in Irene jubilarissen 1963 stuurt minister rekest Verzoek om onderzoek en maatregelen de middenstanders even en nemen Thriller verzwakt door banaal slot eerst in de radiogids Hermes-Stormvogels van 'Onze bond moet groeien, daarom aan het oen in Sterrebos Massale vissterfte Maaslandse wateren 'Opvoering pr Jubilea bij Orpheus Stroopwafels erin als koek Kantongerecht te Schiedam Met bromfiets gevallen HBSS aan eind eerste helft in middenmoot BOKSDEMONSTRATIES Zaterdag kan ODI winnen SVV 2-SHS 2 chiedammevs onder elkaat HET VRIJE VOLK DONDERDAG 13 NOVEMBER 1958 PAGINA 5 Singelkwartier Grafische Bond Koken Romantiekgenoeg Cabaret Visitekaartje Service PANTALON DE BROEKENKONING Happy ending SCHRIJFMAPPEN ZATERDAGVOETBAL Voor herenmodes Timco Recreatiegeh cd OSCAR B0E0E REIS SPOTBEESTEN 0E NAAKTEN KLEDEN De avonden naderen, waarop onze kinderen tof zij nu wel of niet erin geloven) hun schoen gaan neerzetten voor de gas- of oliehaard in de huis kamer, hopend dat zij de volgende dag er iets anders in zullen vinden dan hooi of peen. De avonden naderen, waarop in talloze gezinnen ernstige kleuters voor de schoorsteen een liedje opzeg gen, het zelfde liedje dat wij jaren geleden onder soortgelijke omstandig heden plachten op te zeggen, het zelfde liedje dat nog meer jaren ge leden onz eouders opdreunden. En na deze avonden komt dan ,Jièt avondje". Vrijwel iedereen is dan de hele dag bezig, met cadeautjes kopen, met inpakken, met rijmen, enz. Want 's avonds rijdt de Sint en wie zou niet bereid zijn de uitgebreide en zware taak van de oude baas enigs zins te verlichten? Het duurt echter nog wel een week of drie, voordat het zover is. Vele verenigingen en organisaties maken net echter tot een gewoonte om in tussen de jeugd een voorproefje te geven van dit kinderfeest. Vandaag kondigen wij alvast de eerste twee sinterklaasfeesten aan, waarvoor wij een uitnodiging ontvin gen. Zaterdagmiddag 29 november is er voor de kinderen van de wijkvereni- ging Het Singelkwartier een sinter klaasfeest in de zaal Marijke, Broers- veld 121. Het feestb egint om twee uur. De afdeling Schiedam van de Alg. Ned. Grafische Bond verzoekt ons mee te delen, dat er voor de kinderen (van leden) van 4 tot 7 jaar sinter klaasfeesten worden gegeven op za terdagmiddag 29 november om 2 uur in het Volksgebouw en op woensdag 3 december om 2 uur in het Wijk centrum Nieuwland. Kaartjes voor 25 cent zijn verkrijgbaar by de vol gende adressen: Brand, Gordon- straat 31. v. Woerkom, Graaf Floris- straat 79. v. Ossewaarde, Voornese- strat 19, Wielhouwer, Lorentzlaan. 36, Capello. Dr. de Visserlaan 28, Weer gang, Dr. Bosiaan 18, v. Os, Mathe- nesserstraat 90. De commissie voor huishoudelijke- en gezinsvoorlichting ofdeling Schie dam, organiseert dinsdagavond in de Toonzaal der Gem, Techn. Bedrijven een kookdemonstratie van winter- en reestdagen-gereohten. Aanvang half acht. De leden van de afdeling Schiedam van de Algemene Bond van Ambtenaren waren gisteravond in Irene bijeen om hun jaarlijkse feestavond te vieren en getuige te zijn van het huldigen van zes' leden, waarvan er drie gedurende veertig jaar en drie gedurende vijfentwintig jaar hun lidmaatschap en steun aan de bond hebben gegeven. Voorzitter A. M. van der Wel zei bij de huldiging van de drie zil veren jubilarissen, te weten J. van Beek, J. C. G. van Namen en Dirk Sagwijn, dat de tijd waarin zij lid werden, namelijk 1932 en 1933, een periode was, die te denken geeft. Men was toen namelijk aan het hoogtepunt der malaise toe. De be langrijkste taak van de vakbeweging was toen de zorgen voor een uitke ring aan werklozen en het tegenhou den van een loonsverlaging. Men had nog niet de positie van. vandaag be reikt. Het vroeg toen veel van iemand om warm te lopen voor een vakorganisa tie, aldus de heer Van der Wel, en als men nu wel eens zegt, dat de „ro mantiek" eruit is, dan moet men eens een parallel trekken met die tijd en men zal anders over de „romantiek" oordelen. „Jullie hebt de ontwikkeling van de vakbeweging meegemaakt," zo sprak de heer Van de Wel tpt de jubilarissen, alvorens hij ze het bondsinsigne opspelde. „Je hebt de vakbeweging niet alleen in grootte, doch vooral in betekenis zien toene men." „Het laatste spreekt nog sterker voor diegenen, die in 1918 lid wer den," zo richtte de heer Van der Wel zich hierna tot de heren K, Hamer slag enG. I. Smit, die met de heer J. van Kersen, die wegens ziekte niet kon komen, veertig jaar lid waren van de ABVA. „In jullie tijd was er „romantiek" genoeg; het was een pe riode van grote stakingen en er was vrijwel geen vakantie." Men kan van mening verschillen over de vraag of- het lid worden van een vakbeweging in die tijd wel een verdienste was, aldus vervolgde de heer Van der Wel, het hoofdbestuur is echter altijd verheugd, wanneer het zoals nu een aantal mensen naar voren kart halen, die hulde verdie nen. Een bijzonder woord van dank richtte de heer Van der Wel nog tot de heer Smit, die in de ABVA en vele jaren daarvoor al in de CNAB tweede voorzitter is geweest. Hij roemde de uiterst sympathieke wijze, waarop de heer Smit de voorzitter, indien nodig, altijd had vervangen. De heer Smit antwoordde hierop, dat in de tijd dat hij lid was, de rechtspositie slecht was en de orga nisatie zeer nietig. Nu telt de ABVA 73.500 leden in Nederland en Is zy de tweede organisatie wat grootte be treft. „Nog steeds echter moet onze organisatie groeien," aldus de heer Smit, „ieder lid moet propagandist zijn en daarom gaan we aan het werk!" Het cabaret, dat hierna door het gezelschap „Het weerhuisje" werd ge bracht, was van een uitstekend ge halte. Eddy Schuyer toonde zich eén zeer bekwaam goochelaar, terwijl zijn charmante vrouw Jacqueline een uit stekend duo bleek te vormen met Cora Ville, onder andere in het ko mische liedje over de zakjurk, die hen als een „hobbezak" om het Hjf hing. Het mondaccordeontrio „The Snap shots", dat binnenkort voor de BBC gaat optreden en dat op 22 novem ber in de Weekendshow op de TV te zien Is, bracht de toeschouwers aan het lachen met hun grollen, die ze tijdens hun virtuoos spel maakten. Theo Baars was de pianist, die aïles begeleidde. Advertentie lil. Houtwerk en muren, die u vandaag met Flexa verft, zijn dan nég stralend van kleur, mooi en gaaf. 't Verft snel tn... 't houdt lang: de verf voor het sehilderfeest. tivar kef gratis botkft 'K*ap Sse op mti iUcu?' FLEXA. pssltvs 2, Lciévt (Van een onzer verslaggevers) Het café-restaurant van M. van Houwelingen op de hoek van de Ad miraal de Ruyterstraat en de West- frankelandsedijk te Schiedam, ge legen aan de weg die naar het wan delpark van Wilton voert, zal bin nenkort verdwijnen. Plaats gemaakt moet worden voor de industriële uit breiding van de Gulf Oil N.V. Maar niet ver van deze plek vandaan zal een nieuw en mooier paviljoen ge bouwd worden voor Van Houwelin gen. De nieuwe ontspanning zal even eens aan de Adm, de Ruyterstraat komen te liggen, dicht bij de Stad houderslaan en in het Sterrebos. Het zijn Heineken's Brouwerijen, die deze „verplaatsing" financiert. Het wordt een café-restaurant met een oppervlakte van 85m2, daarbij een flinke keuken en andere dienst vertrekken. Het hele gebouwtje wordt opgetrokken in gele geglazuur de steen. Er om heen komt een terras van 100 m2 met glazen afras tering. (Van een onzer verslaggevers) DE VLAARDINGSE HENGELAARSBOND heeft zich tot de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening gewend met het verzoek door deskundigen van regeringswege een onderzoek in te laten stellen naar de werkelijke oorzaak of oorzaken van de massale vissterfte, die op geregelde tijden in de Maaslandse wateren is geconstateerd. De hengelaarsbond vraagt de minister voorts na dit onderzoek diè maatrege len te nemen, die ertoe zullen leiden, dat de sterfte onder de vissen in de toekomst tot het verleden zal gaan behoren. In een „rekest" aan de minister beschrijft het bestuur van De Vlaardingse Hengelaarsbond, dat in enkele jaren tijds voor vele duizenden guldens schade is'geleden. Tal van vissoorten, die door de Vlaardingse en de Delftse hengelaarsbonden zijn uitgezet in samenwerking met het OVB, zijn weer vernietigd vóórdat de hengelaars eraan te pas zijn gekomen. Het probleem, van de vissterfte is niet van de laatste dagen. Reeds jarenlang dry ven in de Maaslandse wateren, met name In de Boonervliet en de Vlaardingse Vaart op regelma tige tijden honderden dode vissen. Rond twee weken geleden wij berichtten daar toen over— had zo'n massale vissterfte plaats, zoals nog nooit was voorgekomen. Vele duizen den dode vissen dreven aan de wa teroppervlakte. Een onderzoek wees (Van een onzer verslaggevers) Niet alleen de verplichting om voorrang te geven bestaat, maar evenzeer de verplichting om voor rang te nemen, alhoewel men in het laatste geval bij verzuim niet straf baar Is. Het vervelende is echter, dat de man die profiteert van het feit, dat iemand niet van zijn voer- rangsrecht gebruik maakt, wei een bonnetje krijgt. Zo was het volgens zijn zeggen ook gegaan met oe Rotterdammer L. v. d, B., die gisteren voor de kan tonrechter verscheen. Van der B. had met zijn wagen ïn Schiedam geen voorrang verleend aan een an dere automobilist. „Maar hij gaf me voorrang" be toogde v. d. B. „Die andere automo bilist wenkte, dat ik door kon rij-, den." Mr. Cos was echter onver murwbaar: .Degene, die voorrang heeft, moet die ook maar nemen. U „Ook bij de middenstand begint thans dc idee „produktiviteit" door te dringen," begon gisteravond dr. F, Th. Posthumus Meyes zijn lezing voor de Schiedamse Middenstands Centrale in de bovenzaal van De Amstelbron. Zijn onderwerp was „Opvoering van de produktiviteit", hetgeen zoveel zeggen wil als: met minder inspanning hetzelfde resul taat bereiken onder het motto „Meer, beter en goedkoper". Dr. Posthumus beklemtoonde, dat het er niet om gaat harder te wer ken, maar om constant te werken en efficiënter. Hoe men dit doel moet nastreven, gaf hij aan met de leuze: Gezond verstand en samenwerking. „Onze onkosten moeten omlaag. De factor loon speelt daarbij een grote rol. Men zal dus moeten woekeren met zijn arbeidskrachten, omdat de factor Ionen met 30 is toegenomen, Bij de aanschaffing van machines moet men de rentabiliteit terdege bere kenen." Het dalend aantal vestigingen be wijst, dat er in de middenstand ge varen dreigen. Een geringe stijging van de omzet bewijst niet, dat een zaak gezond is; dit weet men eerst wanneer men de gemiddelde omzet in zyn branche kent. In de eerste plaats gaat het erom zijn eigen kos ten omlaag te drukken.. De opvoering van de produktiviteit is niet anders dan een kostenpro- blcem. Op verschillende posten heeft men een nodeloos verlies, dat kan worden weggewerkt. Verder zijn er middelen om de om zet te vergroten, maar ook in deze sector gaat het om het kostenpro- bleem. Dr. Posthumus gaf verschillende voorbeelden, waarin met eenvoudige middelen de produktiviteit vergroot en de kosten verlaagd kunnen wor den. Een der eerste vragen is of de administratie wel gezond is en ver gelijking met vroeger eii met colle ga's mogelijk maakt. Weike kosten drukken op uw winst en is uw omzet- snelheid wel groot genoeg? Is uw op slagplaats wel ordelijk en overzich telijk?" ,De etalage is het visitekaartje van de zaak. Zorgt u voor voldoende ver anderingen? Etaleert u ook. de bij- produkten en toont u de prijs? Alles belangrijke vragen, waarbij men moet bedenken, dat men niet het verkoop apparaat is van de fabrikant, maar het inkoopapparaat van de consu ment." Dit en menig ander advies gaf spreker'voor het overwinnen van de „drempelvrees" van de klant: het zien wekt koopkracht via „attention, interest, desire, action", de vier ma gische letters van de Amerikaanse styi. Voor de werkplaats had hy een andere lettercombinatie, de drie let ters O: organisatie, outillage, orde. En ook werkte hij met drie L's (licht, lucht, lawaai), even zovele ezelsbrug getjes, waarmee de zakenman orde op zaken kan stellen. Het allerbelangrijkste is echter het contact met de klant. Goede „service is de sleutel tot het vertrouwen, dat de klant in de winkelier stelt. Er is een organisatie, die de zaken man behulpzaam kan zijn by het levenskrachtiger maken van hun be drijf. Eén daarvan is het EIM. het- Economisch Instituut voor de Mid denstand, een ander het Produktivi- teitscentrum, de COP (Commissie Opvoering Produktiviteit) en de con sulenten voor de middenstand. Ten slotte wees dr. Posthumus op het belang van een goede sfeer in het bedrijf en een goede -verstandhouding met collega's "en standgenoten. ,De Euromarkt dwingt de zakenwereld tot samenwerking.'» De stroopwafelactie van SAKOR is in Schiedam een geweldig succes ge worden, zo deelt de consulent van de Samenwerkende Kinderbescherming Organisaties, de heer J. M. Bouman, ons mee. Reeds zijn 22.335 zakjes stroopwafels verkocht. De voorlopige opbrengst van deze actie is 5.444,84 en nog steeds stroomt er geld binnen. Advertentie IM. HOOGSTRAAT 86 - TELEFOON 68981 (Van een onzer verslaggevers) Twee bijeenkomsten hield de personeelsvereniging Wilton-Fijen- oord, afdeling Ontwikkeling en Amusement, gisteren in Musis Sacrum: een contactmiddag voor oud-werknemers en de eerste van een serie ontspanningsavonden voor de personeelsleden. De oud- werknemers kregen de niet al te recente film „Always in my heart" te zien en 's avonds trad het gerenommeerde amateurtoneelgezel schap Utile Dulci voor het voetlicht met Agatha's Christie's „Tien kleine negertjes". Een dankbare intrige heeft deze orospronkeljjk in romanvorm verschenen thriller, waarvan niet alleen het toneel maar ook de radio zich meester heeft gemaakt. Tien mensen worden geïnviteerd in een prachtig landhuis op een eiland voor de Engelse kust. Alle tien, de bediende Rogers en zijn vrouw incluis, hebben een misdaad op hun geweten, maar zijn erin ge slaagd door de mazen van de wet te glippen. Christie toch wel bijzonder geweld aangedaan. De vrouw schiet wel op de man, maar doodt hem niet. De man doodt echter wel de rechter als deze binnenkomt, brallend ais een waanzinnige en zwaaiend met een strop. In plaats van een sadistisch, welhaast tragisch slot een banale happy ending met een komisch sausje! De eerste merkwaardigheid bij hun aankomst doet zich voor, als blijkt dat gastvrouw noch gastheer aanwe- izg zijn. De tweede volgt, als de be diende volgens schriftelijke opdracht een grammofoonplaat draait, weerop een stem alle gasten stuk voor stuk beslist van moord beschuldigt. Dan slaat de „onzichtbare gerech tigheid" toe. Als enkele gasten uit de weg zijn geruimd, beseffen oe overblyvenden dat de moordenaar in hun midden moet zyn. Maar wie? Zij staan machteloos, te meer omdat zij door het uitblijven van een schip ge- dwognen zijn op het eiland te blijven. Volgens het protocol van het rijmpje „Tien kleine negertjes" komt de een na de ander aan zijn eindje. Ten slotte blijven er twee over: een avonturier en een jonge vrouw. Toen kwam de verrassing, waar voor Utile Dulci «e .Christie-kenners onder het publiek plaatste. In het boek namelijk vermoordt ten slotte uit angst de jonge vrouw de man, waarna zy zich zelf verhangt in de strop, die de moordenaar (de rechter die schijndood is geweest) voro haar heeft achtergelaten. Nu kunnen wij ons voorstellen, dat een hangpartij op het toneel om be paalde redenen niet uitvoerbaar is, maar dit dit geval heelt men Agatha Deze wat al te drastische verande ring van het stuk betekende een even ingrijpende verzwakking van de spanning; het toneelstuk voerde de toeschouwers niet naar een climax, maar naar een anti-climax. Utile Dulci heeft, haar faam ge trouw, dit stuk met veel flair en heel boeiend overigens vertolkt. H. G. Langerhorst was de cynische avon turier ten voeten uit en D. Visser speelde heel onschuldig de wraak- lustige rechter. Een Visser vertolkte zeer gaaf de over-morelc Emily Brent. Zij werden geassisteerd door R. K. Pothuis, Marti Karreman, Gualthera van Leeuwen, A. C, Braakenburg, W L. v. d. Putt, A. J. Boogaerdt 't Hooft en W. C. Koomans. Niet onaardig was het decor van W. Beyne en zn. Ab van Vegten re gisseerde de voorstelling. bent in ieder geval in overtreding geweest." Hij veroordeelde v. d. B. tot 25 of 10 dagen. Het waren trouwens bijna allemaal verkeersovertreders, die geen voor rang hadden verleend of geen door gang hadden vrijgelaten, die giste ren voor het hekje kwamen. De straffen varieerdeu van 20 of dagen tot 30 of 12 dagen. Een zwaardere straf kreeg de Vlaardingse chauffeur C. B., die In Viaardingen hü het rechtsafslaan met z|jn zware vrachtwagen geert doorgang had vrijgelaten voor een bromfietser, waardoor een nogal ernstige botsing was ontstaan, die de bromfietser in het ziekenhuis had gebracht. ,Het was zo ernstig niet," meende B, „Ik ken hem, want het is een bij rijder van me." „Vindt u een her senschudding niet ernstig?" verwon derde mr. Cos zich. „Het was mijn schuld niet," betoogde B. verder. „Ik heb eenentwintig getuigen en hij had twee glazen bier op." Mr. Schimmel eiste 50 of 20 da gen en mr; Cos maakte er 40 of 20 dagen van. De Schiedamse chauffeur J. H. had het rijtijdenbesluit overtreden en in zijn rijtijdenboekje geknoeid. Voor de eerste overtreding kreeg hij 15 of 6 dagen en voor de tweede 50 of 20 dagen. Met het opgeven van een valse naam schiet jpen niet op. Dat heeft de 19-jarige K. L. V. uit Schiedam ondervonden, die op een bromfiets zonder achterlicht reed. Voor dat niet brandende achterlicht kreeg hij 7.50 of 3 dagen en daar kwam nog eens 20 of 8 dagen bij voor het op geven van een verkeerde naam. Advertentie LM. SCHIEDAM Z U I D HOLLA NDS C HE KANT O.O R B.Ö E.K HA N DE L Er heerste gisteravond op de repe titie van het Kon. Schiedams Man nenkoor „Orpheus" een feestelijke sfeer. Drie leden, de heren J. B. de Beer, A. H. van Dingen en C. Cem- per, herdachten het feit dat zjj 25 jaar lid van „Orpheus" waren. In de pauze werden de heren De Beer en Van Lingen hartelijk toe gesproken door voorzitter W, Oranje, die namens de leden hen gelukwens te. De heer C. Cemper was door drukke werkzaamheden verhinderd. De jubilarissen ontvingen de me daille voor vijfentwintig jaar trouwe dienst. Ook het Nederlands Zangers verbond bracht hen dank voor de steun die de Nederlandse mannen- zang van hen mocht ontvangen en voorzitter Oranje overhandigde na-- mens het verbond de zangers een speld met oorkonde. Gistermorgen om halfnegen is de 42-jarige bedrijfsleider T. J. Kuypers op de Overschieseweg te Schiedam met zijn bromfiets geslipt en gevallen toen hjj een bocht wilde nemen. K. liep een hersenschudding en een wond aan zijn kin en een beenbreuk op. Door de GG en GD is hij naar de Dr. Noletstichting gebracht. (Van onze sportredactie) Met de thuiswedstrijd tegen TOGR zaterdag gaat HBSS de eerste helft van de competitie afsluiten. De Schiedammers staan wat onopvallend in de middenmoot van de ranglijst, maar gezien het geringe puntcnver- schil met hekkesluiter Groote Lindt is deze positie bijzonder kwetsbaar. Hetzelfde geldt voor TOGR, zodat de strijd voor zaterdag in dit opzicht bij zonder belangrijk is. In de Rotterdamse afdeling gaat de belangstelling uit naar PPSC, dat alles in het werk stelt om de verloren gegane plaats in dc KNVB terug te winnen. De uitwedstrijd fegen ZWSH kan weer een stap in de goede rich ting zijn, GTB doet het dit jaar wat minder opvallend al zal er zaterdag op eigen terrein tegen hekkesluiter RSM wel winst te behalen zijn. GSS zal uit tegen koploper Heinen- oord weinig kans hebben. En dat kan wel eens een duwtje in de richting van de-onderste plaats betekenen. Advertentie IM. De mensen, die gekomen Ruw ging het er bij de waren, hebben toch een demonstraties niet aan interessante demonstra- toe; er werd per ongeluk tie gezien van boksen en wel eens te hard ge- hoe men boksen leert, puncht, doch dan wer- Enkele leerlingen van den er gelijk excuses Wim de Haan boksten anageboden. De knaï- oefenpartijen en er was harde uppercuts en flit- een wedstrijd tussen de sende hoeken hield men „Als ik nog eens iets der gelijks organiseer, kijk Ik eerst even in de Radio- gids," aldus sprak boks- trainer Wim de Haan gisteravond in zrijn boks school aan de Lekstraat. Hoewel hij tijdens de twee demonstraties, die hij gaf, voor honderd mensen plaats had, was er slechts een handjevol mensen gekomen. Ook de bekende 24-ja- Dit vond waarschijnlijk i ge middengewiebt Van zijn oorzaak in het feit Onlangs, die verschillen- dat op dezelfde tijd de de aardige successen ge- voetbalwedstrijd Bonds- boekt heeft, was te zien elftal—Zuid-Afrika op de en het was duidelijk te televisie te zien was. Bo- merken, dat hij onbe- vendien was het gemeen twist meester was in alle gezegd zal hij dan eerst koud. gevechten. de Radiogids xaadplegen. twee beste leerlingen op genomen. deze avond in petto voor de wedstrijden, die bin nenkort weer gehouden worden. Waarschijnlijk zal Wim de Haan volgende week weer demonstraties ge ven. Hij hoopt dan op meer publiek, doch zoals uit, dat zuurstofgebrek in het water de oorzaak moest zijn van de ramp. In het rekest aan de minister wijst de Vlaardingse Hengelaarsbond erop, dat aanvankelijk de meningen over de oorzaak van de vissterfte sterk uiteen liepen, „Nu is men het er wel over eens, dat de oorzaak moet wor den gezocht in het lozen van afval stoffen en „gebruikt" koelwater door verschillende In Delft gevestigde In dustrieën." Door de Gist- en Spiritusfabriek in Delft worden bijvoorbeeld iedere dag 40.000 m3 zuurstofloos koelwater (ijzerhoudend) in de Maaslandse wa teren geloosd. Over het geloosde koelwater vooral, dat algen en plank ton, als zuurstofleveranciers, vernie tigt, is de Vlaardingse Hengelaars bond zeer ongerust. De bond wijst er voorts op, dat de Maaslandse wateren een uitgebreid recreatiegebied vormen voor duizen den beoefenaars van de watersport uit de agglomeraties Viaardingen, Schiedam, Maassluis, Delft, Naald, wijk en verre omgeving en dat als gevolg van de vissterfte „één der mooiste recreatiegebieden van ons land voor de hengelsport verloren dreigt te gaan." De dode vissen, veroorzaken met name in de zomermaanden, een on dragelijke stank. Het water wordt daardoor geheel bedorven, aldus het rekest aan de minister. Steeds meer leden telt de Vlaar dingse Hengelaarsbond. Mede door het toenemen van de wereldproble men stijgt de belangstelling voor de hengelsport. Steeds meer mensen willen ver van de bewoonde wereld rust aan de oeverkanten vinden. In vijf jaar tijds steeg het aantal leden van de hengelaarsbond in Viaardingen van 270 tot ruim 1100. „De vissterfte heeft onder de vele hengelsportbeoefenaars een grote onrust teweeggebracht," aldus de brief aan de minister. De hengelaarsbond w(jst er voorts op, dat al deze hengelaars een sinds kort met 200 percent verhoogde bij drage verlenen „ter verbetering van de visstand. „Deze bijdrage is voor de hengelaars, die hun sport in de Maas landse wateren beoefenen, door de vissterfte in feite nutteloos." Het is weggegooid geld. Nog vorig jaar werd door de Vlaardingse Hengelaarsbond een hoeveelheid vis bestaande uit 3000 karpers en 5000 snoekjes uitgepoot. De Delftse Hengelaarsbond zette drie- tot vierhonderd pond „direct vangbare snoek" uit. Uit polders werd 300 pond snoek gehaald en in de Vaart en Boonervliet losgelaten. Het grootste gedeelte van deze uit- gepote vis is twee weken geleden omgekomen. Afschriften De Vlaardingse Hengelaarsbond heeft afschriften van het rekest on dermeer gestuurd naar de verschil lende instanties. Zo kregen de be sturen van het hoogheemraadschap Delfland, de rond de Maaslandse wateren gelegen gemeenten, de omliggende polders, de Kamer voor de Binnenvisserij en de Organisatie Verbetering Binnenvisse rij een afschrift van het rekest. Een afschrift werd ook gestuurd naar de directie van de Gist- en Spiri tusfabriek in Delft,... Het bestuur van de Vlaardingse Hengelaarsbond wacht nu op adhe- sie-betuigingen en eventuele maat regelen van de regering. Aan het college van B. en W, van Viaardingen heeft de Vlaardingse Hengelaarsbond voorts een verzoek gericht, dat inhoudt aile visrecht over alle gemeentelijke wateren aan de bond af te staan. De bond wil daardoor de beschikking krijgen over een zo groot mogelijk visreservoir, zodat in de gevallen, dat zich in be paalde wateren massale vissterftes voordoen, direct kan worden bijge sprongen. Het bestuur van de hengelaars bond denkt wat dit laatste betreft met name aan de gevolgen van een bijzonder felle kou-periode. Het is alweer enige weken geleden, dat de ODI-korfballers binnen de iynen zijn geweest. Het is daarom te hopen, dat dc voor zaterdag vastge stelde wedstrijd ODI—DES 2 door gang kan vinden. Als dat het geval is zullen de bezoekers wel het onder spit moeten delven. Het KNKB-programma bestaat uit sluitend uit inhaalwedstrijden. Suc ces is daardoor vrij, tnaar voor Schie dam is vastgesteld ODI—Schiedam. Dat za! een zware kluif worden voor de roodzwarten. De goede prestaties, die teg enTrekvogels en TOV zijn be haald kunn envam gunstige morele invloed zyn en dat is wel nodig. We zijn benieuwd naar de uitslag. Voor de reservetwaalftallen zijn vastgesteld: Poortugaal—Succes 2, Ons Huis 5Schiedam 2, ODI 2— SSV, DOP 3Succes 3, Succes (Gou da)ODI 3 en voor de aspiranten Succes aActief a, Sciedam aDe Spartaan a en Schiedam b—Span gen c. De roodgroene reserves komen zondagmiddag om half drie aan de Bosrand in het veld tegen de reser ves van Scheveningen Holland Sport. De Hagenaars beschikken over een coed resrve-te'ftm die in de afgelopen competitie reeds opmerkelijke pre staties hebben geleverd.'De SW'ers zullen dan ook tegen deze tegen standers aile zeilen moeten bijzetten, willen, zij tot winst komen. veld betreden met de wil om tot succes te komen, is een gunstig re sultaat beslist niet uitgesloten. Het vierde elftal, dat momenteel aan de kop van de ranglijst gaat, ontvangt om 10 uur aan de Polder vaart Flakkee 2. Gezien de stand Is Hermes 4 verplicht te winnen, maar oppassen blijft de boodschap. Dat Hermes-DVS afgelopen zondag tegen Heracles haar eerste ne derlaag in dit seizoen kreeg te slikken, was natuurlijk teleurstellend, doch weer niet zo, dat men voor de toekomst behoeft te wanhopen. Immers, het vertoonde spel was van dien aard, dat men geenszins behoeft te verwachten, dat onze stadgenoten van slag af zijn. En idaarom ziet men In het Hermes-kamp de ontmoeting voor zondag aan de Damlaan tegen de Stormvogels met vertrouwen tegemoet. Van groot belang is deze wedstrijd zeer zeker voor Hermes om de direc te aansluiting met koploper Sittar- dia niet te verliezen, maar voor de „vogels" uit IJmuiden is deze ont moeting van nog veei meer belang. Stormvogels, de grote favoriet van het vorige seizoen, is dit jaar niet best gestart. Insiders blijven deze ploeg echter nog als een der sterkste beschouwen. Willen de IJmuidenaren dit sei zoen nog een rol gaan spelen, dan zullen zij in de eerste plaats zondag onze stadgenoten moeten kloppen. Het 2e elftal kan zijn prachtige uitgeschakeld. Alle factoren zijn dus aanwezig voor een spannende partïi voetbal en gezien het spelpeil van beide elftal len, is de kans daarbij zeer groot, dat men goed voetbal kan aanschou wen. De wedstrijd wordt geleid door de bekende internationale scheids rechter, de heer P. Roomer, en be gint om 2 uur. Het 2e elftal kan haar prachtige positie in de kopgroep verstevigen door DFC 2 in eigen huis te klop pen. Het is echter geen eenvoudige opgave. Het derde team gaat naar Unitas 2 tq Gorkum. Indien deze knapen het DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 uur: Fanfare. Geen avondvoorstelling. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.: Meisjes in de gevaarlijke leeftijd. Apotheek: Backer, St. Llduinastraat 58. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 UUT. Kunst van nu (de expressionisten). Kunst van toen. Diversen: PASSAGE-THEATER, 8 uur Har monie OBK, concert en film, VOLKSGEBOUW. 8 uur: ANMb, af scheidsavond. VRIJDAG Bioscopen: PASS.iGE-TTIEATER, 2 en 8.15 uur: Fanfare. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 U.: The kid from Texas. Apotheek: Backer, St. Llduinastraat 58. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur. Kunst van nu (de expressionisten). Kunst van toen. Diversen: MUSIS SACRUM, 8 uur: SG-toneel- wedstrljd. Utile Dulci brengt „Tien kleine negertjes". WIJKCENTRUM, 8 uur: Humanitas, vergadering en lezing. Advertentie I.M, 0E ROTTERDAMSE SCHOUWBURG NEDERLANDSE COMED1E vrijdag 14 november, 8 uur Blijspel -»aa Claud* Magnïer. Ka van Dijk, Guus Otter e.a. I J ROTTERDAMS TONEEL '^*1 zaterdag 15 november, 8 uur Blijspel van Jacquet DevaL zondag 16 november, 8 uur SOzte voorstelling Blijspel van Noel Coward. NEDERLANDSE COMEDIE dinsdag 18 nov., 9.13 uur van Lulgt Pirandello. Uien Vogel, Magda Janssent, Han Bent* van den Berg e. a..

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1