Westen speurt koortsachtig naar nieuwe (en VEILIGE!) bronnen A koeweit 1 mm m Samenwerking plicht van alle christenen R.-k. opmars in Afrïka verbijsterend Tijd en Taak I VAN ALPHA TOTOMEGA r m m I 1.50 R SS Miljarden Goedkoop Koeweit no. 1 50-50 ...57 6% 'Pax Christiover techniek en vrede Gerei'. Synode HET VRIJE VOLK ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1958 PAGINA 6 Er -wordt op het ogenblik in Canada, Zuid- Amerika en Afrika koortsachtig gezocht naar nieuwe olievelden. Sinds Nasser twee jaar geleden het Suezkanaal nationaliseerde hebben de oliemaatschappijen enorme bedragen uitgegeven om nieuwe bronnen te vinden, die niet in het Midden-Oosten lagen. Zij bedachten met schrik dat de balans van de wereld-oliereserves (er zit nog een slordige 36 miljard ton in de grond) volkomen doorsloeg naar de kant van het Midden-Oosten. Toch zijn er nog geen tekenen, die erop wijzen dat er voldoende reserves zijn gevonden om die tegenover de enorme oliemassa van het Midden oosten te stellen. A EwEIT; (üünadi 80ERWAN aarer-S ■E?1 WmM Vfflm PIJPLEIDINGEN: goedkoop transport, maar niet altijd veilig. halfrond J?. 3% 13% 14% 2.8%' IRAK 9.3% KQEmrr:, 22.6% 16.6% (RAN 11.7% m (Van onze sociaal-economische redactie) Kleine expedities van geologen zijn er per jeep, per helikopter, per kano en per motorboot op nit gestuurd om in de onmetelijke wouden van Canada, in de zandduinen en op dc bergruggen van de Sahara, in Colombia en Bolivia en In de tropische oerwouden van Midden-Afrlka te zoeken naar sporen die op de aanwezigheid van olie duiden. Ondanks het feit, dat er de laatste t(jd veel meer olie is gewonnen dan er werd verbruikt, zijn in 1937 in Venezuela niet minder dan 1750 nieuwe putten geslagen en in vrijwel alle andere landen op het westelijk halfrond zag men eenzelfde verschijnsel. Alleen de Verenigde Staten vormden een uitzondering omdat daar al zoveel olieputten lijn, dat er nauwelijks nog een bij kan. Maar de Amerikaanse maatschappijen waren in het buitenland des te actiever. Men hoeft daar bij wijze van spreken maar een pijp in de grond te slaan om een grote raffinaderij jarenlang werk te geven. Van de tot nu toe aangetoonde oliereserve over de gehele wereld blijkt er niet minder dan drie en zestig percent in de bodem van het Midden-Oosten te zitten. De Verenigde Staten, Venezuela, Canada en de andere landen in het westen kunnen daar met Afrika mee, in totaal slechts 23 percent tegenover stellen. Rusland produceert op het ogenblik wel een behoorlijk kwantum olie ongeveer 100 miljoen ton per jaar maar de voorraden daar zijn ook niet van dien aard, dat baas Chroesjtsjow handenwrijvend door het Kremlin kan lopen. Samen met China. India, Japan, Indonesië en Australië heeft hU de beschikking over slechts veertien percent van het totaal. Wat de produktic betreft, liggen de Ameri kanen op het ogenblik nog ver en onbedreigd aan kop met 380 miljoen ton tegenover een wcreldproduktie van bijna 900 miljoen ton. Het Midden-Oosten, waar nog slechts een mini maal deel van de voorraden wordt opgepompt, volgt met 172,4 miljoen ton en Venezuela komt op dc derde plaats met 141,5 miljoen ton. In drukwekkende cijfers wanneer men daar de totale Westeuropese produktie van 12,2 miljoen ton naast ziet. Gedurende het afgelopen halfjaar Is de pro duktie in de Verenigde Staten en in Venezuela sterk afgeremd. De oliemaatschappijen konden hun voorraden niet meer kwijt. Venezuela ver minderde de produktie met ongeveer twintig percent en in Texas wordt slechts negen dagen per maand gewerkt. Een volledige stopzetting van de olie-export uit het Midden-Oosten zou voorlopig zeker wel opgevangen kunnen worden. Voor de kleinere Amerikaanse oliemaatschappijen, die alleen maar binnen de grenzen van de VS produce ren, zou dat zonder twijfel ook nog wel een prettige verrassing zijn. Op de lange duur zou het westen echter al zijn voorraden uitputten en de olie zou stukken duurder worden doordat men tot steeds intensiever exploitatie zou moe ten overgaan. Aan de andere kant is de olie dikwijls de enige bron van inkomsten voor de landen in het Midden-Oosten. Zij zijn op het westen en in <Ju wat verdere toekomst op een groot deel van de wereld aangewezen en omgekeerd geldt hetzelfde, tenzij er elders even rijke vel den worden gevonden. Op het ogenblik opereren er zo'n dertig olie maatschappijen in het Midden-Oosten, slechts twee ervan werken onder hun eigen naam. De anderen hebben ondernemingen opgericht, waarvan zij alle aandelen in handen hebben. Vooral de Amerikanen hebben zich na de eer ste wereldoorlog, toen de Duitsers weggejaagd waren, vol elan op het Midden-Oosten gewor pen, de Britten deden het wat rustiger maar niet minder intensief. De belangen zijn nu on geveer als volgt verdeeld: KASPISCHE 'DltJC, TeHéRAM SYRI BOESIVAH KATAR W'PB 'j.» T-' H1*1 'X K«. pww? 8 IN HET GEBIED rond de noordelijke top van de Perzische Golf en In die Golf zelf lig gen de grootste olievoorraden, die op dit moment bekend zijn. De olievelden in exploi tatie zijn aangegeven met een of meer boor torens. SHEIK ABDOELLAH van Koeweit woont: in het rijkste olieland "van de hele wereld, i Direct ten noorden wordt het begrensd door de olievelden van Irak en Iran. Hierbij overweegt echter het Nederlandse be lang, dat we zelf de beschikking hebben over oliebronnen, verder zijn de lonen hier aanzien lijk hoger. Anderzijds kwam de NAM hier in wergelijking met de omstandigheden in het Midden-Oosten in een opgemaakt bed. Er zijn hier goede verbindingen, reparaties kunnen in de directe omgeving snel worden uitgevoerd, terwijl ginds wegen moeten worden aangelegd, hulzen gebouwd, werkplaatsen ingericht enz. Vorig jaar schoven de internationale olie maatschappijen bij elkaar een bedrag van vier j miljard gulden naar de landen in het Midden- Oosten als tegenprestatie voor de vergunning er olie te boren. Ongeveer een, miljard ging naar Saoedi-Arabië, dat dus uit zijn olie de-' zelfde inkomsten geniet als Koeweit. Het geld wordt er evenwel anders besteed. De regerende familie gebruikt het voor de aankoop van ver blindende Cadillacs en voor verfraaiing en uit breiding van ie roerende en onroerende inven taris van harems en paleizen. In Irak besteedde de regering van koning Feisal zeventig percent van de inkomsten uit; de olie voor de ontwikkeling van het land. Er werden stuwdammen en irigatiewerken mee be taald, die de landbouw meer goede grond ver schaften. Veel geld is ook besteed aan de bouw. van wegen, bruggen en scholen en aan de stich ting van fabrieken, waarin de bevolking van vijf miljoen zielen werk zou kunnen vinden. Het land is echter talrijke keren groter dan Koeweit en hoewel er dus minstens evenveel geld aan de ontwikkeling is besteed zijn de resultaten doordat ze meer verspreid liggen, niet zo sprekend als in het rijk van sjeik i Abdoellah, Niettemin waren de tegenstellingen 'i er nog enorm. De oliemaatschappijen hebben vooral in Irak veel gedaan voor de ontwikkeling van de be- volking. Zij hebben er opleidingsinstituten, scholen en ziekenhuizen en exploiteren zelf een bouwbedrijf, dat zich uitsluitend toelegt op de bouw van woningen. Iran 7% 40% 14% 6% 7% 7% 7% 1% De resterende vijf percent van dc aandelen in de Iraakse olie zijn in handen van de erf genamen van de legendarische oliekoning Gul- benkian, losweg 'Mr. 5 percent' geheten. De Iraakse onderneming bezit bovendien alle aan delen van de Qatar-oliêmaatschappij in Zuid- Arabië. Gulf Oil British Petroteum Kon./Shell Comp. Frangaise Fetr. Standard ïersey Socony Standard Calif Texas Oil Koeweit 50% 50% Irak 23,750% 23,750% 23,750% 11,873% 11,875% Saoedi- Arabië 30% 30% 30% 30% Samen hebben die oliemaatschappijen in 1957 in totaal 172,4 miljoen ton olie uit de bodem van het Midden-Oosten naai- boven gehaald. Dit jaar wordt dat nog meer omdat de pro duktie van Irak vorig jaar door het uitvallen van de pijplijnen naar de Middellandse Zee grotendeels stil stond. Dis totale produktie was verdeeld over: 1956 1957 1,6 1,5 31,9 26,2 21,5 30,8 Koeweit 56,4 54,1 Neutrale zone van Koeweit 3,4 1,7 Qatar 6.5 5,8 Saoedi-Arabië 48,1 47,9 benoemd, zit op goud. Jaarlijks stroomt er meer dan een miljard gulden het land in, waarvoor de 250.000 inwoners van het land niets behoeven te doen. Daarnaast zijn er uiteraard nog de inkomsten van hen, die voor de oliemaatschappijen in dit geval de Engelse Gulf Oil en de British Petroleum werden. Sjeik Abdoellah is tegenover zijn familie niet gierig. Een derde deel van zijn inkomen- houdt hij om er deze of gene een plezier mee te doen en om er een kléin maar goed uitge rust leger op na te houden, dat elke aanval op zijn gezag tot dusver nog effectief heeft weten te onderdrukken. Zelf schijnt hij een uiterst bescheiden man te zijn: Hij woont nog in het zelfde huis, waar hij ivoonde vóór zijn familie Item tot staatshoofd benoemde en zijn kroon sieraden draagt hij nooit. Ze zouden ook niet goed staan bij de sjofele kleding, die hij pleegt Bahrein te dragen. Een ander derde deel van zijn inkomen gaat naar de 'Investeringsraad', die Tiet gebruikt voor allerlei grote werken en het laatste deel wordt gebruikt voor de ontwikkeling van het volk. Dit resulteert o.a. in gratis ondervyijs en gratis medische verzorging. Verhoudingsgewijs rTVv^fén' 50% stuurt Koeweit van alle landen de meeste stu- «"aaen-uosten 50% denten mei een studiebeurs naar het buiten land. Wanneer er geen grote wijzigingen ko men in de tegenwoordige ontwikkeling wordt Koeweit het rijkste land, op aarde. De gerote rijkdom aan olie in hef Midden- Oosten maakt het de producerende maat schappijen mogelijk overal ter wereld tegen concurrentie prijzen hun waar aan te bieden. Naar verhouding zijn de produktlekosten nog laag, want de bronnen leveren een fantasti sche hoeveelheid. De gemiddelde produktie van een bron in Irak, Koeweit of Saoedi-Arabië is 580 ton per dag, de Amerikanen komen in hnn eigen land niet hoger dan gemiddeld twee ton. In 1956 boorden de Amerikanen 58400 gaten in hun eigen land om de produktie op peil te houden, de maatschappijen in het Midden oosten boorden gedurende datzelfde jaar 2500 gaten en de produktie vloog omhoog. Olie uit het Midden-Oosten werd daardoor afgezien van de vrachtprijzen per eenheid steeds goedkoper aangeboden dan de olie uit Texas. Hoe groot dat verschil wel is, blijkt uit onderstaand staatje over de afgelopen elf jaar. 1946 1.64 1.05 1948 2.69 2.03 1950 2.69 1.75 1957 354 2.12 Het kleine Koeweit, dat slechts tweederde van de oppervlakte van Nederland heeft, blijkt de grootste producent te zijn. Bjeik Abdoellah as Salim as Sabah, die door zijn regerende fa milie in Koeweit in 1950 tot staatshoofd werd Links: De tot dusver bekende oliereserve van de aarde. Rechts: De Verenicde Staten zijn nog steeds de groot ste olieproducent. Hieronder: Het percentage van de wcreldproduktie in de jaren '57 en '58 van de VS, Vene zuela en het Midden-Oosten. Van heneden naar boven: Het aandeel van de VS, van Qatar, de Neutrale Zone en Bahrein te zamen, van Irak, Iran, Saoedi-Arabic, Koewe't en Venezuela. CANADA 1% VENEZUELA REST WESTELIJK VERENI6DE STATEN RUSTPAUS MET REST VAN AZé OVERIS Ni-OOSTEN SAOEDl- ARABfE MIDDEN 0Ö5TEN TOTAAL De inkomsten van sjeik Abdoellah zijn ge baseerd op de in het Midden-Oosten vrij alge meen toegepaste winstverdeling tussen het leverende land en de olie-maatschappijen. De regering krijgt minstens vijftig percent van de netto-winst, die door de oliemaatschappij op de gewonnen grondstof wordt gemaakt. Daarnaast krijgen de regeringen nog wel de nodige douceurtjes, zoals b.v. Saoedi-Arabië, dat bij het afsluiten van het contract met de Aramco in 1950 honderd miljoen gulden 'schoon in het handje' kreeg en waar de maatschappij allerlei herendiensten verricht en bovendien nog gratis olie en benzine levert. In Perzië betaalde de Pan American Oil kortgeleden ook een bedrag ineens van 200 miljoen gulden. Voor de neutrale zone van Koe weit. waar men het nog steeds niet eens is over de grenslijn, gaan de Japan ners olie boren tegen een vergoeding van 57 percent van de nettowinst. Bij het bereiken van een bepaalde produktie zullen zij nog eens veertig miljoen gul den per jaar als bonus gaan betalen. Ter vergelijking diene dat in Venezuela de rege ring meestal een belasting van vijftig percent heft op de netto-winsten van de oliemaatschappijen. In Nederland exploiteert de NAM op een basis van :!e netto-winst. Door deze lagere verkoopprijzen in het land, waar de olie gewonnen werd, was het mogelijk dat de vloeistof uit het Midden-Oosten over de gehele wereld wordt verbruikt. De V.S., die zelf veel meer verbruiken dan ze produceren en waar bovendien strategische voorraden ondergronds aangehouden moeten worden, importeerde in 1957 negentig miljoen ton olie, elf miljoen daarvan kwam uit het Midden-Oosten. West-Europa importeerde ne gentig miljoen ton uit het Midden-Oosten, elf miljoen ton uit de V.S. en 30 miljoen ton uit i Venezuela. Ten slotte ging ook nog 46 miljoen ton uit het Midden-Oosten naar het Verrei Oosten en Australië. Op het ogenblik is wat de produktie be treft nog steeds een verschuiving gaande ten gunste van dc landen rond de Perzische Golf. Op het westelijk halfrond kan slechts Vene- zuela niet alleen zich zelf bedruipen met dit kostbare vocht, maar het ook nog uitvoeren. Canada benadert dit ideaal. Wat produktie en verbruik betreft zijn het westen en het Midden-Oosten dus als het ware door de natuur op elkaar aangewezen. Een ver storing van de betrekkingen schaadtbeide, een gesmeerd lopen van die betrekkingen strekt beide tot voordeel maar dat dient dan aan weerskanten goed te worden beseft. Verhouding tussen vraag en aanbod in 195T Produktie Verbruik Canada 24 39 Verenigde Staten..— 380 425 Mexico - 12 13 Caraïbisch gebied 153 18 Rest v. Zuid-Amerlka 10 45 West-Europa12 136 Afrika S 28 Midden-Oosten 172 19 Sowjet-Rusland 111 105 Rest van Azië 2 38 Indonesië 21 6 Australië 11 'De christenen zijn ver- reeds werden bereikt met de Euro- pese Gemeenschap voor Kolen en plicht, samen te werken met gtaaj_ rjep heer De Schrijver de allen, met christenen en niet- rooms-katholieken op, om van harte rhristenpn om de handhaving deel te hemen aan het werk van de christenen, om ae nananaving njet-gouvememente!e internationale van de internationale vrede te organisaties en het hunne bij te verzekeren. Zij hebben in dit dragen, om deze steeds beter te doen functioneren, opzicht een persoonlijke plicht in een plenaire zitting gaf vervol van gebed en actie.' gens de internationale secretaris van de Pax Christi Beweging, de heer Aldus verklaarde de Belgische oud- Carlos Santamaria, een toelichting minister-president De Schrijver op op een uitvoerig rapport over de ver- het dezer dagen te Leuven gehouden houding techniek en vrede. In dit zevende internationale congres van rapport wordt o.m, betoogd, dat een de r.-k. Pax Christi Beweging, dat vernieuwing van de traditionele wijs. c<„nrt van serige en morele begrippen de aan- onder voorzitterschap s °™T gewezen weg is, langs welke de mo- kardinaai J. Feltin, aartsbisschop jjeme mens erin kan slagen, aan de van Parys. technische bedrijvigheid, die ons Het thema, dat op dit congres door maatschappelijke Seven kenmerkt, een aantal sprekers werd behandeld een menselijke en geestelijke inhoud en waarvan de verschillende aspec- geven. ten in de commissievergaderingen nader werden besproken, luidde: Techniek en Vrede. De rol beschouwend van de inter nationale organisaties, die zich ten doel stellen de vrede tussen de volke- net streven, om ook de techniek aan de morele eisen te onderwerpen, kan onmogelijk als niet te verwerke lijken worden afgewezen. De christe nen moeten integendeel een nieuwe en oorspronkelijke poging doen, om doel stellen ae vreae sussen ae voixe- dat grote doel te bereiken, ren tot stand te brengen en te con- T o„,, solideren, kwam de heer De Schrijver tot de conclusie, dat op het ogen blik de Verenigde Naties alle daar aan klevende gebreken en misluk kingen ten spijt het enige inter nationale lichaam vormen, dat samenwerking van allen ten bate van het algemeen welzijn mogelijk maakt. *Wil men aldus deze spreker een organisatie met nog grotere doel treffendheid dan die van de Ver enigde Naties opbouwen, dan zal men een supra-nationaal lichaam in het leven moeten roepen met uitgebreide bevoegdheden, die de hele wereld om vatten.' Na met instemming gewag te heb ben gemaakt van de resultaten, die Kanunnik prof. dr. Leclerc, hoog leraar aan de Leuvense universiteit, wees er in de gedachtenwisselingen uitvoerig op, dat rooms-katholieken niet hun deelnemen aan constructieve activiteiten moeten uitstellen totdat het kerkelijk gezag om de moralisten over dat alles duidelijke uispraken hebben gedaan. Het Is fi.1 te gemakkelijk aldus andere, ln de debatten naar voren komende opvattingen de techni sche vooruitgang te veroordelen in naam van een vreesachtige moraal.' terwijl de onderontwikkelde landen naar technische en industriële hulp smachten. Het is de taak van de j-, christenen op de meest effectieve uproep wijqe zich rekenschap te geven van de materiële behoeften der minder bedeelde volken. Ondanks het eeuwenlange zen- Jingswerk van de christelijke kerken ln Afrika zijn nog steeds meer dan 83 miljoen van de totale bevolking lütörTteiten"hên*uTrdeTretee^naM West-Berljjn laten verwijderen. ROOMS-KATHOLIEKE studenten uit Oost-Berlijn die een studenten-congres in het westen van de stad wilden bijwonen, hebben geen toestemming gekre gen dat congres te bezoeken. Vol gers geruchten hebben de Oostduitse van 207 miljoen heiden en 'in de greep van magische geloven,' al dus is in de Oecumenische Synode van Gereformeerde Kerken te Pot- chefstroom, Zuid-Afrika verklaard. IN LOÜRDES bevinden zich op het ogenblik 2300 Nederlandse pelgrims onder aanvoering van de bisschop van Haarlem, mgr. J. Huibers. Er In een rapport van de Gerefor- meerde Kerk van Zuid-Afrika wordt zijn driehonderd zieken bij. verklaard, dat genoemde 83 miljoen _l mensen 'zonder bescherming zijn tegenover de aanvallen van het mo- ftr T, - - derne ongeloof., van secularisatie, maat van de R.-K. Kerk m Polen, heeft communisme en materialisme.' 2? „f-S gegeven tussen 10_ augustus Volgens de laatste cijfers, zo ver- cnemd oktober in alle missen spe- volgt het rapport, zijn er meer dan gebeden te zeggen. Dit in ver- 85 miljoen mohammedanen in Afrika aanvallen in de ierwijl daartegenover ongeveer pers °P de H.-K. 12.650.000 protestanten staan en on- 1161 l m Polen, feveer acht miljoen Koptische chris- tenen. DE MORMONEN in Engeland heb- Er werden geen cijfers, genoemd ben nu een eigen tempel. In New- ?an leden van de Rooms-Katholieke chapel. 48 km ten zuiden van Lon- Kerk. maar volgens het rapport is den, wordt binnenkort deze tweede ttun aantal groter dan dat van de Mormoonse tempel in Europa inge- protestanten. wijd. Het is een buitengoed, dat voor De Zuidafrikaanse Gereformeerde 400.000 gulden is gerestaureerd en Kerk schrijft in haar rapport voorts, dat 75 kamers, een kapel, een bio- lat het een bekend feit is dat het scoopzaal, cafetaria en kleedkamers tatholieke systeem er_ op uit is de bevat. Er zijn 11.000 Mormonen in vereid te> veroveren. Het vervult die iaak in Afrika met een kracht en ien enthousiasme die de protestan ten eenvoudig verbijsteren.' Maar, aldus het rapport, de voor naamste strijd in Afrika is die tus sen de islam en de christelijke gods dienst. 'De vaste wil de wereld en in het bijzonder Afrika voor Allah te ver overen volhardt niet alleen, maar heeft waarschijnlijk nimmer betere kansen op succes gehad dan thans,' aldus het rapport. In het rapport wordt voorts kri- - tiek geoefend op de Verenigde Na ties, omdat niemajid in deze tijd de leur wijder zou openen voor het veroosteren van Afrika dan de VN. In dit verband wordt opgemerkt, 2at van de 66 bij de Verenigde Na ties aangesloten landen meer dan twee derde uit kleurlingen bestaat. Ten slotte wordt gewaarschuwd voor' Je communistische denkbeelden, 'die tich op het ogenblik met een veront rustende snelheid uitbreiden' naar Afrika. In de komende paar jaar kan ten steeds krachtiger invloed ver- ivacht worden. 'Mocht het communisme zijn doel rerwezenüjken, dan zullen niet al leen de Europeanen, maar zal ook de christelijke godsdienst uit Afrika ver dwijnen,' aldus het rapport van de Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika, die ten slotte opwekte tot een krach tige zendingsactie. Engeland. PRINS BERNHARD zal als voor zitter optreden van de vierde We reldconferentie van de Internatio nale Raad van Christelijk Leider schap, die van 10—14 september in Noordwijk wordt-, gehouden. Prin ses Wilhelmina zal waarschijnlijk een deel van de besprekingen bij wonen. Het onderwerp van het congres is: 'De toestand ln de we- reid eist handelend optreden van alle christenen.' DE DELEGATIE van de Rus sische Orthodoxe Kerk. die in Utrecht besprekingen met functio narissen van de "Wereldraad van Kerken heeft gevoerd, is dinsdag op bezoek geweest bij het Instituut 'Kerk en Wereld' te Driebergen. Bij die gelegenheid heeft metropoliet Nikolai de wens geuit, dat er een verdergaand contact, ook met de Nederlandse kerken, zal komen GEEN ENKEL RAS mag zich superieur aan andere rassen den ken, staat in een resolutie, die is aangenomen op de oecumenische synode van de Gerefor meerde Kerken in Pot- chefstroom (Zuid-Afri ka). De Nederlandse de legatie had de resolutie opgesteld. Onafhankelijk weekblad voor evangelie en socialisme per kwartaal Hekelveld 15, Amsterdam-C. Uit onderstaande tabel blijkt uit welke produktlegebieden de grote westerse oliemaatschappijen hun grondstoffen in percenten van hun totale omzet halen. De laatste kolom geeft de omzet van die maatschappijen in miljoenen tonnen. Deze omzet blijkt in totaal 700 milloen ton te zijn. De resterende 68 miljoen ton is over een groot aantal kleine ondernemingen verdeeld. Koeweit Saoedi- Totaal Rest Arabië Perzië Irak M.-O. Azië U.S. 12,5 2 2 17,5 3 21 16 4 45 •26,5 11 17 48,5 3 51,5 2 31 28,6 45 335 7 42 57,5 28,5 19 98 05 33,5 405 85 375 145 7,5 7,5 315 ,7 39 57,5 23 98,5 15 1,5 20,5 725 3,5 265 68,5 57,3 49 35,5 ïl 176,8 345 352 Stand. Oil. New Jersey Koninklijke/Shell Gulf Oil Texas Company British Petroleum Standard Oil Calif Socony Mobil Oil Compagnie Frangaise Phillips Petroleum Getty-Tidewater TOTAAL in milj. tonnen De vjjfde kolom geeft ds positie in het gehele Midden-Oosten weer, dus met inbegrip van kleinere, niet in deze tabel genoemde gebieden. Het tot-aal onder de stent geeft de produktie per gepigd in miljoenen tonnen. Rest Ven. Canada Westen Totaal 485 4,5 5,5 119 42 0,5 3 113 14 1,5 58 4 13,5 53 0.5 1 50 10,5 3 45 16,5 4 2 36 9 55 15 9 5 8 146,3 24,5 34,3 768

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2