I Sonia Gaskel dient haar ontslag in Werkloosheid is tot 2 percent gedaald Engeland aangetast door hoepelepidemie 2 Observatie-afdeling voor gedetineerden mi* Spreemvenpraat mm Nasser begint hervorming van VAR Verlopen geld in omloop gebracht het gloeiende zand dat de 'SSrööem Om slank te ivorden... Stuurman van de 'Lijnbaan' navigeerde fout DODELIJKE ONGELUKKEN Rheumatiek Kloosterbalsem Indonesië verklaart 36 sclieepvaart- iven vitaal HET VRIJE VOLK DINSDAG 7 OKTOBER 1958 PAGINA 3 'mi Ook franks Levensver mg Veel uitnodigingen (Van onze soc.-economische redactie) Het aantal werklozen (geregistreerde arbeidsreserve) bedroeg eind september twee percent van de mannelijke beroepsbeoefe naars. Dat is het laagste percentage, dat in het afgelopen jaar is bereikt. De seizoenwerkloosheid kwam op haar laagtepunt met een aantal van 3000. nu... beduidend goedkoper (Van onze Londense correspondent) De Britse plasticfabrieken wrijven in hun handen, want de plastichoepel schijnt een onmisbaar gereedschap in het leven van de Britse vrouwen te worden. Ook in Nederland Pieter gaat van daag een dikke streep zetten onder Hr. Ms. oorlogsborvet „Nau tilus". Maar nog even een paar herinnerin gen èneen fo tootje. 't Lijkt overi gens wel of alle oude re spreeuwenlezeks behoren tot de „ouwe jongens" die op dat schap hebben geva ren. Hoe dan ook: Pieter houdt van de verhalen, die ze ver tellen. Dezer dagen heb ik bezoek gehad van de 67-jarige heer A. W. Kriesz uit de Willem Beukelszoonstraat te Rotterdam. Hij had enkele prachtige foto's van het zeilschip bij zich Je ziet op die prenten de „Nautilus" in al haar glorie in de haven van Helle- voetsluis, toen nog een zeer belang rijke en grote marine-basis. De heer Kriesz vertelde, dat de jongens der gelijke foto's lieten maken wanneer ze het schip verlieten. Maar de aardigste foto vond Pie ter toch die van twee piepkleine ma troosjes: de „jongen" Kriesz en zijn inmiddels overleden kameraad André van Gunsteren in het. uniform dat de jonge matrozen (eigenlijk waren ze dat nog niet eens) droegen op de oude kweekschool voor de zeevaart te Leiden. Een zeemansknoop mochten de jongens niet in hun das maken: dat moest, een gewone platte knoop zijn. 't Werd hun steeds goed voor ogen gehouden: zeelieden waren ze nog niet, integendeel Wat zo'n dertienjarige verdiende? 't Salaris was een gulden per week. De knaap kreeg van dit kapitale be drag een kwartje in handen. Begon je als „jongen" immers niet met een schuld van 130? Nee, rijk kon je bij de marine niet worden. Öok niet als je ouder werd. Een matroos eerste klas kreeg 5.50 in handen en als-ie daarop trouwde, kon z'n vrouw was jes op de kop zien te tikken om er wat bij te verdienen. De heer Kriesz weer, van die oude zeilschepen heel wat te vertellen. Hij voer op de „Nautilus" en de „Pollux". Hij deed ook dienst op de Urania", die bestemd was voor de „jonkerop leiding". En die „Pollux"? CAIRO, WASHINGTON (Reuter, AP) President Nasser hervormt de regering van de Verenigde Arabische Republiek en het ziet er naar uit dat dit zal leiden tot een meer stabiele toestand. Amerika is begonnen zijn politiek ten aanzien van Nassers ryk te her zien en zal een vriendschappelijke houding gaan aannemen. Hulpver lening zal worden hervat en de ban den tussen beide mogendheden zul len nauwer worden aangehaald. Nasser wil met vijftien ministeries een krachtiger centrale controle uit oefenen op de verschillende rege ringsorganen. De berichten over de hervor mingsplannen die vandaag nog hun beslag zouden krijgen, komen na de ontslagaanvrage van de Syrische vice-president Sabri E! Assali. Assali zou indertijd, toen hij nog premier van Syrië was, hebben ge streefd naar vereniging met het Irak van koning Feisal. Assali is afge treden om een onderzoek mogelijk te maken „opdat de waarheid aan het licht komt." De regering van de VAR zal twee regeringsraden omvatten, een voor Egypte en een voor Syrië. Samen vormen beide lande.» de VAR waar mee ook het koninkrijk Jemen is ver bonden. Advertentie LM. Klap eens in de handjes Met zijn nog korte vleugelstomp jes probeert dit kraanvogel-kuiken te fladderenmaar daarvoor is het nog veel te vroeg. Het klein tje draagt zijn donskleed nog. Vierentwintig dagen geleden is het op de bantengweide in Dier gaarde Blijdorp geboren. De oude vogels, de manshoge Indische ringkranen, broeden in hun va derland als de zomer in ons kli maat al bijna is verstreken. Aan die broedtijd houden ze zich ook in de Diergaarde. Tot nu toe heeft het kleintje, dat zeer trouw wordt bewaakt en verzorgd, de herfstbuien goed doorstaan. In nog geen vier toeken is het al on geveer zo groot als een kip ge worden. Vooral zijn steltpoten groeien snelt „Dat schip moest van Den Helder naar Hellevoetsluis. De commandant zei: „We hebben een goeie afdeling van de opleiding aan boord en daar om zullen we maar buitenom gaan. Wel, we gingen buitenom, maar jon gens, wat een storm kregen we. De commandant besloot voor Schevenin- gen voor anker te gaan, maar tot tweemaal toe verspeelden we het an ker, De jager en de kluiver scheur den dwars doormidden en tot over maat van ramp brak de fokkera nog in tweeën. Maar nog was het niet ge noeg, want we hebben ook de bazaan nog verspeeld. Een Vlaardingse logger die in de gaten had, dat we in moeilijkheden verkeerden, bood aan om ons binnen te slepen. Maar kan de marine zich door een vissersschip naar binnen la ten brengen? Goed, we dreven af tot halverwege het Kanaal en toen wer den we opgepikt door die ouwe ra dersleepboot „Wodan". Toen we in Hellevoetsluis kwamen blies een muziekkorps op de kaai het Wilhelmus, Er. wy jongens? We had den het lollig gevonden. Gevaar was er immers met bij geweest? Pieter moet ten slotte nog haastig een foutje goedmaken. Bij de foto van de .JÏautilus", die wij vorige week plaatsten, hoort niet: kruisende op de Noordzee 19S8. maar kruisende op de Noordzee 1905. „Dat is een heel verschil" zeggen de ouwe jongens. De actie voor de blindengeleidehond is inmiddels afgesloten. Maar nog net op de valreep ontvingen wij ook nog wat vreemde valuta: veertig Belgi sche franks van „een abonnee": „Als jeblieft Pieter, het restant van onze reis naar de Expo te Brussel Dat wij van dertienjarige Dikkie van der Slik ju weet wel, voor haar in- validemvagen spaarden wij capsules) en familieleden uit 's-Gravendeet ook nog zes gulden ontvingen, vinden wij bijzonder leuk. Wij verantwoorden: f24.50 van 7 lezers die zich N.N. noemden, gul dens van K. uit de Tweebosstraat, Van O. uit de P. Langendijkstraat, H. uit Vlaardingen, V. van de Olmen- daal, Van B. uit de Den Hertigstraat, Van L. te Schiedam. G. v. d. Ogiers- Singel, B. uit Krat. Veer en De G. uit het Jaffa. Riksen van N.N. uit de Coolsestraat. van D. B., van T. uit de le Pioenstraat en vanFeijen- oord-bink blij met de 22 tegen Sparta). Verder nog 5 van P. H. E. uit de Coolsestraat. 2 van S. A., de veertig franks en de zes gulden uit 's-Gravendeel. Aanbod Aan het begin van de nieuwe week hebben wij in dank de volgende aan biedingen genoteerd: een eenpersoons en een"tweepersoons bed (beide bestemd) y van G. uit de Lambertusstraat. een err - persoons opklapledlkant (bestemd) vmj H. uit de Westerbeekstraat, een een persoons ledikant met overgordijnen (belde bestemd) van B. van de F.uk en een kast, een stoel, een tafeltje olies bestemd! met een krantenhauger van T, van het Naehtegaalplein. Verder hebben wil opgeschreven een buffet en een tafel (beide bestemd) van B. uit de Kmlzemuntstraat, een haard kachel (bestemd) van Van D. uit de Betje Wolfstraat, een kanarie met kool (bestemd) van Van E. uit de Gerrlt van de Lindestraat en een vogelkooi (bestemd) en een kleine hondemand van O. uit de Moerkerkestraat. Capsules en zilverpapier ontvingen wij van T. van de Nassauhaven, B. uit de Drievrlen- denstraat, J. uit de Mr. Arendstraat en van N. uit de SnelUnckstraat. De spreeuwenpot werd bedacht met een gulden van M. van de Pasto-iedijk t. Pernis drie zuiden van F. van d» Feijenoorddljk. twee gulden van uit de Ommoordsestraat en twee gulden van Van der L. van d« Beethovenslngel te Vlaardingen. PIETER SPBKUW (Van een onzer verslaggevers) Drie bewoners uit Fijnaart en één uit Capeile aan den IJssel v.jj" door de Roosendaalse politie gearresteerd, omdat zji verlopen briefjes von hon derd gulden in circulatie hadden ge bracht. Zij hebben er ongeveer vijf tien gewisseld, onder meer in Roo sendaal, Made, Amsterdam en Bel gië, Het. onderzoekbegon toen in sep tember tijdens de kermis te Roosen daal een aantal winkeliers was be nadeeld. Tijdens het onderzoek werd een var. de verdachten in Den Haag gearresteerd. Na zijn verhoor konden ook de andere drie in Fijnaart wor den gepakt. De vier mannen hebben bekend. Zij verklaarden de honderdjes van een vijfde te hebben ontvangen, die ze gevonden zou hebben. Het- betreft geld, dat in 1941 is uitgegeven en in 1954 bij de geldsanering ongeldig is verklaard. De gearresteerden zijn de vracht rijder van H. (Capelie) en J. V., J. P. en P. P. uit Fijnaart, De Zwitserse gemeente Riehen bij Bazel heeft een vrouwelijk ge meenteraadslid gekozen. Dit is het eerste geval in de Zwitserse geschie denis. De conferentie van de Interna tionale Unie voor de Bescherming van Industrieel Eigendom is maan dagmiddag te Lissabon geopend. (Van onze kunstredactie) Interne moeilijkheden in het Nederlands Ballet zijn er de oorzaak van geweest, dat de directrice, mevrouw Sonia Gaskel, gisteren haar ontslag heeft aangeboden. Haar besluit viel tijdens een vergadering van het stichtingsbestuur, waarin de moeilijkheden werden bespro ken. Het bericht als zou ook Aart Verstegen, een der solisten van het Nederlands Ballet, zijn ontslag hebben aangeboden, werd ons van morgen tegengesproken. Reeds deze zomer ontstonden er binnen het Nederlands Ballet moei lijkheden rondom de figuur van de toenmalige administrateur J. M. Birnie. De heer Birnie had een aan tal eisen gesteld, waaraan noch het stichtingsbestuur, noch de directrice kon voldoen. Hij diende daarop tegen 1 september zijn ontslag in, dat door het stichtingsbestuur werd aanvaard. Als gevolg daarvan kwam nog in augustus een groepje van ze ven dansers en danseressen uit het ballet byeen, die op hun beurt eisen gingen stellen aan mevrouw Gaskel. Er ontstond een verwarde situatie binnen het ballet, die echter juist de laatste dagen weer tot klaarheid ge komen scheen te zijn. _v:;:;.s is een groot gevaar voor de ogen der Touaregs. Daarom hullen zij het gezicht in een zwarte lap. die hun ogen beschermt tegen het brand.-tJe zand. Aan die zwarte >ofddoek danken zij de zekerheid, dat zij. ook in een zandstorm, het licht hunner ogen niet zullen verliezen. Levensverzekeringmaatschappijen en assurantie-tussenpersonen zullen U graag nader inlichten. Overal en altijd zoekt de mens naar zekerheden, naar her opvangen of verzwakken van de gevolgen der gevaren die van buitenaf dreigen. Ook wij worden bedreigd door gevaren, al zijn het andere dan die de Touaregs bedreigen. En ook wij kunnen ons zekerheid verschaffen. Denkt U eens aan de verzekering, die speciaal bedoeld is om de begra feniskosten en andere kosten die met overlijden samenhangen, voor de nabestaanden op te vangen. Deze begrafenisverzekering verschaft aan de nabe staanden van de verzekerde een bepaald kapitaal, waaruit al deze kosten kunnen worden voldaan. De premiën voor de verzekering worden betaald zolang de verzekerde in leven is. maar nooit langer dan tot een vooraf bepaalde datum. Vööriï<:?irirT<Kcommi^i<r uit her Leteasvemkeringbcdrijf. 1 WumpetorenRracht 14-16. Utrech* Mocht men een aantal weken geleden hebben gevreesd, dat me vrouw Gaskel ontslag zou nemen die vrees scheen juist de laatste weken geen grond meer te hebben. Mevrouw Gaskel is de stichtster en de artistieke leidster van het Neder lands Ballet: zy heeft alle dansers en danseressen opgeleid, en zy heeft steeds weer getracht, een eigen, na tionaal ballet te creëren. Onder haar leiding is het gezelschap niet alleen gegroeid tot het meest opvallende in Nederland, maar bovendien tot een gezelschap, dat steeds meer de aandacht van het buitenland is gaan trekken. In het afgelopen seizoen kreeg me-1 vrouw Gaskel een groot aantal uit- I nodigingen, met haar gezelschap buitenslands op te treden, zy achtte het echter in het belang van haar groep nog niet juist, op al deze uit nodigingen in te gaan. Sonia Gaskel was vanmorgen zelf niet bereikbaar. Ook voor enkele leden van het stichtingsbestuur kwam het bericht, dat zij haar ontslag had aangeboden, onverwacht. De vakvereniging van stuurlie den heeft de staking afgelast, die ongeveer zestig Amerikaanse sche pen in havens aan de westkust en Golf van Mexico in de Verenigde Staten sedert vorige woensdag vast legde. Advertentie IM. Advertentie I.M. Woensdagmorgen... dan moet U er bij zijn, wint dan begint de verkoop van de tweede aan bieding in deze cocosslag. Honderden rollen Sico en Co- cos, in lopers en tapijt, ge maakt van de allerbeste cocos- garens. Een complete collectie van 50-70-85-100 cm. tot 2 meter breed, in de meest mo derne dessins en kleurstellingen. Precies Uw breedte of de kleur die U wenst... U vindt het in deze collectie... voor de prijs... die beslist minder is dan de helft die U, in welke zaak dan ook, ervoor betaalt. Een van de vele voorbeelden.,.. Woensdagmorgen mag U niet ontbreken, want dan begint de verkoop van honderden rollen van deze sico-loper 70 cm. breed, per meter van 5.95, voor nog geen drie gulden. Er bestaat reed* een televisie-hoepelteam. de Daily Mirror heeft zijn eigen hnepelteam dat door heel Engeland trekt en in cabaretvoorstellingen van de grote hotels optreedt en in de grote warenhuizen het hoepelen demonstreert. Een bruidje nam haar hoela-hoepel zelfs mee naar haar bruiloft en hoe pelde, weliswaar niet in de kerk, maar wel op de receptie. Vicky, de grote Engelse karikatu rist, die eigenlijk uit Wenen komt, publiceerde maandag in de Daily Mirror een plaat van Dulles. De hoe pel om Dulles' heupen is de Ameri kaanse politiek in China en de tekst luidt: 'Ik zwaai m'n heupen, ik zwaai de hoepel en laat 'm ronddraaien. Hoepla, word ik niet al buigzamer?' Het hoepelen begon in Amerika, maar de epidemie sloeg gauw naar Engeland over. Het recept is heel eenvoudig: men neme een hoepel, men legge hem om het middel, men draaie en zwaaie tol de hoepel draait en zwaait. Dat ziet. er leuk uit, mits leuk gedaan en heet bovendien een goede vermagerings kuur te. zijn en op het ogenblik wil iedereen in Groot-Brit'tannié, mannen zowel als vrouwen, oud en jong, afvallen. Er wordt individueel en klassikaal gehoepeld. Mijn twee dochters van vijftien en achttien jaar hoepelen niet. althans thuis niet. Zij vinden het namelijk erg genoeg, dat zij op school er aan mee moeten doen tij dens de gymnastiekles, waar de hoe pel reeds zeven jaar geleden werd ontdekt. Recordhoudster in het hoepeleb is een meisje in de klas van mijn oudste dochter, zy heeft haar hoepel een duizend maal achter elkaar la ten draalen. Zowel de Engelse als de Ameri kaanse hoepelfabrikanten trachten ook in Nederland een afzetgebied te vinden voor dit nieuwe speelgoed. Naar alle waarschijnlijkheid zul- ien de hoepels en derZélver gébruik deze winter of het komend voorjaar to da grote warenhuizen worden ge demonstreerd. De Raad voor de Scheepvaart heeft stuurman T. W., wonende te Cardiff, de bevoegdheid om als kapitein of stuurman op zeeschepen te varen ontnomen voor de tijd van zes weken. Dit is geschied naar aanleiding van het aan de grond lopen van de kust vaarder .Lijnbaan" uit Rotterdam op 30 mei van dit jaar op de North Scroby banken bij Great Yarmouth. De raad zegt in zijn uitspraak: „Het aan de grond lopen, moet ge weten worden aan de foute en on verantwoorde navigatS van de stuur man W„ wiens gebrekkige navigatie de vraag doet rijzen of hjj, niettegen staande zün lange ervaring als kapi tein en stuurman van een kustvaar der wel geschikt kan worden geacht om zelfstandig de navigatie van een schip te voeren," Daarbij daalde de arbeidsreserve in de metaalnijverheid met 1900, in het bouwbedrijf met 600,; in de water-, spoor- en wegenbouw met 600, in de textielnijverheid met 200 en in de landbouw „aanzienlijk", zoals het de partement van Sociale Zaken mee deelt. De conjunctuurwerkloosheid is ge daald van 16.000 tot 14.000. De werkloosheid is toegenomen In het Horecabedryf. Het „trendcijfer" dat is het jaarlijkse gemiddelde, omgerekend naar de stand van eind september is thans 96.000, Dat is 2000 minder dan een maand geleden en 14.000 minder dan in het begin van dit jaar verwacht werd. In verband met de werkzaamhe den in de landbouw is het werkloos heidscijfer in Drente het sterkst ge daald, nameiyk van 6200 tot 4100. Toch was in deze provincie de werk loosheid verhoudingsgewijs nog het grootst, namelijk 4,6 percent van de beroepsbevolking. In Limburg was het percentage met 1 percent het laagst. Alleen in de provincies Noord- Holland en Zuid-Holland is de ge registreerde arbeidsreserve iets ge stegen, nameiyk met 80 en 110 op een totaal van 10.000 en 12.000. Advertentie IM. Wrijf uw pijn meg met Kloos terbalsem, die diep in de huid I dringt en de pijn verjaagt. 'geen goud zo goed" J (Van onze verslaggevers) Een ernstig ongeluk met een vrachtauto op de rijksweg in Vries heeft vanmorgen het leven gekost aan de 34-jarige chauffeur F, Apo theker uit Haren. De mede-inzitten de, de 21-jarige J. Nienhuis uit Lop- persum, werd ernstig gewond naar een Groninger ziekenhuis gebracht. Door onopgehelderde oorzaak is de zware auto in een bocht in de berm terechtgekomen. Hij ramde een boom en sloeg om. Gistermiddag is de 68-Jarige wiel rijder F, Geurts op de Antoniuslaan in Blerick door een vrachtauto over reden. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. De 57-jarige arbeider G. J. Reins uit Westenholte (Overijsel) is gister avond door een vrachtauto gegrepen. Hy was op slag dood. Het ongeluk gebeurde bij een spoorwegovergang in Westenholte. DJAKARTA (Aneta). De heer Hasselman, hoofd van de Nederland se diplomatieke missie in Indonesië, heeft zaterdag een gesprek gehad met de Indonesische minister van Buiten landse Zaken dr. Soebandrio. Na dit onderhoud deelde ds. Soe bandrio mee, dat hij de Nederlandse vertegenwoordiger een verklaring had gegeven van de maatregelen, die te genover een aantal Nederlandse ban ken genomen zijn. Verder waren de wederzijdse betrekkingen onderwerp van gesprek, maar beide partijen bleven op hun standpunt staan en volgens Soebandrio was er weinig kans op verbetering in de naaste toekomst. Generaal Nasoetion heeft intus sen bepaald,, dat 36 Indonesische scheepvaartmaatschappijen gere kend worden tot vitale onderne mingen. Dit besluit, dat op 2 ok tober van kracht is geworden, be tekent, dat er in die bedrijven niet meer gestaakt mag worden en dat uitsluitingen niet meer worden toegelaten. f w (Van een onzer verslaggevers) De minister van Justitie, prof. dr. I. Samkaldcn. heeft gistermiddag in het Huis van Bewaring aan het Klei ne Gartmunplantsoen in Amsterdam in een gemoderniseerde vleugel de nieuwe observatie-afdeling geopend. Hierin kunnen vijftig geestelijk ge stoorde gedetineerden worden onder gebracht. Naar aanleiding van de enige tijd geleden door een aftredende officier van Justitie gemaakte opmerking, „dat Nederland geen proeftuin voor psychiaters moet worden" sprak de minister de wens uit. dat deze kli niek die proeftuin voor observatie bij de behandeling van gedetineerden zou mogen worden, die wij in het be lang van de gedetineerden niet kun nen missen." De N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen verklaart in een tussentijdse mededeling over de gang van zaken, dat de resultaten op de afgesloten orders over de eerste acht maanden van 1958 bevredigend kunnen worden «cnrmd. Als gevolg van de situatie op de zeevrachtenmarkt konden geen op drachten voor nieuwe schepen ge boekt worden. De orderportefeuille geeft echter een voldoende bedrijfs bezetting lot begin 1961.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2