Grond in erfpacht voor bouw premiewoningen aan Lafaard tegenover held in overdreven verhaal Nationale op Orleans Komt er einde aan -inisere: i Ook voor sportieve jongelieden zonder boot Boeg in zes kleuren Zware strijd in tweede bekerronde Ik ben al 17... r WILSO Ingebroken Scampolo De grote derby der duiven Het Vrije Volk Collecte voor de kankerbestrijding Afsluiting Roibrug Huis te Riviere Burgerlijke Stand Scooter slipt Schoorsteenbrand j e Gevonden op. straat Brommer gestolen OS- -de" RoffERDAMSÉ'sCHbUWBURC Artsen op zondag De grootste krant Predikbeurten Politie bewaakt fietsen HET VRIJE VOLK ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1958 PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) De gemeente Schiedam werd, zoals bekend is, voor het lo pende jaar niet voldoende contingent verleend om het tussen de Oudedijk en de spoorlijn Schiedam—Vlaardingen ontworpen plan van 454 woningen dit jaar geheel als woningwetbouw ter hand te nemen. De technische continuïteit maakte het echter noodzakelijk met het gehele plan aan te vangen. Welkom was dan ook het aanbod van de N.V. Muijs en De Winter's Bouw en Aannemingsbedrijf om geheel voor eigen risico en rekening een deel van dit plan, namelijk 136 woningen, als premiewo ningen te bouwen en om voor het restant van 318 huizen ge bruik te maken van het verleende contingent. B. en W. stellen nu de raad voor om vier percelen grond aan de Burgemeester Van Haarenlaan en een aan de zijstraat daarvan totale oppervlakte 3085 m2 aan De Muijs en De Winter in erfpacht te geven, die hierop de 136 woningen en zes winkels kan bouwen. y Geldleningen MMBMW ÏÏs Zeer Duits Bij de foto: Toen in 1948 koningin Wilhel- mina haar gouden regeringsjubi leum vierde, bestemde zij het na tionale geschenk haar by dit jubi leum geschonken, voor.de bestrij ding van een vreselijke volks ziekte: kanker. Ook gaf zy toe stemming, dat het fonds, waaruit de gelden zouden moeten komen om de bestryding krachtdadig ter hand te nemen, zou mogen wor den genoemd: Koningin Wilhel- mina Ponds. Vast staat, dat jaariyks ruim twee miljoen gulden nodig is voor de behandeling van patiënten en voor wetenschappelijk onderzoek. De overheid doet reeds grote uit gaven hiervoor, doch een beroep op de burgerzin blijft noodzakeiyk. Ieder jaar sterven er 15.000 Neder landers aan kanker en ieder jaar worden ruim 18.000 nieuwe ge vallen geconstateerd. De stryd tegen kanker is ont zettend moeilijk, doch evenals bij de strijd tegen de t.b.c., kan de wetenschap door hard en kundig werken zoveel inzicht verkrijgen, dat zij de methoden tot genezing leert kennen. Hiervoor is veel, veel geld nodig, maar als iedere Nederlander be reid is, financiële hulp te geven, is de stryd niet hopeloos. Ook in Schiedam kan men in het tijdvak van 25 augustus tot 6 september een bydragè geven tij dens de dan lopende straat- en Hjstcollecte, Ook kunt u storten op het giro nummer \an de penningmeester van het Schiedamse comité drs. J. Buntjer, tio. 397402. Voor de lijst- of straatcollecte kunnen collectanten zich aanmel den by mevr.- J. C. van Woérkom- Witte, Graaf Florisstraat 79, tel. 65301. De collectebussen kunnen wor den afgehaald op vrijdagavond 5 september van 7 tot 9 uur in het gebouw van Hét Rode Kruis, Lan ge Nicuwstraat..Collectanten .kun nen zich" daar dan ook nog aap-" melden. De drie Schiedamse clubs DHS, Schiedam en DRZ, die jl, zondag door verrassende overwinningen de eerste ronde van de bekercompetitie passeerden, staat voor het komende weekeinde opnieuw een interessant bekerprogramma te wachten. DHS en DRZ gaan hun kansen voor eigen publiek verdedigen res- pectieveiyk tegen Overmaas en het Dordtse Fluks. Gerenommeerde te genstanders dus, waarbij vooral DMS het tegen de Rotterdamse Overkan- ters bijzonder zwaar zal krijgen. Fluks deed het jl. zondag wat min der sterk door ternauwernood van RCD met 2—1 te winnen. In.eerste aanleg zijn de Zonners dus bepaald niet kansloos. Het Schiedamse voet balpubliek behoeft zich inmiddels zondag niet te vervelen. Schiedam, dat jl, zondag met VOC korte metten maakte, gaat opnieuw naar Rotterdam om er de „musjes" van Dirk Nijs te bestryden. Ook De Mussen zijn de bekercompetitie suc cesvol gestart (31 tegen Leonidas) zodat deze ontmoeting een volkomen open stryd zal zijn. De Roibrug by Huis te Riviere zal in de nacht van 25 op 26 augustus van 22 tot 6 uur of zoveel lan ger of korter dan nodig mocht blij ken zijn afgesloten voor alle rij- verkeer, zulks wegens het uitvoeren van herstelwerkzaamheden. Geboren: Johanna C„ dv W. J. A. Schoenmaker en J. J, van Waarde; Carla S., dv E. van Soest eri J. M. Hoffschlag; Jurrien, zv H. Springer en c. M. Kinnegin. Overleden: N. van der Wilt, 70 jr, wed, van SJ. H. Bruijn; P. Groene- wegen, 69 jr. Op het Koemarktplein te Schie dam slipte gisteravond omstreeks half zeven de scooterrydster mej. C. M. G. over een oliespoor. zy viel en kreeg schaafwonden. De scooter werd licht beschadigd. Een. schoorsteenbrandje brak gis teravond om acht uur uit by B. J, L., Rotterdamsedyk 295 te Schiedam. In de keuken was een fornuis met hout opgestookt en daardoor was de schoorsteen .van binnen gaan bran den. De brandweer heeft met een wisser het vuur verwijderd. Verder keen schade. De waarde van de grond aan de Burgemeester van Haarenlaan is be paald op 65 per m2 en die aan de zijstraat op 59,50 per m2. De canon is gesteld op 4,875 van de grond waarde. Aangezien Muijs en De Winter niet meer grond in erfpacht zal ontvan gen dan nodig is voor het bouwen van de woningen en winkels, is voorts bedongen, dat per jaar 1.080,80 ais bydrage in de kosten van aanleg der tuinen en ƒ29,40 als vergoeding voor grondlasten zal worden betaald. Bovendien wordt aan de gemeente nog een vergoeding gegeven voor het onderhoud der gemeenschappeiyke tuinen. Deze vergoeding is voor de eerste 30 jaren berekend op ƒ3.182,40 en daarna op 1.768,—, doch kan by een aanzieniyke styging of daling van de lonen In de landbouw een vermeerdering resp. vermindering ondergaan, B. en W. stellen ook voor om een aanvullingskrediet te verlenen van 4.435.000 voor verdere uitvoering van het complex van 884 woningen in Nieuwland ten oosten van de Nieuwe Damlaan, waarvoor eerder kredieten tot een totaalbedrag van 14.250.000 zyn toegestaan. De gemeente heeft van de Bank voor Nederlandse Gemeenten nog twee aanbiedingen tot het aangaan van een vaste-geldlening gehad. De een" is groot 69.000, rente 4%'% en looptyd 121-0 jaar, en is bestemd ter gedeeltelyke financiering van de bouw van een r.-k. kleuterschool aan de Perenlaan te Kethel, .en de ander be draagt ƒ85.000, rente 4:;i en loop tijd 30 jaar. Mutaties onderwijs B. en W. stellen voor om eervol ontslag te verlenen aan de heer J. B. S, Kramer, onderwijzer aan de Klaas de Vriesschool A, in verband met zijn benoeming tot leraar aan de Techni sche School voor Schiedam en om streken, en aan de heer J. Meijs, leraar aan de Gem. Middelbare Han delsavondschool. zy stellen tevens voor om te be noemen: aan het Stedelijk Gymna sium mevrouw A. C. Otto-Prins tot lerares in Duits, de heer C. J. J. van der Maas tot leraar in 'de biologie en dr. J. P. M. Persijn tot leraar in de oude geschiedenis, en aan de Willem de Zwygerschool de heer A. van der Wulp tot onderwyzer. i Een meisje van 17 jaar verzocht gisteren de politie te Vlaardingen haar aanstaande schoonmoeder te willen waarschuwen, omdat deze haar zoon tegen klaagster opstookte. Later op de dag verzocht de schoonmoeder de jongedame een reprimande te wil len toedienen, omdat deze haar be lasterde. Het Is niet bekend of de politie de beide verzoeken heeft in gewilligd Advertentie I.M. ,:ygoede.'--kV - HERENKLEDING' 'ff /SÓoaSTKrAAÏ- 6'lj.r i-J SCHIEDAM" PUTSELAAN' 32—34 ROTTERDAM Vannacht is ingebroken in de wo ning van de fam. v. d. H. aan de Stadhouderslaan te Schiedam bij af wezigheid van de bewoners. Aan de achterkant van het huis was een hor van de slaapkamer vernield. Ver mist wordt 200. Op de Burgem. Knappertlaan te Schiedam werd gisteren een brom fietser geverbaliseerd. Hy had gesn geluiddempende inrichting op zyn brommer. utJA tvea.mqp2ooq 3&U ubb uaSvjAoq politie te Schiedam tussen 912.30 en 26 uur: broche, sjaal, gekleurde hoofd doek, plastic regencape, grijs damesvest, portemonnee met inhoud. 1 pr witte dameshandschoenen, beeldbuis in lin nen zak. blikschaar. Te bevragen bij de vinders: kinder zitje van rijwiel, J. van Strijen, Vlaar- dingerdijk 227a; topeinde van vishengel, Th. Pil, Parallelweg 250; witte- nylon dameshandschoen, Kikkert. Mesdaglaan 27b; 1 pr dameshandschoenen, De Bruyn, Sportpark Wilton, Maaskant; bruine glacé zomerhandschoen, Th. Waltman, Van Ostadelaan 29a; ring met sleutels, C. Scheffer van Meurs, Rotterdamsedijk 295a; kinder bril, Hoppe, Xlaaswaalsestr. 8; Llpssleutel, K. Kil, Zweedsestr. 73, Rotterdam; ring met sleutels, Schaeffer, Troolstraloan 1; ring met sleutels, H. Bos, Lekstr. 67a; kinderbril in koker, J. Bos, Ulc. Beetsstr. 52a; vulpen, Waal wijk van Doorn, Velleycst 12; ring met sleutels en ring met contactsleutels. Po litiepost Kethel; fletssleuteltje, De Bruijn, Sportpark Wilton,Maaskant; rozenkrans, mevr. Jansen, Lange Nieuw- straat 35; Llpssleutel aan ketting, N. Busslnk, Rotterdamsedijk 243a; ilets- sleuteltje, Leenders, Middelharnissestr. 14; groen rubber speelbal, J. Polderdijk, Hargsingel 13, Kethel; rode autoped. El- derkamp, Lange Kerkstr. 33; blauwe autoped, Bakker, Josef Israëlsstr.Sb; twee portemonnees met lnh., L. den Boer, Van Ostadelaan 21b; twee knderporte- monnees, C. Meininger, Alb. Cuypstr. 8a; kinderportemonnee, Vermeulen, Heems- kerkstr. 52; kinderportemonnee, L. Ver kerk, Visserstr. 8; portefeuille met inh., T. Zwagerman, Paralleelweg 182b; kin derportemonnee met inh.. Landman, Pr. Fred. Hendrikstr. 16b; rode portemonnee H. Peitsman, Waraiide 31b; bruine akten- tas met lnh., T. Vermeer, Potgieterstr. 29a; blauw meisjestasje, Janse, Schie- damseweg 246, Kethel; tas met voetbal kleding en schoenen, Taxi-onderneming De Ram, Stationssingel 15, Rotterdam, telefoon 84503; kindertasje, De Bruijn, Sportpark Wilton, Maaskant; bruine portemonnee met lnh., J. G. Visser, Bea- trijsstr. 13b; fietstas met lnh., A. Schel- lingerhoek, Gallleistr. 80a; portemonnee met inh., M. v. d. Velden, Virulypleln 16b Rotterdam; grijs kinderjasje. J. v. d. Tas, Poortugaalstr. 18b; wit kinderschoentje, Mooren, Sav. Lohmanlaan 46; plastic damestas, bode Stoppel, Raadhuis, Grote Markt; slobbroek, J. van Strijen, Vlaar- dlngerdijk 227a; kindersokje, Friederlch, Lange, Singelstr, 29; lichtgrijs sjaaltje mét witte strepen, Koeten, Troelstralaan 73; ój kalt Jé; B. de Vries. Jan Steenstr. 63; regenjas, Scholten, Dr. Sauerstr. 11, Kethel; plastic regenjas/ H/Voéts. ."Smma- straat 0; wit geruit kinder Jasje, Berger- man, Hogenbanweg 82c, R'dam; dames regenjas, Japon en rokje, Kooljman, Ploegstr. 16; plastic herenregenjas, P. de Wolf, Lange Singelstr. 103c; plastic regen jas met kapje en zakdoek, J. van Os tenden, Heenvlietsestr. 29a (na 12 uur); armband, Rodenburg, 2e Spoorstr. 14, Vlaardingen; paarlen collier in docsje, H. Wilkes, Wattstr. 74a; broche met steen, v- d. Spoel, Mariastr. 46b; arm bandhorloge, H. van Doorn, Poortugaal- sestraat 22b; bedrag aan geld, O. v. d. Heijden, Broersvest 99; zilveren broche, Van Veelen, Am. van Solmsstr. 85b; halsketting, J. v. d. Burg, Huijsmansstr. 85b; herenpolshorloge, M. Hofstede, Van Adrichemweg 80d, overschle; zilveren lepeltje in doosje, B. Molenaar, Huijs mansstr. 31a. Curd Jurgens en Richard Burton t „De held van Benghazi .w.-.y vfmym (Van een onzer verslaggevers) Vlaardingen bezit voor zijn zeilers, kanoërs en roeiers een ideaal watersportcentrum, waarvan door de bewoners van de haringstad aan de Maas nog altijd onvoldoende wordt geprofi teerd. Terwijl juist in deze vakantietijd ook de sportieve jonge lieden die geen boot hebben maar wel veel vrije tijd daar kunnen roeien met de riemen, die zij voor weinig geld kunnen huren (natuurlijk inclusief boot). Aan de Vlaardingse Vliet, halverwege Vlaardingen en Schipluiden, is het een prachtig oord voor de liefhebber van het water. De Vliet takt daar een paar keer af naar de Bommeer en het gebied, dat je op die manier rond kunt varen, is vrij uitgebreid. Hoe ge er kunt komen? Met een boot of een kano bijvoorbeeld. En als je die niet hebt met de fiets. Voor een motorfiets of auto is het zwarte paadje, dat van de brug aan de dyk af leidt, wel wat al te smal en voor een wandeling moet je de tijd hebben. De fietstocht op zich zelf is al de moeite waard. Weliswaar moet Je af stappen als er een „tegenligger" aan komt en ben je gedwongen een paar minuten te pauzeren, als er toevallig een boer wat hooi op het paadje heeft gedeponeerd, maar dat accep teer je als je de gehaastheid van de stedeling verliest in deze landeiyke rust. Aan de ene kant stroomt de Vliet, aan de andere kant van het paadje strekken de weilanden zich uit. Aan de Vliet tref je tientallen hen gelaars, meestal jongens, die of ge spannen naar hun dobber turen of in slaap zyn gesukkeld. Ook op de Vliet zitten zy wel, in bootjes dan. Even kijken ze verstoord op, als er een boot met 'n druk lachend en ges ticulerend gezelschap voorby vaart. Dan komt de plaats van bestem ming in zicht: „broederlyk" naast el kaar staan café Halfweg en café-res taurant De Reigershof. De naam van café Halfweg is duidelijkhet is pre cies halverwege Schipluiden en Vlaar dingen gebouwd. De Reigershof is een nieuwe zaak, voortreffelijk en met smaak ingericht, maar daar is al genoeg over geschreven. eieren in Noord-Afrika en zij willen beiden graag de opdracht ^SiaaxSi lon hebben om in een koene overval op het Duitse hoofdkwartier te' Benghazi documenten te roven. Zij krijgen de opdracht samen. Bit de staling van Wilton-Fijen- cord te Schiedam is gisteren ae bromfiets van H. G. D. uit Vlaardin gen gestolen. Hun relatie is zo naar, omdat de vrouw van Curd Jurgens een vroe gere vriendin van Richard Burton blijkt te zyn. Nu, ze gaan met hun groepje onder leiding van Jurgens op tocht, lopen als Arabieren verkleed door Benghazi en leren elkaar veel te goed kennen.'- Curd Jurgens is geen goede doodsteker en het mes trilt te veel in zyn hand wanneer een schildwacht moet worden opgeruimd. Richard Burton knapt het honend voor hem op. Ook later blykt welk een lafaard Jurgens is. Het wordt dan allemaal erg moeilyk en Jurgens ziet met veel gretige haat een schorpioen in de broek van Burton kruipen. Dat deze sterft is hem welkom. De manschappen hebben echter ge merkt dat Jurgens niet een echte held is en de vrouw tot wie hij terug keert merkt het ook. Daarom is zyn victorie bitter. Het verhaal is zo kitschig, de per sonen zyn zo overdreven gekarakte riseerd en het tempo is zo traag, dat men de film als mislukt mag be schouwen. In Monopol e, van dinsdag tot en met donderdag. Het vlotte biyspel van Dario Nic- codemi „Scampolo", by de ouderen beter bekend onder de naam „Over schotje", het toneelsucces van Annie van Ees in de Jaren dertig, is ver filmd. Drie scenarioschryvers hebben het wat bygeschaafd en omgewerkt, zo dat de huidige generatie een moderne geschiedenis krygt voorgezet, die toch weinig van haar oude charme heeft verloren. En het moet gezegd worden, dat dit voor een belangryk deel te danken is aan de lieftallige Romy Schneider, die onder de speelse regie van Alfred i weidenmann ten voeten uit het dar- Deze zonnige film in kleuren is deze week in het Passage-thea ter te zien. Een degeiyke regisseur, Alfred Weidenmann, heeft de film „Scam polo" vervaardigd naar een Italiaans blijspel. „Overschotje" heet de rol prent in het Nederlands. De film is in het genre bepaald geslaagd, slaagd. - Of Romy Schneider nu in „Mompti" voor een Frans, in deze film voor een Italiaans meisje speelt, zy biyft zeer Duits. Ze woont nu zonder ouders, als een overschotje, op het Italiaanse droomeiland Ischla en voorziet door allerlei karweitjes in haar levens onderhoud. Op het eiland woont korte tijd ook een jonge architect. Romy en deze jongeman vinden elkaar natuurlijk. Maar pas na komische verwikkelin gen. De film is goed gemaakt en blijft steeds op een redelijk niveau. In Passage. Hier in de buurt zyn verscheidene botenverhuren. En ge zult daarvan gebruik moeten maken, wilt ge bU de zeer pastoraal gelegen uitspanning aan de Bommeer komen. Maar doe het. de tocht en de omgeving zijn de moeite waard. Een interieur-foto van het nieuwe café-restaurant De ReigcrshoJ, dat halvertvege Schipluiden en Vlaardin gen aan de „zoom" van een ideaal watersyortcentrum ligt. De open Advertentie I.M. |.W ROTTERDAMS TONEEL I 11 I t,m 27 cmguuluf. dagelljki 8 uur W SPOTGEESTEN Bll)»pel von Noel Coward. 28 augu5tu« tim september, dagelijks 6 uur k GOEDE REIS Blijspel van Jacques DeVal. COUPONBOEKJES DAGEl:;VERKRIiGB4AR ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2, 4.16. 7 en 9.15 uur: Scampolo. MONOPOLE-THEATER. 3. 5, en 9 uur: De wreker uit Mexico. Apotheek: Gouka, Hoogstraat. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM. 10—5 UUi: expositie „Man en paard", ZONDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Scampolo. MONOPOLE-THEATER. 3, 5, 7 en 9 uur: De wreker uit Mexico. Apotheek: Van "Westendorp. Singel 81. Ten toonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 12—5 uur: expositie „Man en paard". Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur: Scampolo. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 U.: De wreker uit Mexico. Apotheek: Van Westendorp, Singel 81. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. SO—5 uur: expositie „Man en paard" ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: De tien geboden. Zaterdag en zondag 2 en 7.30 uur (a.l.). Zon dagmorgen 11 uur: Tranen over Johannesburg (14 Jr). CAPITOL: De man ls gevaarlijk. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (18 jr). CENTRAAL: Belmwehdort WO die Si urnen bltiin. Zaterdag en zondag 2, 4.30. 7 en 9.15 uur (a.l.). CINEAC (naast de Bijenkorf): Jour naal van 9 tot 24 uur. CINEAC (ln Beursgebouw): Vader heeft 't moeilijk. Zaterdag 0,30, 11.30, 1.30. 3.30, 5.30, 7.30 en 9.30 uur. zondag vanaf 130 uur (ad,). Zondagmorgen 11 uur: Tussen zee spiegel en zeebodem (ai.). COLOSSEUM: De rode Pimpernel. Zaterdag 2, 7 en 9.15 uur, zondag 2. 4.30. 7 en 9.15 uur (14 Jr). HARMONIE: De kamptoen-fietsjon gen. Zaterdag 3.30. 7 en 9.15 uur, zondag 2, 4.3U, 7 en 9.15 uur (ad.). LUM1ÈRE: Als ouders slapen Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (18 Jr). LUTUSCA: De reis om de wereld la 80 dagen. Zaterdag 2 en 8 uur, zondag 1, 4.30 en 8 uur (a,l.). LUXOR: Mon oncle. Zaterdag en zon dag 2, 430, 7 en 930 uur (ad.) METRO: A en C bij de kannibalen. Zaterdag 3.30, 7 en 9.15 uur, zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (a.l.). PRINSESUnd abends In die Scala. Zaterdag en zondag 430, 7 en 9.30 uur (a.l.). Zondagmiddag 2 uur: speciale kindervoorstelling. REX: Jungie Jlm ln de koppensnel- lersvallel. Zaterdag 4, 7 en 9.15 uur, zondag 2. 4.30, 7 en 9.15 uur (14 Jr). SCALA: ■The bridge on the rlver Kwal. Zaterdag en zondag 2 en 8 uur (14 Jr). THALIA: De circusheld. Zaterdag en zondag 2, 430. 7 en 9.30 uur (ad.). 't VENSTER: Spook te koop. Zater dag 2. 7 en 9.15 uur. zondag 130, 4.15. 7 en 3.15 uur (ad.). VICTORIA: Slsai, keizerin en moeder. Zaterdag 2, 7 en 930 uur. zondag 2, 4.30, 7 en 930 uur (ad.). De medische diensten, worden ge durende dit weekeinde waargenomen door W. H. F. MeUer, Swammerdam- singel 43, tel. 69696; J. van der Veer, Ruys de Becrenbroecklaan 16, telef. 69873 en G. W. Ormel, Schoolstraat 5, te!. 64244. De dienstdoende apotheek is de fir ma Van Westendorp, Singél 81. Voor de zesde maal nu wordt morgen de grote jaarlijkse postdui ven-derby op Orleans vervlogen. Een evenement waaraan door dul- venhouders uit verschillende honden en verenigingen kan worden deelgenomen en waaraan fantastische prijzen zijn verbonden. De toenemende populariteit van de duivensport is er niet vreemd aan, dat het aantal op deze monstervlucht meegegeven duiven met het jaar groter wordt. Ingedeeld in 3 grote districten, t.w. 1 Noord-Hol land, Zuid-Holland en Utrecht: 2 Brabant, Zeeland en Limburg; 3 Groningen, Friesland, Drente, Overijsel en Gelderland. Het aantal deelnemende duiven haard is tekenend voor de sfeervolle bedroeg in 1952 20.000 stuks, een inrichting van deze ontspanning. Het aantal dat in 1957 was gestegen is alleen te hopen, dat hij voorlopig tot 56.596, terwyl dit jaar verwacht nog geen dienst behoeft te. doen. wordt, dat er ongeveer 58.000 aan de IIONSELERSDIJK Het ziet cr naar uit dat de raad van Naald wijk in haar oude samenstelling donderdag een beslissing gaat nemen welke voor dc Honselcrsdijkers van bijzondere betekenis is. De moge lijkheid bestaat ni. dat de gemeente een groot gedeelte van de rijks weg LoosduinenNaaldwijk onder Honseiersdijk in eigendom van de Rijkswaterstaat kan overnemen. En dan kan de gemeente ervoor zor gen dat de misère rond de Valbrug tot het verleden gaat behoren! Toen de Burgemeester Elsenweg tot stand kwam, verloor het afgesneden gedeelte van de ryksweg voor het ryk goeddeels zyn betekenis. Daarom werd reeds in 1941 begonnen met on derhandelingen welke tot overdracht zouden moeten leiden. Het gaat thans om overdracht in beheer en onderhoud van de Dijkweg, vanaf de Bosheulweg, de Hofstraat en de Nieuweweg tot aan de Rolpaal en de overdracht in onderhoud van de langs de Nieuweweg gelegen Nieu we Vaart, vanaf de Jan Eversbrug tot aan de RolpaaL Men is In principe overeengekomen dat de overdracht in beheer en on derhoud zal kunnen plaatsvinden voor een aan de gemeente te betalen bedrag van 203.000, Hoewel B. en W. van oordeel zijn dat het uit te keren bedrag in feite laag is, wijzen zij er op dat, als de Valbrug niet aan de gemeente zou worden overgedragen, het ryk niet bereid zou zyn meer dan minimale verplichtingen na te komen. De Rijkswaterstaat stelt zich op het standpunt dat eventuele verbre ding van de Valbrug of demping van de Prinsegracht slechts van locale be tekenis kan zijn. Gelet op de zeer onbevredigende situatie, vooral rond de, Valbrug. stel len B. en W, de raad vow te beslui ten tot het overnemen van genoemd weggedeelte. Voor een veelkleurig nieuwtje zorgt de Amsterdamse scheepswerf ND SM. Zaterdag zal daar een tanker met een boeg in zes kleuren te water worden gelaten Het is de 39.000 ton metende Borgny, een schip bestemd voor de Noorse rederij Fred Olsen en Co. te Oslo. De Noorse kunstschilder Jacob Weidemann heeft op de boeg van het schip een gigantische wandschilde ring aangebracht. Over een lengte van 25 en een hoogte van 5 meter leefde hij zich uit. De schoorsteen van dit turbine tankschip is in een zeer afwykende vorm gebouwd. Hy is zeer hoog en smal toelopend. Scheepsdeskundigen verwachten, dat het uitgeblazen roet daardoor niet op, maar achter het schip in zee terecht zal komen. De lengte van de tanker is 21350 meter; de breedte 28.50 meter en de holte 14.60 meter. Ieder van de 61 bemanningsleden krifgt een eigen hut. Voor de gehele accommodatie is ge bruik gemaakt van onbrandbare ma terialen. Alleen het meubilair is van hout gemaakt. Na de tewaterlating zal de kiel ge legd worden voor een zusterschip van de Borgny, Ook deze tanker is voor de rederij Olsen bestemd. grote race zullen deelnemen. In het rayon Rotterdam -werden dit jaar 1647 duiven ingekorfd, wat minder is dm andere jaren. Behalve de speciale derbypryzen, welke bestaan uit geldpryzen 2 maai 2500. 2 maai 1500, 2 maal 1000 en zo tot 25 toe, kunnen de duiven kostbare erepryzen voor hun eigenaars verdienen. De gouden hor loges zyn hiervan wel de mooiste. Door de in deze tyd van het jaar veel voorkomende z.w.-wlnd vielen tot op heden de meeste hoofdprijzen in het centrum van ons land. Toch hebben onze Schiedamse duivenhou- ders reeds aardige successen weten te boeken. In 1956 behaalde de jeugdige dui- venhouder Anton Houtma. de eerste pry's over Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen en werd 23ste ln het district Noord-West. Het vorig jaar was het weer een Schiedamse dui- venhouder die beslag wist te leggen op een der hoofdpryzen van het rayon Rotterdam. Toen werd de heer Th. Weelie 2de ln het rayon en 56ste in het district. Ook nu weer zal dus de dag van. morgen voor onze plaatselijke dui- venhouders een recht spannende gaan worden en naar ook wy hopen zullen de Schiedamse duiven erin slagen eer en roem voor hun eige naars te verzamelen. Als het maar even kan natuuriyk ook het een of andere mooie geldprysje, want daar is de monstervlucht op Orleans na tuuriyk een wedvlucht voor. NED. HERV. GEMEENTE: Grote Kerk, 10 uur: ds. J. Gras; 5 uur: dr. L. J. Cazemier. Bethelkerk, 10 uur: prof. dr. W. C. van Unnik, Bllthoven; 5 uur: ds. J. Gras. Opstandlngskerk, IC uur: dr. L. J. Cazemier 1 uur: prof. dr. W. C. van Unnik, Bilthoven. Vredeskerk, 9 en 10.45 uur: ds. H. W. Hemmes: 7 uur: ds. G. Biesbroek Kamperveen. NED. PROTESTANTENBOND, 10.30 uur: ds. R. Hensen (herv.). OUD-KATHOLIEKE KERK, 10 u.: Hoogmis. BAPTISTEN GEMEENTE, 10 uur: Visser, Zwyndrecht; 7 uur: ds. Hel ling, Rotterdam. JEHOVA'S GETUIGEN, 6.30 uur: Wachttorenstudie. Veel fietsen, die vannacht onbe heerd en niet op slot in Vlaardingen buiten stonden, werden aan het bu- ïeau van politie in bewaring geno men.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1