Gaul houdt derde plaats in algemeen Rust was goed voor Gaul Shih /ui» Uitslagen en klassering MKEfêTJES door °x>. >^4 op kders ffpi Gaul maandag niet in Stadion Biljartkalender Spreeuwen praat v'.Daan de Groot wl Charly's epos! HET VRIJE VOLK VRIJDAG 18 JULI 1958 PAGINA 3 (Van onze sportredacteur JAN LIBER) Besangon, donderdag. De ellebogen met pleisters beplakt van de vele buitelingen die hij gisteren in de moeilijke beklimming van de Alpen gemaakt hadmet tianende ogen van de windzo ging Gerrit Voorting vanmiddag in Besangon als derde door de finish aan het eind van de 22ste etappe van Aix-les-Bains naar Besangon. Gisteren in Aix-les-Bains had hij niet op tijd kunnen zijn. Vandaag had hij willen laten zien dat hij het waard was geweest dat men hem in de strijd had gelaten. BERGPRIJS VREES DOODZIEK DUIDELIJK FOUT OM DE GELE TRUI DagploegenMassement Alg. ploegenklassement Het algemeen ploegenklassement ziet er nu als volgt uit: GOEDE REIS en zonder hoofdpijn "f Om de groene trui Na de 22ste etappe ziet het pun tenklassement er als volgt uit: S_ HART PRINTS Sportkiekjes van Vissen Orde Voorting keert terug in de Tourstrijd: 3e in Besaa^on Aix les Bains— Besangon dat is een etappedie on middellijk herinne ringen oproept. Aan hel jaar 1954, toen de Tour de France als startplaats Am sterdam had en toen Wout Wagtmans zich maar meteen in de eerste etappe de beste, van Amsterdam naar Bras- schaat in de gele trui reed. En die Wout blééf het goed doen. Hij telde mee tot na de Pyre neeën tot in de Alpen. Dat wekte zulke grote verwach tingen, dat er eenvoudig wel een Map op móést volgen. Wel, die klap kwam dan. Het was zelfs een mokerslag, want Wagtmans die nog altijd bij de besten in het algemeen klassement behoor de verdween plotseling van het toneel. Wanneer? In de etappe Ais les BainsBesangon, ja Vier jaar geleden was dat dus. Ik zat toen nog niet in de Neder landse Tourploeg. Ik volgde de verrichtingen van de Nederlandse renners nog slechts via de radio en de krant en natuurlijk hoopte ik er toen al op, dat ik spoedig mijn kans zou krijgen, om ook eens tot die groep Tourrenners te behoren. Maar wat is het allemaal an ders, als je werkelijk meerijdt, dan wanneer je de verrichtingen allemaal op een afstand volgt! Als je meedoet, bemerk je pas dat het niet alleen glorie is, wat je te wachten staat. Die is alleen voor degenen, die als eersten bin nenkomen. Maar er zijn zovelen, die exen- veel hebben moeten doen, om al die kilometers van de ene etappe plaats naar de andere etappe plaats te zwoegen en voor wie al leen de vermoeienis, de ellende voelbaar en merkbaar is. Voor hen geen Tourkussen, geen toejuichingen, geen bloemen. r* - 4 v V* Hoogstens nog een sarcastische opmerking van: 'het ging zeker niet zo goed vandaag?' omdat men niet weet, hoe vaak je hebt moeten afstappen, om voor drin ken voor je kopman te zorgen, of een wiel of soms zelfs je hele fiets af te staan. Daar moest ik ineens weer aan denken in deze 22e etappe, omdat nu nu de kilometers zo sterk gaan tellen de vermoeienis ook zo'n grote rol gaat meespelen, 't Lijkt zo vreemd, je komt dood moe aan, laat je daarna mas seren, eet en gaat naar bed. Maar slapen, ho maar! Je ligt te woe len en te draaien; je stapt er eens uit en gaat nog eens het Tourboek doorkijken, waar de etappe voor de volgende dag in beschreven staat, piekeren, over wat je die dag te wachten kan staan: rij ik goed, rij ik slecht, zal ik niet vallen, hoe vaak zal ik lek rijden, zal ik de slag niet missen? Heus, een Tourrenner denkt er niet aan, eens een bioscoopje te bezoeken. Hij rijdt of hij rust (of tracht dat te doen). Eerlijk, ik vind de Tour vaak geestelijk moeilijker te volbrengen dan li chamelijk. Dat heb Ik doorgemaakt, dat maken nu renners als Anquetïl mee. Die heeft gisteren een grote morele klap gekregen door het wonderlijke herstel van Gaul. Die heeft vannacht dat wil ik wedden net zo liggen, draai en, als ik heb beschreven en die kon vandaag zijn wiel een voudig niet rond krijgen. Heel zijn ploeg kwam hem hel pen, maar het ging niet. Het was een wandeletappe en nóg kwam hij achteraan. Dat noemt een renner 'afzien'. En het vreemd ste is dar. nog, dat hij zich wan neer hij eens niet een Tour mee rijdt nog veel ongelukkiger voelt. Gaul heeft geen reden om onte vreden te zijn over het verloop van deze etappe. Hij heeft zijn met het oog op de tijdrit voor treffelijke derde plaats vrij ge makkelijk kunnen handhaven. Hij heeft Bahamantes rustig zijn gang laten gaan in de ber gen; Baha mocht, wat hem be treft bergkoning worden wat «u inmiddels een feit is. Gaul gokt hoger! Vandaag wordt de Tour beslist, dat slaat volgens mij nu vast. En dat zal dan voor het eerst in de Tourgeschiedenis zijn, dat in een tijdrit de Tour is beslist. Ik herinner me tenminste niet, dat dit eerder is gebeurd. Of het ook een gekke Tour is gmorden... Advertentie LM, Twintig kilometer voor het einde was hij weggevlucht achter Nencini en Darrigade. Hij had die twee bereikt, was met ze meegegaan, had dikwijls het tempo aangegeven, maar op de wielerbaan van Besangon was hij niet bij machte geweest de sprint van de beide anderen te beantwoorden. Natuurlijk was André Darrigade weer eerste geworden en daarmee had hij zijn vijfde etappe-overwinning behaald. Een nieuw naoorlogs record. Nencini, door zijn ploegmakkers met- verwijten overladen, werd tweede en Voorting. die er echt plezier in had dat hij op het eind van de Tour nog altijd kon laten zien dat hij er was. werd derde. Al vond hij het dan ook erg jammer dat hij de tweede plaats niet had kunnen halen, want dat kostte Nederland vandaag 'het dagklassement. Kersten en De Jongh zaten namelijk in een tweede peloton, dat slechts één minuut na de winnaars binnenkwam. De bergen zijn maar nauwelijks achter de rug of de jon gens van het' platte zijn er weer bij Het was maar een slappe dag ge weest vandaag. Bahamontes is defini tief koning der bergen geworden. Door op de twee kleine cols in de Jura. die vandaag nog restten en die de laatste van de Tour zijn. als eerste boven te komen, bleef zijn puntenaantal zeven tien boven dat van Charly Gaul. die met de minste moeite meer gedaan had om Bahamontes van de troon te stoten. Gaul stelde zich met de tweede plaats in het bergklassenicnt tevreden, die ook nog 250.000 frank oplevert en hij zag glimlachend toe hoe Piet van Esi tweede werd achter Bahamontes op de Coi de la Savi. Die Piet begint er ook plezier in te krijgen zich op klimmen toe te leg gen. Vooral in het laaggebergte be hoort hij op het ogenblik tot de bes ten. Het wonderlijke geval doet zich voor. dat Piet van Est nog twee plaat sen hoger staat in het eindklassement van het bergklunmen dan onze spe cialist Piet Damen. Van Est is name lijk zesde en Damen achtste. Een prachtige prestatie van die twee Ne derlanders, waarop wel niemand ge rekend zal hebben. In de posities van het algemeen klassement kwam geen enkele veran dering. Een poging van de Belgen om de gele petten, die zij gisteren verlo ren hadden zien gaan. terug te krij gen. mislukte. Zij wachten nu op de tijdrit, alles wacht op die tijdrit. Die tijdrit van vrijdag zal over de Tour moeten beslissen. En Charly Gaul heeft maar over een ding vrees, dat de 30 strafseconden die hij woens dag in de Izoard opliep, hem de eind overwinning zulien gaan kosten. Gaul komt er niet over uitge praat en ploegleider Goldschm.dt heeft zelfs de bemiddeling van God- det ingeroepen. Maar met de beleefdhei die hem eigen is heeft de Tourdirecteur er zich van gedistantieerd. Hij heeft over zul ke dingen niets te zeggen en op de beslissing van de jury wil hij geen in vloed uitoefenen. De jury zelf is on vermurwbaar gebleken en dat kon ook moeilijk anders. Die dertig seconden laten Charly gewoon niet los. Ze zijn een obsessie voor hem geworden. Hij heeft van daag tyd genoeg gehad om alles nog eens te overdenken, want er werd vrijwel niet gereder. Iedereen voelde de vermoeienissen van de Alpen nog in de benen, iedereen voelde de ijzige kou van de striemende regen nog in het gezicht en iedereen dacht aan de lange tijdrit van morgen. GERRIT VOORTING Er zijn er natuurlijk zeer velen die zich van dat alles niets meer hoe ven aan te trekken en wie het er alleen nog maar om te doen is Parijs te halen. Ze zijn de naamlozen die toch geen enkele kans meer hebben. Maar er zijn er ook die er nog alle belang bij hebben. Daartoe behoort ook Jacques Anquetil. Al zal hij dan ook de Tour niet meer kunnen win nen, hjj wil toch graag eerste in de tijdrit zijn omdat hq nu eenmaal specialist op dat gebied is. Hij heeft vanmorgen moeten lezen dat Jacques Goddet hem in zijn hoofdartikel in heel zwierig Frans verweet, dat de 'kleine pleziertjes des levens' die hij zich voor de Tour ver oorloofd heeft, nu hun onplezierige uitwerking krijgen. Anquetil voelde zich doodziek. Zijn hoofd was licht en zijn benen waren als lood. Niets heeft hg in de Tour kunnen doen. Geen enkele uitschie ter is er geweest, geen etappe heeft hij kunnen winnen en hij wist niet hoe hij vandaag de laatste bergen .over moest. Hjj had koorts, kou gevat 'in de ijzige bergen en de dokter had van morgen gezegd: bronchitis. Toch wil de hij starten. Als hij nu de strijd opgaf zou men hem van lafheid be schuldigen. Hij wilde rijden en in elk geval nog aan de tijdrit mee- .doen. Zyn ploegleider Marcel Bidot had een lijfwacht voor hem aangewezen, dat waren Walkowiak, Privat, Sta- blinski, Groussard en Bauvin. Zij •zouden hem in alles moeten bij staan. Zijn boezemvriend Darrigade be hoorde niet tot zijn lijfwacht. Darrigade wilde het record der ctappe-overwmningen verbeteren vandaag. Anquetil had zijn lijfwacht brood nodig. In de beklimming van de col de la Faucille met zijn verrukkelijke uitzichten op het meer van Geneve en het omliggende hooggebergte met de Mont-Blancgroep, begon het al. Bahamontes, gisteren zo ongeveer aan de rand van een knock-out, had zich schrap gezet om de bergprijs te gaan winnen Hij stond maar vjf punten op Gaul voor en er waren maximaal nog negen punten te win nen vandaag Baha wilde geen enkel risico nemen en daarom was hij al vroeg alleen weggegaan. Gaul beantwoord de de aanval niet. Ook hij wilde geen risico's nemen. De Tour win nen was hem meer dan het berg- komngschap Iedere extra inspan ning moest dus vermeden worden Baha ging en was vier minuten eerder dan ieder ander boven. Dat was dus nogal duidelijk geweest. De beklimming was met moeilijk. Het ging langs een mooie, brede asfaltweg geleidelijk omhoog. De ele menten die in de Alpen zo woedend waren geweest, hadden hier in de Jura al hun verschrikkingen weer verloren. Het was zonnig en toch niet te warm. Ideaal weer om te klimmen. Het peloton was vrijwel aaneenge sloten naar boven gegaan en pas seerde ook vrijwel aaneengesloten de top. Dotto. Ferlenghi, Graeser, Piet van Est, Adriaenssens, Charly Gaul en Favero zaten voorop. Dat viel allemaal wel mee. Maar voor Anquetil viel' het met mee. Reeds m de eerste bocht van de Faucille was hij afgezakt. Zijn lijfwacht werd gealarmeerd, maar een lijfwacht doet in een beklimming zo weinig. Ja, er kon we! eens clan destien een duwtje gegeven worden, maar dat was ook alles Totaal uitgeput kwam hij een minuut na de groep Dotto-Van Est op de top. Het zag er even naar uit dat hij zou opgeven, maar er werden sponsen over zijn hoofd uitgeknepen, kruiken water om gekeerd. In de afdaling £mg het weer beter. Hij Het zich maar gaan. Zijn benen draaiden automatisch. In de tweede beklimming naar de col de la Savine, een klem dingetje van de derde categorie, waarmee af scheid van de bergen genomen werd. had Bahamontes. die zich onmiddel lijk na de top liet inlopen nog twee minuten 40 seconden voorsprong op Piet van Est. die als tweede boveD was geweest. Onmiddellijk na hem volgden KERSTEN Dotto, Ferlenghi. pianckaert. Dam- gade, Damen, Favero en Gaul. maar de groep-Anquetil lag alweer op vijf minuten Na de top moest nog honderd kilo meter door het dal naar Besancon ge reden worden. De Franse achterblij vers kregen hier steun van andere achterblijvers als Bertolo, Bober, Rol land, Picot, Imyten, Botella, Ehott. Barbossa en de Deen Andresen, die men.in deze Tour vrijwel helemaal niet heeft gezien. Vijftig kilometer voor het einde kwam die groep dode lijk vermoeid in het peloton terug. In de laatste twintig kilometer maakte Nencini dc fout van zijn leven door een ontsnapping te ontketenen. Natuurlijk was het zijn plicht ais Ita liaan geweest te zorgen, dat het pelo ton zoveel mogelijk gesloten bleef en er dan aan mee te werken .dat de gelc-truidragcr Favero als eerste of tweede kon aankomen, teneinde door de bonificatie tWns positie te ver beteren. Door zijn succes ontnam hij zijn landgenoot die kans en daarom werd hij aan de finish overladen met verwijten. Darrigade was onmiddellijk bij Nencini. na zij ontsnapping. Voortmg, die vrijwel de hele dag voor in het peloton gezeten had om vluchters die mogelijk voor Gaul gevaarlijk hadden kunnen worden, te achterhalen, wenkte Kersten die snel bij hem zat. Trekken, commandeerde hij. Kersten bracht Voortmg op gang maar kon niet bij hem blijven. Onge veer nou een ktlimiw moest Gomt alleen rijden om bij het tweetal weg lopers te bomen. De laatste kilome ters snne hii op vleugels. Jammer dat De uitslag van de 22e etappe luidt: 1. Darrigade (Fr.) 7.15.1 (met bon. 7.14.1); 2. Nencini (It.) 7.15.1 met bon. 7.14.31); 3. Voorting (Nelux), z.t.; 4. Baffi (It.) 7.16.6; 5. Graczyk (Centr. Z.) z.t.; S. Kersten z.t.; 7. Andresen (Int.) z.t.; 8. Annaert (Parijs NO), z.t.; 9. Nascimbene (It.) z.t.; Ï0. Friedrich (Zw.-Dsl.) z.t.: 11. ex aequo Otano (Sp.), Suarez <Sp.), De Jongh Nelux), Le Menn (WZW), Hoevenaers (B.) en Luyten (B.), al len z.t. als Baffi; 17. David (Parijs NO), 7.16.52; 18. Morvan (WZW), z.t.; 19. Favre (Zw.-Dsl.) z.t.; 20. Groussard (Fr.), 7.17.12; 33. Plet van Est 7.18.44; 34. ex aequo een grote groep, bij wie Damen, Wim van Est, Bolzan, Ernzer, Ganl en Schmitz, allen in 7.18.44. Het algemeen klassement luidt thans; 1. Favero (It.) 105.52.45; 2. Ge- minianï (Centr. Z., op 39 sec.; 3. Gaul (Nelux) op 1 min. 7 sec.; 4. Adriaenssens (B.) op 6.4; 5. Nencini (It.) op 1322; 6. A.nquetil (Fr.) op 17.10; 7. Bobet (Fr.) op 25.20; 8. Pianckaert (B.) op 25.51; 9. Dotto (Centr. Z.), op 26.14; 10. Bahamon tes (Sp.) op 35.33; 11. Bergaud (Fr.) op 40.3; 12. Hoevenaers (B.) op 52.16; 13. Damen op 54.20; 14. Delbergne (Parijs NO) op 56.1; 15. Friedrich (Zw.-Dsl.) op 56.26; 16. Graczyk (Centr. Z.) op 59.45; 17. Bauvin (Fr.) op 1.3.58; 18. Ernzer op 1.9.21; 19. Thomin WZW) op 1.17.19; 20. Anglade (Centr. Z.) op 1.18.44; 23. Piet van Est op 1.29.47; 34. Bolzan op 1.49.43; 41. Schmitz op 2.4.29; 45. Kersten op 2.10.13; 47. De Jongh op 2.11.53; 50. Voorting op 2.14.31; 51. Wim van Est op 2.17.11. Het ploegenklassement van de 22ste etappe luidt: 1. Italië (Nencini, Baffi en Nas cimbene) 21.46.43; 2. Nelux-ploeg (Voorting, Kersten en De Jongh) 21.47.13; 3. Frankrijk 21.49.57; 4. Parijs NO 21.50.10; 5. ex aequo: Spanje en België, beide 21.50.56. 1. Frankrijk '(Anquetil, Bobet" en Bergaud) 319.0.48; 2. België 319J226; 3. Centr. Zuid 319.4.53; 4. Italië Advertentie I.M. Heerlijk die -warmte, prachtig dat natuurschoon. Maar neem „Ak- kertjesf mee voor die ene keer dat het U te -warm wordt. Hoofd pijn op reis bestrijdt U flitssnel en gemakkelijk met een "Akker tje" Het geneeskrachtige micro poeder begint zijn pijnstil- Jende werking onmiddellijk. 319.12.42; 5. Nelux (Gaul. Damen en Ernzer) 319.43.3; 6. Spanje 322.8.50. Bergkoning Bahamontes Het eindklassement voor de grote bergprijs is als volgt: 1. Bahamontes (Sp.) 78 pnt.: 2. Gaul (Nelux) 64 pnt.; 3. Dotto (Centr Z.> 34 pnt.; 4. Ferlenghi (It.) 33 pnt.; 5. Adriaenssens (B.) 28 pnt.; 6. ex aequo: Catalano (It.) en Piet van Est, beiden 19 pnt.; 8. ex aequo: Geminiani (Centr. 'Z.), Anquetil (Fr.), Nencini (It.) en Damen, allen 18 pnt.; 12. ex aequo: Polo (Centr. Z.) en Favero (It.) bei den 16 pnt.: 14. ex aequo: Bobet (Fr.) en Brankart (B.), beiden 14 pnt. 1. Graczyk (Centr. Z.), 326 pnt,; 2. Pianckaert (B.) 374 pnt.; 3, Dar rigade (Fr.) 494 pnt.; 4. Gainche (WZW) 540 pnt.; 5. Delberghe (Pa- nis NO) 574 pnt.; 6. Anquetil (Fr.) 575 pnt.; 7. Bauvin (Fr.) 588 pnt.; 8. Hoevenaers (B.) 627 pnt.; 9. Nen cini (It.) 677 pnt.; 10. Piet van Est (Nelux) 677 pnt.; 11. Wim van Est (Nelux) 697 pnt.; 12. Adriaenssens (B.) 735 pnt.: 13. Favero (It.) 755 pnt.; 14. Thomin (WZW) 762 pnt.; 15. Ernzer (Nelux) 769 pnt.; 18. Voorting (Nelux) 853 pnt. (Van onze sportredacteur JAN LIBER) Charly Gaul zal in tegenstelling met de gemaakte afspraken maan dagavond niet in het Amsterdamse stadion starten. Hoewel hij een voorlopig contract met Klaas Buchly getekend had. zei hij vandaag, dat hij andere afspra ken met Jacues Goddet had. 'Het gaat hier om miljoenen, zei Gaul. 'Ik wil wel op 24 augustus star ten. dan ben ik vrij.' Het is echter wel zeker, dat men in Amsterdam hierop niet zal ingaan. Men wil Gaul aan zijn eerste con tract houden. In de Neluxploeg is ontstemming over deze houding van Gaul, omdat daardoor ook de Nederlandse renners vermoedelijk de kans ontnomen wordt om maandagavond in het stadion te rijden. J Advertentie IM. was- licht- en zonecht gordijnstoffen hij de tweede plaats met naien kon. want dan zou Nederland opnieuw het dagklassement gehad hebben. Nencini gings als eerste de wieler baan op. maar Darrigade profiteerde er daarna van. Hij liet de sprint door de Italiaan voor zich aantrekken, kwam in de laatste bocht naar voren en won ten slotte met zeker drie lengten. De internationale biljartkaiender voor het seizoen 19581959 is thans in grote trekken vastgesteld. Defini tief zijn de volgende kampioenschap pen: NederlandEuropees kampioen schap driebanden in maart 1959 te Hilversum Belgie; Europees kampioenschap 71/2 in februari 1959 te Brussel; West-Duitsland; wereldkampioen schap 71/2 m apnl 1959 te Berlijn en het Europees kampioenschap band stoten in maart 1959 te Aken: Spanje: Europees kampioenschap hbre m april 1959 te Murcia en het Europees kampioenschap billard arti- stique (de nieuwe naam voor het fan- taisie classique) m 1959 te Madrid. De Fransen hebben voorlopig het Europees kampioenschap 47/2 toege wezen gekregen (in januari 1959 te Thionville). Advertentie I.M. i M'n beste vriend, ik zal je nu eens laten lezen hoe Fransen de prestatie van Charly Gaul beschrijven. Je weet toch, hoop ik, wie Charly Gaul is. Nee. niet De Gauile, die stuurde een heei parlement naar huis, Char ly Gaul heeft een hele Tour de France van de sokken gefietst in de tweede Alpen etappe van eergisteren. En als „onze eigen" Gaul vandaag in de tijdrit de goeie cadans vindt, welnu, dan lijkt het er op dat de gele trui „ons" is. Beste vriend, ik citeer nu voor je het hoofdartikel dat Jacques Goddet, tour-dictator, schreef in zijn blad L'Equipe. Daar gaat-ie dan: Mijn emotie is te groot, schrijft Goddet, om onder armzalige woor den te kunnen brengen wat er is gebeurd. Wij zijn nog even ver als in Brussel. Drie kampioenen staan nog op dezelfde streep. Laai mij beginnen te zeggen, dat Charly Gaui zich in de wereld van de wielersport de kroon op het hoofd heeft gezet. In de symfonie van 1958 heeft hij de solopartij gespeeld. In de stromende regen, in de zond vloed die alle energie ondermijnde, heeft deze renner zich op de alsmaar stijgende wegen met een bijna exaltische vreugde om boog gewerkt. Wat vreemdsoortig wezen zijt gij, monsieur Gaul? Organisch fenomeen, zi|t gjj alleen maar de held in de pool-expc- dities en dwingeland in de stormen Op weg naar de eerste top sloeg de arend zijn doorweekte vleugels uit. Hü daalde met een grootse allure en verdween. De Luxem burger begon een epische wedloop. Hij ver grootte op weg naar het massief van de Chartreuse de wiekslag van zijn superioriteit. Hij liet de toeschouwers zien dat er nog 'n sterkere en een snellere was dan Anquetil, Favero en Geminiani. In het laatste deel over zestig kilometer vlak terrein, dat het zijne niet is, vergrootte lnj nog zijn voorsprong, zowel op de superbe Italiaan als op de arme Raphael, die door Dotto werd gered van de catastrofe. Hij passeerde ook nummer twee van deze magistrale etappe, de Belg Adriaenssens onder een stortvloed van regen. En in de koude won hij geheel alleenen door niemand geassisteerd. Ik weet niet, al dus Jacques Goddet, hoe ik hem noemen moet: een engel of een ster, want ik kon de hemel niet meer zien door de massa's water die op het grillige land van Savoye neder daalden. Laat ons erkennen dat Charly Gaul, de kopman van de Nederlands-Luxem burgse ploeg, tot een ander soort mensen behoort dan wij, gewone stervelingen. Na zulk een inzinking, na de tour al te hebben verspeeld op de dag na zijn zege in de tijd rit op de Ventoux, levert hij zo'n ongeloof waardige prestatie. Ongeloofwaardig voor iedereen, die het niet met eigen ogen zag. Charly schoot ons voorbij op weg naaar fan tasieën op de maan. Hij heeft zijn voorstelling gegeven voortgestuwd door zijn eigen ver langen naar 'n spectaculaire revanche. Tot zover Jacques Goddet, de bewonderenswaar dige Tourbaas Wat anders: Morgenavond om zeven uur wordt er op het terrein ran Hion aan de Kralingse weg een erewedslrijd gespeeld tus sen het pas gepromoveerde Hion dat zich nu derde-kiasser mag noemen en een bijna vol ledig eerste elftal van Excelsior. En dat sterke elftal zullen de mannen van Excel sior zeker nodig hebben (de rood-zwarten proberen bovendien twee Hongaarse spelers), want bij Hion spelen mee Faas Wilkes, Jan Everse en Joop Daniëls,Het is de af- scheidswedstrijd van de 40-jarige Hion- K) linksback Wim Slotboom. 't Is merkwaardig om te bedenken, dat lang geleden de visserij voor de Rot terdammers een van de belangrijkste bronnen van inkom sten vormde. In zijn „Geschiedenis van Rotterdam" vertelt mr. H. C. Hazewlnkel om.: „De uitvinding van het haringkaken door Willem Beu- kelsz. van Biervliet in 1397 heeft voor heel Holland in de vijftiende eeuw een rijke bron van welvaart geopend. Ook Rotter dam en Delfshaven hebben daarin ongetwijfeld hun deel: in 1514 wordt de haringvaart door Rotterdammers zelfs genoemd „de principale neringe van der stede, daer de stede bij staet." Wat wil zeggen: de voornaam ste nering van de stad, waarvan het welvaren afhankelijk is. En nu komt Pieter terecht bij de vragen die hem door de heer "Van B. van de Mijnsherenlaaii zijn gesteld: „Wat zijn de geschleakundige ver klaringen van de namen Haringvliet en Buizengat? Hebben die iets met de visserij te maken?" Ja, mijnheer Van B„ die namen hebben alles met de visserij te maken. Volgens de geschiedkundigen Mo quette en Droogendijk werd in 1591 ten zuiden van de Stadsvest (de la tere Nieuwehaven) een stenen muur in de Maas gelegd. De bedoeling was om de Vestsingel te beschermen. In 1592 is deze doorvaart verbreed en verdiept en van 3595 tot 1598 werden de erven door de stad uitgegeven en zorgde men voor de kaden. De oudste naam is Zuid-Nieuwe- haven, maar in 1596 werdt er al ge sproken over „de Haringvliet", „welke naam," aldus M, en D.. „waarschijn lijk daaraan te danken is, dat hier de schepen ter haringvangst aanlegden of doorvoeren. De nabuurschap van het Buizengat wijst ook daarop.'' Het Haringvliet heeft nog een an dere naam gekend, een Franse. In 1811 werd besloten om ter gelegen heid van het feest van de Koning van Rome (een zoon van Napoleon) de haven te verdopen in „Quai du rol de Rome" (Kade van de Koning van Rome), maar toen de Fransen uit de stad verdwenen, verdween deze naam ook. M. en D. merken verder nog op, dat de zuidkant van het Haringvliet om de deftige herenhuizen ook wel „Rijkelui's Haringvliet" werd ge noemd. Maar daar is nu dan toch maar weinig meer van overgebleven. In het jaar 1501 liet de regering van de stad in een deel van de bui tengrond bh de Oostpoort een ruime winterbergplaats maken voor de ha ringbuizen. die tot dusver op de Blaak overwinterd hadden. Deze door palis saden omringde haven kreeg een in gang aan de kant van de Maas. Dit was het Buizengat. M. en D. delen verder mee: „In 1689 werd het zogenaamde Reuzen- eiland. alhier in de Maas ontstaan, door de stad aan de Admiraliteit op de Maas overgedragen, in ruil o.a. voor twee scheepstimmerwerven enz. op het einde van Haringvliet en Nieuwehaven. de Binnenwerf ge naamd, welke weggegraven is even als het daarvoor gelegen Bolwerk, om deze beide havens in de Maas door het Buizengat te doen uitwateren. Het Oude Buizengat is grotendeels weer aangeplempt en 's Landswerf geworden, terwijl het overblijvende gedeelte Boerengat werd genoemd." Er zijn in Rotterdam overigens nog meer straatnamen, die op de visserij betrekking hebben. Daar is natuur lijk de Vissersdijk, die in de zestien de eeuw het „Vischdijkje" werd ge noemd en waar het was hier im mers de buurt van de Vischmarkt vele vissers hebben gewoond. En ook het Hang heeft met de visserij te maken gehad. Moquette en Droogen- dijk vertellen, dat men hier oudtijds waarschijnlijk een bokkinghang (een drogerij van haringen) heeft gehad. ,Jk ben door mijn fiets gezakt en nu zou ik willen vragen of een van de spreeuwcnvrienden misschien een fiets voor mij heeft staan, liefst een laag model. Je moet weten dat ik een liefhebber van vissen ben en dat ik dan meestal naar de plas ga, omdat jc daar zo rustig zit. Nu heb ik het al een paar keer ge lopen, maar ik heb onderweg min stens tienmaal moeten rusten. Ik ben nl. 78 jaar. Dat is dus niet zo jong meer. Er zijn er zoveel die een brom mer hebben gekocht; misschien heb ben ze dan nog een fiets over." Tien keer, rusten op weg naar de plas? Pieter heeft goede hoop, dat er best nog wel ergens zo'n laag model fiets zal staan. En nu we het toch over vissen heb ben: Wat is dat toch een heerlijke sport, óók voor de bejaarden, die er een beste ontspanning m kunnen vin den. Kijk maar eens op een mooie dag by de Kralingse Plas. En vissers latijn hoor je daar ook! Nu is het voor die bejaarden dat Pieter een stuk of wat bruikbare, hengels zoekt. In ons magazijn staan ze niet meer en dat is jammer, want ik weet dat er enkele oude Rotterdammers naar snakken om hun sim in het water te gooien. Wie, o wie? Pieter is een trouw lezer van de officiële lijsten van de bij de politie aangemelde gevonden voorwerpen, welke lijsten gij gelijk bekend bij onze voorportièr kunt inzien. Merkte aardige dingen kan een mens verliezen. Bent u de meneer die zijn Militaire Willemsorde kwijt is? Zo ja, dan hebt ge geluk gehad, want die is gevonden.' Aanbod Het doet ons genoegen ook In de va- kantletijd de volgende aanbiedingen in ontvangst te nemen. WIJ noteerden: een éénpersoons ledikant met spiraal (be stemd) van H van de Goudserljweg: een tweepersoons opklapledlkant met bed en ombouw (bestemd) van S. uit de Mathe- nesseratraat, twee fauteuils van E. uit de Insulindtstraat en een divan van D. uit de Scheveningsestraat. Kleding, schoenen en gordijnen (bestemd) wer den gebracht door L. uit de Bern. Ge- winstraat, een voetenzak en stropdassen door S, uit de Zaagmolenstraat, wekkers en restjes wol door een onbekende en zilverpapier met een gulden voor onze pot door B. uit de Multatulistraat. Ver der ontvingen wij voor de spreeuwenpot een gulden en twintig cent van S. uit de Spnmde'sirant. drie gulden van K. ulr de Dr. Zamenhoistraat en drie gui don en zestig cent van M. uit de Van Vollenhovenstrant. Alle aanbieders onze hartelijke dank Verlies De he-r Koster, Hofstedestraat 14. heetf dinsdag in de telefooncel op het Stationsplein zijn poriemonnale met 189,45 laten liggen. Ook zaten er foto's in van zijn ouders en kinderen. Het ceid was van zijn werkgever; hi) moet dit bedrag terat betalen. Mevr De Jong. Ommoordsestraöt 78a, heeft op 18 Juli in het Arenatheater een k 1 n- derparaplu laten staan Het doch tertje v.,n jnevr Hrlnmads Oost polder s'r.nt. 20. is ha.tr suède jasje kwijtge raakt In het clubgebouw aan de Over- ijselsestraat. PIETER SPREEUW.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2