeerde optocht „de toverfluit". Verzamelen 7 uur voor het clubhuis Doeleplein. Medewerking pijper- en tamboer korps Harmonie. Donderdag 19 juni: Spelavond voor het oosten van de stad. 7 uur verza melen speelplaats Pr. Beatrixschool. Buis Ballotsingel. Vrijdag 20 juni: Badmintonwed- strijden gymzaal BLO-scholen, aan vang 7 uur o.l .v. The Smashing Fel lows 1521-jarige jongeren (meisjes en jongens) kunnen zich nog opge ven. Achter de dojo komt de grootste j ruimte van het sportcomplex te lig- j gen. Een ruimte, die twintig bij zes- tien meter meet en die voor de helft ais tafeltennisruünte en voor de an dere helft of voor dc bokssport, of voor het judo, of voor indoortraining in de ruimste zin bestemd is. „Dat moet nog allemaal groeien. We weten het nog niet precies.,. Zo is het ook met de andere drie flinke zaaltjes, die na een nog duchtige ver bouwing ter beschikking zullen ko men. „Tafeltennis, basketball, volley bal, body-building? Het hangt er he lemaal vanaf hoe alles zich zal ont wikkelen. In ieder geval komen daar een drietal tafeltennistafels te staan," Bij het verder dwalen door het complex ontdekt de bezoeker nog een ruime „directle"-ruimte en andere kamertjes, die de heer Hulsker, zijn vrouw en zijn twee assistenten ook goed hopen te benutten. Er moet voor 1 juli nog heel wat gebeuren. Gistel- ren leek alles nog in niets op frisse, hygiënisch verantwoorde geventileer de sportzalen en kleedruimte. Giste ren lagen breekijzers, hamers en duimstokken nog tussen stof. ruige muren, en opgebroken betonnen vloe ren. Maar op 1 juli zal de dojo, de en tree en de kleedgelegenheden en zul len de kantine en douches geheel go- reed zijn. Gereed, om door een ver tegenwoordiger van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, afdeling Lichamelijke Op voeding en Sport, geopend te worden. Dan zal het feest zijn voor de héér Hulsker, die nu ai, bijgestaan door vele van zijn Rotterdamse leerlingen, die bij de opbouw van de nieuwe school ln Schiedam komen helpen en die er beslist ook zullen komen „spor ten", zeer enthousiast is over zijn nieuwe sportcentrum. En terecht. Ook al ligt het dan niet in Rotter dam zelf. Met glunderende gezichten liepen de kleine wandelaars van Spartaan gisteravond hun laatste meters naar de finish, waar *U hun welverdiende herinnering in ontvangst konden nemen. moeders van de kinderen die hier in Schiedam hun ?S€ lopen, omdat zo n avondvierdaagse niet in Rotterdam t ware,R speciaiU ult Hotterdam-Zuid gekomen om hun Sr a bloemen in te halen, Zij hadden zich opgesteld op de Nieuwe Haven, vandaar gingen de kinderen met anjers beladen naar de Bij de kinderen waren vooraf de vele bruggen en molens in het voor hen onbekende Schiedam opgevallen. Hun eigenlijke leidster, mej. C. C. van Gils, die voor deze vier avonden haar taak overgedragen had aan de heer J. Garenden, liep voor de elfde maal haar avondvierdaagse. Ir. een Vanavond bereikt de NWB-Avond- vierdaagse het hoogtepunt met de sluiting van dit wandelfestijn. Zü, die dan de vier parcours™ hebben uitgelopen, ontvangen dan het NWB- avondvlerdaagsekruis of het vervolg- cijfer. Speciaal bij deze lustrum-avond vierdaagse wil de plaatselijk Rege lingscommissie aan deze sluiting een feestelijk tintje geven, waartoe zij zich heeft verzekerd van de meo'ewer- king van het muziekcorps „Gusto" Dit zal bij de intocht van de gehele groep, die zich verzamelt op het Dr. Wibautpleln in Nieuwland. vooraf gaan en zal dan verder onderstaan de route volgen. Vertrokken wordt vanaf het Dr Wibautplein om ongeveer half zes, r. a. P. J. Troelstralaan. 1. a. S v Houtenlaan, 1. a. Dr. De Schaapman- singel, 1. a. Talmalaan, r. d. Dr. Bos- laan, r, a. De Savomln Lohmanlaan, 1. a. Dr. Kuiperlaan, r. a. Thorbecke- singel, r. d. Burg. Stulemeverlaan. r, d. Vlaardingenstraat, r. a. Dam, 1. a. Hoogstraat, r. a. Grote Markt, r. d. Kerkstraat, r. a, Broersvest. r. d. Koemarkt. Brug over, r. d, Gerrit Verboomstraat, r. d. Oranjestraat, Brug over, 1. a. Nieuwe Haven, r a Schoolstraat, r. a. Warande, Finish! In de Warande zullen na de slui ting de herinneringen aan de wan delaars worden Uitgereikt. gesprek kwam tot uiting, dat zij deze vier avonden heel prettig gewandeld had en dat zij, als er volgend jaar weer geen avondvierdaagse in Rot terdam is, zeker weer naar Schiedam komt. Ook mej. Anneke van Ham heeft haar „elftje" gehaald; z« heeft haar 10 vorige avondvierdaagsen gelopen in verschillende steden o.a. Kruinin- gan, Zierikzee, Middelburg, Utrecht en Zaandam. Zjj heeft deze avonden vooral gebruikt om voor haar acht ste vierdaagse in Nijmegen te trai nen. Eén incidentje heeft zich tijdens de derde dag afgespeeld. Jeugdige Schiedammers, jaloers op de wande laars?, hebben de pijlen die bij de volkstuintjes geplaatst waren, omver gegooid en van richting veranderd. Hierdoor diepen enige groepen door elkaar en kwamen er stremmingen voor. Doch 'ook dit kon de stemming er bi) de wandelaars niet uithalen, De Arenden van TOP liepen hun kilometers op het geluid van enige kleppers, de Jeugdgroep FIT onder het luide gezang, dat telkens ingezet werd door hun leider broeder Egbi- nus. De mannen van de EHBO, onder leiding van de heer Schaffels, die per bromfiets of fiets letterlijk over al aanwezig zijn, fungeren tevens ais eerste hulp vóór ongci ukken. Zij regelden b.v. het drukke tunnelver- keer in Vlaardingen, zoals de politie het bun niet zou kunnen verbeteren. De uitslag van de verloting, die de Vlaardingse vereniging De Fakkel on langs heeft gebonden, luidt nl« volgt De prijzen vielen op de volgende lot nummers:-1038. 716, 230, 024. 75, 858. 1354, 608, 1082, 968. 367. 225. De prij zen zijn af tc halen (na zeven uur 'f avonds) op het adres Kwprtellaan 43 te Vlaardingen.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1