Hof integratie in Little Rock moet doorg aan Vrouw in de boot - boot aan... Westerse resolutie 'Hij is een moordenaar' fluisterde oude dame maar iedereen lachte Zware schok was doodsoorzaak Zeeland ziet regensterren Baggerwerk Europoort begint 13 september Bemiddeling in Haarlemse melkoorlog Amerikaanse troepen in Singapore Spreeuwenpraat Bij Aviolanda 241 arbeiders ontslagen Wim Kan en Corrie Vonk thans n.v. Houtboot in Waddenzee aan de grond Arrestaties in Jordanië Peróns SA-ehef gearresteerd Motorrijder botst tegen lichtmast Grote Engelse lening aan India Te bescheiden voor 3 sterren IJsland kan uit NAVO treden Mariniers blijven Estlanders bezoeken de Wieringermeer VREEMDE ZIEKTE ONDER VERVEELDE BADGASTEN HET VRIJE VOLK DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958 Zonnebloemen Ockeloen Jonge filatelisten PAGINA 3 ST LOUIS (AP, Reuter) De rassenintegratie op de middel bare school in Little Rock in de Amerikaanse staat Arkansas moet voortgang vinden. Dit heeft het federale hof van beroep te St, Louis, Missouri, bepaald. Onwettig optreden sêSi&éM Duidelijke stem (Van een onzer verslaggevers) Heel Zeeland begint filmsterren te zien. In vrijwel al die knusse badplaatsjes van Walcheren en Schouwen-Duiveland be kijken de zomergasten elkaar met intense belangstelling. Voor al dames met donkere brillen zijn in trek. Twee jaar de tijd Vriendelijk lachje ■ïiid „Pieter, nu ben ik na de vakantie weer voor het eerst naar de Schouwburg ge weest, waar ze „Pyg malion" speelden en het is me opgevallen, dat het gebouw er van binnen toch wei heel erg verwaar loosd uitziet. Vind je niet, dat de stoelen nu eindelijk eens ver nieuwd moeten wor den? De rugleuning van de stoel voor mij was helemaal kaal, met van die vieze flarden eraan, en ,ik geloof nooit dat de veren in mijn eigen stoel nog heel waren. Jullie schrijven zo dikwijls in de krant, dat er helaas maar weinig mensen naar het toneel gaan. Maar is dat een wonder We hebben prachtige nieuwe bioscopen in de stad, met heerlijke stoelen. Zelfs echte toneelliefhebbers, wie het heus niet veel kan schelen, worden onaan genaam getroffen doordat hun Schouwburg er zo kaal en armoedig uitziet en ongeriefelijk; is, Nee, ik vind dat men het toneel maar een slechte dienst bewijst door de schouwburg zo te verwaarlozen. En dat in so'n rijke stad. Ik denk met heimwee aan de oude schouwburg, die een prachtige akoestiek had en die er veel mooier uitzag". Ja, wat moet Pieter op deze klacht van een Rotterdamse toneelliefheb ber antwoorden Iets heeft men tij dens de vakantie wel veranderd. Er is een nieuwe lichtkroon aange bracht. De oude dreigde te vallen. Maar inderdaad: de Rotterdamse Schouwburg ziet er niet erg mooi uit op het ogenblik. Wanneer de beste dingsbeperking er niet tussen was gekomen, zou het gebouw al lang zijn opgeknapt en zouden de nieuwe stoelen er al in staan. Nu heeft het herstel van de schouwburg even moe ten wijken voor problemen die men belangrijker vond. Pieter heeft wel eens toneelliefheb bers gehoord, die Rotterdam met Duitse steden vergeleken en erop wezen, dat in Keulen b.v. nu een prachtige nieuwe schouwburg is ver rezen. Waarom in Rotterdam niet? Is hier zo weinig belangstelling voor het toneel? Laten we niet vergeten, dat een van de eerste gebouwen, die na de oorlog in Rotterdam werden voltooid en geopend, de schouwburg was. Hij was bedoeld als nood-schouwburg. Het ziet er overigens naar uit, dat hij als hij is uitgebreid en gerestau reerd nog wel enige tijd dienst kan doen! Maar laten we bij al onze gerechtvaardigde kritiek toch dank baar zijn dat vlak na de oorloog in de nog erg kale en onbewoonbare stad het toneelleven alweer kon be ginnen. In de tuin van de heer M. J. de V. aan de Huismanstraat in Rotterdam is een prachtige zonnebloem zo maar uit het kippevoer opgegroeid. Ruim veertien dagen geleden was de plant twee en een halve meter hoog. „Is dat iets bijzonders?" vroeg de eigenaar toen. „Nee," zei ik, „het spijt me, maar er zijn me wel veel langere zonne bloemen aangeboden," Ondertussen blijft die kippevoer- bioem lustig doorgroeien. De heer De V. bericht me nu dat de plant twee meter tachtig hoog is geworden en nog geen tekenen van uitputting ver toont. "Voor alle zekerheid heb ik asm de heer I. L. Mark, de hortulanus van Diergaarde Bljjdorp gevraagd, hoe hoog een zonnebloem moet zijn om voor een eervolle vermelding in aan merking te komen. „Een zonnebloem van twee meter tachtig mag een flinke plant heten," aldus de heer Mark, „maar van een werkelijk abnormaal grote lengte zou ik niet willen spreken, Tijdens de oorlog hebben wij bü de bizonstal zonnebloemen gekweekt om aan zon- nepitten voor de papegaaien te ko men. De planten stonden op een plek waar wilde zwijnen hadden rondge lopen en er zat dus veel mest in de grond. Een van de zonnebloemen werd drie meter vijfentwintig hoog." Daar houden we het op. Voortaan ln deze rubriek alleen zonnebloemen ter hoogte van meer dan drie meter vijfentwintig! De tekst van het liedje over een zekere Ockeloen, die een agent van politie had doodgeschoten en tot tien jaar gevangenisstraf werd veroor deeld, is ons op verzoek van een lezeres toegestuurd. Het blijkt, dat in Rotterdam nog een dochter van het slachtoffer woont. Zij vraagt het liedje niet te publiceren, omdat het zelfs na zoveel jaren nog treurige herinneringen zou wekken. Het spreekt vanzelf, dat we aan dit verzoek voldoen. Een lezer in Rotterdaïn-Zuid, ver moedelijk postzegelverzamelaar, stuurt enkele paperassen van de Ring Deutscher Phïlatelisten Jugend Deze organisatie wil de jonge Duitse filatelisten in contact brengen met jeugdige verzamelaars in andere lan den, opdat zij postzegels kunnen rui len. Er zijn al 4300 van dergelijke „Brieffreundschaften" tot stand ge bracht. Men correspondeert, behalve over postzegels, over jeugdproblemen. Nederlandse gegadigden kunnen zich aanmelden bij de Auslandsdienst Ring Deutscher Philatelisten Jugend, Stuttgart-SiUenbuch, Höhenrlngweg 28. Aanbod WO hebben vandaag de volgende aan biedingen ln dank opgeschreven: een éénpersoons opklapledlkant (bestemd) van Van N. van de Groenezoom. een tweepersoons ledikant met matrassen en een hondiemand van La R, uit de Van Waereehutstraat en twee fauteuils van S. uit de 3e Carnissestraat. Een tweepits gaskomfoor met plaat hebben wij ge noteerd van Van G. van de Mezenhof, kleding van N. N. uit de Sandellngstr., kleding en capsules zijn met de auto meegekomen en postzegels, bandjes en zilverpapier van een onbekende. De spreeuwenpot werd bedacht met guldens van Van V. uit de C&tharlnastraat, S. uit de Immoblliastraat en 'n rijksdaalder en suikerzakjes van T. uit Winschoten. Verlies Stska van Helden. Gerard Scholten- straat 113, heeft zaterdagmiddag voor een winkel ln de Zwart Janstraat een rode step met luchtbanden neergezet en na het boodschappen doen was die verdwenen. Het zoontje van mevr. Den Hoed, Klevltstraat 4. heeft ln de om geving van de Jonker Fransstraat zijn ring met twee Ups- en een gewone sleutel verloren. De heer A. C. van Broekhoven. Oranjeboomstr. 214b, heeft op 10 augustus van Doorn naar Rot terdam zijn soooterpak, span ningsmeter en scooterpomp verloren. Het geheel zat ln een oranje geel tentzakje. Vondst De heer W. Boer. Mathenesserdljk 332. heeft zaterdag ln het westen van de stad een trouwring gevonden. PIETER SPREEUW (Van een onzer verslaggevers) ln de haven van Den Helder lag de boot naar Texel klaar voor ver trek. in de kajuit stond een dame te praten met een vriendin. Te laat be merkte zij dat de loopplank werd in gehaald. 'Wacht even, ik moet er nog af!' kreet zij. Maar het personeel bleek onvermurwbaar: 'Had u maar beter op moeten letten!' Wanhopig begon de onvrijwillige passagiere toen op de ruiten van de kajuit te tikken, om de Helderse walcommandani erop te wijzen dat ze de boot nog wilde verlaten. 'Tijd is tijd,' riep ieze onverbiddelijk, 'met de volgende boot komt u maar weer terug.' Woedend stond de dame te mid den van belangstellende medereizi gers. 'Hebben jullie het gehoord, dat ■was nu mijn eigen man!' De walcommandani keek de boot na. 'Ik heb mijn plicht gedaan,' antwoordde hij eenvoudig. 'Toch heb ik zo'n idee, dat er vanavond wel wat zal zwaaien.' Toen ging hij zijn kantoor weer in. (Van een onzer verslaggevers) Er zal worden bemiddeld In de Haarlemse melkoorlog. Het voorstel daartoe is uitgegaan van de twee landelijke slijtersbonden, de JR.-K. Bond van Melkhandelaren en de Al gemene Bond. Hoofdbestuurders van deze organi saties hebben maandagmiddag en maandagavond de situatie in Haar lem besproken met de besturen van de twee plaatselijke bonden. Besloten werd aan de directie van de Sierkan voor te stellen akkoord te gaan met de instelling van een neutrale arbi tragecommissie, De uitspraak der commissie zou dan bindend moeten zün. Inmiddels is de heer A. J. van Schie uit Delft, secretaris van de rooms-kathoüeke bond van melk handelaren, druk bezig de bemid delingscommissie samen te stellen. Hij heeft de heer B. van Dam, voor zitter van het Produktschap Zuivel, 'gevraagd als neutraal voorzitter van de commissie op te treden. Als de heer Van Dam mocht weigeren, zal hetzelfde verzoek worden gericht aan de voorzitter van de Algemene Vereniging van Melkvoorziening, de heer G. Brink. Ook zijn reeds vier directeuren van standaardisatie- bedrijven die niet in het conflict zijn betrokken, aangezocht om ais leden van de commissie op te tre den. Aan 241 arbeiders van de N.V. Vliegtuigmaatschappij Aviolanda te Papendrecht is ontslag aangezegd. Eind november of begin december zal een eind zijn gekomen aan de produktie van Kuntervliegtuigen en op korte termijn zijn geen nieuwe orders te verwachten. De ontslagperiode is drie maanden: zij loopt van begin september tot eind november. Bij Aviolanda is reeds eerder Kantoor- en fabrieks- Personeel ontslagen. In 1955 kwam de Hawker-Hunter- serieproduktie in dit bedrijf op volle gang. De fabriek heeft nu nog onder meer een afdeling fn bedrijf waarin het onbemande elektronisch bestuur bare vliegtuig van het type AT-21 wordt gebouwd. Het hof verwierp met zes stemmen tegen één het vonnis van districts- rechter Harry Lemley te Hope, Ar kansas, waarbij de integratie in Little Rock voor de tijd van twee en een half jaar werd opgeschort. De schoolautoriteiten hadden de districtsrechter verzocht de integratie te mogen uitstellen, omdat zich vorig jaar ernstige ongeregeldheden hebben voorgedaan. De integratie van blanke en negerscholieren werd ten slotte afgedwongen door het zenden van militairen naar Little Rock, die de negerkinderen naar school brachten. Het federale hof merkt in zijn von nis op: „De kwestie in Little Rock komt kennelijk hierop neer of open lijk publiek verzet, waaronder massa protesten voldoende reden zijn om een vonnis van de federale rechtbank waarin het schoolbestuur wordt op gedragen de rassenintegratie door te voeren gerede aanleiding is om een dergelijke order ongedaan te maken." (Bedoeld is het vonnis van de fede rale rechtbank, dat later door de districtsrechter voor 2v. jaar is op geschort). „Wij menen," vervolgt het hof, „dat in de VS nog niet het tijdstip is aangebroken waarop een uitspraak van een federale rechtbank kan wor den ingetrokken naar aanleiding van heftig en onwettig optreden van bur gers, die het er niet mee eens zijn." Gouverneur Orval Faubus van Ar kansas, is volgens welingelichte krin gen van plan aan het parlement van zijn staat maatregelen voor te stel len die de toelating van negerleerlin gen tot de middelbare school te Little Rock dit jaar verhinderen. De heer Wim Kan en mevrouw Corrie Vonk hebben blijkens bij voegsel nr, 1230 van de staatscou rant, opgericht het ABC Cabaret N.V. te Aalsmeer. De vennootschap heeft ten doel het bedrijfsmatig beoefenen van en optreden in (voor) cabaret, toneel, radio, film en/of televisie en het verrichten van al hetgeen daartoe behoort. Meer in het bijzonder de voortzetting van het tot heden onder de naam net ABC Cabaret uitge oefend bedrijf. Het kapitaal bedraagt 25.000, verdeeld in 25 aandelen van 1.000. In het kapitaal is deelgeno men door ieder der oprichters voor vijf aandelen, welke in contanten worden volgestort. De heer en me vrouw Kan-Vonk voeren tevens de directie. BEIROET (Reuter). President Sja- moen van Libanon heeft verklaard, dat zijn land in geen geval de terug trekking van de Amerikaanse troepen zal eisen voor 23 september, de dag waarop hij aftreedt. 'Sjamoen zei nog steeds vastbeslo ten te zijn tot het einde van zijn ambtstermijn in functie te blijven. De Amerikaanse mariniers moeten volgens hem in Libanon blijven tot dat de toekomst van Libanon veilig is of de Verenigde Naties een. pas sende maatregel nemen. (Vervolg van voorpagina) Wellicht is ook van belang een on derhoud, dat minister Lloyd gisteren heeft gehad met zijn Russische col lega Gromyko. Zij zouden het eens zijn geworden over de noodzaak van een „ontspanning" in Jordanië. Als de westerse resolutie wordt aanvaard, zal Hammarskjöld op korte termijn ngar Jordanië en Libanon vertrekken. Vermoedelijk zullen ech ter nog wel verscheidene amende menten er op worden ingediend, en dus moet worden afgewacht hoe de opdracht aan Hammarskjöld uitein delijk zal luiden. De Algemene Vergadering heeft, behalve de westerse ook nog een Russische resolutie voor zich. Deze eist „zonder uitstel" terugtrekking van de Engels-Amerikaanse strijd krachten uit Jordanië en Libanon. Vandaag komt de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, ln New York aan. Hiermee zijn de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier, Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland, compleet, zodat de besprekingen achter de schermen op de 38ste ver dieping van het gebouw der VN, waarop men hoopt, zouden kunnen beginnen. HAMBURG (AP) „Hij is een moordenaar," mompelde zaterdag middag in Hamburg een oude vrouw, die samen met een forse jonge man op straat liep, „hij is een moordenaar." Maar geen der voorbij gangers besteedde enige aandacht aan het oude, gebogen vrouwtje. De 70-jarige Anna Luetjens en de negentienjarige jongeman aan haar zijde, Dieter Kutschke, zagen eruit als een grootmoeder en haar kleinzoon, die wat inkopen gingen doen. (Van een onzer verslaggevers) Ten gevolge van het noodweer van hedennacht is de 1200 ton metende Duitse houtboot „Altenwall" met 305 standaard hout van Archangel op weg naar Harlingen bij hoog water ter zijde van de Follendam aan de grond gelopen. Het schip vroeg as sistentie, waarop de zeesleper „Hol land" van rederij Doeksen op Ter schelling zich naar het schip heeft begeven. Er werd contract opge maakt op basis van „no cure no pay". Tweeëntwintig Estlanders hebben maandag een bezoek gebracht aan de Wieringermeer. Zij waren 's mor gens om 6 uur te Moskou in het vliegtuig gestapt, 's middags om 1 urn- trad het gezelschap reeds aan de lunch in hotel Smit in Middenmeer. Na de maaltijd maakten de gasten een rondrit door de polder. Deze reis was georganiseerd door het hotelplan 1958. (Van een onzer verslaggevers) GALWAY (AP, Reuter) De negenennegentig inzittenden van de Hugo de Groot zijn om het leven gekomen door vele ver wondingen als gevolg van een zeer hevige schok. Dit werd gis termiddag vastgesteld tijdens het gerechtelijk onderzoek naar de doodsoorzaak van de vierendertig geborgen slachtoffers. De jury heeft aan haar uitspraak toegevoegd 'dat er geen bewijs materiaal is waaruit de oorzaak van deze schok kan blijken.' toestel zeer vervormd werd en nauwelijks hoorbaar was. Té stelde de bestuurder vaa het toestel hiervan op de hoogte" kort nadat hij landde.' De Ierse patholoog dr. John Kennedy verklaarde dat 'de aard van de verwondingen er niet op wijst dat deze het onmiddellijke gevolg van een ontploffing zijn geweest. Het hoofd van de medische dienst van de KLM, dr. K. Vaandrager, zei: 'In ;beginsel ben ik het eens met het rapport van dr. Kennedy.' Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp zal te zijner tijd in Den Haag plaatsvinden. De verkeersleider van het vlieg veld Shannon heeft gisteren het ge rechtelijk onderzoek naar de doods oorzaak van de slachtoffers van de KLM-ramp verslag uitgebracht over zijn laatste contact met de Hugo de Groot. Verkeersleider Geogehan verklaar de, dat het toestel, komende uit Am* sterdam, een normale landing had gemaakt. Het enige ongewone was dat de hoge-freauentlezender van het De heer Geogehan zei dat de ver binding met de 'Hugo de Groot' zeer goed was nadat het toestel naar Gander was vertrokken. Om 4.16 en 4.40 meldde het toestel zich en kreeg het de opdracht andere toestellen mee te delen, dat het op zijn juiste koers lag. De Hugo de Groot zond deze boodschap uit en deelde de verkeersleiding op Shan non mee, dat andere toestellen de ontvangst ervan hadden bevestigd. 'Ik dankte de Hugo de Groot en dat was mijn laatste contact met hem,' aldus de heer Geogehan. 'Bij dit laatste contact was de stem van degene die de radiotelefonlezender bediende, duidelijk en normaal.' INGRID BERGMAN vreemde man Dat zou haar best kunnen zijn, zegt de een. Dat was ze, zegt de vol gende. En een kwartier later gonst het gerucht langs het strand, dat er alweer een nieuwe is gearriveerd. Deze maal is het die beroemde Ame rikaanse miss zus en zo, u weet wel uit die en die film. De sterritis, een ziekte die onder de badgasten vooral blijkt op te tre den bij regenachtig weer, zoals vorige week, begon in Domburg. Daar was plotseling Ingrid Bergman gesigna leerd. Mei een vreemde man en met haar dochtertje. Wie haar het eerst gezien had, wist niemand. Niemand 'had haar ook zeil gezien, maar toch moest ze er zijn. Journalisten haastten zich naar Zeelands gerenommeerde badplaats. Ze informeerden bij de burgemeester, bij de politie, op het postkantoor. Niemand wist er iets van. Behalve de badgasten, want die wisten het allemaal heel zeker. De ziekte werd op de avond van de regenachtige vrijdag nog erger: Opeens had men ook Romy Schnei der gezien. Het jeugdige sterretje van het roomkleurige doek had aan een karretje roomijs staan W4SZ'v> ROMY SCHEIDER roomijs doodgewoon net als iedereen in een tent. De sterritis waaide snel over naar andere badplaatsen, stak zelfs de Oosterschelde over naar Schouwen- Duiveland, waar Ingrid Bergman ook plotseling werd waargenomen... Overigens zijn de medici hel erover I eens, dat sterritis ongevaarlijk is en eten, "had op "een terrasje koffie spoedig geneest -wanneer de zon wat gedronken en kampeerde sells warmer gaat schijnen. Proces in Amman, de Jordaanse hoofdstad. Dertien mannen wer den beschuldigd van het binnen smokkelen van wapens uit Syrië. Zij werden gevangengenomen na een verwoed vuurgevecht met Jordaanse troepen. De man op de voorgrond met zijn arm in het verband verloor hierbij een hand. Opvallend is dat de meeste be schuldigden er zeer jeugdig uit zien. De straffen waren streng; er vielen vele doodvonnissen. PARAMARIBO, (ANP). Mr. R. H. Pos, de gevolmachtigde minister van Suriname in Nederland, heeft in ver band met de regeringswisseling in Suriname, zijn portefeuille ter be schikking van de Surinaamse rege ring gesteld. Naar men te Paramaribo verwacht, zal mr. Pos in zijn ambt worden herbenoemd. AMMAN (Reuter), AP). De Jor daanse politie heeft de leider en een lid van de Mohammedaanse Broeder schap in Jordanië gearresteerd. De leider van deze organisatie is Mo hammed Khalifeh, tevens parle mentslid. Khalifeh zou een man die door de politie werd gezocht, hebben verbor gen. Zijn arrestatie is volgens de poli tie geschied uit veiligheidsoverwegin gen De Mohammedaanse Broederschap, een fanatieke, conservatieve organi satie die in de meeste Arabische landen bestaat, steunt in Jordanië gewoonlijk de politiek van koning Hoessein. (Van een onzer verslaggevers) In de afgelopen maanden heeft de gemeente Rotterdam enige belangrijke opdrachten verstrekt voor het maken van omringdijken en perskaden, nodig om de uit de toekomstige haven Europoort af komstige specie op de omringende terreinen te kunnen bergen en die terreinen op stormvloedhoogte te brengen. Thans hebben B. en "W. de eerste fase van het baggerwerk voor deze aanleg opgedragen aan Adriaan Vol- ker N.V. te Sliedrecht. Zoals bekend zal koningin Juliana op zaterdag 13 september het sein tot de aanvang van deze werkzaamheden geven. Dit eerste deel van de baggerwerk- zaamheden omvat het graven van de zeehaven die voorlopig zijn toegang zal krijgen in de Nieuwe Waterweg tegenover Hoek van Holland en ver der het baggeren van een haven voor de binnenvaart die voorlopig op de Brielse Maas gaat uitmonden. Het baggerwerk voor de zeehaven wordt begonnen h(j bet kanaal door Rozenburg, omdat voor de hoofdwa terkering langs de Waterweg door broken kan worden eerst de nieuwe hoofdwaterkeringen rondom de nieu we haven gereed moeten zijn. In iets meer dan twee jaar moeten zeehaven en binnenvaarthaven ge reed zijn, waarvoor ruim 34 miljoen m3 grond moet worden, opgebag gerd, vervoerd en opgespoten op de toekomstige industrieterreinen. Adri- aar. Volker zal hierbij de 3250 pk sterke cutterzuiger Sliedrecht XI ge bruiken en de beide 2000 pk cutter zuigers XVI en Xvn die dit jaar ge reed komen benevens drie van de grootste baggermolens. BUENOS AIRES (AP). De ge wezen „SA-Ieider" van Argentinië, Guillermo Patricio Kelly, is gearres teerd op een lange reeks van beschul digingen, waaronder die van moord. Kelly was na het vertrek van Perón reeds gearresteerd maar hij wist te ontsnappen en naar het buitenland te ontkomen. Later keerde hij terug en begaf hij zich opnieuw in de poli tiek, hoewel het arrestatiebevel tegen hem nog steeds van kracht was. (Van.een onzer verslaggevers) Op de Maratbonweg te Rotterdam is maandagmiddag omstreeks kwart over vijf de 25-jarige monteur R. Heidgen uit de Adrien Mildersstraat met zijn motor verongelukt. Volgens ooggetuigen zwaaide hij tijdens het passeren naai- een auto mobilist, waarschijnlijk om hem er gens voor te waarschuwen. Hij reed daardoor in een bocht tegen de trot toirband, slipte en sloeg met zijn hoofd tegen een lichtmast. De man was vrijwel op slag dood. De politie van bureau Sandeling- plein te Rotterdam verzoekt de auto mobilist, die door de monteur ge passeerd werd, zich te melden voor het verstrekken van inlichtingen. (Van onze soc.-econ. redactie) Engeland zal volgens een be richt in de News Chronicle India een lening verstrekken van ongeveer achthonderd miljoen gulden. Het is bedoeld als steuntje in de rug bij de onderhandelingen, die de regering van India gaat voeren met de Wereldbank, de Verenigde Staten, Japan en Duitsland. India heeft veel meer geld nodig dan aanvankelijk geraamd was voor de uitvoering van zijn vijfjarenplan. De schulden waren zover opgelopen, dat de mogelijkheid bestond, dat de geldgevers India niet voldoende kre dietwaardig vonden. De grote Engelse lening, die vooral bedoeld is om schulden, die India ln Engeland heeft, te betalen, zal naar men verwacht de onderhandelingen vergemakkelijken. Oma mocht blij zijn. dat Dieter haar gefluister niet hoorde. Boven dien had hij heel andere dingen aan zjjn hoofdhij moest zo snel mogelijk de stad zien uit te komen. Wat zojuist gebeurd was, was erg genoeg: de oude vrouw had de jonge man betrapt op de kamer van zijn vriend, Horst Job, die hij met een keukenmes had doodgestoken en be roofd van de duizend mark, waarmee zjj samen naar Zuid-Amerika zouden emigreren. Hij liep net de trap af, toen oma Luetjens hem bjj de mouw greep en tegen hem zei: „Jij gaat met me mee naar de politie." „Straks," zei Dieter tegen het vrouwtje, in de stellige mening dat ze niet goed snik was. Oma Luetjens ging met hem mee. Als een klit bleef ze bij hem, eerst ln de ondergrondse en daarna de binnenstad in. Overal waar ze de kans kreeg, fluisterde ze haar waarschuwing tegen de voor bijgangers. Dieter ging naar het sta tion om te informeren naar de trein, die hij wilde nemen. Oma Luetjens nam een stations beambte apart en vertelde hem vol vuur, dat Dieter net een moord had gepleegd. De man glimlachte vriendelijk tegen haar en knikte een beetje. Daarna gingen ze weer de straat op. Een politieauto reed voorbij en oma wenkte naar de agenten, maar de wagen reed door. Daarna kwamen ze in een winkel voor lederwaren, waar Dieter een koffer wilde kopen. Toen hij met het winkelmeisje in ge sprek was, kon oma het niet langer uithouden. Ze ging de winkel uit en haastte zich naar een politiebureau, waar ze haar verhaal deed. De agenten keken haar eerst met sceptische blik aan, maar ze ver telde zoveel bijzonderheden, dat de politie toch besloot een kijkje te gaan nemen. Toen men echter in de leerwinkel kwam, was Dieter gevlogen. Het ongeloof bij de politiemannen groeide zienderogen. Maar toen men naar het huis van oma Luetjens reed, werd haar volharding eindelijk be loond: Kutschke was juist bezig de bezittingen van zijn siaehtoffer inde koffer te pakken, toen de recher cheurs de kamer binnenkwamen. Het geld er kleefde nog bloed aan bad hü in zjjn zak. Kutschke zit nu achter slot en grendel. SINGAPORE (Reuter). Zes Ameri kaanse oorlogsschepen met b(jna 2000 mariniers aan boord zijn de laat ste tien dagen de haven van Singa pore binnengelopen. Zij zullen, voorlopig in dit gebied blijven om, zoals de Amerikaanse marine heeft meegedeeld, „elk be vriend land, dat beïnvloed zou kun nen worden door de crisis in het Midden-Oosten, bij te staan." De Amerikaanse marine tracht in verhoogd tempo opslagplaatsen in te richten in strategisch gelegen havens rondom de Indische Oceaan, zo is verder in Washington mee gedeeld. In Washington zijn de berichten tegengesproken, als zou de Ameri kaanse marine van plan zijn een vol ledig uitgeruste vloot in de Indische Oceaan te laten opereren. (Van een onzer verslaggevers) De rijkspolitie heeft de Blaricumer S. aangehouden, omdat deze ten on rechte enkele malen een militair uniform met twee sterren heeft ge dragen. De jongeman nam op eigen gele genheid een kijkje in het huis van kennissen, die met vakantie waren. Zijn moeder zou op het huis passen. Hij vond een uniform met drie ster ren. Hij kon de verleiding niet weer staan, maar vond het te riskant om als kapitein door het leven te gaan. Zeer bescheiden haalde hij aan elke kant een ster van de kraag af. De rang van eerste luitenant paste hem, gezien zijn jeugd, trouwens beter vond hij. De „luitenant" maakte enkele uit stapjes naar Amsterdam en ver kleedde zich bü terugkomst weer braaf in zijn burgerpak. HÜ deed dat bü kennissen, omdat hü „het zo naar vond om thuis te komen met een uniform aan." OSLO, LONDEN (Reuter). Als Britse oorlogsschepen Engelse trei nen escorteren tot binnen de door IJsland vastgesteld viswateren, dan bestaat er een goede kans dat 'J®" land uit de NAVO treedt, voorspelt het Noorse liberale blad Dagbladet somber. Het blad schrijft voorts, dat de thans nog koude „visserijoorlog" hoogst onaangename gevolgen van hebben voor de betrekkingen tussen Engeland en de VS, wanneer de IJs landse regering zou besluiten, Ame rika om bescherming te vragen. Het is niet toevallig, dat Rusland IJsland grote handelsovereenkomsten en kredieten op buitengewoon voor delige voorwaarden in het vooruit zicht stelt, aldus Dagbladet. Een breuk in de westelijke samenwerking over een kwestie als het vaststellen van de territoriale wateren zou een reusachtig grote overwinning beteke nen voor de Russen. h

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2