Achttien jaar geëist tegen vader van drie door gas vergiftigde kinderen Verdachte blijft opzet van moord ontkennen Opa de Ronde 104 Hoeden voor elk type Oud-SS er in verzet tegen 20 jaar cel Met 3B00 km/uur in raamioos vliegtuig Beperkingen opgelegd aan Osborn Spreeuwenpraat Straaljager uit IJsselmeer opgevist Marine w enst atoomduikboot Atoommotor voor vliegtuigen komt in zicht HET VRIJE VOLK ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1958 PAGINA 3 v/"" (Van een onzer verslaggevers) Op een wit doek in de koele zittingzaal van de Am sterdamse rechtbank werd gisteren een foio ge projecteerd van de levenloze lichamen van drie kleine kinderen, in de slaapkamer van een woning in de Kattenburgertussenstraat te Amsterdam. In de verdachtenbank sloeg een jonge man. gekleed in een modieuze, gestreepte blazer, met" een grijze sjaal, de handen ontsteld voor de ogen. Hij wendde zich af, zijn schouders schok ten licht. BEHEERST VERSLAG TE VEEL OP IK DURFDE NIET MET EEN GRIJNS NIET DRONKEN VERGISSING GRUWELIJKE FOTO'S OPZETTELIJK - .V Geringe schade aan Zeven Provinciën „Ha", straalde Ple ter, toen onlangs weer het nieuwe Maasboekje op een van de redactietafels werd gedeponeerd. Want dat Maas boekjejongens, je kunt er uren zoet mee zijn. Botterdam mag trots wezen op die 727 bladzijden tellende Gids voor het Maatschappelijk Verkeer. En 't wordt je meteen duidelijk: maatschappelijk ver keer sat in Rotterdam. Wij Nederlanders verenigen ons graag. En zo zien wij in dat Maas boekje de vermelding van honderden verenigingen op allerlei gebied. Wist u bijv. dat hier een vereniging van comptabele ambtenaren bij overheids bedrijven bestond? Wat 't doel van die comptabele ambtenarenvereni- ging is? „Te bevorderen dat de techniek en de economie van het comptabel be heer der overheidsbedrijven aan de hoogste eisen beantwoorden; de fi nanciële verantwoordingen en sta tistische gegevens, van welke aard ook, welke door de overheidsbedrij ven worden gepubliceerd of onderling uitgewisseld, worden genormaliseerd; de vakkennis harer leden wordt uit gebreid; de onderlinge verhouding tussen haar leden door begrippen van collegialiteit wordt beheerst". Pieter vindt het een mooi doel. *t Is fijn, dat in het Maasboekje meestal meteen de doelstellingen van de verenigingen worden gepubliceerd. Dat is natuurlijk niet altijd nodig. Onder de vereniging van gerechts deurwaarders is bijv. geen doelstel ling afgedrukt. Misschien denken de deurwaarders: ,,'t Is toch wel duide lijk wat we doen." De Kring van Nederlandse Actua rissen bevordert het scheppen van nen gelegenheid tot onderlinge ge dachten wisseling over onderwerpen betreffende de theorie en de prak tijk van het levensverzekeringsbedrijf. De stichting voor stenografie en machineschrijven is aangesloten bij het „comité central" van de „federa tion internationale de stenographic et de daetylogx-aphie" en beoogt, om. de sociale verheffing van het beroep van leraar (es) in stenografie en machineschrijven. Het Voormalig Wgnkoopers Gilde ondersteunt be hoeftige personeelsleden van de wijn handel, die in Botterdam wonen en gewerkt hebben in Rotterdamse wijn- koperijen. De scherpschutters hebben zich verenigd en de adjunct-inspecteurs van 's Rijks belastingen hebben zich verenigd, de schoorsteenvegers en de krotenkokars. de stukadoors en de stuwadoors. Er is een soroptimistelub en een Nederlandse Tafelronde, En hebt ge moeilijkheden met uw pulp, richt u dan tot de vereniging "voor de handel in de suikerbietenpulp. En toen wij wilden weten waar we in deze stad de strandvonder zouden kunnen vinden, verwees men ons naar de hoofdcommissaris van poli tie.Waarmee we maar willen zeg gen, dat dit Maasboekje u niet teleurstelt. „De frisse en afwisselende radio uitzending Weer of geen weerbe luisterend," aldus M. de Beer uit Rotterdam, „ving ik plotseling de be kende klanken van za'n soort tinge,l- tang'elend draaiorgeltje op. Dit nep herinneringen wakker aan de voor oorlogse Jonker Franssiraat, waar ter hoogte van de Noorderbrug ook za'n draaiorgeltje heeft gestaanHet morfront was bespannen met be schilderd doek. Aan een van de zij kanten draaide een bejaarde man. Belaas heb ik dat orgeltje na de oorlog niet meer teruggezien en nu zou ik graag weten of er lezers zijn, die mij daar wat meer over zouden kunnen vertellen. Het onvolprezen prentenboek van Rotterdam" kon mij hierover geen inlichtingen ge ven". Opsteken In onze kleine letters stond dat de fam. Van der M. uit de Aegidius- straat te Botterdam ernstig gedu peerd was door het verlies van een portemonnaie met 76.Die beurs werd gemist bij de Nieuwe Markt. Of die portemonnaie verloren werd' Men heeft het sterke vermoe den dat hier een zakkenroller zijn vingers niet bij zich heeft kunnen houden. Er zouden nog meer kijk- en kooplustige marktbezoekers in die enorme drukte de dupe van dit gilde zijn geweest. De familie Van der M. spreekt daar haar afschuw over uit. Pieter is het daarmee eens. Zak kenrollerij is wel een bijzonder laag misdrijf, dat door de rechter meestal heel streng wordt bestraft. Een mens moet nu eenmaal rustig op straat kunnen iopen of winkelen kunnen zonder bestolen te worden. De familie Van der M. heeft dit geld echter allemaal weer terugge kregen. De heer Van der M. werkt nL bjj een classificeerdersbedn.jf en toen men daar hoorde wat er was gebeurd, zijn ze direct met de pet rondgegaan; .Men zegt wel eens, dat dit onverschillig volk is, maar ais het cr op aan komt, hebben ze het hart op de juiste plaats." Er was ook een buurvrouw, die zei: „Je kunt van mij lenen en je mag het met een gul dentje in de week terugbetalen." „Daar kan menigeen iets van op steken," aldus een blije mijnheer Van der M. Aanbod Aan het einde van de week hebben wij de volgende aanbiedingen genoteerd: een tweepersoons bed (bestemd! van K. van de Abr. Kuyperlaan. een veren bed en vier stromatrassen, van K. uit de Ro- sespoorstraat, e-n tweepersoons ledikant en een tweepersoons bed (belde be stemd) van B. van de Wolpha ertsbocht en een kinderdivan van Van K. van de Schermlaan. Een commode (bestemd) hebben wij opgeschreven van Van der S. uit de Boergoensestraat, een kinder ledikant van v. d, H. uit de Finsestraat, een spiraal van T. uit de Drievrlenden- atraat. twee fauteuils en drie stoelen (bestemd) van J. uit de Woelwijkstraat en een kinderstoel met box (bestemd) van N. var de Noorderhavenkade. Ver der kregen wij aangeboden een aquarium met tropische vis. Alle vrienden harte lijk dank. Verhes De heer Van der Starre, Cronléstraat 32b. miste op 30 augustus tussen de Spoorweghavenbrug en de Maasbruggen zVjn beige regenjas, Het dochtertje van mevr. Van der Meyden. Stsvenissestraat 308. is zondag in de speeltuin van Dier gaarde Blijdorp haar beige schoenen (maat 39) kwijtgeraakt. Op 29 augustus verloor de heer H. Langhorst. Hudson- straat 247d, gaande van huls naar het noorden een leren tas. inhoud: schii- dersgereedschap. een witte overall, een regenbroek en gereedschap voor de brom mer. HU is hierdoor zeer gedupeerd. Derenxiik Voor dierenliefhebbers heeft mevr. S. van Vliet. Oosteinde B5, nog een Jong katertje van acht weken. BIJ de huis meester van het flatgebouw in de Touw slagerstraat 2d. is een parkiet binnen komen vliegen. Een goed tehuis zoekt mevr. Swartouw, HlUedwatsstraat 13a, voor haar drie jonge poesjes. Mevr - Allart, Mr. Arendstraat 41c, gaat volgen de week met vakantie en zoekt nu een goed onderkomen voor haar poesje van zeven weken. Me*r. Van Vliet, Fuchalastraat 30c. heeft nog een katertje van drie maan den. Een zwart-wit poeaje heeft mevr. U Boers, Gaesbcekstraat 2öa, nog over, PXETKB SPREEUW. Deze man was de vader van de drie kinderen, de dertigjarige glazen wasser M. A., die ervan wordt verdacht, in de nacht van de 23ste januari van dit jaar zijn tweejarige tweeling Robbie en Marianne en zijn zesjarig zoontje Hans door gasverstikking om het leven te hebben gebracht. Tot de laatste minuten van de urenlange zitting hield hij vol dat de dood van zijn kinderen een noodlottig toeval was. Maar de officier van Justitie, mr. G. R. Nubé, zei: 'Hij heeft zijn kinderen opzettelijk gedood om m hen zijn vrouw te treffen.' Wegens moord met voorbedachten rade eiste hij achttien jaar gevange nisstraf. Doodstil en met samengeknepen lippen, soms met rimpels van ver wondering en diepe aandacht in het voorhoofd, zat de verdachte in zi)n bank. De president van de rechtbank, mr. J Coninck Liefsting, schetste aan de hand van rapporten het beeld van zijn leven, waarvan de mislukking werd bepaald door de moeilijkheden in zijn jeugd (een dronken vader, 'een semi-permanente gevangenis- klant') en vril veelvuldige dronken schap. In 1949 trouwde hy met een zeventienjarig Arnhems meisje, vlak daarna ging hij als vrijwilliger naar Indonesië. Toen hij terug kwam, bleek zijn vader van het spaargeld, dat hij hem in bewaring had gegeven, goede sier te hebben gemaakt. Hij zette een kraak in Den Bosch en kwam voor het eerst in de gevangenis. Het huwelijk begon met moeilijk heden, het liep uit op het afschuwe lijke drama, in de nacht van 23 op 24 januari van dit jaar. Zijn vrouw, de 26-jarige Geertrui- da Marie K., barstte in snikken uit. toen de president haar de foto's van de kinderen in de slaapkamer voor hield, maar vertelde volkomen be heerst en uiterlijk onbewogen de bijzonderheden van die verschrikke lijke nacht. Het drankmisbruik van mijn man was van maand tot maand toegeno men. Af en toe ging ik buitenshuis slapen en ook nam ik mijn kinderen wel eens mee, want als hij dronken was, vloog hij mij naar de keel. Of hij aardig was voor de kinderen? Soms wel, soms niet. De kinderen waren bang voor hem,' zei Geertrui- da K. 'Als Ik wegging sloot ik altijd de hoofdkraan van het gas en ik haal de ook de kruk uit de keukendeur, zo bang was ik, dat de kinderen iets zou kunnen overkomen door eigen onvoorzichtigheid. Die bewuste avond was ik om acht uur naar mijn overburen gegaan, naar de familie T. voor een ver- laarsfeestje. Om tien uur kwam mijn man ook. in zijn werkkleding. Hij ■was sinds drie weken voorman van de glazenwasserij, verdiende meer geld en bedronk zich vaker. Die avond bij T. werd er gedanst en gedronken. Mijn man kreeg vrij veel borreltjes en ik zag aan zijn ogen, dat hij te veei op had. Ik was weer bang voor hem en zei, dat ik bij de familie T. bleef slapen. Hü zei: ik krijg je nog wel. Tussen een en twee uur 's nachts liep hij kwaad weg en ging naar huis.' De verdachte vertelde zelf, wat er na dat tijdstip was gebeurd. "Ik heb een grote wasketel op het gas gezet en Ik heb aan de gas kraan staan draalen. Besluiteloos, want ik wist niet precies, wat ik deed of doen wilde... ik dacht: nee dat mag lk niet doen Ik tiK-n, dat ik de gaskraan toen meteen weer heb dichtgedraaid ik ben naar de overkant gegaan, naar het huis van de familie T. en ik zei tegen mijn vrouw: ik heb je kinderen vergast! Zij raakte in paniek. Buurman T. ging kijken. Wij hebben drie kwar tier In 'onze keuken staan praten er was niets aan de hand De vrouw kreeg tijdens dit bewogen proces een stoei vlak voor de presi dent, Nog even beheerst vertelde zij verder: 'de eerste keer bleek het ai- leen een dreigement te zijn- Buurman T stelde mij gerust. Hij was gaan kij ken. Er was toen uog niets gebeurd. Later kwam mijn man nog eens te rug om te vragen of ik meeging. Ik wilde niet, ik kon niet van hem op aan, ik durfde niet...' 's Morgens om zeven uur verliet zij het huis van de familie T. Op de trap van baar woning rook zij een sterke gaslucht Radeloos wierp 'ij de dpur open. In de achterkamer lagen twee van haar drie kinderen op de vloer. Zij hadden kronetijk nog geprobeerd weg te lopen Gillend rende zij de trap op. Daai ontmoette zij de 51-jarige sloper Adri aans de G, die vanmorgen verklaar de: 'ik ging achter die gillende vrouw aan. Zij riep aldoor: mijn man heeft mijn drie kinderen vergast! Ik was de eerste, die het hui* bin nenkwam en heb eerst de ramen opengezet. Ik hoorde de vrouw te keer gaan en zag toen pas, dat er een man in bed lag. Dat was de vacier Hij ieefde wel en ik kreeg niet de indruk, dat hij in een zware roes ierkeerde Twee 28-jarige politieagenten dron gen spoedig na de ontdekking het huis binnen Agent A. S. den B, zei: 'lk zag de verdachte op zijn bed zitten, hij had een grijns op zijn gezicht. Wij hebben ons eerst met de kinde ren bemoeid. Vergeefs overigens.' Na zijn verklaring, stond verdachte A. op. Hij streek met een hand ovei zijn klamme voorhoofd en bracht fluisterend uit: 'Een gryns... dat., kan niet.' De agent riep uit: 'Het is beslist waar. 'Ik zal dit verschrikkelijke beeld nooit vergeten. Die man vader van drie kinderenen dan zo!' De verdachte stamelde: 'Ik weet beslist niet wat ik had gedaanik kon niet meer denken Agent J. v. d. M. had de verdachte mee naar het bureau genomen. "Angstig heeft hij mij gevraagd: wat ik heb met de kinderen geda- 1 Zijn ze dood? Ik had hem snel -i kleren laten aantrekken, maar ik merkte niets ongewoons, met andere woorden: hij was niet dronken." De rechtbank besteedde zeer veel aandacht aan de verklaringen van de getuige-deskundige, ir. J. G. de Voogd, directeur van het gasinstituut, die talrijke technische proeven had genomen. Op grond van deze proeven moet worden, aangenomen, dat de deur tussen de slaapkamer van de kinde ren en het kamertje, waarin de ver dachte was gaan slapen, dicht is ge weest. Ket gas stroomde uit de keuken naar de slaapkamer, maar heeft de verdachte niet bereikt. 'Jaja,' riep de verdachte op een gegeven ogenblik uit. 'Ik heb de kraan opengezet. De president veerde verrast op en zei: 'Erkent u dat nu?" Met een door tranen verstikte stem fluisterde de iongeman: 'Dat heb ik bij de rechter-conumssaris ook al ge zegd Ik dacht, dat mijn vrouw boven kwam...' De verdachte houdt namelijk vol, dat hij de gaskraan pas heelt opengedraaid, toen hij dacht, dat- zijn vrouw de trap opkwam. Hij had haar aan het schrikken willen maken en die vergassing in scène willen zetten... Hij moet. zo wil hij suggereren, omdat hij zich in de thuiskomst van zijn. vrouw vergiste, door dronken schap in slaap zijn gevallen, met het fatale gevolg. De 59-jarige adjudant van politie C. Th. C. gaf een uiteenzetting aan de hand van de geprojecteerde gru welijke foto's uit de slaapkamer, die de verdachte ineen deed krimpen. A. zei steeds: zo heb ik het niet bedoeld... Maar hij wilde ook niet zeggen, aldus de adjudant, hoe hij het wel heeft bedoeld...' In de middagzitting stelde de pre sident vast, dat A. na twee ver geefse pogingen om zijn vrouw over te halen mee naar huis te gaan eerst thuis nog wat rondliep.Hij schoor zich, overtuigde zich ervan dat de kinderen sliepen, liet het licht in de keuken en de kinderslaapkamer branden, deed de lamp in zijn slaap kamer uit en ging in bed liggen. 'Erkent u dat u daarvoor in de keuken de gaskraan hebt openge zet? Komt u nu eindelijk met de waarheid?' vroeg de president met nadruk. 'Ik wilde mijn vrouw laten thuiskomen en lieb de kraan weer dichtgedraaid.' 'De eerste keer, ja, maar late/ deed u de kraan weer open.' 'Ja' zei de verdachte, 'maar ik had niet de bedoeling om mijn kinderen te doden.' 'Er ts teets en niets en niets dat op een ongeluk wijst. We! wijst het erop, dat u de deur van uw kamer hebt opengezet toen uw vrouw thuis kwam. om te suggereren dat u uzelf ook had willen treffen.' zei de pre sident. In de psychiatrische rapporten werd de verdachte geschetst als een man met een opvallend gebrek aan schuldbesef, die veel alcohol kon ver dragen. maar uiteindelijk een zeer kwade dronk had. Hij heeft een Vrij goede intelligentie, is ijdel, zelfinge nomen, egocentrisch en heeft een grote mate van geldingsdrang. Zijn gevoelsleven is primitief en hij vertoont symptomen van een pathologische alcoholroes. Volgens de psychiaters is hij enigszins vermin derd toerekeningsvatbaar en is er geen reden hem ter beschikking van de regering te stellen. In zijn uitvoerig requisitoir wees de officier, mr. G. R. Nubé erop. dat de verdachte tijdens het vooronder zoek maandenlang heeft volgehouden dat hij niet wist hoe de gaskraan open was gegaan. 'Hij suggereerde zelfs dat een van de kinderen het gedaan had.' aldus de officier. Pas in juni van dit jaar ver klaarde hij de gaskraan te hebben opengedraaid om zijn vrouw aar. het schrikken te maken. Maar nooit heeft hij bekend dat hij zijn kin deren heeft willen doden. 'Ik ncera best aan dat het hem niet om de dood van zijn kinderen te doen is geweest, wel dat hij zijn vrouw in hen heeft willen treffen.' aldus de officier, die erop wees, dat liet altijd zijn vrouw was die het moest ontgelden, waarschijnlijk om dat zü altijd probeerde hem van de drank af te houden. 'Vorig jaar heeft hij zelfs eens de Sint-Nicolaaspakjes die zy voor de kinderen had gemaakt, op het hoog tepunt van de feestavond verstopt en het pakpapier verbrand.' De officier ging na waf. er die mor gen van de verschrikkelijke ontdek king was gebeurd. De vrouw treft haar kinderen dood in de slaapka mer aan, de tussendeur staat open, de verdachte houdt zich eerst onder de dekens schuil en rijst dan grijns lachend op. "Ik ga ervan uit, dat de verdachte zich slapende heeft gehouden en dat de tussendeur dicht is geweest, tot zeer kort voor de ontdekking van de gasvergiftiging.' zei de officier, die het zeer de vraag achtte of de ver lachte wel dronken is geweest. Volgens mr. Nubé was er geen an dere conclusie mogelijk dan dat de verdachte opzettelijk, hoewel niet in koelen bloede, maar met voorbedach ten rade, zyn kinderen heeft gedood. 'Ik heb bij hem nimmer een spoor van verbijstering of verdriet kun nen ontdekken. Twee dagen na het gebeurde schreef hij mij zijn eerste brief, met het verzoek of men zijn nette kleren naar de cel wilde stu ren. Hij kent slechts een kramp: hoe red ik mijn gezicht.' De officier wilde rekening houden met het feit dat h(j enigszins ver minderd toerekeningsvatbaar is en met de mogelijkheid dat hjj op latere leeftyd iets van zijn agressiviteit zal verliezen. Op grond daarvan kwam hij tot een eis van achttien jaar ge vangenisstraf. Volgens de verdediger, mr. H. Col- lot dTlscury. is er van opzet, rustig overleg en rijp beraad in dit drama door dronkenschap veroorzaakt geen sprake geweest en ?;as de ver dachte zich geen ogenblik bewust van de gevolgen van zijn handelingen die er alleen op waren gericht zijn vrouw die nacht weer thuis te krijgen. Hij vroeg vrijspraak en bij een even tuele veroordeling een nader psy chiatrisch rapport. De verdachte probeerde een laatste woord uit te brengen. Hij fluisterde enige onsamenhangende zinnen en liet door heftig neegeschud nog eens blijken, dat hij niet toegeeft zijn kin deren opzettelijk te hebben willen doden. Uitspraak over veertien da gen. v>- v- ■f ''«w> '-vw §5^? Personeel van de rykswaterstaat heeft gisteren uit het IJsselmeer een vliegtuig opgevist. Het bleek de straaljager te zyn, waarmee enige tyd geleden de vlieger Mohamed van het Amerikaanse luchtmachtonder deel dat op Buesterberg is gestatio neerd, boven het IJsselmeer moeilijk heden kreeg. De vliegerzelf kon daarbij zijn toestel verlaten en bleef ongedeerd. Het vliegtuig, waarvan de vleugels nog heel bleken te zijn, zal maandag ter beschikking worden ge steld van de luchtmacht-autoriteiten. Volgens de admiraal 'De stranding van de kruistT "Dc Zeven Provinciën." Is niet te wyten aan nalatigheid, doch aan een beoor delingsfout.' Dit heeft de comman dant Zeemacht Nederland, de vice- admiraal G. B. Portuyn, ons mee gedeeld. De heer Fortuyu, die donderdag van schout by nacht is bevorderd tot vice-admiraal heeft de leiding van het voorlopige onderzot'. naar de stranding. Hp vervracht, dat dit vooronderzoek volgende week zal zü'n voltooid. Dan zal hij de zaak voorleggen aan de Marineraad, die een nader onderzoek kan houden. 'De schade is enorm meegevallen. By het zeer uitgebreide duikeronder- zoek is gebleken, dat slechts het ach terste gedeelte van de kimkiel aan stuurboord iets is ontzet,' zo verklaar de de heer Fortuyn ons. 'Zo gering is de schade, dat de kruiser daarvoor niet speciaal in dok genomen hoeft te worden. De kim kiel kan word n hersteld bij de perio dieke dokking,' aldus de vice-admi raal Foituyn. Advertentie I-M. In de buurt van Rio de Janeiro zijn elf mensen om het leven- geko men toen een passagiersvliegtuig met 45 inzittenden bij een landing ver ongelukte. (Van een onzer verslaggevers) Ruim tien jaar geleden heeft het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam de thans 45-jarige S. de B. bij verstek veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 20 jaar, onder meer wegens verraad van joden en dienstneming bij de SS. Gistermiddag werd deze man, die zich door te vluchten heeft weten te onttrekken aan de tenuitvoerlegging van zijn straf, onder zware politiebewaking naar het Paleis van Justitie in de hoofdstad ge bracht. (Van onze moderedactrice) A/fet Harry Schellens heeft Amster dam er de laatste seizoenen een hoedenontwerper bij gekregen, die toe niet ver het hoofd' mogen zien. Deze modist ontpopt zich als een man met veel smaak, kleurgevoel en een warm hart voor nieuwe 'top-hits' in de mode. Daarom wemelt het in zijn herfst- collectie dan ook van hoeden die hei hoofd in de lengte of de breedte ver groten: bolhoedjes, clochnes met fclei- -S.» v ft., tare deze HOOG VAN BOL U cloche-hoed uit steenrood vilt, om de bol een beige lint, pa relmoeren knopen. HARRY SCHELTENS). vri-s va TOT OVER DE OREN zakt dit suikerbrood-model wl lila bevervilt, gegarneerd met mos groen iint. (HARRY SCHEL TENS). ne randen en hoge, dikwijls puntvor mige bollen (teverhekshoeden ot suikerbroden), gedrapeerde toques met hoge bol ischuimtaartjes uit fluweel) en de mooiste van alle volgens mij de ronde, iets schuin gezette Anna Karenina-mutsen uit langharig bont. Voor wie dit alles te bijzonder is: er zijn ook kleine bretons en handige, ais badmutsen over de oren glijdende Tiltmutejes Onmiddellijk nadat de oud-ÏSS'er in juni was gepakt, heeft hij name lijk verzet aangetekend tegen de uit spraak van het Bijzonder Gerechts hof en de Bijzondere Strafkamer van de rechtbank, die thans moet onder zoeken, of dit verzet ontvankelijk moet worden verklaard, kwam daar toe gistermiddag in openbare zitting bijeen. De vraag waarom het 111 deze zaak gaat is. of De B. tenminste veertien dagen vóór hij werd gegrepen, de uit spraak van het Bijzonder Gerechts hof heeft gekend. Elke verdachte heeft namelijk veertien dagen de tijd in verzet te komen tegen een uit spraak van het rechtscollege dat zijn zaak in eerste instantie heeft behan deld. En deze termijn gaat in op de dag dat de verdachte het vonnis kent. De officier van Justitie, die de ont vankelijkheid van het verzet be strijdt, had twee getuigen gedag vaard. De eerste was de wachtmeester van politie, die De B. op 6 juni had aan getroffen in de woning van de ex- vrouw van de veroordeelde. „Hij ont kende toen S. de B. te zijn en gaf zich uit voor zijn broer. Hü zei: „Het gaat zeker over die twintig jaar," aldus de politieman. In de kast, Uit de schriftelijke verklaring van een sociale werkster van de Gemeen telijke Dienst van Sociale Zaken, bleek dat zij reeds in maart 1954 De B. had ontmoet in het zelfde huis. Zij bracht toen een cont-olebezoek aan diens vrouw. Zij ontdekte hem in een kast en hij zou haar toen hebben ge antwoord, daarin te zijn weggekropen omdat zyn .schoonzuster', die steun kreeg, ,bang was, dat Sociale Zaken een man in haar woning zou vinden'. Verder zou De B. haar nog hebben gezegd, dat .zijn broer, die hij in Frankfort zou hebben opgezocht, graag naar Nederland terug zou ko men, maar dat hy dit niet durfde omdat hy bü verstek tot twintig jaar veroordeeld was.' Op grond van deze getuigenverkla ringen meende de officier van Justi tie, dat voldoende gebleken is, dat De B. zyn vonnis reeds veel eerder moet hebben gekend en dat zijn verzet te gen de uitspraak van het Byzonder Gerechtshof niet ontvankelijk is. De raadsman van de uud-SS'er, mr. G. A. Besier, was echter van me ning, dat zijn cliënt hoogstens een deel van de uitspraak en dan nog uit de derde hand kon hebben geweten. Op formele gronden achtte hü aan tekening van verzet wel degelijk mo gelijk Mr. Besier is. als de bijzondere strafkamer op 11 september de offi cier van Justitie in het geUjk stelt, van plan tegen deze beslissing in cas satie te gaan by de Hoge Raad of, als ook dit cassatieberoep verworpen wordt, een revisieverzoek aan de Hoge Baad voor te leggen. (Van een onzer verslaggevers) Nog elke dag maakt opa De Ronde zijn wandelingetje over de dijk te Blankenburg op Rozenburg. Zijn lOi jaren ziet men hem niet aan, wan neer hij daar nog zo vief loopt, wel iswaar wat voorover gebogen en leu nend op zijn stok. Morgen bereikt opa De Ronde de 104 en dat heeft hij volgens de dok toren té danken aan zijn sterke hart. Zelf zegt hij ervan: „Och ja, mijn gezondheid was altijd goed en zo kon li de 104 halen". Misschien komi het ook doordat hy het grootste deel van zijn leven bui ten heeft doorgebracht, eerst als schippersknecht, toen als boeren knecht en ten slotte als sluiswachter, In 1904 kwam hy van Friesland naar Rozenburg, waar hij sluiswach ter werd bij het kanaal naar eD Beer. Van die tijd heeft hij 33 jaar bij zijn enige dochter te Blankenburg inge woond. Vanavond is er een receptie in het wijkgebouw Blankenburg, want ieder een kent daar opa De Ronde. En zon dag wordt het ook nog wel druk -.van neer de familie komt gelukwensen; de 104-jarige heeft naast negentien kleinkinderen nog zeventien achter kleinkinderen (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse marine werkt aan de voorbereidingen voor de bouw van een onderzeeboot met atoomaandrij- ving. Dit heeft de kapitein ter zeer J. F. Dryfhout meegedeeld in een lezing die hij gisteravond in Amster dam hield voor de vereniging „Onze Vloot". (Van een onzer verslaggevers) De Inspecteur van de Volksgezond heid in Drente en Groningen, die het optreden van de Amerikaanse evan gelist Osborn een gevaar voor de volksgezondheid heeft genoemd, heeft het bij deze uitspraak alleen niet gelaten. Hij heeft de voorzitter van het Osboru-comité in Groningen cn de manager vin Osborn. de Amerikaan Caldwell, gistermorgen uitgenodigd voor een bespreking. Hij heeft daarin gezegd, dat hy van plan was de bur gemeester van Groningen te advise ren, maatregelen te nemen tegen de actie van Osborn. Hij zei daarvan af te willen zien, als de wonderprediker aan twee voor waarden zou willen voldoen: 1. Ósborn zou minder nadrukkelijk de ogenblikkelyke genezing in het vooruitzicht moeten stellen. De prediker zou er op moeten wijzen, dat de genezing ook later zou kun nen komen, zodat de niet-genezen- den in minder grote zielenood van de bijeenkomst zouden komen. 2 De prediker zou moeten vertellen, dat degenen, die zich hersteld ach ten, zich in verbinding moeten stel len met hun huisarts, by afbreken van een voorgeschreven levenswyze of het afleggen van een prothese. De heer Osborn heeft de inspec teur, dokter R. Mantingh, telefonisch toegezegd, zich aan deze voorwaarden te zuilen houden. Dat heeft hy gisteravond op de derde büeenkomst prompt geuaan: De dienst droeg een nuchter der karakter dan anders. Bas na lange aarzeling kwamen er ook maar enkele toehoorders naar het podium om zich genezen te verklaren. De Amerikaanse General Electric heeft met succes op de grond een stoommotor beproefd die bestemd is om een vliegtuig voort te stüwen. De directeur van de afdeling vlieg- tulgbuow der maatschappij, ir, D. R. Shoults, heeft op de atoomconferen tie in Genève enige mededelingen over deze motor gedaan. Er wordt al zeven jaar aan gewerkt maar nu nadert het moment waarop de atoommotor bedrijfsklaar zal zijn. In de luchtstroom achter de motor is nog een kleine hoeveelheid radio activiteit waargenomen maar het probleem van de bediening met de hand en per automaat is praktisch opgelost. f LONDEN AP) De Britse jj regering bestudeert op het H ogenblik plannen voor een g H vliegtuig van revolutionair ont- j gj werp. dat 150 passagiers van j Londen naar Netv lork zoi g kunnen brengen in twee uur 8 §g tijds, H §p De ontwerpers van het vlieg- g tuig, de Bristol-Siddeleyfabrie- 5 H ken, geloven dat het vliegtuig m over tien jaar in de lucht kan -s f zijn. j j§ Het geheim van het pijlvor- H ruige vliegtute, dat een snel- s g heid van 3300 km/u zou H krijgen, is het gebruik van s - 'ram-jet'-motoren, een econo- g g mische voortstuwingsbron van m licht gewicht. |g p Het vliegtuig zou geen ven- g sters krijgen, daar dit te grote g - problemen van hitte en druk jg g zou opwerpen. De passagiers H zouden echer via het televisie- =g p scherm van het uitzicht kun- 3 g nen genieten. =g gp Binnen ?e" t minuten na dc p start kan 'i t vli"*;tuig zich in p de stratosfeer bevinden op M p ruim 25 km hoogte, waar het een snelheid kan bereiken van g m drie maai het geluid. 1

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2