Wonderbaarlijke Pele scoort fantastische doelpunten Zwemsters al flink op dreef in buitenwater Fransen ver superieur tegen Duitse ploeg Voor het eerst hadden de kampioenen achterstand Binnentrio grandioos in Brazilië m STOCKHOLM, zondagavond Van onze sportredacteur EVERT GRIFHORST Dit was zo mooi, dat het eigenlijk niet te beschrijven is. Het Braziliaanse elftal dat in feite reads na tien minuten wereldkampioen was, speelde VOLMAAKT. oor dit onvergetelijke schouwspel zijn uitdrukkingen als droomvoetbal, fantas- i tisch, briljante virtuositeitvergeleken bij de iverkelijkheidonbeduidende vaag heden. '1 Gelijk Perplex Geen bal meer Dwalingen (Van een onzer verslaggevers) Wie zaterdag naar de TT in Assen is gegaan om boeiende strijd aan de kop van het rennersveld te zien, heeft precies 51 minuten en 52 seconden waar voor zijn geld gekregen. Daarvoor zorgde in de 125 ec-klasse de Zwitserse Ducati-njder Luigi Ta- veri, de enige, die de overmacht van MV op deze TT kon be dreigen. Wie naar het Drentse circuit kwam om motorrijden in mees- terstijl te zien, is van begin tot eind-aan zijn trekken gekomen. Ze hebben Ubbiali en Provini gezien. Ze hebben het huzaren stuk van Camathias meegemaakt, die Walter Schneider op een nieuwe BMW ver achter zich liet. Maar vooral: ze hebben John Surtees als een droom over de baan zien zweven met een van zelfsprekendheid, die alleen de allergrootsten kunnen op brengen. Incident Regelmaat Geen twijfel Voor de rest was het dus bij de solo motoren MV op deze TT. Surtees liet er, onmiddellijk al bij de 350 cc. geen twijfel aan bestaan. Alsof hij door een raket werd gelanceerd ver trok hij. Duhe Rivalen En ten slotte de zijspannen. Geen MV's in het veld, wel de eeuwige BMW-rivalen Walter Schneider en Florian Camathias. Schneider op een nieuwe machine. Camathias nog steeds op zijn oude. Walter eerste, Florian tweede op Man. Schneider met een trainingstijd op Assen van 3.49.-. Camathias maar net een se conde meer: 3.50,4. virtuozen onhoudbaar z"^|t voor zwoe dit uitzonderlijke vertoon van tecb niek brachten. Scheidsrechter Gui- gue- die tot op dat ogenblik streng li (LLLO liClCLL Tt>CSi\ fluitsignaal no- Het Braziliaanse voetbalteam j zal de thuisreis maken aan boord 5 van het presidentiële vliegtuig.) Kubitchek. de president van Bra- J zllië, beloofde dit de nieuwe we- j reldkanvpioenen in een radio- boodschap naar Stockholm. Iedereen in Rio de Janeiro dig. om de Brazilianen te marien zich op te stellen. Een reageerde Zweden weer zoals in de allereerste minuten van de strijd. Even kwamen er een paar goed opgebouwde aanvallen, maar die strandden op de zestien-meter- lijn. Het gehele Braziliaanse elftal trok zich bliksemsnel terug, om. wanneer het de bal had veroverd, zich rustig naar voren te werken. In de 23ste minuut scoorde links- krijgt een vrije dag om deel te buiten Zagalle het vierde doelpunt. kunnen nemen aan de triomfan- telijke intocht van het team. i i De Zweden, die van alle Europese ploegen de beste atletische Indruk maakten, verloren slechts met 52, omdat de Brazilia nen dit voldoende vonden. Van de Zweedse tactiek, zo nodig met acht man te verdedigen, maakten de flitsende schnijbewe- gingen van PELE en de onstuimige dribbel van GARRINCHA een poppenspel. De yell 'Heja Heja' die het publiek (Brazilië speelde tegen 50.000 én elf manhals een psychologisch wapen zou hanteren, klonk bij de schoonheid van dit Zuidamerikaansc voetbal als een teleurstellende wanhoopskreet. lijn. ongeveer op de streep van het strafschopgebied. Toen flitste hij langs Axbom. Met de buitenkant van de rechter voet tikte hij de bal voorbij hem en sprintte er achteraan. Een meter voordat de bal over de lijn zou gaan, zette hij zijn voet er achter en trok hem voor het doel. Met een fantastische sliding gleed Vava de bal langs doelman Swens- son <11). Zweden vocht moedig terug maar de vleugelspelers Skoglund en Ham- rin kwamen zelden aan de bal. Er was zoveel gepraat deze week over het duel tussen Hamrin en de links back Santos. Dit zou het mooiste worden van de Deze finale werd een bijzonder grote deceptie voor de Zweden, die in allerlei voorspellingen hadden be weerd, op het gladde veld met zeker 31 te zullen triomferen. Maar de beroemde vl» ugelspelers Skoglund en Hamrin kwamen vrijwel niet aan de bal. De binnenspelers Gren en Lied- holm, die beiden DIDI zouden be waker.. werden door deze strateeg van. de Brazilianen zelf bewaakt, terwijl Didi ongrijpbaar was. Elke Braziliaan bepaalde het tem po waarin gespeeld werd. Ou. het even. of hij of zijn tegenstander de bal had. Dat was niet. belangrijk. Bovendien had elke Braziliaan per soonlijk een veel betere balbeheer- sing dan de Zweden gezamenlijk konden opbrengen. Het triomfante lijke derde doelpunt van Pele, waar in hij twee Zweden met de volleerd- held van een jongleur met de bal op zijn dij op een paar vierkante meter voorbij liep. was een demon stratie van technische volmaaktheid. Daarom ben ik bijzonder blij, dat Brazilië heeft gewonnen, omdat dit land het beste voetbal van de we reld speelt. Toch hebben de Brazilianen het in de aanvang even moeilijk gehad. Garrincha, de fameuze rechtsbuiten, lanceerde de eerste aanval. Hij dreef met een aantal korte schijnbewegin gen linksback Axbom diep in het strafschopgebied. Daar wilde hij zijn fameuze korte sprint demonstreren, maar de bal lag na een snelle sliding van Axbom al buiten de lijn. De Braziliaan begreep dit niet. Weer dribbelde hij. en weer tikte Axbom de bal van zijn voet. Nu ston den alle Brazilianen perplex. Het publiek juichte en joeg met de strijdkreet 'Heja, Heja' de spelers op. Middenvoor Simonssen zwenkte naar de rechtervleugel, kreeg de bal uit een pass van Hamrin en gaf een voorzet op borsthoogte. Daar stond Liedholm, die voor velen onherken baar was door zijn kortgeknipte haren. En in deze, de vierde minuut dus, gebeurde het wonder van dit tour- nooi. Liedholm had twee spelers voor zich. spil Bellini cn linkshalf Orlan do, twee trouwe steunpilaren van de viermansverdediging. Hij omspeelde hen met een gemak, alsof hy een wandelingetje in de Kalverstraat maakte. Z(jn diagonale schuiver was voor Gylmar onhoudbaar. Zweden leidde met 1O. Voor het eerst in dit toernooi had Brazilië een achterstand. De Zweden waren gek van vreug de. Er liep een toeschouwer het veld in, die iedereen wilde zoenen. Hij werd door scheidsrechter Guigue volgens de regelen van een goed po litieman uit Marseille uit het veld geleid. Hier had heel Zweden van ge droomd: een voorsprong tegen de Brazilianen. Maar het scheen, of de Zweden niet goed wisten, wat ze nu moesten doen, verdedigen of aan vallen. Proberen nog een doelpunt te maken, of 86 minuten de kracht van de verdediging op het hoogste niveau te houden. Deze strijdvraag was binnen vijf minuten door de Brazilianen opge lost. GARRINCHA kreeg de bal. Het Zweedse publiek gnuifde, toen hij op Axbom afstevend~e. Langzaam, zeer langzaam dreef hij de Zweedse back terug Zes meter, vijf meter, vier meter waren ze nog slechts van de achter- Eèn van de vijf briljante doelpunten die Brazilië het wereldkampioenschap voetbal brachten. Grootmeester Vava passeert de goed uit zijn doel gekomen Zweedse keeper. Zo werd het 2—1. straf heeft van zijn meester. Santos gunde hem geen bal. Niet één keer kon Hamrin een duel winnen. Ook linksbuiten 'Nacka' Skoglund kwamnimmer voorbij invaller rechtsback Djalma Santos. Oor spronkelijk stond Sordi als rechts back opgesteld, maar zaterdag, bij de dokterscontrole, was zijn gewicht niet tn overeenstemming met de ta bellen. die men uit Brazilië heeft meegenomen. Dan speelde hij niet mee. En ook nu weer bleek, dat de Braziliaanse medische en psychologische voorbe reiding voortreffelijk is, want San tos. die nog geen wedstrijd had mee gedaan, voldeed zeer goed. Zo was de Zweedse aanval dus in feite volkomen onmachtig, omdat ook middenvoor Simonssen te wei nig gewicht had om tegen Cavallo Bellini op te tornen en de beide bin nenspelers Liedholm en Gren, toch wel duidelijk snelheid te kort kwa men op die momenten, dat de Bra zilianen actie verlangden. Toch duurde het nog ruim een half uur, eer Brazilië de leiding nam. Het doelpunt was een getrouwe ko pie van het eerste. IVeer flitste Gar de bal hard langs het doel en weer gleed Vava hem erin (12). Didi, die tot dat ogenblik Ln op- i vallend teruggetrokken positie had gespeeld, kwam meer naar voren, J maar ondanks zijn goede passes en alle virtuositeit van Peie kwamen er weinig scoringskansen, omdat er te veel Zweden op de rand van het strafschopgebied stonden. Een minuut voor rust kreeg de Zweedse rechtshalf Börtesson. die was meegekomen, oen fraaie kans van Gren, maar zijn schot was on gevaarlijk. In de tweede helft raakten de Zweden nauwelijks meer de bal aan. De Brazilianen wilden dit niet en wat zij wilden was wet Het 'Heje, Heja' was nog maar een aftreksel van het enthousiaste ge luid, dat reeds een half uur voor de aanvang van de wedstrijd was be gonnen. Iedereen begreep het: de eindstand zou precies zo worden als Brazilië wenste. De Brazilianen wilden ove rigens slechts mooie doelpunten Althans Pele: ln de tiende minuut ontving hij de bal uit een voorzet van linksback Santos. Zonder dat de bal de grond raakte, tikte hij hem eerst over de robuuste linkshalf Parling en ver volgens over spil Gustavsson, Toen knalde hij hem hard langs doelman Svensson. Bijna een minuut duurde de ova tie, die zijn teamgenoten hem voor Hij wrong zich langs rechtsback Bergmark en passeerde de uit zijn doel gekomen doelman Svensson tus sen diens benen door... Dit vonden de Brazilianen vol doende. In zeer rustig tempo speel den zij elkaar de bal toe. Gren en Liedholm. 'de professor en de stra teeg'. moeten zich tijdens deze exhi bition een paar toeristen hebben ge voeld... zij liepen ijverig achter de bal aan. van man naar man, maar konden hem zelden of nooit krij gen. Spil Gustavsson greep in de 32ste minuut de supersnelle rechtbuiten Garrincha bij zijn arm om heir, in het strafschopgebied van een doel punt af te houden. Scheidsrechter Guigue gaf slechts een vrije trap op de rand. Dit was zijn eerste fout. En het schee,; wel, dat hij daarvan onder de indruk kwam, want daarna deed Brazilië, Americo, die naar hem toe rende, de bal uit zijn handen griste en naar het kleedlokaal sprintte. Hoofdschuddend keek Guigue hem na. De Braziliaanse spelers hadden in middels de Zweedse vlag gegrepen en liepen in draf. de vlag tussen zich dragend, het terrein rond. Nog eenmaal klonk hu van de tribune het 'Heja, Heja'. maar dit was ken nelijk bedoeld als een eerbiedige hulde aan het eliftal dat met het mooiste voetbal In dit tournooi de wereldtitel had veroverd. De Italiaan Mannironi verbe terde tijdens de nationale kampioen schappen van zijn land het wereld record tweehandig trekken, dat sedert 1957 (Teheran) met 110.5 kg op naam stond van de Rus Schmtshkian, met een halve kg. Vrijwel alle Brazilianen toerden vandaag gek van vreugde toen het nieuws doorkwam van de 52- overwinning op Zweden in de finale van de wedstrijden om het wereldkampioenschap. Boven het strand van Copa- cabana knetterde vuurwerk. Ba ders op het stratid smeten met zand, zongen ex dansten rond als wilden. De boulevard langs Copa- cabana werd uit de ramen der gebouwen met stukken papier be dolven. Autobussenwaren voor zien van draagbare radiotoestel len. Mensen zonder radio stonden te luisteren tiaar de uitzending bii postkantoren. Bij elk doelpunt van de Brazilianen werd vuur werk a/gastoken. - De Braziliaanse ploeg keert de volgende week naar huis terug. De spelers zuilen als nationale helden I worden ontvatigen. 1 (Van een onzer verslaggevers) Opzienbarende prestaties hebben de zwemsters cn zwemmers die zondag middag in het Leidse bad 'Dc Zijl' hun eerste selectiewedstrijd voor de Europese kampioenschappen hielden, nog niet kunnen leveren. Dat mocht ook nauwelijks verwacht worden, hoe wel het weer uitstekend en het water op behoorlijke temperatuur was. De meeste deelnemers zwemmen immers pas enkele weken in het buitenwater. Toch kwamen er vooral van de meisjes al verscheidene goede presta ties. De 1.5,7 van Coekie Gastelaars mocht er zijn, evenals de 1.13 van hij niet anders. Enige ogenblikken Atie Voorbij op de 190 m vlinderslag. - - U wirtrti ot*n rl, t nl li rttnrt f rtniis n O W lie later kende hij een duidelijk buiten- speldoclpunt van middenvoor Si- monsson toe (42). Brazilië reageerde fel. In de laat ste minuut gaf Zagallo een voorzet. Pele stond tussen Gustavsson en Parling. Hoog sprong hij op en mik te de bal over de verkeerd opge stelde Svensson. 52. Huilend van vreugde viel hij op de grond en alle Brazilianen doken op hem. Toen floot Guigue, die de bai in zijn handen had, abrupt voor de laatste maal. Er werd niet meer afgetrapt. Zagallo vloog naar hem toe en Het mooiste duel lieten Lenie de NIjs en Ria van Velzen zien op de 100 m rugslag. Lenie werd maar net eerste, de tijd was geiijk. De dames kwamen vaak royaal be neden de gestelde limiet; de héren waren al blij, wanneer zij er een beet je in de buurt kwamen, zoals-Hoog veld op de 100 m vrije slag en Kroo- nenburg op de 200 m schoolslag. De uitslagen waren: 100 m vrije slag dames Uimiettijd 1.06,8): 1. Coekie Gastelaars (SZC) 1.5.7: 2. Greetje Kraan (Robben) 1.8. 200 meter schoolslag dames (limiet 2.57,3): 1. Lenie Sijbrands (Shell) bedelde om dë bal, maar Guigue 3.1,5; 2. Rita Kroon (Robben) 3.1,8, wou daar niets van weten. Hij had 100 meter vlinderslag dames (lirniet echter geen erg in de verzorger ran 11.17.2): 1. Atie Voorbij (Robben) 1.13; 2. Tineke Lagerberg (KNZB) 1.14,1; 3. Willie Lambour (KNZB) 1.16,6. 100 m rugslag dames (limiet 1,15.4): 1. Lenie de Nijs (Robben) 1.14,12. Ria van Velzen (Zian) 1.14.1; 3. Jopie van Alphen (RDZ> 1.15,5. 400 meter vrije slag dames (limiet 5.18.5): 1. Jans Koster (Gooi) 5.5,9: 2. Corrie Schimmel (Gooi) 5.11; 3. Mary Kok (Robben) 5.13,1. 200 meter vrije slag heren (limiet 2.13.7): 1. Herman Willemse (Rob ben) 2.14,4; 2. Theo Hoogveld (Neptu- nus. A'foort) 2.14,4: 3. Leo Verbuigt (PSV) 2.14,7. 100 meter vrije slag heren (limiet 58,4): 1. Theo Hoogveld (Nept,, A'foort) 58,5: 2. Herman Willemse (Robben) 59,2. 200 meter schoolslag heren (limiet 2.43.6): 1. Ab Kroonenburg (Y) 2.46,7; 2. Wieger Mensonïdes (Zian) 2.47,1. 100 meter rugslag heren (limiet 1.6,6): Jaap de Jong (LZO) 1.7,1; 2. F. van Enst (AZC, Apeldoorn) 1.8,5. 200 meter vlinderslag heren (limiet 2.28): 1. Bert Sitters (Y) 2.44.8; 2. Charles Ritton (DJK) 2.54,3. 400 meter vrije slag heren (limiet 4.42,2)1. Herman Willemse (Rob ben) 4.52,6; 2. Leo Verborgt (PSV 4.58,2. Waterpolo: Kikvorsen—HZ en PC 90 (rust 5—0). en Provini hele wedstrijd. Maar Hamrin moet rincha na een aantal schijnbewegin- zich als een bijzonder ongelukkige gen op de laatste meters voor de schooljongen hebben gevoeld, die uitlijn langs Axbom, weer trok hij (Van een speciale correspondent) Frankrijk heeft Duitsland in het Gotenburgse Ullevi-stadion zaterdag nog gauw een duur voetballesje, wellicht het duurste van dit wereldkam pioenschap, gegeven. In de strijd om de derde prijs van dit toernooi wonnen de Fransen volkomen verdiend met S3. Deze zege was in de eerste plaat-s te danken aan het grandioze spel van het binnentrio DouisKopa Fontaine. Middenvoor Kopa bleek opnieuw een meester in het scheppen van kansen, die door Fontaine met zeld zame berekening en koelbloedigheid werden benut. Fontaine nam niet minder dan vier van de zes doel punten voor zijn rekening en werd daardoor met dertien stuks onbe dreigd topscorer van dit wereld kampioenschap. Beide pioegen verschenen met in vallers. Bij Frankrijk was de ster en aanvoerder Jonquet, die tegen Brazilië ernstig was gewond, ver vangen door Laffont, Piantoni, die vrijdag voor een acute blindedarm ontsteking geopereerd moest wor den. was vervangen door Fontaine; Douis fungeerde als rechtsbinnen. In de Duitse verdediging was doel man Herkenrath vervangen door Kwiatskowski, op de plaats van linksback Juskowiak de grote zondaar in de match tegen Zweden stond Erhardt: voor spil fungeer de Wewers en als rechtshalf Schnei- linger voor Eckel. In de voorhoede waren Seeler en Walter vervangen door Kelbassa en Sturm. Na een kwartier scoorde Fontaine uit een pass van Kopa zijn eerste doelpunt (101'. Twee minuten later maakte Cies- larczyk geiijk (11). De Argentijn se scheidsrechter Brozzi. die zich blijkbaar vast had voorgenomen, de Duitse hardheid te beteugelen, ken de daarna, toen de Franse linksbui ten Vincent binnen het strafschop gebied door Erhard werd geveld een penalty toe, die door Kopa in een doelpunt werd omgezet (2—1), Nog voor rust maakte Fontaine er 3—1 van. Het was Douis. die vijf minuten na de hervatting na een razendsnelle serie passes van Kopa en Fontaine van dichtbij zonder twijfel het fraaiste doelpunt scoor de (4—1). Kort daarna was er een incident. Kopa werd, voor de zoveelste maal, dit keer door de Duitse linkshalf Szymaniak ten val gebracht. Vrije schop! De Fransman, de Duitse hardheid moe. weigerde de door Szymaniak uitgestoken hand. Ter wijl Laffont zich gereed maakte de vrije schop te nemen, rende de kleine, wereldberoemde middenvoor van Real Madrid op Szymaniak toe en trachtte hem met een harde tackle op de grond te werpen. Grote verwarring. 'Heraus, heraus,' schreeuwden dc Duitsers. Scheidsrechter Brozzi. die deze ernstige overtreding ontging, liet de vrije schop overnemen. Rahn verkleinde de Duitse achter stand tot 42, waarna Fontaine de stand op 52 bracht. Alleen door een fraai doelpunt van Schilfer in de 41ste minuut gemaakt- ontkwamen de Duitsers aan een 62-nederIaag. Vlak voor het einde was het namelijk Fontaine, die na een solo alleen voor de wanhopige Kwiatkowskl staande, nog een doel punt scoorde (6—3). Na afloop zei de Franse leider Alex Thépot: 'Had ons team tegen de Brazilianen in hetzelfde hoge tempo gespeeld, dan zouden de Bra zilianen (die nu immers de halve finale in Stockholm met 52 won nen) de eindstrijd nimmer gehaald hebben.' De Duitse' trainer Sepp Herberger gaf toe. dat de Fransen fraaier en technisch juister hadden gevoetbald Er waren bijnr, 35.000 toeschou wers. 1 Deze TT is dus een spel van kat en muis geweest. De kat: MV. De muis: alle andere rijders (met uit zondering van Taveri), die öf ge noegen moesten nemen met een grote achterstand öf in wanhopige pogingen om enigszins bij te blijven hun machines stuk draaiden op het MV-geweld. Dat beeld tekende zich al vrij scherp af in de eerste race (de kwart liters). ook al spoot de Adler van Dieter Falk als eerste van start en al had Provini moeite zijn MV aan het praten te krijgen. Van de Oostduitse MZ-maciüncs was niets te verwachten. Al voor de start stond Degner met een lege batterij. De reserve-batterij die zijn helpers geagiteerd aandroegen, was... leeg. Toen de Oostduitser ten slotte vertrok, had hij al twee ronden achterstand. Viermaal draaide hij het circuit rond. toen verdween hi.i voorgoed. Zijn stalgenoot Fügner was na drie ronden al met machinedefect uit de race gestapt. Luttenberger, Dickie Dale, Harry Hinton kwamen al in de eerste helft van de race wandelend binnen. Het geweld v/as ook voor hun motoren te groot geweest. Ondertussen snorden de MV's van Provini en Ubbiali met grote regel maat ronde na ronde. Eenzaam op de derde plaats dreef de Adler van Falk in de ruimte. Na vier ronden op 18 seconden achter de Italianen, na zes ronden op 25 seconden, na acht ronden op 38 seconden. Hij ein digde ten slotte met een achterstand van bijna anderhalve minuut, op win naar Provini. Slechts vier rijders Falk, Hail- wood, Wheeler en Kassner werden niet door Provini en Ubbiali gelapt. Twaalf van de 21 rijders reden de race uit. Overigens verkochten de beide Italianen het spel voortreffelijk. Het was al spoedig duidelijk, dat Provini de race in zijn zak had. Negen van de zeventien ronden liet hij echter Ubbiali op kep doorkomen en zo kreeg het publiek nog het gevoel, dat er gevochten werd. Het gemak, waarmee Provini over Ubbiali heen ging. bewees, dat het slechts een schijngevecht was. En passant bracht Provini zijn ronde record van vorig jaar (3 min. 33 sec.) op 3.31.2 (131.325 km.) Veel harder moesten later op de dag Provini en Ubbiali werken in de race van de 125 cc. Zij kwamen t? staan tegenover vijf Ducati-fabrieks- rijders, die al wekenlang door hun werkgever was ingepompt, dat het afgelopen moet zijn met de over- macht van MV. De vijf hadden het begrepen. Gan- dossi en Ferri sprongen als eersten over de startlijn. Bij de Stroomdrift, na twee kilometer, vier Ducati's de felle Ferri, de listige Taveri, de onstuimige Gandossi en de flegma tieke Chadwick op kop, daar achter pas Ubbiali en Provini. Nog in de eerste ronde wrong Ubbiali zich achter Gandossi en Taveri. Ferri zat, nog op de vierde plaats, daarachter Provini. MV be gon de aanval. Ferri haalde alles uit zijn machine om Provini achter zich te houden en Ubbiali aan te vallen. Hij deed het te fel, vloog uit de bocht, sloeg het stof van zich af, pakte zijn machine en ging weer verder op de laatste plaats om na veertien ronden nog als negende te eindigen. Maar Provini was door de val van F'erri gemakke lijk op de vierde plaats gekomen. Het spel leek gespeeld. Ubbiali en Provini passeerden Gandossi. Alleen Taveri lag nog voor hen. Toen begon de slimme Luigi eens zelf MV-rij- der de race van zijn leven. Op de rechte einden zweepte hij zijn ma chine op tot het uiterste om hem op de gedeelten, waar passeren voor Pro vini en Ubbiali onmogelijk was, rust te kunnen geven. Scherp schoof Taveri door de boch ten om 'n afstand te winnen, wat zijn Ducati in snelheid bij de MV tekort kwam. In de tiende ronde een tijd van 3.38,8 (126,763 km.) Het ronde record van Provini (3.40,2) was gebro ken. Tot cn met de twaalfde ronde hield Taveri de Italianen achter zich. Eerst toen kon Ubbiali hem voorbij. Als een bezetene vocht Taveri de laatste twee ronden terug. Vergeefs: met slechts 0,2 seconden verschil moest hij de overwinning aan Ubbia li laten. Provini kwam 0,3 sec. na Taveri binnen. Provini hield zich daarmee aan de discipline van de MV-stal. Op de TT op Man was hij in de 125-cc.-klasse gevallen. Ubbiali had toen gewonnen. Voor de wereldtitel was het dus van zelfsprekend dat Ubbiali en niet Pro vini over Taveri heen mocht, toen de kans er was. John Hartle, de tweede MV-rijder, nestelde zich achter hem als een bar ricade voor de twintig Nortons het oude merk van Hartle die Surtees het leven zuur wilden maken. Een onnodige barricade. In groot se stijl draaide Surtees zijn ronden. Geen Norton kwam eraan te pas. Ze werden grotendeels stukgedraaid. Eerst de lagere goden: Catlin, Red man. Later ook de groteren: Sepherd. Chadwick en zelfs Duke, die negen ronden in de omgeving van de zes tiende plaats reed en toen met machinedefect verdween. Wereldkampioen Keith Campbell was een van de' weinigen die begre pen. dat slechts erkenning vau de MV-ovemiacht de andere machines heel kon houden. Rustig zijn ron den draaiend, handhaafde hij zich op de derde plaats. Twee jonge Norton-rijders bezaten dezelfde beheersing: Derek Minter, die in acht ronden van de vijftiende naar de vierde plaats opklom, en Mike Haihvood, die in negen ronden van de 22e op de vijfde plaats kwam. Beiden wisten dat daarmee 'net uiter ste was bereikt en vroegen niet meer van hun machines. Ze handhaafden zich op de vierde en vijfde plaats, Surtees won dus. Voorsprong op Hartle: 1 min 17,5 sec.: op Campbell: 1.30,9; op Minter 1.45,3: op Hailwood; 1.57,1. Oppermachtig Bij de halve liters hetseifde beeld. Een oppermachtige Surtees, die voor treffelijk uit de pit gecoached door zijn moeder MV-stalleider en oud wereldkampioen Pagani kwam er niet aan te pas als een wervelwind met grote zekerheid het bochtige circuit onbedreigd rondtolde. Hartle. die slechts als formaliteit de rugdekking verzorgde, maar geen ogenblik hoef de te vrezen voor zijn tweede plaats. Haarscherp drukte John Sur tees in de halve-literktasse zijn MV door de bochten. Weer een beheerst rijdende Derek Minter, die in de achtste ronde op zijn Norton de derde plaats op de BMW van Hiller veroverde en die plaats niet meer afstond. Een gevecht later tussen Hiller en Bob Anderson om de vierde plaats, waarin Anderson in de laatste ronde zijn machine stukdraai- de. En dan zijn we al uitgesproken over de rijders die Surtees in dit veld van dertig -—mers niet lapte. En dan nog even Geoff Duke. Opvlammend in de stijl waarmee bij een paar jaar geleden de harten van het Nederlandse publiek veroverde. Na de eerste ronde nog op de zes tiende plaats met zijn BMW, pas seerde hij met een opvallende sou plesse rijder na rijder. In de twaalfde ronde reed Duke op de zevende plaats. Hocking moest het volgende slachtoffer wor den. In dat gevecht om de zesde plaats maakte in de zeventiende ronde een machinedefect een einde aan de opmars van Duke. Ook hier een zege dus voor Surtees. Voorsprong op Hartle: 1 min. 48 sec. Camathias zorgde voor het wonder, Schneider mocht dan het eerste weg zijn, al na de eerste ronde kwam Ca mathias als eerste door. Vier ronden probeerde Schneider het nog. Toen nam Florian zo'n duidelijke voor-' sprong, dat Schneider kansloos werd. Met bijna 26 seconden voorsprong kwam Camathias aan dc finish en en stond daarmee weer met hetzelf de aantal punten in de strijd om de wereldtitel als Schneider. Bovendien bracht Camathias met 3.49,1 (121.064 km.) het ronderecord van Assen op zijn naam.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2