Algerijnse rebellen zijn bereid tot onderhandelen Kentering in oorlog Jubilerende Wegenwacht breidt zijn Nog meer service op zondag en avonds uit BRITS PILOOT VERDACHT VAN RAKETVERRAAD duidelijk merkbaar Emmeloord, Nagele, Marknesse en Creil 8 H. VAN SLEEN: SCHERP POLITICUS Van Otterloo, Krebbers gehuldigd S preeuwenpraa Vrieskip hoort bij poelier Vier gemeenten in NOP Utivoer bijna even groot als invoer Man, die vinger stuk sloeg, houdt straf door mr. J. A. W. Burger SCAUWEN HET VRIJE VOLK WOENSDAG 15 OKTOBER 1958 PAGINA 3 Konijn gezocht Handig en snef? Meer avonddienst (Van onze Parijse correspondent) Er zijn tekenen, dat de oorlog in Algerië op zijn eind gaat lopen. Ferhat Abbas. hoofd van de Algerijnse regering en leider van de opstand, heeft zich bereid verklaard tot onderhandeling zonder tevoren de onafhankelijkheid te eisen. General de Gaulle heeft de Algerijnse nationalisten toegezegd, dat zij bij de komende algemene verkiezingen met eigen lijst mogen uitkomen, zelfs als daarop het woord onafhankelijkheid voor komt, en de opstandelingen staan onder toenemende druk van Tunis en Marokko om vredesonderhandelingen met Frankrij k mogelijk te maken. In een gesprek met het Duit se blad Der Tag heeft Ferhat Abbas gezegd, dat hij bereid is vredesbesprekingen te begin nen met Frankryk, zonder de voorwaarde te stellen van on afhankelijkheid. „Wij zijn be reid tot ieder overleg. Praktisch zien wij de zaak aldus," zei Fer hat Abbas, „een of twee verte genwoordigers van iedere par tij moeten naar een neutrale plek komen om daar samen een program op te stellen. Een der oude getrouwen uit de socialistische beweging is ons ontvallen. Dinsdagmorgen tijdens de wekelijkse fractie vergadering, bereikte ons het bericht dat de avond tevoren onze fractiegenoot Van Sleen was overleden. Het was nog maar kort gele den dat wij hem in de Tweede Kamer hadden meegemaakt, namelijk bij de behandeling van de Algemene Beschouwin gen op 30 september. Nadat ik had gesproken, het was al laat in de middag, kwam h(j mij nog speciaal de hand drukken. Hij zag er slecht uit en ik heb hem toen voor de zoveelste maal moeten ver wijten, dat hij zich zelf niet beter in acht nam. Verkeerde uitleg Mislukt J ubüeummuziek Het muzikale programma bracht in de eerste plaats de speciaal voor de gelegenheid geschreven jubileum compositie. Van otterloo zelf stelde een Uilenspiegelthema samen uit de bekende Scheimenmuziek van Richard Strauss. Tien andere Nederlandse componisten leverden elk een varia tie daarop en belichtten het gegeven op geheel verschillende wijzen. geeft uw zenuwen rust ontspant en is zo lekker zo fris zo gezond De heer K. D. heelt niets tegen televisie (Pieter ook niet) maar hu heeft wel wat tegen mensen, die de knop van hun televisietoestel niet met rust- kunnen la ten. De heer D. be schrijft het als volgt ,,'k Heb kennissen in het oosten van het land, prettige lui, waar je altijd, 'n ge zellig gesprek mee kon voeren. Nu heb ben se televisie en als je het mij vraagt, is er van die gezelligheid wei rug meer overgebleven. 't Is je misschien bekend, dat ze daar in het oosten ook Duitsland op het televisiescherm kunnen krijgen. Voeg daar Nederland bij en je hebt een veel uitgebreider keus dan in het westen van het land. Goed Pieter. we zijn er 'n weekend op bezoek geweest. En daar stond t in de kamer, een pracht van een toestel. De mensen waren er geluk kig mee en ik heb dat apparaat op recht bewonderd. Het was zaterdagmiddag. We dron ken een kopje thee en toen zei de gastheer; „Voel je wat voor de te levisie. Duitsland heejt, geloof ik. een aardig programma". Wel, we vonden het leuk om die televisie ook eens zo dicht bij de hand (of liever: het oog) te hebben en zeiden „graag". De gastheer draaide aan wat knop pen en we kregen Duitsland, een ge varieerd en nogal druk programma, dat een uur duurde. Na dat veelbe wogen uur kregen we even een mo mentje pauze, waarna een stuk of wat meneren op het scherm ver schenen die opgewekt de minder op gewekte politieke zaken van de week gingen bespreken. We hebben er met belangstelling naar geluisterd, aten roef-roef enige sneden brood, want meldde de radio- gids voor die avond niet een prima- VARA-program? Eerst kwamen het journaal en het weeroverzicht en toen zagen we Theo Eerdmans en Dorus. Dat programma bezorgde ons veel vermaak, maar om kwart voor elf duizelden we toch lichtelijk, maar ziet daar kwam nog een toetje. Euro- visie zorgde een uur lang voor een re portage van een springconcours dat in Londen gehouden werd. Reuze spannend, Pieter, maar om kwart voor twaalf voelden we ons toch u>el enigszins gaar. Het weekend verliep naar televi- siejwens. We hadden nauwelijks het zondagsetentje door het keelgat of het scherm bood ons een internatio nale handbalwedstrijd en een show van mej. Valente op Duitsland. We bleven de verdere dag bij onze Oos terburen omdat een openluchtsamen komst van het Leger des Heils op het Binnenhof weinig boeiend bleek. En toen laat op de avond het Duitse televisiespel was afgelopen, voelden vrij ons wederom zéér gaar. De volgende ochtend vroeg namen we afscheid. Ja, wc hadden bijzonder van het weekend genoten. Ik vond, o spreeuw, deze ervaring leerrijk. In het westen hebben de te levisiekijkers zoveel keus nog niet, maar in het oosten hebben ze dat toel. En als die keus er is, bezweer ik je, dat in negen van de tien gezinnen de hele dag het toestel aanstaat, dat er geen behoorlijk gesprek meer ge voerd kan worden en dat alle aan dacht is gericht op het wonderlijke toverschermpje. dat naast een hele boel goeds en voortreffelijks ook eert hoop onzin brengt. En op zo'n ma nier zal de televisie een vervlakking in de hand werken. Nu jij, spreeuw''. Nu Pieter? Ik zou graag het woord geven aan de lezers, die misschien naar aanleiding van deze brief we) 'n paar opmerkingen hebben. HOOG EN DROOG op een krib bij door het Hellegat gejaagd en juist bij Willemstad raakte de tjalk „Volhar- het Haringvliet liep het vast. dinguit Gouderak maandagnacht. I De zuidwesterstorm had het schip I Er was weinig zicht die nacht; het is mogelijk, dat de schipper het witte licht op het uiteinde van de krib aan de verkeerde kant heeft willen passeren. (Van onze verkeersredacteur) Het korps Wegenwacht wordt volgende zomer uitgebreid met twintig tot vijfentwintig man, waardoor zondags op een dozijn zeer drukke routes in het seizoen van mei tot september een volledige dienst kan worden gereden. De avonddienst op enige routes wordt eveneens uitgebreid. De motoren krijgen een ombouw die de Wegenwachter zal beschermen tegen regen en sneeuw. De tien Snspectieauto's worden gaandeweg uitge rust met brancards. Wij kennen die radioberichten over een moederloos veulen. Nu komt Pie ter eens met 'n bericht over moeder loze konijntjes. Beter gezegd: bijna moederloze konijntjes, tien in getal. Moeder konijn zo werd mij ver teld is zeer ziek. Welk ander moe- der-konjjn kan haar vervangen? Flo- rir.e heeft het adres (Zuid). V eilig iverken Ten slotte even aandacht voor op- merkinge;. uit een artikeltje, dat ik in het mededelingenblad van de Scheepvaartvereniging Zuid aantrof, 't Gaat over ongevallen in de haven: Toch bleken gedurende het jaar 1957 ruim 51 To van de ongevallen veroorzaakt te zijn door de getroffe ne zelf. medegerekend die gevallen, welke hadden kunnen worden voor komen, wanneer de getroffene een oplettenheid had getoond, die naar redelijkheid van hem verwacht mocht worden: wanneer bijvoorbeeld on» doordachtheid, slordigheid, onver schilligheid en roekeloosheid geen rol hadden gespeeld". En verder: „Theoretisch gesproken is het zo dat geen ongevallen behoeven voor te komen, wanneer iedereen op zijn plaats volkomen veilig werkt of laat werken. Het streven van iedere wer ker in onze haven zal er op gericht moeten zijn de afstand tussen het zo juist gestelde ideaal en de werkelijk heid zo klein mogelijk te houden". Behartigenswaardige woorden, vindt Pieter. Aanbod Met veel plezier hebben wij vandaag de vólgende aanbiedingen in ons boek der BiJdr&geD opgeschreven: een één persoons ledikant (bestemd) van Van der W. van de Rlederlaan, een splraaal van G. uit de Dahllastraat. een thee- meubel van S. van de Spangensekode, twee lederen armstoelen van G- uit de Aegldlvtsstr., een haardkachel (bestemd) van N. uit de Zaadakkerstraat en een radlotafel (bestemd) van V uit do Ca- therlna Beersmansstraat. Verder hebben vcif een kinderwagen genoteerd van B. uit de Cath.. Beersmansstraat. een wrin ger met bok (bestemd) van Van der H. uit de Quackstraat, een rooktafel van H. van de Xralingseweg. speelgoed van Van der L. uit de Kleinstraac en diver sen van W. van de puwebocht. ReU- bonnen hebben wij ontvangen van T. uit de Wlekstraat, S. uit de Justus van Effenstraat. B. uit de Babsburgstraat, De V. uit de Spartastroat (met capsu les) en van twee onbekenden. Allen onze dank Verlies Mevr. Boelhouwer. Hilledljk 189. is op 10 oktober haar bruine portemon- nale met ritssluiting kwijtgeraakt. In houd: Het weekloon en de kinderbijslag. Zij heeft hem met het tafelkleed aan de stoeprand uitgeschud. Een pakje met een paar kindersokjes miste mevr. G. Klonthe. Oraujeboomstraat 262. op 5 oktober, vermoedelijk in lijn 9 of 10- Mevr. Redert, Strevelsweg 89a. neeft op 9 oktober In de omgeving van de Oude- dljfc of Strevelsweg haar rode tas ver loren. Inhoud: Foto's. /IS.— en een spurt keuringsbewijs. Vondst Mevr. Soeters. Rosestraat 386e, heeft op 8 okt. in de omgeving van het Put- sepleln een gymnastiekschoen opgeraapt. Mevr. Theune. Oost Pieter manstraat 13. heeft op 9 oktober in de Meekrapst.raat een dames zeeelrlDg gevonden Dierenrijk M»vr. Bijvoer., ElWélwSTsa* 2Jb. vonkt voor een katertje een goed tehuis In het „hospitaal voor vogels" oan de Sikkelstraat 35, verblijft sinds 13 okt. een gevonden „zwarte" tamme kraal. PIETER SPREEUW. (Van onze Londense correspondent) EEN 21-JARIGE BRITSE VLIEGER is ónder streng arrest geplaatst, verdacht van het uitleveren van raketgeheimen aan 'een vreemde mogendheid'. DE VLIEGER IS WERKZAAM ge weest op het Britse raketstation bij Womera (Australië) waar ook ge werkt wordt aan atoomladingen voor allerlei projectielen. VOLGENS EEN AUSTRALISCH blad kan deze zaak even grote afmetin gen aannemen als indertijd de kwestie dr. Fuchs. Het onderzoek is nog gaande. Advertentie I.M. Al dit goede nieuws over de be faamde Wegenwacht van de ANWB konden de directeur van de afdeling Ledenvoorlichting. de heer H. Rien- stra, en de directeur van het korps, de heer G. van Leeuwen, dinsdag meedelen aan de pers. Zij deden dit aan de vooravond van het koperen jubileum van de Wegenwacht. Dit twsaif en een halfjarig be staan valt op 16 oktober, want 16 april 1946 zijn de eerste vijf moto ren met zijspan op de weg versche nen. Het jubileum wordt niet offi cieel gevierd. Op zondagen werkt de WW nu op halve sterkte, maar dit is op de druk ste recreatieroutes 's zomers onvol doende gebleken. De routes waar de zondagsdienst nu volledig zal worden, zijn de auto wegen en hun voortzettingen: Amster dam—Utrecht. Utrecht—Ede—Am- hem, Amsterdam—Haarlem—Zand- voort, Amsterdam—Den Haag, Den HaagRotterdam, Rotterdam—Bre da—Belgische grens. Utrecht—Den Bosch, UtrechtWageningenArn hem. Arnhem—Zutphen—Hengelo, de Zuiderzeestraatweg, Groningen—As senZwolle en ArnhemNijmegen Maastricht. De motorfietsen van de Wegen wacht krijgen een zeer royale om bouw om het stuur, met een hoog oplopend windscherm. De Wegenwachter, die van kou geen last heeft ('wij hebben er min der zieken dan onder ons kantoor personeel, ook bij vorst') is nu be- 'scnut tegen de wél zeer onaangename natheid van allerlei neerslag. Hij heeft vijftig tot zestig percent meer bescherming dan vroeger, Snelheid noch zuinigheid van de motor-zijspancombinaties heeft onder het nieuwe neerslagscherm te lijden en ook de windvang is niet hinder lijker dan vroeger. Over drie weken komen de eerste vijf motoren met deze langdurig be proefde afscherming op de weg. Eerst hoopt men er vijftig motoren van het korps mee uit te rusten en ge leidelijk alle 196. Ten slotte de uitbreiding van de avonddienst. Deze wordt verwezen lijkt op de routes RotterdamBreda —grens en Arnhem—Nijmegen. Er wordt daar binnenkort dus gereden tot half elf 's avonds in stede van tot zes uur, en 's zomers zelfs tot elf uur. De WW past op de avondroutes een tweeploegenstelsel toe. Al deze vernieuwingen en uitbrei dingen zijn natuurlijk voor de ANWB zeer kostbaar, ar de Wegenwacht heeft- dan ook J zijn jubileum bij na 255.000 letvn. (Van een onzer verslaggevers) De Hoge Raad heeft gisteren het cassatieberoep behandeld van de N.V. Van den Broeks Supermarkt te Am sterdam, die is veroordeeld tot een boete wegens het verkopen van be vroren kip zonder in het bezit te zijn van een vergunning. De veroordeelde kwam in cassatie, aanvoerende, dat het hier een geconserveerd artikel betreft, waarvoor de desbetreffende vergunning niet nodig zou zijn. De Hoge Raad heeft in z(jn arrest overwogen dat in gevallen als het onderhavige het poeliersbedrjjf wordt uitgeoefend, ongeacht of het desbe treffende pluimvee voor de bevriezing panklaar werd gemaakt. (Van onze sociaal-economische redactie) Een ongekend groot precentage van de invoer is in september gedekt ge weest door de uitvoer. De import steeg in vergelijking met de voorgaande maand met f 104 mil joen tot ƒ1.167 miljoen, maar de stij ging van de export was nog veel gro ter, namelijk met 200 miljoen tot 1150 miljoen. Het dekkingspercentage steeg van 89 tot 99. (Van onze parlementsredactie) Het wetsontwerp tot de vor ming van vier gemeenten in de Noord-Oost-Polder is thans ver schenen. De gemeenten zullen Emmeloord, Creil, Marknesse en Nagele heten. Emmeloord zal op den duur ongeveer 12.000 inwo ners teilen en de drie overige ge meenten krijgen er elk omstreeks 8.000. De Hoge Raad beeft het cassatie beroep van de 45-jarige vertegen woordiger W. J. G. J. uit Venlo-Blerik verworpen. De man had met een hamer zijn rechterwijsvinger verbrij zeld om daarvoor 7500 van een ver zekeringsmaatschappij te kunnen innen. Hü was door het hof in 's-Herto- genbosch tot negen maanden gevan genisstraf veroordeeld, nadat hij in eerste instantie door de rechtbank te Roermond was vrijgesproken. Zo zal de- Wegenwacht er binnen-1 regen en- andere nattigheid, maar kort gaan uitziengoed beschut tegen j even beweeglijk als altijd. Maar Van Sleen wenste te strijden tot het einde en dat heeft hü ook gedaan. Van Sleen was lid van de Tweede Kamer sedert 8 juni 1937 en ik ont moette hem daar na de oorlog, toen ik zelf lid van de fractie werd. Hü bleek deskundig te zijn tot in details omtrent onderwijszaken en pensioen kwesties. Later, toen h(j op 1 januari 1947" burgemeester werd van Brielle. kwam daar nog bij menig terrein van Binnenlandse Zaken» zodoende was hij voorzitter van de kamercom missie voor de bescherming van de burgerbevolking. Van Sleen deed zijn werk met grote toewijding en geen inspanning was hem te veel. Daarom had "ijn stem ook gezag in het fractieberaad, want men wist, dat Harm zijn zaken pre cies kende. Maar bovendien had hij een fjjn ontwikkeld gevoel voor politieke tac tiek. Hjj probeerde altijd net iets meer te bereiken dan. gegeven de samenstelling van de kamer, te ver werkelijken leek. Maar tevens wist hij altijd de weg open te houden voor het eventueel noodzakelijke stapje terug zonder gezichtsverlies. Hij be hartigde de belangen die hem waren toevertrouwd met felheid en emotio naliteit, maar niettemin werd hij ge waardeerd ook door zijn tegenstan ders. Men herkende in hem de man die zonder enige nevenoverweging gedra gen werd door zijn diepste overtui ging en dienovereenkomstig sprak. jpn zo kon het- zijn, dat men hem ook gaarne aanvaardde als vice- voorzitter van de Tweede Kamer en als voorzitter vaa parlementaire dele gaties zowel naar de Antillen als naar Suriname. Ondanks de succesvolle politieke loopbaan van Van Sleen is zijn leven stellig niet zonder teleurstelling ge weest. Die teleurstellingen vonden veelal hun oorzaak daarin, dat hü zijn werk altijd nog beter -wilde doen dan hij het in werkelijkheid a! deed. Ik herinner me, dat wij samen op een politieke vergadering moesten spreken en Harm zich tot het uiter ste inspande om zijn Inzichten en overtuiging over te dragen aan de toehoorders. Niettemin verklaarde hjj mij na afloop, ontevreden te zijn over zich zelf, omdat hü het naar zijn mening toch nog beter had kunnen doen. Het spreekt wel vanzelf, dat men steeds in de verleiding kwam bü de verdeling der werkzaamheden om onverantwoordelük veel te Iaden op de schouders van een man met zoveel verantwoordelijkheidsbesef, en hij zei nimmer neen. Dat was met name ook het geval toen hij in juni 1958 de wijziging van de lager-onderwüswet voor zijn reke ning nam en een amendement aan genomen zag om de bepaling te schrappen waarin stond, dat de ge meenteraden de huwende vrouwelijke leerkrachten zouden mogen ontslaan. 4t Fel ook heeft hü opgetornd tegen het amendement-Oud,; waarbij een discriminatie tot stand kwam tussen onderwijzers van het open baar en het byzonder onderwijs met betrekking tot de mogelijkheid van het lidmaatschap van gemeente raden. Niet minder van belang was een punt waarop hjj zich heeft geweerd: de afschaffing van schoolgeld. Met hardnekkigheid streefde hü zijn doeleinden stap voor stap na en geleidelijk aan is een aantal van zijn Inzichten tot werkelükheid geworden. Van Sleen was een loyale kame raad. waarop men in de fractie altüd kon bouwen, een constructieve figuur. Maar nimmer, tot het allerlaatste niet, doofden de drift en de felheid waarmee hij zich op jeugdige leeftijd in de socialistische strijd had gestort. Zün vrouw en zü'n kinderen lüden een onherstelbaar verlies. Het is op grond van eigen ervaring en onder vonden vriendschap dat wij daari" deelgenoot zün. De gebieden, waarover deze ge meenten zich zullen uitstrekken, tellen thans respectievelijk ongeveer 8.000, 6.600, 6.100 en 6.300 inwoners. Voorts voorziet het wetsontwerp in de instelling van een openbaar li chaam. dat bepaalde belangen zal behartigen, die bij algemene maat- regle van bestuur zullen worden af gewezen. Minister Struycken denkt hierbij aan vleeskeuring, exploitatie van een openbaar slachthuis, geneeskundig en gezondheidszorg (waaronder de school (tand) artsendiensfc en de ex ploitatie van ..een ziekenhuis), bouw en woningtoezicht, verenigd met dienst van gemeentewerken, reini ging en organisatie en beheer van een gemeenschappelüke brandweer. De gemeenten zullen bevoegd zijn na een overgangstermijn een of meer van deze belangen tot zich te trekken. In de toelichting op het wetsont werp merkt de bewindsman op, dat ook de instelling van één gemeente voor de gehele polder 48.000 ha. denkbaar is, eventueel met wijk raden. Het voordeel daarvan is, dat een bestuurskrachtige gemeente' met goed uitgeruste diensten zou ont staan. Het bezwaar tegen één ge meente is echter, dat er een grote af stand tussen het bestuur en de be volking in de verschillende dorpen zou bestaan. Ik heb generaal de Gaulle in 1943 in Algiers ontmoet. Ik weet, dat hü een groot' patriot is en een man van goede wil. Hij begrüpt, dat er onder het kolonialisme een streep staat. Aan de Afrikanen heeft hij onafhan kelijkheid beloofd en waarom zou Algerië dan slechter worden behan deld? Wü zün geen vijanden van Frankrijk." Ferhat Abbas zei voorts, dat de rebellenorganisatie in Frankrijk lan ge tü'd tevergeefs gevraagd had om toestemming daden van terreur te mogen plegen. Die toestemming was eindelijk gegeven, mits alleen geweld zou worden gebruikt tegen militaire en economisch-militaire doelen. De aanslag op de Eiffeltoren was gefun deerd op een verkeerde uitleg van die instructies. Ferhat Abbas Het duide- lük doorschemeren, dat hij zulk soort aanslagen betreurt en dat zü niet meer zullen worden herhaald. Men kan dus binnen afzienbare tijd onderhandelingen verwachten over beëindiging van de oorlog in Alge rië door het ontwerpen van een be paald statuut soort van zelfbe stuur waarop generaal de Gaulle in zijn jongste rede te Constantine heeft gezinspeeld, toen hü erkenning verlangde van de Algerijnse persoon lijkheid. Voor de Franse socialisten is deze nieuwe wending in de Algerijnse po litiek een niet gering succes. In haar jongste congres te Issy-les-MouU- neaux heeft de partij .onderhandelin gen verlangd mei de Algerijnse re bellen. Zij is deswege aangevallen, niet al leen door de Poujadisten in Algerië, maar ook door Soustelle persoonlijk, die na de op hem gepleegde aart slag op de Place de l'Étoile in Parys zei: „Moge die aanslag een les zün voor hen, die met de rebellen willen praten." Soustelle hoopte in zün verkiezings campagne de aanslag te kunnen uit buiten tegen Guy Moliet en tegen de socialistische partij. Die toeleg van Soustelle is mis lukt. Door de brief van de Gaulle worden de poujadisten in Algiers volkomen geïsoleerd en in een hoek gedreven, terwijl de aanhangers van Soustelle zullen moeten toezien, dat in Algerië openlijk propaganda mag worden gemaakt voor de zo gehate onafhankelijkheid. Ten slotte zijn bet de rebellen zelf. die de uitgestoken hand van het socialistische congres aanvaarden en zich tot onderhande lingen bereid verklaren. Tallozen grijpen graag de gelegenheid aan, Van Otterloo, Kreb bers en Olof bij hun zilveren jubileum dank te zeggen voor vele uren intens kunstgenot. Ook de overheid heeft grote bewondering voor hun werk. Ten aanzien van Van Otterloo heeft de regering dat ai vroeger tot uitdrukking kunnen brengen; ten aanzien van de vioolsolisten, die een uniek duo vormen, mag dat thans blijken uit hun gelijktijdige benoeming in hetzelfde koninklijke besluit tot rid der in de orde van Oranje-Nassau. Advertentie I.M. mcuu. voor Dit zei staatssecretaris mi', R.Höp- pener gisteravond op het feestconcert van het Residentie-Orkest in Den Haag. Burgemeester Kolfschoten boad namens het Haagse gemeente bestuur geschenken aan. De toespraken werden herhaalde- lük onderbroken door enthousiaste blijken van instemming uit de stamp volle zaal, waarin zich de ministers Drees, Cals en Suurlioff, staatssecre taris Var der Beugel, vele diploma ten en tal van andere autoriteiten bevonden. Ten slotte nam dirigent Van Ot terloo het woord, mede namens de beide andere jubilarissen. Tot staatssecretaris Höppener zei de dirigent, dat hij de hoop koesterde er de regering van te kunnen over tuigen, dat ons land niet één, maar twee orkesten heeft, die waardig kunnen worden geacht ons land in het buitenland te vertegenwoordi gen- Oscar van Hemel en Hans Kox slaagden er het best in. het thema in zü'n eigen geest en in een be knopte maar afgeronde eenheid uit te werken. Hun pittige bijdragen overtroffen de op zijwegen afge dwaalde Van Lier en Frid en de al te academische variaties van Andries- sen en Flothuis. Badings was lyrisch, maar had het zich wat te gemakke lijk gemaakt. Een Debussyaanse toon sloeg Henkemans aan. Heel geslaagd was Van Deldens eenvoudige maar rake variatie, maar het stukje van Landré verbleekte onmiddellük toen j in de epiloog Strauss zelf in de zet- I ting van Van- Otterloo weer aan het i woord kwam. Behalve dit jubileumstuk betcon- derden ice het magnifieke samenspel van Krebbers en Olof in het beroem de Dubbelconcert van Bach. Daarin tsaren hun voortreffelijke individuele prestaties, ondanks alle verklaringen van het tegendeel, vaak wel degelijk herkenbaar. Van Otterioo, die na de pauze een geslaagde interpretatie gaf van de Symfonie van Franck, opende de avond met zü'n eigen Intrada J. KASANDER Advertentie I.M.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2