Voorzitter AR: Meer duidelijkheid gewenst in politieke beeld Vrije-Volklezers kiezen ook DIT jaar: rayo M Groot feest voor moedige kinderen! Ambtenaren nemen met spijt afscheid van 2 bestuurders AFLUKIN-C Toekenning Nobelprijs aan Boris Pasternak is 'vijandige daad' Sonia Gaskel met verlof IWPè U' Raketproef op Texel Spreeuivenpraat Franklin probeerde het met een vlieger Man voor ander in de cel, nu vrijgesproken SIEBEL1 Russisch letterkundig tijdschrift: Vacht handen Persoonlijke leningen bij meer banken HET VRIJE VOLK ZATERDAG 25 OKTOBER 1958 PAGINA 3 Esperanto ÏFandehvagen in de hoest' en niestijd Unies op zak POTTER'S LINIA (Van onze parlementsredacteur) Er moet meer duidelijkheid en lijn in de politieke verhoudingen komen. De huidige politieke situatie is ongezond. Met name geidt dat voor de basis, waarop dit kabinet rust, al is zijn feitelijke positie niet wankel. Aldus de voorzitter van de Antirevolutionaire Partij, dr. W. P. Berghuis, vandaag te Arnhem in zijn openingsrede voor het A.R. Partijconvent. TTET HÓÓRT ERBIJ. Sint-Nicolaas kan Amster- XX dam niet binnenkomen als daar tussen de dui zenden op de Dam de BRAVO-BRIGADE zou man keren. Alleen al om die reden peinzen wil van Het Vrije Volk er niet over om het van het jaar te laten afweten. Bovendien is ons bekend, dat tal van meisjes en jongens ook in het afgelopen jaar tot daden van het allerbeste soort zijn gekomen. Er zijn er velen die het verdie nen om één dagje onthaald te worden. Het zal gebeuren! VORIG JAAR waren de 'ioge-plaatsen' op de Dam, vlak voor het indrukwekkende Koninklijke Paleis voor even zovele kra nige meisjes en jongens uit het gehele land. MAG wéér kandidaten voordragen. An dermaal vragen we allen die dit lezen, ons de namen te geven van jongeren tussen de 6 en 13 jaar, die zich in de loop van 1958 werkelijk hebben onderscheiden. Vertel ons ook wat zij gedaan hebben. iiniiiiimmni SCHRIJF ons zo spoedig als u maar kunt. Zend uw briefje of briefkaart aan: Redactie HET VRIJE VOLK, Hekelveld 15 Amsterdam Links bovenaan de adreszijde: BRAVO-BRIGADE. 'Goed gewet' Advertentie I.M. Levensverzekeringmaatschappijen en assurantie-tussenpersonen zuilen U graag inlichten. Levensver mg VoorUctöagworemissie uk ti« t«erw«zetrennRWniE liffiiiHHM p (Van een onzer verslaggeefsters) Geschenken, langdurig applaus, hartelijke speeches in drie talen daarmee heeft het.congres van de Algemene Bond van Ambtenaren afscheid genomen van twee geliefde bestuurders: voorzitter J. BI o m ea penningmeester G. V e n e m a. Ze gaan beiden met pensioen. Contributie hoger Amerikaanse minister van handel vervangen POEDER -ZALF'OUE'ZEEP VERVOLG VAN PAG. 1 Nieuwe proef "Wie van Pieters lezers, zo vraagt men, is bereid om als geldbelegging een zo goed als nieuwe boerderij met zes hectare prima klei grond te kopen? Nee, 't is geen mop, maar een hoogst-serieuze aangelegenheid voor twee jonge mensen. De as. bruid heeft het me uitvoerig ver teld. Hoe zij en haar verloofde adverten ties hebben ge plaatst. Hoe zij links en rechts geïn formeerd hebben Hoe zij ten slotte aan Pieter hebben gedacht. Wie koopt voor geldbelegging een boerde rij V Tja, als Pieters lezers nu maar duiten genoeg hebben. Waar het om gaat? ,Myn verloofde is landbouwer van beroep en wij zijn allebei vierender tig jaar, dus niet zo piepjong meer. Natuurlijk willen we graag zo spoedig mogelijk trouwen, maar van dat trouwen, Pieter, zal waarschijnlijk wel niet veel komen. Waarom niet? Eerst moet de boer derij van zijn moeder verkocht wor den. Maar mijn verloofde moet huur der kunnen blijven. En dat is nu juist de moeilijkheid, want degeen die wil kopen wil zelf op de boerderij gaan wonen. Daarom zoeken we iemand die de boerderij als geldbelegging wil kopen. Lukt niet, Pieter, We proberen het telkens, ja, we hebben van alles ge probeerd, maar we kregen teleurstel ling op teleurstelling. We morden er moedeloos onder. En zelf kopen is uitgesloten. O, ik hoop toch zo dat eindelijk iemand ons 'kan helpen, dan konden we eindelijk trouwen, We wachten in grote spanning." Pieter heeft in het spreeuwenleven veel brieven ontvangen van jonge mensen, die graag wilden trouwen, maar geen woonruimte hadden. Deze brief vind ik ee« van de merkwaar digste op dit gebied: je proeft er als het ware stof voor een kloek Arbo- boek in. Nee, een oproepje voor een dergelijke transactie mag ik niet plaatsen. Maar ik wilde u het schrij ven van deze moedeloze aanstaande bruid toch niet onthouden. Een mooie boerderij, beste klei grond: Pieter zou er best zin in heb ben. Maar de spreeuwenpot is leeg. Mag ze wel, de esperantisten, die keer op keer moedig in. de bres staan voor hun taal. Wat zegt P Chr. van Gerdingen uit Rotterdam? „Leert Engels, de wereldtaal, ja, deze advertentie staat in een radio- blad en als dat waar wasging ik spoedig een cursus volgen. Mijn stre ven is altijd geweest: buiten je moe dertaal één wereldtaal. Ben landstaal, en dat is het En gels toch ook, kan nooit een wereld taal worden. Laten we dicht bij huis blijven. Andere landen o.a. Duitsland, Frankrijk, Spanje en Rusland zullen er nooit mee akkoord gaan. Frank rijk zegt natuurlijk: „Waarom En gels als wereldtaal? Frans is toch goed genoeg!" Datzelfde zegt ook Duitsland. En SpanjeEn Rusland. Dan vergeet ik nog maar de mening van de Balkanian-den en Scandina vië. Met Esperanto staat de gehele we reld voor u open. Als Engels de we reldtaal is, waarom, kan men- dan d' meeste esperantisten ip Engeland vinden? Wat heb je nu aan je En gels in de Balkan? Wat schrijft de ANWB in de reiswijzer voor Dene marken? „Een weinig kennis van de Deense taal is wel gewenst, daar zelfs in veel hotels 'het personeel slechts Deens verstaat". Noem mij een taal, die zo gemak kelijk te leren is a Is Esperanto? Iemand van de lagere school weet binnen één uur hoe hij de verleden, de tegenwoordige en toekomende tij den moet schrijven, plus het meer voud, plus het vrouwelijk enz. Een wereldtaal graag. Een lands taal is onmogelijk, duser blijft niets anders over dan Esperanto." „Varna pled ado pro bon» afero", dacht Pieter toen hij na het maken van dit. spreeuwenpraatje op weg naar huis door de Dr. Zamenhof- straat wandelde. En ik hoop, dat ik toen zonder fouten heb gedacht. Hoezeer een van Pieters familie leden aan het Esperanto verkleefd was, kan overigens blijken uit het volgende. Men had daar twee poezen in huis: een van het mannelijke en een van het vrouwelijke geslacht. De kater werd „patro" (vader) en de poes werd „patrino" moederge noemd. Kan het esperantistischer? Aan het einde van deze week zoekt Pieter een flinke, stevige wandelwa gen. En ik hoop van ganser harte, dat die er zal komen. De wan del wagen is bestemd voor een jongetje van drie jaar. een polio- patiëntje. Moeder en vader die be halve dit knaapje nóg een aantal kinderen hebben, kampten de laatste tijd veel met ziekten in huis. Zorgen en kosten waren hoog; het zelf ko pen van een nieuwe wandelwagen is jammer genoeg uitgesloten. „Wie helpt?" vraagt Florine die zelf geen stevige wandelwagen meer in haar magazijn heeft staan. Aanbod Aan het einde van de week hebben wij de volgende aanbiedingen ln dank opgeschreven: een eenpersoons bed (be stemd) van O. uit de Crooswijksestraa',, een tweepersoons veren bed (bestemd) met een spiraal van M. uit de Van Speykstraat. stoelen, een theemeubel (alles bestemd) en een wastafel tan S. van de Boezemlaan. een theekast -Jftn S uit de Streefkerkstraat en een leren fauteuil van A. van de Lijsterlaan Ver der hebben wij een baard (bestemd) en kleding genoteerd van S. uit de Chris- tiaan de Wetstraat, een vulkachel (be stemd) van Van A. uit dc Oranjeboom straat, een tweepits gasstel (bestemd) van V. uit de Zaagmolenstraat en een kinderwagen van Van Z. van de Polder laan. Aanbiedingen van kleding hadden wij van M. uit de Schoolstraat te Hoek van Holland, N. N. uit Schiedam, D. van de Bronkh'orst, G. van de Beijerlandse- laan en van N. N. uit Nieuwerkerk aan den IJssel. De spreeuwenpot werd ver rijkt met vijf gulden van L. van de Oldegaarde en vier gulden van M. Uit de Ommoordsestraat. Onze dank. Verlies Elly den Haring, Struweel 24, miste op 24 oktober een Marokkaanse handtas. Inhoud: een toilettasje, een portefeuille met foto's en wat klein geld. Zij ging met de fiets van huls vla de Maasbrug gen naar de Oudedijk. In de omgeving van de Crooswijksesingel-Pijnackerstraat heeft Reggie Kok. Frederik van Eden- straat 8, op 22 oktober een rijksdaalder verloren. De fiets van het dochtertje van mevr. Brusselman. 2e Rosestraat 22, is verdwenen. Deze stond voor de deur op slot. Wie brengt hem terug? Dierenrijk Op het terras van de Xam. Van Ditmar, Van Schiestraat 32-36, zit al een paar dagen een zwarte duif met een wit staartje en een witte vlek op zijn kopje. Hij heeft een ring om zijn poot. PIETER SPREEUW. Advertentie IM. Voorkomen is beter dan genezen. Be scherm U daarom tegen verkoudheid en keelpijn door af en toe 'n paar Pottertjes in de mond te nemen. Ze verfrissen tevens Uw adem, óók na gebruik van cigaretten of 'n borreltje. In handige platte doosjes a SS cent bij apotheken en drogisten. IMP. H, TEN HERKEL N.V. - HILVERSUM (Van onze kunstredactie) Het conflict tussen Sonia Gaf fe e 1 en het Stichtingsbestuur van Het Nederlands Ballet zal waar schijnlijk met een sisser aflopen. Voorlopig heeft mevr. Gaskel, op uit nodiging van het bestuur, een half jaar ziekenverlof genomen. Zö zal uitrusten van de zware ver moeienissen der laatste jaren en van de schok, die zij heeft opgelopen bij haar auto-ongeluk. Deze «.-eek is zij vertrokken naar Parijs, nadat zij haar plaatsvervangers de nodige aan- wijzingen heeft gegeven. Over haar ontslagaanvrage is niets beslist. Het bestuur wil het gesprek hierover uitstellen tot mevrouw Gas kel is teruggekeerd. Men hoopt, dat er dan van een conflict geen sprake meer zal zijn. Allen moeten zich er op voorbe reiden waar mogelijk gezonder ver houdingen te bewerkstelligen op het ogenblik, dat eraan toe is, zo ver volgde dr. Berghuis. Wanneer dat zal zijn Is nu niet te zeggen. Normaal gesproken op zijn vroegst in 1960. De A.R.partijvocrzitter voegde hier aan toe: „Ik wil wel zeggen, dat wij ons overigens de bepaling van hei tijdstip en de wijze waarop niet zul len laten voorschrijven door persor ganen of personen, wier wellust het is in troebel water te vissen. Daar voor is onze politieke en nationale verantwoordelijkheid te groot. De hunne natuurlijk in wezen ook, maar zij dragen haar nu eenmaal niet." De heer Berghuis betreurde het, dat Troonrede en rijksbegroting niet getuigen van een doelbewuste en overtuigde politiek en dat er geen regeerkracht uit spreekt. „De kabi- Advertentie I.M. ZWITSERSE HORLOGES Voor do mooïlU coiloeUo In «llto prljiklatto «aar STADHUISPLEIN 24-26 NIEUWE BINNENWEG 227„ ER komt dus weer een BRAVO-BRIGADE. Voor de derde maal in successie. In 1956 kozen lezers en lezeressen van deze krant voor het eerst de leden van dit erekorps der Nederlandse jeugd. Jonge vriendjes en vriendinnetjes van mensen en dieren wezen zij aan. Kranige redders als H arr y Klein uit Beverwijk, die vier jongens uit het boze Alkmaar der Meer haalde. Moedige meisjes uit alle delen van het land, van wie er een het gepresteerd had om een baby uit een brandende woonschuit te halen. De achttien 'uitblinkers' onder de jongeren beleef den de-dag-van-hun-leven binnen de muren van het voor de meesten onbekende Amsterdam. Daar zat Harry Rebergen uit Rhenen, Hij keek z'n ogen uit bij de fantastische intocht van Sint ln de hoofdstad van het land. Het kwam hem toe. Zonder hem zou de prachtige bouvier 'Blacky' misschien nu nog zwervend door het land trekken. Harry redde het dier door het van straat te halen.. Vlak bij hem troonde op een erestoel, neergezet door de Amsterdamse politie, het Friese meisje Tietie van der Zee Zij hoorde daar, na alle opofferingen die zij zich had getroost voor haar blinde grootvader. Nooit was iets haar te veel. Spot tende opmerkingen van andere kinderen die alleen aan zich zelf dachten, wilde Tietie niet eens horen. Het doet er niet toe, waar z« wonen. De flinke jongen van Terschelling maakt evenveel kans op een verkiezing als 't Amsterdamse meisje dat alles over heeft voor blinden en ouden van dagen- En wanneer u meent, dat een kleine Zuidlimburger rechten heeft verworven op het lidmaatschap van de BRAVO- BKIGADE, aarzei niet. Hij zal zijn deel hebben. Voor hem maken we er graag twee feestdagen van. lllil netsbasis biedt daarvoor niet vol doende mogelijkheden". De subsidielast heeft volgens dr. Berghuis op het gebied van de land bouw en de huren onaanvaardbare vormen aangenomen. Het is nood zakelijk offers te brengen. „De ver deling van tegenslagen zal moeten geschieden op basis van rechtvaar dige en billijke spreiding der lasten, gerekend naar maatstaven van draagkracht cn economische cn na tionale functie voor de toekomst". Het overleg in de SER noemde hij goed. Uitvoerig aandacht besteedde dr. Berghuis aan het vraagstuk van de atoombewapening. Hij zei om.: „De overheid vindt ln de zondige samenleving de oorlog en God ver hoede het op een gegeven ogenblik ook de atoomoorlog op haar weg bij de bestrijding van het onrecht, ter. behoeve waarvan zij met het zwaard van Godswege in haar ambts is ge steld. En zij heeft ambtshalve te zor gen, dat dit zwaard goed gewet is." In dit verband roerde hij ook de paci fistische stromingen aan. „Zou het niet zijn, dat men soms tegen atoom bewapening spreekt, zoals men doet, omdat men weet en er, misschien on bewust, van uitgaat, dat de overheid de weerloosheid toch niet toepast? De legeringen zouden maar eens hebben moeten doen wat de pacifisten vra gen-" Het openen van een gesprek met Indonesië noemde dr. Berghuis een wel uitermate moeilijke zaak. De overdracht van Nieuw-Guinea werd van de hand gewezen. Voor de teruggang der Antirevolu tionaire party noemde dr. Berghuis verschillende oorzaken. Verzwakking van het reformatorische besef be schouwde hij als een ervan. Een mogelijk verwijt van anii-pa- plsme wees hij bjj voorbaat van de hand. En hij voerde aan: „Het jou, gelet op de grote lijn der politiek, van grote betekenis zijn, indien de christen-democratische partijen, in ons land zich zoveel mogelijk in een gezamenlijk optreden sterk zouden maken. Het zou de duidelijkheid in de Nederlandse politiek ten goede komen. Ook wanneer dit geschiedt onder het behoud van ieders organi satorische en principiële zelfstandig heid." Hg zacht de zekerheid, dat blikseminslag niet langer de noodlottige gevolgen zou hebben, die men zozeer had leren vrezen, Aatt Franklin's vindingrijke geest dankt men een zekerheid, die tegenwoordig algemeen is: dat blikseminslag geen ramp meer tot gevolg hoeft te hebben. Zo hebben scherpe geesten altijd en overal zekerheden voor de samenleving gezocht, zo heeft de mensheid voortdurend groter zekerheid veroverd waardoor de gevolgen van rampen konden worden verzacht of opgevangen. Qok financiële zekerheden kunnen worden verworven. Zo geeft de compagnonsverzekering de zekerheid, dat hef uittreden op een vooraf overeengekomen leeftijd of het overlijden van een compagnon niet om financiële redenen, het einde van een zaak behoeft te zijn. 'PJompttorcagraebt 24-36. Utrecht Advertentie IJM. BRILLANTINE KREMLON 99 CENT PER FLACON Het actiecomité voor Europees federalisme organiseert van 9 tot 11 januari in Wiesbaden (West-Duits- land) een internationale conferentie over een Europese gemeenschap. Niet met vreugde, zoals zij allebei getuigden in hun laatste redevoerin gen tot het congres, want de bond was hun leven. Maar wel met. een ge rust hart, want er staan bekwame mensen klaar om het werk over te nemen. Advertentie IJL. MOSKOU (Reuter, AP). Boris Pasternak is buitengewoon blij. dat hem de Nobelprijs voor literatuur is toegekend en hij hoopt zelf naar Stockholm te komen om de prijs in ontvangst te nemen. Maar het is de vraag of hij toestemming zal krijgenRusland is woedend over de toekenning van de prijs en noemt dit „een vijandige poli tieke daad, gericht tegen de Sowjet-staat". Deze eerste officiële reactie is ver schenen in Literatoernaja Gazeta, het officiële Russische orgaan voor letterkunde. Hei, biad zegt, dat de bekroning bedoeld is „om de koude oorlog tegen de Sowjet-Unie, het Sowjet-bewind en de ideeën van het alles overwinnende socialisme" aan te wakkeren. Gisteravond laat, ruim 24 uur na het toekennen van de prijs, verbrak het officlëie Russische persbureau Tass de stilte, die tot dat ogenblik m de Sowjet-Unie geheerst had over de verkiezing van Boris Pasternak door de Zweedse academie. Tass gaf een uitvoerig overzicht van het artikel, verschenen in Literatoernaja Gazeta. Het blad windt er geen doekjes om. Het artikel is getiteld: „Een provocatieve stap van de internatio nale reactie". Het noemt de bewoor dingen, waarin de bekroning was gesteld .huichelachtig en doortrok ken van leugens". De kapitalistische pers, tracht zelfs het feit niet te ver bergen, dat deze uitbarsting van de conservatieve Zweedse literatoren uitgelokt is door één ding: de publi- katie van Pasteraaks roman, „Dr. Zjiwago" in een aantal kapitalisti sche landen. „Immers, al zijn overigc- werken zijn bijna onbekend in het Westen". De academie heeft de prijs toege kend, zo gaat het blad verder, voor een artistiek smerig en boosaardig werk, dat volstaat met haatuit- barstisgen tegen het socialisme. De auteur heeft geen verwantschap met de grote tradities van het Russische proza. „Dr. Zjiwago" is in 1956 door de Russische tijdschriften en uitgevers afgewezen, omdat het een contra revolutionair en lasterlijk boek is. Advertentie I.M. en nimmer ruw of schraal J ruw ot scnroai >3 n Het is de Hamomelis die het 'm doel (Van onze soc.-econ. redactie) De Amsterdamse Bank heeft het voorbeeld van de Twentse Bank ge volgd en aangekondigd dat ook zij de mogelijkheid voor het aangaan van persoonlijke leningen zonder bijzondere zekerheid of borg zal openstellen. Ook in dit geval is de rente vast gesteld op 5 percent per jaar by vooruitbetaling te voldoen. De lenin gen, waarvoor een minimum van 500 geldt en waarvan het bedrag in overeenstemming met het inko men wordt vastgesteld, moet maxi maal in 24 maandelijkse termijnen worden afgelost. De leningen zullen worden verstrekt via de dochteron derneming van de Amsterdamse Bank, de Mahuko, die zich reeds enige jaren met de financiering van huurkoopkredieten bezig houdt. De penningmeester van het NVV, H. Visser, volstond met een voorlopig, maar daarom niet minder hartelijk speech|e: het NVV zal in eigen kring nog afscheid nemen van Blom en Vu erna. Namens de internationale ambte naren en de Britse zustervereniging sprak Sir. T. Williamson zijn oude vriend Blom toe en F. Gmür van de internationale organisatie van PTT- personeel richtte zich speciaal tot Venema. De heer Noorda sprak namens het congres en de heer W. W. Kaasjager namens het bondsbestuur. Hij bood het geschenk aan van de bondsleden, een televisietoestel. De heer A. van Rossem, de nieuwe bondsvoorzitter, prees Venema, om dat hij geen penningmeester was, die alleen op de centen zat, hij wist ook van geven. Het is zijn grote verdien ste, dat hij uit de chaos van 1946 een bond met gezonde financien heeft weten te bouwen. En het is zijn verdienste als pro pagandaleider van de bond. dat hij. nu hij heengaat, een organisatie ach terlaat, met een groter ledental dan ooit. Zijn voorganger Blom. an wie hij net de voorzittershamer had overge nomen, roemde Van Rossem om zijn realistische zin. zijn warme hart. zijn tactische bekwaamheid en zijn eer lijke karakter. 'Ik heb enorm vee! van je geleerd.' Hij overhandigde Blom en Venema enveloppes met geld. De echtgenoten van de scheidende bestuursleden werden op hartelijke wijze in de huldiging betrokken: zij kregen bloemen, Van te voren had het congres met grote vaart een flink aantal agenda punten afgedaan. Er werden nieuwe statuten en een nieuw Huishoudelijk reglement aanvaard, die ondermeer leiden tot een hogere contributie. Langdurig werd gesproken over de positie van de lagere ambtenaren en de gemeenteclassificatie. De afge vaardigden hadden er niet veel goeds over te zeggen. Hun kritiek liep uit op aanvaarding van een aantal voorstellen, waarin het bestuur wordt opgedragen alles te doen om in de positie van vooral de lagere en middelbare ambtenaren verbetering te brengen en te komen tot geleidelijke opheffing van de ge meenteclassificatie. WASHINGTON (AF). De Ame rikaanse minister van Handel, Sin clair Weeks, is afgetreden. Tot zyn opvolger is benoemd admiraal Le wis Strauss, de vroegere voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. Advertentie IJl. Altijd gaaf huidje Ook een radio-ontvanger, een film camera, een amfibievoertuig en een helikopter behoorden tot de outilla ge. die het Nationaal Luchtvaart laboratorium naar Texel had overge bracht. Slechts vier seconden moest de 'booster" stijgen en dan zou hij al een hoogte van 800 meter hebben bereikt. En tot zover verliep alles- volgens plan. Maar juist op dat moment, toen het -manshoge* potlood,,-een gele metalen buis met scherpe punt, zijn baan alleen ging vervolgen vol gens de berekeningen tot vijl kilo meter hoogte! weigerde de radar dienst. En of, zoals de bedoeling was, het model toen de parachute die het meevoerde, heeft uitgestoten en daaraan is neergedaald op de ach ter Vlieland gelegen Steenplaat, dat heeft men dus niet kunnen vaststel len. De radarpech was niet de enig#- tegenslag. De dukw, het amfibievoer tuig dat door kreken en over zand platen op weg was naar de plaats waar het potlood moest neerkomen, kon zijn opsporingswerk niet vol tooien, omdat een lager defect raak te. Op de Kolibri had men nu al zijn hoop gevestigd, maar na drie kwar tier keerde de helikopter terug zon der iets te hebben gevonden. Inmiddels kwam de vloed op. Het zoeken moest worden gestaakt. De proefnemingen zullen echter doorgaan. Vandaag of maandag of maandag wordt een tweede 'pot lood' afgeschoten, een bijzonder kost baar exemplaar, want het heeft tal van instrumenten aan boord: meet apparatuur die zijn reacties door geeft aan een ingebouwde zender, batterijen en een modulator. Een ontvanger op de raketbasis zal de uitgezonden signalen registreren en omzetten in punten en strepen, die dan op een filmstrook worden vastgelegd. En als dat allemaal klopt, zal men de beschikking hebben over aërody namische gegevens voorJa waar voor eigeniyk? 'Ze dienen niet direcl voor een praktisch doel. Het is een kwestie van research. We willen al- leen vóór zijn op de ontwikkeling van de luchtvaart.' Dat is, volgens ir. G. Fokkinga van het Luchtvaartlab, de zin van d« raketbasis "Kaap Eyerland'. Het Haags gerechtshof heeft vrij dag de 3S-jarige Lcidse sloper A. v. d, \V„ die voor een kennis een gevange nisstraf was gaan nitzitten, vrijge sproken. Hem was ten laste gelegd dat hij hulp had verleend aan een veroor deelde, die zich aan zijn straf wilde onttrekken. v. d. W. had zich bij de gevangenis onder valse naam gemeld, nadat hij van de aannemer die zijn straf voor dronkenschap moest uitzitten had gehoord, dat deze zich niet ging ma den. De sloper was zonder werk en izoopte door deze ongevraagde vrien dendienst zo in de gratie bij de aan nemer te komen, dat deze hem vast werk zou verschaffen. Na tien dagen in. de gevangenis gezeten te hebben, werd v. d. W. naar huis gestuurd omdat men door vingerafdrukken ontdekt had, dat de verkeerde in de cel zat. Tegen v. d. \V. was een maand ge- eist, dezelfde straf die hem door de rechtbank was opgelegd.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1