Sehiedam-Zuid heeft kleurige historie 65.483 C. Verolme heeft geen Gngst voor toekomst Competitie-indeling Honderdduizendste in Bad Groenoord en: Geprijsd is geprijsd Auto tegen lichtmast Slechte vangst Scheidsrechter landt niet per parachute Afscheid van dijkgraaf Dolk Met Vrije Volk Wat zij vingen Timmerman valt in kajuit Thuishavens moeten huizen verschaffen Heiers tegen c.a.o. in de bouw chiedammers onderelka VISREIS van de Jonge Hengelaar Modern vestigt nieuw bedrijf Dobbelen Water Zwaluwen naar het Jeugdsportkamp Veilingnieuws Stug De grootste krant Wisselkoersen Burgerlijke Stand Inbreker slaat slaa in verlaten woning HET VRIJE VOLK WOENSDAG 16 JULI 1958 PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) Al sinds de tijd. dat de Maas dikwijls huiten haar oevers trad ett in de rietvelden slib deponeerde om zodoende de „grondslag" te leggen voor de Gorzenheeft Sehiedam-Zuid, zoals tegemvoordig de officiëlenaam voor de Gorzen luidt in het gemeenlebeslel een afzonderingspositie ingenomen. Deze bijzondere positie van deze unieke stadswijk met zijn unieke bevolkingsgroep wordt al ten dele verklaard door de emrkwaardige topografische ligging van de Gorzen. Wandel, elke niet-Gorzenaar, maar eens naar Sehiedam-Zuid. Altijd moet ge een brug over, want de Gorzen wordt omringd door water, aan de ene zijde de Maas en voor de rest havens en nog eens havens. Korter gezegd: de komt over de brug! Gorzenaar (Van een onzer verslaggevers) Enige honderden belangstellenden en vele tientallen geno digden, onder wie vijf ambassadeurs, een vertegenwoordiger van het Britse Hogerhuis cn afgevaardigden van de gemeentebe sturen van zeven dorpen en steden, hebben dinsdagmiddag de supertanker „Reza Shah the Great" van stapel zien lopen, het eerste schip van de Perzische koopvaardijvloot, het eerste schip, ook, dat in het nieuwe Rotterdamse haven- en industrie complex, het Botlekgebied, werd gebouwd. Dat gebeurde op de nog in aanbouw zijnde scheepswerf van Verolme Dok- en Scheepsbouw Maatschappij (VDSM), waarvan een jaar geleden de eerste paal werd geslagen. M ff 3 pa pil e'. mmmmm Noodklok luiden Toch vond de heer Verolme het juist om de noodklok te lulden voor de Nederlandse scheepsbouw in het algemeen. Hij vreesde, dat de Neder landse scheepswerven door de toe nemende concurrentie van Japan, weinig of geen opdrachten meer zul len krijgen. Terwijl de lucht boven Schiedam zich somber kleurde en enkele verspreide regendruppels een nieuwe regenbui aankon digden, werd vanochtend in Bad Groenoord de honderdduizend ste bezoeker binnengehaald. Het was de 12-jarige Nelly Klaas- sen uit de Populierenlaan te Kethel. Gorzenaar komt over de brug... De auto-sloper A. W. H. v. d. H. was maandagnacht om één uur op de Oudedijk tc Kethel bezig zijn perso nenauto te keren. De wagen reed de steile grasberm af en verzakte in de sappige grond. Het voertuig kon niet meer op eigen kracht op de weg ko men. Allerminst uit het veld geslagen ging de heer v. d. H. zijn vrachtauto van huis halen om daarmee zijn per sonenauto uit de berm te trekken. Op de Oudedijk raakte hij echter in een mistbank en hierdoor misleid reed hij de grasberm in. De vrachtwagen ver zakte in de sappige grond en kon op eigen kracht niet meer op de weg komen. De volgende ochtend om tien uur moest er een tweede vrachtauto aan te pas kamerrom beide wagens op de weg te helpen. Ge ziet maar, een on geluk komt zelden alleen. De leden van de Jonge Hengelaar hebben zondag hun jaarlijkse visreis gemaakt. Om zes uur vertrokken de jongens vanaf de Passage te Schie dam. Behoudens af en toe een klein regenbultje was het weer best. Bij de nieuwe brug aan de Oude Rijn, werd er gestopt en gingen de hengels te water. Er werd veel gevan gen. Na de koffie stapten de jongens weer untie, bus .voor een trip naar de hei in de omgeving van Bussum. Ver volgens ging de reis naar. Mijdrecht, waar zij hun brood aten en nog twee keer visten. Ten slotte werd nog een bezoek gebracht aan de speeltuin Drlevllet en om negen uur 's avonds was De Jonge Hengelaar weer in Schiedam terug. De vangresultaten zijn: 1. T. v. Heiden 1200 gram; 2. J. v, d. Hoeven 697 gr.; 3. P. Goordyn 505 gr.; 4. G. Wapenaar 400 gr.; 5. K. Hoek 335 gr.; 6. G. Sprong 285 gr.; 7. H. Degeling 250 gr.; 8. T. Maagdenberg 235 gr.: 9. T. D. Jong 205 gr.: 10. Vermeer 194 gr.; 11. G. P. Koster 193 gr.; 12. P. D, Ronde 165 gr.; 13. A. Meerburg 135 gr.; 14. W. Hollander 115 gr.; 15. G. v. Pelt 110 gr.; 16. J. Konings 95 gr.; 17. S. H. Dek 90 gr.; 18. A. Boot 40 gr.; 19. D. Zwanenburg 40 gr.; 20. A. Zwanenburg 40 gr.; 21. Holster 40 gr.; 22. Pijl 10 gr.; 23. Wapenaar 10 gr.; 24. Hoppe 5 gr.; 25. W. v. Pelt 5 gr. Het automobielbedrijf Modem uit Vlaardlngen gaat aan de Graaf van Egmondstraat bouwen. Bij B. en W. is een aanvraag ingediend om erf pachtsuitgifte van een perceel ge meentegrond aan de Graaf van Eg mondstraat. Modern wil een com pleet nieuw automobielbedrijf neer zetten. De drumband van HVO-Vlaardin- gen heeft tijdens het ln Naaldwijk door de christelijke Tamboers-Pij pers en sportvereniging DOS uitge schreven concours een eerste prijs weggesleept. De zaterdag ln Vlaardingen ge houden collecte voor de Stiching Christelijke Blindenhulp „De Fakkels bijeen" heeft ƒ1.798,08 opgebracht. Die betrekkelijke afgeslotenheid heeft het verleden van Schiedam- Zuid sterk getekend. {Over het heden straks). Aan die afgeslotenheid heeft de Gorzen bijvoorbeeld een eigen kleurrijke historie te danken, die zeker niet typisch „Schiedams" is. In het gemeentelijk archief zijn enkele bijzonder belangwekkende en karakteristieke stukken over het ver leden van Sehiedam-Zuid te vinden. Een vermakelijk verhaal over Fort Lillo onder andere. Fort Lillo was een hofje In het cen trum van de Gorzen, dat in 1914 is afgebroken. Op dit hofje, waar meest hrandersknechtswoonden duldde men geen vreemde. Moest je er een of an der karweitje verrichten, dan had je maar niet te rekenen op een kop kof fie of thee. Wel stond, zoals men dat vroeger uitdrukte, de trekpot met kruidenbitter en kakkerlakken klaar. Op het Fort Lillo waren een paar bijzondere typen (we spreken over circa zeventig jaar geleden), bijge naamd Jaan de Baan en Kee de Kar. In deze tijd kwam het Leger des Hells hier ter stede op de Lange Haven. De Fortbewoners waren direct vaste klanten en al gauw werd er ge zongen. Jaan de Baan en Kee de Kar ma ken het Leger in de war". En dat deden zij dan ook terdege. Het Leger stond toen nog niet onder politiebescherming en zodoende had den de heilsoldaten heel wat te ver duren. Terwijl in een moderne stadswijk als Nieuwland de mensen vaak naast elkaar leven en van eikaars wel en wee hoegenaamd geen weet hebben, tiert in Sehiedam-Zuid de burenhulp welig. Nee. zelfzuchtigheid mag men de Gorzenaar niet toerekenen. Zeker, stug is hU en op zijn hoede. Echter, hij steekt u niet de hand toe om die even later schielijk terug te trekken. Hij wacht af. En als hij op iemand gesteld raakt, zal hij dit liever niet willen laten merken, tenzij de nood w e r k e 1 ij k aan de man mocht ko men. Maar, zoals wij reeds even aan tipten, langzaam doch beslist verliest de Gorzenaar zijn mentaliteit van "ik ben in de eerste plaats Gorzenaar en dan pas Schiedammer'. Wijst de naamsverandering in Sehiedam-Zuid daar reeds op? De Gorzenaar (en vooral de jon gere) wordt meer 'Schledam-minded'. Ook wel begrijpelijk. In deze moderne tijd is het onderlinge- verkeer Inten ser, is een brug geen beletsel meer om elders zijn heil te zoeken. Vele jonge Gorzenaren krijgen een woning in Nieuwland of verhuizen naar an dere stadsdelen. Anderen vestigen zich in de Gorzen. Met werk of ver maak: Sehiedam-Zuid of Schicdam- Oost, het geeft geen onderscheid meer. Vlaardingen groeit snel naar de 70.000 inwoners toe. Werd nog maar enkele maanden geleden de 65.000 gepasseerd, op dit moment is de 65.500 al weer achter de rug. Op 1 juli 1958 bedroeg het aantal inwoners van Vlaardingen reeds officieel 65.483. Sinds 1 januari van dit jaar nam het aantal inwoners toe met niet minder dan 1.396 mensen. Wegens geboorte kwamen er 626 bij, wegens vestiging vermeerderde het bevol kingstotaal met niet minder dan 770. Alleen in de maand juni kwamen er 277 zielen in totaal bij. Er over leden in juli dertig mensen, er ver trokken er 156. Het vestigingsover schot bedroeg 164. In totaal kwamen sinds 1 januari tot 1 juli 1891 nieuwe Vlaardingers de stad binnen. Daar stond tegen over dat 1121 Vlaardingers vertrok ken. De twintigjarige P. K. uit Vlaar dingen ls gistermiddag met- zjjn per sonenauto tegen een lichtmast aan de Floris de Vijfdelaan gebotst. K. liep een lichte hersenschudding op. De lichtmast werd vernield. De voorzijde van de auto is zwaar be schadigd. De bestuurder beweerde te zijn uit geweken voor een onbekend gebleven jongetje, dat plotseling de rijweg zou zijn opgelopen. Eerste in Botlek van sta WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Paris Holiday. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 U. De laatste Jacht. Apotheek; Gouka en Co., Groenelaan. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur: expositie „Man en Paard". Diversen: KETHEL (Schlcdamseweg). 7 uur: Oranjefeesten, opening «oor bur gemeester mr. J. W. Peek. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Paris Holiday. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u. De laatste Jacht. Apotheek: Gouka en Co., Groenelaan. Tentoonstellingen 8TEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: expositie „Man en Paard" Diversen: KETEHL (Schledamseweg): Oranje- feesten: 9 uur aubade door de schoolkinderen» 9.30 uur optreden van het kindertheater van Car,a PUnk: 11 uur rlngriiden met til- buries, losse paarden en landbotiw- -g tractors: 2 uur volksspelen: 7 uur s? demonstratie van de landelijke v* rij vereniging De Maasrulters. Behalve het Leger dwarszitten, had men ook nog andere bezigheden. De zondag werd in de Gorzen (we zitten nog steeds in het eind van de negen tiende eeuw) het meest besteed aan dobbelen. Er waren heel wat politie agenten nodig om dit tegen te gaan. Processen-verbaal kwamen echter niet veel voor. De agenten staken eenvoudigweg de centen die op de grond lagenin hun vestzak en daar bleef het'bijt" Toen het voetbalspel populair be gon te worden, was het met het dob belen gauw gedaan. Burgemeester dr. Brands heeft met wethouder Van Westendorp indertijd veel gedaan om het voetbal ln goede banen te leiden. Het was maar een klein jongens troepje dat met medewerking van het gemeentebestuur een terrein van Smulders voor 75 per jaar ln huur kreeg en tevens een renteloze lening van 750. Uit dit bescheiden clubje groeide de nu zo grote en gerenom meerde voetbalvereniging SW! De Gorzen had in het verleden ook zijn Kaiendrecht. Dat was toen de Hoofdstraat, waar heel wat cafés waren. Bekend was de danssalon Fre- deriks, waar schepelingen kwamen dansen met de Rotterdamse meisjes van de Kaarsenfabriek. Boven de sa lon waren kamertjes voor „gezellig samenzijn". Op de Hoofdstraat waren ook bran derijen, distilleerderijen en mouterij en. Uit de- branderijen werd vroeger veel heet water gehaald door de huis vrouwen: twee emmers voor een cent. Enkele brandersknechts waren zelfs zo vriendelijk tussen neus en dorpel door kitten heet water weg te bren gen. Maar dan alleen voor vrouwen van kasteleins. De kitten werden dan gevuld met moutwijn. Er bovenop lag een dweil, gedrenkt in zo heet water, dat de damp eraf vloog. In de cafés stond meest in de w.c. een schone waskuip. Daar werden de kitten in gestort en de lege kitten werden wederom gevuld met., kruik jes bier. Voor wat hbort wat. Aldus enkele flitsen uit de kleurige geschiedenis van de Gorzen. De afgeslotenheid van de wijk waarin hij woonde heeft ook zijn stempel gedrukt op de Gorzenaar zelf. De merkwaardige topografische ligging van de Gorzen had tot gevolg dat zijn bewoners een gemeenschap in een gemeenschap (de Schiedamse) vormden. Een bekende uitspraak van een vroegere Gorzenaar is: „VV'tj z(jn geen Schiedammer." En nu nog woont er MAASSLUIS Aan de Wevers kade te Maasluis hielden de henge laars van Verolme en VDL een twee kamp. die o.l. stond van A. Bakker. De vangst was slecht. In totaal werd 2202 gram vis gevangen. De uitslag: 1 A. v. d. Heuvel 359 gr., 2 A. J. Vermaas 295 gr., 3 Rook 290 gr., 4 N. C. Buitendijk 275 gr., 5 P. M. Deelen 195 gr., 6 C. v .d. Boo- gert 178 gr., 7 Van Gelderen 125 gr. De overige vissers bleven onder de 100 gram. Ondanks het feit, dat de leden van VDL meer geluk hadden dan die van Verolme, bleef de beker inzet van de tweekamp nog in het bezit van laatstgenoemden. Nog éénmaal zal in de tweekamp worden gevist. tiet Kethelse feestcomité had voor een van de slotnummers van de oranjefeesten een groots plan. Zater- j dagavond om zeven uur is er name lijk een gecostumeerde voetbalwed strijd voor dames en heren. De scheidsrechter voor deze wedstrijd zou per parachute landen. Dit spec taculaire gebeuren zal echter geen doorgang kunnen vinden. Het Ministerie voor Luchtvaart kon echter geen vergunning verlenen voor deze stunt. Men heeft voor deze ont brekende attractie iets anders gevon den. Er zal een dropping plaatsheb ten. Tevens zal er ongeveer tien mi nuten boven het terrein gevlogen worden met een sleep waarop een prijsraadsel staat. Iedereen kan aan de oplossing van dit raadsel mee doen, behalve de bestuursleden van de oranjevereniging en hun gezinnen. Op de sleep zal een aantal letters staan. Elke letter moet een woord worden, de woorden samen een zin. Er is maar één prijs en wel f 20,—. De oplossing kan tot woensdag 23 juli 's avonds 7 uur in gesloten cou vert bij de voorzitter van de vereni ging, de heer E. v. d. Pas, Kersenlaan 1, tuindorp Kethel, ingeleverd wor den. Bij meer dan één goede oplossing zal door loting een winnaar worden aangewezen. De heren mr. dr. F. J. A. Dolk en J. Chardon zullen ln verband met het bereiken van de wettelijke leeftijds grens aan het einde van deze maand de functie van resp. dijkgraaf en hoogheemraad van het Hoogheem raadschap Delfland neerleggen. Tijdens een receptie in het gemeen- landshuis van Delfland te Delft op 30 juli is er gelegenheid van de belde heren afscheid, te nemen. Maandagmorgen vertrekt een flinke Dit „poortje" en de huizen achtergrond zijn wel typerend voor de oude bouw, die men veelal in de Gorzen aantreft In Sehiedam-Zuid: een gezellig buur praatje in de zon waaraan ook de kinderen deelnemen. - ROTTERDAM. Coöp. Tuinbouw veiling der Z.H. Eilanden G.A. van 15 juli. Prijzen: Aardbeien p. kg 511,67, Rode bessen p. doos 3238, idem p. kg 80—1,26, Meloenen 39—97, Perzi ken A 20—38, id. B 13—21, id. C 9— 12, Golden Japan 1£11,68, June Blood 1,06—1.40, Ontario 1,90, Fran- kenthaler 2,302,60, Frambozen p. doos 4849, Kruisbessen 30—84, Aardappelen 1020. Peulen 2052, Sperciebonen 66.1,02, Snijbonen 70 —1,24, Tuinbonen 1626, Rabarber 1519, Bloemkool 1058. Komkom mers A 14—24, id. B 8—17, ld. C 10 —14, Bospeen I 15—17, id. II 13—16, Waspeen 1025, Sla 38,80, Kroten 68, Andijvie 79, Doperwten 3741, Uien 13—22. Rode Kool 10—16, Sja lotten 15—18, Spitskool 69, Selderij 25, Spinazie 612, Postelein 2022, Tomaten Binnenl. A 2035, id. B 20—37, .id. C 20—34, id. CC 20, id. exp. A 4951, id. B 4648, id. C 44 51, id. CC 30, Aardbeien z.d. Jucun- da I 87—90, id. n 81—85,"Zwarte bessen I 1,31—1,33, id. II 1,15. menigeen, die zich in de eerste plaats groep junioren cn pupillen van Zwa Gorzenaar voelt en dan pas lid van 4 de Schiedamse gemeenschap. Het is waar, dat de Gorzen en zijn bewoners zich in veel opzichten on derscheiden van de rest van Schie dam. Ai is dit in de laatste jaren aanzienlijk minder geworden. Vooral in vroeger jaren vormden de Gorzenaren met hun allen een ge meenschap, waarbij geen ander ook geen 'Schiedammer' aan te pas kwam. De 'vreemdeling' die zich in Sehiedam-Zuid kwam vestigen had de grootste moeite om aansluiting met zijn mede-bewoners te vinden. De Gorzenaren werden daardoor vaak voor stug, onvriendelijk en zelf zuchtig versleten. In werkelijkheid kwam het daarop neer, dat hun men taliteit veelal verkeerd begrepen werd. Een Gorzenaar stug? Ja, dikwijls wel en zeker tegen iemand die hij niet kent. Maar onvriendelijk en zelfzuchtig? Hoe verklaart men dan de 'buren/in' cn onderlinge verbon denheid, die in de Gorzen nog steeds bestaan, en die men elders in Schie dam nauwelijks tegenkomt? luwen met hun leiders naar Zeist om daar deel te nemen aan het KNVB-jeugdsportkamp. Dit is reeds de tiende achtereenvolgende zomer dat een groep uit de Zwaluwen-jeugd zo'n kampweek meemaakt. In de eerste jaren had men de ten ten in Nunspeet opgeslagen, later bij Arnhem en in Doetinchem, maar sinds enkele jaren vinden de jonge voetbaliers hun trefpunt „in het kamp van Zeist". In het aan het kamp verbonden voetbaltoernooi speelt Zwaluwen met 2 c-elftallen, met als tegenstanders ploegen uit alle delen van het land, meest van amateurclubs. Hiernaast worden ook andere spor ten beoefend en kan men volop ge nieten van de mooie natuur. Zwalu wen is ditmaal de enige Vlaardingse vereniging, die aan deze kampen deelneemt. In de loop van de zaterdag (26 juli) hoopt het gezelschap weer in Vlaar dingen terug te zijn. De Perzische (of zo men wil: Iraanse) ambassadeur Nephta toon de zich in een lange en uitbundige toespraak bijzonder geestdriftig over deze gebeurtenis, die hij een mijl paal noemde op de lange weg. die Iran moet afleggen naar onafhan kelijke zelfstandigheid in de kring der volkeren- De bijzondere ambassadeur S. A. Maybud, tevens afgezant van de shah van Perzië bracht hulde aan de Nederlandse scheepsbouwers en aan de heer C. Verolme in het bij zonder. Ook de Herstelbank betrok hij in zijn lofprijzingen. Hij geloofde in uitstekende betrekkingen tussen Iran en Nederland. De heer Verolme, ook dankbaar en enthousiast gestemd, verzekerde de aanwezigen, dat de toekomst van zijn concern volkomen veilig ls. „tvy hebben, ook al is er nu een terug slag, geen angst voor de toekomst," zei hij. Hij deed een beroep op de re gering om de exportfinanciering uit té breiden en daarbij geen tijd te verliezen. „Wij moeten met kre dietverlening schepen bouwen voor het buitenland, ook al kunnen an dere landen dan minder bouwen," oordeelde de Rotterdamse scheeps bouwer, die vijf Nederlandse be drijven en twee buitenlandse wer ven beheert. De supertanker „Reza Shah the Great", ruim 33.000 ton groot, ver liet gehoorzaam de eerste helling van deze werf, waar thans reeds bij na 1200 mensen werken. Onmiddel lijk daarna werd de kiel gelegd voor een nieuwe supertanker. „Binnenkort beginnen we hier aan een honderddulzcndtonner," voor spelde de heer Verolme, die verder liet doorschemeren, dat de onder handelingen over de bouw van de vier superpassagiersschepen (108.000 ton) goede voortgang maken. Het Engelse lid van het Hoger Huis, lord Killaern, die de stapel loop bijwoonde, zou. zo werd gefluis terd, een van de financiers van deze Europees-Amerikaanse onderneming zijn. Ook de heer Detwiler, president directeur van de American-European Travel Association was aanwezig. Vangstberichten van woensdag morgen: VI. 70, 45 k.: VI. 78. 55 k.; VI. 79, 40 k., nog 40 netten; VI. 172, 55 k., 40 netten; VI. 203, 35 k.; VI. 208, 60 k., nog 40 netten; VI. 216, 30 k., VI. 97, 60 k., nog 50 netten: VI. 115. 60 k.; VI. 142. 45 k thuis varend; VI. 197, 65 k.; VI, 199, weinig; VI. 14 65 k.; VI. 89. 45 k., nog 50 netten; VI. 112 40 k„ nog 40 netten thuisvarend, VI. 132, 55 k„ nog 40 netten. 15 juli: Engels pond 10,56—10.561 Amerik. dollar 3,7853,781 Franse frank 90.0090.10 Belgische frank 7,5917,60 Zwitserse frank 88,57è88.621 Zweedse kroon 73,24173,291 Duitse mark CO,45190,501 Deense kroon 54,6254.67 Noorse kroon 52,8052,85 Zwitserland (vrij) 88,34188,391 Canada 3,041—3,947 Geboren: Elisabeth G., dv A. van der Bie en F. J. H. Tjaden; Yvonne A, M. en Paul N. A., d en zv W. van Spijk en G. J. M. Nieuwenhuysen; Cornelia W., dv J. Mooij en J. C. Hartog. Overleden: J. H. P. den Blijker, 55 jaar; J. C. Donsen, 62 jaar. In de officiële mededelingen van de KNVB, afdeling Rotterdam, van 10 juli is de nieuwe competitie-indeling voor het seizoen 1958/ 1959 bekend gemaakt. De Vlaardingse clubs zijn als volgt ingedeeld: 3e Klasse A: TSB. Activitas. Biij- dorp, Delta, DESV, OHVV, Oldi, OML. Onit. Postef en Smeetsland. Res. Ie klas B: VFC 3, DCL 3, Ex celsior R 6. Feyenoord 6, Mussen 3, Sparta S SVV 6, TRS 2, Transvalia 2 en VDL 2. Res. Ie klas C: De Hollandiaan 3, RKW1K 2, DRL 2, Excelsior R 7. Feyenoord 7, Martinit 2, Het Noor den 2, ODI 2. Sparta 7. Tediro 2. Res. Ie klas F: De Hollandiaan 4, Coal 4, DDC 3, DHZ 4. Dindua 3, Excelsior 20/4, Martinit 3, Overmaas 6, St. Volharden 3 en TRS 3. Res. 2e klas A: Fortuna 4. CVV 6, Excelsior R. 9, Feyenoord 9, HDVS 5, HOV 4, Spartaan 20/4. Sparta 9, SVV 7 en Xerxes 5. Res. 2e klas B; Fortuna 5, Feyen oord 10. HDVS 6, Mussen 4. OVV 2, Slikkerveer 3, Sparta 10, SW 8 en Transvalia 3. Res. 2e klas E: De Hollandiaan 5, DHZ 5, Dindua 5, Feyenoord 13, Mus sen 6, Neptunus 7. Rockanje 3, Transvalia 4 en VOC 5. Res. 3e klas A: VFC 4, DCL 4. Ex celsior R 10, Feyenoord 14, HDVS 7. RFC 7. Slikkerveer 4, Sparta 12, SW 10 en Xerxes 6. Res. 3e klas B: VFC 5, RKWIK 3. Excelsior R 11, HDVS 8, Hlon 3. ODI Nelly is de eerste Schiedamse die un eens in Groenoord het getal 100.000 volmaakte. rVoeger waren het steeds Vlaardingers of Rotterdam mers. Wat verlegen zat zij tussen de he ren van de stichting, die haar ver telden, dat zjj dc honderdduizendste was geworden. Penningmeester F. Hofman overhandigde haar een waardebon van 25, een abonnement voor het volgende seizoen, een lig- handdoek en een bos fraaie bloemen. Bovendien mocht zij een ijsje bestel len. Nelly vertelde dat ze juist was aan het proefzwemmen voor haar tweede diploma, waarvoor zij van- midag examen heeft gedaan. De heer M. van Lint van de terrasbe heerders Van Lint en v. d. Rost oevrhandigde haar nog een enve loppe met 10. Aanwezig waren ver der nog de secretaris van de stich ting J. Bronneman en de directeur Dries Teute. DELFT Gistermiddag is de scheepstimmer man w. de Vlieg bij het op de wai brengen van een schip op een werf aan de Rotterdamseweg in de kajuit gevallen, waarbij h(j vermoedelijk en kele ribben brak of kneusde. In leder geval werd hjj ter observatie ln het Gasthuis opgenomen. De man bevond zich op de roef en viel door het gat naar de kajuit. Er lag een zeil over dit gat en de tim merman dacht, dat er nog wel iets onder zou zitten 0 1 I (Van een onzer verslaggevers) De uitverkoop is nog maar net begonnen, maar er is al een boze mijnheer naar het politiebureau gestapt. De man had ln een zaak in Delft een dertigmeterlange traploper zien staan met een prijskaartje er bij waarop stond 16.85. Hij stapte naar binnen en verklaarde dat hij voor die prijs de loper wilde kopen. De verko per vertelde hem vriendelijk, dat er natuurlijk een vergissing was gemaakt en dat de vermeldde prijs per meter gold. Dat nam de man echter niet. Geprijsd is geprijsd vond hij en ging naar de politie. Deze kon er verder niet veel aan doen, maar verklaarde wel, dat hij, als hij door middel van een civiele pro cedure doorzet, de loper krijgt voor deze „sportprijs", 3, OVV 3, Sparta 13, VDL 3 en Xer xes 7. Res. 3e klas E;. VFC 6. DHS 6, DHZ 6. DRL 3, Excelsior 20/6. HOV 7, Leonidas 5, Spartaan 20/8 en VOC 7. (Van een onzer verslaggevers) Voortaan zullen gemeenten, waarin de thuishaven van zeeva renden gelegen ls, aan deze geen woonruimte mogen weigeren. Voor opvarenden van de binnen scheepvaart zijn die gemeenten het eerst aangewezen voor het af staan van woonruimte, die gele gen zijn aan het begin- of eind punt van de vaste route, die het schip volgt. Kan niet van een vaste vaarroute worden gesproken, dan dient de be paalde gemeente in het bijzonder re kening te houden met een gemoti veerde voorkeur van de opvarende, die woonruimte aanvraagt. Minister Klompé beveelt deze nieu we gedragslijn in een circulaire aan de gemeentebesturen bijzonder aan. Tot nu toe leverde de huisvesting van zeelieden en opvarenden van de bin nenscheepvaart bijzondere moeiljlk- heden op, omdat de betrokkenen bijna nooit een plaats konden opge ven, waar zij werken. Het gevolg daarvan was» dat zij van de enenanr de andere gemeente werden gestuurd met bijzonder weinig resultaat. (Van een onzer verslaggevers) De Landelijke Federatie van Hei en Funderingswerkei's in Nederland heeft geprotesteerd tegen de verbin dingsverklaring van de c.a.o, in het bouwbedrijf. In het protest spreekt deze organisatie over „een ontstel lend gebrek aan deskundigheid" in de bepalingen, waar de heiers mee te maken hebben. Een tot de Stichting van de Arbeid gericht verzoek om over de heiers- bepalingen in deze c.a.o. een bespre king te hebben, is tot dusver onbe antwoord gebleven, aldus deze fede ratie, die niet bij een erkende vak centrale is aangesloten. O O Een familielid van de heer K. uit dc Molenlaan ontdekte gisteravond dat er in diens huis was ingebroken. Vermist wordt een bedrag van on geveer 200. De heer K. was sinds zaterdag met vakantie.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1