Voor de jeugd kan meer buiten zaal Mooier dan echte Taptoe 1 Jan van Schijndel neemt afscheid van topvoetbal Prijzenregen daalt over jonge vissers SVV zag tegenover zich niet het kampioensteam van Schoten 2 Operette voor Kunstkring Duivennieuws HET VRIJE VOLK DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958 PAGINA 4 Abrupt Jeugd SPOTGEESTEN Burgerlijke Stand Op het nippertje ge (Van een onzer verslaggevers) Hoewel het devies van het vakantiefeest 1958 was „de teugels los!", hebben de Schiedammers ingetogener feest gevierd dan in vroeger jaren het geval was. Maar goed, het kriterium voor een waar vakantiefeest is tegenwoordig niet meer lachende mensen, hossende mensen, met feestneuzen en feesthoedjes toegetakelde men sen. De opzet is nu: een verantwoord en liefst cultureel amusementsprogramma te bieden. Een juister uitgangspunt, dunkt ons. Doch nu de vraag: is de Schiedamse Gemeenschap er deze zomer in geslaagd een zo groot mogelijk aantal Schiedammers een der gelijk programma te bieden? Wij menen: ten dele. Wij weten het wel, kritiek geven gaat weieens te gemakkelijk, omdat zij uiteraard achteraf komt. De organisatoren maken plannen, zij moeten echter maar zien wat daarvan in de praktijk terecht komt. Daarom mag men de Schiedamse Gemeenschap niet te hard vallen, als er wat mankeerde aan de uitvoering van het vakantiefeestprogramma. Niettemin willen wij niet nalaten enkele kanttekeningen te maken bij het afgelopen vakantiefeest, die niet zozeer de aandacht willen vestigen op onvolkomenheden in de uit voering van het programma als wel op die in dè opzet ervan. Om te beginnen het „centrale punt" van de vakantiefeesten van dit jaar: de zomertentoonstelling „Man en Paard" in het Stedelijk Museum. Naar onze smaak is deze tentoonstelling, die immers gehouden wordt in het kader van een vakan tiefeest, wel wat al te degelijk opge zet. Wellicht had men juist in deze omstandigheden er beter aan gedaan een wat „gezelligere" expositie in te richten, die aantrekkelijker zou zijn geweest voor een groter publiek. Het had nu direkt geen „Poppendroom" hoeven te zijn,,maar het nu gepre senteerde „Man en paard' is weer een ander uiterste. Overigens wijzen de bezoekcijfers wel uit, dat „Man en paard" zeer beslist geen „kasucces" zal worden. De organisatoren mogen blij zijn, als op 11 september de (aan de lage kant) gestelde norm van 4000 bezoeker-s bereikt zal zijn. Een tentoonstelling van geheel an dere aard en strekking was „Hobby's en bloemen" in het Beursgebouw. Het in eerste instantie reeds als positief punt valt aan te wijzen de zelfwerk zaamheid van een groep Schiedam mers waardoof deze expositie pas tot stand kon komen. Alleen al vanuit dit oogpunt bekeken mag dit „op treden naar buiten" van de culturele sectie van de SG geslaagd worden genoemd. Over belangstelling mocht, men ook niet klagen. Zondag „tipte" men in de Beurs de drieduizend. Beide tentoonstellingen waren de twee grote vaste programmapunten van „De teugels los!" Het vakantie feest werd verder voornamelijk ge schraagd door de avonden In het Passage-theater en in de Plantage (of Musis!) Het feest begon nogal abrupt op donderdag 31 juli in Passage met een „Zomercocktail". Zonder officieel openingswoord, zonder enig feestelijk vertoon werd de feestgangers meteen een aardig cabaret-variëtc geboden. Ifet was de soep, die aa» de hoofd schotel voorafging. Alieen moesten de Schiedammers nogal lang wachten op de tweede gang, 'n week namelijk. Was er dus toch weer spreiding van de festiviteiten? Nauwelijks. Want na die week werd binnen tien dagen een druk programma afge werkt. In de Passage volgden nog een opera-avond en vier voorstellingen van de vakantie-revue „Hit Parade", waarover wij al het nodige hebben geschreven. Dan waren er vier avonden in de Plantage gepland, waarvan er ten slotte maar twee in de openlucht doorgingen. Het Joegoslavisch Dans theater naar Schiedam te laten ko men was een bijzonder goede keus van de Schiedamse Gemeenschap. Op een prachtige zomerse avond heeft zo'n duizend toeschouwers genoten van zang, dans en muziek uit Zuid- Sla vië. Een ander soort dansen zag men, toen Jack Wilson en zijn orkestleden op het podium musiceerden en de Plantage voor Schiedamse jongens en meisjes was. Twee Plantage-evenementen, de judowedstrijden en de drie-steden- wedstrijd voor amateurs, moesten door de regen „binnenshuis" wor den gehouden. De judowedstrijden werden hierdoor lange tijd opge houden, hetgeen zeker niet aan de SG te wijten was, de wedstrijd voor amateurs begon stipt om acht uur in Musis Sacrum en is nog een der gezelligste avonden van het vakantiefeest geworden. Dan waren er nog verschillende sportevenementen: demonstraties op het Edisonplein, de Ronde van Schie dam en hengelen. En wat had het vakantiefeest de jeugd te bieden? Om zo te zien, kwa men Schiedams jongsten er niet slecht van af. Een hengelwedstrijd, een hondenshow en in het Passage theater film, toneel, ballet en kinder circus. Desondanks willen we hierbij de opmerking plaatsen, dat de SG er volgend jaar goed aan zou doen voor de jeugd wat meer te organiseren buiten een zaal. De voorstellingen in de Passage waren wel geslaagd, maar om de kinderen nu vier dagen achtereen binnen vier muren te amu seren, terwijl buiten de zon schijnt, Hjkt ons wel wat ouderwets. Boven dien was de jeugd wel een zeer pas sieve rol toebedeeld. Laat de gehouden hondenshow en hengelwedstrijd de SG inspireren tot een uitgebreider kinder vakantie feestprogramma voor 1959. Er zijn toch genoeg festiviteiten op touw te zetten, die niet veel geld kosten en waarin de jeugd toch zijn fantasie aan een tentenbouwwedstrijd, een zeepkistenrace, een versierde-ftetsen- optocht, een maskerade, een kinder- drumbandconcQurs, enz. Vlaardingen gaf deze zoer wel het voorbeeld, dat zoiets heel goed kan! Zonder meer uitermate karig kwam 'dit jaar de zogenaamde rijpere jeugd ervan af. Wij bedoelen de. leerlingen van gymnasium, li.b.s. in.u.l.o en nijverheidsschool. Wat werd er voor hen georganiseerd? Werd er bij de samenstelling van het programma ook maar enige rekening gehouden met hun smaak en voorkeur? Mis schien wil de SG volgend jaar ook aan deze groep denken. DINSDAG Bioscopen; PASSAGE-THEATER. 3 en S.15 uur: George wint op alle fronten. MONOPOIiE-THEATEK 3, 7 en 9 u.: Kinderen der liefde. Apotheek; Oouka, Hoogstraat. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—S uur: expositie „Man en paard" WOENSDAG Bioscopen; PASSAGE-THEATER, 2 en 3.1S uur: George wint op alle fronten. MONOPOLE-THEATER, 3, 7 en 8 u.: Kinderen der liefde. Apotheek: Gouka, Hoogstraat. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur- expositie „Man en paard" Diversen: GROTE KERK, 8 uur: orgelbespeling door Jacq. P. Bekkers m.m.v. Gijs de Graaf. hobo. Advertentie t.M 0E ROTTERDAMSE SCHOUWBURG ROTTERDAMS TONEEL 1 J In afwijking van eerdere publi- catiei donderdag 21 avg. ftu., k HOTEL „HET PARADIJS" Klucht van Georges Feydeau. vrijdag '22 auguitu* e.v.a. dagelijks 6 uur Blijspel van Noél Coward. COUPONBOEKJES DAGEL. VERKRIJGBAAR De Schiedamse Kunstkring begint 11 september het seizoen met een uitvoering van de operette „Zwei Herzen im Dreivierteltakt" door de Hoofdstad-Operette in het Passage theater. De Kunstkring heeft momenteel nog plaats voor nieuwe leden. Men kan zich als Hd opgeven bij de ad ministratie: Rotterdamsedijk 47, te lefoon 65994. (Van een medewerker) EEN FRAPPANTE merkwaardigheid heeftin de jongste oefenwedstrijd van SVV tegen het Nederlands Militair Elftal van vele Schiedamse voetbalsupporters de aandacht ge vraagd. Merkwaardig om het feit dat een Schiedamse voetballer direct na de laatste wereldoorlog zijn debuut in het Schiedamse topvoetbal maakte tegen een militair elftal, en dat nu, dertien jaar later, en eveneens tegen een militair elftal, dezelfde speler; na een glorieuze carrière, van het topvoetbal afscheid nam. En men was droef gestemd om het feit, dat deze Schiedamse sportjongen, in wezen nog behorend tot de beste Schiedamse voet ballers, voor de laatste maal front maakte naar de tribunes om dan een ruimte te laten vallen, die bijzonder moeilijk zal kunnen worden aangevuld. Jan van Schijndel. een goede pro pagandist voor de voetbalsport, heeft zijn mandaat ter beschikking gesteld voor de Jongeren. Niet op een tijdstip dat leeftijd of tanende kwaliteiten hem dwongen te gaan; maar op een tijdstip, dat hij zelf bepaaldeeen ge baar dat slechts zelden een sports man heelt kunnen maken. Opnieuw typeerde Jan van Schijn del zich op de wijze waarop hij zich in zijn grote dagen populair maakte; rustig, verstandig en bovenal per soonlijk. Hij realiseerde zich welke zware verplichtingen een semi-prof- voetballer de huidige dag op zich moet nemen; en waar dit ergens stagneert, heeft het betaalde voetbal weinig zin. Het waren motieven, die Jan van Schijndel deden besluiten afstand te doen van zijn financiële rechten als voetballer en zich in de amateursector terug te trekken: eer vol en voorbeeldig! Zijn voetbalcarrière (met 17 inter lands, meer dan 450 wedstrijden voor het eerste elftal van SVV en het predikaat „beste en sportiefste Hollandse voetballer" van de Finse voetbalbond) heeft met dit hoogte punt een waardig sluitstuk gekregen). Dit alles werd in het restaurant „De Kroon" door het SVV-bestuur bij monde van voorzitter Eising in gloedvolle bewoordingen belicht. Henk Könemann onderstreepte dit als woordvoerder van de eerste-elf- talspelers. Er waren cadeaus voor Jan van Schijndel en zijn vrouw. Het verduidelijkte slechts, dat dit verlies in de SW-gelederen grote indruk maakt. Een Vlaardinger heeft er over geklaagd dat regelmatig onbevoegden z(jn zeilboot, die in de Vlaardingse- vaart ligt, gebruiken (Van een onzer verslaggevers Op woensdag 27 augustus is de of ficiële kindervoorstelling van de Taptoe Delft. Maar de mooiste kin dervoorstellingen van de Taptoe, waar de kinderen niet genoeg van kunnen krijgen zijn gisteren al be gonnen. Wij bedoelen de repetities van de militaire korpsen op de Markt. Ongeveer 1500 kinderen en ook vrij veel volwassenen hebben gistermid dag de muzikale verrichtingen der militairen gevolgd. De rechter zij- tribune zat vol. Dat was dan ook de enige plaats waar bet publiek zich mocht bevinden. De andere tribunes waren voor de militairen gereser veerd. die niet moesten oefenen. Het viel de kinderen wel eens moei lijk zich aan dit gebod te houden. En de poiitie-agenten, die zich op de Markt bevonden, konden wel aan het waarschuwen blijven. Geboren: Willy C. A. dr van J. G. Cieremans en T. Speijer; Kees zn van J. P. Erdtsieck en J. Lager- weij; Franeiscus L. zn van H. R. Oos terhof en T. A. Legerstee; Ronald zn van J. Speijer en S. M. Barvoets; Petronella E. dr van J. W. Huijzer en A M. Hamerslag; Johannes zn van J. van Put en H. S. Janssen. Overleden: C. van Luijk 79 Jr echtg. van P. Jansen; J. J. Raaphorst 76 jr; J. Meder 80 jr. In het f eestzaaltje De Nieuwe Brug aan de Rozenburgerstraat werden gisteravond de prijzen uitgereikt aan de deelnemers van het zaterdagmiddag in Kethei gehouden hengelconcours voor de jeugd. Door de voorzitter van de uitvoerende SG-commissie, de heer w. J. Klaaysen, werd erop gewezen van welk belang dit fraai gelegen vis- water voor de jeugd-vrijetijdsbesteding nu reeds is en nog meer gaat worden wanneer ook het andere gedeelte van het recreatiege- bie dgereed zal zijn. (Van onze honkbalmedewerker) Alvorens de wedstrijd SVVSchoten 2 aanving, overhandigde aanvoerder Koos de Haas namens het SW-negental bloemen aan Jan Munsterman, Schotens aanvoerder, ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap. De sportieve daad van Scho ten 2 om met het volledige kampioensteam naar Schiedam te komen, was helaas achterwege gebleven. Slechts drie spelers uit Schoten 2 waren aanwezig, ten dele aangevuld met reserves uit de lagere negentallen. Toch hebben de SVV'ers het lastig gehad. Werper Jan Munster- man en achtervanger Pieters, samen deel uitmakend van het kam pioensteam, bleken soms een onoverkomelijke moeilijkheid, hetgeen uit het werpersresultaat duidelijk blijkt. Jan Munsterman wierp 10 x 3 slag en 0 x 4 wijd, terwijl er 13 bonkslagen tegen hem ge plaatst werden. Het aantal honkslagen liep hoog op, aangezien Schoten slechts zeven spelers op de been bracht en hierdoor grote gaten in het veld ontstonden. Niettegenstaande het spelerstekort, hebben de Haarlemmers fel van zich afgebeten en zagen de talrijke toeschouwers verre tikken van de Schoten-slagmensen, onbereikbaar voor de SVV-velders. De roodgroenen deden beslist niet onder voor hun Haarlemse collega's. Opvallend waren de prima stootslag van Hans de Lange en de tweehonkslagen van Cees v. d. Gaag. Bij Scho ten 2 nam Wim de Bok een tweehonkslag voor zijn rekening. Namens de SG bracht de heer M. van Djjk de commissie dank voor de wijze waarop ook nu weer alles was geregeld en waardoor de wedstrijd, evenals het vorige week gehouden concours voor .de senioren een volle dig succes is geworden. De heer Van Dijk reikte hierna aan „de held van de dag" Chr. Zalm de SG-prijs uit. Deze gelukkige win naar zag zich ook het „Dirk Voet vaantje" toegewezen en mocht als eerste keus maken uit een aantal fraaie prijzen. Hieronder waren een aantal mooie vishengels en andere hengelsportbenodigdheden en bijzon der aardige luxe- en gebruiksvoor werpen. De vanger van de grootste vis en die van het grootste aantal kregen nog een extra-prijs. Vervolgens kregen alle prijswin naars gelegenheid uit al dit moois hun keus te bepalen. Het leukste voor de kinderen was, dat ook zij die bui ten de prijzen vielen, niet met lege handen naar huis gingen. Er was voor een ieder iets, al was het dan maar een mooie lange bamboe-vis hengel. Een aangeboden tractatie in de vorm van een flesje limonade ging er bij de jeugd wel in en ver hoogde slechts de feestvreugde. Een negental prijswinnaars hebben zich gisteravond niet gemeld. Met 50 deelnemers die, ondanks dat zij bui ten de prijzen vielen, toch een belo ning krijgen, kunnen zij zich tot en met zaterdagavond melden bi) de heer J. in 't Veld, Poortugaalsestraat 20. Prijs of beloning ligt hier voor hen te wachten en het is alleszinsde moeite waard deze even te gaan af halen. In de eerste inning reeds namen de Schotenaren een 10-voorsprong. Nonnekens plaatste een lage honk- slag, stal het tweede honk. waarna hij op een doorgeschoten bal het der de honk bereikte. Intussen was Pie ters uitgevangen door Koos de Haas bij een hoge bal. Op een korte tik van Munsterman passeerde Nonne kens de thuisplaat. Als derde nul verdween Wim de Bok, die door Cor Bras werd uitgevangen. Weinig stelden de SW'ers hier tegenover. Gerard Gommel werd uit gevangen door achtervanger Pieters. Bennie Heshof bereikte het derde honk na een honkslag en snel honk- lopen, doch verder bleef werper Munsterman baas. De tweede inning begon met een automatische nul voor de bezoekers. Punten werden er niet gescoord door Schoten. De gelijkmakende slagbeurt liet een slaggraag SW zien. Honk slagen van Cor Bras, Koos de Haas en Lou v. d. Hamer en een stootslag van Hans de Lange leverden een 31-voorsprong op. Ook in de derde inning goed slag werk van de roodgroenen. Nu waren het Bennie Heshof, Nico Kolmeyer en wederom Cos Bras met éénhonk- slagen, en een formidabele tik van Cees v. d. Gaag (tweehonkslag) die aandacht trokken bij het publiek, hetgeen menig applaus uitlokte. Het vuurwerk was in elk geval goed voor een safe 61-voorsprong. Schoten bleef met twee automati sche nullen numerieke mindere, waardoor men niet tot score kon komen. Vooral in de vijfde inning was werper Munsterman sterk. Drie achter elkaar SVV'ers sneuvelden aan slag. Nogmaals een punt bh de score in de zesde inning. Huib Kooy plaatste een honkslag, wiens voorbeeld Koos de Haas, Lou v. d. Hamer en Gerard Gommel volgden. De zevende inning werd geken merkt door enige foute aangooien van de Schoten-velders. Cees v. d. Gaag en Hulb Kooy tikten de bal zodanig, dat honken gelopen konden worden en de stand op 91 werd gebracht. In de achtste inning verkleinden de bezoekers de achterstand tot 93. Nonnekens kreeg een vrije loop van werper Hans de Lange. Munsterman tikte de bal In de richting van wer per Hans de Lange, die fout het eer ste honk aangooide en Nonnekens bereikte de thuisplaat, door grote activiteit op de honken. Een goede tweehonkslag van Wim de Bok deed ook Munsterman scoren. In de negende inning werd de stand niet meer gewijzigd, waardoor Schoten 2 zijn tweede nederlaag kreeg in deze competitie. Het scoreverloop was: SVV 0-3-3-0-0-1-2-0-x 9 Schoten 2 1-0-0-0-0-0-0-2-0 3 De werpersresultaten waren: H. de Lange (SW)3 x 3 slag: 2x4 wijd; 6 honkslagen tegen. J. Munsterman (Schoten) 10 x 3 slag: 0x4 wijd; 13 honkslagen tegen. De overige uitslagen in de over gangsklasse B waren: The Catchers—TIW 15—1; HFC Haarlem—DEC IS—2; Neptunus— OVVO 2 13—6. In een van SVV-zh'de slecht ge speelde wedstrijd heeft SVV 3 op het nippertje kans gezien van Schiedam 3 te winnen. Toen de laatste inning inging, hadden de SW'ers een 161' achterstand. Een inzinking van d Schiedam-werper, die talrijke vri lopen toestond stelde bijtijds nog i SW-zege veilig. De eindstand we~ 17—16. Aanstaande zaterdag is de beslis sende wedstrijd Sparta 4—SW 3 op terrein Vreelust in Rotterdam. Onder de tribunes door klauterden de jongens en dan staken zij hun hoofden tussen de planken door. Soms kwam een agent bars op hen af en dan zag men één egale plan kenzee, Nauwelijks had de agent zich echter weer omgekeerd, of de jon- genshoofdjes doken uit het planken- veid op als kikkers uit een modder sloot. Het was maar een repetitie, maar toch vier er muzikaal al heel wat te genieten, zoals bijvoorbeeld het op treden van het Jachthoomkorps van de Limburgse Jagers en het geza menlijk optreden van de drie grote militaire kapellen. Maar de kinderen zullen zo nauw niet gekeken hebben. Ais het maar roffelt, boemt en marcheert, vinden zij het allang mooi. Zondag hield de p.v. „De Vrijheid" zeer geslaagde wedvluchten vanuit Pont Sint Maxence, Frankrijk, en vanuit Parkestone, Engeland. Belde vluchten hadden een nor maal verloop. De uitslagen zien er als volgt uit: Pont Sint Maxence, Frankrijk, af stand 319 km; in concours 222 dui ven, los 6.30 uur. Aankomst eerste duif 11.15-21 uur. 1 gebr. Bakker; 2 25 A. de Rouw; 3 Adr. Pronk, Vlaar dingen; 4 G. Barzileen; 5 J. Mackaij; 6 22 J, J. Bieloo; 7 10 Zantboer; 2 J. Rost; 9 M. Putters; II 23 W. Ver meer: 12 14 J. v. d. Ent; 15 HL J. Vos- meijer; 13 16 19 21 A. van Limborgh; 17 24 M. Stuart; 18 C. Middendorp sr; 20 J. Aret. Parkestone, Engeland, afstand 226 km. In concours 42 (oude en jonge) duiven, los 10.10 uur. Aankomst eer ste prijsduif 13.48.35 uur. 1 3 J. Schrumpf; 2 Adr. Pronk (Vlaardingen)4 J, v. d. Ent; 6 A. an Limborgh; 8 8 J. A. van Bode- om (Vlaardingen)7 H. J, van der ieen; 9 11 J. Bos en J. C. Verboom /laardingen)10 prijs combinatie illems en de Winter. Voor het rote landelijke bondsconcours, wa ren 28 duiven van de „Vrijheid" in geschreven. Zeer vroege aankomst tijden werden geregistreerd. Zondag volgt als sluitstuk van de jonge-duivenafrichting de grote „Junioren" prijskamp vanuit Orleans, midden-Frankrijk, afstand 486 km, uitgeschreven door „Tilburg Voor uit'; Een record-deelname wordt op deze nationale „Derby" 1958 verwacht. Deze attractievlucht biedt een schat van zeer waardevollen prijzen. Evenals vorig jaar is ook nu weer door p.v. „De Vrijheid" een inkorf- centrum verkregen. Leden en niet- leden kunnen hun duiven inzetten а.s. donderdag van 18.30 tot 19.30 uur. lokaalq Hoofdstraat 34 te Schiedam. Klokken regelen a.s. zaterdag of later bekend te maken tijdstip. Met 116 duiven in concours hield de p.v. „Keer Weer" een wedvlucht vanuit Creil, afstand 340 km. De vo gels werden in vrijheid gesteld te б.30 uur. De eerste duif werd gecon stateerd om 11.21.44 uur. de 29ste of laatste prijsduif om 12.22.07 uur. De uitslag was; A. M. Vink 1- Strooband 2 13 25 26; Straver 3 4 11 23; Droog-Stam 5; Moerman 6' Simons en Zn; Middendorp 8 3; Westerholt 10 18 19 20: Kersten 12; Engelaan 14; Snoek 15 24 29: Jansen 16; Hoogerhuis 17 22 27; Scbeffer 21 28. Zondag wordt een nationale Derby- vlucht vanuit Orleans voor jong# duiven gehouden, afstand 480 km.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1