Skütsjesilen: m 'Madenkoningis verontwaardigd: 'Utrechtse maden hadden bij mij dergelijke grapjes niet uitgehaald' Libanons president wekt op tot eenheid Gouden munten in Zutphen Waardevolle vondst uit vijftiende eeuw Twentse tweetrapsraket schiet ons land - biina - de ruimte-eeuw in 1 HM Spreeuwenpraat Ook Grieken op Cyprus willen vuren staken Brandstichter Verborgen' in Schoonhoven In Rio wachten 350 kinderen op hun ouders 1 *Tn Ds. O. G. Heldring overleden HET VRIJE VOLK DINSDAG 5 AUGUSTUS 1958 PAGINA 3 Wat gij niet tvilt Snipperdag -VT-^g^rr - j*r- 'llTV -4É! (Van een onzer verslaggevers) Een pot met gouden munten, die is gevonden bij de afbraak- werkzaamheden ten behoeve van de bouw van een nieuw spaarbank gebouw aan de Schupstoel te Zutphen blijkt een waardevolle vondst. Anvankelijk dacht men uitsluitend zilveren munten te hebben gevonden, die uiteraard niet alleen uit oudheidkundig oogpunt grote waarde hebben. Vlug er bij Tegenwoordig zijn de moeilijkhe den lang zo groot niet, want do beenderen worden vers van de sla gerijen zeer snel aangevoerd en het duurt dus wel iets langer voor de maden hier uit komen. Spreeuwenhulp Dat is echter ook weer zo'n vak< geheim. Je moet de spreeuwen voof zijn. Voor het daglicht ia en d< spreeuwen ontwaken moet je als m& denpachter de meeste maden heb ben weggehaald. Wat er over blijf is dan voor de vogels. Zelf-zevers Dat er aan dit niadenpachten nog. heel wat vast zit hebben wij in het- bedrijf van de heer Van Velzen aan de Rotterdamscheweg te Delft kun-: nen constateren. Om te zorgen dat alle maden zuiver op de graat zijn worden zij talloze malen gezeefd. - De maden zeven eigenlijk zich aeK. De zeef ligt namelijk boven een lichtbak; de levende, gezonde maden kruipen door de zeef heen naar het licht toe en wat niet deugt blijft er op liggen. iijiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiuiimiiuiiiHimiimiiHiiniitiiiiiiimiii „Dit is niet Neder lands, maar Italiaans. Een dergelijke be wondering voor een zanger kom je bij ons hoogst zelden tegen," schreef Pieter, toen ■wij enige tijd geleden de aandacht vroegen voor een lezer uit Rotterdam-Zuid, die vertelde dat hij dol gelukkig zou zijn met een portret van de grote Benjamino Gi- gli. Hij roemde daar bij in schier vurige bewoordingen de capaciteiten van de zanger. Dat portret is er toen gekomen. En vandaag lezen wij: hartelijk dank voor je bemidde ling, Pieter, Ik heb er een heel leuk schilderij van gemaakt. Het is aardig geworden. Ik heb de foto uitgeknipt en op de linkerkant van een tien centimeter groter stuk zwart etalagekarton ge plakt. Rechts zit een toefje bloemen. Op regelmatige afstanden heb ik langs de randen van het karton twaalf gaatjes geknipt. Verder héb ik vier stukjes hengelstok boven de gas vlam gebrand, met elkaar verbonden en blank gevernist. Zo kreeg ik een raampje waartussen ik de plaat met rood plasticdraad kon spannen. Pieter, hij hangt boven de kast en is geweldig. Je kunt je werkelijk niet voorstellen hoe blij men mij ermee heeft gemaakt." Pieter zou zeggen: Het is nóg Italiaanser dan Ita liaans....) Ja, die Italianen zijn gék op hun opera. Een zeer toegewijde spreeu wenvriend vertelde mij, dat hij de beste herinneringen bewaart aan een openlucht-operavoorstelling, die hij in de enorme arena van de Italiaan se stad Verona heeft gezien. Die oer oude, marmeren arena heeft een ca paciteit ais het Feijenoord-Stadion. Het is gewoon, dat er bij zo'n open luchtuitvoering veertigduizend men sen zijnVeertigduizend; Verona is zo groot als de stad Dor drecht Deze voorstellingen zijn geweldig. Er is een enorm toneel met spuiten de fonteinen en zonodig echte olifanten. Je zit op marmeren ban ken en onze spreeuwenvriend verze kert ons, dat je daar bijzonder prettig op zit. In ieder geval zijn ze niet koud, want de zon heeft er de hele dag op geschenen. De opera vangt aan ais het donker is geworden. En nu is er daar in Verona een prachtige traditie. Vlak voordat de voorstelling begint het is dan geheel duister in de arena steken al die veertigduizend mensen plotseling een kaarsje aan. Al die Italianen kijken dan een minuut lang stil naar dat kaarslicht. „Je krijgt er de tranen van in de ogen, zo wonderbaarlijk mooi is dat", zegt de spreeuwenvriend. Deze operaliefhebber heeft in de arena leuke dingen meegemaakt. Je kunt er voor de voorstelling van alles kopen, van dropjes tot verre kijkers toe. Onze vriend kocht een stuk „frutta Candida", een soort ge- confijte vruchten. En terwijl hij er smakelijk in beet, spoot een klein straaltje vruchtevocht naar voren, precies in de nek van een Italiaan. De man keek nauwelijks op, greep zijn paraplu en hield die boven het hoofd. Even later merkte hij dat het tóch niet regende en keek verbaasd omzigh heen. Toen de ware, toedracht hém "duidelijk werd, bulderde hij van het lachen. En het gebulder •plantte zich voort, want al die Ita lianen vonden het een goede mop. „In een van onze stadions had je grote kans op een klap in je nek gehad", meent de spreeuwenvriend. Een schone herinnering bewaart hij ook aan de zanger, die in Othello een van de zangeressen een zoen moest geven. Die man vond die zoen blijkbaar bijzonder prettig. Hij zoen de harder en harder en het publiek keek ademloos en muisstil toe. Maar plotseling klonk daar in die enorme arena een stem als een klaroen: „Basta!"ophouden. Waarna de 2anger inderdaad ophield..,. „Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat dan ook een ander niet", zegt de zesenzeventigjarige heer A. Swart (Dordtselaan 84 te Rotterdam), die in het wachthuisje van de bus diensten bij het Centraal Station een klein, grijs koffertje met inhoud heeft laten staan. Door het verlies van dit koffertje is de heer Swart zeer gedupeerd. „Reserveert avonden of eventueel een snipperdag", zegt de leiding van het Zuider Volkshuis tot leden van sport- en jeugdgroepen, ouders, lei ders van kinderclubs, bestuursleden, vrienden van het volkshuis en oud leden. Immers: zaterdagmiddag 27 sep tember herdenkt men het feit, dat dit volkshuis veertig jaar bestaat. Viermaal tien jaren zijn er duizen den over de drempel gekomen. Veertigmaal 365 dagen heeft het volkshuis zijn leden in de gelegen heid gesteld om van de lokaliteiten gebruik te maken. De gevolgen? Dankbare herinne ringen eneen gebouw dat totaal versleten is. De maatschappij Vree wijk zal ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan entree, gangen, trappehuis en voorzalen restaure ren. De huiseigenaar stelt tevens olieverf beschikbaar alser zélf geschilderd wordt. Vandaar die oproep. Maandag 25 augustus gaat men schilderen en ge hoopt wordt in veertien dagen klaar te komen. Aanbod Met veel genoepen hebben wij vandaag de volgende aanbiedingen in ons boek der Bijdragen opgeschreven: een uit schuif tafel met vier stoelen (bestemd) van B. uit de Catharinastraat, twee fau teuils van B uit de Kmlzemuntstraat en een visgias van Van de R. van het Nachtegaalplein. Een wringer met bok (besterad), kleding en schoenen hebben wij genoteerd van Van K. van de Palster- kamp. kleding en schoeisel van N.N.. een visgias van Van W. uit de Zwaanshals en suikerzakjes van John D. uit de Om- moordscstraat. De spreeuwenpot werd verrijkt met een gulden van Van B. uit de Teillngemraat en een kwartje van een onbekende. Verlies Een nieuw, blauw regenjasje ver loor mevr. Spoel. Narclssenstraat 73b. op de speelplaats in de Seringenstraat of in dc omgeving. Kees van Dijk, Wieringer- straat 4a. miste op 30 juli tussen Oost- voome en Rotterdam een donkerbruine portemonnale met gouden letters: „Oude Vlietschool": inhoud: vreemde rrunt, pasfoto's, een briefje en verlopen buitenlandse bankbiljetten. Een rood met wit gestreept damesvest ver loor mevr. Van Amersfoort, Herwcyer- straat 11. op 1 augustus in de Boven straat te IJsselmonde. De heer Boddingius. Polslandstraat 78, miste op 2 augustus tussen huis en Tuin dorp De Vaan een sleutelring met plaatje (Wf. 100) en zes sleutels. piaa J PIETER SPREEUW. (Van een onzer verslaggevers) Ons artikel van vorige week over de beroering in het Staats liedenkwartier in Utrecht en in het bijzonder in de Treubstraat, waar een vliegenplaag het leven in de afgelopen weken tot een hel maakte, heeft de hengelaarswereld opgeschrikt. De ontsnapping van de maden uit de beenzwartfabriek van P. Smits en Zn. en de daarop volgende vliegenplaag heeft tegenmaatregelen uitgelokt van de zijde van de overbold. Deze maatregelen doen de hengelaars vrezen voor hun maden. Een var deze hengelaars heeft thans alarm geslagen. Hij ls naar de 'madenkoning' gestapt, de heer P. A. van Velzcn op de Rotterdamseweg 314 in Delft. Deze heerser over het madenvolk heeft een vernietigend oordeel over de kwestie vegeven. Radio-Moskou voorspelt dat Spoetnik III, die op 15 mei is gelan ceerd minstens 500 dagen om de aarde zal draaien. Spoetnik 1 duurde 04 dagen, Spoetnik II 163. (Van een onzer verslaggevers) Friesland, vanouds een land van boeren en schippers, beleeft in deze dagen, nu de oude sküts- jes weer met volle zeilen over zijn wateren kruisen, nog eens heel heftig de glorie van de negen tiende eeuw. De schippers, die nog de echte zeilkunst machtig zijn en die kunnen manoevreren met vijftig- en zestig tonners, zijn weer de helden van de dag. Een skütsje is van huisuit maar een gewoon werkschip, een beurt- en vrachtvaarder, maar als het opge tuigd voor de wedstrijd naar de startplaats wordt gesleept, is het tussen de kleine zeilbootjes en de dure motorjachten een vorstelijke verschijning. Een indrukwekkend schip, dat eenmaal op gleed, machtig en on weerstaanbaar de golven klieft. Alle andere zeilerij met jollen, schouwjtes, BM'ers, valkjachten, tjotters en boeiers, bekoorlijk en ontspannend, valt in het niet ver geleken bij het skütsjesilen. Want hoe sierlijk de uiterlijke ver schijning van het skütsje ook mag zijn, het is en blijft een werkschip. Het zeilen met zo'n schuit bete kent zware arbeid verrichten. Een wedstrijd winnen met een skütsje betekent een triomf van zeilkunst en arbeid. De schippers aan boord en de Friezen aan de wal, die het schouw spel gadeslaan, zijn met hart en ziel verknocht aan dit mannenwerk. Er zit in dit bedrijf, dat nu zo half en half sport is geworden, nog altijd de herinnering van het varen om den brode. De schippers dat is wel duide lijk kregen de boterham niet ca deau. Er hoefde maar een mast te breken of een zeil aan flarden te gaan of ze zaten diep in de narig heid. Nu is van dat harde leven op de skütsje iets overgebleven dat men een stuk folklore zou kunnen noe men. De oude schippers aan het roer zijn bezig aan de overlevering van een zeilvaardigheid, die historie is geworden. De stoere, oude schepen léveren weer de prestatie waarvoor ze gebouwd zijn. Met trots, maar ook een beetje met weemoed, zien we ze varen. Het zijn de laatste volgetuigde skütsjes van een grote vloot, die voorgoed ver dween. De jonge Zeeuwse schilder en te kenaar Willem Vaarzon Morel heeft de oude glorie van de skütsjes zien herleven in Grouw. In weer en wind zat hij met zijn schetsboek op schoot om dit feeste lijke gebeuren voor u vast te leggen in enkele tekeningen. (Vervolg van voorpagina) De Amerikaanse marine heeft in tussen haar actie tot het opleggen van oorlogsschepen hervat. De actie was opgeschort met het oog op de spanningen in het Midden-Oosten. Onder meer zullen vliegkampschepen en kruisers 'in de mottenballen' gaan. Aan de Syrisch-Libanese grens heeft een verkenningsvliegtuig van de VN een noodlanding op Libanees rebellengebied gemaakt. De VN-waamemers hebben erbij de Amerikanen over geklaaed dat Amerikaanse verkenningsvluchten het werk der waarnemers in ge vaar brengen. Zij maken melding vah "beperkte infiltraties' maar de Amerikaanse ambassadeur heeft ge zegd dat de Amerikanen bezig zijn een 'stevig dossier' over infiltraties aan te leggen. Israël heeft Amerika en Groot-Brit- tannië meeegedeeld dat Amerikaanse en Britse vluchten met militairenen materiaal boven het Israëlische lucht ruim onmiddellijk dienen te worden gestaakt. Israël heeft een verzoek om deze vluchten toe te laten van de hand gewezen. Het zou een waar schuwing van de Sowjet-Unie hebben ontvangen. Overigens zouden de Britten in Jordanië thans voldoende voorraden hebben. De diplomatieke betrekkingen tus sen de Sowjet-Unie en Irak zijn her steld. De Sowjet-Unie heeft als ambassa deur Grigori Zaitsew gestuurd, die vroeger o.m, diplomaat in Teheran ix oreweest. De pot lag op ongeveer twee en een halve meter diepte. Vrijdag was er al een munt gevonden, die deed verwachten, - dat er nog wel meer te voorschijn zou kunnen komen. Verondersteld wordt, dat de gou den munten in een zakje hebben gezeten te midden van de zilveren exemplaren. Het zakje is echter ver- NICOSIA (Keuter) De Griekse verzetsleider op Cyprus Dighcnis heeft aangekondigd dat ook zijn or- ganisatc zich aan een staken van het vuren zal houden. De voorwaarde is dat noch Turken noch Britten de Grieken Doen zij dit wel dan behoudt Di- ghenis. een pseudoniem van de Griekse kolone! Grivas, zich het recht voor na 10 augustus de actie met zijn organisatie, EOKA, te her V "cynrus heeft een tijd van bloedige terreur achter de rug. Gisteren nog verloren twee Turken en twee be jaarde Grieken het leven by on derlinge botsingen. gaan, zodat het goud tussen het zil ver terechtkwam. Over de herkomst van de munten, hun betekenis en hun waarde is voorlopig nog weinig te zeggen. Er zijn munten van verschillende ste den onder, zoals Deventer en Nijme gen. Uit de opschriften van de gou den munten is op te maken dat deze van het begin van de vijf tiende eeuw moeten zijn. Zij dra gen de naam van Aibrecht van Beiere, graaf van Holland, Zeeland en Henegouwen, die toen zijn broer Willem V krankzinnig werd tot ruwaard werd aangesteld. Deze Aibrecht kreeg het volledig bestuur in handen in 1389. Hij stierf in 1404 in Den Haag. Aibrecht beschermde vooral de op komende handelsburgerij. Hy wilde onder meer de handel van Dordrecht bevorderen en schonk daarom bij zondere voorrechten aan kooplieden uit de Hanzesteden. Daar Zutphen tot de Hanze behoorde is het zeker geen toevalligheid, dat munten van Aibrecht hier werden gevonden. Het zal nodig zijn de vindplaats van de munten nauwkeurig te be studeren. Wanneer wordt onderzocht hoe de pot werd aangetroffen kan wellicht worden nagegaan onder wel ke omstandigheden hij is opgebor gen. De diplomatieke betrekkingen tussen beide landen werden in 1955 verbroken toen Irak toetrad tot het Pact van Bagdad, dat steeds een doom in het oog van de Sowjet- Unie is geweest. De sultan van Lshedj, een klein vorstendom in het Britse protecto raat Aden. heeft zich aan de zijde "van president Nasser geschaard. De Britten trokken in Juli hun erken ning van de vorst in en verbanden hem uit zijn rijkje. Hij is nu in Cairo. Gisteren is de brandstichter A. de M. naar Rotterdam overgebracht. Zo als men zich herinnert had de Haas trechtse politie hem in verband met het vooronderzoek enige tijd vastge houden op een „geheime" schuil plaats. Dit laatste was nodig omdat men een ongewenste sensatie rond de Haastrechtse politiepost voorzag. Het blijkt dat De M, op een veilig plaatsje in de Haastrechtse omgeving was ondergebracht, namelijk in de cel van het politiebureau van het nabijgelegen Schoonhoven. 'Voor een gewin van 1500 heeft men zich in Utrecht de vliegenhel op de bals gehaald. Het Is louter een kwestie van ondeskundigheid van de gene die de maden pacht om deze door te verkopen aan de hengelsport- handel. Ik doe dat werk al een kwart eeuw, o.a. ook aan de Lljm-en Gela- tinefabriek te Delft. Daar komen ook uit de ladingen beenderen hon derden liters maden vrij, maar nie mand heeft daar nog ooit last van gehad,' verklaarde de heer Van Vel- zen. Eigenlijk had deze ongekroonde madenkoning de ellende die men nu in Utrecht heeft al eerder verwacht 'maar verleden jaar hebben zij geluk gehad met het weer,' zo verklaarde hij. 'Daarvoor heb ik altijd de maden van de "Beenklulf in Utrecht ge pacht. Al deze 23 Jaar was er geen vlieg die het de mensen lastig maakte, maar je moet er dan ook wat voor doen. Het gaat niet aan wat geld neer te tellen, de maden die je nodig hebt weg te halen en dan de fabriek verder maar met de rommel te laten zitten.' Altijd waakzaam "Maar hoe zag u dan kans 23 jaar de maden de baas te blijven, terwijl men nu in een vakantieperiode al met de handen In het haar zit,' vragen Wij de madenkoning. 'Altijd waakzaam zijn en grote hoeveelheden zaagselstof bij de hand houden, dat is het hele recept, daar komen geen giftige bestrijdingsmid delen aan te pas.' De werkwijze van de heer Van Velzen is eigenlijk vrij simpel. Alleon kost het hem en zijn helpers nog wel eens hun nachtrust, om te zorgen dat de maden het niet winnen. Zodra het een beetje onweersachtig wordt maakt de heer Van Velzen of zijn broer Arie een rondje om te zier of er uit...de- opslagplaatsen, trucks of wagons met beenderen geen ma den beginnen te kruipen. Is dit het geval dan wordt onmid dellijk een hoeveelheid zaagseisto) „„"-tJJI in een kring rondgestrooid. Da maden komen daar nooit over heen. Zij kruipen er in en kunnen dan later met stof en al gemakkelijk worden weggeveegd. Vroeger, toen alles met de schuit werd aangevoerd was het wel even anders maar ook toen klaarde men het. 'Ja mijnheer,' zo valt Arie zijn broer de madenkoning bij," dan sliep ik soms wel eens een nacht op de beenderen, opdat de maden me niet te vlug af zouden zijn.' Dit is eigenlijk het allerbelangrijk ste. want zien de maden kans weg te kruipen en een stuk grond te vin den, dan duiken zij daar in en dan is de zaak verloren. Een dag of veertien later komen ze als vlieg de grond weer uit en dan doet geen madenkoning er meer wat aan. Twee Jaar geleden kon de 'Been- kluif' In Utrecht een andere pach ter krijgen, die de maden voor ƒ3000 wilde hebben, in plaats van de 1500 die ik altijd betaalde. Men heeft nu de kous op de kop gekregen. Als Je het schoonhouden van de fabriek op degelijke wij zo voor je rekening neemt dan is 1500 de uiterste prijs, want je moet er toch ook personeel voor aannemen, zo zegt de heer Van Velzen, al voegt hij er onmiddellijk aan toe dat hij er in zijn vak altijd duizend gratis knechten bij heeft gehad: dat zijn de spreeuwen Doe je dat niet dan eten de vo gels zich vol en pikken ze niet de laatste kruimpjes op. De vogels hon gerig houder,, dat is de kunst, mijn heer. Het geeft niet of Je al de ma den kunt verkopen, als madenpach- ter moet je weghalen wat je kunt. Wat je téveel hebt gooi je in het water, daar worden zij door de vis- len opgepeuzeld. De witte, glanzende, kronkelende maden, die uiteindelijk de toets der kritiek kunnen doorstaan gaan in do koelkast. Daar wordt er nog een speciale stof over gestrooid, over do samenstelling waarvan de heer Van Velzen een diep stilzwijgen bewaart. 'Zo houd ik de levende maden een iele winter goed,' verklaart hy trots, 'ijn enige commentaar op Utrecht uidt verder: 'Het zou verschrikkelijk zijn al« men in het vervolg de maden met vergif ging doden. Zij zijn een le vensbelang voor de hengelsport. On der mij was het niet gebeurd.' (Van een onzer verslag gevers) Je mag in Nederland »ést een getrapte raket af vuren. maar je moet je laarbij niet op verboden lerrein bevinden, want dan ja .je op de bon. Dit ondervonden zondag- niddag twee Hengelose rongens, die om vier uur >p een stukje afgelegen iand bij Hengelo een door ïen zelf vervaardigde, op ifstand bedienbare twee- ;rap«raket voor onmiddel- ijke lancering gereed maak ten. Even voor het uur U. om kwart over vier, werd de lancering verhinderd door een ijlings naderende agent van de rijkspolitie, die de ongeveer twintigjarige ex- pcrimentators benevens een toeziende journalist be keurde: ze hadden ver zuimd de eigenaar van het land toestemming te vragen om daar te verblijven. En daarmee was deze po ging om ook in Nederland de ruimte-eeuw aan te snij den voorshands mislukt de 'Twente I" was op de grond gebleven, al mochten da vervaardigers hem dan naar huis meenemen, De jeugdige Almeloërs, de technicus bij de luchtmacht J. Bandel en de chemi cus bij de Heemaf W. B fa- me r s, hadden zich al ge ruime tijd voor de ruimte vaart geïnteresseerd en vroegen zich enkele maan den geleden plotseling af: Waarom zou in Twente niet kunnen lukken wat in Cape Canaveral steeds zo duide lijk misgaat? Ze begrepen dat een on getrapte raket in de huidige wetenschappelijke wereld nauwelijks serieus zou wor den genomen en ontwierpen hun experimentele en veer tig eentimetcr hoge 'Twen te I'. Daarvan was de onderste trap gevuld met een vaste brandstof (o.m. zwavel en fosfor) en de bovenste voor zien van een vloeibare vul ling: alcohol en water van wege de vrijkomende zuur stof. Het op afstand tot ont steking brengen van de onderste trap was eenvou dig: daartoe bezigden ze een paar elektrische batte rijen, een eind snoer en een bougie op welke klassieke manier in oor logstijd reeds vele bruggen en andere belangrijke mi litaire objecten de lucht In zijn gegaan. Doch hoe de tweede trap in de lucht (op vijf meter hoogte in dit geval) tot ontsteking te brengen? En hoe te bewerkstelligen dat de eerste trap dan losliet? De Almelose ruimtevaar ders vonden een eenvoudi ge oplossing. De bovenste trap zou door verhitting van de brandende onder ste helft vanzelf ontvlam men en wat dat losgelaten betrof: beide helften wa ren door een soldeersel van een zeer laag smeltpunt verbonden, zodat ook d i vanzelf zou geschieden. Maandenlang werden be rekeningen gemaakt, mes sing rakethulzen ge draaid en roeren vervaar digd totdat hij de neus trots naar het luchtruim richtte, de Twente I en alles zou zijn goedgegaan als die agent er niet tussen was gekomen. De jongens willen hun raket nu tóch g«#n lanee- De jeugdige Almeloërs Böhmers en Bandel bij hun eigengemaakte raket Twente I. die voor deze speciale gelegenheid, op een Perzisch kleedje is ge- installeerd. ren en wel met medewer king van de autoriteiten: de politie moet dan maar een geschikte lanceringba sis aanwijzen. Trouwens, zo vertellen ze. die Twente I is niet eens zo belang rijk, die dient slechts om ons ontstckingssysteem 'uit te proberen'. Het is duidelijk dat zij nog andere dingen in hun hoofd hebben, te weten een lichtere, uit aluminium vervaardigde en dus hoger komende Twente II en mis schien wel een Twente III. wie zal het weten? Hoewel de jeugdige Twentenaars nog niet aar kunstmanen denken is we! duidelijk dat de grote naam van de Twentse daad kracht eindelijk op het vereiste Spoetnik-niveau sal worden uitgedragen. RIO DE JANEIRO (Reuter) Nog ongeveer 350 kinderen, die in de paniek na de ontploffing van een munitiedepot bij Rio de Janeiro vrij dag gescheiden werden van hun ouders, wachten erop, dat zij door hun familie zullen worden afgehaaid. Op het ogenblik -wordt voor hen gezorgd door de politie en door ver scheidene instellingen. Voor zover men weet, werd nie mand gedood door de reeks ontplof fingen en de daarop volgende bran den, maar wel moesten in twee nood ziekenhuizen meer dan honderd men sen voor zenuwtoevallen behandeld worden. Vele anderen liepen lichte verwondingen op tijdens de paniek, die op de ramp volgde. (Van een onzer verslaggevers) In de ouderdom van bijna 75 jaar is te Groningen overleden ds. O. G. Heldring, emeritus-predikant der Ne derlandse Hervormde Kerk en oud- predikant-direcleur van de Heldring gestichten te Zetten. Ds. Heldring was een kleinzoon van wijlen dr, O. G. Heldring, de be kende stichter van de Heldring-ge stichten. Van 1937 tot 1946 was hij predi kant-directeur van de Heldringge stichten. Onder zijn leiding kwamen enkele nieuwe stichtingen tot stand, namelijk het „Lingehuis" voor moei lijk opvoedbare meisjes uit de betere stand en het „Veldhuis" voor onge huwde moeders, wier geestelijke toe stand terugkeer in de maatschappij voorlopig niet raadzaam maakt. Ds. Heldring was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Zijn stoffelijk overschot zal don derdagmiddag na een rouwdienst in de Vluchtheuvelkerk te Zetten op het kerkhof van deze kerk worden bijgezet. Benden van de Daroel Islam hebben de laatste dagen in West- Java dertien mensen om het leven gebracht, ruim honderd woonhuizen ui brand gestoken en 350 woningen geplunderd-

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2