Causerie over SAKOR voor -vrouwen J eugdgemeenteraad komt vrijdag bijeen Brusselse Sint: een spanning ronc Nobelprijs literatuui IJS-FEEST-WEEK EUROPA'S GROOTSTE IJS-SHOW Rembrandtlaanbeivoners willen geen iveekmarkt voor hun deur hebben 1 Wethouder De Bruijn prijst technici en aannemers MAXI ERNST BAIER Afscheid van Nederland m Actueel toneel UITSLAGEN VAN SBKC De tuinman en de kraan Jongen loopt tegen auto op Voor het eerst vijf fracties Nieuwe Koers en AJC bijeen Brandaris redt luxe jacht van Wes ter gronden Mr. Engelsman opvolger van H. van Sleen? Wat zij vingen 'SC-mededelingen' Burgerlijke Stand Veemarkt Rotterdam ALLEEN IN SCHIEDAM VLAARDINCERDUK Speelgoedwinkel in Babberspolder Doodstraf geëist tegen ex-premier Visafslag Wisselkoersen HET VRIJE VOLK WOENSDAG 15 OKTOBER 1958 PAGINA 4 Voor herenmodes Timco Van onze Scandinavische correspondent) Welke schrijver zal de volgende toeek donderdag te Stockholm tijdens de slotzitting van de Zweedse Akademie als winnaar van de Nobelprijs voor literatuur worden uitverkoren? Dat is de vraag die geheel Scandinavië dit jaar tot ver buiten de literaire kringen in ongewone spanning houdt „HET BALLET DER VIER JAARGETIJDEN" en „DE ONSTERFELIJKE WALS" Ter gelegenheid van het afscheid van Nederland na een tournee van zes maanden met onvergelijkelijk succes stelt de directie een ieder in de gelegenheid door inlevering van onderstaande bon te genieten van deze ongeëvenaarde show A GELDIG VOOR TWEE PERSONEN 1 HET IJSTHEATER IS HEERLIJK VERWARMD Vestdijk niet bekend Op de jaarvergadering van de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid vertelde gisteravond in het Volksgebouw de heer Van Beurden iets over het werk van de Samenwerkende Kinderbescherming Or ganisaties, kortweg genaamd SAKOR. Het idee „We zijn toch maar voog dijkinderen" proberen we bij de on der onze bescherming gestelde kin deren weg te bannen. Wij doen in onze organisatie ons uiterste best om de kinderen maatschappelijk gelijk te schakelen met de andere kinde ren." aldus de heer Van Beurden. De SAKOR is enkc-le jaren geleden ont staan uit het Verbond van Algemene Instellingen voor Kinderbescherming door toetreding van zes prot.-ehr. instellingen. Ze omvat op dit mo ment 70 instellingen, en 8000 kinde ren van alle gezindten, vinden by deze instellingen een veilig onder komen. „Voor al die kinderen is per jaar ongeveer vijf miljoen gulden nodig, aldus spr„ 90 pet. hiervan ontvan gen we van het rjjk en de rest ont vangen we via de Kinderpostzegel actie en collectes. Toch is er elk jaar weer een tekort. Dat komt omdat thans meer en meer er naar gestreefd wordt om kinderen een goede vak opleiding of scholing te geven. - Wij krijgen slechts subsidie tot en met de lagere schooi, doch wij heb ben thans legio meisjes op de kweek school. Wij trachten de jeugd uit de meest -a-sociale milieu's op een goed maatschappelijk peil te brengen en dit voornamelijk door een goede scholing. Het Schiedams Toneel heeft gister avond in Musis Sacrum met veel suc ces een heropvoering gegeven van Arnold Ridley's „De voetbalpool", dat vooral nu een Schiedammer de pool- pot heeft gewonnen, bijzonder actueel is. Na afloop was er bal m.m.v. het Entre-act ensembie o.l.v. J. C. van Toom. Na de korte toespraak werden filmstrips over het werk van de SA KOR vertoond. In de week van 3 tot en met 8 no vember zal in Schiedam t.b.v. de SAKOR een stroopwafelactie worden gehouden. Duizenden zakjes, inhou dende twee Goudse roomboterstroop- wafels, zulien huis aan huis voor een kwartje worden verkocht. De uitslagen van de gisteren ge speelde wedstrijden van de Schie- damse kiaverjascompetitie (SBKC) zijn: afdeling A: GW—Excelsior 3—3, BWFSpar 42, De Geer Vlug 3—3, Sandaard—GTB 2—4. Afdeling B: VincentStandaart 33, STWExcelsior 33, De GeerGW 1—5. Advertentie I.M. Dit is tweemaal .Wilton, maar een groter verschil dan tussen de pastorale ijver van de tuin man, die bezig is de bomen te snoeien in het wandelpark van Wilton-Tijenoord aan de Maaskant, en de reuze arbeid van de gigantische hijskraan op de achtergrond, is nauwe lijks denkbaar. De kraan is de scheepsbouwers behulpzaam bij hun werkzaamheden aan ie Willem Rugs, waarvan op de jota nog, net een stukje te zien is. De kraan staat op het grond gebied waar een groot aantal Schiedammers hun brood ver dienen. Maar de mens kan bij brood alleen niet leven daar om heeft Wilton indertijd om zijn werknemers verpozing te verschaffen een fraai wandel en sportpark laten aanleggen dat grenst aan het oostelijk deel van de werf. Dat zelfs in dit verpozingsoord gewerkt most worden om het fraai te houden, bewijst deze foto. Tegen een auto botste gistermid dag omstreeks half vier de achtja rige Theo van de Heide uit de Paral lelweg, die hard de Laurens Coster- straat te Schiedam over liep en niet op het verkeer lette. Het rechter- achterspatbord raakte de jongen, zonder dat de bestuurder iets merkte. Theo kreeg een diepe vleeswond aan zijn linkerbeen. De Schiedamse Gemeenschap is verschenen met 'n gestencild blaadje, dat „SG-mededelingen" heet. De be doeling is in deze SG-mededelingen aandacht te vestigen op actuele ge meenschapsuitingen in de ruimste zin des woords, voor zover dit middels het maandblad van de SG niet te bereiken is. Vrijdagavond om acht uur is er in de raadzaal van het stad huis weer een vergadering van de Jeugdgemeenteraad, die wordt belegd door het Politiek Jongeren Contact Schiedam. Dit maal zullen voor het eerst vijf (voorheen vier) jeugdfracties bijeen zijn, namelijk Nieuwe Koers, JOKVP, JOVD, CHJG en Arjos. Op de agenda staat het (enige) voorstel betreffende de bestrijding van de onmaatschappelijkheid, te verdedigen door Joh. H. M. Ham van de JOKVP. In zijn voorstel onderscheidt Ham: a) de preventieve zorg: 1 het uit trekken van een bedrag ter subsi diëring van het vrije clubhuiswerk, eventueel ter verdere subsidiëring, 2 het tot uitreiking overgaan van een Gemeentegids aan alle r./.uw aan komenden, 3 het stimuleren van het gezinshulpwerk in samenwerking met de levensbeschouwelijke verenigingen voor gezinshulp en het Sociaal Ad- Viesbureau voor Gezinsmoeilijkheden, b) de eigenlijke aanpak 1 het op richten van een bureau „Bestrijding van onmaatschappelijkheid" te vernoemen een „Commissie bijzonde re gezinszorg" waaraan verbonden moeten worden een medicus, een so cioloog, een psycholoog, een geeste lijke (prot. en r.-k.) en maatschap pelijke werkers, 2 het verstrekken van de opdracht tot het onderzoeken van de mate van onmaatschappelijk heid in de gemeente Schiedam, c) woningen: 1 vijf procent van de nieuwgebouwde gemeentewoningen jaarlijks toe te wijzen aan de dienst Sociale Zaken ter huisvesting van de maatschappelijk onaangepaste gezinnen, zulks in overleg met de Gem. Woningdienst, 2 een huisves tingspolitiek in samenwerking met de Gem. Woningdienst t.b.v. de maatschappelijk onaangepaste ge zinnen met het oogmerk deze een De Rembrandtlaanbewoners heb ben naar aanleiding van de plannen, die bestaan om in de Rembrand tlaan te Schiedam een weekmarkt in te stellen, een bezwaarschrift ingediend bij het g v.eentebestuur, dat luidt als volgt: „Ondergetekenden, wonende aan de Rembrandtlaan te Schiedam, die de geruchten ten aanzien van de in stelling van een weekmarkt, bedoeld voor de wijk Nieuwland vernomen hebben, welke hun bevestiging von den door de publikatie in het Rot- terdamsch Nieuwsblad, Schiedamse editie, van vrijdag 29 augustus X958, naar aanleiding van een interview- met de heer H. van Hoogdalem, wel ke sprak in zyn kwaliteit als markt meester. namens de gemeentelijke overheid, hebben overwogen: dat ingevolge vroeger genomen besluiten de Rembrandtlaan uit sluitend is bestemd voor bewoning, behoudens een zeer beperkt aantal ais winkel gebouwde of enkele daartoe aangewezen panden, dat een markt, zijnde het ten be hoeve van consumenten in de open lucht uitstallen en het veelal luid aanprijzend ten verkoop aanbieden van talrijke artikelen, omvattende tevens het vervaardigen van eet waren. veelal gepaard gaande met rookontwikkeling en onaangename geuren, zeer ten ongerieve van om wonenden, eindigende met „rote hoeveelheden afvalstoffen, die weg geruimd en een besmeurd wegdek, dat tot laat in de avond gereinigd moet worden, in flagrante tegen spraak is met de opzet, Jet doel en het karakter van een woonstraat. dat talrijke bewoners van ge noemde laan voor beroepsdoelein den een auto in gebruik hebben, welke wagens zonder de minste hinder van het verkeer op de strook, gelegen tussen de rijbanen, geparkeerd worden door gebrek aan garageruimte in de naaste om geving, dat tijdens een afsluiting van de Rembrandtlaan voor het rijdend verkeer acte voertuigen met die der marktkooplieden in zijstraten geplaatst moeten worden, ten ge volge waarvan dit rijdend verkeer, o.m. buslijn nr. 39. zich moet wrin gen door met geparkeerde auto's overvolle en sterk versmalde stra ten met onvermijdelijk persoonlijke en zakelijke schade en een ont wrichte busverbinding. dat bij een ruimer worden van het aanbod van woonhuizen een zwaardere waardevermindering der panden van de Rembrandtlaan verwacht kan worden als gevolg van de aantasting van het woon- karakter door een markt, zeer ten nadele van huiseigenaren, o.w. zelfbewoners, en brengen op grond van deze en andere overwegingen hun ernstige en onoverkomelijke bezwaren tegen een markt in de Rembrandtlaan te Uwer kennis, redenen, waarom ondergete kenden Uw Edelachtbaar College met klem verzoeken aan plannen, be helzende de instelling van een week markt in de Rembrandtlaan, peen vorm te geven of een reeds uitge werkt voorstel ter zake in te trek ken". minimum aan wooncultuur bij te brengen. De vergadering staat onder voor zitterschap van, E. Schade van Wes- trum van de JOVD. De AJC en Nieuwe Koers, afdelin gen Schiedam, houden in de komen de weken in het AJC-gebouw weer enkele gecombineerde bijeenkomsten. Vanavond staat een bijeenkomst op het programma, die wordt verzorgd door de AJC. Op 22 oktober spreekt Henk Lange over Joegoslavië. Woensdag 29 ok tober is er een gezamenlijk program ma en de bijeenkomst op 5 novem ber wordt weer verzorgd door de AJC. Geboren: Martin z v A C Engels en L C Esseboom; Robert z v J J de Koning en J A Nodelijk; Robert z v H J A ten Brink en F J Grootenhuis. Overleden: C C Kerdel 67 je; A G Versteege 73 jr, wed. van L v Zon; J Wissekerke 59 jr. (Van een onzer verslaggever») De Terscheïiinger reddingboot •Brandaris,' met als schipper Jannes Toxopeus, heeft gistermorsen een luxe Amerikaans jacht van de Wes- tergronden gepinkt en veilig naar de Terscheïiinger h3ven gesleept. Het was het acht ton metende tweemast-motorjaeht 'Felicidad', ka pitein-eigenaar mr. Birkhead uit Los Angeles. De kapitein, vergezeld van een 20- jarige vriend, wilde zijn jacht van Cuxhaven naar Amsterdam -varen, maar kreeg stormschade aan het grootzeil. Het jacht dreef In de bran ding van de Westergronden en stootte daar de motor tegen de nendhanken kapot. De torenwachter van TerscbeHing waarschuwde de reddingboot, die een hele toer had om veilig over de zand banken heen. het scheepje te beroken en op sleeptouw te nemen. Het jacht lag toen nog ma-w meters ten noorden van het wraJt van de 'Ecuador', op een aeer gevMilgke plek. Het jacht ligt nu in de Terschelling, waar beide be leden even uitblazen van de Het zal later binnendoor naar kaatzr- dam worden gebracht om daar te worden gerepareerd. tVan onze Brusselse corres pondent) Voor de Brusselaren is het vandaag- een grote dag: Sin terklaas houdt zijn intocht. Tegen het middaguur zal hij worden afgehaald van het Noorderstation in auto's van twee grote warenhuizen. Hij zal, geassisteerd door de nodige Zwarte Pieten, in be doelde warenhuizen zitting gaan houden en zijn aanwezig heid opluisteren met het laten optreden van clowns en andere piassen. Voor de Nederlandse vrien den van de Sint is het uiter aard zuur, dat de Sint Brussel en Antwerpen voorrang geeft boven Amsterdam. Maar uit betrouwbare bron verneem ik, dat dit te maken heeft met de commerciële visie van de Belgische middenstand en met het Brusselse klimaat, dat beter is voor de gezondheid van de Sint dan het Amster damse. (Van onze parlementsredactie) Als opvolger van wfjlen de heer H. van Sleen als lid van de Tweede Kamer komt in aanmerking mr. H. B. Engelsman. Mr. Engelsman is fractieleider van de socialisten in de Schiedamse gemeenteraad en voorzitter van de federatie Zuid- Holland van de Partij van de Ar beid. Hij is hoofd van de afdeling economische, juridische en algemene zaken van de Economische Controle dienst van het Ministerie van Econo mische Zaken. Mocht de heer Engelsman een be noeming niet aannemen, dan komt de heer H. van Es, -wethouder van Dordrecht, in aanmerking. De eerste is die van Boris Paster nak, die verleden jaar met zijn ro man Dokter Zjiwago zoveel sensatie verwekte, doordat hij het ROTTERDAM, 14 okt. Aanvoer in totaai 3304 dieren: vette koeien en ossen (naar schatting) 375: gebruiks- vee 1398; vette kalveren 160; graskal- ren 448; nuchtere kalveren 353; var kens 46; biggen 70; paarden 108; veu lens 14; schapen of lammeren 297; bokken of geiten 35. Weekaanvoer 5008 dieren. Resp. prijzen per kg en per stuk. Ie, 2e en 3e kwaliteit: Vette koeien 3.00—3.30, 2.75—2.95, 2.55 2.65; vette kalveren 2,903.20, 2.55 —2.85, 2.002.55; graskalv 425, 375, 280; nucht kalv 75, 60, 50; biggen 55, 44, 40: slachtpaarden 2.10, 2.00, 1.80; schapen en lamm 85, 65. 55; kalf- en melkkoeien 1150, 960, 850: vare koeien 800, 750, 600; vaarzen 850, 800. 600; pinken 600, 5Q0, 400. Overzicht: Resp. Aanvoer, Handel en Prijzen. Vette koeien: iets ruimer, kalm, vooral niet hoger dan gisteren; vette kalveren: even kleiner, vlot, prijshoudend; graskalveren: iets min der, lui, vooral niet hoger: nucht kal veren: iets korter, stug, onveranderd; biggen: even minder, kalm, niet ge heel prijshoudend; slachtpaarden: als v. w-, kalm, niet geheel prijsh.; scha pen en lammeren: matig, redelijk, constant; kalf- en melkkoeien: even meer, stil, prüsh.; vare koeien: ge woon, slepend, als v. w.; vaarzen en pinken: als v. w., flauw, ongew. Terwijl de Zweedse 'Achttien' zich in het bekende stilzwijgen hullen, heerst onder critici, poëten en uit gevers een verwarring en onzekerheid, die sedert jaren niet zo groot is ge weest. Men gist en speurt, maar steek houdende argumenten die een naam voor de ene groep 'sterk' maken, worden dadelijk weer door een twee de ontzenuwd. Men tast in het duister en zoekt tevergeefs naar 'vaste' voortekens. Omdat Nederland, dat immers S i- mon Vestdijk kandidaat heeft gesteld, ditmaal bijzonder geïnteres seerd is welke naam over een week door Anders Österling. de bijna 75- jarige permanente secretaris van Zwedens hoogste literaire college, bekend zal worden gemaakt, hebben wij ons oor zeer aandachtig te luiste ren gelegd. Experts zijn het, er thans wei over eens. dat de uit Parijs afkomstige meldingen, als zou de Franse dichter- diplomaat Saint-John Perse een goede kans maken, voorbarig zijn geweest. Een Fransman zou niet in aanmer king komen omdat Camus verleden jaar, Mauriac in 1952 en Gide in '47 werden uitgekozen. Hetzelfde geldt voor de Engelsen (Churchill 1953, Russell 1950, Elliott 1948) en een Amerikaan (Heming way '54 en Faulkner '49). Ook met een Spanjaard of Zuidamerikaan (Juan Jimenez '56) zou niet gerekend mogen worden. Van verscheidene kanten, onder meer door het doorgaans goed inge lichte conservatieve Svenska Dagbla- det, wordt er krachtig de aandacht op gevestigd, dat een Rus nog maar één maal, toen de prijs naar de emi grant Iwan Boenin ging, werd geko zen. a an ioisco) gmg men voorbij en toen Gorki in aanmerking kwam, was hij al te veel tot een politieke figuur geworden. Voor het geval de 'Achttien' dit maal krachtig hun stem achter het IJzeren Gordijn willen laten horen, worden twee namen genoemd. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel, 68798 (Van een onzer verslaggevers) Tijdens een bijeenkomst in het Vlaardingse stadhuis is in de al oude hal gistermiddag bij het knapperende open haardvuur nog enige tijd nagebabbeld over het feit, dat het rioolgemaal aan de Verlengde Industrieweg en de zandwegen in de nieuwe Westwijk (kosten ruim vier miljoen) ondanks vele moeilijkheden toch nog op tijd waren gereedgekomen. Gisteren werd alles in gebruik gesteld. De wethouder van stadsontwikke ling' zette tydens eeru toespraak een groot aantal genodigden (werkers aan de werken) in 't zonnetje. Zo huldigde hij de technici van de Dienst van Gemeentewerken, die met vaak gewaagd gevonden oplossingen waren gekomen en die hun werk met succes bekroond zagen. Dat waren vooral de heren L. van der Ende, ir. J. C. Stofberg, directeur ir. W. E. A- van Oosterom en ir. G. Brouwer. Voorts dankte de wethouder de firma Boele en Oosterwijk uit Rotter dam (en het personeel, waarvan ve len aanwezig waren) voor de energie, en de toewijding, waarmee het werk was verricht. Voor het bestuur van de polder „Aalkeetbinnenpoider", waarin de Westwijk verrijst had wet houder De Bruijn een speciaal woord. „U zette uw persoonlijke belangen als bezitter van een boerderij, waarop al vier generaties hun bedrijf hadden uitgeoefend zonder veel narigheden op zij om het algemeen belang te dienen, hartelijk dank daarvoor," zo zei hij tot polderbestuurvoorzitter P. Hoogendam. Ir. Van Oosterom dankte daarna nog het grote aantal aannemers, on deraannemers, technische- en ad ministratieve ambtenaren, die bij het moeilijke miljoenenproject hun beste krachten hadden gegeven. Advertentie van 1723 oktober presenteren onder hun persoonlijke leiding produktie 1958/1959 IKS? 1^ voor de feestelijke première op vrijdag 1# oktober en voor de I voorstellingen op zaterdag 18 en ïondag 19 oktober. 1 normale prijs reductieprijs ILOGE J 5.75 4.50 I FAUTEUIL 5.25 STALLES J 4.75 3.50 PARKET 3.75 ƒ2.50 De voorverkoop van deze kaarten begint donderdag 16 oktober aan de volgende adressen: N.V. Rotterdamsch Nieuwsblad. Broersvest 3, Schiedam, telefoon 68091: N.V. Rotter- damsch Nieuwsblad. Smalle Havenstraat 1, Vlaardlngen, telefoon K 18983229 en aan de kassa's van t.T«?Yw.u«t l Vanmorgen heeft de heer H. G. M. van Heeswijk in een winkel aan de Van Hogendorpwinkelboulevard inde Babberspolder te Vtaardingen een kinderspeelgoedzaak geopend. Was de belangstelling van de jeugd van de Babberspolder deze week al goed te merken, gisteren tijdens de receptie, die ter gelegenheid van de opening is gehouden, kwamen velen de heer Van Heeswijk feliciteren. De heer Van Heeswijk, die nu vijf jaar Vlaardinger is, is aanvankelijk in de kaasbranche werkzaam ge weest. Hij liet de winkel „Lady" van Hoek en Hoek verbouwen, toen deze winkel leeg trok en trok er zelf met een ruime sortering speelgoed in. Architect Ary van den Ouden uit Vlaardingen ontwierp het nieuwe in terieur en de Fa. Brobbel uit Loos duinen zorgde ervoor, dat de goede ideeën uitstekend werden uitgewerkt. Vangstberichten van woensdag: VI 7085 kantjes: 782; 79—12, uit hal- vevleet; 172—70: 203—3: 208—75: 216 —3; 97—8: 144—100: 115—60, nog 60 netten; 142—100: 190—100; 197—8; 56 —38; 112—3; 132—68. Prijzen van dinsdag: Trawlh, volle ƒ44.00—47.00; Steur 36.50—38.40; IJle haring 38.0039.00; makreel 31.10 33.00. VERTROKKEN. 14 okt. VI 203 - J - loedknegt; 112 A Bot. BI1.NEN: C. Duindam 25 last; - A Visser 21 last. 14 BAGDAD (Reuter) Tegen Ahmed Baban, premier van Irak tijdens de staatsgreep Noeri Es 3aïd was toen premier van de Iraaks-Jordaanse Unie is de doodstraf geëist wegens samenzwering tegen Syrië en andere 'misdaden'. Baban staat terecht voor een krijgsraad m Bagdad. Hij wordt ook schuldig geacht aan het sluiten van het 'schandelijke verdx-ag van Bag dad', het "verkwisten van staatsgel den' en 'het vervalsen van verkie zingsuitslagen'. Overigens heeft de nieuwe Iraakse minister van Binnenlandse Zaken laten weten, dat de uitgebreide zui vering van functionarissen en buiten landse deskundigen waarmee zijn voorganger, kolonel Aref. was begon nen, minder intensief zal worden. Kolonel Aref is wegens zijn sympa thieën voor Egypte als minister ont slagen en tot ambassadeur in Bonn benoemd. Er worden voorbereidingen ge troffen voor de aanleg van een nieuwe luchthaven te Ruzyne bij Praag met installaties, die het lan den van de grootste toesteller, onder de moeilijkste weersomstandigheden mogelijk zullen maken. De rolbanen zullen in 1961 klaar zijn. manu script. dat hij daarna vergeefs tracht te terug te krijgen, eerst naar een Italiaanse, uitgever stuurde. Zen 'sterk' leken is, dat dit boek juist tn het Zweeds is uitgekomen en zeer goed werd beoordeeld. De tweede naam is die van de veteraan Michael Sjoiochow. die met zijn Stille Don, dat 25 Jaar geleden uitkwam, nu al jaren op de nominatie staat. Het is bekend dat de leden van de Zweedse Akademie. sinds de Nobe» prijs In 1901 voor de eerste maal werd uitgereikt, er voortdurend angsv vallig voor hebben gewaakt dezé aangelegenheid tot een interscandi- navische te maken. Vandaar, dat de Noren nadat Sigrid Undset In 1928 werd uitgekozen tevergeefs op hun kandidaten hebben gewezen. Ditmaal hebben zij opnieuw a* naam van Tarjei Vesaas naar voren gebracht. Een merkwaardig teken is. dat de bekende Noorse uitgeverij Gyldendal dezer dagen Vesaas" in 1940 uitgekomen boerenroman De Kiem plotseling heeft herdrukt. Ook de Denen hebben zich gemeld met hun schrijfster Karen Bibten, di« drie jaar geleden door Hemingway, gebruik makend van zijn recht dat vroegere prijswinnaars kandidaten kunnen stellen, reeds op de lijst werd geplaatst. De bejaarde schrijfster heeft *o- juist een novellenbundel uitgegeven die. in het Zweeds vertaald, gisteren in Stockholms Tidningen door An ders Österling. die aan dit blad als criticus is verbonden, echter maar als matig werd beoordeeld. Vestdijk, in Zweden nog niet ver taald. is voor Scandinavië een totaal onbekende. Ware het zo. dat zijn laatste roman, "De vrije vogel en zijn kooien', gisteren plotseling in het Zweeds in de etalages der Stockholmse boekwinkels was versche nen dan hadden wij nu met, 90 per cent zekerheid kunnen melden dat de leden der Zweedse Akademie. Dag Hammarskjöld meegerekend, hem voor zijn as. zestigste verjaardag de verrassing van bijna 140.000 en het goud van de Nobelmedaille willen bezorgen. Thans is het echter so, dat wan neer hun keuze op hem zou vallen, dit een literaire sensatie van de bovenste plank zou betekenen. Vest dijk behoort tot de outsiders, het geen echter geenszins inhoudt dat de Nederlandse kandidaat kansloos zou zijn. Een feit is namelijk, dat. een van de meest invloedrijke leden der Akademie, Hjalmar Guldberg. een speciale voorkeur voor nieuwe na men heeft. Het was grotendeels door zijn hardnekkig streven, dat tot ieders verrassing in 1939 het werk van de Fin Sillanpaa en in 1945 dat van Gabriela Mistral van Chili werd gekozen Van bepaalde zijde werd nog de naam van Ezra Pound naar voren gebracht. Niemand gelooft echter, dat de 'Achttien' zich aan hem zul len wagen. ROTTERDAM, 14 okt. Heden werden van IJmuiden en elders 200 kisten verse zeevis en 150 kg paling en snoekbaars aangevoerd. De prij zen waren; schol middel 3538. idem klein 2831. schelvis middel 31—34. idem klein 23—25, kabeljauw groot 6465, idem klein 2325, ma kreel 3336, zeehanen groot 6567 idem middel 5860, idem klein 13 21, wijting 2326, verse haring 23 25, aiies per kist; snoekbaars 1.75— 1.80, levende paling dik 3.503.60, idem middel 3—3.10, idem dun 22.10 alles per kg. Èngels pond Amerikaanse dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Zwitserland (vrij) Canada Italiaanse lire Oostenr. schilling 10,56110,57 3,77—3,77* 89,77—89.871 7.581—7,588 86.52}—86,571 72,89i72,941 90,39 i—90.441 54,65—54,70 52,831—52.881 87.85188501 3.881—3,881 60,581—60.611 14,591—14.601 WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en 8 uur: The bridge on the rlver Kwal. MONOPOLE-THEAT5R. 2. 7 cn 9 u.: Ontsnapt aan de guillotine. Apotheek: Van Westendorp. Singel 81. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur: expositie „Gesel vac de oorlog". Diversen: MUSIS SACRUM. 2.30 uur: R.K. Mld- denstandbond. feestmiddag voor de Jeugd. GROTE KERK. S uur: Orgelbespeling door Jacq. Bekers m.m.v. koor en solisten. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 uur: The bridge on the rlver Kwal. Geen avondvoorstelling. MONOPOLE-TKEATER. 3. S. 1 tn I uur: OntsDapt aan de guil.otlne. Apotheek: Van Westendorp. Singel 81. tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur: expositie „Gesel van de oorlog". Diversen: PASSAGE-THEATER, 8 uur: Schie damse Kunstkring. Het Rotterdams z Toneel brengt „Goede Reis" S IJKCENTRUM NIEUWLAND, 8 uur: 2, Hum. Verbond, mr. J. in 't Veld spreekt over „De betekenis van hel 5$, humanisme voor de toekomst der westerse beschaving"".

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1