FICTION Hoensbroeks raad kegelt met wethouderszetels Welke politieman liet arrestant ontsnappen Felle brand legt deel van wijnhandel in ar Opw^MABK' Jongenspyjama's llftS Peek Cloppenburg Scholen gaan gauw open, zegt Faubus HONDERD JAAR, MAAR SCHRIJVEN GAAT DOOR Motie van wantrouwen tegen jonge met eigen groepering Koninklijke goedkeuring voor NVSH rs Bontmantels tegen nantelprifzen WA 1 SN Spreeuwenpraat Ik heb een hard beroep, maar ik wil een zachte sigaret! Nederland in '58 immigratieland Schoonmaken reddingboot eist dode Oucl-senator P. Sikkes overleden Elke woensdag V Manus Oly begint nieuiv leven HET VRIJE VOLK DINSDAG 23 SEPTEMBER 1958 PAGINA 3 Vergif (Van een onzer verslaggevers) Het ziet ernaar uit, dat de jongste wethouder in Limburg, de 26-jarige onderwijzer Jac, Tonnaer te Hoensbroek, de zetel, die hij op 2 september kreeg, weer spoedig zal moeten verlaten. En daarmee is in Hoensbroek een waar kegelspel met wet houderszetels in een nieuw stadium gekomen. De raad, die op verlangen van vier leden in spoedzitting was bijeengeroepen, bezorgde wethouder Tonnaer met negen tegen twee stemmen een motie van wantrouwen. Tijdens de scheiddebatten, die aan de motie voorafgingen, waren de heren Boshouwers, Silvertand („geef m'n presentie geld maar aan de armen"), Th. Quadackers en wethouder Man- nens verontwaardigd weggelopen. Anarchie Draad kwijt IV tot betaling in termijnen U treft er een keus uit duizenden Hongaars dirigent bij 1IGO De „ouwe jongens" van het comité 1898- 1901 (oud-leerlingen van de voormalige kweekschool voor de zeevaart te Leiden) hebben Pieter snel antwoord gegeven op zijn vraag: „Zijn Hr. Ms. Nautilus en Hr. Ms. Buffel nog steeds bij de marine m dienst?" „Ouwe jongen" M. J. Stolte vertelt mü, dat de Buffel mo menteel als loge mentschip op het marine-etablisse ment te Amsterdam ligt. Maar de Nautilus is al lang in handen van de slopers terechtgekomen Wat een herinneringen aan dit schip! „Die Nautilus, Pieter, was een oor logskorvet, een driemast-volgetuigd zeilschip waarvan, de batterij beneden het opperdek, was geplaatst. Op geen van de andere dekken bevonden zich kanonnen. Maar wat voor kanonnen! Dat waren de twaalf centimeter achterlaad no. 1 en 2, resp. bronzen en ijzeren. Links en rechts draaien baksengeschiedde door middel van talies (lichte takels); manschappen moesten dit doen. "Wanneer de gra naat of kartets (een soort bus met veel kogeltjeswas geplaatst, ging daar de kardoes achteraan. Vervolgens werd het sluitstuk ge sloten en met een priem door het zundgat de kardoes doorgestoken. Hierna werd door dit gat het afvuur- pijpje gestoken. Aan dat pijpje werd het aftrektouw verbonden. Gereed a us om te vuren. De commandeur van het stuk nam geknield achter het kanon plaats en begon wet behulp van een opzet- stang te richten. Naar zijn aanwijzin gen moesten de mannen aan de ta lies het kanon naar links of rechts trekken. Een andere man bewoog het op en neerAls het kanon gericht was, stak de commandeur zijn hand op en ging het schot af. Uiteraard was er heel wat tijd no dig om deze handelingen te verrich ten. Enfin, er kón geschoten worden. Werd er met deze kanonnen een sa luut gegeven, dan verviel het aftrek- touw en werd het pijpje tot ontbran ding gebracht door een gloeiende bout. Bij het saluutgeven was ook de kok in het geweer. Hij moest de bou ten gloeiend, houdenPer minuut ging een schot. Mijn makkers en ik kunnen er boe ken over vol schrijven, Pieter. De Nautilus is ter ziele gegaan na enige tijd in Den Helder als logementschip dienst te hebben gedaan. Ten slotte is het beestje naar de sloper gegaan". Wanneer de heer Stolte eens 'n bij zonder leuk boek over die negentien de-eeuwse marine wil lezen, moet hij de bundel met schetsen van de oud zeeofficier A. Werumeus Bunink te pakken zien te knjgen. In dat boekje vindt men kostelijke beschrijvingen over het leven aan boord van de oude „Tromp". Vele marine-mensen zullen het wel kennen. Rustig doorgaan In onze discussie over de werkende huismoedpr horen we nu de stem van een van haar- collega's. Naam en adres zijn bij Pieter bekend: ,J)at je een groot respect hebt voor de werkster, die 's morgens of des avonds uit werken gaat, kan ik me begrijpen. Dat respect kun je hebben als je ons ziet werken, als je ziet wat wij doen. Ik heb mei veel aandacht de brief van die vrouw gelezen, omdat ik zelf ook 's avonds werk. En ik ben moe der van vier kinderen. Daarom wil ik graag mijn mening eens geven. Uit weelde doen wij dit niet. Wij vrouwen weten zelf wel wat uiij tekort hebben in ons gezin. Zorgen al die pratende buren, familieleden of ken nissen ervoor, dat dit tekort wordt aangezuiverd? Als zij dit deden, kon den wij thuisblijven en behoefden zij zich niet te ergeren. Dat er 'n beetje jaloezie in zit, ge loof ik vast. Wij werken hier met een tiental vrouwen, waarvan de meesten gehuwd zijn. Maar ik geloof niet, dat er een zich wat van die kletspraat jes aan sou trekken. En dus, geachte collega, ga rustig door met je zo moeilijke taak. Zij is vooral zo moeilijk na je eigen dag taak thuis. Trek je niets aan van een ander". Pieter heeft in zijn spreeuwenleven vele merkwaardige vragen moeten be antwoorden. Hier komt er weer zo een: „Mijn kat vangt veel ratten en eet ze helemaal op. met staart en al. Nu zeggen de buren, dat ik mijn kat die ratten moet afnemen. In rattestaar- ten zou ni. vergif zitten. Is dat zo? tr by voorbaat hartelijk dankend," al dus vraagt mevrouw S. uit Rotter dam. Vergif in een rattestaart? Pieter heeft daar werkelijk nog nooit van gehoord. Ik zou zo zeggen: laat uw poes gerust die ratten met huid en haar consumeren, want het dier doet er goed werk aan. De kat kan zich natuurlijk in zo'n lange staart verslikken. Maar dat is dan ook het enige gevaar Aanbod Met veel genoegen hebben wij van daag de volgende aanbiedingen opge schreven: een ledikant met bed (be stemd) van H. uit de Kotterdamsestraat, een eenpersoons ledikant (bestemd i van O van de Boderljselaau, een tweeper soons ledikant van N. uit de Overijsselse straat en twee fauteuils, twee stoelen en een vulkachel {alles bestemd) van Van de K. utt de Raephorststraat., Van M. van de Westzeedijk hebben wij twee haarden (bestemd) genoteerd, een for nuis van Van P. uit de Pluymhoefstraat.. kleding en schoeisel van G. van de Mathenesserdijk. een leunstoel en een lamp van O. uit de Zeisstraat en reis- bonnen van W. uit de Finsestraac. Voor de plantenliefhebbers kregen wij drie grote begonia's met slerpotten. Alle vrienden hartelijk dank. Verhes Het dochtertje van mevr. Hartman, Van Heusdestraat 15. verloor op 29 juni in de omgeving van de Boezemstraat Boezemsingel een zlivercu armbandje met een hoefijzertje er aan. De goud bruine step met blauwe wieltjes van Marian Boer. Adriaan Nlmantstraat 37. Is op 19 september ln de tuin achter de woning verdwenen. Wie kan er Inlich tingen over geven? Vondst De heer Van Oeveren, Pieter Langen- dijkstraat 40, vond vrijdagavond bij het Marconlptein een regenjas. Afhalen des avonds na zeven uur. Een grijs wollen vest ontdekte mevr. Friedericb, Aagje Dekenstraat 23, twee -weken geleden in het grasperk op het Marconlpiein. Af halen na 4 uur. BIJ de fam. Kronenberg, Jensiusstraat 2, berust een op de Schie- kade gevonden schild van de Kon. Ned Toeristenbond (voorheen AH.WJ. Dit schild kan na vijf uur worden afgc- Imaid. Bij de fam. De Lange, Oranjeboom- straat 337b. berust een gevonden wit kinderschoentje, maat 20. De heer Ber- voets, Wolphaertsbocht 324. beeft in Den Hertlgstraat een etui met sleutels gevonden. Dierenrijk Zondag ls een zwarte hond van de Wolphaertsbocht af, met Jople Pietera. Fazantstraat 150a, meegelopen. Wie ls de eigenaar? Mevr. Hazenbroek, Kerkedljk 191, ver- zorgt sinds 15 september een zwart harige hond die op deze dijk rondzwierf. Advertentie IJl. Jachtopziener J. D. Jansen uit 's Graveland. Met scherp oog en vaste hand regeert hij zijn groene rijk, harde maar ware vriend der natuur. (Van een onzer verslaggevers) Nederland wordt dit jaar een im migratieland. Voor het eerst sinds 1959 zuilen er meer mensen ons land binnekomen dan er vertrekken. Dit is het resultaat van een sterke daling van de emigratie. Uit het vijfde rapport over de emi gratie, waaraan wij bovenstaande prognose ontlenen, blijkt echter dat sinds 1946 niet minder dan 307.312 Nederlanders ons land verlieten om elders aan een nieuw bestaan te bou wen. Van hen gingen er tot eind 1957 bijna 1000 naar Argentinië, 88.334 naar Australië, 3.628 naar Brazilië, 124,398 naar Canada, 15.478 naar Nieuw Zeeland, 1450 naar Rhodesia en Nyasaland, 44.649 naar de Ver enigde Staten, 25.946 naar Zuid- Afrika en 2.543 naar andere landen buiten Europa. In vergelijking met 7955 toonde 1957 vrijwel gelijkblijvende vertrek- cijfers en een bescheiden stijging van de netto-emigratie. De aanmeldings- cijfers hepen echter terug van 54000 to 45000. De netto-emigratie gaf in 1957 een vertrek overschot van 12.501 te zien tegen 10.981 in 1956. Van de emigranten, die door be middeling van de emigratie-organen vertrokken kwam sinds het einde van de oorlog 4,5 percent terug naar Nederland. In 1957 verleende de Nederlandse regering 20 families, met in totaal 47 personen, hulp bu de te rugkeer naar ons land De Oo„tdiiitse Volkskamer komt woensdag bijeen voor het aanhoren van een regeringsverklaring en voor de stemming over een wetsontwerp betreffende de verkiezingen welke op 16 november zullen worden gehou den. trr-t'. De oudste nog schrijvende journaliste in de Verenigde Staten is Clara Jane Hallett te Hyannis in de staat Massa chusetts. Het is misschien overdreven te zeggen, dat zij haar eerste artikelen nog met de ganzeveer schreej, maar het is een feit, dat zij honderd jaar gelden werd geboren en nog altijd de pen (of de schrijf machine) hanteert. Al veertig jaar lang ontvangt de Barnstable Patriot haar wekelijks artikel. Hoe lang nog? Vermoedelijk tot Clara's laatste snik, want wie met schrijven begint weet meestal niet meer van ophouden. (Van een onzer verslaggevers) Een van de vier wachtmeesters van de Rijkspolitie, die vorige week dinsdag dienst hadden in het rechtbankgebouw in Den Haag, moet de 26-jarïge bouwvakarbeider G. van R. naar het toilet hebben laten gaan en hem daarmee gelegenheid hebben gegeven te ontsnappen. Maar ook na het verhoor van Van R., die zich gistermorgen weer bij de politic meldde, is niet komen vast te staan, wie van de vier het is geweest. gerezen''ster aan de Limburgse poli tieke hemel. Hij is landelijk voorzit ter van de Jongeren-KVP. In maart van dit jaar werd hij tot statenlid gekozen voor de KVF en in mei tot raadslid van Hoensbroek. Dit laatste echter niet als KVP'er, zoals men zou verwachten, maar als lijsttrekker van de zogenaamde Katholieke Vemieu wingsgroep, een van de vele semi- politieke groeperingen die getracht hebben in de Hoensbroekse raad een vertegenwoordiging te krijgen. Op 2 september werd de heer Ton naer meteen wethouder, al was het dan dank zij zijn eigen stem. De stem menverhouding was namelijk tien tegen negen. Omdat het de eerste stemming was mocht hij zich zelf nog kiezen zonder onreglementair te handelen. Het verloop van de kegelpartij, waarop de Hoensbroekse wethouders verkiezingen zijn gaan lijken, is zelfs voor de Limburgse tradities op dit punt, nogal opzienbarend. Bij de stemming op 2 september kwamen uit de bus de heren Moo- nen (eigen lijst), Tonnaer en Boss (beiden kath. vernieuwing)Terstond na de verkiezing van de heer Boss bieek echter dat er een fout was ge maakt. Er kwam een nieuwe stem ming met als resultaat: Boss eruit- en Van Hoof erin. Maar naderhand bestudeerden sommigen de wet nog eens en zij deden daarbij de ontdekking dat nu de heer Van Hoof weer onwettig ge kozen was. Zo volgde op 9 september een nieuwe vergadering. De heer Van Hoof rekende op legalisatie van zijn pas verworven post. Hij had echter misgerekend. De heer Mannens werd wethouder. De heer Van 't Hooft was er ook niet. Hij -liet door burgemeester Mar tin een in vaderlijke bewoordingen gestelde brief voorlezen, waarin hij stelde dat hij het geven van lessen aan de ulo-school belangrijker vond dan deze vergadering. De heer Van de Berg onthield zich van stemming over de motie. De voorzitter liet dat passeren, ofschoon het tegen het reglement van orde was. Toen de heer Sterrenberg (arb.) hierop attendeerde liet de voorzitter de heer Van de Berg even in en uit de vergadering lopen. Dit ten teken dat hij geacht moest worden niet aanwezig te zijn geweest Wettelijk Is het zo geregeld, dat de raad minstens veertien dagen na het aannemen van deze motie van wantrouwen tegen wethouder Ton naer, hem zyn wethouderschap kan ontnemen. Het ziet ernaar uit dat dit ook inderdaad zal gebeuren. De onderwijzer Honnaer is een snel Van R. wees wel 'een van de politie mannen aan, maar uit het onderzoek, dat de districtscommandant van de Rijkspolitie heeft ingesteld, is geble ken, dat deze man het beslist niet kan hebben gedaan. Datzelfde geldt voor een andere wachtmeester, die door een van de gedetineerden, die het gebeurde gezien had, werd genoemd. De twee wachtmeesters, die naar de mening van de districtscom mandant de fout hadden kunnen maken, zijn niet aangewezen, zodat het nu wel bijzonder moei lijk wordt om de schuldige er uit te halen. De wachtmeesters zelf blijven zwij gen en ook de poging van de com mandant hen uit hun tent te lokken door een van de vier anderhalve dag (Van een onzer verslaggevers) De NVSH, de Nederlandse Ver eniging voor Seksuele Hervor ming, opgericht in 1946, heeft gisteren de koninklijke goedkeu ring op haar statuten gekregen. Dit betekent, dat de vereniging nu rechtspersoonlijkheid bezit. Reeds in april 1950 was de ko ninklijke goedkeuring aangevraagd. Het heeft dus ruim acht jaar ge duurd voordat het verzoek van de NVSH werd ingewilligd. De vereniging heeft in die periode een enorme groei doorgemaakt: m 1950 53.000 leden, thans 135.000. De NVSH telt negentig afdelingen, ver spreid over het gehele land. Van de leden is 33 percent Nederlands her vormd, 19 percent rooms-katholiek, heeft 11 percent een andere gods dienst en is 37 percent buitenkerke lijk. Klaas Brum, de 58-jauge matroos van de Amelandse reddingboot 'Dr. H. W. van Rietschoten' is gistermid dag in de machinekamer tijdens het schoonmaken van de motor overle den. Verondersteld wordt, dat hij de dood vond door het inademen van benzinedampen. De schipper van de reddingboot, Botte Ney. vond 't levenloze lichaam van Bruin. Donderdag za! Botte Ney het commando overdragen aan schipper Jan de Jong. Dit had reeds eerder zullen gebeuren, maar schipper Ney vond. dat de boot eerst moest wor den opgeknapt Hij wilde hem tot in de puntjes verzorgd afleveren. Bij deze 'grote beurt' hoorde ook het schoonmaken van de motor, waarvoor Klaas Bruin gistermiddag in de machinekamer afdaalde. met vakantie te sturen, heeft geen resultaat opgeleverd. De gedetineerde Van R-, die door de onvoorzichtigheid van de Rijks politieman kans zag te ontsnappen, heeft zich zes dagen weten schuil te houden bij vrienden en kennissen in Den Haag. Op den duur werd de spanning van dit „onderduikers"- leven hem te groot en besloot hjj zich aan te geven. Hij is wegens diefstal len veroordeeld tot tien maanden ge vangenisstraf en ter beschikkingstel ling van de regering. Gisteren is te Sneek op 79-jarige leeftijd de heer P. Sikkes overleden. Hij was oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Pieter Sikkes werd op 26 december 1878 te Hindeloopen geboren. Na zijn opleiding voor de gemeente admini stratie was hij achtereenvolgens werkzaam op de gemeentesecreta rieën van Hindeloopen, Zaandam en Groningen. In 1915 werd hij benoemd tot gemeente-secretaris van Sneek. Voorts was de heer Sikkes lid van de partijraad van de voormalige SDAP, en maakte hij deel uit van Provinciale en Gedeputeerde Staten van Friesland. Van 1937 tot 1941 had hij voor de SDAP zitting in de Eerste Kamer. Hij was ridder in orde van de Nederlandse Leeuw. De crematie zal donderdag op Westerveld geschieden. In de spoedeisende raadsvergade ring van gistermiddag was de anar chie compleet. De woorden leuge naars, verraders en bedriegers vlogen als rotte appelen door de zaal. De volgestouwde publieke tribune kon de vertoning al niet eens meer verma kelijk vinden, want er heerste door. gaans een ernstig zwijgen. De heer Van Hoof en de ex-com munist Grein ranselden de voorzitter en wethouder Tonnaer als voorman van de Katholieke Vemieuwingsgroep af met een selectie van de meest vérgaande beschuldigingen. Burgemeester Martin kon zijn ver dediging 'Ik beken myn fouten, maar er is werkelijk van moedwil geen sprake geweest' nauwelijks uitgesproken krijgen door de inter rupties van de heer Grein. De heer Simons van de groep- Moonen was zijn zenuwen nog het best de baas. Hij zette uitvoerig uit een hoe de driemansfractie van Ka tholieke Vernieuwing aanvankelijk met zijn groep (vier man) tot over eenstemming was gekomen over een college van Moonen, Tonnaer en Si mons. Maar in de laatste dagen voor de wethoudersverkiezing had de ka tholieke vemieuwingsgroep hem laten vallen. 'De marionettengroep!' riep de heer Simons vol minachting uit. 'Ik had van Tonnaer een mannelijker houding verwacht gezien ook al het goeds dat het gezin-Tonnaer aan mü persoonlijk heeft te danken.' Wethouder Tonnaer hield een uitgebreid betoog met als slotsom: 'Wij hebben geen achterbaks spel gespeeld.' Halfweg bleef hij plotse ling steken 'neemt het me niet kwalijk, heren, ik ben de draad kwijt.' Geroep: 'Dat hadden we al veel eerder in de gaten.' Ondanks de bezwerende vermaning van burgemeester Martin om er toch een eind aan te maken, ging de stemming over de motie van wan trouwen, ingediend door de heer Simons, door. De beide PvdA-raadsIeden Van der Veen en Sterrenberg hadden zich als vertegenwoordigers van een p o li- t i e k e partij de enige in de Hoensbroekse raad wUselijk niet in de ruzies gemengd. Voordat de motie tegen wethouder Tonnaer In stemming kwam legde de heer Van der Veen echter een verkla ring af die als een van de spaarzame verstandige geluiden door de publie ke tribune hoorbaar werd gewaar deerd. 'Het ls voor ons onbegrijpelijk,' zo zei de heer Van der Veen over de voorbereiding van de wethoudersver kiezing. 'hoe de voorzitter van de Katholieke Vemieuwingsgroep, zijn de de op één na grootste groepering in de raad, het zich kon veroorloven voortdurend vrijblijvende standpun ten in te nemen. Men dient zich bij voorbesprekingen over wethouders verkiezingen zijn nolitieke verant woordelijkheid wel bewust te zijn.' De beide socialisten stemden voor de motie van wantrouwen tegen wet houder Tonnaer. De bekende uitbreker Manus Oly gaat een nieuw leven beginnen in Purmerend heeft hij een café opge zet, dat de naam draagt van „Het Heiletje". Hij wil een degelijk burger worden, Om dat duidelijker aan te tonen is hij ook nog getrouwd. Ma nus Oly zegt definitief een streep onder zijn verleden te hebben gezet. Hoe verleden was, is binnenkort te lezen in de vrolijke memoires van Manus, die van de h&nd van Willem van lependaal zullen verschijnen on der de titel „Wij en Manus Oly". Met dit boek neemt Manus afscheid van de wereld van jongens die een af wijkende opvatting hebben over be zitsvorming. (Van een onzer verslaggevers) Een felle uitslaande brantl heeft vannacht in Schiedam de zold». •- verdieping van het fictief entrepot van de wijnhandel Hoogerwer Cliabot en Visser, Van Straelen, Monsieur en Erkelens N.V. aan de Lange Haven in as gelegd. De schade, die op ongeveer tachtigduizend gulden wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. Het aangrenzende pand, waar zich de kantoren bevinden, liep veel waterschade op. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister. Een surveillerende politieagent ontdekte om ongeveer kwart over twee de brand. Binnen tien minu ten was de brandweer paraat en met acht stralen ging men het pand, dat meteen als een fakkel brandde, te lü'f. Het vuur beperkte zich voorname lijk tot de zolderverdieping waar het in de daar opgestapelde emballage een gewillige prooi vond. Het hout- Advertentie IM. WW// V/'j/ï Vlot, royaal model, zeer sterke en warme kwaliteit keperflanel, leuke uitvoering in twee (wasechte) kleuren... pantalon met elastische band; d&t Jongensmarktkoopje kunt U niet voorbij laten gaan! Een pyjama van klasse voor slechts Leeftijd 5 jaar Wi) m kleine stijging per maat B werk van het oude pand werkte sti mulerend en weldra sloegen de vlam men dan ook door het dak, meters boven de huizen uit. Vanaf de ladder bestreed de brand weer het vuur met een waterkanon. In bet begin liet de brand zich ernstig aarv.ien en achtte men gevaar voor de belendende percelen, het kantoor van de firma Cliabot en Vis eer en het gebouw van het Leger des Heils, niet uitgesloten. Het gezin althans, dat in het laatste pand woont, werd ijlings by anderen onder dak gebracht. Toch gelukte het de brandweer de brand te lokaliseren en binnen drie kwartier had men het vuur onder controle. Bij de brand waren aanwezig de hoofdinspecteur van het brandwezen D. v. Lange uit Den Haag en de dis trictsinspecteur van het brandwezen in Zuid-Holland, J. B. M. Roelofs uit Utrecht. Advertentie IM. Hebt U al kennissen gesproken, die een bontmantel gekocht hebben bij Wossen? Dan zult U gehoord hebben van de mooie collectie en de ruime keus en hoe tevreden ze zijn met hun rijke bezit, dot thans bij Wassen voor zo'n ongelooflijk lage prijs te koap is. Nog slechts 7 dagen, t/m dinsdag 30 september, krijgt U onze extra zomerkorting van 15%. En zo koopt U nu nog een leuk kort model bontmantel in een mooie kwaliteit "SS Lapin voor B B®»® (135.- min 15% zomerkorting) Een moderne lange bontmantel in Lamb Leg kost U thans slechts (265.- min 15% zomerkorting) Bekijk zelf op Uw gemak onze praentige bontmantels in Persianer Pattes, Kidvel, Nertz Murmel, Yemen, enz. Moderne coupe en vakkundige verwerking garanderen U een trots en waardevol bezit. En mocht U de uitgave van het geheie-bedrag- ineens niet passen, dan adviseren wij U gaarne onze mogelijkheid ROTI ERDaM: "Cuy Centrum" Binnenweg» tel. 13 0375 Dorpsweg hk. Katendrechtse Lagedijk, tel. 74 259 DEN HAAG; Spui hk. Kalvermarkt, te!. 18 2148 (Van onze kunstredactie) Naar wij vernemen is de stichting Het Gelders Orkest voornemens dc Hongaarse dirigent Carl Garaguly met ingang van het volgend seizoen voor de tijd van drie jaar te be noemen tot dirigent van Het Gel ders Orkest. Garaguly leidt thans het Bergens Symfonie Orkest in Noorwegen. Het vorig seizoen heeft hij een aantal zeer geslaagde gast- concerten van HGO gedirigeerd. Garaguly werd 111 1902 in Hongarye geboren. Geen van de Nederlandse orkesten heeft op het ogenblik een buiten landse dirigent HGO zal wat dit betreft een unicum zijn. LEXINGTON (Reuter, AP). Gouverneur Faubus van Arkansas heeft gezegd, de middelbare scholen van Little Rock maandag te zullen openstellen, vermoedelijk ais particuliere instellingen. Hij verklaarde, dat de federale regering misschien maatregelen zal nemen om de openstelling van de scholen onmogelijk te maken. „Als zij dat doet, draagt ze de verantwoording voor het nog langer gesloten blijven van de scholen", wa„ zijn commentaar. Acht negerleerlingen uit Van Bu ren City, Arkansas, hebben gisteren de lessen gevolgd op een vroegere „blanke" middelbare school. Veer tien dagen geleden bracht hun komst een opstand teweeg op school. De blanke kinderen dreigden de neger- scholieren te verwijderen. De neger leerlingen verlieten daarop de loka len. De integratie verliep gisteren zon der moeilijkheden. Zeventig leerlingen van de door dc gouverneur te Norfolk in de staat Virginia gesloten middelbare school hebben een petitie ingediend, waarin zij verzoeken hun school te herope nen. Ook onder de meer dan duizend leerlingen van de gesloten midd >1- bare school te Charlottesville m Vir ginia circuleert op het ogenblik een petitie, waarin de gouverneur wordt gevraagd de school te heropenen.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2