.Voorzitter Ensinck ïrdwij moet verclwi men uit de raadsfractie' Gromyko Ondergang 'Amor' aan lading te wijten Holthaus: fantasie en durf J Scholen particulier en alleen voor blanken CAROLINE MAG MEE CADEAUTJES KOPEN li CP-raadslid 'adviseert' zich cel in uwenpraat KVP-motie in Maastricht Sonia Gaskell had ongeluk Tien jaar voor glazenwasser mémm Aviolanda trekt ontslagaanvraag 241 man in Y uur gevechten in Parijs Greta Garho 53 Beter pensioenrecht kleuteronderwijzeres Kinderen vergast NVV-CONGRES TE GRONINGEN Gouverneur Faubus stelt voor: HET VRIJE VOLK VRUDAG 19 SEPTEMBER 1958 PAGINA 3 Ouwe jongens Dierenrijk Verontrust Voorstel van India Gemengde ontvangst WM*l' wmsmmm Bij uitzetting in Zaandam Klaas K. is hoge reburgerscholier en toen, hij laatst schei kundeles had, kreeg hij ,'n geweldig idee, Pteter." De leraar had het over de scheikundige ele menten. Luisterend naar al die mooie namen, dacht Klaas ineens: „Heee, daar zou men mooie straatnamen van kunnen maken!" Onee hogerebur- gerscholier zegt het als volgt: „Zo'n stad als Rotterdam, krijgt al maar nieuwe wijken. Tien tallen nieuwe straten komen erbij. Je weet op het laatst niet meer hoe je die straten moet noemenDan be tekenen de chemische elementen een prachtige oplossing. Hangt niet de halve wereld van scheikunde aan el kaar? Leven wij niet in een moder ne tijd?" Klaas K. waagt wat Pieter bijv. denkt van een Heliumstraat, een Kryptonweg, een Cadmiumlaan, een Antimoonplein? Hij is er van over tuigd, dat de bewoners van zo'n buurt met plezier hun adressen op de brieven zullen schrijven. Het idee van de hogereburgerscho- Uer biedt inderdaad heel wat moge lijkheden, want er zijn om en nabij honderd scheikundige elementen. De straatnaamcommissie zou dus wel even vooruit kunnen. Je kunt het heel simpel houden: Waterstof plein, Koolstof straat, Stik stof toeg; ook de elementen zilver, lood, tin, ijzer, nikkel en koper zijn te vernoemen. Er zijn echter ook bij zonder „duur-klinkende" mogelijkhe den: Protactiniumstraat, Cassiopeim- plein, Lanthaniumlaan. 'n Snob zou daar graag wonen Laten we dan de gulden midden- teeg bewandelen en Calcium, Na trium, Silicium, Rubidium, Cadmium, Curium, Iridium, Barium, Seleen, Li thium, Radium, Tantaai of Uraan aan straat, weg of plein verbinden. Maarrzoudt ge graag in de Arse- nicumstraat willen wonen? En zou 't niet aardig zijn als men aan de Jo- diumstraat en polikliniek vestigde? Pieter wordt steeds enthousiaster voor het idee. Want die chemie biedt toch enorme mogelijkheden. Je kunt maar doorgaan en alle mogelijke scheikundige verbindingen gebruiken. Wilt u in de Kaliumpermanga- naatstraat wonen? Misschien op het Diamidophenol- Chloorhydraatplein? Of aan de Monomethylparamide- ophenolsulfaatlaan? Leuk voor taxi-chauffers en de post! Pieter kreeg een prachtig verslag va.ii de heer M. J. Stolte van het co mité 18981901. Nooit van dat comité gehoord? Luisteren we dan naar de heer Stolte: „Op donderdag 11 september is door een groep oud-marinemannen een bezoek gebracht aan het marine etablissement te Amsterdam. Deze mensen, waarvan de leeftijd varieert tussen 74 en 76 jaar, hebben van 1 oktober 1898 tot 1 april 1901 bij de koninklijke marine hun opleiding tot matroos genoten. Daarna werden ze over de vloot verdeeld. Het is begrijpelijk, dat een twee en een half jarig samenzijn onder de toe standen die destijds bij de marine bestonden (en die zo enorm verschil den" m'et 'de situatie van tegenwoor dig) toen een hechte band heeft ge- schapen-tussen die knapen van 13% en 16 jaar. Deze band kon misschien wel losser, maar nimmer verbroken worden. Die 150 jongens zijn achtereenvol gens op de kweekschool voor de zee vaart te Leiden, aan boord van H.M. zeilkorvet Nautilus, HM. Wasseneer van Obdam te Amsterdam en H.M. Buffel te Hellevoetsluis tot zeeman gevormd. Een opleiding die heel wat meer hardhandig geschiedde dan tegenwoordig. Op initiatief van enkelen was vorig jaar een samenkomst gearrangeerd in de voormalige kweekschool te Lei den. Dit jaar kon met de grootst mogelijke medewerking van de com mandant, kolonel Von Freytag Drab- be, de officieren en onderofficieren van de Marinekazerne in Amsterdam aldaar een tweede bijeenkomst plaatsvinden. Het was voor de ouwe jongens wederom een onvergetelijke dag. Met veel arbeid had ons comité dertig maats bij elkaar kunnen scharrelen, waarvan er acht door ouderdomsgebreken tot hun spijt ver stek hadden moeten laten gaan. De kameraadschappelijke band van 57 Jaar terug is door de samenkomst weer hecht en sterk geworden. Tot ieders verrassing was ook de VARA aanwezig en de door haar ge maakte opname zal maandag 22 sep tember in de rubriek „Zestig minuten voor boven de zestig" worden uitge zonden. Bij voorbaat danken wij de heer Meijer hiervoor. Mede gaat onze dank uit naar de bovengenoemde autoriteiten en allen die deze dag blijk hebben gegeven het goed met deze oud-gedienden te menen." „Oude liefde roest niet", heeft de heer M. J. Stolte boven dit verslag geschreven. Pieter kan bet mis heb ben, maar zijn die Nautilus en Buffel nog steeds niet in dienst? Dan moe ten het toch wel oer-oude schepen zijn. Aanbod Vandaag hebben wij de volgende aan biedingen opgeschreven: een 2-peraoons ledikant met bed (bestemd) van De R, uit de Heer Amoldstraat, een 1-persoons bed (bestemd) van M. uit de Justus van Effenstraat, een 2-persoons opklapledl- kant (bestemd) van De M. uit de Tabor- straat en een haard (bestemd) van Van de W. van de Bloemhof. Verder hebben wij twee stoelen (bestemd) genoteerd van S. van de XAngehaven, vier stoelen, twee fauteuils, een buffet, een radio tafel (alles bestemd) en kleding van D. van de lependaal, een stofzuiger (be stemd) van Va n de B. van de Kerk hoflaan, een kinderwagen van Van d. H. van de Hordijk en boeken van K. van de Hoekersingel. Kleding kregen wij van S. uit de Gaffelstraat, K. uit de Joost van Geelstraat, F. uit de Verboom straat, De V. uit de Justus van Effen- straat en van L. van de Schermlaan. Alle vrienden hartelijk dank. Vondst Mevr, Van Dam, Johan de Meester- straat 14b. heeft op het strand van Hoek van Holland, tegenover de klok, een paar witte leren flatjes opgeraapt. Maandag heeft mevr Ritsen, woonark „Vertrou- wen". Llngehaven (Spaanse Polder) ln deze omgeving een nieuw jongensjasje gevonden. Bij de fam. A. A. Saris, Groene Hilledijk 234a. berust een contrlbutle- kaaxt van een amusementsvereniging. Op de kaart staat de naam Schuman, Deze ls op 13 september op de Groene HlüedlJK gevonden. De heer A. N. Jansen, Dirk Snüts- gtrast 10, heeft maandag op het volks tuincomplex „Streven naar verbetering een regenbroek gevonden. verlies £e zoon Tan mevr. W. Hom, Stieltjes- plein 2b, beeft op 11 september ln deze omgeving rijn polshorloge met schakelarmband verloren. Mevr. Bolle, Mathenesserstraat 102, is bij de halte van lijn 10 op de Scbledameeweg haar rode vest kwijtgeraakt. Bij mevr. Rond, Kassauhaven 47, rijn nog twee jonge poesjes te bekomen. PIETER SPREEUW, (Van een onzer verslaggevers) Het raadslidmaatschap neerleggen „ter vermijding van het ge vaar voor nieuwe conflicten en ter geruststelling van vele kiezers en KVP-leden." Dat ls de kern van een motie, die vandaag aan de heer J. H. Ensinck, fractievoorzitter van de KVP in de Maastrichtse raad, zou worden gestuurd. De motie werd donderdagavond aanvaard na een ledenvergadering, die de KVP-statenkring, omvattend alle KVP-afdelingen, heeft gewild aan de wethoudersverkiezing en aan alles wat daarop ls gevolgd. Het verzoek om het raadslidmaat schap neer te leggen was overigens niet vervat ln de motie, zoals zij aan vankelijk met slechts eif stemmen te gen werd aanvaard. Daarin stond alleen maar: het voorzitterschap uit handen geven. Over het aftreden als raadslid han delde een amendement dat later met 61 tegen 31 stemmen en 9 blanco werd aanvaard. Het aannemen van die motie vormde het besluit van een vergadering die, gezien de felle reac ties ln de afgelopen weken, toch nog een vrij rustig verloop had. De heer Ensinck was daarbij niet aanwezig. De meeste andere leden van de 27 man tellende KVP-fractie waren er wel, maar ril hadden te voren de af spraak gemaakt zich met geen woord uit te laten over de voorgeschiedenis van de wethoudersverkiezing. In de motie wordt gesproken over ernstige verontrusting over het feit, dat in de KVP-fractie zo'n grote ver deeldheid aan de dag is getreden. De hoop wordt geuit, dat deze verdeeldheid zo spoedig mogelijk zal worden opgeheven, mede met het oog op de kamerverkiezingen van 1960. Verder wordt in de motie gezegd, dat de vergadering zich distancieert van het beleid van de fractie in de wethouderskwestie. Het beleid van voorzitter Ensinck wordt nadrukkelijk afgekeurd, in het bijzonder de per soonlijke verklaring die hij in de raadsvergadering van 9 september heeft afgelegd. Sonia Gaskell, de directrice van het Nederlandse Ballet, is gisteravond op de rijksweg tussen Den Haag en Amsterdam, ter hoogte van de krui sing Aalsmeer, met haar auto, die zij zelf bestuurde, geslipt en over de kop geslagen. Zij is thans in haar woning onder observatie. Haar toestand zou niet ernstig zijn. (Van onze sociaal-economische) redactie). Onderwijzeressen in tijdelijke dienst bij het kleuteronderwijs die nen na twee jaar onder de pensioen wet te worden gebracht. Dit heeft de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in am- tenarenzaken de minister van Bin nenlandse Zaken geadviseerd. De commissie heeft tevens een ad vies vastgesteld naar aanleiding van een brief van de minister van Bin- nenlnadse Zaken over de invoering van gemeten tarieven. Tien jaar gevangenisstraf met af trek van de bijna acht maanden pre ventieve hechtenis wegens doodslag luidde het vonnis, dat de rechtbank te Amsterdam vanochtend heeft ge veld over de 30-jarige glazenwasser M. A. uit Amsterdam. Deze was ervan beschuldigd in de nacht van donderdag 23 januari op vrijdag 24 januari 1958 in zijn woning aan de Kattenburgertussenstraat de gaskraan te hebben opengedraaid, waardoor binnen enkele uren tjjds zijn drie kinderen om het leven kwamen. De rechtbank achtte de primair ten laste gelegde moord niet bewezen en sprak de man daarvan vrij. De offi cier van Justitie had moord wél be wezen geacht, en tegen de man acht tien jaar geëist. De glazenwasser had voor de rechtbank ontkend met voorbedach ten rade zijn kinderen om het leven te hebben willen brengen, aanvoeren de, dat hij alleen de gaskraan had opengezet om zijn vrouw, die, naar hij verwachtte, direct thuis zou ko men, aan het schrikken, te brengen. Op zijn strafblad stonden twee ver oordelingen, een wegens een misluk te poging tot inbraak en' een ander wegens het onder invloed van sterke drank besturen van een rijwiel. (Vervolg van voorpagina) Maar ook over de ontwapening sprak Gromyko. Hij noemde dit zelfs „het brandendste probleem voor de VN". Naar zijn mening moest de As semblee haar aandacht vooral rich ten op: 1. een onmiddellijk, algemeen verbod van proeven met kernwapens: 2. een verbod de ruimte te gebruiken voor militaire doeleinden, de op heffing van de militaire bases in het buitenland en 3. de vermindering van d« militaire begrotingen. Gromyko stelde voor, dat de Gro te Vier hun militaire uitgaven met 10 tot 15 percent zouden beperken en het gespaarde souden overmaken aan de onderontwikkelde landen. Vanmiddag half vier Nederlandse tijd zou de agendacommissie bijeen komen ter bespreking van het voor stel van India, de aan nationalistisch China toegekende zetel in de VN over te dragen aan communistisch China. Twee maal is het debat hierover verdaagd, tot grote ergenis van de leider der Amerikaanse delegatie. Lodge, die de kwestie zo snel moge lijk afgedaan wil hebben. Verwacht wordt, dat het voorstel van India zal worden verworpen, maar met een kleinere meerderheid dan vorige ja ren. De rede van Dulles voor de Alge mene Vergadering heeft in de Britse pers een gemengde ontvangst gekre gen. De liberale News Cronicle schrijft: „Dulles wordt de man met de twee gezichten, als- hij zegt, dat hij de kwestie-Formosa wil voorleggen aan de VN, indien de besprekingen in Warschau mislukken. Immers, hij kan onmogelijk hopen dat hij Tsjoe en Lai wel naar New York krijgt voor een Yesprek met Formosa, en tegelijk halsstarrig volhouden dat Tsjoe geen lid kan worden van de V.N. De New 'York Times wijst er in een commentaar over de rede van Dulles op, dat in ieder geval een groot aan tal Chinees-nationalistische strijd krachten uit Quemoy zou moeten te rugkeren naar Formasa. „De verdedi ging van Formosa, onze vriend en bondgenoot, is heel Iets anders dan een ten oorlog trekken voor de ver dediging van Quemoy en Matsoe," aldus het blad. "Atv*/ m'mt t'Sari-na (Van een onzer verslaggevers) Voor de Baad voor de Scheepvaart herleefde gisteren de onder gang van het KNSM-schip „Amor" een 4000-tonner op de Levant- lijn, die vorig jaar in vie nacht van-10 op ,11 maart in een 'zware storm verzeild, raaktc-en* ten. zuiden 'van Kreta in de golven is ver dwenen.^...-.., i 1 m «iliiÈ: De'hoofdinspecteur voor de scheep vaart, mr. J. Metz, achtte geen ter men aanwezig om tegen de opgeroe pen kapitein D. Holm en de tweede machinist M. J. de Boer, beiden uit Haarlem, enige maatregel te vragen. Integendeel feliciteerde hij de re derij, dat onder de toenmalige ramp spoed de bemanning zich zo zeer als goede zeelieden heeft gedragen, dat alle 35 koppen zijn gered. Als de grote oorzaak van de onder gang van de „Amor" zag mr. Metz niet te voorziene moeilijkheden met de lading pyriet. ,De grote lering, die uit deze ramp is getrokken, is wel deze: pyriet kan een dodelijke lading zijn, indien het vochtgehalte een be paald percentage oevrschrijdt." Daar was, zo zei hij verder, voor dien niets van bekend, maar uit de verklaringen van de kapitein blijkt duidelijk, dat zich in de ruimen op een vaste onderlaag een brijachtige massa heeft gevormd, die elke slin gering van het schip meemaakte. Onder die omstandigheden is de stabiliteit van het schip steeds slech ter geworden. Bij een helling van 45 graden verliet de bemanning twee uur, voordat de vrachtvaarder om sloeg, in een sloep het schip. Na zes uur dobberen werd ze veilig aan boord van een Italiaan genomen. Om half drie kapseisde de „Amor". ZWARTE VOS voor de ronde muts en de enorme kraag van deze wintei - mantel uit zwart-witte visgraat tweed. Ceintuurjragmmt in voor pand, grote takkm (HOLTHAU8J. (Van onze moderedactrice) De vier mannequins, die als een soort Voorwoord' de show van Dick Holthaus inleiden, zetten de aanwe zigen schrap van verbazing, schrik, spanning of lichte geamuseerdheid. Deze reactie is niet vreemder dan de •verschijningen', die op lange, zwart gekousde en geschoeide voeten op het muisgrijze tapijt voorbijtrippelen: het hoofd getooid met een pniikhoed van zwarte wol, het bovenlichaam gevat in een zwarte, grof gebreide trui, die onder de buste in een brede zwartleren ceintuur verdwijnt om plaats te maken voor een héél kort, iets bollend rokje uit grove tweed, geborduurd met glinsterende lovers! Het is pas half elf in de morgen, de dag is waar schijnlijk nog te jong en te nuchter om dit soort kleren 'voor het moderne meisje' zonder een lichte schok te kun nen accepteren. Ik zie de actrice Ank Pruik van grijs- van der Moer blond haar, sa- fronsend kijken on- tijnlint van de- der haar enorme zelfde kleur. Ca- vogelnesthoed van rosa maakte hem zwarte tule. Mary voor deze shoux Dresselhuys ook onder de gasten en geflankeerd door haar dochter schijnt de zaak nuchterder op te nemen. Jonge meisjes rekken ge ïnteresseerd de hals als de volgende mannequin binnenwiegt. Wéér op die zwarte benen, een zwarte trui en een groenzwarte broek-tot-op-de-knie onder een heel korte mantel van de zelfde ruit. Dit korte maar krachtige woordje vooraf ia typerend voor Holthaus' nieuwe wintercollectie, die zelden van meer durf, inspirantJe, modl3ch ge voel. humor en romantiek getuigde dan vandaag. Wie de eerste 'sensaties' snel in zich voelt wegebben, wordt al spoedig beheerst door nieuwe: die van ver rukking en enthousiasme. VERRUKKING voor de klein*, op windende details, waaraan deze col- Van links naar rechte: TAILLEURS: beige pak met dito beverkraag en hwe muts, borstzak ken en brede e uur, die ook kan worden weggelaten grijs pakje met hoog geknoopte ceintuur in de weg. MANTELS: zevenachtste mantel met enorme, van voren met een lus gebundelde cape-kraag -k boerenkool- kleurige tweed voor mantel met hoog aangezet pand en gerimpelde kraag ie bruingrijze ruit voor een mantel met hoge brede ceintuur en plooien rondom, brede revers waarin sjaai van persianer, persianer bontmuts. JAPONNEN: hoge leren ceintuur rustend in lussen op smal gestreept empire-jurkje ir jnocccakleurige cock tailjurkje met gedrapeerd «mpire- lijfje. (HOLTHAUS) iectie rijk is: de snoezige wollen bloesjes (effen of geruit) onder de mantelpakjasjes, de warme bont sjaals in de mantels van hetzelfde bever als de muts, de enorme pruiken bij de korte avondjurken (een beige- grijze met satijnlint versierd en een pikzwarte met vuurrode rozen boven de oren) de parelcoliiers met een sluiting van rozen ln de nek, de kleine bontmofjes, die de manne quins om de naakte elleboog dragen. ENTHOUSIASME voor het nieuw* silhouet, dat ook bij Holthaus alle accenten samenbundelt in de 'top' van het figuur: bonlhoeden die dik wijls op pruiken lijken, enorme man telkragen in allerlei variaties, rechte tailleurrokken, die de aandacht niet afleiden van de eveneens van grote kragen, borstzakken of hoge. brede ceintuurs voorziene korte manteltjes. En japonnen, waarin nooit het hoge accent onder de boste ontbreekt: door ceintuurs, naden, plooitjes of knopen. DE STOFFEN, voor een belangrijk deel van eigen bodem, staan op het zelfde niveau als de kleren die ervan werden gemaakt: rulle boucle's, ge mengde tweeds en fantastische ruiten voor de mantels, soepele wollen mate rialen voor de dagjurken en een nieuw soort fluweel, matglanzend als perzikhuid, voor korte avondjurken. HAUS. ZWART ZIJN de wollen pruikhoed. ie handgebreida wollen trui. de brede 'eren ceintuur en de kousen en schoe nen. Van grijze tweed bestrooid mei glinsterende lovers is de heel korte rok. Zo ziet het jonge meisje enne IS59 er uit volgens DICK HOLT- Prinses Gracia van Monaco stapt met haar anderhalf jaar oude dochtertje, prinses Caro line, uit een speelgoedwinkel in Monaco. Caroline mocht met moeder mee om een ca deautje te kopen voor haar zes •maanden oude broertje kroon prins Albert. (Van een onzer verslaggevers) De directie van de vliegtuigfabriek Aviolanda, die in augustus toestem ming heeft gevraagd om 241 arbei ders van haar bedrijf in Fapendrecht te ontslaan, heeft alle ontslagaan vragen ingetrokken. De orderpositie, die omstreeks die tijd een dieptepunt had bereikt, is zodanig verbeterd, dat het bedrijf weer enige tijd vooruit kan. Tijdens een vergadering van de on dernemingsraad maakte de directie bekend, dat het fabrieksprogramma voor 1959 thans min of meer vastligt. Over enige maanden zal de slapte in het bedrijf, die door het aflopen van een Huntér-orde tot een massaal ontslag dreigde te leiden, reeds door een aanzienlijke opleving gevolgd worden. Aviolanda zal dan zowel in Woensdrecht als in Papendreöht hoofdzakelijk reparatiewerk aan vliegtuigen gaan verrichten. Daar voor is het echter nodig, dat het per soneel, dat thans is ingesteld op nieuw- en samenbouw, wordt omge schoold tot vliegtuigmonteur of elek tricien. De omscholing kan geschie den in de overgangsperiode, tussen het aflopen van de Hunterorde en het op gang komen van het nieuwe fabrieksprogramma. Een ander deel van het personeel zal ln deze periode onderhoudswerk kunnen verrichten en in enkele ge vallen zullen ontslagen voorkomen worden door werknemers tijdelijk in bevriende bedrijven te laten werken. Dat heeft Aviolanda ook in het ver leden reeds gedaan. Verder wordt be studeerd of het nodig is in de over gangsperiode de werktijden te verkor ten. (Van een onzer verslaggevers) Bij een woninguitzetting in Zaandam heeft de politie een lid van de communistische raadsfractie, de heer J. G. Hesselman, toen hij weigerde bulten de afzetting te blijven, naar het bureau overge bracht en enige tijd ingesloten. Het gezin van de weduwe K„ dat zijn woning op grond van een ge rechtelijk vonnis had moeten ver laten. had clandestien een leeg staande voormalige pastorie aan de Parkstraat betrokken. Op last van de burgemeester moest de weduwe dit pand gistermiddag verlaten. Zij weigerde en het raadslid bemoeide zich met de zaak, als „adviseur", zoals hij zei. Hij verzette zich zo heftig tegen de agenten, dat een van hen een bles sure aan zijn duim opliep. „Wegens wederspannigheid" werd de heer H. opgebracht. Volgens de Zaandamse politie leek het erop, dat hij en zijn partijge noten de woninguitzetting hebben willen aangrijpen om er een relle tje van te maken. Er waren name lijk neg enige politieke vrienden, onder anderen het Tweede-Kamer lid Marcus Bakker, in de straat aanwezig. Het gezin K. kreeg onderdak bij het Leger des Heils. PARIJS (Reuter). Par(jse politie mannen hebben gisteravond een Al gerijn doodgeschoten en twee andere Algerijnen over de daken van enige huizen nagejaagd. Deze twee mannen ontkwamen. De drie Algerijnen hadden een. patrouillerende politie-auto onder vuur genomen. Geen der inzittenden werd gewond. In een ander deel van Parijs heeft de politie op een Algerijn geschoten, die een revolver trok toen hij op straat werd staande gehouden. De man werd gewond. Gewapende bewakers hebben nabij Metz een aanslag op een gashouder bij een fabriek verhinderd. Er werd een vuurgevecht geleverd, waarbij een van de bewakers verwondingen op liep. Op zaterdag 4 oktober zal het NW te Groningen een congres houden, dat gewijd is aan de werkgelegen heid, speciaal in de noordelijke pro vincies. Op hetcongres dat'smorgens te half elf begint, zal de tweede voorzitter van het NVV, D. Roe mers, spreken over de industrialisa tie en het werkgelegenheidsbeleid in de komende tijd. Drs. A. Vermeer, ïid van de Tweede Kamer, spreekt over de werkgelegenheid in de ont wikkelingsgebieden. iïuw-oo J/r '•49 W4" ln Nieuw-Guinea zullen bin nenkort bijzondere postzegels worden uitgegeven met-een toe slag ten bate van het Rode Kruis in Nieuw-Guinea. De heer A. v. d. Vossen uit Overveen heeft twee verschil lende ontioerpen gemaakt. Op de zegels van 5 cent en 25 cent staat een voorouder- beeld van de noordkust van Nieuw-Guinea. Op de zegels van 10 cent en 30 cent is een bakje in de vorm van een mensenfiguur afge beeld. De zegels zullen van 1 oktober tot en met 1 december worden verkocht. LITTLE ROCK (Reuter, AP) Gouverneur Ovat Faubus van Arkansas heeft Little Rock een plan voorgelegd om alle middelbare scholen op particuliere basis te exploiteren. Alleen blanke leerlingen zullen worden toegelaten. Faubus noemt zijn plan wettig, uitvoerbaar en ook nog gezond. Het zal alleen kunnen worden uitgevoerd, wanneer de bevolking in het school district Little Rock op 27 september tijdens een referendum over de inte gratieopheffing van de rassenschei ding verwerpt. „Integratie op de middelbare scholen kan leiden tot vernietiging van ons onderwijsstelsel", aldus Faubus, „tot wanorde en geweld pleging, hetgeen het verlies van mensenlevens ten gevolge zou kun nen hebben." Spreekt de bevolking zich uit tegen opheffing van de integratie dan be tekent dit, volgens Faubus, dat de staat Arkansas geen openbare scho len meer ln stand behoeft te houden. „Want de federale regering kan geen enkele staat dwingen, openbare scholen te handhaven, terwijl zij de staat evenmin kan voorschrijven hoe de belastinggelden moeten worden besteed." Gouverneur Lindsay Almond van Virginia wenst, dat Eisenhower de integratiekwestie door middel van een referendum voorlegt aan het Amerikaans#"volk. Hij heeft twee scholen in Charlot tesville laten sluiten nadat een fede rale rechter had geweigerd een uit spraak van een lagere rechtbank ten gunste van integratie te wijzigen. Reeds eerder is op zijn bevel een middelbare school in Front Rayol ge sloten. CAP DAIL (AF) Greta Garbo heeft gisteren haar 53ste verjaardag, zo goed als alleen, gevierd. Zij had haar buren, Sir Winston Churchill en Onassis uitgenodigd, maar geen van beiden heeft zich laten zien. Haai- enige gast was George Schlee uit New York, een zakenrelatie.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2