'rajenTa- zacht van smaak Bidots ploeg in de aanval Van Est raakt ;ele trui kwijt aan Ban vin Geslaagde greep van Franse nationalen naar de macht m K. soli. sell. o. C.B.B.B. Spreeuwenpraat CALVE en uitgeschakeld door Daan de Broot Uitslagen en klassering Riek Leibbranclt uit keurkorps Roger Moens weer geschorst 75 jaar cricket! HET VRIJE VOLK DINSDAG 1 JULI 1958 PAGINA 3 Sporthiehjes van (Van onze sportredacteur JAN LIBER CAEN, maandag Wim van Est heeft vandaag in de vijfde etappe van Parijs naar Caen de gele trui aan de Fransman Gilbert Bauvin verlorenMaar ivat veel erger is, hij heeft door een onvergeeflijke onoplettendheid niet minder dan 12 minuten en 46 seconden verspeeld. Hij kwam er door op de 27ste plaats in het algemeen klassement. In luttele kilome ters is het mooie succes van de eerste dagen verknoeid. PLANNEN DOORFIETSEN GEVECHT <35^*3) ®T^>. e- I I; I ONTSNAPT ZIJ WÉL ÉT. 6 ]-7-5Q 223km Yillen-Bocage SI Martin vtUedieu-Lcs-Poëles 'Avranches Lambatle fbntarson Oman Met die puzzelrii van de Schiebroekse gemeenschap had Pieter eerst mee wil len doen, maar om dat de spreeuwenbe zigheden mij elders riepen, kon ik jam mer genoeg de door de puzzelrittenspeeia- list J. van Dongen ontworpen route niet volgen. Maar goed, wij waren wél bij de prijsuitreiking en daar hoorden we hóe listig die route was samengesteld. De gemeenschaps voorzitter, ds H D Bruggeman, gereformeerd predikant, i£iom in dat kostelijk hervormde wijk- centrum op een stoel en vertelde tot ieders vreugde dat sommige deel nemers niet zoals in de bedoeling had gelegen in Berkel of Bleiswijk terecht weren gekomen, maar op het Rot- terdamse Hofplein, waar de fontein wel mooi spoot maar hen toch niet veel wjjzex maakte. Pieter was in tijden niet in Schic- broek geweest. 1* Heb er weer eens met veel belangstelling rondgekeken om tot de conclusie te komen dat de Schiebroekers zeker niet in de slecht ste wijk van Rotterdam wonen. Er is ruimte, er is groen en men heeft er allerlei verrassende doorkijkjes, voor al op de plas. En die Schiebroekers mogen helemaal niet mopperen op ae RET Een comfortabele bus brengt u met grote snelheid van het Kastan- jepUn naar het Centraal Station. Ik ken stukken Rotterdam waar men met jaloezie naar zo'n verbinding kijkt. Nog even die RET. Sommige mensen vinden haar prijzig, maar van Schiebroek moest Pieter naar Charloïs en heel die lange afstand met bus en tram kon ik afleggen voor welgeteld vijfentwintig cent, zijnde de prijs van een overstapje Dat was zeven kilometer voor bus 45 en bijna tien kilometer voor Hjn 2.. Ds. Bruggeman heeft Pieter in het wijkcentrum een en ander verteld over de Schiebroekse gemeenschap. In 1947 had Schiebroek nog slechts 7000 inwoners, op het ogenblik zijn dat er 18.000. Men kan aannemen dat dit getal binnen niet al te lange tijd gestegen zal zijn tot 28.000. De Schiebroekse. gemeenschap, die alle „zuilen" omvat, poogt de activi teiten in de wijk te stimuleren en te coördineren. Natuurlijk blijven de verenigingen (en dat worden er steeds meer) baas in eigen huis, maar waar een lacune is, wil de stichting optreden. „En in het bestuur is de macht van het overleg de beslissende factor." vertelt ds. Bruggeman die met voldoening constateert dat de tweejarige stichting vooral met de vakantiebesteding veel succes heeft geoogst. Ook dit jaar belooft de va kantiebesteding in Schiebroek weer iets bijzonders te worden. Nu doe je in'een wijk niets zonder wjjklokalen. Voor Pieter zou men best by de aanleg van een nieuwe wijk daar het eerst een verenigings gebouw kunnen neerzetten In Schie broek is men wat dit betreft nog niet eens zo slecht af. Daar is het mooie hervormde centrum (wat rijst die toren prachtig uit het water op!) en daar is verder het gereformeerde centrum „Brandaris". Rotterdam wordt groot, mijne vrienden. Rotterdam wordt zéér groot. Wat kent de Pendrechter van Schiebroek en wat kent de Schle- broeker van Pandrecht? Voor een kwartje kunt ge ontdekkingsreizen in eigen stad maken. !"f, r Toch sparen? Enige maanden geleden heeft Pie ter een uitvoerig spreeuwenpraatje geschreven over de stichting spaar- propaganda. En ik beval dat oude vertrouwde spaarvarken nog in ieders aandacht aan. Sparen kan in 't leven van de mens een zegen betekenen. De heer J. R. uit Rotterdam-Zuid heeft dit kolommetje gelezen en keu rig uitgeknipt. En dat knipse! ligt nu op ons bureau. Plus de opmerkingen: „Maar, beste Pieter, het bankgeheim is opgeheven. Moet men nu bijv. voor een bedrag van duizend gulden belasting betalen, als „ze" erachter komen? Dit houdt heel wat spaar ders tegen. Of hoeven de mensen niet bang te wezen om hun spaar gelden af te staan?" Ik geloof, mijnheer R. dat het alle maal nogal meevalt. Ik weet niet af uw inkomen boven de belastbare grens 6900) ligt. Zo ja, dan krijgt ge een aangiftebiljet voor de inkom stenbelasting. En dan moet ge op dat biljet precies opgeven hoeveel rente ge van uw spaargeld heeft genoten. Want rente is inkomen en ook daar zult ge inkomstenbelasting van moe ten betalen. üw inkomen kan kleiner zijn dan ƒ6.900. En ook dan zult ge uw rente moeten opgeven, mits dat bedrag roger is dan tweehonderd gulden. Dit bedrag kan echter ook kleiner zijn ifanneer er andere inkomsten zija. Heeft uw vrouw bijv. 150 ver diend en er is een rente van ƒ60, dan zal ook dat bedrag van 60 op gegeven moeten worden. Advertentie LM. m Zitten blijven Pieter reed zondagmiddag met de tram van Den Haag naar Scheve- ningen. Een volle tram, een boorde volle tram. Op een van de voorbanken zat een moeder. Naast die moeder zaten twee kinderen. De tram werd voller dan boordevol en enkele dames van mid delbare leeftijd hingen aan de lussen van het middenpad. „Kunnen die kinderen niet op staan?" werd gevraagd. De moeder zei: „Nee. dat doen ze niet. Het is zondag en het is een uit gaansdag, ook voor hen. In de week moeten ze opstaan voor de mensen die van hun werk terugkomen. Maar nu blijven ze zitten". En de kinderen bléveu zitten! Met rode hoofdjes, want zij voelden zich bij dit gekrakeel niet prettig. 'Had die moeder gelijk? zou Pieter eens aan de lezers en lezeressen wil len vragen. Aanbod Ook ditmaal Hebben wij met veel «ue- cea de volgende aanbiedingen In ons boek der Bijdragen. opgeschreven: een kinderiedlkant van De L. uit de Grote Visserijstraat, twee fauteuils van S. uit de Prins Hendrikstraat tc Vlaardtngen. een potkacheltje en een fornuis (belde bestemd) van L. uit de Nijverheidstraat en nog een fornuis van O. van de Stie- velsweg. Kinderkleding hebben wij geno teerd van H van de Koekamp, studie boeken van K. uit de Almondestraat. goederen van V. uit de Ebeli Haëzerstr en re'.sbonnen van B. van de Boezem laan. De spreeuwenpot werd verrijkt met een gulden van E. van de VlssersdUk te Gorinchem. Onze hartelijke dank. Vondst Mevrouw Tournier. Nijverheidstraat 31, heeft zaterdag ln deze straat een kin der b r 11 gevonden. Verliet MeJ. Keiler, Josephstraat 62c. heeft op 26 Juni tussen de Schepenstraat en de Julferstraat haar z o n ne bril met geslepen glazen en een donker montuur verloren. Dierenrijk De zwart-wltte kanarie van mevr. Lultwleler. ToUenastraat 8b (tel. 844781 !s op 22 Jun) weggevlogen. Woensdag, middag ls het schlppershondje (zwart met bruin) van de heer Strljaarts. Zwaanshals 372, van huls weggelopen. PIETER SPREEUW «JJUlUlfif. INHOUD STATIE GE LONDEN (ANP) Gisteren zijn de tenniswedstrijden om de Wimbledon- kampioenschappen te Londen voort gezet. De belangrijkste resultaten zijn: Heren enkelspel, vierde ronde: Cooper (Austr.) vers!. Segal (Z.-Afr.) 13—11. 6—3, 3—6, 14—12; Rose (Austr.) versl. Mulloy (VS) 6—2, 63, 61: Davidsson (Zweden) versl. Patty (VS) 6—4, 2—6. 4—6. 9-7, 65; Nielsen (Den.) versl. Schmidt (Zweden) 64, 1513, 64: Mackay (VS) versl. Krishnan (India) 63, 11—9. 6—2; Eraser (Austr.) versl. Darmon (Pr.) 6J. 63 63. Dames enkelspel, vierde ronde: Maria Bueno (Braz.) versl. Thel- na Long (Austr.) 62. 6—3: Mar garet Dupont (VS) vers!, mej. F. Muller (Austr.) 63, 6—2: Ann Haydon (G.-B.) versl. Pat Ward iG.-B.) 1—S. 6—3. 6—2: Angela Mortimer (G.-B.) vers!. Christine Mereelis (Belg.) 63, 64. BRUSSEL (ANP) De Belgische atleet en wereldrecordhouder op de 800 meter Roger Moens is na on langs van de KBAB gratie te heb ben gekregen nu opnieuw ge schorst. De reden? Zijn ongemoti veerd wegblijven bij de interland wedstrijd België—Frankrijk, die zon dag in het Heizelstadion te Brussel is gehouden. 1-Jet ieas ook tets te veel weelde voor de Nederland se ploeg. Voorting winnaar van de tweede etappe, Wim van Est al twee da gen in de gele trui en onze grote favo riet ,.„r de Tour-overwinning, Charlie Gaul, nog steeds op gs- lijke voet met de andere Tour-gro ten als Bobet, Anquetil, Nencini en Brankart. Daar moest een klap op ka men. De Fransen wisten, dat er nu eens een actie tegen Luxem burgse Charly moest worden in gezet, want wanneer ze voor de bergen nóg gelijk staan met hem, zijn ze al bij voorbaat geklopt. Want voor mij is Gaul toch nog altijd de koning van de bergen. Gaul zelf denkt een minuut of zeven op zijn naaste concurrenten te kunnen uitlopen tijdens de tijdrit op de Ventoux. Daar is hij, naar mijn mening ook inderdaad toe in staat. Als ik zelf nog aan die Ventoux terugdenk, brr._ De renners hebben die vieze Belgische kasseien tenminste achter de rug en nu komen ze behoudens in de bergen natuurlijk geen slechte wegen meer tegen. Alles macadam. Geen weg voor Charly Gaul, maar wel voor Wim van Est en., .een Gerrit Voorting.' Het heeft me niet zo verbaasd, dat Wim van Est zijn gele trui kwijt is. Kijk, een gele trui is eigenlijk voor een Tourrenner net hetzelfde als een pot stroop voor een troep bijen. Daar hangt het hele kluitje graag omheen, lil torst.f» Ttof, ixwH ppn Ir^fhörrfp Irm Door een verrassende manoeuvre aan de ravitaillering heb ben de Fransen, met Louison Bobet en Jacques Anquetil aan het houïd, het hele klassement ondersteboven gekeerd. Charly Gaul. Gerrit Voorting en de dappere, tegen vele inzinkingen vechtende Martin van den Borgh kwamen er slechts met een verlies kostbaar genoeg overigens van twee minuten en twee seconden af. Wil die gele trui met een ont snapping mee floep, dan is dat hele groepje vluchtelingen met een zo moe, dat het zich prompt laat inlopen. Er is immers geen aardigheid aan een ontsnapping, wanneer de gele-truidrager erbij is, want dan fiets je 'm alleen maar vaster om diens lichaam! De jaloezie speelt ook natuurlijk een beetje zijn rol mee. 'Fiets er zelf maar voor' zeggen die renners meestal niet hardop) tegen de drager van de gouden leiderstrui. Dit was dus de aanvalsdag voor de Franse nationalen. Het heeft wel een paar uurtjes geduurd in die lange etappe van vandaag, voor er wat tekening, in de strijd kwam, maar bij Orbec en Auges, na 150 km en nog 80 km voor de boeg, zaten de mannen van ploegleider Bidot toch maar vooraan in de slag; Bobet was er toen vandoor met zijn 'vriend' Anquetilen als derde man Bau vin, die tweede stond in het algemeen klassement, met slechts veertig sec. achterstand op Wim van Est. Dat is dus een recht streekse aanval op de gele truil Verder waren daarbij Nencini, de winnaar van de ronde van Italië 1957, Geminiani, (dat is inder daad een vriend van Bobet). de Belgen Planckaert en G. Desmet, Tino Sabbadini en Marcel Ernzer van onze Nelux-ploeg, die kenne lijk is meegegaan om te trachten het tempo te drukken. Maar dat lukte hem met dit uitgelezen groepje natuurlijk, niet. 't Is me ten slotte jachten ge worden met die Fransen in de aanval en Gaul, met Voorting en Van den Borgh in de achter volging. Wim van Est is door de ver eende Franse nationalen op 13 minuten gereden! Adieu gele truiBauvin heeft hem nu. Voorting en Gaul hebben echter goed verdedigend gereden. Zij hebben in die grote slag slechts wat onbetekenende achterstand gekregen. Ernzer die mee was in de ontsnapping,, werd vierde in de eindsprint. Alles is dus nog niet verloren op deze toch schok kende vijfde dag. De Luxemburger Marcel Emzer verrichtte de beste prestatie van de Nelux-groep, door als vierde in de kopgroep van acht te eindigen, ach ter Sabbadini, die de etappe won, Bobet, die tweede werd, en Nencini. De vierde plaats van Voorting in het algemeen klassement, waarin hij nu de beste Nederlander is geworden, is zeker nog eervol genoeg. Het schrandere rijden van Voor ting heeft tenminste nog iets ver goed .van het trieste verlies dat Wim van Est leed. En Van den Borgh, die nu zestiende in het algemeen klas sement staat, mag er ook zjjn. Maar van de mooie ploegklassering is niet veel meer overgebleven. Nederland is vierde geworden, met een achter stand van twaalf minuten op de lei der, Frankrijk. De Fransen zijn de heersers van de etappe geweest. Zij dragen nu fier de gele petten en een hunner, een kleine man uit Nancy, Gilbert Bau vin, heeft de gele trui om de schou ders. Hy zal de aanvalsstoten moe ten opvangen, die er in de komende dagen zeker op hem gericht worden. In zijn schaduw zullen Bobet en Anquetil zich rustig kunnen ver schuilen en zich voorbereiden op de grote slag, die nog ontbranden moet. Maar laten die twee niet verge ten, dat zy in Nencini, Geminiani en Adriaenssens, maar ook in Planc kaert, die nu de tweede plaats in de algemene.rangschikking hebben be zet, felle en meedogenloze mededin gers hebben gekregen, die er fel op belust zijn toe te slaan als het moet. Het Tour-voorspel, dat vier dagen geduurd heeft en dat eigenlijk maar wat onbeduidende schermutselingen had laten zien, is geëindigd. Wim v. Est heeft in. de gele trui de proloog gezongen en het spel. het echte Tour- spel, het grote circus, is nu begon nen. Het slotlied komt ook nog wel. Daar zijn we nog niet aan toe, al zijn er vandaag, toen er met een ge middelde van maar even 42.215 kilo meter gereden werd, een snelheid die de karavaan bijna drie kwartier vóór ze verwacht werd op het be faamde autocircuit van de Prairie BAUVIN: gele trui in Caen binnenbracht, toch wel heel reel smartelijke geluiden gehoord. Iedereen had zo zjjn plannetjes op deze maandag. Sjeng Goldschmtdt fluisterde zjjn plan in mijn oor: 'We gaan het ploegenklassement terug winnen op de Belgen. We willen de gele petten weer hebben. De Jongh, Voorting en Wim van Est zj|n vrij. Zij zijn de drie bestgeplaatsten en zjj moetfen het doen vandaag. Maar denk erom... ssssssssst Welgemoed stapte ik het Belgi sche kamp eens binnen. Daar stond die arme drommel Marcel Janssens, met zijn linkerhand in het gips. Er waren nu inderdaad dubbele rem men rechts op zijn stuur gemon teerd. Een nieuwtje in de wielren nerij, dat ik nog nooit eerder had gezien. "Hoe gaat het, Marcel,' vroeg ik. De goedmoedige Vlaming is toch wel een keiharde jongen. Er is nog geen klacht over zijn lippen geko men. 'Het gaat goed,' zei hy eenvoudig. 'Ik eet goed en ik slaap goed.' Dat was alles. Er heeft zich inmiddels een ernstige discussie om het geval Janssens gesponnen. De ene party vindt het onverantwoordelijk om met een gipsverband om de hand te blijven fietsen. En men vraagt zich af, hoe dat in de bergen moet gaan. De andere party is van mening, dat het wél kan. Ook de Tourdokter, Dumas, en de eigen dokter van Janssens, dokter De Paepe, die uit Antwerpen is overgekomen, staan lijnrecht tegenover elkaar. Dokter Dumas is voor doorrijden en dokter De Paepe voor stoppen. uiterste. Het werd een keiharde koers. Voorting, Gaul en Van den Borgh reden zich zo ongeveer leeg. Steeds zaten zij voorin om het zware werk te doen. Tot twee maal moest Martin van den Borgh loslaten, tot twee maal toe kwam hij een meter of dertig alleen achter het groepje te tiggen. Maar hij beet door en telkens slaagde hij erin, weer terug tc komen. Hij heeft vandaag wel getoond, dat hij een aanwinst voor onze pïoeg kan zijn. Maar in de voorste gelederen werd net zo hard gevochten om de voor sprong te behouden. Geminiani, de haviksneus op het stuur, maar voor al ook de donkere Italiaan Gastone Nencini, die vandaag pas goed is los gebroken. en de beste rouleur van allemaal was, waren een grote steun voor de drie Fransen. Zij hadden er zelf het meeste be lang bij, de voorsprong zo groot mo gelijk te doen worden. Uiteraard de den Emzer en de Belg Planckaert geen kop. want zij hadden dat be lang nu juist niet. Toen het bord, dat de laatste twin tig kilometer aangeeft, gepasseerd werd, leek het even. of de achtervol gers zouden gaan winnen. De achter stand, die meer dan twee minuteD was geweest, bedroeg toen nog maar één minuut dertig. Het werd een jacht, zoals die maar zelden in de Tour de France te zien zijn. De kopgroep behield haar voor sprong en het werden weer twee mi nuien. Het was toch nog min of meer een streep door de Franse rekening, dat de regionaal Sabbadini dc over winning behaalde en dat Bobet slechts de tweede plaats kreeg. In het strijdgewoel ging bijna nog een opmerkelijk ding verloren. In de sprint van de tweede groep werd Darrigade opnieuw door Gainche verslagen, net als zondag. Dat was dus geen toevalsoverwinning van de Breton geweest. Van die Galnclie zal men nog meer gaan horen. e6! Het is tijd voor de zomersporten! En aan gezien ik ervan houd om zo rustig aan met de tjjd mee te sukkelen, en omdat ik u be loofd heb het woord voetbal zo min moge lijk in de mond te nemen, zullen we het vandaag eens hebben over de Koninklijke Qr-ffï) Nederlandse Cricketbond. Sinds zaterdag zijn de cricketers in een koninklijke bond onder gebracht. Dank zq het 75-jarig jubileum ont- vingen de mannen van de Koning der Spor- ten deze heugiyke onderscheiding. Het cricketspel vindt een van zijn bolwerken in Nederland juist in onze contreien met Schiedam als „hoofdstad". Aan de Damlaan waar Hermes-DVS speelt is dikwijls een pu blieke belangstelling, die voor cricket zeer groot is. Voorts speelt in Schiedam Excelsior, terwij) in Rotterdam o.m. de topclubs VOC en Sparta zetelen. Vooral bij Sparta valt veelzijdigheid van dc vereniging op combinatie voetbal en cricket vindt men zo wel bij Hermes-DVS als VéOCc. bij de Spar tanen voegt zich daar nog honkbal bij. Ove rigens is de combinatie voetbal-cricket een merkwaardige, omdat men met name in het oosten des lands veelal hockey-cricket aan- (oT treft zoals by PW, Union en Arnhem (CCA). De verbondenheid tussen voetbal en cricket, ook bjj Olympia in Gouda is dat het geval, stamt nog uit d'oude tijd toen ook de voet- baliery nog geen sport voor iedereen was Het cricketspel is een bijzonder hoogstaand spel (en daarom zeer moeilijk voor de toe schouwers) omdat er een veelheid van tech- nische kwaliteiten vereist is alvorens men zich geoefend cricketer kan noemenMen hoort dikwijls uit lekemonden de opmerking, dat cricket een saai spel is zonder een grein tje actie, waarmee dan bedoeld wordt de snelle ontwikkeling der gebeurtenissen. Het cricketspel kent een andere actie, een lang zaam opkruipende spanning die vaak haar climax vindt tegen het einde van de speel dag. Maar het cricketspel kent ook zeer zeker de actie van een flink „hittende" batsman. Ga daar maar eens over praten in Schiedam, waar men de „zessen" dikwijls genoeg op de daken of door de ruiten heeft zien belanden. Het cricketspel is ook een sport van de waar dige, sportieve geest. De sfeer is bij uitstek apart en men moet intensief deelgenomen hebben aan deze tak van sportieve bezigheid om ervan te kunnen proeven. Het typeert de landen van het Britse gemenebest, waaronder Engeland, Australië, Zuld-Afrika en West- Indië met name genoemd mogen worden, dat men er verzot is op cricket. De testmatches, de landen wedstrijden, worden door tiendui zenden bijgewoond. En die gehele grote men senmassa zit uren achtereen zwijgend te kij ken met op gezette tijden als enig „verzetje" een bedaard applaus voor een bijzonder mooie actie. In Nederland zijn ongeveer ruim aarbij 't opvalt dat circa jeugdspelers behoren. De bond is de Arnhemse arts L. van Erp Taalman Kip. die zich waar schijnlijk tevens de oudste nog actieve cricketspeler van ons land kan noemen. Toen ik enige weken geleden het veld van de Cricketclub Arnhem betrad hoorde ik reeds van verre zijn stem klinken over de pitch. Hij fungeert nog steeds als captain van het Arnhemse team en hij doet dat voortreffe lijk. Iedereen beeft voor hem, zelfs de scheids rechters Moge hij nog lang de KNCB lei ding geven valt de djH^D »p. De -.en yn- - <3r"ï*^ïi 4000 cricketers, waa - I w een kwart tot de j< n I voorzitter van de bc Marcel Janssens zegt zelf: 'Voorlo pig rijd lk door.' En dus steeg hij op zijn fiets. De Belgen hadden ook zo hun plan netjes. En de Fransen niet minder. Dat zou gauw genoeg allemaal blij ken. Met een etappe van 232 kilome ter voor de sturen was het niet te verwachten, dat er al gauw wat zou gaan gebeuren. Wat kleine ontsnappingen, waarbij Plet van Est een keertje betrokken was. Uepen, zoals gewoonlijk, op niets uit. Het tempo lag zeer hoog. Het aan eengesloten peloton ging in volle ga lop langs de Seine en de Loire. Het trok de Eure over en ondanks de re gen, die telkens in zware piasbuien neerstortte, bleef het tempo zeer boog. Na een 85 kilometer kwam er toch. nog een groepje los, waarbij onder anderen Gerrit Voorting en Van den Borgh zaten, en ook twee Belgen, Luyten en Planckaert. Er kwamen niet minder dan vijf Franse nationalen om aan deze vlucht een einde te maken. Dat wa ren Walkowiak, Darrigade. Bauvin, Stablinsky en Groussard, Opnieuw een bewijs, dat van die kant het gevaar dreigde vandaag. Het stond nu wel vast, dat straks het zware geschut in het vuur gebracht zou worden. In het hart van Normandië, in het schilderachtige Orbec-en-Auge, deden de Fransen plotseling de bom ont ploffen. Het plan was goed voorbereid. Bij de ravitaillering in Orbec-en-Auge, waar het tempo gewoonlijk wat ge drukt wordt, omdat de renners dan hun zak met levensmiddelen aange reikt krijgen, schoten Bobet, Anque til en Bauvin, alle drie uit de Franse nationale ploeg, met een ongelooflijke vaart weg. De straatjes zijn hier maar smal en kronkelend: prachtig terrein voor een ontsnapping. De heljxn's die de musettes uitrei ken. stonden over een grote lengte verspreid. Niemand had er dadelijk erg in wat cr gebeurde. Hei is een heel oude rennerstrue. aan de ravitaillering te ontsnappen. En het is wel heel onbegrijpelijk ERNZER ...vierde... dat een oude rat als Van Est toch is, de man die bovendien gele-truidrager is en die dus dubbel oplettend moet zijn, erin trapte. Toen Van Ést zag wat er gebeurde, was het te laat. Hij sloeg met veel misbaar alarm, keek om naar zijn mannen en wenkte naar alle kanten. Maar zijn mannen zaten nog over eind om het- eten en het drinken ln ontvangst te nemen. Het ongeluk wilde bovendien, dat Schmitz kort tevoren een lekke band had gehad en dat enkele helpers wa ren. achtergebleven om de Luxembur- ger te helpen. Zij waren bij de ravi taillering nog maar nauwelijks in het peloton terug, Van Est deed een wanhoopspoging om te zamen met Piet Datnen, de enige die bij hem in de buurt zat, iets van het verloren terrein te her winnen. maar het was te laat. Het kopgroepje van acht, met Bobet, An quetil. Bauvin. waarbij de Luxembur ger Marcel Ernzer, de Italiaan Nen cini, de Belgen Axmand Desmet en Planckaert en de regionalen Gemi- nia en Sabbadini nog net aansluiting hadden kunnen krijgen, had al een voorsprong met ruim een minuut. Voorting, Van den Borgh en Char ly Gaul hadden het gevaar ti.ldiger bemerkt dan Van Est. Zij hadden de achtervolging al Ingezet en met hen ging een heel stel Fransen, Belgen en regionalen mee. Het werd een groep van achttien man en het was de grootste fout van Wim van Est. dat hij verzuimde te trachten althans met deze groep nog aansluiting te krijgen. De Belg Jean Brankart ontsnapte helemaal alleen uit het peloton. Hij slaagde er ook helemaal alleen in. bij die groep achtervolgers te Rumen. Toen Van Est het ten langen leste ook nog wilde proberen, werd hem dit uiteraard door Fransen. Belgen en Italianen belet. Mismoedig moest Van Est zich overgeven. Mismoedig moest hij toe zien, dat de rest van de Hollanders werkeloos achter in het peloton hing. De zware inspanningen van de laat ste dagen hebben hun uitwerking niet gemist. Lahaye en Plet van Est zijn al in moeilijkheden geweest. Mismoedig moest Van Est ten slotte toezien, dat het peloton stil viel. dat er alleen nog maar ge remd werd aan de kop en dat de achterstand van minuut tot minuut groter werd. De Belgische ploegleider Jean Aerts, die de strijd dikwijls op een motorfiets volgt, gaf Armand Des met, die in de eerste groep zat, bevel terug te komen naar de tweede groep, om daar in de buurt van Adriaens sens en Brankart te blijven. De andere Belgen hadden aan de ravi- tailering te veel tijd verspeeld om Marcel Janssens te helpen. De achttien achtervolgers reden wat zij konden om bij de kop te ko men. Er werd gevochten tot het De uitslag van de vijfde etappe Versailles—Caen (232 km) luidt: 1. Sabbadini (West Z.W.) 5.29,44 (met bon. 5.28,44)2. Louison Bobet (Fr.) 5.29,44 (met bon. 5.29,14); 3, Nencini (It.) z.t.: 4, Ernzner (Nelux) z.t.; 5. Planckaert (B.) z.t.; 6. Gemi niani (Midden Z.-Fr.) z.t.; 7. Anque- Lil (Fr.) z.t., 8. Bauvin (Fr.) z.t.; 9. Graczyk (Midden Zuid-Fr.) 5.31.46; 10. Darrigade (Fr.) z.t.; 11. Gilbert Desmet (B.) z.t.; 12. Robinson (Int.) z.t.; 13. Gainche (West Z.W.) z.t.; 14. Voorting (Nelux) z.t.; 15. Bourles (West Z.W.) z.t.; 16. Botella (Sp.) z.t.; 17. ex aequo Rohrbach (Midden Zuid), Mahé (Fr.), Brankart <B.), Dacquay (Parijs N.O.). Traxel (Zwits. —Did.). Gaul (Nelux), Bergaud (Fr.) en v. d. Borgh (Nelux) allen z.t.; 34. Wim van Est (Nelux) 5.42.30; in het grote peloton, dat 35e ex aequo werd geklasseerd ln 5.42,30 waren ook Da- men. De Jongh, Kersten. Lahaye, Piet van Est, Bolzan en' Schmitz 'van de Neluxploeg. Behalve Dalgaard van de Interna tionale ploeg heeft ook Barnier van de Ploeg Parijs N.O. in deze etappe de strijd gestaakt. Algemeen klassement 1. Bauvin (Fr.) 25.7.40 2. Planck aert (B.) op 3.23; 3. Darrigade (Fr.) op 3.52; 4. Voorting (Nelux) op 4,33: 5 Graczyk (Centr. Z.) op 4.57; 6. Mahé (Fr.) en Adriaenssens (B.) op 5.33 8 Sabbadini (West Z.W.) op 6.5. 9. Gainche (West Z.W.) op 6.12: 10 Bobet (Fr.) op 6.35. 11. ex aeatio Anquetil (Fr.). Nencini (It.), Ernzer (Nelux) en Geminiani Centr. Z.) al len op 7,5; 15. Rohrbach (Centr. Z.); op 7,11; 16. Van den Borgh (Nelux). op 9,2; 17. ex aequo Brankart (Bj, Gaul (Nelux). Dacquay (Parijs N.O.). Robinson (Intern.) allen op 9.7; 26. Wim van Est (Nelux) op 12,6; 31. Hoevenaers (B.) op 14,2; 34. ex aequo Bottechia (It.) en De Jongh (Nelux) op 17,28; 65. Piet van Est op 19,53; 67. ex aequo Bolzan en Lahaye op 20,6; 83. Damen en Kersten op 21,33: 91. Schmitz op 25,40. Dagploegenklassenient 1. Frankrijk (Bobet, Anquetil, Bau vin) 16.28,42; 2. West Z.W. 16.32,16; 3. ex aequo Neluxploeg (Ernzer, Voor ting, Gaul). België en Centraal Z. 16(33.16: 6. ex aeauo Spanje, Parijs N.O., Zw.-Dld. 16.52,12; 9. Italië 16.54,44; 10. Intern. 16.56.46. AIgemeen ploegenklassement 1. Frankrijk (Bauvin, Darrigade, Mahé) 75.32.25 2. België 75.41,03 3. Centraal Z. 75.42,13; 4. Nelux (Voor ting, Ernzer. Van den Borgh) 75.43.40: 5. West Z.W. 75.44 6. Italië 75.59.37; 7. Parijs N.O. 76.03.11; 8 Zwits.-Dld. 76.10.08 9. Intern. 76.10.53: 10. Span je 76.12.04. Puntenklassement 1. Graczyk (Centr. Z.) 34 pnt.: 2. Darrigade (Fr.) 54 pnt.. 3. Baffl (It.) 63 pnt.; 4. Voorting (Nelux) 73 pnt.: 5. Planckaert (B.) 80 pnt.; 6. Hoeve naers (B.) 83 pnt.; 7. Bauvin (Fr.)' 84 pnt.; S. Gainche (West Z.W.) 96 pnt.; 9. Wim van Est (Nelux) 99 pnt.: 10. Sabbadini (West Z.W.) 111 ont. De Amsterdamse Keurtumsters Riek Leibbrandt en Dolly van der Meulen maken niet langer deel wit van het Rationale jeugdkeurkorps 1358. Zij voldeden niet meer ten volle aan de verplichtingen, die de technische leiding van de keur korpsen van het KNGV heeft voor geschreven. Voor het korps betekent dit een gevoelig verlies, omdat deze twee turnsters tot de besten behoorden. MeJ. Leibbrandt was in 1957 kam pioene van Nederland. Advertentie EJ\S (Kale schuur schreeuw! om Ceia-Barer Guitanbijts)

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2