Voor de mens alleen de rol van machteloos passagier f 14 (7 iaar) Lange mensen-klub heeft al 177 leden Inval van Indonesië betekent OORLOG Alleen mijn geweien TV-weekblad Spreeuivenpraat HET ORAKEL VAN CANAVERAL HEEFT GESPROKEN: Samenwerking in ruimtevaart Autodieven (van dodenrit) gepakt Gouverneur van Nw-Guinea: 'Gascoördinatie zal prijs beïnvloeden' Evert Vermeer over Hilversum I Stralingsveld Een geheugen Eerste mens Als passagier En cynisch Russen lanceerden géén maanraket m HET VRIJE VOLK VRUDAG 29 AUGUSTUS 1958 PAGINA 3 Onverslijtbare jongensbroek Déér is elke jongen trots op Met het feestge druis nog in de oren, haast deze (nu tien jarige) spreeuw zich om een bres te slaan in de zich almaar op hopende correspon dentie. En dan spelen we eerst maar zoete lieve Gerritje en rei zen naar het onvol prezen 's-Hertogen- hosch. Daar in Den Bosch woont een oud-Rot terdams echtpaar, 't Is die mensen niet voor de wind gegaan. In januari 1950 werd de man werkloos en van janua ri '57 tot maart '58 heeft hij gekuurd in een sanatorium. Deze oud-Rotter dammers zitten dus bepaald niet dik in hun geld. Begrijpelijk. Pieter leest: „Afijn man is niet van de haven nxg te slaan. Eind september zouden wij so graag nog eens 'n paar dagen naar Rotterdam willen. Geld hebben wc daar niet voor, maar misschien zou. men ons aan wat reisbomten kun nen helpen. Wat zouden wij het }ijn vinden, wanneer we de stad aan de Maas nog eens terug zouden kunnen zien". Nee,- zo'n reisje is natuurlijk niet dringend noodzakelijk: je kunt na tuurlijk ook in Den Bosch gaan wan delen, Maar Pieter kan het zich zo levendig voorstellen, dat je verlangt naar je oude stad en die na een jaar of wat van narigheid graag eens terug zou willen zien. Deze spreeuw schar- •relt ook van tijd tot tijd graag door zijn geboortestad. Wij hebben in lange tijd geen op roepje voor reisbonnen hoeven plaat sen omdat wij meer dan genoeg had den voor de tientallen aanvragen. De voorraad is nu op en Florine hoopt dat hij spoedig zal worden aangevuld. Ook voor vele andere gevallen. Reisbonnen, vrienden. De dozen moeten weer vol worden! „Onze dirigent, de heer W. Geurtz, die reeds driemaal het wereldkam pioenschap behaalde in de categorie diatonische mondharmonika, zal op 4 en 5 oktober weer deelnemen aan het concours voor de wereldkam pioenschappen in Palanza (Italië). Als vrij nummer zal hij de zoals uit de Princesse Czardas spelen op niet minder dan 22 mondaccordeons. Wij wensen hem van harte succes", aldus meldt ons het bestuur van de MAV Modulatie, opgericht 12 juli 1952 en aangesloten bij de stichting Neder landse Bond van Mondaccordeonver- enigingen. Wel, wij wensen de dirigent ook veel succes, maar Pieter zou toch wel graag willen weten wat een diato nische mondharmonika is. „Hoe groot kan een volwassen egel worden?", vraagt de heer Freelink uit de Ruivenstraat te Rotterdam. „Laatst zagen mijn kameraad en ik in de Kralinger Hout 'n beestje lopen van ongeveer veertig centimeter lengte. Ik dacht, dat het een egel was, maar mijn maat noemde het een ste kelvarken". Pieter gelooft dat de heer Freehnk een grote egel heeft gezien. Een ste kelvarken is gemakkelijk te herken nen aan de zeer lange, zwart-witte pennen. Maar dat dier ziet u niet vrij in de Kralinger Hout ronddrentelen of het zou een ontsnapt exemplaar moeten zijn. Egels komen in dit bos vrij veel voor. Secretaris Vlasblom van de buurt vereniging ,J>e Korenaar" is op het ogenblik een somber man. De vereni ging heeft met honderd kinderen een week lang gekampeerd in Nijverdal. De secretaris had een tas bij zich met kampkaarten, notulenboek, aanteke ningen van de leiding enz. De heer Vlasblom meent dat hij na afloop van dat kamp die tas bij zijn moeder heeft neergezet. Omdat hij zelf onmiddel lijk met vakantie ging, heeft hij niet meer aan de tas gedacht. Die tas stond echter niet bij moeder, wes halve de heer V. zich afvraagt waar- ie dan wél staat. Verloren? Wegge pakt? De spullen zijn voor anderen waardeloos, niet echter voor de buurt vereniging „De Korenaar". En dus „Wanneer werd Borculo door die natuurramp getroffen?", vraagt de heer Bezemer van de Wolphaerts- bocht. Pieter heeft het opgezocht: Borculo is in 1925 door een wervel storm verwoest, wat oudere lezers zich nog best zullen herinneren. Overal in het land zijn toen collectes gehouden. Het stadje (want dat is het) werd echter geheel weer opgebouwd. Bor culo kent in de geschiedenis echter meer narigheid, want in 1348 is het op bevel van Jan van Arkel, bisschop van Utrecht, platgebrand. Er zijn, zo vertelt men Pieter, nog te weinig collectanten voor de col lecte. die het Koningin Wilhelnnna- fends op 6 september in Rotterdam ten bate van de kankerbestrijding organiseert. Zij die met de bus willen rammelen, kunnen zich opgeven op het adres Hoogstraat 111. Ge vwogt ook het telefoonnummer 110729 draaien.. Pieter vindt het jammer als die collecte door gebrek aan busramme laars minder goed zou slagen. Kan kerbestrijding: Pieter kent slechter doelen om voor te collecteren. Aanbod Mot veel genoegen hebben wi) de vol gende aanbiedingen in dank genoteerd: een ledikant roet spiraal van B. van de Maldenburg, een 2-pereoons. drie-deug bed (bestemd) van Van V. van de Zwaanshals een kluderlcdlkant van O. van de Oldegaarde en eon dressoir (be stemd )van T. van de Plataan-weg. Ver der hebben wij opgeschreven: twee fau teuils. een stoel, ecu vloerkleed (alles bestemd) en een volière van Van der B- uit de Van Galenstraat, een llbertystocl met kussens van s. van de Dr. Schacp- manslngel te Schiedam, een wringer roet bok (bestemd) van H. uit de le Mldde - lnndstraat, ecu poppenhuis met meubi lair van Van der W. uit de Van Harme ien straat en kleding van B. van de Plan tagelaan. Verlies Mevr. M. Dekker. Heuvelstraat 11. was zo onfortuinlijk om op 17 augustus haar armbandhorloge te verliezen. Het gebeurde in de omgeving van bet St.- Francl8cus-zlckenhuls of tussen de in gang van de polikUniek en een van de zalen. De damesfiets met kinder zitje van mevr. Houwellng, Benthulzcr- straat 30, ls ln de nacht van zaterdag op zondag verdwenen. Wie kan er- Inlich tingen over geven? Mevr. De wild, Mli- unastraat 63a. miste zondagavond tussen het Amelandseplcln en haar huls een linker crème damesschoen. Vondst Op zondag 1? augustus vond mevr. De Wit, Kettingstraat 12a. een ronde lede ren t a s met een bijbel. 23 augustus heelt mevr. Trompet. Gashouders .raat 13a. een groene regenjas opgeraapt, die op de Gerdeslaweg van een brommer afgevallen was. Een z.g-a.n. blauwe panto-soek rond oerr. M. Dobber woelwljkstraat 34a, zaterdag ln de Zwart Janstraat. PIETER SPREEUW. ruimtevaart is binnen vijf jaar een feit (Van een onzer verslaggevers) Het orakel van Carnaveral lieeft gesproken. Binnen vijf jaar is de bemande ruimtevaart een feit, zegt Wernher von Braun. Weldra, zo voegt hij daaraan toe, zullen kunstmauen alledaagse verschijningen aan het firmament zijn en een lange reeks nuttige functies vervullen waarvoor aardse middelen te kort schieten. De maan ligt binnen bet bereik der hedendaagse raketten. Er zijn geen principiële bezwaren waarom ook de mens hem te zijner tijd niet van dichtbij zou kunnen bekijken. En vervolgens: nieuwe brandstoffen zullen ons eerder dan nu nog voor mogelijk wordt gehouden, in staat stellen ruimte schepen als waarnemers naar de planeten te sturen. Er wordt reeds op bescheiden schaal geëxperimenteerd met ionenvoort stuwing. „Tot zaterdag op zijn bed," was gistermorgen het officiële bericht op het Ruimtevaartcongres over Wemher von Braun. Maar een referaat over een maanraket konmeer dan een doktersadvies. En zo verscheen, strompelend op een stok, de man van de Ex plorer toch in de Amsterdamse universiteit. Vandaag, 29 augustus, van 6.15— 6.25 uur, spreekt Evert Vermeer over Hilversum 1 in het kader van de door de regering toegewezen politieke zendtijd. Wernher von Braun, uitvinder van de V-2, 's werelds meest spectacu laire rakettenbouwer, een forse, brede man met een jongensgezicht, blonde haren en een bijna permanente tand- pastaglimlach. Op zijn dertigste op handen gedra gen in Peenemünde, van waaruit hij Engeland meer dan tweehonderd da gen achtereen bestookte met zijn dood en verderf zaaiende projectielen. Op zijn zesenveertigste: troetelkind van het Amerikaanse leger, dat hy met zhn Jnpitcr uit het moeras hielp toen de Russische Spoetniks hun rondjes om de aarde begonnen te draaien. Het tekent zijn positie, dat hy ons niet alleen te woord staat. Naast hemzitdr. Herbert York.vanhet Advanced Research Project Agency in Washington óe big boss van al degenen die in de Verenigde Staten de.wetenschap dienstbaar maken aan het krijgsbedrijf. Het is dr. York, niet Wernher von Braun, die de touwtjes van het gesprek in handen houdt. Geen vragen op politiek en militair ter rein, laat hij decreteren. En: twij felgevallen neem ik zelf wel voor mijn rekening. En zo gebeurt het. Vraag. U heeft destijds een ruimte station ontworpen, dat op 1700 km hoogte in twee uur een baan om de aarde zou moeten beschrijven. Vol gens een recente theorie van prof. Singer zou die baan midden in een veld van dodelijke straling komen te liggen. Wat is uw mening hierom trent? Antwoord. Men kan een kleinere afstand kiezen, bijvoorbeeld tussen de 500 en 1000 km. U moet zich dat stralingsveld trouwens niet scherp be grensd voorstellen. De intensiteit neemt geleidelijk toe. Vraag. Is het bekend hoe 'ver het zich uitstrekt? Antwoord. Nee. Zeker tot ongeveer 3000 km. De metingen van onze ex plorers en die van de Spoetniks schijnen wat dit aangaat overeen te stemmen. Vraag. Wat zou de functie van zo'n ruimtestation moeten zijn? Antwoord. Als basis voor het ver kennen van het zonnestelsel is het onontbeerlijk. Bovendien moet het fungeren als observatiepost. De astronomie, de fysische en medische wetenschappen zouden ermee gediend zijn. nr Vraag. Zullen de kustmanen prak tische voordelen opleveren als ze de kinderziekten te boven zijn? Antwoord. Zeer zeker. Men kan ze bijvoorbeeld gebruiken als hulpmid delen bU de communicatie op aarde. Ze kunnen desgewenst over de hele wereld .televisieprogramma's relaye-. ren. Ook kunnen ze boodschappen opvangen en boven de plaats van be stemming uitzenden, dit ter ontlas ting van het draadloze en telegrafi sche verkeer. Advertentie IM. Van écht Terlenka, dezelfde pracht kwaliteit als de Terlenka herenpantalon. Alleen bij" Smoorenburg voor m. 75 ct hoger. V(0. •Week' ROTTERDAM -BINNENWEO 42 (City Centrum) SMGD REN BURG Prachtige wollen i Jacquard pullover voor de eenmalige prijs van (6 jaar) p. m. 75 ct hoger. -SCHIEDAM-AMSTERDAM Vraag. Hoe moet men zich dit voor steilen? Antwoord. De derde explorer heeft er al talrijke voorproefjes van gele verd. Er zat een bandrecorder in waarop de gegevens die onafgebroken binnenkwamen, werden vastgelegd. Al het materiaal nu dat in e e n omloops tijd was verzameld, zeg maar in an derhalf uur, werd telkens in rijf se conden uitgezonden. Op soortgelijke manier zou een toekomstige kunst maan boodschappen van de aarde af gecodeerd in recordtijd kunnen doorgeven. Vraag. Zijn er nog andere punten van praktisch nut aan te wijzen? Antwoord. Als. navigatiepunten zul len de kunstmanen van onschatbare betekenis zijn voor zee- en luchtvaart. De seinen die zij kunnen uitzenden, gaan immers door ieder wolkendek heen. Verder zullen zij de meteorolo gen in staat stellen, weersvoorspellin gen op langere termijn te doen. For maties en snelheden van wolken, stormcentra e.d. kunnen ze over de hele wereld vrijwel ogenblikkelijk signaleren. Vraag. Kan een kunstmaan op elk willekeurig tijdstip worden gelan ceerd? Antwoord. In principe wel. Iedere maand echter is er een periode van 4 a 5 dagen, die de beste kansen op succes biedt. Dan is de juiste rich ting gemakkelijker te kiezen, men heeft meer speling in de snelheid en zovoorts. Omstreeks 14 september doet zich de eerstvolgende gunstige gelegenheid voor. Vraag. Hoe groot is de kans dat een lancering gelukt? Antwoord. Ongeveer e'en op tien tegenwoordig. Een raket bestaat uit tussen de 10.000 en 100.000 onderde len. De zekerheid dat alles goed gaat, hebben we voorlopig nog lang niet. In de toekomst zuilen drie van de vier lanceringen gelukken. Vraag. Wanneer zal de eerste mens een tocht door de ruimte maken? Antwoord. Zodra er een redelijke mate van waarschijnlijkheid bestaat dat hö levend zal terugkeren. De ont wikkeling gaat zeer snel. President Eisenhower heeft onlangs voor de te levisie de neus van een raket ge toond die 1500 mijl had afgelegd. En zoals u weet, worden er ai geregeld proeven met dieren gedaan. Vraag. Kunt u de periode die ons nog van de bemande ruimtevaart scheidt, nader preciseren? Antwoord. Hoogstens nog vijf jaar. Maar het is best mogelijk dat het al veel eerder zal geheuren. Vraag. Is het veld van kosmische straling geen onoverkomelijke hin derpaal voor een reis naar de maan? Antwoord. Nee, er zijn problemen die veel grotere moeilijkheden op leveren dan het stralingsgevaar. Vraag. Wat voor eigenschappen heeft die straling? Antwoord. Het veld schijnt te wor den gericht door het aardmagnetis me en de kans is dus groot dat het geen onbeperkte dikte heeft. Het kan zijn dat het bestaat uit protonen af komstig van de zon, misschien ook wel gedeeltelijk uit de veel onschul diger elektronen. De straling vloeit in de atmosfeer af boven de polen, het Noorderlicht houdt er nauw ver band mee, Vraag. Is er met de Explorers niet een veel grotere intensiteit gemeten dan een mens kan verdragen? Antwoord. De straling in de Ex plorers kwam overeen met 60 milli- röntgen per uur. Een hoeveelheid van 100 miiliröntgen per week wordt voor een mens vermoedelijk gevaarlijk. Een geschikte afscherming zal de straling duizendvoudig moeten ver zwakken. Vraag. Zal het probleem van de besturing de maanreiziger bijzondere moeilijkheden opleveren? Antwoord. Niet in het minst. Hij heeft er namelijk niets mee te ma ken. De correcties die onderweg in de baan moeten worden aangebracht zijn zo subtiel dat hij ze met geen mogelijkheid zou kunnen waarnemen. De mens is in een maanschip uit sluitend passagier. Hij komt pas weer in actie als het doel bereikt is. Vraag. Hoe komt het dat de Rus sen een zoveel zwaaTdere kunstmaan hebben kunnen lanceren dan de Amerikanen? Antwoord. Dat is een kwestie van nuttig vermogen. Bij de Vanguard is de verhouding tussen nuttige last en totaalgewicht ongeveer 1 op 1000, by de Jupiter 1 op 3000. Het ideaal is daarmee nog lang niet bereikt. Dit ligt ongeveer bij een verhouding van I op 50 a 100. Vraag. Betekent dit dat de derde Spoetnik is gelanceerd met betere raketten dan er in Amerika worden gebruikt? Antwoord. Dat is ongetwijfeld ef ficiënter gebeurd dan met de Explo rers het geval is geweest, ja. Maar u moet niet vergeten dat de massa- In de Londense Dailey Express van dondgerdag schrijft Chapman Pin cher een arikei waarin hij uiting geeft aan zijn afschuw over de wel willendheid waarmee Wernher von Braun op het Amsterdamse ruimte vaartcongres wordt bejegend ook door sommige Engelse geleerden. Pincher scheets de loopbaan van Von Braun, herinnert aan de zware slagen die hij Londen toebracht toen de Luftwaffe over het Kanaal was weggeveegd en hekelt de mentaliteit van de wetenschapsman, die leeft naar het principe dat de middelen het doel heiligen. „Nee. dank u, van mij krijgt hij geen hand". Von Braun, desgevraagd, wenst op deze scherpe aanval niet in te gaan. „Wat zou ik daar voor commen taar moeten leverenzei hij. „Een journalist mag schrijven wat hij wil. Ik ben geen verantwoording schuldig aan mr. Pincher, maar aan mijn geweten." Advertentie I-M. verhoudingen gunstiger worden naar mate er sterkere raketten worden ge bruikt. Dr. York staat op, Wemher von Braun volgt zijn voorbeeld. Het on derhoud is afgelopen. Beiden hebben zij zich binnen de eenmaal gestelde perken even tege moetkomend als zeker van hun zaak getoond. Encynisch. Hun we reld is er een van formules en tem peraturen, van afstanden en gewich ten, van krachten en snelheden. In die wereld komt eerst het me chanisme, daarna het mechanisme, vervolgens weer het mechanisme enzovoorts. Voor de mens als individu is er geen rol meer weggelegd. Hij mag zich als machteloos passagier naar de maan laten schieten. „De machines doen het werk, be ter dan hij het ooit zou kunnen." We moeten er even aan wennen. ais het volgens de kranten nu allemaal zo slecht gaat en uitkijken voor ledereen de boodschap Is. dan is het zaak. óók voor onze klantery om de dubbeltjes maar eens twee keer om te keren. Niet kopen voor iedere prijs als U het nodig heeftneen. vooruitzien en kopen als de prijs „beduidend" lager is. En mogen wij dat zeggen van deze partij Fantasie-rib dames-ondergoed Camisoles die normaal voor 2.75 verkocht worden en pan- tie's van 2.50. gemaakt van fijne helder wit gebleekte Perugarens dat ook na vele malen wassen elastisch blijft. Dit ondergoed, stuk voor stuk voorzien van 214 cm. breed Valenciennes kant, koopt U morgen voor minder dan de I I I i f I I f I f I f I I R I halve prijs. (Van een onzer verslaggevers) De gedelegeerden op het Ruimtc- vaartcongres in Amsterdam hebben woensdag het voorstel gedaan, dat Amerika en Rusland aan de geleer- len van alle landen om ideeën zullen vragen voor lanceringen in de ruimte. Dit voorstel was deel van een op roep tot samenwerking om de ruimte te verkennen in dienst van de vrede. De gedelegeerden hebben zich daarin uitgesproken voor het houden van een 'Raketten voor vredesconferen tie. Daarin zou gesproken moeten worden over de vredesresultaten en toepassingen, die van het ruimteon- 'o-7/ipir omvrien verwacht. Professor L. Sedow heeft meege deeld, dat er in de Sowjet-Unie tot nu toe geen pogingén zijn gedaan een raket naar de maan te lanceren Prof Sedow is leider van de Rutsi- sche delegatie op het ruimtevaart- congres in Amsterdam. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze camisoles en pantie's, in de maten 42-44-46. door elkaar per stuk voor j 5000 meisjes camisoles en slips afgewerkt met leuk ge kleurd broderie van^JeTS" en W5T Qft per stuk voor «F O ct De mannen, die woensdag bij Schagcr» met een gestolen auto een invalide bromfietser dodelijk aan reden, zijn gepakt. Ze reden by De Kooy, zes kilometer van,Den Helder, op een eveneens gestolen bromfiets in een politievak Het waren de 19-jarige W. R. M. uit Huisduinen en de 20-jarige H. de J. uit Den Helder. Zij hebben bekend de auto te heb ben gestolen,, maar verklaarden niet te weten, dat zij de heer Zwiers heb ben doodgereden. Half september zal het eerste num mer verschijnen van TV een week blad voor televisiekijkers. De uitge versmaatschappij N.V. Explicator te Doetinchem heeft twee proefnum mers laten verschijnen, waaruit blijkt dat de redactie zich een tijdschrift voorstelt in de geest van de bekende buitenlandse geïllustreerde bladen op dit terrein. TV zal geen volledige programma's gaan publiceren en wil dus kennelijk niet concurreren met de bestaande gidsen van de omroepverenigingen. Advertentie I.M. FORT MORESBY (Reuter) Nederland zou het toejuichen als met Australië een militair bondgenootschap tot stand zou komen. Dit is te Port Moresby in Australisch Nieuw-Guinea op een persconferen tie gezegd door de gouverneur van Nederlands Nieuw-Gumea, dr. P. J. Piatteel. Het bondgenootschap is volgens dr. Piatteel nodig in verband met de dreiging van een aanval door Indo nesië. Ais Indonesië een complete oorlog zou voeren, betekent dit het begin van de Derde Wereldoorlog, aldus de gouverneur, die een oriëntatiereis maakt door het Australische deel van Nieuw-Guinea. J Hij legde er de nadruk op. dat de politieke positie van Nederlands Nieuw-Guinea belangrijker is voor Australië dan voor Nederland..„Een bondgenootschap zou Indonesië dui delijk maken dat Nederland niet al leen staat en de steun heeft van een auder land. Het grootste voordeel van een der gelijk verdrag zou zijn. dat het een oorlog kan afweren. De bevolking van Nieuw-Guinea zou zich veiliger voelen." Dr. Piatteel bevestigde dat er in Nederland een beweging bestaat om Nederlands Nieuw-Guinea op te ge ven, doch deze komt, volgens hem, uitsluitend voort uit extreem-links-- politieke kringen en socialistische bladen. De gouverneur zei uiteindelijk niets goeds te verwachten van Amerikaan se wapenleveranties aan Indonesië, die hem .moedeloos" maakten. (Van een onzer verslaggever?) Tweehonderd mannen en vrouwen van 1 meter 80 en veei langer strek ten gisteravond hun benen ver voor zicli uit of vouwden ze met beleid on der hun stoelen. Zc waren uit Den Haag. Dordrecht, Gouda, Bodegraven en Aiblasserdam naar Rotterdam ge reisd, waar zc zich in het Groothan delsgebouw konden aanmelden als lid van de Klub van Lange Mensen, die hun speciale problemen wil op lossen. „We vertegenwoordigen 1,3 percent van het Nederlandse volk," riep de heer F. C. Heemeyer, de landelijke voorzitter uit. „Is het niet onrecht vaardig. dat onze kostuums meer dan driehonderd kosten, dat we voor schoenen het dubbele van de normale prijs moeten betalen?" De Klub van Lange Mensen (KLM) is in februari opgericht door de 2 meter 42 lange heer A. Kramer. En nu al is het zo ver, dat in ver schillende steden adressen bekend zijn, waar aan KLM-leden maatkle ding en -schoeisel worden verkocht tegen de normale prijs. De KLM directeur Aler van de Kon. Ned. Luchtvaartmij lieeft de club toestemming gegeven tot het voeren van deze letters, omdat „u het evenals wij hogerop zoekt" telt nu 177 leden. Een afdeling Groningen is nog in oprichting. De landelijke voorzitter van de KLM, de heer Heemeyer (links) en de voorzitter van de afdeling Zuid-Holland, de heer Jansen zijn beiden ruim twee meter lang. (Van een onzer verslaggevers) Een juiste coördinatie van de gas- aanvoer zal op Sen duur niet zonder invloed kunnen blijven op de prys, die de consument voor het gas moet betalen. Het is taak van de Nationale Gas- maatschappij om voor die coördina tie zorg te dragen en de efficiency van onze gasvoorziening tot de j hoogst mogelijke graad op te voeren. Aldus betoogde minister Zijlstra donderdag, toen op kasteel Oud- Wassenaar de oprichtingsakte van de NV Nationale Gasmaatschappij werd gepasseerd. De Nationale Gasmaat schappij is het overkoepelend orgaan voor de gasvoorziening in. ons land. De maatschappij coördineert de dis tributie van het gas. dat afkomstig is van de staatsmijnen, de hoogovens, de aardgasbronnen, de raffinade rijen, de enkesfnbriek in Sluiskil en enkele andere industrieën. Tezamen dekken deze bronnen van „afstands- gas" thans 70 percent van de be hoefte. Dit percentage zal tot 85 A 90 stijgen.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2