Grootste wij kvereniging heeft nu een eigen zaal Singelkwartier pacht Feestzaal Marijke Nederland is verrukt van IJslandse IJzersterk paardje aardt hier goed Weer of geen weer'kwam als steen in de zondagsvijver Clubhuis kreeg meer kleur Vechtlustige inbreker na spannende jacht door politie gepakt Achterlicht en agent D. Roodenburg zegt stadhuis vaarwel IvAO-nieuivs DORSTIGE INBREKERS Uitslagen SBKC Van Gorsel ook in Hoogvliet Jubileumcoiicours van 4De Alfer Burgerlijke Sland Leger des Heils houdt bazaar Wisselkoersen L. en V. start met filmavonden Lezing Hmnanitas trekt weinig leden Verfkwast verjoeg grauwe kilte HET VRIJE VOLK WOENSDAG 1 OKTOBER 1958 PAGINA 4 (Van onze landbouwredacteur) 'Mevrouw Uitenbogaart: mijn buurman en ik zouden wel eens wat meer willen weten over die IJslandse paardjes. Hebt u er nog hier?' „Ik wil vanavond wat je noemt nu eens echt „onder mekaar'' zitten, geen plechtigheid, want plechtigheid is ook niet iets dat in mijn radioprogramma „Weer of geen weer", waar ik u over ga vertellen, ter sprake komt," aldus begon de radioman Bert Garthoff gisteravond voor de leden van de NVV-Bestuurders- bond zijn causerie. Garthoff zette daarom ook demonstratief het lessenaartje, dat op de tafel stond, op de grond en ging op de tafel zitten, terwijl hij zijn benen op een voor hem staande stoel liet rusten. „Mijn vak is me aan 't hart gebakken," zo vervolgde hij, :,als iedereen evenveel plezier in zijn werk heeft als ik, dan moet iedereen wel gelukkig zijn." „Weer of geen weer", het programma waar zijn causerie voornamelijk over ging, is, aldus Garthoff, gekomen als een steen in de stille zondagsvijver en dat is het eigenlijk nog. Het springt nog steeds volkomen uit bij de andere zondagochtend programma's. Hoe is het eigenlijk ontstaan? (Van een onzer verslaggevers) Het Schiedamse clubhuis voor ongeorganiseerde jeugd „St. Joris Doele" is niet langer een „oud, kaal en grauw gebouw", zoals wij destijds schreven. Oud is het nog wel, maar de andere bijvoeglijke naamwoorden kunt ge schrappen. Bijna een maand lang zijn acht jongens onder leiding van enkele ouderen, onder wie een beroepsschiider, avond aan avond erin bezig geweest met verfkwast, hamer en hout. En als de jongens en meisjes vanavond, als het clubhuis zijn deuren opent omdat het win terwerk aanvangt, binnenkomen, zullen zij het resultaat van al dat werk kunnen zien. Bewoonbaarder Geld nodig Blijven liggen Smid slapeloos Hard zijn Tractor vervangen In tuin (Van een onzer verslaggevers) Het Singelkwartier, de grootste en oudste wijkvereniging van Schiedam (bijna 900 leden en 27 jaar oud), heeft nu eindelijk een eigen verenigingslokaal, de feestzaal Marijke in het Broersveld. Tijdens een kleine plechtigheid heeft gisteravond de eigenaar, de heer Van Wijk, de zaal aan het bestuur van de wijkvereniging overgedragen. Het Singelkwartier heeft de inventaris gekocht en de zaal zelf gepacht voor vijf jaar. Nu is dus een einde gekomen aan de toestand, dat voor de vele bijeenkomsten van de vereniging en haar onderafdelingen de zaal maanden tevoren moet worden besproken. Anderzijds is het niet zo, dat de vereniging vijf jaar lang avond aan avond Marijke nodig heeft. Het Singelkwartier zal dus op zijn beurt de zaal wel eens verhuren voor bruiloften en feesten. In het pas verschenen nummer van Oase, het blad vaji de Schie damse RHBS en de MMSwordt onder de titel 'Ik heb gehoord een relaas gegeven van de nacht, die de hoofdredacteur van Oase, Jovaan Deenkamp, op het politie bureau te Schiedam heeft door gebracht. Jovaan Deenkamp fietste, aldus het aitikel, voor het vei schijnen van het eerste nummer van Oase des nachts om half een rond om wat blief jos bij lei aren in de bus te depo neren Hij deed dat echter zonder bi andend achterlicht Ben agent, die dit zag en wie het vreemd voorkwam dat de jongen zo laat nog op straat was. nam Jovaan mee naar het po litiebureau. Nadat hy had zitten piekeren over het feit, dat hem op het bureau had gebracht, dacht Jovaan aan zyn war me bed en begon m slaap te doezelen. Wij citeren verder: 'Maar dat was met de bedoeling! Iedere keer, op het moment dat Jovaan Deenkamp op het punt stond naar dromenland te leizen ,was daar de stompende arm van de dienaar der gerechtigheid om hem te doen beseffen, dat hij had kunnen slapen, als hij niet zo dom was geweest om met een niet bran dend achterlicht 's nachts om half een over straat te rijden. Jovaan besloot dan maar te gaan lopen Drie passen heen, drie passen terug! Net als iemand die m een cel zit opgesloten. En of het nu was, dat de agent gek werd van zijn heen-en- weer gedraaf, of dat het weikelijk het opkomende zonnetje was, ik weet het met, maar m ieder geval zei hij ,,'t Is vier uur Je kunt gaan. Het is nu licht genoeg Jovaan vertrok met een niet al te vriendelijke gedachte over de Schie- damse politie.' Naar aanleiding van dit artikel hebben wij ons tot de politie te Schiedam gewend. Hoofdinspecteur W H. Loesman kon er geen medede lingen over doen. maar zegde toe een onderzoek te zullen Instellen, Speciaal voor de overdracht waren het vei enigingsbestuur en de besturen van de onderafdelingen naar het Broersveld gekomen. Voorzitter A. Teerds memoreerde In het kort de groei en de bloei van de wijkveieniging, die gekenmerkt woidt door veel bijzondei e gebeurte nissen. En gisteren was het voor Het Smgelkwaitier weer zo'n bijzondere dag. Een lang gekoesterde wens, aldus de heer Teerds. is na 27 jaar ijveren eindelijk m vervulling gegaan. Jaren lang heeft het bestuur dag in dag uit de deuren van het gemeentebe stuur en andere instanties platgelo pen om een eigen lokaliteit voor het omvangrijke werk van de wijkvereni- glng te kiygen. Het lukte niet. Muurvast Kort geleden deed zich ineens de mogelijkheid voor de zaal Marijke te De Schiedamse hengelveremging „De Alfer" hield zondag tg.v. het twintigjarig bestaan een concours in de Delftse Schie, waaraan elf vereni gingen en een groot aantal mdividu- elen deelnamen Fraai weer, goed viswater en orga nisatie werkten mee om dit concours te doen slagen. De korpsprfjs werd gewonnen door de Vlaardmgse hengelver De Kruis- voorn met 18 maatvrssen met een to- taalgewicht van 732 gram. Er waren twintig individuele prijzen, de eerste vijf waren voor: 1. H. van der Velden, 2 N. van Leeuwen. 3. A. Kaufman, 4. M. Wijnhorst en 5. J. de Boer. Geboern: Denis, zv D. Lagarde en D. C van der Vaart, Annette M.. av J. A. van Gaaien en M. J Vrauw- deunt; Honore Lzv L. Hoppel en W. Zilver: Antje J dv D. Boven en H Pelgrim; Peter F., zv G. F. A. A van Leeuwen en A. van Os. Overleden: H. Steenbergen, Tl jr; G. Kreuk, 73 jr, echtg. van A van der Zouwen; W. van Hof ten, 54 jr, echtg. van A H. Verkouw; M. M Langelaan, 74 jr, echtg. van L. J. van Koppen. Gistermiddag heeft de heer D. Roo denburg, na bijna 40 jaar op het Vlaardingse stadhuis werkzaam te zijn geweest, de gemeentedienst we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd verlaten. Na eerst ontvangen te zijn door enige leden van het college van bur gemeester en wethouders vond een afscheidsbijeenkomst plaats met de collega's van de afdeling bevolking, burgerlijke stand, militaire zaken en verkiezingen, waar hij velé jaren als bevolkingsagent en later als bureau- ambtenaar werkzaam was. Hem werd namens het personeel van de le afdeling een fraaie stoel aangeboden. Hierna werden ook de andere collega's van het stadhuis in de gelegenheid gesteld afscheid van hem te nemen Ten slotte kan nog worden mede gedeeld, dat de heer G. P. Hartman, thans hoofdbode-concièrge ten stad- huize de plaats van de heer Rooden burg zal innemen, terwijl de bode A. van der Knaap m.i.v, 1 oktober a.s. als hoofdbode-concierge zal optreden. Volgens het maandbericht van het Instituut voor Arbeiders Ontwikke ling, afdeling Schiedam, bezichtigt het IvAO op dinsdagavond, 14 ok tober, om acht uur in het Stedelijk Museum de tentoonstelling „Gesel van de oorlog". Conservator Pierre Janssen zal een toelichting geven. „Indrukken van een jaar verblyf m Amerika". Over dit onderwerp zal dr J. M Lodewyks donderdag 23 ok tober in het Volksgebouw een film avond verzorgen. „Ontmoetingen met kunst". Onder deze titel is m het winterprogramma een cursus van vier avonden aange kondigd. De eerste cursusavond is op woensdag 22 oktober m het museum, aanvang acht uur. Behandeld wordt de zeventiende eeuw. Beeldende kunst, muziek en poli tiek uit die tijd zullen worden bespre ken. Toelichting met dia's en gram mofoonplaten. pachten. Vooi bereidingen weiden direct getioffen. „Ik wist niet dat er zoveel aan vast zat," vertrouwde de voorzitter zijn bestuuis- en onderbe- stuuisleden toe „Een notaris kwam eraan te pas, getuigen kwamen er aan te pas en handtekeningen kwa men eraan te pas Ik geloof wel. me neer Van Wyk, dat we nu muurvast aan het contract vastzitten Alle aanwezigen brachten een heildionk uit op de overdracht van de feestzaal Marijke, die m de ko mende vijf jaar zal worden beheerd door de tweede voorzitter, M. van dei Steen Was het voorheen dus zo, dat het maanden tevoren moeten bespreken van de zaal een rem legde op de acti viteiten van Het Singelkwartier, een eigen zaal zal voortaan alleen maar opbouwend werken. (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag is in het gebouw van het Leger des Heils aan de Lange Haven te Schiedam een bazaar ge opend, waar men levensmiddelen en gebruiksartikelen rechtstreeks kan kopen of ze kan verkrijgen door mee te doen aan een soort loterij, waarbij elk lot een „prijs" geeft. Bovendien kan men er een verfrissing gebrui ken De bazaar is vanavond voor het laatst geopend van half acht tot om streeks tien uur. Ingebroken is m de voetbal keet van GTB aan de Haven- di]k te Schiedam. Men is bin nengekomen door een klap- raam open te breken. Ont vreemd zijn 15 flessen Choco mel en 38 flesjes limonade, waarvan er enkele gedeeltelijk ter plaatse zyn leeggedronken De politie vermoedt, dat dit het werk is geweest van doi- stige kwajongens. De Schiedamse bedrijfsklaverjas- competitie (SBKC) is nog steeds aan de gang. De uitslagen van de laatst gespeelde wedstrijden zijn: Afdeling A: BWFDe Geer 33: GWStandaard 42; SparVlug 3 —3; Excelsior—QTB 3—3. Afdeling B: VincentDe Geer 4 2; STWUnique 42; Standaard GW 3—3; Excelsior was vrij. 30 SEPTEMBER Engels pond 10,55t—10,568 Amerlk. dollar 3,778—3,778 Franse frank89,82589,925 Belgische frank 7,5887,591 Zwitserse frank 56,4986,54 Zweedse kroon72,9072,95 Duitse mark 90,32—90,37 Deense kroon 54,6154,66 Noorse kroon 52,8062,85 Zwitserland (vrij) 88,075—88,125 Canada 3,862—3,87 De Vlaardingse sportschoolleider J. van Gorsel houdt het oog op de toe komst gericht. Ongeveer veertien da gen geleden is hij naast zijn Vlaai- dmgse school een sportschool in de „stad van de toekomst" Hoogvliet begonnen In een tot jeugdhuis ver bouwd keikje in Hoogvliet geeft Van Gorsel en diens assistent G. Burg- hardt nu lessen aan rond vijftig leerlingen. Het instuifwerk van de CJV „Lief de en Vrede" te Vlaardmgen zal za terdag starten met een filmvoorstel ling in de zaal aan de Ged. Biersloot, verzorgd door de Fico. Voor de eerste maal kunnen de oudere leden van L. en V. kennisma ken met het nieuwe toestel, dat aan het begin van dit jaar is aangeschaft. De titel van de ontspanningsfilm, die vertoond zal worden, is „Mijnheer de gouvernante". De avond zal om 8 uur beginnen. Slechts een tiental belangstellen den was gisteravond naar de boven zaal van het Kolpabad gekomen, om de avond van de" afdeling Vlaai-din gen van Humanitas bij te wonen. Die tien leden hebben belangstellend ge luisterd naar een betoog, dat mej. C. H. Loen hield over gerepatrieerden uil: Indonesië. De bijeenkomst, die besloten werd met de afhandeling van een huishou delijke agenda, stond onder leiding van voorzitter A. Hak. Twee Gelderse boeren op witgelakte klompen stellen deze vraag aan een kleine, energieke vrouw, die In Voorthuizen bij Barneveld een hoenderpark beheert en daarnaast sinds enige tijd ook als eerste IJslandse ponies in Nederland importeert. Binnen enkele weken komen er m Voorthuizen weer vijftig van déze paardjes aan. Kleine, kittige ponies, die m kleur varieren van het diepste zwart tot de lichtste voskleur en. appelschimmel. Paardjes, die reeds nu door kleme boeren en liefhebbers van een klein riipaard met spanning wor den verwacht. Van hemde en verre komen kleme boeren naar de IJs landse paardjes kijken Deze boeren zijn samen per auto van hun kleine weidebednjven gekomen om met eigen ogen te zien, hoe de pony's er uit zien. Voor hun bedrijf was een SheT- landse pony te klem, maar de afmetingen van de IJslander staan hun wel aan. Zo komen dagelijks vele bezoekers in Voorthuizen om werk- en nj- paardjes te bestellen. VLAARDINGEN Vaïigstberich- ten van woensdagmorgen. VI 78 200 k nog 20 netten, VI 79 2 k. VI 172 17 k VI 203 12 k, VI 208 thuisv.. VI 216 14 k, VI 97 40 k. VI 114 30 k, VI 115 40 k, VI 197 140 k, VI 199 100 k, VI 14 5 k'Prijzen van'gisteren, ^Trawlharmg. jhij verder, „eén seizoen heb ik met jriyzeii .5 Ha Wm enmenrewprirt doch „Een programma als dit ontstaat m eerste instantie uit een idee. Op de wekelijkse programmavergade ring oppert iemand een Idee om eens iets op de zondagochtend te doen, dat afwijkt van de kerkdiensten en ge wijde programma's, die er altijd zyn en dan wordt zo'n idee breedvoerig besproken. Als men dan besluit om het te doen, dan wordt er gezegd „Dat doe jij dan maar" en zit je nu toevallig in de richting van waarheen dat gezegd wordt, dan ben je 't haas je," aldus Garthoff, „en dat was ik toen ook." „Het is nu al weer een paar jaai geleden dat we begonnen." zo vertelt Volle haring 46,10. voile en maatjes Gabri de Wagt samengewerkt, doch 39L4I.7O,yie haring 37,60—37,80, toen andere werkzaamheden deze steurharmg 37 60—38—, 34 90—36.50, makreel man m beslag namen, heb ik het I met andere medewerkers gedaan. Aad Bos is een onmisbaar medewer ker. Deze bekende VARA-figuur heeft een onovertrefbare neus voor goede plaatjes en verzorgt dan ook al het discotheekwerk. Daarnaast is er de man die maar vier minuten spreekt en eigenlijk toch de belangrijkste fi guur Is, namelijk „Gerrit". Deze Gerrit is eigenlijk de sleutel man van het hele programma, want hjj verzorgt het weerpraatje in zijn eigen bewoordingen. Hij vertelt u of u uw jasje mee moet nemen of er goed aan doet uw zwembroek in de zijtas te stoppen als u een eindje gaat fietsen. „Toen wy met het programma be gonnen," aldus Gaithoff, „besloten we er een weerpraatje In te brengen, het heet ten slotte „Weei of geen WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en 8 uur: The bridge on the rlver kwal MONOPOLIE-THEATER, 2, 7 en 9 uur. Achterdocht. Apotheek: Rembrandt, Rembrandtlaan 5 Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur. expositie „Gesel van de oorlog Diversen: GROTE KERK, 8 uur- Orgelconcert door Jacq P. Bekkers m m.v. Qerda v. d Schaaft', sopraan MUSIS SACRUM, 8 uur. voetbalver. Vegla, feestavond. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 UUL„., The bridge on the river Kwal. Geen avondvoorstelling MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en S uur. Achterdocht. Apotheek: Rembrandt, Rembrandtlaan 5 Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur. expositie „Gesel van de oorlog Diversen: PASSAGE-THEATER. 8 uur: Ver. tot behartiging der belangen van tbc- patlfenten, propagandafeestavona. Wij bewaren nog een herinnering aan het clubhuis, toen we het maan den geleden bezochten: afgebrokkel de muien en plafonds, gaten m de vloeren kale panelen, kale deuren ontverf'de wanden, hier en daar nog 'n restje vuil crème of keukengroen. Zo was het clubhuis! Gisteravond een groepje „sehil- deis" was toen nog druk bezig-- heb ben wij het anders gezien. De pla fonds zijn gestukadoord, de deuren zijn betimmerd en hebben een vro- lyke kleur gekiegen. op enkele plaatsen waar de vloeien al te ver- rot waien zijn nieuwe stukken hout lngetimmerd (maar dat heeft Ge meentewerken gedaan) en er is behan gen En dan de diverse lokaliteiten: hier is flink, met donkerrood, geel, green en zwait gewelkt In een en kele zaal heeft een schilder zelfs ge ëxperimenteerd. De leider van het clubhuis, Karei Scholten senior, geeft het toe: het is allemaal geen vakwerk. Dat is oveu- gens duldelyk te zien: de wanden zijn hier en daar nog wat oneffen van oppervlak en van tint. de vloeren zijn nog met best, evenmin als de pla fonds, alle zalen zyn nog met m de verf gezet. Maar het voornaamste is er: het clubhuis heeft kleur gekregen en ziet er verzorgder uit, de verfkwast heeft de kille uit het oude pand aan het Doeiepicln geveegd, het is er nu ge zelliger en vrolijker. Het clubhuis is bewoonbaarder geworden! Is Karei Scholten nu tevreden' Ja en nee Ja. voor zover het de presta ties van „zijn" jongens betreft. Maar nee, omdat hij vindt dat er nog heel wat moet gebeuren. Hij ontvouwt ons zijn plannen. Op de zoldei bijvoorbeeld moet een tafel- tenniscentium komen Het ..rommel hok" beneden moet nog in een han- denarbeidzaal worden omgetoverd Maar dat gaat met één, twee. drie. Werkkrachten heeft Karei Scholten genoeg, maar geld en hout, vooral geld. heeft hij hard en hard nodig. „Geld hebben we altijd nodig", zegt Karei Seholten, ,.en leiders of leid sters kunnen we ook best gebruiken, al hebben wij er nu zo'n stuk of twin tig Leiders voor sport, voor handen arbeid en voor mondaccordeonles. Want Scholten wil het de jongens en meisjes in zyn clubhuis niet alleen gezellig maken, maar hen ook iets bijbrengen, weer". Ik ben toen naar het KNMI m De Bilt gegaan om te vragen of zij een mannetje konden uitlenen, die In populaire woorden iedere zondag het weer kwam meedelen. Niet met allerlei meteorologische termen, maar zó dat ledeieen het snapte, dus op de manier van „Ik zou maar een wolle tje aantrekken" of „Als u soms naar het voetballen gaat, dan deze tip, voor een kwartje meer zit u overdekt, het kon wel eens gaan regenen, ziet u". Zo'n man kon het KNMI ons niet lenen, ze waren bang, dat anders de AVRO een weerbericht in koldervoim voor de Bonte Trein en de KRO een op muziek voor Jules de Corte zou willen hebben. Zo kwamen we dus bij Gerrit terecht. Gerrit is een journalist, die en kele minuten van de studio afwoont. Zondagochtend om half zeven luis tert hij naar het boerenweerbericht, om acht uur naar het ANP en boven dien belt hy De Bilt even op, dan „vertaalt" hij dit en zegt het even aan de luisteraars We krijgen hier wel eens brieven over," aldus Gart hoff, „met „Ik luister nooit meer naar De Bilt; Gerrit weet het beter" maar ook wel eens „Laat Gerrit naar De Bilt luisteren!" Fop I. Brouwer is de man van de torretjes en wat nog meer „knoeit cn bloeit", zo vervolgt Garthoff, hfjj ad viseert ons wel eens om heel rare dingen te doen zoals een koeiepan- nekock te onderzoeken. Overal groeit en bloeit en knoeit iets, zo houdt hij ons steeds maar voor. Fop I. Brou wer komt uit Groningen. Hj) is daar ieraar aan de landbouwhogeschool cn is voor „Weer of geen weer" een on misbaar medewerker geworden. „Wfj ontvangen veel brieven", aldus Garthoff, „en soms staat daar dan m „Meneer ik lig altijd naar uw programma te luisteren, mag Ik liggen'". Wij schrijven dan terug Blijft u maar fijn liggen hoor!" „Want." zegt Garthoff, „als de luis teraar zo 's morgens m de studio zou kunnen kyken, dan zou hy zien, dat wij er ook niet op zijn charmantst bij zitten. In verband met akoestische bezwaren liggen we wel niet, doch het is er niet vei vanaf' We hangen er maai wat bij en dat is eigenlijk weei helemaal m overeen stemming met het karakter van ons piogiamma. Het'hangt ei maar by, alles is losjes en helemaal met vol gens een boekje Dat komt ten dele ook doordat het "n zogenaamd 'Life'- progiamma is. Het wordt recht streeks uitgezonden, dit In tegenstel ling met het overgrote deel der radio programma's, die bandopnamen zijn In de volksmond heet dat „Nep". Fop is nep We moeten noodgedwongen wel eens wat per band doen. Bi) voor beeld de praatjes van Fop I Brouwer. Omdat deze man m Groningen woont, gaat hy eens m de vyf weken naar de regionale studio Noord in Gioningen en laat daar een aantal praatjes opnemen Verder willen we alles „echt" hebben. We hebben wel eens een volledige bandopname van ons progiamma uitgezonden, maai als je er dan thuis naar zit te luis teren. ben je toen niet tevreden De zondagochtendsfeer is dan zoek Daarom dan ook altyd „echt". Na de pauze was er gelegenheid om vragen te stellen en vertelde Bert Garthoff nog enige aardige dingen Voorzitter A. M. van der Wel dankte hem hartelijk voor zijn komst en zijn kostelijke causerie. In zijn openings woord had de heer Van der Wel nog even de aandacht gevestigd op de arbeidersavondschool, waar nog enige mensen aan deel kunnen nemen. Ook verzocht hij de aanwezigen de datum 31 oktober in hun agenda op te ne men in verband met de komende grote propaganda-actle. I 'Die paardeninvoer is te danken i aan het feit, dat ik van paardrijden houd, klem ben en een boek heb ge lezen over IJslandse ponies,' zegt mevrouw Uitenbogaart. 'Vooral dat laatste. Want de be schrijving m dat boek van de Duitse schryfster Ursula Brauns deed bij mij het veilangen rijzen, zo'n paardje als rijdier te bezitten. Een paard, groter dan de Shetlandse pony sn toch wat kleiner dan het gemiddelde rijpaard. Toen in Duitsland, onder aanvoe ring van mevrouw Schauenburg, een actie ontstond om IJslandse paard jes van de slachtbank te redden door ze in andere Europese landen een nuttiger en veel levendiger functie te beiorgen, bestelde mevrouw Uiten bogaart haar eerste IJsiaudje paardje. In april kwam het dier aan en op 14 juni kreeg het een zoon. Dat hengstveulen en de belangstelling van de kant van boeren en paardeliefbeb- oers deden mevrouw Uitenbogaart be sluiten, nog een aantal paardjes te bestellen in IJsland. En twee weken geleden kwamen In Barneveld nog negen paardjes rechtstreeks uit IJs land aan. Wilde paarden dus. die zo uit de kudde kwamen De smid van Voort- huizen heeft slapeloze nachten ge had bij het idee, dat hij de hoeven van die wilde paarden zou moeten verzorgen Maar de wilde paarden bleken zo mak, dat zelfs een vreemde ze zonder meer kan benaderen en het bjjkap- pen van de hoeven leverde geen en kele moeilijkheid, vertelde mevrouw Uitenbogaard. Boos worden de IJslanders alleen, als ze op stal worden gezet. Ze zijn gewend om ook bi) temperaturen van twintig k dertig graden onder nu! buiten te zijn De IJslandse fokkers trekken zich to de winter bijna niets van de die ren aan. Zij zorgen voor zichzelf. Het ruwe. gure IJslandse klimaat zorzt voor een natuurlijke selectie En het IJslandse stamboek, waarin alle paarden zijn opgenomen, staat dan ook behoorlijk aangeschreven Verder heeft de natuur gezorgd dat de IJslandse paardjes een dikke wintervacht aantrekken. In het voor jaar worden de mernen en hengsten in afgezette ruimten bijeengedreven en daar blijven ze enige tijd Na enkele weken wordt een deel weer vrijgelaten en een ander ge deélte wordt weggevangen. Deels vooi de slachtbank en deels voor export, ais drachtige merrien. 'Wie een IJslander koopt, moet hard zyn voor zichzelf,' zegt mevr. Uitenbogaart Want hij moet m staat zyn, zijn paardje ook in bar slecht weer buiten te laten. Hoogstens een afdakje voor de regen en wat droog voer. Daarom zijn de paardjes ook zo goedkoop te houden. Op een klein stukje grond en met een. kleme hoeveelheid voer gedijen ze het beste. Zij mogen niet veel eten. want dan worden ze te dik en daar hebben ze zelf alleen maar last van. Alleen bij zwaar werk mogen ze een kilo haver per dag eten. Verder kort gras. stro en hooi. Voor de IJslandse boer is de pony een soort volkswagen, waarmee hij werkt en reist. Een betrouwbaar, sterk vervoermiddel op de stenige, oneffen IJslandse bodem. De kosten van de IJslandse paard jes in Nederland zijn vrij hoog. geeft mevrouw Uitenbogaart toe: ƒ760 k goo voor een onbeleerd paardje en nog honderd gulden meer voor een be leerde pony. Voor transport, verzekering en ver zorging komt daar nog eens ƒ200 per dier bij. In Duitsland breidt het IJslandse pony bezit zich sterk uit in de laatste jaren. Veie boeren hebben zelfs en kele paardjes aangeschaft m plaats van een trekker. Dat werkt goeako- per. zeggen zij De belangstelling van kleine hoeren en liefhebbers van paardrijden en het feit. dat de vijftig nu bestelde paard jes bij voorbaat zijn verkocht, tonen wel aan, dat de IJslander ook in Ne derland nog een goede toekomst te gemoet gaat Een lange toekomst ook, zegt me vrouw Uitenbogaart, want In IJsland is onlangs een paardje gestorven dat 54 jaar oud was. En dat stierf dan nog alleen, omdat zijn baas overleed en hij niet meer aan een nieuwe kon wennen. ROTTERDAM, 30 september. Aan de Visafsiag alhier weiden van IJ- mulden, Scheven ingen en elders 200 kisten verse zeevis en 506 kg paling, snoekbaars en spiering aangevoerd. De prijzen waren: Tarbot klein 70100 p. kg Schol gr. 5860; Schol midd. 5963, Schol klein 4453; Zeebot 3941; Schelvis mid. 55—59; Schelvis klem 4648; Kabeljauw gr. 5159; Kabeljauw midd. 5557; Ka beljauw klem 3841. Makreel 2529; Kool vis 33—35; Pollak 50—51; Wij ting 4345; Har tog, verse 2629, alles per kist; Spiering 95100; Snoekbaars 205—210; Levende pa ling, dik 360435; Levende paling, midd 320330; Levende paling, dun 220—230, alles per kg. Na een spectaculaire jacht cn op aanwijzing van een controleur van de Eerste Schiedamse Bewakingsdienst heeft de politie maan dagnacht in Schiedam de 38-jarige glazenwasser H. van W. uit Vlaardingen aangehouden en deze, verdacht van een poging tot in braak, ingesloten op het bureau. Om 12 uur 's nachts zag mevrouw Van Aken uit de Louise de Coligny- straat, die met haar man van een feestje terugkwam, op de Willem de Zwijgerlaan een man, die nogal on vast ter been stond, stilhouden voor het huis van de familie Zoetmulder Hij ging de tuin in en daar m de woning geen licht brandde, besloot zij de politie te waarschuwen. Zij ontmoette echter een contro leur van de ESB, de heer M. de Boer, vertelde hem wat zij had gezien en deze ging er op af. Toen hij achter de woning kwam kreeg hij meteen een kaakslag van Van W. Hf) sommeerde de vechtlustige glazenwasser, die oekend staat als een geweldenaar, mee te gaan en samen liepen zij de tuto uit. Bij de Charlotte de Bourbonstraat haalde de nachtwaker, die ongewapend zich allesbehalve veilig voelde, een fluitje uit zijn zak om de politie te waar- schuiven Van W. ging er toen vandoor. Al fluitende holde de heer De Boer ach ter hem aan en zag de man ten slotte in de tuin achter de Dr. Noletstich- ting verdwijnen. Daar arriveerde de politie met 'drie wèjpns en 15 agenten en de tuin werdjdoorzocht. Van W. werd onder een Struik vandaan gehaald en on der hevig verzet naar een wagen ge bracht. 1 «k, Gistei en is bij nader onderzoek ko men vast te staan dat Van W in derdaad heeft geprobeerd in te bre ken

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1