in oktober weg uit M.-Oosten Ultra s in Algerië geschrokken van uitslag stemming 1 0' Betere verbinding met Flakkee via kunstmatig eiland Vreugde (bij Turken) en woede (bij Grieken) Methyl eist weer twee slachtoffers Spreeuwenpraat V^Cmde trOCpCH Little Rock durft scholen niet openen 80 kinderen naar huis Koffie weer goedkoper mjm OVERFL. Voor f 0,25 aan de zivier in Zutfen Assurantieagent verzon duur verhaaltje Effecten (2 ton) spoorloos Bonn ontslaat ambtenaren Gordijnroe met i inhoud Belgische lening N.BRABAUT Chaotische toestand op Cyprus: Wethouder van Voorhout beledigend? Meisje dodelijk gewond op onbewaakte Ook diefstal uit museum in Lichtenvoorde HET VRIJE VOLK WOENSDAG 1 OKTOBER 1958 Hulp nodig NEW YORK (Reuter, AP, AFP) De Verenigde Staten en Engeland zijn voornemens, hun troepen nog deze maand terug te trekken uit Libanon en Jordanië. Voorwaarden voor de ontruiming zijn: de spanning in het Midden-Oosten moet nog verder afnemen en de Arabische sta ten dienen hun belofte na te komen, dat zij als goede naburen met elkaar zullen leven. LITTLE ROCK (AP, Reuter) Het pian, de vier middelbare scholen van Little Rock te her openen als particuliere onder wijsinstituten alleen voor blanken, gaat niet door. Geen leerkrachten: Antisemitische opmerking frwv Asu (2-QjvTI CliA MUMANSDOSIP N/ïUWE DAM DIN BOMMEL OOlTGEWSPLA<r „lonka" op Uw suikerwerk - 'n ander woord voor „lekker" Onder olietrein Op de Reedük te Rotterdam-Zuid is gistermiddag de locomotief van een treinstel, bestaande uit 31 oliewagons.' op een onbewaakte overweg in botsing gekomen met een personenauto, waar in de 52-jarige A. van Os uit Rotter dam achter het stuur zat. PAGINA 3 „Kijk Pieter, daar is nu eens géén co mité uit de burgerij of wat dan ook aan te pas gekomen" zegt vol trots de heer C. van Veghel van de Goudserijweg, En wanneer wü naar zijn verhaal luiste ren, blijkt daaruit een vurige liefde voo: de Rotterdamse Har- moniekapel. V/ij laten de heer Van Veghel aan het woord: Veertien dagen ge leden, waarde spreeuw, is op een doodgewone repetitie van de Rotter damse Harmoniekapel door de leden aan de leden een compleet-nieuwe bezetting van alle instrumenten overgedragen. Hoe wij aan dat geld kwamen? Enkele j.n'en lang hebben de leden er zélf voor gespaard. Een klein bandje ging bjjv. de boer op en blies waar dit maar mogelijk was op zaterdagavonden geld bij elkaar. Soms kwam men zelfs niet in bed, omdat de repetitie van onze kapel enkele uren later weer beginnen moest. Andere leden haalden oud papier op. Weer anderen maakten zich op hun manier verdienstelijk en.einde lijk dit jaar was het dan zover, dat we met een kleine schuld en een grote financiële opoffering van de directeur voor ƒ18.000,(let wel achttienduizend gulden!) aan instrumenten konden uitdelen. Het Was een simpele plechtigheid, Pieter. Er waren geen speeches. Met een gewoon „alsjeblieft" zijn de kostbare instrumenten aan de leden uitgereikt. Die instrumenten waren brood- en broodnodig. Onze verent ging kon alleen met de grootste moeite nog een concert geven en zij moest talrijke aanvragen naast zich neerleggen, omdat het eenvoudig niet meer ging. Dat is niet leuk, Pieter. De Rotterdamse Harmoniekapel bestaat bijna vijftig jaar. Er zijn weinig meer inkomsten dan hetgeen op de concerten wordt ontvangen. Er zijn donateurs, maar hun aantal is veel te gering. We hebben zestig le den, maar kunnen nog altijd goede ■krachten en ook graag jeugdige gebruiken. Neen, Pieter, het gaat de laatste jaren niet zo vlot meer met de jeugd. Er melden zich vrijwel geen jonge muzikanten aan en in ons korps zijn verschillende oude en zeer gewaar deerde getrouwen die met belangstel ling uitzien naar nieuwe krachten, omdat het „marsen" een beetje te veel van hun krachten gaat vergen. Ver tel je lezers maar dat wij iedere zon dagmorgen repeteren Pieter heeft met veel belangstel ling naar de heer Van Veghel geluis terd. Ik mag zo'n pleidooi wel. En ik hoop dat deze vereniging (en alle an dere) voldoende jonge krachten zul len kunnen aantrekken, ivant het zou toch wel bijzonder jammer zijn als de belangstelling voor dit soort vrije tijdsbesteding ging tanen. Pieter luis tert graag naar een pittig-blazende harmonie of fanfare. Ja, ik zou in Rotterdam dezelfde muziek wensen, die het Zuidlimburgse land in zo'n grote mate biedt. Daar is nu eens geen comité uit de burgerij of wat dan ook aan tè pas gekomen.... Fiere woorden. En wü hebbeir ér hart vow. Dit beetje-na- beetje-Sparen, dit zelf erop uit trek ken om aan de duiten te komen, maakt onze waardering slechts gro ter. Een aantal oproepjes vandaag en ik hoop dat de weerklank zo groot zal zijn als de klank uit de klaroenen van de Rotterdamse Harmoniekapel. Een drieënzeventigjarige alleen staande vrouw weduwe) vraagt: „Wie wil wat hout voor me hakken. Zelf kan ik niet zo goed met de bijl overweg. Ik zou zeer dankbaar zijn." Vervolgens een moeilijk probleem. Ergens in Rotterdam woont een man die in het bezit is van een verouderd hoorapparaat een zgn. transistor apparaat, waarin batterijen gebruikt worden van het type B 122 en D 14. Het gehoor van die man gaat sterk achteruit en een nieuw apparaat dit is vastgesteld zal geen verbe tering brengen. Het oude hoorappa raat vraagt voor een bedrag van tachtig gulden per jaar aan batte rijen. Deze steeds terugkerende on kosten zijn voor de man veel te hoog. Maarer bestonden reactivato- ren (zgn. batterijenladers) die de grootste kosten van deze vernieuwin gen zouden kunnen wegnemen, in dien zU echter maar te koop waren. Dat zijn ze echter niet en daarom wordt Pieter gevraagd zo'n reactiva tor op de kop te tikken. Man en vrouw (ernstig hartpatiënte) hebben een zeer klein inkomen. En dus: wie o wie heeft die reactivator „Wü hebben drie kinderen en daar is een tweeling bij", vertelt mij een hutsmoeder uit een kleine stad, oie sinds negen maanden in een sanato rium verblijft. Zü hoopt dat er er gens een tweelingwandelwagen onge bruikt staat: „Ziekte kost zoveel geld, Pieter. De kinderen zün nu bij familie en zitten allebei in een ge woon wandelwagentje. In de hoop, dat je dit niet te vrüposnig vindt.." Te vrijpostig? Pieter vindt de mensen niet gauw te vrijpostig. Wij hopen van harte dat wij u kunnen helpen, mevrouw. En beterschap. Dat u maar zelf weer vlug met de kin deren uit rijden kunt gaan Aanbod Met veel plezier hebben wij vandaag de volgende aanbiedingen opgeschreven een ledikant van M. uit de Dr. Zamenbof- straat. twee armfautcuUs van K. uit. de Groen van Prlnstererstraat te Vlaar- dingen. een fauteuil van S. uit de Ku- waarddwarsstraat, een lemp van De G. uit de VUegerstraat cn een aquarium van K. uit de PatUnstraat. Diversen heb ben wij genoteerd van D. uit de Nlc. Beetsstraat. tijdschriften van A. uit de Choplnstraat te Vlaardlngen, slgare- bandjes en fotonegatieven vac M. uit de Zwarte Paardenstraat, twee dozen cap sules van K. van het Haagseveer en nog eens capsules van N'. N. We kregen rels- bonnen van B. van de NcsserdlJK. N. N., D. uit de Flnsestraat en van een on bekende. De spreeuwenpot werd verrijkt met een rijksdaalder van N.N. Alle vrien den hartelijk dank. Verlies Mevr. Stubbe, Meubelstraat 4, miste od 27 september tussen de Dirk Smïts- straat en de Woilefoppenstraat een bruin-beige Sünderlaarsje maat 21. Vond&t Btl de fam. Schaap, AntilopestraaVsl, berust een hadhanddoek met zwembfoen. die op 26 september zijn gevondeiA De heer J. Scheffer, JacobU6atraat 17a, heelt een blauwe werkbroek met een leren riem gevonden. DierenrüU 'Bil mevr. Langestraat. Serooskerke- straat 12a, is een koekeroedulf komen binnenvliegen. PIETER SPREEUW. Dit heeft Dag Hammarskjöld, de secretarls-genraal van de Verenigde Naties, meegedeeld in zijn „vredes- rapport" over het Midden-Oosten. Hij heeft dit rapport uitgebracht op verzoek van de Algemene Verga dering, die hem ingevolge de Ara bische resolutie van. 21 augustus vroeg, naar het Midden-Oosten te gaan. Amerika denkt terugtrekking van zijn mariniers uit Libanon eind oktober te hebben voltooid, Enge land zal 20 oktober beginnen met het terughalen van zijn parachu tisten uit Jordanië. De Italiaan Pier P. Spinelli, een van Hammars- kjölds medewerkers, is speciaal be last met het toezicht op de eva cuatie. De VN-afgevaardigden in New York zijn over het algemeen ingeno men met het rapport. „Meneer H. heeft het weer voor elkaar gekregen" zei een van hen. Maar een ander merkte op: „ik begrijp niet, waarom Engeland en de VS troepen naar het Midden-Oosten hebben gestuurd als er zo weinig voor nodig is, deze mili tairen weer terug te roepen". Hammarskjöld is met Jordanië overeen gekomen, dat dit land het geschiktst is om er een controlerend lichaam van de VN te vestigen om toe te zien op de naleving van de belofte tot niet-inmenging, waartoe de Arabische staten zich in hun re solutie hebben verplicht. De regeringen van Libanon en de Verenigde Arabische Republiek heb ben goedgevonden, dat in hun lan den „bijkantoren" van het controle lichaam worden gevestigd. Hammar skjöld is van mening, dat de tech nische problemen van het vraagstuk kunnen worden opgelost en het VN- lichaam in Amman kan worden ge vestigd. Hammarskjöld kan niet voldoen aan de Jordaanse wens, diplomatieke vertegenwoordigers van het VN-se- cretariaat in de omringende Arabi sche landen te vestigen. Irak en Egypte achten dit thans niet wen selijk! De kwestie is nog niet bespro- ktjsj-Tnet Saoedi-Arabië en Libanon. Voor Libanon acht Hammarskjöld het niet nodig, bijzondere maatrege len te treffen. Hij vindt de verzeke ring van goede nabuurschap in de Arabische resolutie doorslaggevend. De Inderhaast gestichte vereniging, die de scholen zou gaan exploiteren, heeft afgezien van dit voornemen. Dit besluit is genomen naar aanleiding van de maatregel van de federale rechter Johnson, nit Omaha, die de huuractïe heeft verboden. Dr. T. J. Raney, de voorzitter van de vereniging, geeft de Amerikaanse regering en de vereniging tot behar tiging van de belangen van negers de schuld van de schoolsluiting, die overigens door gouverneur Faubus was bevolen. Hij noemde het bevel van de fede rale rechter in Omaha onbillijk en onrechtvaardig. Het is ons echter verboden, de scholen te gebruiken," aldus Raney, .ondanks onze oprechte wens en krachtige pogingen, de 4000 middel bare scholieren de mogelijkheid te geven, hun opleiding zo spoedig mo gelijk voort te zetten." (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamse politie heeft de 37-jarige assurantïebezorger W. P. uit IJsselmuiden aangehouden. De mail wordt verdacht van een poging tot oplichting. Hij zou een veehandelaar A. B. A. A. uit Rotter dam met een onwaar verhaal 2000 lichter hebben willen maken. Zijn vertelsel ging over een boer die dringend 2000 nodig had om een zoon te helpen. De boer wilde het lenen bü de assurantiebezorger die op zijn beurt bü de Rotterdamse veehandelaar aanklopte. Toen de laatste deze mededelingen contro leerde, bleken zü geheel te zün ver zonnen, aldus de politie. (Van een onzer verslaggevers) In Budel staat reeds een week een klaslokaal en sinds maandag ook een tweede van de St. Aloysius lagere jon gensschool leeg omdat er geen leer krachten voor zijn. Tachtig leerlingen zijn naar huis gestuurd. Een klas is naar huis gestuurd om dat de ondertvüzer vrij langdurig rust zal moeten nemen, in het andere ge val betreft het een vacature die on danks vier advertenties niet vervuld kon worden. De beide klassen krü'gen thans dagelijks van vier tot half zes les in rekenen, taal en geschiedenis. Het schoolbestuur is ln onderhande ling met het Ministerie van Oorlog om een onderwijzer vrij te maken, die thans als sergeant-administrateur in Steenwijk dient. De inspecteur van het lager onder wijs in Helmond hoopt de situatie op korte termün te kunnen verbeteren door het inschakelen van gehuwde onderwijzeressen. Tot zolang zullen de tachtig Budelse jongens anderhalf uur per dag les krijgen in het aller noodzakelijkste en twee onderwijzers een aanzienlek verzwaarde dagtaak hebben te vervullen. (Van een onzer verslaggevers) Op last van de officier van Justit'e te Amsterdam, mr. Bouma, is is rijksrecherche op het ogenblik bezig uit te zoeken, waar zich waardepa pieren uit de nalatenschap van een onlangs verongelukt Larens echt paar bevinden. Het gaat hier om Nederlandse ef fecten, met een totale waarde van ongeveer 200.000,Ze waren liet eigendom van de heer en mevrouw Mertens, die deze zomer bü een ver keersongeluk in Duitsland vrijwel op slag werden gedood. Daar het echt paar kinderloos was, Is de erfenis be stemd voor broers en zusters. Toen men de nalatenschap wilde regelen, bleek dat er voor twee ton aan waar depapieren spoorloos verdwenen was. NEW YORK (Reuter) Een amb tenaar bij het Westduitse consulaat in New Y'ork is geschorst, omdat hij oen in Oostenrijk geboren Ameri kaanse journalist, Max Beer, een „vuile jood" genoemd zou hebben. Max Beer heeft de opmerking zelf niet gehoord, zij is hem door anderen overgebracht, en de ambtenaar ont kent dat hü deze gebruikt heeft. Maar volgens een woordvoerder van het Westduitse consulaat zün er „sterke aanwijzingen", dat de ambtenaar het inderdaad gezegd heeft. Max Beer, die 72 is, had na het incident een Westduitse orde, die hem vorig jaar was toegekend, te ruggestuurd. De Zuidslavische minister van Buitenlandse Zaken, Koca Popovic, zal van 28 tot 31 oktober een bezoek aan Engeland brengen, (Van onze soc. econ. redactie) De prijzen van dc belangrijkste koffiesoorten zijn met ingang van 1 oktober nog eens verlaagd. De koffie is daardoor goedkoper geworden dan acht jaar geleden toen de eerste prijsstijgingen begonnen. De ontwikkeling van de prijzen op de wereldmarkt en het toenemende verbruik van koffie in ons land, waartegenover een daling van het theeverbruik staat, zijn de belang rijkste oorzaken van deze nieuwe Prijsdaling. Het koffieverbruik in ons land toont nog steeds een stijgende lün cn in handelskringen ziet men de prijsverlaging als een nieuwe stimu lans voor deze ontwikkeling. Ver wacht wordt, dat de theehandel zich niet helemaal onbetuigd zal laten. Het is niet uitgesloten, dat binnen bepaalde tü'd een termün kon men ons niet noemen een forse daling van de theeprüzen het antwoord zal zün. De vandaag van kracht geworden verlaging van de koffieprüs heeft tot gevolg, dat de voornaamste midden soort, die van 1,98 nu 1,88 per half pond gaat kosten. Voor de duur dere soorten is de verlaging het' grootst, voor de goedkopere soorten het kleinst, maar ook daar bedraagt zij nog zes cent per half pond. Advertentie I.M. (Van onze Parijse correspondent) De Franse ultra's in Algerië zijn geschrokken van de uitslag van de volksstemming in Frankrijk. Zij hadden gedacht zich tijdens de „staatsgreep" van 13 mei meester te hebben gemaakt van de Gaulle. Na zondag zijn ze tot de bittere ervaring gekomen, dat de Fransen in Frankrijk de generaal hebben terugveroverd hetgeen hen zeer verontrust. Zelfs vele honderdduizenden com munisten stemden voor de grondwet en dus voor de generaal. De pouja- disten in Algerië zitten nu tussen twee stoelen. Voor de poujadist dr. Lefèvre, die vorige week via generaal Salan een ultimatum aan de Gaulle zond, is het allesbehalve plezierig dat Foujade zelf in zün woonplaats een nederlaag heeft geleden. De poujadisten zitten in Algerië klem tussen het leger, dat hen hoe langer hoe meer opzü schuift en de mohammedanen, die zich zondag voor het eerst van hun betekenis in de stembureaus bewust zün geworden. De regering in Parys is inmiddels begonnen met de opstelling van de nieuwe kieswet voor de algemene ver kiezingen in november. De nieuwe kamer zal vernioedelük 450 in plaats van ruim 600 leden tellen. Vele ge zichten gaan dus verdwijnen. Het ge rucht gaat dat de conservatief Finay thans minister van Financiën zich niet herkiesbaar stelt. Het kiessysteem zal er vermoede- lyk een worden, waarbü de grote partijen worden bevoordeeld en de kleine benadeeld of zelfs geheel zul len verdwijnen. De vrije Algerijnse regering heeft de uitslag van de volksstemming in Algerië „waardeloos" genoemd. Zü geeft „slechts uitdrukking aan de wil van het Franse leger". Nog steeds ondervinden mensen de gevolgen van de oorlog. Toen een Vordense huisvrouw dezer dagen een oude koperen gordijnroe wilde gebruiken voor het ophangen van gordijnen, bleek de kope ren buis verstopt te zitten. Om het obstakel te verwijde ren, gebruikte zij een lange ijzeren pen om door de buis te stoten. Toen dat niet lukte nam zij een hamer, zette de roede op de grond en begon, op de ijzeren pen te slaan. Er volgde een ontploffing en de buis sprong uit elkaar. De huisvrouw wérd ernstig aan haar linkerhand gewond. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat in de gordijnroede een revolver- of stengunpa- troon zat. Doordat de vrouw met de ijzeren pen op het slag hoedje sloeg is de patroon tot ontploffing gekomen. Men vond in de schuur, waar het ongeluk plaats vond een 9 mm kogel. De patroon moet er in gestopt zijn tijdens de oorlogs dagen, toen de woning door de Duitsers gevorderd was. (Van onze Brusselse correspondent) De eerste lening van de Belgische katholieke regering Eyskens mag een succes worden genoemd. De vijf pro cent tienjarige obligatielening (met uitlatingen na drie jaar) op brengst voor de beleggers geheel be- lastingvrü! bracht de spaarders op de been met het recordbedrag van II miljard Belgische franks, dat ls circa 830 miljoen gulden. De Nederlandse bromfietsers zijn sinds vandaag verplicht hun- vehikels geelgekuifd door het ver keer te loodsen. Voor haatdra gende automobilisten is dat al aanleiding geweest om van het steeds groeiende brommerskorps te spreken als het gele ge vaar".... Vrijwel alle bromfietsers heb ben hun voorspatbord al met de gele plaat van 16 bij 6 centime ter en met afgeronde hoeken ge tooid. Wanneer men een brom mer heeft met een motor voorop dan kan worden volstaan met een gele band. aan weerszijden van de motor. Misschien zullen de mannen van de verkeerspolitie nog wat consideratie hebben met in- gebreke-blijvers. Men rekene daar echter niet op: de overgangster mijn (van. begin juli af) is trou wens ook lang genoeg geweest. (Van een onzer verslaggevers) Het ziet er naar uit dat Goeree-Overfiakkee spoedig een snéllere verbinding met de vaste wal krijgt. In het Hellegat is men bezig met het opspuiten van zand voor een kunstmatig eiland, waarop in het kader van het Deltaplan het verkeersplein komt dat als knooppunt zal fungeren voor de Zoomseweg en de dam naar Flakkee. Het zal nog wel enkele jaren du ren voor deze werken voltooid zün, maar het eilandje kan van grote be tekenis worden voor tijdelijke ver bindingen met Flakkee. WILIEK3TA» ATHENE (AP, Reuter). Koning Paul van Griekenland heeft, na een telefoongesprek met premier Karamanlis besloten, zijn va kantie in Oostenrijk te onderbreken en terug te keren naar Athene. Hij zal hier een spoedzitting van het kabinet bijwonen over een nieuwe crisis in de kwestie-Cyprus. (Van onze Brusselse correspondent) Weer zijn vijf arrestaties verricht in de Antwerpse methyl-alcohol- zaak. Weer zijn honderden kilo's likeurbonbons met dodelijke methyl alcohol gevuld, in beslag genomen. Weer zijn twee mensen onder ver dachte omstandigheden overleden. Het totaal aantal methyldoden ln de laatste veertien dagen zal daardoor waarschijnlijk op tien komen. Twee personen worden bovendien verpleegd in ziekenhuizen. de winkeliers te vragen goederen, waarvan zü de herkomst niet met zekerheid kennen, te laten onderzoe ken. Dit heeft resultaat. Tientallen kruideniers en caféhouders- hebben vrü grote hoeveelhedenverdachte drank en bonbons ter keuring aan geboden. (Van een onzer verslaggevers) Waar is de tüd gebleven, dat u voor een kwartje zes of zeven consumpties kon krügen, dat de koffie vier cent kostte en de melk-vüf cent per glas? 1958 biedt heel andere prijzen, maar vandaag gaat in Zutfen het scherm op voor 'n ouderwets tafereeltje. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van het Volkshuis, instelling van de Bond tegen Drankmisbruik, kan iedere Zutfenaar de hele dag voor de oude prijzen terecht. Dit betekent, dat jong en oud in deze stad voor een kwartje aan de zwier kan gaan. Vorige week meende de politie, dat met de arrestatie van de likeurstoker Corthout en die van zeven handlan gers, de bende was opgerold. Wel wist men toen dat nog honderden liters vergiftigde likeur en jenever en bon bóns in omloop waren. Men vermoed de niet, dat deze hoeveelheid zo groot zou zün. Bovendien bleken de likeur bonbons niet onder één, maar onder wel drie merken in de handel. Corthout, de man die de methylal cohol poogde te zuiveren, maar daar in niet slaagde, werkt de politie ten zeerste tegen. Hjj geeft geen inlich tingen. De politie ls er echter van overtuigd, dat de man nog meer clandestiene likeurstokerijen ln be drijf heeft gehad. De rijkswacht rijdt nu met luid sprekersauto's door de dorpen van Vlaanderen om de mensen te waar schuwen tegen het gebruik van ver dachte jenever en likeurbonbons en Er is namelijk sprake van dat Rijkswaterstaat na het gereedkomen van het eilandje direkt zal beginnen met de aanleg van de dam naar Flakkee. De veerdiensten van Den Bommel naar Numansdorp en van Ooltgensplaat naar Dintelsas zouden dan naar het eilandje verlegd kun nen worden. De verbinding, resp. een uur cn een half uur varen, zou hier aan zienlijk door verkort worden. Van het eiiandje naar Numansdorp en bijv. Willemstad is het slechts tien minuten varen. Over de aanleg van een verkeers weg over de dam en verbetering van de wegen, die op het eiland op de dam zullen aansluiten, zijn bespre kingen gaande. Het ls niet onmoge lijk dat reeds volgend jaar een en ander tot stand kan komen. Vooral het vervoer van land- en tuinbouw- produkten en de toegankelijkheid van Goeree-Overfiakkee voor recre atiezoekenden zullen sterk gediend zün met dit begin van de opheffing van het Isolement. Op Cyprus zelf, waar vanmorgen het Britse zeven-jaren-plan in wer king trad, heerst een chaotische toe stand. De Griekse Cyprioten hebben een 24-uurs-staking afgekondigd uit protest tegen de benoeming van een Turkse vertegenwoordiger krachtens het plan-Macmillan. Maar de Turk se Cyprioten vieren juist feest om dezelfde reden. Het gevolg is, dat de Grieken niet werken omdat zij staken en de Tur ken niet, omdat zü feestvieren. Er is een groot verschil tussen de grimmig- stillc Griekse wijk in de hoofdstad Nicosia en dc feestelijk versierde, beviagde en verlichte Turkse wijk. Gisteravond hebben Britse troepen het paleis van de aartsbisschop in Nicosia aan een onderzoek onder worpen en verscheidene priesters ge fouilleerd. Ongeveer tegelijkertijd deden terroristen een aanval op een politiebureau in Kambos, 85 km ten Zuidwesten van Nicosia. Zij verjoe gen de politiemannen en staken het bureau in brand. (Van een onzer verslaggevers) Uit het Achterhoekse museum Er ven Cots te Lichtenvoorde zün in de afgelopen weken enkele waardevolle antieke voorwerpen ontvreemd, o.m. porselein en aardewerk. Eeu deel hiervan is inmiddels reeds in een bos bij Aalten teruggevonden. Drie weken geleden ontdekte men de eerste diefstal. De indringers had den het toen al heel gemakkelük, om dat de sleutel van liet museum aan een spüker naast de deur hing. In de week van 15 tot 20 september miste men opnieuw enkele voorwer pen. Men kon niet zien, dat de toe gang tot het museum geforceerd was en vermoedt daarom, dat de eigenaar van het museum na een rondleiding heeft vergeten de deur op slot te draaien. (Van een onzer verslaggevers) De Hoge Raad heeft zich gisteren beziggehouden met uitspraken van de 47-jarige wethouder J, H. Derkscn (secretaris van de Algemene Katho lieke Werkgevers Organisatie) tijdens een KVT-vergadering op 14 januari 1955, Hij zou zich toen beledigend hebben uitgelaten over de toenmalige burgemester van Voorhout. Deze burgemeester ls in die tijd door een ander vervangen nadat de raad, de wethouders niet uitgezon derd zich tot de commissaris van de Koningin had gewend omdat de bur- gemeester geregeld een woningbouw vereniging, waarbij hij zelf geïnteres seerd was, zou hebben bevoordeeld en andere zou hebben benadeeld. In Voorhout werden verscheidene vergaderingen belegd om de bevol king over het gebeurde in te lich ten, De heer Derksen zei tijdens een KVP-vergadering o.m. dat het ging om "een toestand, die bestond uit een samenspel van list en be drog, van bruut egoïsme en plichts verzuim. verweven in een net van sluwheid en vormend een gezwel van boosheid.' Hij werd daarop vervolgd wegens belediging van het openbaar gezag en zowel door de rechtbank als door het gerechtshof veroordeeld tot 25,boete. In cassatie pleitte nu mr. Beeiaerts van Blokland, die opmerkte, dat het hier geen belediging was, maar een normale vorm van kritiek. Indien er wel van belediging sprake zou zijn, was dit volgens pleiter geen beledi ging van het openbaar gezag, maar van een persoon. Op 14 oktober zal de procureur- generaal conclusie nemen. Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) De zesjarige Henny Hamstra te Buitenpost Is gisteren vlak bij de ouderlijke woning onder een trein ge raakt en daarbü zo ernstig gewond, dat zü tijdens het vervoer naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden is overleden. Het meisje wandelde met haar fietsje aan de hand over een weggetje, dat leidde naar de ouderlüke boer derij. Uit de richting Leeuwarden naderde op dat ogenblik een trein met een snelheid van ongeveer negentig kilometer per uur. Het kind liep zon der uit te kijken de overweg op. De auto werd tien meter meege sleurd. De bestuurder kon zün auto. die van achteren büna totaal werd vernield, ongedeerd verlaten.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2