CJMV'ers timmeren en metselen aan eigen pand Twintig jongemannen reinigen Trekvogels trekken veel speelgoed (voor Sint) aan Hervormde wijkgemeente wil zalennood lenigen Bazaar voor bekleding s naast kerk zaa Itjei SBLO organiseert Cursus om clubblad beter te verzorgen Op markt en veiling Tegenvuur Leden Zakenstudiekring herdenken oprichter De gratis koopdagen waren 5,8,16, 23 sept. '58 TIMCO Nieuwe Koers en AJC bijeen Lezingenreeks van "het Nuf Actie in wijk Babberspolder Het Vrije Volk Politierapport 'Tiiuco' Broersvest twintig jaar Gunstige resultaten Spaarbank Schiedam Vrouw aangereden Burgerlijke Stand Vrijspraak van smaad geëist tegen ingenieur Lijkje van baby aangespoeld TEHUIS WORDT GEADOPTEERD KLAVERJASSEN Kosteloze inenting Visafslag Wat zij vingen Wisselkoersen De grootste krant Veemarkt Rotterdam HET VKIJE VOLK WOENSDAG 8 OKTOBER 1958 PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) DE SCHIEDAMSE CJMV zal eindelijk krijgen, wat C.TMV's in andere steden al jaar en dag hebben: een eigen lokaliteit voor haar verenigingsactiviteiten! Het zal echter nog wel een paar maanden duren, voordat de CJMV'ers kunnen werken met (en in) de ruimte, die zij in augustus van de gemeente tot hun be schikking hebben gekregen. IN 1956 kocht de gemeente ten behoeve van de toekomstige uitbreiding van de Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Biblio theek het pand Lange Haven 129, dat verhuurd werd aan een korsettenfabrikant. Toen enige tijd geleden fabrikant en kor setten elders werden ondergebracht, kwam een pand vrij, dat als woonhuis niet meer geschikt was te maken en dat misschien, maar dan met veel kosten, als jeugdgebouw kon worden in gericht. Zand en grids Gisteravond zijn we even aange wipt en hebben we een praatje ge maakt met de 27-jarige federatie- voorzitter W. de Wolf. We moesten over bergjes zand, cement en ste nen, over planken, leidingen en opengebroken vloeren, onder lad ders door, met gruis bezaaide trap pen op en langs ettelijke bezige lieden, voor wij de heer De Wolf in de nok van het gebouw vonden, in een vertrek op de tweede ver dieping, waar hij in hemdsmouwen en met een manchester broek aan even druk doende was als al die anderen. Zeven vertrekken Zeven vertrekken telt het pand Lange Haven 129. Op de bovenverdie ping (de tweede dus) wordt een wo ning gemaakt voor de heer De Wolf en zijn echtgenote, die als beheerders zullen optreden. Op de eerste ver dieping komt een bestuurskamer, een foyer en een keuken. Lest best: op de begane grond is een grote ruimte, die straks als recreatiezaal zijn nut (Van een onzer verslaggevers) Er bestaat behoefte" aan (goedkope) zaalruimte in Vlaardings oostelijke nieuwe wijk, de Babberspolder. De gemeente Vlaardingen bouwt er geen zalencomplex en daarom heeft nu de Hervomde Wijkgemeente „Immanuëlkerk" een initia tief genomen. Een initiatief, dat als gevolg zal hebben (zo wordt gehoopt), dat de Babberspolder binnen niet al te lange tijd over een aantal kleine zaaltjes zal beschikken. Die zaaltjes zouden dan te vinden zijn in het „bijgebouw", dat achter de Immanuëlkerk staat. Bazaar Kerkelijk werk Gebrek Feest zal bewijzen voor bet passe-partout- werk, clubavonden en dansavonden. Momenteel is de CJMV min of meer gedwongen al baar activiteiten in de zalen van Irene en Sursum Corda te verrichten. Straks, het zal wel volgend jaar worden, zal men dus al deze werkzaamheden concen treren in het eigen gebouw. Dat Is niet alleen goedkoper, maar vooral gezelliger werken. Maar voordat het zover Is, zullen de CJMV'ers nog heel wat te 'reini gen' hebben gekregen. Want al be gint inen hier en daar al resultaten van hun werk te zien (in de grote zaal op de begane grond ligt bij voorbeeld een nieuwe betonnen vloer, die alleen nog maar wat afgewerkt hoeft te worden), nu is het een grote gribus, waar het zeker nog niet goed wonen is. Advertentie LM. herenmodemagazijn BROERSVEST 56 - SCHIEDAM (Van een onzer verslaggever») Het is twintig jaar geleden, dat de heer C. Leenders aan de Schiedamse Broersvest een herenmodezaak opende onder de toendertüd nogal vreemde maar inmiddels vertrouwd geworden naam „Timco". De naam van een winkel moest kort en krachtig zijn, redeneerde hij, en zo koos hij een stukje van de achternaam van zijn vrouw en een stukje van zijn eigen voornaam: Tim(mermans) en Co (rnelis). De heer Leenders begon in 1938 op een schoen en een slof. Van 1940 tot 1945 waren er oorlogsmoeilijkheden, van 1945 tot 1948 waren er distribu tie moeilijkheden „Eigenlijk zijn we pas tien jaar oud", zegt hij zelf. Hoe dan ook. zijn zaak kreeg steeds meer aliure en werd in 1951 helemaal ver bouwd en vergroot. De heer Leenders zal ter gelegen heid van het vierde lustrum geen feest en geen receptie houden. „De enigen die het zullen merken zijn mijn klanten", zegt hij en hij wijst op een grote stapel asbakken, waar van hij in de komende weken elke klant er een cadeau zal doen. In september overtroffen bjj de Spaarbank anno 1820 te Schiedam de inlagen de terugbetalingen met ruim f 168.000,—. Ingelegd 802.045,88 en terugbetaald 633.740,16. Het inleggerstegoed bedroeg op 30 september 22.695.405,89 (vorig jaar 20.722.507,93). In de periode 1 ja nuari30 september bedroeg het in- legoversohot 1.795.719,40. tegen In hetzelfde tijdvak van '57 11278.574,01. Het aantal inleggers steeg van 30 september 1957 tot 30 september 1958 met 1143 tot 44. 565. Aangereden door een bromfiets werd gisteravond omstreeks zeven uur op de Broersvest te Schiedam de 70-jarige mevrouw A. M. F.-M., toen zij nogal onverwachts overstak. Zij liep een. ernstige wond aan haar rechterbeen op en is de Dr. Nolet- stichting opgenomen. GEBOREN: Erik J L, z v E de Wilde en T S M Jacobs: Imelda M C. d v G A G Bouwens en M T van der Knaap. OVERLEDEN: P J Poolman. 77 jr; D de Gast, 35 ir; J Pattenier 88 jr. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8 uur: Th» bridge on the river Kwal. MONOPOLE-THEATER, 2. 7 en 9 uur Salome. Apotheek: Gouka. Hoogstraat. Tentoon* te Hingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur; expositie „Ge:,el van de oorlog". Diversen: VOLKSGEBOUW, 7.30 uur: SV7- Vrouwenbond, viering 10-Jarig be staan. MUSIS 3ACRUM, 8 uur: Wllton- Fijenoord O. en A.. filmvertoning. WIJKCENTRUM, 8 uur: SVV contact avond, DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 uur: The bridge on the river Kwal. Geen avondvoorstelling. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 uur: Salome. Apotheek: Gouka, Hoogstraat. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: expositie „Gesel van de oorlog". Diversen: VOLKSGEBOUW: 7.30 uur: NW- Vrouwenbond. viering 10-Jarig be staan. PASSAGE-THEATER, 8 uur: Pcrs.ver. Guato. cabaretavond. De Federatie van Schiedamse CJMVs kwam toen met het aanbod wij hebben een pand nodig, wij wil len dit pand met eigen krachten en op eigen kosten als jeugdhuis inrich ten! De gemeente nam het aanbod aan. De jonge mannen weten wat zij begonnen zijn. Zij moeten een Augiasstal reinigen. Het pand was volkomen verwaarloosd ën uitge woond: tot en met verrotte vloeren, afgebladerde plafonds, ontverfde mu ren met stukken eruit, en dan nog een hoop rommel en vuil. Nog geen drie weken geleden zijn ze begonnen met deze Herculestaak en nu kun je ze elke avond in het oude pand naast de bibliotheek aan treffen, twintig jonge mannen die het zelf doen, jonge mannen die metselen, timmeren, schilderen, stu kadoren, elektrische leidingen aan leggen, enz, „Oorpspronkelijk hoopten we begin december klaar te komen," vertelt de federatievoorzitter, terwijl hij ons rondleidt. „Maar het zal wel 1 ja nuari of later worden." De procureur-generaal bij het Haags Gerechtshof vorderde vanmor gen vrijspraak op juridische gronden tegen de uit Dordrecht afkomstige, maar nu in Schiedam wonende in genieur P. H. S., die tot 150,- boete was veroordeeld wegens smaad. De Dordtse politierechter had be wezen verklaard, dat hy de directeur van een bouwbedrijf waarvoor hij werkte, oa'n „lasterlijk verhaal" had verteld over de bedrijfsleider, door te zeggen dat men voor hem „op moest passen", omdat hij stiekem honderd ton betonijzer zou hebben verkocht. De ingenieur ontkende ten stelligste, maar het vonnis werd geveld omdat zowel de directeur als de procuratie houder zei de woorden zelf uit de mond van S. gehoord te hebben. Voor het Hof de behandeling van deze zaak begon werd S. door de president onderhouden over hoogst onbehoorlijke termen" in een brief, die hij aan het Hof had geschreven. De procureur-generaal vroeg vrij spraak, omdat het uiten van derge lijke verhalen niet onder het artikel smaad valt. Het Hoi wijst arrest op 22 oktober. Nieuwe Koers en AJC, afdelingen Schiedam, houden vanavond om acht uur weer een gecombineerde bijeen komst in het AJC-gebouwtje aan de Stadihouderslaan. Het eerste deel van de avond is voor rekening van Nieu we Koers, dat een discussie wil hou den over een -actueel onderwerp zo als Formosa, Nieeuw-Guinea of Al gerije. Het tweede gedeelte van de avond wordt verzorgd door de AJC. Vrijdag Is naar de politie eerst thans bekend heeft gemaakt, op werf Gus to in Schiedam op een helling het 'ijkje van een baby, een jongetje 'ge vonden. Het lijkje zat in een jute zak en is vermoedelijk aangespoeld. De baby moet een week daarvoor zijn overleden, maar heeft niet langer dan een of twee dagen in het water gelegen. Iedereen die inlichtingen kan verschaffen wordt verzocht zich te melden bij het Schiedamse politie bureau aan de Lange Nieuwstraat, afdeling recherche. Tydens het aanstaande wintersei zoen organiseert het departement Vlaardingen van de Mij. „Tot Nut van 't Algemeen" de volgende lezin gen: Vrijdag 10 oktober: De heer J. Boomsma uit Middelharnis zal spre ken over zijn reis per fiets door Por tugal. Spanje en de noordkust van Afrika, verduidelijkt met gekleurde lichtbeelden. Vrijdag 14 november: Mevr. E. J. Peletier-Röben uit Leeuwarden zal met gekleurde lichtbeelden spreken over het onderwerp: „Een kijkje in de Sowjet-Unie". Vrijdag 12 december: De heer H. de Wijs uit Bunnik zal spreken over „Mijn reis per bromfiets door de Ver. Staten, Mexico en een deel van Ca nada". Deze lezing zal ook toegelicht worden door gekleurde lichtbeelden. Vrijdag 16 januari: Ir. J. Hammes uit Zeist zal spreken over „Edelste nen". De heer Hammes zal een col lectie stenen meebrengen om ver schillende details nader toe te lich ten. Vrijdag 20 februari: De heer Lode van Gent uit Utrecht zal spreken over „Indo-China, een sprookje uit Duize.nd-en-een-nacht". Deze cause rie zal ook toegelicht worden met gekleurde lichtbeelden. Deze lezingen worden gegeven in de bovenzaal van de zaal Harmonie, Schied.weg en beginnen 's avonds 8 uur. Deze avonden zjjn ook toegan kelijk voor niet-leden. (Van een onzer verslaggevers) Kinderledikantjes, poppenhuizen, garages, pakhuizen, brandweer autootjes, fornuisjes en boeken. Met een hele stapel attributen zijn een aantal Viaardingse AJC-Trekvogels teruggekeerd naar hun „home" in de nok van het Volksgebouw aan de Schiedamseweg. De Viaardingse Trekvogels waren er blij mee. Het was een flink resultaat voor de eerste actie-avond. Slechts een twintigtal mensen werd bezocht en dat leverde al een grote oogst op. Enkele weken geleden begonnen de Trekvogels de nieuwe Ideeën uit te werken. Plannen namen steeds vas tere vormen aan. En vanmorgen was het na een finalegesprek bijna zover, dat met zekerheid gezegd kon worden, dat een kindertehuis zal worden geadopteerd. Op de verjaardag van Sinterklaas willen de Trekvogels de kinderen uit het tehuis, die niet al te veel cadeaus krijgen, geschenken laten aanbieden. Die geschenken maken de Trekvo gels zelf. In zoverre, dat men eerst oud speelgoed gaat ophalen bij men sen, die het toch maar in een hoekje hebben staan en dat men daarna dit speelgoed In de werkplaats zelf gaat restaureren. Weerklank Het idee heeft bü de Viaardingse blad. bevolking weerklank gevonden. Dat bleek al na de eerste actie-avond. Zaterdag trekt weer een groepje jeug dige AJC'ers (van 12 tot en met 16 jaar) er onder leiding van Rudi van Corteberghe en Jaap van Yperen op uit. Weer zal meer oud speelgoed worden opgehaald. En.... zet u het alvast klaar? Het groepje Trekvogels kan best groter worden. Degenen onder de Viaardingse jeugd, die belangstelling hebben voor 't werk, moeten zater dagavond maar eens in het Volksge bouw gaan kijken. Helemaal boven op zolder zijn de Trekvogels te vinden. En mocht u, lezer, nog wat speel goed hebben staan, meldt het dan on verwijld aan het Volksgebouw of op de Dayer aan het bureau van ons geroepen worden om te knutselen, want er is geen zaaltje. (En „Als je bij de jeugd met de Boodschap komt, dan moet je ze ook een voetbal ge ven") De Hervormde Vrouwenclubs doen mee aan de actie. De leden van de clubs zijn al meer dan een jaar bezig om materiaal te vervaardi gen, dat op 6, 7 en 8 november op een bazaar in het „bijgebouw" te koe'- zal worden aangeboden. De opbrengst van de bazaar wordt ge stoken in de restauratie van de zaaltjes, waarin nu nog drie klassen van de Prinses Marijke-kleuterschool huizen. Het ligt in de bedoeling van het bestuur van de SBLO in samen werking met de Sportraad voor de Gemeente Schiedam en de Stich ting Schiedamse Gemeenschap in november met een cursus voor verenigingsbestuurders te starten, een cursus betreffende de verzor ging van clubbladen. Het clubblad is één der voornaam ste schakels in het sportverenigings leven. Een goed clubblad legt contac ten tussen bestuur en leden; het sti muleert vaak en geeft een afspiege ling van het verenigingsleven. Een goede club kent men meestal in de eerste plaats door het orgaan, dat de band tussen de leden in stand houdt, zo redeneert de SBLO. Het ligt in de bedoeling voor deze cursus bij voldoende deelname drie avonden te beleggen, waarbij als docenten uitgenodigd zullen worden o.a. een bekend sportjournalist (J. Cottaar heeft zich reeds bereid ver klaard een avond in Schiedam te komen), een tweede avond zal een grafisch deskundige de nodige voor lichting geven en de cursus zou dan op een derde avond besloten kunnen worden met een demonstratie van stenciltechniek, waarbij iedere ge dachte aan reclame vreemd zal zijn. Kosten zullen aan deze cursus niet verbonden zijn, ofschoon aanschaf fing van kleine benodigdheden, welke nodig zullen blijken, voor eigen reke ning zjjn. De inschrijving zal in principe op max. twee personen per vereni ging gesteld worden. Mocht om or ganisatorische redenen dit aantal te veel zijn, dan behoudt men zich het recht voor slechts één persoon per vereniging te doen deelnemen. Inschrijvingen worden vóór 20 ok tober ingewacht bij de secretaris van de SBLO, N. Spithoven, Frangois Haverschmidtiaan 47, Schiedam. Nadere mededelingen zullen na de sluiting van de inschrijving volgen. De uitslagen van de gisteren in de Schiedamse bedrijfskiaverjascompeti- tie (SBKC) gespeelde wedstrijden zijn: Afdeling A: BWF—Standaart 3—3. GW—De Geer 52, De SparGTB 51, ExcelsiorVlug 33; afdeling B: VincentUnique 24, STW—De Geer 33. ExcelsiorGW 33, Stan daart was vrij. Leden van de personeelsvereni ging A. de Jonguit Vlaardingen wacht op donderdagavond in Excel sior een filmavond. Simon de Waard zal films laten zien over het land van de fjorden en fjelden. Op vrijdag 10 oktober 1958 bestaat er gelegenheid tot kosteloze inenting voor kinderen beneden het jam- het wijkcentrum Nieuwland, Dr bautpiein 129. De pokkeninenting zal gesel tussen 15.30 en 16 uur; die teg= terie, kinkhoest en tetanus tussen 16.15 en 16.45 uur. Gelieve trouwboekjes of geboorte bewijs mee te brengen. De zalennood in de nu bijna vol gebouwde Babberspolder'is- niet van vandaag of gisteren. Een centrum voor -de jeugd, verenigingen, vrou wenclubs, of het geven van cursus sen, wordt er al lange tijd gewenst. Men heeft al eens gedacht om in stichtingsvorm een gebouw te ex ploiteren, de gemeente heeft ai eens plannen voor een gebouw gehad, maar tot nu toe bleef de nieuwe wijk zonder zaaltjescomplex. Steeds sterker wordt in de Bab berspolder de behoefte aan een ge bouw, waar men zaaltjes kan huren of in ieder geval vinden. Uit alle delen van het land komen de nieuwe gezinnen, die nu in de Babberspolder wonen. In de meeste gevallen kent niemand iemand: de bewoners zijn vreemden voor elkaar. Voor verenigingen, kerken en clubs Is het moeilijk vaste grond onder de voeten te krijgen, omdat men geen gelegenheid vindt om in de nieuwe wijk de bewoners bijeen te roepen. En dit alles staat de vorming van een hechte gemeenschap in de wijk in de weg! Behoefte Om airin de behoefte aan zaaltjes tegemoet te komen beeft de grootste Nederlands Hervormde wijkgemeente in Vlaardingen, de Wijkgemeente Immanuëlkerk, een actie opgezet. Een actie, die als doei heeft zaal ruimte te scheppen in de zaalloze Babberspolder. De wijkgemeente beschikt over een kerkgebouw, de Immanuëlkerk, die in december 1955 in gebruik is geno men. Achter deze kerk staat een bij gebouwtje, waarin zich op dit mo ment drie ruimtes bevinden. In één an deze ruimtes is plaats voor zo'n 120 mensen en er bevindt zich ook een klein toneeltje in. De overige twee lokaaltjes kunnen zestig en dertig mensen herbergen. Uit allerlei bronnen zal nu geput worden om de zaaltjes voor het jeugdwerk, het verenigingswerk of ROTTERDAM Coöp. Tuinbouw veiling der ZE. Eilanden G.A. van 7 oktober. Aardappelen 511 p kg; Andijvie 711 p. kg; Bloemkool 10—46 p. st,; Sperciebonen 36—82 p. kg; Snijbo nen 73—1.42 p. kg; Fronksnijboeien 28—73 p. kg; Sla 3.00—11.70 p. st.; Komkommers 8—28 p. st.; Witlof A 73—1.05. B 66—85 p. kg; Spruiten A 15—40, B 15—36 p. kg; Knolselderij 12—18 p. kg; Kroten 5.5—12 p. kg; Rode kool 6—14 p. kg; Gele kool 9— 13 p. kg; Groene kool 711 p, kg; Uien 5—14 p. kg; Waspeen 11—16 p. kg: Gr. peen 4—10 p. kg; Prei 11 —18 p. kg; Spinazie 3761 p. kg; Peterselie 4-8 p. bos; Selderij 2—5 p. bos. Tomaten: A: export 87—92, bin nenland 33—95; B; export 73—76, binnenland 28—77; C: export 84, binnenland 21—86; CC: export 41, binnenland 2032. Zacht fruit: Golden Champion 1.47 —1.50; Frankenthaler 1.011.55; Alicante 99—1.44, alles per kg. Hard fruit. Beurré Hardy: H. 39—43, 4042, 11—25; K. 15—40. Léuipont: St. 28—31. 24—31 22—29, 18—24; H 26—27, 20—27, 20—26, 16— 19, 11—18, 10—12; K 8—17. Conférence: St 2226, 1624, 16 24, 12—21, 22—24, 10—22, 6—17, 12, 7 12, K. 6—14. s James Grieve! St. 41—48» 36—43, 28—36; H. 28—44, 26—42, 25—32, 41, 32* KL. 1041. Cox'Orange: St. 3847, 3841, 34 —40, 21—26; H. 32-40, 26—41, 16— 32, 9—19, 12—33, 6—15; K. 6—29. EUistin O: St. 31—38. 25—35; H. 26—35, 17—32, 22—: 22, 6—20; K. 6—23. Transp. de C.: 1 —23, 12—21, 14—20, 7—10; K. Glorie van Holland: St. 17—22, 12 —17; H. 13—22, 9—12, 11—13, 7—10; K. 6—12. Alles per kg. BOTTERDAM, 7 oktober. Aan de Visafslag alhier werden van IJmuiden en elders 200 kisten verse zeevis en 215 kg paling en snoek baars aangevoerd. De prijzen waren: Tong groot 5.15 —520; midd 3.503.60; tarbot midd 1.80—2.20; klein 0.90—1.50; griet 0.75 —1.00: heilbot 3.403.50; schol midd 3840; klein 2433; schelvis midd 24—38; klein 2—24; kabeljauw gr 51 —60; midd 44—55; klein 2628: ma kreel 2024; zeehanen klein 2023; wjjting 2830; verse haring 1619; snoekbaars 1.801.85: lev paling dik 4.304.40; midd 2.80—2.90; dun 2.15 —2.25 per kg. het cursuswerk geschikt te maken. Geld is reeds toegezegd,maar voor de nieuwe aankleding is meer nodig. Er moet een nieuwe inventaris ko men. Geld voor deze restauratie zal ook verzameld worden door middel van de bazaar, die in het gebouw zal plaatsvinden, nadat twee van de drie kleuterklassen van de PrinsesMarijke- school verhuisd zullen zijn. Een ba zaar, die compleet met rad van avon tuur, poppenkast, loterij en alles wat erbjj komt een echte bazaar zal wor den. Ds. S. van den Bos, die in januari van het vorig jaar in de Babberspolder kwam werken, zal de bazaar openen. „Het is niet onze bedoeling de zaaltjes alleen maar voor eigen ge bruik te benutten. Allerlei vereni gingen, organisaties en clubs zullen er gebruik van kunnen maken. Ouden van dagen kunnen er klaverjassen, de jeugd kan er knutselen en jon geren kunnen er 's avonds bijvoor beeld rustig studeren", zo deelde ds. S. van den Bos gisteren tijdens een persconferentie mee. Ds. Van den Bos verklaarde na drukkelijk, dat het niet de bedoeling van de wijkgemeente is om langs een omweg „zieltjes te gaan winnen". Wij hebben als opdracht de mede mens te dienen, te begeleiden, te ge ven en die opdracht kunnen we uit voeren door de ruimte van de kerk open te stellen over alle muren heen. Aan de andere kant heeft ook de Kerk in de Babberspolder dringend behoefte aan ruimte om de nieuwe inwoners bijeen te roepen. Vandaag is vooral in de nieuwe wijken „de preek op zondag" niet het enige werk, dat door een kerkelijke wijk gemeente moet worden verricht. De bijgebouwen en dienstvertrek ken zijn even belangrijk als de preek- ruimte, In Den Haag bijvoorbeeld is een kerk gebouwd, die meer werk- dan preekruimte heeft. Is er voor een kerkdienst in de kerk veel be langstelling, dan kan door een een voudige handeling de kerkruimte worden vergroot door de werkruimte gedeeltelijk in te schakelen. Volgens de (aanvechtbare) gege vens van de burgerlijke stand, leven in de Babberspolder op het ogenblik een kleine 7080 hervormden. Dat is ongeveer de helft van de bevolking. En dat zijn 2200 hervormde gezinnen. Het kerkelijke werk wordt zeer be moeilijkt door het gebrek aan een paar zaaltjes. De vrouwenclubs blij ven klein, omdat een grotere ruimte ontbreekt. De jeugd kan niet bijeen- Het organiseren van instuifavon- den is niet mogelijk, want er zjjn geen zaaltjes. Er is geen leeszaal, want er is geen ruimte. Er worden geen cursussen in de wijk zelf ge geven, omdat de ruimte ontbreekt. Kortom: De bewoners van de Bab berspolder kunnen nooit een hechte gemeenschap opbouwen als er niet op korte termijn iets gaat gebeuren. En omdat de Immanuëlkerk er nu eenmaal staat, zonder dat bij het maken van de bouwplannen rekening werd gehouden met de komende be hoefte aan zaalruimte en zonder dat aan het „werk in de week" werd ge dacht, daarom gaat de Hervormde Gemeente nu actie voeren. Actie, om een klein bescheiden zalencomplexje te creëren. „En die zalen zijn hier bitter nodig", zo zegt de voorzitter van het bazaar-comité, de heer P. Maarleveld. Vangstberichten van woensdag morgen; VI 70 1, VI 78 1, VI 79 5, VI 85 50, VI 172 9, VI 203 3, VI 208 6, VI 216 5, VI 97 34, VI 142 4, VI 190 7, VI 84 80. thuisvarend; VI 197 17, VI 153 100, VI 14 16, VI 66 7. VI 89 25, VI 112 16, VI 132 12 kantjes. Prijzen van gistermorgen: vleet haring volle haring 37—43,60, steur haring 32,8037,60, ijle haring 36, trawlharing volle haring 41,8045,20, steur haring 3436,50. ijle haring 37,50. 7 oktober Engels pond 10.56}—10.57 Amerik. dollar 3.77—3.77} Franse frank 89.75—89.85 Belgische frank 7.58g--7.594 Zwitserse frank 86.53}8658} Zweedse kroon 72.9372.98 Duitse mark90.385—90.43} Deense kroon 54.65}54.704 Noorse kroon 52.8452.89 Zwitserland (vrij) 88.88}88.93} Canada 3.871—3.873 Aan de heer Janssen, conservator van de Kunst te Schiedam Geachte heer. Tijdens uw discussie met de con servator van de Kunst te Den Haag werd mij de vrijheid gegeven te zeg gen; „Ik zou dat schilderij niet ge schilderd willen hebben." Het betrof 't schilderij „Wilde jongen" van Karei Appel. Op niet toevallige wijze werd dit, zoals u ons opmerkzaam maakte, het hoofdthema van de discussie. Daar u in het vuur en tegenvuur van de discussie verzaakte mij te vragen waarom ik dit nu wel niet ge daan wilde hebben, wil ik het nu gaarne meedelen, publiekelijk en on dertekend, omdat ik mijn eigenwaar- degevoel in dit antwoord met opzet laat meetellen. Ik ben er wel van overtuigd, dat u een eerlijk mens bent, dienovereen komstig waardigheid bezit, omdat u met ietwat andere woorden zei; „Heb ik als gezaghebbend functionaris goed gedaan de Schiedamse kunst boom zo met dure Appels te beiaden?" In de vraag waardeer ik u, in uw antwoord niet, want u heeft gezegd, dat de Appels er hangen omdat u ze zelf waardeert. Uw ontroering voor Appel steunt op de gedachte, dat het roerend is te noemen, wanneer een volwassen man door middel van kinderlijk voorstel len en agressief dikke verfstreken er van getuigen wil, hoezeer hij het „pu bliek", maar ook zijn familie, vrien den en kennissen durft uitdagen en ongewild toch blijken laat, dat hij ervoor beangst is. Uw discussie „Vuur en tegenvuur" heeft mij niet het geloof gebracht, dat u een echt tegenstander bent vaa de heer Oxenaar, omdat ik opgemerkt meen te hebben, dat de filosofieën van deze heer veeleer met een soort gezag uw eigen waardering schragen. Maar zou het dan niet beter zijn, wanneer psychologisch plus psychia trisch plus filosofisch waarachtig in Kennis geschoolde mensen uitmaak ten, wat al dan niet in een museum zal hangen? Mijnheer Janssen, ik geloof dat een dergelijk college geleerden niet eens nodig is. In de fabelliteratuur is er een jongen, die uitroept: „Ziet nu niemand, dat de koning in zyn hemd loopt?" Zonodig wil Ik die jongen wel zijn. Ik smeer ook verf op hardboard en op halflinnen als ik het geld ervoor heb, maar ik (en vele anderen) we ten; de grens van alles is mijn eigen waarde, mijn eigenwaarde is mijn eer, mijn eer is mijn schaamte, mijn schaamte.dien ik te bedekken. HEIN DE KOSTER, Lavendelstraat I2c, Vlaardingen (Desgevraagd deelde de heer Pierre Janssen ons mee, dat de leiding van het museum niet bij de conservator berust, doch bij een commissie uit de burgerij) voor het Stedelijk Mu seum te Schiedam onder voorzitter schap van de wethouder van Cultu rele Zaken, mr. M. J. M. van Kinde ren. De conservator is een ambte naar, belast met de dagelijkse lei ding. lrAls de brie}schrijver mij be heerder van de Schiedamse Kunst noemt, bewijst hij me dus teveel eer". Verder merkte de heer Janssen op, dat het schilderij „Wilde, jongen" niet is aangekocht in de tijd dat hij conservator van het museum is. Bo vendien: vrijdagavond hingen in de zaal veel Appels, maar daar waren er maar twee van het museum zelf bij, de rest heeft het museum in. bruik leen van de kunstenaar. Hij voegde eraan toe, dat de prijs van „Wilde jongen" in vergelijking met prijzen van schilderijen van andere Neder landers zeker niet exorbitant hoog ligt en in het niet verzinkt bij de be dragen, die voor oudere kunstwerken worden uitgegeven. Wat betreft de opmerking van de heer De Koster: Jk zou dat schil derij niet geschilderd willen hebben," zei de heer Janssen: ,Jk vond dit een hoogst merkwaardige en interessante opmerking, maar ik kon het niet hel pen dat de heer Oxenaar ondanks mijn aandringen er niet op inging". - Red.). De leden van de Zakenstudiekring Vlaardingen hebben gisteravond in de Stadsgehoorzaal het derde lustrum van hun kring gevierd. Aan het begin van de bijeenkomst herdacht men op treffende wijze de oprichter van de Zakenstudiekring, wijlen de heer M. Wapenaar. In sobere bewoordingen schetste de heer P. de Goede de vele verdiensten die de heer Wapenaar voor de kring heeft gehad. Ds. J. H. Mulder, die reeds een groot aantal inleidingen voor de Zakenstudiekring hield, gaf de indrukken, die hij bij dit 15-jarig be staan. had. We leven, ondanks alle moeilijkheden in een prachtige tijd, die ons vele mogelijkheden biedt. De ongekende welvaart is een gevolg van de industriële ontwikkeling. MAASSLUIS. Zaterdag is ont dekt, dat de offerbussen voor de zen ding in de Grote Kerk in Maassluis waren opengebroken en geleegd. Bij een onderzoek bleek, dat ook enig timmergereedschap van de koster uit de kerk was verdwenen. De politie heeft in Den Haag twee mannen aangehouden, die van deze diefstal werden verdacht. Het zjjn de I8-jarige A. B. de G. en de 16-jarige C. A. de L., beiden uit Den Haag, die al enkele weken reparatiewerk zaamheden aan de kerk verrichten. Z(i legden een volledige bekentenis af. Het geld hadden ze al opgemaakt, Z(j zullen voor de Officier van Jus titie worden geleld. De schaduwzijde hiervan is echter dat door de steeds voortdurende spe cialisatie en het werk aan de lopende band de persoonlijkheid van de mens gevaar loopt. In dit verband achtte spreker het werk van de Zakenstudiekring van grote betekenis, omdat zij bij de leden voor heel veel onderwerpen be langstelling wist te wekken, waardoor men leerde om over schuttinkjes heen te kijken. „Men heeft de Zaken studiekring gelukkig geen bepaald etiketje opgeplakt, zodat men vogels van diverse pluimage aantreft," aldus ds. Mulder. Men zal moeten inzien dat de basis van het leven gelegen is in geeste lijke idealen, zonder welke men geen zaken kan doen. Het feestelijke gedeelte, dat daarna begon, werd verzorgd door een aantal kieinkunst-artiesten, die veel waar dering voor hun prestaties kregen. Daan Hooijkaas praatte en zong wat liedjes. Willy Aiherti bracht velen in verrukking met zijn zoete melodieën. Diane en Daranti, oogstten veel applaus met hun xylofoons. De grote trekpleister in dit pro gramma, dat gebracht werd onder de titel „Even tüd voor vrolijkheid" wa ren echter: Fred Kaps, die op ver bluffende wijze met allerlei attribu ten manipuleerde en Carla, die met haar poppen Loesje en Loeki voor enorme lachsalvo's zorgde. Deze bijeenkomst, die geopend werd door de voorzitter van de Zakenstu diekring ,de heer M. v. d. Vlis, werd o.a. bijgewoond door de burgemees ter van Vlaardingen, mr. J. Heusdens en vertegenwoordigers van zusteror ganisaties in Rotterdam en Schie dam. Op de veemarkt alhier werden dinsdag in totaal aangevoerd 3494 dieren. Hierbij waren 350 vette koeien, 1344 stuks gebruiksvee, 240 vette kalveren, 468 graskalveren, 394 nuchtere kalveren, 57 varkens, 80 biggen, 100 paarden, 14 veulens, 408 schapen of lammeren en 39 bokken of geiten. De weekaanvoer bedroeg 5336 dieren. De prijzen waren: vette koeien le 3.-3,30, 2e 2,75—2,95, 3e 2,55—2,65; vette klaveren le 2,903,20, 2e 2,55— 2,85, 3e 2.2,55; graskalveren 425, 375, 280; nuchtere kalveren 75, 60, 50; biggen 57, 44, 40; slachtpaarden 2,20, 2.1,90; schapen en lammeren 85, 65, 55; kalf- en melkkoeien 1150, 660, 850; vare koeien 800, 750, 600; vaar zen 850. 750, 600: pinken 600 500 400. Overzicht. Vette koeien: aanvoer als vorige week, handel traag, prij zen als gisteren; vette kalveren: aan voer even meer, handel goed, prijs houdend; graskalveren: aanvoer iets meer, handel flauw, prijzen stabiel; nuchtere kalveren: aanvoer groter, handel redelijk, niet gheel prijshou dend; biggen: aanvoer iets kleiner, handel tamelijk, niet geheel prijshou dend; slachtpaarden: aanvoer als vo rige week, handel kalm, iets minder in prijs; schapen en lammeren aan voer korter, handel redelijk, prijshou dend: kalf- en melkkoeien: aanvoer tamelijk, handel kalm. prijzen con stant; vare koeien: aanvoer als vo rige weck, handel stroef, prijzen on gewijzigd; vaarzen en pinker: aan voer iets korter, handel kalm, prij zen stabiei.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2