Schoolkinderen zien aardig jeu^ Mens en Muziek: nieuwe serie disco-ca userieën m Zonnehuis-patiënten vestigen record met jaar handenarbeid NG NOG? Frans Moonen behandelt het strijkkwartet Onderwijzend personeel uit Vlaardingen krijgt verkeersherscholing Filmavond van PV Gusto Mil joen verschil bij aanbesteding van ziekenhuis Ledenraad DES BILJARTEN HET VRIJE VOLK DINSDAG 11 NOVEMBER 1958 PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) Honderden kinderen van Schiedamse openbare lagere scho len hebben vanmorgen ,(twee voorstellingen) in het Passage- theater meegeleefd met de avonturen van de ondeugende notaris Linkevin in „Het zilver van de Pharao". dat door de toneelgroep Arena werd opgevoerd. Mej. A. L. van Welv voor Humanitas Voor herenmodes Tïmco GEVONDEN Sint-N icolaasmars van De Trekvogels Burgemeester opent pand Modern Billy houdt aan de jo-jo vast HOELA ,Jk gelooj, dat ik nu weet hoe het moet. Draaien maar" HOEPEL iVan een onzer verslaggevers) Om honderdduizenden Nederlandse binderlijfjes tollen voor cn na schooltijd de hoela-hoepels als dol geworden Saturnus-ringen. Fabri kanten van plastic buis wrijven zich vergenoegd in de handen, want de rage stelt hun bedrijfswinst voor dit jaar veilig. Elektriciens, winke liers, die de kansen voor een stevige hoepelomzet tijdig zagen, en bij-de- tijdse zakenlui, die in hoog tempo hoepels gingen maken, hoeven zich ook niet te bekommeren om lege por tefeuilles. De verkoop is enorm ge weest en is nog steeds hoog. Maar voor hoelang? Bij een grossier in Rotterdam, waar de telefoon niet stilstaat en waar men steeds meer en steeds dringender om duizenden meters plastic buis ging vragen, meent men, dat de rage aan de Linker Maasoever al op zijn hoogtepunt is. „Daar stond men verleden week in de rij. Nu is het er al wat minder. In Noord daar entegen groeit de verkoop nog steeds. Het zal nog wel een paar weken aan houden. maar dan is het ook weer volledig van de baan." Een ondernemende eigenaar van een sportzaak in het Blijdorp-kwar- tier slaagde er de afgelopen woens dag in om de omzet van zijn (in eigen voorraadkelder vervaardigde) hoepels enorm op te voeren. Hij or ganiseerde voor zijn zaak een hoela- hoepelwedstrijd, die zoveel jonge deelnemertjes trok, dat het verkeer werd ontwricht. Er was zoveel enthousiasme en de hoela-woede was zó groot, dat de haastige voorberei dingen ontoereikend waren om de wedstrijd een wedstrijdachtig verloop te doen hebben. Ieder, die een hoepel had, liet hem om de heupen, de ar men. de benen of de nek slingeren, of hij nu aan de beurt was om zijn hoe- pelig kunnen te tonen of niet. De sportzaak-eigenaar wees ten «lotte maar enkele prijswinnaars aan, liet daarna alle honderden deelnemertjes tegelijk hoepelen en toen alle aan dacht op het rondgetol gevestigd was sprong hij in zijn auto om zich het transpirerende voorhoofd af te wis sen en een veilig heenkomen te zoe ken. Henk Hasebos heeft dit stuk niet zonder iwnt oppervlakkge) handig heid geschreven. Het gaat over een notaris, die met onrechtmatig ver kregen betoverde zilverstukken in een woestijn terechtkomt, waar van allerlei beleeft met een woestijn- meisje. de ware erfgenamen van de zilverstukken, enige fata morgana's en een sprekende rode cactus. Het verhaal is op de gewone ma nier spannend. Dat wil zeggen: eni ge achtervolgingen en mi.' verstanden houden de kinderen wel bezig. Het is ook op de gewone manier humo ristisch: de grapjes munten door gaans niet uit in originaliteit. Tot op de laatste plaats gevuld was gisteravond Irene, waar de perso neelsvereniging Gusto een contact avond hield. Het voornaamste onder deel van het programma was de ver toning van de film „Jeugd in de branding", die het „probleem" van de hedendaagse jeugd op een buiten goede manier benadert. In Toch werd het jeugdige publiek rtc?e"°n,m." «regVstsëërd "dom"Anton el geboeid en dat was in de eerste KuUre ,vordt de hoofdrol vertolkt door Luise Ullrich. In het voorprogramma werd naast structief filmpje vertoond, die onder de titel „Elke twee minuten een onge val" scherp de gevaren belicht, welke de werkneres in het bedrijf belagen.' Het filmpje is bedoeld als een ernsti ge waarschuwing tegen onachtzaam heid en gebrek aan verantwoordelijk heidsbesef. Voorin de zaal was een kleine expositie ingericht, waarin verschillende persoonlijke bescher mingsmiddelen te zien waren. Voorzitter J. Th. Nieuwenhius leid de het filmprogramma met een kort woord in. De volgende contactavond van de personeelsvereniging zal ge houden worden op 15 december -in Irene, als Simon de Waard een lezing met film zal houden. wel geboeid j plaats te danken aan het spel van i de acteurs. Paul Meyer speelde de i rol van de notaris heel amusant on i tot in alle details uit. Hij werd naar behoren geassis teerd door Kitty van Wijk, Henk Votel, Bob Bouber, Kees Waterbeek, Nelly Wiegel en Ton Berger. De aar dige aankleding was van Marja Le- maire. .Met is 30 goed voor je figuur en de slanke lijn richt op het leveren van wedstrijd prestaties dan op het behouden van Op straat zijn het vrijwel uitslul- een redelijk slanke lijn en niet te tend kinderen van lagere scho- stramme spieren. Ingeioikkelde figu- len, die zich te midden van de hoe- ren laten de dames hun hoepels niet pelrage storten. Maar binnenshuis beschrijven, maar ze hebben plezier worden op voorspraak van al dan niet in het heupwiegend manipuleren met soepele hcupbewegingen óók plastic de plastic buis. cirkels rondgetold. Die hele hoepel-affaire is maar droevig voor de heer Billy Panama, Bij een sportzaak m het centrum American Yo-Yo Kampioen en In- me,n 5n?.:- 3 krijgen tal van tematlonal Yo-Yo Compaign Orga- fdikwyls deftige) dames in de zaak, niser Hij is van plan om nk Am_ die een hoepel bestellen. Ze nemen sterdam en Den Haag nu ook Rot- het ding met mee over straat, maar terdam tot een jo-joënde stad te laten het thuis bezorgen. Ze kopen maken. Daartoe geeft hy demon- het niet voor hun kinderen, maar straties en hij stelt zich tevens voor voor zich zelf." om wedstrijden te organiseren. Hij besilotenhejd^van slaapyer- Zal wellicht alleen succes hebben, als gingen tot herleving van de jo-jo- orn het lijf laat slingeren. trekken en achter dichtgeschoven vi trage woedt de hoepelrage dus óók. Fabrikanten van vermageringspillen, -poeders en -dranken zullen het in hun omzet kunnen merken Arme Billy Panama.... hij had geen slechter tijdstip voor zijn po De officiële sport houdt zich wat gingen tot herleving van de jo-ja- hautam afzijdig van de rage. „We rage uit de dertiger jaren kunnen hebben toestellen genoeg," zei een uitkiezen. Want één rage tegelijk is bestuurslid van een grote Rotterdam- meer dan genoeg, se sportorganisatie. „We hebben al lang de kleine houten hoepels, maar die dienen niet voor het hoelaën en ze zijn er ook niet voor geschikt, om dat ze van hout zijn en bovendien niet groot genoeg." Maar enkele dames-gymnastiek- clubjes hoela-hoepelen wel. Hun sportbeoefening is ook minder ge- Niet minder dan een miljoen bedroeg het verschil tussen de hoogste en laagste inschrijver bij de aanbesteding van het nieuwe ziekenhuis aan de Holy weg in Vlaardingen. Er bestond van de zijde van de aannemingsbedrijven vanmorgen enorme belangstelling voor deze aanbesteding op het stadhuis. Niet minder dan zestig inschrijvers had den zich bij ir. J. W. C. Boks, de architekt, gemeld. De laagste inschrijver bleek ten slotte de N.V. Nederlandse Aanne mingsmaatschappij. v.h. A. F. Boers- ma uit Den Haag met 1.744,000. Een na laagste was de Arbeiders coöperatie tot Uitvoering van Bouw werken uit Rotterdam met 1.792.000 Hoogste inschrijver waren de Gebr. H. en G. v.h. L. van Gerven en Zo nen uit Rotterdam met 2.780.000. Aanbesteed is de paalfundering plus gewapende betonwerken tot en met aan de begane grond vloeren met bijkomende werken. De gunning werd uitgesteld. Humanitas afdeling Schiedam, houdt vrijdagavond om acht uur een bijeenkomst in het Wijkcentrum Nieuwland, waar de kinderarts mej. A. L. van Wcly zal spreken over „Kinderbescherming, hoe het vroe- geh was en hoe het nu is. Vooraf zal een korte huishoudelijke vergadering worden gehouden waarin de jaarver- suagen van secretaris en penning meester ter sprake zullen komen. Advertentie LM. (Van een medewerken Vele liefhebbers van klassieke muziek in Schiedam zullen waar schijnlijk niet ineten, dat er voor hen een prachtige gelegenheid be staat om dieper op hun "geliefde muziek in te gaan. Deze gelegen heid wordt hun geboden door Frans Moonen, directeur van de Schiedamse Toonkunst'Muziekschool. Vorig jaar reeds is de heer Moonen begonnen met zijn serie disco-causerieën, onder de titel ,Jrlen$ en Muziek". Behandelde hij toen enkele bekende composities, zoals de Vijfde Symfonie van Beethoven, dit jaar gaat hij achtereenvolgens behan delen: het strijkkwartet, het koor, het orkest en de solist en het orkest. Ter illustratie van deze onderwerpen heeft de heer Moonen dit jaar in het bijzonder zijn keus laten vallen op de twee heden daagse componisten Ravel en Stravinsky. Maandagavond hield de heer Moo nen dan zijn eerste causerie, waarin hfj het strijkkwartet behandelde en met diverse grammofoonplaten het beloog illustreerde. Een kleine schare luisteraars vulde een van de zalen van het Toonkunst gebouw. Een klein aantal dus, maar ook dit keer hadden dc wegblijvers ongelijk. muziek tot uitdrukking hebben ge bracht, aldus de heer Moonen, welk voorbeeld hij illustreerde met een strijkkwartet van Mozart, die toch vaak bekend is als een componist van meer luchtiger muziek. In de loop der jaren heeft ook de kwartetmuziek een ontwikkeling doorgemaakt. Een ontwikkeling ech ter, zoals de heer Moonen met na druk betoogde, niet in de zin van mooier en beter, maar anders. Zo is de moderne componist erop uit om behalve de melodie, het rilme cn de harmonie, ook de klankkleur een volwaardige plaats te geven. „Let op, daar gaat-ie weer" „Hola! Daar valt-ie. proberen" Nog eens weer (Van een onzer verslaggevers) De jaarlijkse verkoopdagen van het Zonnehuis aan de Boer- havelaan te Schiedam zijn weer begonnen: goederen die de chronische patiënten in het afgelopen jaar hebben gemaakt zijn in de conversatiezaal gerangschikt en geprijsd en wachten op een koper. Van de 54 patiënten die het tehuis telt, kan slechts de helft behoorlijk enige handerarbeid verrichten. Een prestatie van de bovenste plank heb ben zij dan ook geleverd door in een jaar tijd met veel geduld en inspan ning met elkaar meer dan 600 stuks goederen te vervaardigen. Hiermee zijn alle records van vorig jaar ver broken. Zeshonder goederen en daaronder bevindt zich kettingen van meloen- pitten. plastic lampekapjes en brood mandjes, tafelkleden, tassen, speel goed, kinderkleertjes» handwerk, enz, enz. Koopjes vallen er ook te halen, omdat alleen de kostprijs van het materiaal plus een klein bedrag be stemd voor de ontspanning van de patiënten aan de koper in rekening worden gebracht. De directrice, zuster P. C. Beek, heeft vanmiddag met een kort woord de verkoopdagen Ingeleid. Vanavond van 7 tot 10 uur en morgen 'smiddags van 2 tot 5 en 's avonds van 7 tot 10, kan men nog in het Zonnehuis terecht. Te bevragen aan het hoofdbureau van Politie te Schiedam tussen 912.30 u. en 26 uur: Bruine aktentas met in houd; balpen, plastic regenjas, regen broek en alpino; 1 p. kinderkous!es, gladde ring. Te bevragen bij de vinders: verfkwast H. Elderhorst. Schaperlaan II; zak m. amandelspijs, Benzinestation, Burg. Knapperslaan—Vlaardingerdijk; bedrag aan geld, L. Damen, Swammerdamsin- gel 5b: kinderregenjas, H. Janse, Vlaar dingerdljk 165: 1 p. herenschoenen, l p. damesschoenen en 1 p. pantoffels. J. Hoogland, Alb. Cuypstraat 6b: blauwe gymschoenen, G. Lammers, Rhoonse- straat 3; overall. Bats Lekstraat 63; kin dertasje, schilder, Vlanrdingerdljk U5b; rozenkrans in etui, A. ,v. Troost, Heen- vlletsestraat 6; aansteker, v. Hemmen, Dr. Kuyperlaan 217; rozenkrans, H. v. d. Berg, Dr. de Visserlaan 6; vulpen, Wes- terveld, Vlaardlngerweg 31, Kethel: kinder bril, A. Meerburg, Mariastraat 6lb; etui met vulpen, balpen, potlood en schrijfpen. Tictorr. Belglschcstraat 36: rode portemonnaie, C. Collignon, Lorentzlaan 38c; parapluhoes. Blter, Lange Singelstraat 86; damesparaplu. H. EZderkamp, Burg. v. Haarcnlaan 1209; boodschappentas, a. v. Leeuwen, Nleuwstraat 15; portemonnaie met in houd, mevr. Wesenaar, Fr. Halsplein 19a; damesparaplu. Banketwinkel van Buuren, Beijerlandsestraat 1; aktentas met Inhoud. G. de Regt, P. de Hoogh- straat 23a; aktentas met Inhoud, Ten Plerik, Alb. Thymstraat 3a: blauw glacé dameshandschoen (in, G. Schaap, Prof. Kamerlingh OnneBlaan 16; 1 p. bruine glacé herenhandBchoenen, En- fctelen, Velsiusstraat 42; 1 p. motor handschoenen, P. Hersbach. Maasdijk 116; 1 p, beige wanten, J. Landsbergen, Hoofdstraat 125; motorhandschoen, de Hoog, Dr. Kuyperlaan 145. De ledenraad van de coöperatieve bakkerfj en verbruiksvereniging Door Eendracht Sterker te Schiedam is na de jaarlijkse verkiezing als volgt sa mengesteld: A. Bakker, Graaf Floris- str. 14; mevr. Boschman-Wielinga- Hysmansstr 20, L. de Bruyn, Willems kade 47b; J. Dielemans. Rijnstr. 41a; J. Dinkelaar, Kón. Emmaflat 54: mr. J. Knape, Vlaardingerdijk 216; J. M. Meydam, Da Costastraat 31a; J. Oostlander, Vondellaan 52: J. M. van Felt. P. J. Troelstralaan 8; A. van der Schalk. Vlaardingerdijk 376: M. Talmon. Cort. v. d. Lindenlaan 02; J. Voogd, Villastraat 55; W. Verhart, Rotterdamsedük 203a: A. M. van der Wel. Hogebanweg 65: G. van der Zee Hz., Fil, van Bourgondiëstraat 26. De Schiedamse wandelsportver- cniging De Trekvogels houdt op za terdag en zondag haar elfde Sïnt- Nicolaasmars. Het punt van vertrek is als vanouds de Korenbeurs aan de Lange Haven te Schiedam. Zaterdagmiddag wordt om half drie gestart, de wandelaars zullen uitgeleide worden gedaan door een drumband. Zondag wordt er tussen 10 en 11 uur gestart, rooms-katholie- ken kunnen om 12 uur vertrekken. Het parcours is weer uitgezet in het polderland rond Schiedam. Het startlokaal is zaterdag vanaf half twee geopend (en dan zal er nog ge legenheid zijn om in te schrijven) en zondag vanaf negen uur. De wandelaars zullen bij hun te rugkomst in het startlokaal Sint- Nicolaas en Zwarte Piet ontmoeten. Alle wandelaars, die de tocht vol brengen, ontvangen als herinnering een geglazuurde vogel. Inlichtingen kunnen worden ver kregen bij het secretariaat: P. Hoe- gee, Lekstraat. 82a, Schiedam. In de voorwedstrijden om het per soonlijk kampioenschap biljarten 4e klasse libre van het district Schie dam van de KNBB werden gister avond gespeeld: voor groep 2 bij de BV Entre Nous te Schiedam: Kentie De Wit Helmich Heinsbroek Coens Hovener Het schrijven van muziek voor een strijkkwartet, dat bestaat uit twee j violen, een altviool en een cello, kan de componist niet alleen volstaan met simpelweg componeren van de muziek, daar strjjkkwartetmuziek een speciale vorm heeft en de componist werkelijk anders te werk moet gaan dan bij het componeren van een sym fonie. De Oostenrijkse componist Joseph Haydn 'mag wel gelden als de schep per van het. strijkkwartet, daar de principes, waarop hij zijn kwartetten schreef heden ten dage nog de struc tuur van dit soort muziek vormen. Ook de uitvoering van een kwar tet is niet eenvoudig. Het vraagt een jarenlange training en ervaring om werkelijk volmaakt een. strijkkwartet ten uitvoer te brengen, daar de vier musici gelijkberechtigd zijn en het dus niet zo is, dat een musicus solo speelt, terwijl de anderen voor een begeleiding zorgen. Het verkrijgen van het juiste samenspel is het be langrijkste element in de uitvoering. Kenmerken Een kenmerk van de kwartetmuziek is onder meer de polyfonie, wat eigen lijk weer een gevolg is van de thema tische beperking die de componist zich oplegt. Een ander kenmerk van het stjjrkkwartet is, dat componisten y, un diepste gedachten juist in deze DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en' 3.15 uur: Fanfare. MONOPOLE-THEATER. 2. 7 en 9 U.: Meisjes in de gevaarlijke leeftijd. Apotheek: Backer, St. Lidulnastraat 58. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 nur. Kunst van nu (de expressionisten). Kunst van toen. Diversen: PASSAGE-THEATER, 9.15 en 11.15 uur: leerlingen o.l.s., jeugdtoneel- groep Arena brengt ,.Het zilver van de Farao". HET ZONNEHUIS. 2—5 en 7—10 uur: verkoopdag t.b.v. Het Zonnehuis. IRENE, 3 uur: Personeelsver. Gusto, filmavond. WONEDAG MAANDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur: Fanfare. MONOPOLE-THEATER, 2. 7 en 9 u.: Meisjes In de gevaarlijke leeftijd. Apotheek: Backer, St. Lidulnastraat 58. Tentoonstellingen: g STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur. x Kunst van nu (de expressionisten), Kunst, van toen. Diversen: HET ZONNEHUIS, 2—5 en 7—10 uur: verkoopdag t.b.v. Het Zonnehuis. MUSIS SACRUM, 2 uur: Wliton- y Fijenoord. contactmiddag voor oud- werknemers. ARCADE, 8 uur: Harpe Davids, concert. IRENE, 8 uur: Alg. Bond van Amb- tenaren, eontactavond. MUSIS SACRUM, 8 uur: \ftlltort- <5> Pijenoord, Utile Dulci brengt „Tien kleine negertjes", BOKSSCHOOL DE HAAN (Lekstr.), 7 en 8.30 uur: openbare training met demonstraties. Voor groep 3 bij de DKC te Schie dam: Hardinxveld 75 75 47 11 1.59 Niewaard 75 65 47 9 1.38 Vos 75 75 19 16 3.44 v. d. Meijden 75 11 19 4 0.57 Voor groep 4 bij de BV Confiance te Vlaardingen: Meijer 75 75 53 8 1.41 Breederveld 75 73 53 5 1.37 Verbeek 75 75 75 6 1.00 v. d. End 75 62 75 5 0.82 Van Wijk 75 75 48 6 1.66 Van Dijk 75 64 48 6 1.33 Voor groep 5 bij de BV De Sluis te Schiedam: v. d. Berg 75 75 33 11 2.67 Hagen 75 31 33 4 0.93 v. Duikeren 75 75 28 10 2.67 Penning 75 31 28 9 1.10 Schipper 75 75 56 6 1.33 Knikman 75 59 56 11 1.05 Het nieuwe industriepand van Madern in de Babberspolder is ge reed. Vrijdagmiddag zal het pand door burgemeester J. Heusdens 'wor den geopend. Het nieuwe pand is verrezen aan de Azaleastraat en Ma dern heeft daar een graveerlnüustrie en stempelfabriek gevestigd. O (Van een onzer verslaggevers» Bijna alle onderwijzeressen en onderwijzers van alle lauere srhn vangen. Aanleiding tot dele ntasi^ iV L°?£" De wethouder van Onderwijs In Vlaardingen, de heer II. K. van Minnen, acht het van bijzonder groot belang, dat tijdens de verplichte verkeerslesuurtjes straks deskundig les wordt gegeven. De gemeente stelde voor die verkeerslessen speciaal ge construeerde verkeerborden ter be schikking en nu moet ook het onder wijzend personeel „beslagen ten ijs komen", zo meent hij. In overleg met de commissaris van politie werd geregeld, dat de „mees ters" en „juffrouwen" in het politie bureau via bemoeienissen van de Vlaardingse verkeerspolitie lessen zouden kunnen ontvangen in de ver keerstechniek. Gedurende vier weken zal één mid dag per week 20'n les aan een klas van 20 tot 25 leerkrachten worden ge: geven. Een leerprogramma werd vast gesteld en aan de hand van dit pro gram zullen de leerkrachten in de gelegenheid worden gesteld hun ken nis van het verkeersrecht ietwat op te frissen. Nagegaan zal voorts vla onderling overleg worden, op welke wijze het onderwijs het beste kan worden gegeven.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1