m .Ze zullen vannacht nog wat beleven/ zei brandstichter Maniak sticht brand aan lopende band Zó ziet de Franse confectie het mi Amerika garant voor Bagdadpact een slag 1 Militairen bij hoogmis: Staf wist niet alles E 3 m Gespierde taal van Dulles Londen: ireeuivenpraat Na paar glazen bier in café *w PEPERDUUR JAWOORD Jonge vrouw in sloot gevonden NS nemen proef met snelheid van 160 km Agfa Isela I Agfa Isola II f 49.s° HET VRIJE VOLK DINSDAG, 29 JULI 1958 PAGINA 3 ;vjVi SS Grote schade Eén lucifer Pact blijft Duivelse lach' f39.10 Wij Nederlanders dringen graag. We dringen voor de blo- scoop. We dringen voor de ingang van het voetbalveld. En niet te vergeten we dringen ook by de tramhalte, 'k Herinner me nog de verbijsterde ge zichten van twee En gelse meisjes, die omstreeks het spits uur op de Vismarkt in lijn 3 wilden stap- pen. Verbijstering en ook rets van afschuw, want je kunt van die Britten zeggen wat je wilt, dringen doen ze niet. We hebben het dezer dagen weer meegemaakt. Een boordevolle tram nadert de halte en er wacht een steeds meer en hardnekkiger in el kaar schuivende menigte. Drie kno kige figuren maken zich uit de scha re los. rennen de tram tegemoet,; springen met gevaar voor eigen en andermans leven op de treeplank en laten zich prinsheerlijk meesleuren, alles omverkegelend wat tegen hun forse ïyven komt. En toen begon het gedrang pas goed. Kinderen werden in de ver drukking gebracht, een vrouw huilde en een boze mijnheer bood aan om een andere boze meneer jets op zijn bolle ogen te geven." Waarop die andere meneer verzekerde dat hy i hem met het meeste plezier buiten I zou ontmoeten. Waarna een andere meneer zo in het algemeen opmerkte, dat er mensen waren, die nu eenmaal nooit d'r fatsoen konden houden. „Wou u wat?" vroeg toen die eerste meneer. En zo reden we naar Zuid. Gelukkig hoeven wij in deze kolom niet somber te blijven. Pieter toefde zondagmiddag een wijle aan Scheve- nings blanke stranden en na wat flinke happen voortreffelijke zeelucht was het helaas noodzakelijk om huis waarts te keren. Nu is het plein voor het Scheve- ningse Kurhaus op zo'n zondagnamid dag boordevol. Ieder wil naar huis; er zijn amper trams genoeg om de massa te vervoeren. De Haagse tramman nen hebben daarom keurige touwen op straat gespannen, zodat het pu bliek geduldig in de rij op z'n beurt moet wachten. Pieter stond ook in zo'n rij. De meeste mensen deden ongeduldig, maar vele anderen schoven kalm naar voren en daar hoorden ook een grijze heer en een dame bij En toen de con troleur aankondigde, dat zij, die met een staanplaats tevreden wilden zijn, van de eerse tcagen gebruik mochten maken, verlieten de grijze heer en de dame de rij en begaven zich naar de tram. En toen zagen wij pas wie die rus tige grijze heer was. In onze rij had dr. Drees gestaan. (Van een onzer verslaggevers) „Ze zullen vannacht nog wat beleven," zei Aart de M. drei gend, toen hij een Utrechts café verliet. Niemand sloeg veel acht op zijn woorden, want de Goudse fabrieksarbeider was weer „woest". Iedereen in dat café wist, dat de rustige boerenzoon na een paar glazen bier veranderde in een vernielzuchtige, vecht lustige wildeman. Dan werd hij „woest", een wilde vechters baas, die de politie tot ver in de omtrek last bezorgde. Zo vocht hij zich thuis het huis uit. Niemand kon vermoeden, dat Aart is." zei hij. maar gelijktijdig keek hij op zyn weg naar Gouda een spoor met een duivelse lach naar de vlam- van rokende puinhopen achter zich menzee. zou laten: vijf hooibergen stak hij in '\Iijn jas' brand, waardoor drie boerderijen wer- J den vernietigd. „We kregen hem op tijd te pakken, want anders was hij doorgegaan," oordeelde de opperwachtmeester Huisman van de rijkspolitie in jppgaga» rijden?", vroeg hy Van de fiere hoeve van Piet Boere in Haastrecht bleef niets meer over dan een paar ver schroeide muren. Woeste Aart kwam voorbij Trap-trap-trap Onze eigen Bep Brugts zorgt er weer voor dat de redactie van Het Vrije Volk van koffie en thee wordt voorzien en dat doet ons deugd. En we zijn een beetje trots op haar. Bep is nl. de enige Vrije-Volker, die aan de Vierdaagse heeft meegedaan. Ze heeft 'm vlot uitgelopen. Natuurlijk heeft ze dat. want het was zeker niet de eerste maal, dat Bep vier dagen lang door Nijmegens schone con treien tippelde. „Ik loop iedere week." zegt Bep, die thuis een kast boordevol medailles heeft. Aan die Vierdaagse heeft ze nu acht keer meegedaan. Vandaar dat ze nu een zilveren kruis met een schone 8 mag dragen. ,'k Wou dat ik weer kon. Ik heb een leuk reisje naar Italië voor de boeg maar eigenlijk zou ik liever weer zo'n Vierdaagse lopen," Jacht deze onversaagde tippelaarster boven haar zoet-geurende thee. En wat ze nu eigenlijk het prettigst vond? Dat iedereen iedereen hielp. Dat er geen onderscheid was tussen rijk en arm. Dat je in zo'n leger alles voor elkaar over hebt: .Hoe je ze meesleept, zo sleep je ze mee. Als ze maar binnen komen. Dat is pas een vriendschap pelijke sfeer." En met plezier denkt ze terug aan die moeilijke derde dag, toen dui zenden voeten gekweld werden door blaren en de soldaten het optimis tische liedje: „Mét de handjes klap- klap-klap en met de voetjes trsp- trap-trap" introduceerden. Ja, en met dat trap-trap-trap wilden die blaren wel pijn doen Door haar verhalen is Pieter zó enthousiast geworden, dat hy best eens mee zou willen doen. Goed slot Mevrouw De Neef uit de Ie Mid dellandstraat meldt blijde, dat de heer De Romp uit de Schilperoord- straat met spoed haar verloren gou den horloge terugbezorgde. ,X>ubbel tc waarderen", aldus mevrouw De Neef, „daar die meneer zijn vrouw ook een gouden klokje verloor maar daar nooit meer iets van hoorde. Ere wie ere toekomt'. En dal is dan weer een verheugend besluit van deze spreeu wendag. Aanbod Met veel genoegen hebben wij van daag de volgende aanbiedingen geno teerd: een tweepersoons ledikant van O. van de Acbterdonk, een lnvalidenwagen met stoelen (alles bestemd) van B. uit de Plcretstraat en een bok met wringer en teil (bestemd) van D. uit de Vijver hofstraat. Verder hebben wij een wrin ger (bestemd) opgeschreven van De J. uit de Bas Jungeriusstraat, een wasbok (bestemfd) van K. uit de Laurierstraat en schilderijen van C. uit de Zeilmaker straat. De sprceuwenpot werd verrijkt met guldens van P. van de Feljenoord- dijk en V. uit de Bas Jungeriusstraat. Allen onze hartelijke dank. V erlles De heer M. Berkelaar. Boergoensestraat 106, verloor op 25 Juli tussen huls en een bankje op het Karei de Stoutepleln een briefje van 2 5.Een brulnge- marmerde vulpen met een gescheurde dop miste de heer A. J. Mooy, Walcherse- straat 4. op 17 juli. Hij is van de Slaak af de gehele stad doorgereden. Mevr. J. Verhagen-Voogt, Bas Jungeriusstraat 78b, verloor op 13 Juli en gouden collier roet een bruine steen, gaande van de Brede Hllledtjk naar de. Eben Haëzer- straat. Wie weet Iets var de flets van W. van de Graaf. Bildcrdljkstraat 32? HU heeft hem bij de Energiehal (Jeugdland) neergezet op maandag 21 Juli en toen hU terugkwam, was het rijwiel ver dwenen. Vondst B(J de heer Btokfcer, Egstraat 15. be rust een gevonden steunzool (met opschrift 17 Juli 1958). Dierenrijk De zwarte poes (met een wit vlekje onder de kin) van mevr. T. Aldus. Lange Hllleweg 77. Is sinds 13 Juli al van huls weg. Wie kan Inlichtingen geven: de mensen zl)n er erg aan gehecht. Mevr. N. Baris, Mtlnsherenlaan 227d. verzorgt sinds 17 juli een klein wit poesje. De kinderen hadden het meegebracht, maar ze kunnen het zelf net verzorgen. Wie ls de eigenaar. PIETER SPREEUW. (Van een onzer versla.ggevers) Een zestigjarige boer uit de buurt van de Belgische stad Maaseik heeft een dezer dagen voor het eerst van zijn leven een plechtig „Ja", gesproken tegen de 32-jarige Angelina B„ de mooie buffetjuf frouw uit een Maaseiks café. Het huwelijk werd in de gelagkamer voltrokken. „Vanwege ons leeftijds verschil is dit een betere plaats dan een kerk" had de bruid gezegd. De echtverbintenis werd met overvloe dig wijwater ingezegend door een ln toga en andere kerkelijke gewa den gestoken figuur. Pas toen de plechtigheid goed en wel achter de rug was, merkte de ver liefde boer, dat hij het slachtoffer was geworden van een weergaloos bedrog. De „bruid" was een gescheiden vrouw die er tijdens de korte ver kering fr_ 14,000 van de grijsaard had doorgejaagd en de „pastoor" was een'van haar véle vrienden, die voor enkele'; gratis consumpties graag bereid was een ongewone komedie op te voeren. „Pastoor" en „bruid" zijn in het huis van bewaring te Tongeren opge sloten. De boer is naar zijn hoeve terugge keerd, vastbesloten om tot zijn dood vrijgezel te blijven. (Vervolg van voorpagina) aan. Vlakbij Gouda, op het ronde verkeersplein in Stolwykersluis, raakte de Montfoortse politie het spoor even kwijt. Welke van de vier wegen was de dader ingeslagen? Plotseling zag een van de agenten een rode gloed in de richting Gou derak: De boerderij van K. v. d. Vis stond in brand. Juist toen de motorfiets met de drie agenten de dijk naar Gouderak opreed, naderde een bromfiets. De koplamp van de motor werd gedoofd, het voertuig werd middenop de weg gezet. Toen de bromfietser genaderd was en afremde, herkenden de poli tiemannen de brandstichter. Na een korte worsteling werd hy overmees terd. Hü deed vóór of hij in zwijm viel, maar toen hij eenmaal met een taxi naar Montfoort was gebracht, stond hy de politie onmiddeliyk te woord. Hü bekende alles grif. De brandweren uit Montfoort, Haastrecht. Gouderak, geassisteerd door die van Oudewater. Berkenwou- de en Gouda zijn tot vanochtend'be zig geweest met de nabiussing. Zij zagen onder moeilijke omstandighe den kans twee van de vijf boerde rijen te redden. De getroffen gezin nen vonden onderdak bij familie en buren. De schade is nog niet te taxe ren maar loopt zeker in de vele hon derdduizenden guldens. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor en „Dat zal ik zelf wel uitmaken," zei boer Spruit argwanend en dit ant woord maakte Aart schynbaar boos: „Als het hier zo gesteld ls. ga ik maar verder. Waar is myn jas," riep Montfoort. „Hy was door het dolle hy en hy verdween op zyn bromfiets, heen, maar zeker niet dronken." Twaalf kil nieter en dertig hooi- „Kom je bed uit man. je hooiberg bergen verder, een half uur later, staat ln brand," schreeuwde Aart te- sloegen de vlammen uit de hooiberg gen boer Spruit, nadat hij het raam van P. Boere ln Haastrecht. Hier van de slaapkamer had ingeslagen, waarschuwde Aart niet. Waarschyn- „We moeten redden wat er te redden lijk: stond hy wel even te kyken. Een buurman meent een man ge zien te hebben, die schaterlachend op zijn bromfiets stapte. Een kwartier later (veertien hooi bergen verder) brandde de hooiberg van W. Houdyk en weer zagen buren een onbekende man staan, die later spoorloos was verdwenen. De boerdery van Houdijk werd ge red, omdat de Haastrechtse politie, gewaarschuwd voor de brand by Boere, eerst hier arriveerde. „Ik stond in een verschrikkeiyke tweestrijd," bekende de waarnemend brandweercommandant Roubos, „We konden toch niet langs een brand het was een geluk dat het vee zich op het land bevond. In de drie boer- Voort ging het achter de dader derijen die afbrandden bevond zich een groot gedeelte van de kleding en het huisraad van de bewoners. naar een brand onzeker. Piet Boere kon zyn vyf kinderen maar juist in veiligheid brengen. Het zag er naar uit, dat de woeste Aart de tot de nok gevulde hooiberg op verscheidene plaatsen had aangesto ken.. Dat deed hy waarschijnlijk overal. By zyn arrestatie, waar een korte maar felle vechtpartij aan voorafging, had hy nog één lucifer in het doosje. „Genoeg voor nog een boerdery", zei hy grinnikend. Voort ging hij door de nachtelijke polder. HU passeerde tal van hooi bergen, maar dan plotseling vol komen willekeurig stapte hij af en ging naar de overkant van de weg: de boerderij van Barend Streefland werd bedreigd. Vier volwassenen en vier kinderen lagen daar te slapen, maar Aart stak de hooiberg in brand, die nagenoeg tegen het huis aan stond. De vlam menzee blokkeerde de deuren, alleen de voordeur bood een nooduitgang. LONDEN (Reuter) „Amerika zal eerder het gevaar van een oorlog trotseren dan zijn vrienden in de steek laten." Ten be wijze hiervan zullen de Verenigde Staten afzonderlijke defen- sïeverdragen sluiten met vier of vijf landen van het Pact van Bagdad: Engeland, Turkije, Perzië en Pakistan. Het Ameri kaanse Congres heeft reeds toestemming gegeven tot afsluiting van deze verdragen. LONDEN (Reuter). Londen beschouwt het als een slag, dat Chroesjtsjow teruggrijpt naar zijn plan, een vijl-mogendhe- denconferentie niet Hammar- skjëkl in Europa te houden. Men had aangenomen, dat Chroe sjtsjow akkoord met het plan van Londen en Washington, een topcon ferentie te houden binnen het kader van de Veiligheidsraad. Vermoedelijk heeft Chroesjtsjow hiervan afgezien, omdat Washington en Londen hadden voorgesteld over de tijd, datum en samenstelling van de bijeenkomst te laten beslissen door een gewone zitting van de Vei ligheidsraad. Bovendien wil Chroesjtsjow mis schien een scheuring teweegbren gen tussen Washington en Londen enerzyds. die een topconferentie binnen de VN willen, en generaal de Gaulle, die de voorkeur geeft aan een vyf-mogendhedenconfe- rentie in Europa. Er wordt op het ogenblik druk overleg gepleegd tussen de westelijke hoofdsteden over het antwoord, dat Chroesjtsjow moet krijgen. Het congres van Columbië heeft in een motie de nieuwe schoonheids koningin der wereld. Luz Marina Zuloaga, gelukgewenst. Er is een wetsontwerp ingediend met het doe! de auto en andere geschenken van de schoonheidskoningin vrij te stellen van belasting en invoerrechten. „Als de landen van het Pact van Bagdad geplaatst worden voor een soortgelijke situatie als in Jordanië en Libanon, behoeven zij niet te vrezen, dat Amerika niet zou optre den, zelfs als dit groot risico voor ons zou meebrengen." Deze verzekering heeft de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken. John Foster Dulles, gisteren in Londen gegeven bij het begin van de conferentie der landen van het Pact van Bagdad. Bij de besprekingen ontbrak slechts één land: Irak, naar welks hoofd stad het pact genoemd is. Het besluit van de Verenigde Sta ten, afzonderlijke defensieverdragen te sluiten met Turkije, Perzië, Pa kistan en Engeland, betekent dat Amerika, zonder volledig' lid te wor den van het Pact vari Bagdad, wel de verantwoordelijkheden van het lidmaatschap op zich neemt. De vraag of er belangrijke veran deringen in het pact moeten worden aangebracht of dat men de bestaan de toestand moet handhaven, wordt nog onderzocht. Gisteravond nog hebben de deel nemende landen in Londen een ver klaring ondertekend, dat zy vastbe sloten zijn hun collectieve veiligheid te handhaven en zich te verzetten tegen directe of indirecte aanvallen. Gistermorgen zou overeenstemming 7.yn bereikt over de wenselijkheid van neutralisering van Libanon en van het behoud van de onaffaanke- bjkheid van Jordanië. Hoewel men nog niet weet, of Irak Ud zal bbjven van het Pact van Bag dad, staat sinds gisteren wel vast, dat het pact blijft bestaan en dat het zelfs versterkt belooft te worden. Theoretisch is het Irak trouwens niet mogelijk, uit het pact te treden. In feite ls Irak clus nog steeds lid ervan, maar zo lang het nieuwe be wind niet door de betrokken landen ls erkend, kan het geen aandeel heb ben in de beraadslagingen. ALAT'NE: deux-plèces in blotuon- stili, uit flessengroen fluweel, losse plooitjes boven de gestrikte ceintuur van de blouse. (Van onze moderedactrice) De Franse confectie-collec ties zijn al lang kant en klaar als er deze week over de nieuwe wintermode zal worden beslist. Daarom borduren de fabrikanten dan ook rustig verder op het thema trapeze, blouson en zak, hoewel hier en daar vooral bij de geklede ja ponnen de taille al aanmerkelijk de hoogte in kruipt. De jasjes van de mantelpakken houden nog de bloezende rug, waar mee Car din zes maanden geleden over de hele wereld óók in ont land zo'n succes had. En de mantels hebben een pret tige ruimte en accenten op of onder de buste: zakken, ceintuurs, aange- rimpelde panden. MAX MOZES: trapezevormige jas uit beige wol, borstzakken Overal langs de weg, waarlangs vannacht de brandstichter zijn spoor van rokende puinhopen trok, groepten vanmorgen opge wonden mensen samen. Met van verontwaardiging trillende stem men vertelden ze elkaar telkens weer het benauwende verhaal van dit nachtelijk drama. De grauwe rookwolken dreven over het lage polderland, waar nu vier lichtende plaatsen aangaven, waar Aart zijn duivelse spel speelde. Hy was nog niet voldaan. Aart ging niet rechtstreeks naar huis. Hij sloeg een zijweg in en ging in de richting Gouderak, waar hy alweer volkomen willekeurig af stapte bij de hoeve van Karei van de Vis. Zorgvuldig zette hy zyn bromfiets tegen een boom, waarna Aart (klaar- blykeiyk nog steeds „woest") de straat overstak en een brandende lu cifer by het kurkdroge hooi hield. Hy had even mot'te om zijn brom mer weer op gang te krijgen en daardoor werd hy otk hier gezien. „Ik ben er zeker van, dat ik hem heb horen lachen, een hoge, dui velse lach," zei een buurvrouw hui verend. Aart ging verder, maar in tussen was de rijkspolitie de achtervolging begonnen. Wit van woede joegen ze op hun motoren door de polder met zyn vele smalle wegen. Tussen Gou da en Gouderak kregen ze de brand stichter te pakken. Hü verzette zich even en viel toen flauw, althans hü deed het voorko men alsof hij in zwym viel, maar op de weg naar Montfoort keek hij on bewogen naar de brandende boerde rijen en rokende puinhopen. De taxi passeerde in het nachte- lyk duister de samengestroomde nunsen, maar ook de vrouwen' en kinderen, die in hun nachtgoed huir lend langs de weg stonden. Woeste Aart haalde zijn schouders op. Minister Staf heeft op het mo ment dat hy zijn goedkeuring heeft gehecht aan een verzoek van de Nij meegse garnizoenscommandant om op basis van vrijwilligheid een mili taire afdeling te laten deelnemen aan een pontificale hoogmis en sluitings- iof. niet geweten dat deze plechtig heden buiten een kerk of kerkterrein werden gehouden. Dit heeft de bewindsman ver klaard in antwoord op schriftelyke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Meulink. Het verzoek was niet alleen ge daan door de betreffende comman dant maar ook door de hoofdleger aalmoezenier met als argument, dat het een zeldzame herdenking betrof (het eeuwfeest van Lourdes), Geen van beide brieven bevatte een aanwijzing dat de plechtighe den op een door de desbetreffende bepalingen uitgesloten plaats wer den gehouden en dus was er voor STIUA: lange geknoopte linten op loorknoopjurk in trapezelijn, beige IknreeL (Van een onzer verslaggevers) Vannacht omstreeks-halfdrie heeft ien in een poldersloot ln het ooste ik gedeelte van het dorp Benthul- n het stoffelijk overschot aange- offen van de dertigjarige Dirkje m der Velde uit Zoetermeer. De icdracht is nog onbekend. De politie heeft geen reden aan te nemen, dat hier sprake is van zelf moord. Men vermoedt dat mej. Van der Velde het slachtoffer van een ongeval is. Het slachtoffer zou juist dezer da gen in Benthuizen in het huweiyk treden. de minister geen reden om te wei geren. Beide schryvers, aldus de minister, hebben zich niet gerealiseerd dat hun verzoek in strijd was met punt 707 van het "voorlopig reglement op de eerbewijzen en het ceremonieel bij de landmacht', volgens hetwelk deelnemen niet op de openbare weg of openbaar terrein mag plaatsvin den. (Van een onzer verslaggevers) öp het baanvak Eindhoven-Venlo gaan de Nederlandse Spoorwegen proeven nemen, waarbij met snelhe den van 160 kilometer per uur zal worden gereden. De maximumsnelheid op de grote trajecten is thans 120 km. De proeven worden genomen met een modem treinstel, dat is inge richt met talrijke meetinstrumenten. Speciale veiligheidsmaatregelen worden getroffen, omdat de trein tussen de normale diensten zal rij den. Alle onbewaakte overwegen op dit baanvak zullen door een veiligheids man met rode lamp en rode vlag worden bewaakt. De proef, die tot oktober zal duren, wordt genomen in het raam van een onderzoek, dat door de ORF, een in- t-emationaie technisch-wetensehappe- lijke organisatie van de samenwer kende spoorwegen, is ingesteld. Vooralsnog ligt het niet in de bedoeling van de Ned. Spoorwegen met hogere snelheden te gaan rijden. Daaraan zijn in ons kleine land vele moeilijkheden verbonden, zoals de vele stopplaatsen, die een lange remweg niet mogelijk maken en de gesteldheid van de bodem. Het aaintal dodelijke ongevallen in de Oostenrijkse bergen is de af gelopen 11 dagen tot 15 gestegen. Maandag verongelukten vijf berg- beklimmers. Een werd ernstig ge wond. Advertentie LM. (Lens: Agfa Meniscw* Automaat-sluiter (Lens: Agfa Agnar f 6,3) Sluiter: Singto tt 12 opnamen 6 x 6 op één Agfa rol film 82 op kleuren gecorrigeerd Agfa Agnar f 6.3 Voor ongecompliceerd fotograferen de Agfa ISOLA I of II, echte Agfa camera's voor lage prijs. Met de Isola II f6.3 kunt u ook te allen tijde tijde kleurenfoto's met Agfacolorfllm maken, ledereen - |ong, oud, man of vrouw kan hiermee fotograferen - óók als men flitsfoto's wil maken. Geelftlter ingebouwd. êr zfja not fFM/ Agfa camera's, duurder èn goedkoper. Vraag orochuros mo Uw fotehandelnor of bij ét Agfa Amarteor Serricediont, Posthui 99. Arnhem.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2