eeuw Tweede lezing in serie 'Ontmoetingen met Kunst' en Schiedamse Gemeenschap lid van 'Openluchttheater' Si, 3000 én zonnig weer HBSS en PPSC met verrassende zeges tegen aanleg spaarbekken op de Berenplaat Du Pont overweegt bouw van enorme fabriek in Dordt Voorronde kampioenschap 4e klas libre beëindigd Verlies voor DVO, Sunlight en Vlaardingen Het Vrije Volk SCS 3 verliest van Heyplaat 2 Singelkwartier huldigt twee ex-bestuurders Schiedams zaterdagvoetbal Lasclub vierde derde lustrum Schrale buit 'Ciské' bij NBV en Mercurius cbiedammers onder elkaar Coureurrenners boeken succes De grootste krant Burgerlijke Stand Kerstconcert Grote Kerk: 17 december Genitse promoveert automatisch Kerstinzameling van Leger des Heils Schiedamse Boys- Zwart Wit 2-1 Jongen aangereden HET VRIJE VOLK DINSDAG 18 NOVEMBER 1958 PAGINA 4 Orpheus Bouwfondsavonden Voor herenmodes Timco HBSS—TOGR 3—2 ZWSH—PPSC 1—2 Biesbosch HeinenoordGSS 50 Het was voor de bezoekers van de tweede „Ontmoeting met Kunst", die maandagavond gehouden werd, niet moeilijk zich in de 18e eeuw te verplaatsen, daar deze bijeenkomst plaatsvond in de 18e eeuwse aula van het Stedelijk museum te Schiedam. Deze tweede lezing werd ditmaal niet gehouden door Pierre Jans sen (hij bediende de twee projectieapparaten zodanig, dat het „mu- seumlichtspook." geen kans kreeg), maar door de heer Th. van Vel- zen, directeur van cultureel centrum „De Beijerd" te Breda. Na een muzikale inleiding door het gezelschap „Intertexta", dat ook nu weer bijdroeg tot het welslagen van deze avond, nam drs. Van Veizen de aanwezigen mee naar de 18e eeuw Toen vorige week woensdag de in terland-voetbalwedstrijd op de tele visie maar een enkeling liet ontsnap pen naar de openbare lessen in de boksschool van W, de Haan, zei deze bij de belojte binnenkort weer een dergelijke demonstratie-avond te or ganiseren: „Volgende keer kijk ik eerst in de radiogids". Trainer De Haan gaat deze belojte thans inlossen: donderdagavond zijn er in zijn school aan de Lekstraat, ingang garage Van der Most, op nieuw twee demonstraties, waaraan ditmaal weer een volledige amateur- ploeg zal meewerken. De aanvangs tijden zijn zeven uur en half negen. De heer De Haan deelt verder nog mee, dat er genoeg stoelen klaar zul len 'staan en dat de zaal verwarmd is. In afwijking van de gewoonte zal het Koninklijk Sohiedams Mannen koor „Orpheus" dit jaar zijn kerst concert niet op een van de Kerst dagen en evenmin in de Grote Kerk geven. Ditmaal zal op 23 december, 's avonds om acht uur, in de Juliana- kerk aan de Burg.. Knappertlaan worden geconcerteerd. Het bestuur heeft gemeend dat het voor de bezoekers van het concert wellicht praktischer is, om niet op de middag of de avond van een Kerst dag te komen, maar.ervoor. De Juli- anakerk is. gekozen, omdat daar de koorzang door het orgel kan worden begeleid, beter dan in de Grote Kerk is hier het contact tussen dirigent en organist verzekerd. Volledigheidshalve zij vermeld, dat meindert Boekei het orgel zal bespe len. Donderdag, vrijdag en zaterdag '6 avonds om acht uur wordt in de zaal voor Chr. Belangen te Kethel het blijspel in vier bedrijven „De familie King" van Guy Bolton en George Middleton*" opgevoerd. 'De opbrengst van deze toneelavonden 'is bestemd voor het Bouwfonds van de Hervorm de Gemeente Kethel. De Vlaardingse wielervereniging De Coureur heeft zondag tijdens de tweede clubontmoeting op de home trainers van dit seizoen een goed fi guur geslagen. Alle ereplaatsen wa ren voor Coureurrenners. De renners van het Rotterdamse Apollo kwamen er ditmaal niet aan te" pas. Met deze goede resultaten heeft De Coureur dan ook goede hoop op een uitstekende indruk tijdens de natio nale home-trainerwedstrijden, die in Botterdam en Amsterdam zullen worden gehouden. De uitslagen, luiden: B-junioren 2 x 250 meter: 1 A Lingveld 28.2 sec (C) 2 B Ottespeer 29.5 <A), 3 W Dolman 30.7 (A), 4 B Nulle 31.5 (A), 5 P v Dan 32.8 (A), 6 W Liebrechts 34.- CC). A-junioren 2 x 375 meter: 1 J Sloot 33.7 (C), 2 A Drop 34.7 (C), 3 H Muns 37.3 (A), 4 B Denie 38.2 (A), 5 J Ruggenberg 46,8 (A). B-klasse 2 x 750 meter: 1 K Gerrets 56.4 (C), 2 M Dekker 56.5 (A), 3 J Stuyts 56.6 (A), 4 J v Geest 56.8 (C) 5 F la Grand 60.8 (A), 6 C Nulle 61.1 (A), 7 L Scholz 61.8 (A). A-klasse 2 x 750 meter: 1 Sj Koever mans 52.8 (C), 2 H Paber 54.2 (A), 3 P Rorijs 54.7 (A), 4 W Top 54,8 (A), 5 R ter Stege 5511 (C), 6 A Grool 56 (C), 7 A v Iersel 56.1 (C), 8 S Bak ker 57.5 (C), 9 P Heijster 57.9 (C). Snelste A-klasser over 1 x 750 m: Sj Koevermans 26.1 sec. Veteranen 2 x 500 meter: 1 J van Riel 41.2, 2 P v d Broek 44.4, 3 H Buys 45.8, 4 F Ruggeberg 45.9 (allen Apollo). DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.1$ uur: Fanfare. MONOPOLE-THEATER. 2, 7 en 9 II.: Het loon van de duivel. Apotheek: Rembrandt, Rembrandtlaan Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Kunst van nu (de expressionisten). Kunst van toen. Diversen: VOLKSGEBOUW, 8 uur: IvAO, lezing over „Japan en Korea" door Jex bast. TOONZAAL GTB, 7.30 uur: kook demonstratie. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Fanfare. MONOPOLE-THEATER. 2, 7 en 9 11.. Het loon van de duivel. Apotheek: Rembrandt, Rembrandtlaan 5. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM. 10—S Kunst van nu (de expressionisten). Kunst van toen. Diversen VOLKSGEBOUW. 3 uur :JPvdA. mx. J. A. W. Burger spreekt over politieke situatie van bet ogenblik. CHR. SOC. BEL., 8 uur: Expoge. films. Deze eeuw zou men wel de eeuw van de tegenstellingen kunnen noe men. Dit openbaart zich in allerlei facetten. Ging Frankrijk de 18e eeuw staatkundig o.l.v. de Zonnekoning in, het einde van deze eeuw ziet dit zelfde Frankrijk zich met de grote keizer Napoleon aan het hoofd. Ook in deze twee roemrijke personen ma nifesteert zich de tegenstelling van deze eeuw. Wel waren beiden eer zuchtig en hadden zij een wil tot meedoen, maar Napoleon was toch van geheel andere mentaliteit. De 18e eeuw doet zich aan ons voor, aldus Van Veizen, als de eeuw van het afscheid van het vertrouwde en het vertrek naar het onbekende. De eeuw van echt en onecht, schijn en wezen, en voor ons dan weer ver af, dan weer dicht bij- Deze schijn komt tot uiting in het .herdertje" spelen van de adel en het „adel" spelen van de burgerij. Het is echter ook de tijd van de eer lijke Matth&us Passion van Bach en de nooit overtroffen opera's van Mozart. Ir» de bouwkunst viert de na-Barok hoogtij. Een voorbeeld hiervan is de hofkapel van Versailles die eerder aan een theater doet denken, dan aan een kerk, terwijl de erediensten met feestmuziek en retoriek overla den waren. Het is de tijd van de officieel er kende minnaar, die zijn minnares zelfs vergezelde in gezelschap van haar wettige echtgenoot. Een van de bekende schilders van deze eeuw is de zwierige Wattheau die In losse en uitbundige stijl de ro coco vorm geeft By hem ontstaan de schilderijen, die de Comedia dell'Arte tot onderwerp hebben, waarbij de lyrische vervoering en aristocratische genotzucht de boventoon voeren, terwijl ook de weemoed en de inti miteit belangrijke factoren vormen. Een ander schilder van deze eeuw is Boucher, die vooral de mythologie als onderwerp koos. Verlaagd Ten slotte werd de kunst ver laagd tot een gebruiksartikel en een erotische stimulans, van welke richting, vooral de schilder Fra- gonard wel een exponent genoemd mag worden. Ten slotte werd zelfs de mytholo gie niet meer gebruikt om de intimi teit weer te geven, maar vervlakte dit tot een wel knappe decor- sty'l. In Duitsland was de overdaad van de Barok welhaast nog groter. De Barok hier ontstond uit copieerlust naaa- Frans voorbeeld, daar Frank rijk in die dagen „de spraakmakende gemeente was. Het hof van Frederik de Grote was dan ook geheel Frans georiënteerd, wat o.a. tot uitdruk king komt in het paieis „San.s Souci" en de aanwezigheid van Voltaire Toch zyn er ook. volgens Van Vei zen grootse prestaties verricht, zoals bv. het beroemde klooster Stift te Melk a. d. Donau. Mocht Frankrijk als toonaangevend gelden, toch dient men niet te ver geten, dat de nieuwe tijd in Enge land begon. In dit land vonden de 18e eeuwse redelijkheid en de na- tuurontvanfeelijkheid hun oorsprong. 'I mpressionisme' Deze natuurontvankeiykheid komt sterk tot uiting in de schilderingen van Hoggarth, waarbij men zelfs al ware kunnen spreken van een im pressionisme „avant Ia letfcre". Ook Sn Engeland echter ontstond het typische moralisme, wat zo ken merkend is voor deze tijd. In Frankrijk ondertussen vond de redelijkheid haar grote vertegen woordiger in de persoon van Vol taire. die als consequentie van de re delijkheid alle dogma's van de hand wees, dus ook de kerk niet accepteer de. Deze 2elfde Voltaire richtte ech ter ook een kapel op ter ere Gods! Een gevolg van deze redeiykscultus is uiteindelijk de grote Franse re volutie geweest, die aan het einde van de 18e eeuw plaatsvond. Het behoeft geen betoog, dat drs> Van Veizen met deze leerrijke en boeiend voorgedragen causerie bij zijn gehoor succes had en men hem hier graag terugziet om de 19e eeuw te laten behandelen. Op de agenda van de jaarvergade ring die de vereniging „Het Neder lands Openluchttheater" op 29 no vember m' houden, staat onder meer dé töelaii: .g 'als lid van'de stichting „Dé "Schiedamse Gemeenschap". In' de'jaarverslagen van de vereni ging speelt de invloed, die de weers omstandigheden op het gebruik van openluchttheaters hebben gehad, steeds een grote rol. Ook in het ver slag over 1958 wordt geconstateerd dat de percentages van de afgelaste voorstellingen zeer uiteenlopen. Te genover theaters, waar bijna veertig procent van de voorgenomen voor stellingen wegens het slechte weer moest worden afgelast, staan thea ters, waar alle voorstellingen op de normale wijze konden doorgaan. Het gemiddelde percentage van de afge laste voorstellingen bedroeg voor het afgelopen seizoen in het gehele land echter slechts ruim elf procent. Dit is iets minder dan in 1956 en 1957 (13 pet.). De drie clubs uit de onderafdeling hebben zaterdag geen winst kunnen boeken. DVO verloor met 50 van Rozenburg, Sunlight moest met 21 de punten afstaan aan Rhoon. En Vlaardingen werd in de uitwedstrijd tegen BVCB met 31 geklopt. Tegen Rozenburg begon DVÓ met stevige aanvallen. Rozenburg, dat zich aanvankelijk tot uitvallen moest bepalen, was in feite even gevaarlijk. Vijf minuten voor rust nam de thuis club via haar linksbinnen dan ook een voorsprong. Na de hervatting poogde Verstee- ghe tevergeefs de balans in even wicht te brengen. Rozenburg nam vervolgens duidelijk het initiatief over en nadat De Ridder enige goe de reddingen had verricht, hoogde de rechtsbinnen van Rozenburg de voorsprong tot 29 op, even later gevolgd door een doeltreffende kop- bai (3—0). Klos miste hierna een DVO toegekende strafschop. Een kwartier voor het einde werd 't via de linksbinnen van de thuisclub 4—0 en even daarna werd uit een vrije trap de eindstand op 5—0 bepaald. De voor de bezetting van de laatste plaats zo belangrijke ontmoeting Sunlight—Rhoon is verdiend door de bezoekers met 2—1 gewonnen. De thuisclub mag als excuus laten gel den. dat zij rijf invallers moest op stellen o.a, voor aanvoerder Arken bout. Voor de rust ging de strijd gelijk op. Na een half uur spelen baf A. Rozendaal zijn club de leiding (10). Zij behield deze tot twin:, minuten voor het einde, toen kort 'er el kaar Rhoon tweemaal scoorti* '1—2). Vlaardingen was in het begin doorlopend in de aanval. De oal kwam nauwelijks op de Vlaardlnger- helft Bij een uitval van BVCB kwam de bal tegen de arm van een achter speler Uit de strafschop kon BVCB de leiding nemen, maar kort daarop was door L. v.d. Leeden de stand weer in evenwicht gebracht (1—1)» Dit een vrije trap even buiten het strafschopgebied nam BVCB op nieuw de leiding. Het derde doelpunt kwam tot, stand, toen een BVCB er de bal uit de handen van Ce Vlaar- dingen-doelverdediging schoot en deze in het net verdween. De financiële uitkomsten van de verscheidene theaters variëren van „vrij pover" tot „niet ongunstig". Het ledental van de vereniging is doof de aanmelding als lid van de stichtingen te Nijmegen en Schiedam gestegen tot 43. Verloeren week speelde liet derde team van Schaakclub Schiedam een thuiswedstrijd tegen Heyplaat 2. In een moeilykele strijd, waarin C. F. van Opstal als eerste moest capitu leren, wist R. Koster de stand gelijk te brengen. HL Blok bracht, door re mise te spelen, de stand op 1(41V4, waarna SCS 3 wederom tegen een achterstand aankeek, doordat D. v. d. Hoeven de eer aan de tegenpartij liet. Hierna werd ere achterstand steeds groter door veriiespunten van J. Veldman, A. Scheele, J. van Otterloo en C. Meijer. H. Pietersen en J. C. Roozen deelden ieder hun punt met de tegenpartij, zodat de einduitslag 2(47(2 in het voordeel van Hey plaat 2 werd. De persoonlijke uitslagen zijn; SCS 3Heyplaat 2: A. ScheeleC. Kunz 0—1; J. C. RoozenG. Hiele (4(4; C. MeijerP. Verhey 01; C. P. van OpstalP. A. G. Zwaai 01; H. PietersenJ. Nies (4(4; J. van OtterlooW. J. Meijenders 01; J. VeldmanA. Veldhuiz 01; H. Blok—J. v. d. Weijde jr. (4—(4; D. v. a. HoevenJ. v. d. Weijde sr. 01; R. KosterA. Kerkhof 10. De partijen gespeeld voor o' in houdelijke wintercompetitie - Groep A: A. RipA. Not 01; Chr. Slagmoolen jrH. .-n 01. Groep B: J. v. d. Ruith. .„n Etten 10; A. LeerentveldJ. C. Hölzken I0; G. v. d. Winden—G. D. van IJzendoorn 0—1. Groep C: G. M. Groen—G. v. d. Berg 0—1; H. BoeleJ. de Boer 01. (Van een onzer verslaggevers) Zingend en fluitend trokken dit weekeinde tientallen groepen wandelaars door Schiedam en de naaste omgeving. Het waren de deelnemers aan de Sint-Nicolaasmars, die door de Schie damse wandelsportvereniging De Trekvogels voor de elfde maal werd georganiseerd en die een groot succes werd dank zij het zachte zonnige weer en dank zij de overweldigende deelname. Zaterdag waren er maar liefst 2034 tippelaars (94 groepen) en zondag 942 (49 groepen). De heren A. Teerds en K. van der Hoek, die beiden vele jaren ïn het bestuur van Het Singelkwartier heb ben gezeten (de eerste 22 jaar en de ander 13 jaar) en onlangs zijn afge treden, hebben zaterdagavond op het jaarfeest van deze grote wijkvereni- ging een spontane hulde In ontvangst kunnen nemen. De nieuwe voorzitter J. F. H. Fre- driks heeft hen in Musis Sacrum niet alleen hartelijk toegesproken, maar had voor beiden ook nog een „stoffelijke" verrassing in petto; een aansteker met inscriptie. De heer Teerds ten slotte die ongeveer 12 jaar voorzittrr is geweest, werd be noemd tot ere-lid. Na deze middag kregen de Smgel- kwartierders een vlot en onderhou dend variété-cabaret te zien, waar aan meewerkten Henk Bukman, de Advertentie IJM. Geboren: Jacob zv M C van Schie en C J van der Wal: Jan zv G Mul der en J Romein; Anna C dv J J A de Graaf en A M Stadig; Quirinus JMzvG J Olsthoom en H A Olst- hoorn: Willem zv C de Groot en L Groenendijk; Aart C zv A P Lief broer en A Schoon; Rinse zv F J van der Spoel en J M van IJperen; Pau- lus H A zv J Waltman en C J de Wijs; Jannetje dv J Prins en D W Verhey; Anna J C dv H J Jeup en J Snijders; Martin zv A A J Karis en J Leusken; Johannes P M zv J H Kerkhof en A M van der Meer; Kitty dv H Zwart en A J Tijssen. (Van onze sportredactie) In het Schiedamse zaterdagmiddagvoetbal hebben HBSS en PPSC voor verrassende overwinningen gezorgd. Eerstgenoemde verbeterde de positie op de ranglijst aanmerkelijk door op eigen terrein met 32 van TOGR te winnen, terwijl PPSC zijn overwint ingenreeks voortzette door ZWSH op eigen terrein met 12 te slaan. HBSS was in de strijd tegen TOGR technisch de meerdere waarby de gasten echter hun kracht zochten in gevaarlijke uitvallen. In de eerste helft hadden de Schie dammers een overwicht. Al spoedig scoorde Aaldijk. maar deze treffer werd door de scheidsrechter geannu leerd. TOGR had direct een ant woord klaar en v. d. Wiel gaf zijn club de leiding. In de 17e minuut bracht Mulder de partijen weer op gelijke voet en Meuldijk wist nog voor dc rust de Sschiedammers J, 'riding te geven. Na ruim een half uur in de tweede helft bracht Aaldijk de stand op 31. welke stand door v. d. Pols van TOGR met een kopbal tot 3—2 werd verkleind. TOGR trachtte hierna nog een ge lijk spel uit het vuur te slepen door een verwoed, offensief in te ze*ten. De Schiedammers wisten dit-échter te doorstaan en zelfs kwam Korpo raal nog tot een hard schot dat het over de lat kon worden gewerkt. In de 32-stand kwam echter geen wijziging. In de Rotterdamse afdeling heelt PPSC tegenstander ZWSH aan de (Van een onzer verslaggevers) Het Landbouwschap heeft bezwaren tegen de Rotterdamse plannen om op het eiland de Berenplaat een spaarbekken met pompstation voor de Rotterdamse waterleiding aan te leggen. Het onderschrijft, dat er afgezien moet worden van het Brielse Meer als winplaats van drinkwater. Als aanvaardbare oplos sing noemt het Landbouwschap de aanleg var v i reservoir in de Biesbosch. Het Landbouwschap zet zijn be zwaren als volgt uiteen: Bij een ver bruik van 70 miljoen m3 per jaar, voorziet een spaarbekken op de Berenplaat slechts in de behoefte van ongeveer drie weken. Het staat niet vast, dat gedurende perioden met geringe rivieraanvoe- ren, die soms lang kunnen aanhou den, bij dé Berenplaats steeds over voldoende goed water kan worden beschikt. Verzilting kan dan worden verwacht. Bovendien bevat het Rijn water in droge tijden een hoog ge halte aan zouten en phenolen. Men vreest dat in deze perioden van de zijde van het Waterleiding bedrijf aandrang zal worden uitge oefend, meer Rijnwater door de Oude Maas te laten afstromen, dan overeenkomt met de belangen van een goede watervoorziening van land en tuinbouw. Ook Sn vostperioden verwacht men verzilting. Conflictstof Het ligt voor de hand, dat men ter voorkoming van verontreiniging in tyden van geringe rivieraan- voeren het scheepvaartverkeer ook dat van binnenschepen op de Oude Maas zal trachten te verminderen. Het landbouwschap ziet hier con flictstof met scheepvaart en haven- bouw. Een spaarbekken op de Berenplaat brengt hoge pompkosten met zich mee. Naast de reeds vermelde beden kingen is het landbouwschap verder van mening, dat het onderhavige vraagstuk zou moeten zijn bezien voor het gehele zuidwestelijke gebied van Zuid-Holland, dus met inbegrip van Schiedam en Vlaardingen, het gebied van Dordrecht en Zwjjndrechr en het tussen de zee en Dordrecht gelegen platteland, waar de drink watervoorziening eveneens met moei lijkheden kampt Een e» ander heeft hel Land» bouwschap ertoe gebracht een an dere oplossing te zoeken. Het vraagt de aandacht vj. de Biesbosch, die steeds voldoende geschikt water be vat en de gelegenheid tot natuurlijke reiniging biedt. Bovendien is het mogelijk, naar keuze Rijn- en Maas water te gebruiken, hetgeen van be lang is, met het oog op de voort gaande verontreiniging in het ach terland. Conflicten met landbouw- en scheep vaartbelangen lijken in de Biesbosch uitgesloten. De water winning zou daar dienstbaar kunnen worden gemaakt aan het gehele ge bied tussen Dordrecht en de zee. Ir» de Korenbeurs aan de Lange Haven werd gestart en hier was het ook. waar de wandelaars na het vol brengen van de tocht terugkwamen. De ontvangst geschiedde niet zoals gebruikelijk door een „doodgewoon" comité, maar was voor deze gelegen heid toevertrouwd aan Sint-Nicolaas en Zwarte Piet. Belde heren toonden zich. gelijk men van hen kon ver wachten, allesbehalve karig. Er waren heel wat prijzen beschik baar gesteld, bekers, lauwertakken en medailles. Bovendien kreeg elke deelnemer als souvenir een gegla zuurde „trekvogel". De uitslagen van zaterdag zijn: 8 km (35 groepen): l.VDS (R'dam) 426 punten, 2. DOT (Overschie) 425, 3. speeltuin De Waal (R'dam) 424, 4, WIOL (Overschie) 419, 5. Nieuw Leven (Overschie) 418; 3 12 km (51 groepen): 1. Dockyard (R'dam) 430 pnt, 2. WIOL (O) 429. 3. DOT (O) 426. 4. Volharding (R) 425, 5. De Waal <R> 424, 6 DSO (O) 423, 7 Nooit Gedacht (Oud-Alblas 422. 20 km (18 groepen)Nooit Gedacht (O-A) 434, 2. Groep Rensman (Schie dam) 433, 3. SDS CR) 430. De uitslagen van zondag zijn: 8 km (10 groepen): 1 STS (R) 422, 2 DZT (R) 416, 3 RK Overschie 410: 12 km (27 groepen): 1. RK Soc. Jeugdwerk A (R) 418, 2. RK WVO (O) 417, 3. De Waal (R) 416, 4. Cen trum Rotterdam 415, 5. Doelwyk- straat (R> 414; 20 km. (12 groepen): 1. Teilingen (R) 428, 2. Centrum Rotterdam 426, 3. RK WVO (O) 424. Wico's. Mary Matoncl, Gerry en Ferry. Fantasie en Jan van Oost. Na afloop was er bal m.m.v. het orkest van Maarten Slavenburg. (Van een onzer verslaggevers Twee heren zijn zaterdagavond ge huldigd op het derde-lustrumfeest van de lasclub Schiedam in Irene. Het waren voorzitter A. Klein en penningmeester M. Houtzager, die beide even lang bestuurder zijn als de lesclub bestaat. Te gast was deze avond het Schie dams Toneel, dat met veel elan een opvoering gaf van Arnold Ridley's blijspel „De voetbalpool", welk stuk dit gezelschap reeds meermalen in Schiedam heeft gebracht. De avond werd geopend door de heer Klein, die in het bijzonder het üistrictsbestuur van Zuid-Holland en vertegenwoordigers van de les- clubs Vlaardingen, Rotterdam ver welkomde. Een zeer schrale buit was de belo- loning van de moeite, die een of meer onverlaten zich hebben getroost door bij de distilleerderij Coebergh De Bruijn aan de Van Cleefstraat te Schiedam in te breken. Zy namen een geldkistje mee, datleeg was. zegekar gebonden. Reeds in dc vier. de minuut scoorde v. Veen uit een voorzet van Boertje. ZWSH kwam echter terug en wist nog voor de rust de stand gelijk te brengen. Het duurde tot vier minuten voor tijd vorens v, Loendersioot weer uit eer.» voorzet van Boertje het winnende doelpunt kon maken. Het betetcende een zwaar bevoch ten overwinning in een wedstrijd, die door het felle spel van de thuisclub op een niet te hoog peil stond. GSS, benadeeld door niet minder dan vier invallers, heeft het in de uitwedstrijd tegen koploper Heinen oord niet kunnen bolwerken. Door de verzwakking speelden de Schie dammers in sterk verdedigende hou ding, maar konden niet voorkomen dat voor de/rust de' verdediging.'reeds tweemaal werd.-'' gepasseerd) Zélfs werd in dé 'tweede helft -door Heinenoord Me score tot" 5^-0 opge-'-' voerd. Een verdiende overwinning voor de thuisclub. Ook dit jaar, om precies te zijn op 17 december, zal in de Grote Kerk te Vlaardingen het jaarlijkse kerstcon cert worden gehouden. Ruim hon derd zangeressen en zangers zullen weer meewerken. Mej. R. Borgmeyer is de dirigente van het vocale ge deelte van het concert, de heer K. F. Kokelaar, onder-kapelmeester van de Marinierskapel, zal 'de christelijke harmonievereniging Sursum Corda leiden. Een drietal nummers zal door alle medewerkenden worden uitge voerd. In zaai Harmonie heeft gister avond voor de afdeling Vlaardingen van de Nederlandse Reisverenigtng Pater Suasso de Lima de Padro een bijzonder belangwekkende lezing ge houden over het onderwerp „Wor stelend Afrika". De lezing werd toe gelicht met een kleurenfilm. Er was veel belangstelling voor de bijeen komst. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 De afdeling Schiedam van de Ne derlandse Bond van Vervoerperso neel en van de Algemene Bond Mer curius hebben de handen in elkaar geslagen om een filmvoorstelling te organiseren, die vrijdagavond om acht uur in Irene wordt gehouden. Ver toond zal worden de Nederlandse speelfilm „Ciske de Rat" naar het gelijknamige boek van Piet Bakker. De voorzitter van de Schiedamse Besturdersbond, de heer A. M. van der Wel, zal deze gecombineerde bij eenkomst met een kort woord in leiden. De toegangsprijs bedraagt 0.60 per persoon, waarbij een kop koffie in de pauze is inbegrepen. Kaarten zijn verkrijgbaar by de secretariaten en de bodes van NBV en Mercurius en by onderstaande adressen Zuiden (Gorzen)J. M. Boom, Beyerl. str. 4a; P. Seip, L. de Co- lignystr. 13a Centrum: J. Peters, Westvest 90b; M. C. v. Kraan, L. Nieuwstr. 19. Kethel: P. J. van Einden, Kersen- Westen en Nieuwlanl: C. J. v. Gent, v. Smaleveldtstr. 39; A. Ver stoep, Fabriplein 6a; H. den Dijker, Oosten: G. Dijkstra, Hekbootstr. 19c; J. J. Man in 't Veld, Boerhave- plein 12. (Van een onzer verslaggevers) Er bestaat een goede kans, dat de grootste onderneming ter wereld, Du Pont de Nemours and Company uit Wilmington in de'Amerikaansè staat Delaware, binnenkort'een^zeer'tpwojf'-be- drijt in Dordrecht gaat stichten. Besprekingen hierover worden reeds geruime tijd-gevoerd. Het gaat thans nogoni dë vraag of dit wereldconcern, dat ook het grootste deel van het aandelen pakket van General Motors bezit, in Mechelen of in Dordrecht een zelfstandig Europees bedrijf zal stichten. De beslissing wordt voor het eind van dit jaar verwacht. Dordrecht maakt een goede kans doordat deze stad uitgestrekte industrieterreinen aan de Merwede gereed heeft. Een studiegroep van Du Pont, die enige tijd geleden de drie Benelux-landen bezocht, achtte deze terreinen zeer geschikt voor de verwezenlijking van de plannen. Deze studiegroep, die ook in Den Haag uitvoerige besprekingen heeft gevoerd, heeft Luxemburg als moge lijk land vr.n vestiging laten vallen. Dat sindsdien besloten is om in Me chelen een lakfabriek van Du Pont te stichten, betekent niet, dat deze stad thans de beste kans maakt. Vol gens onze informaties is eerder het tegendeel het geval. Du Pont, die met het oog op de Euromarkt een zelfstandig bedrijf in West-Europa wil hebben, zal in dien de beslissing ten gunste van Dordrecht uitvalt aan de Merwede een fabriekscomplex stichten, dat zich van de Dordtse stadsrand uit strekt tot bijna aan de Baanhoek- brug in Sliedrecht. Voorlopig zullen daari», alleen syn thetische vezels voor de textiel- en kledingindustrie vervaardigd' worden, maai- de kans is groot, da* het be drijf. dat elders talloze anaere pro- dukten vervaardigt, zich ook op de fabricage van een tweede produkt zai toeleggen. Eet te st'chten bedryf zal zeer (Van onze biljartmedewerker) Op de laatste speelavond in de voorronde om het persoonlijk kampioenschap 4e klasse libre van het district Schiedam van de KNBB (met nog enkele inhaalpartijen op het programma die echter van geen betekenis zijn voor de 8 hoogst geklasseerden, kon vast gesteld worden welke spelers in de eindronde zullen uitkomen. In groep 1 won Gerritse alle partyen en hy noteerde een moyen ne van 2.073, waardoor hy auto matisch naar de 3e klasse promo veerde. Vier spelers eindigden met 10 punten, een met 9 punten en niet minder dan tien spelers met 8 pun ten. Het moyenne gaf de doorslag. Onderstaand de volgorde van de klassering van de deelnemers aan de eindstrijd; 1 Hardinxveld 10 pnt., elndmoyenne 1.976; 2 De Jong 10, 1.859 3 v. d. Bei'g 10. 1.753 4 Ver beek 10, 1.491; 5 De Gast 9, 1.645; 6 Vat. Wijk 8, 1.923 7 Penning 8, 1.900, - m 9 v. d. Have 8, 1.754; De Wit 8, 1.754. De uitslagen var» de gisteravond gespeelde partyen zijn: Groep 1: v. d. Have 75 75 49 15 1.53 Smit 75 66 49 5 1.34 Spronkers 75 50 56 6 0.89 Oostendorp 75 75 56 5 1.33 Gerritsen Dröge Spronkers Oostendorp Groep 2: Koens Kentie De Wit Heimieh Krabbendam Hovener 75 75 75 75 75 75 75 75 75 75 75 45 50 75. 75 60 75 46 75 72 38 38 56 56 37 37 46 46 45 45 10 10 6 5 2.10 1.26 0.89 1.33 22 9 8 4 9 7 2.02 1.62 1.65 1.00 1.68 1.60 Groep 3; de partij VosSmit, werd wegens niet opkomen van Smit door eerstgenoemde met 20 gewonnen. Groep 4; De Bruyne Van Dijk Verbeek Breederveld v. d. End Meyer 75 75 75 75 75 75 75 69 75 74 46 75 50 50 58 58 55 55 1J50 1.38 1.29 1.27 0.83 126 arbeidsintensief zyn. In Dordrecht zouden reeds in de aanloopperiode honderden arbeidskrachten nodig zyn. Over één facet van een Dordtse vestiging wordt thans nog uitvoerig gesproken; de verontreiniging van het rivierwater door de lozing van chemische afvalstoffen. Niet slechts het Ryksinstituut voor de zuivering van afvalwater, maar ook het Ryks instituut voor de drinkwatervoorzie ning zyn met de bestudering van de gevolgen daarvan bezig. De Schiedamse heilssoldaten zijn maandag begonnen met hun jaar- lijkse kerstinzameling. Tot en met 29* nov .mber zuilen zij van huls tot huis gaan om een ieder in de gelegen heid te stellen een voor hun sympa thiek doel offer te brengen. Alles wordt ook nu in het werk gesteld om aan ongeveer 00 bejaarden een ge zellige feestavond en een gave in na- tura te kunnen aanbieden. Ook zullen zieken en bejaarden die thuis of in een tehuis verpleegd wor den een aardige surprise ontvangen. Voor het verwezenlijken van boven genoemde plannen Is veel geld nodig; een ieder wordt vriendelijk verzocht om deze actie met milde hand te steunen. Giften voor deze inzameling kun nen overgemaakt worden op giro 221519 onder het motto „Kerstinza meling" of afgegeven worden aan de adressen Lange Haven 27 en Slacht- huisiaan 29a. waar intekenlijsten ge reedliggen. (Van onze sportredactie) In een spannende wedstrijd is het de Schiedammers gelukt beide pun ten binnen te halen en de positie als koploper te versterken. Voor de rust was Zwart Wit de betere ploeg, omdat de Schied, Boys het middenveld uit handen gaf. Na de thee speelden onze stadgenoten als herboren en langzaam kwamen de gasten onder druk te staan. In de 20e minuut had Bonte voor de Schiedammers succes. Er gingen nog enkele kansen verloren alvorens Merks met een sliding nummer twee liet noteren. Even voor tyd kon Zwart Wit uit een vrye trap tegen scoren. Onder veel spanning kwam het einde met een nuttige 21-over- winning voor de Schiedammers. Op dé kruising Westvest—Walvis- steeg te Schiedam werd gisteren de elfjarige H. J. W. M. Baart aangere den. toen hy een personenauto geen voorrang verleende. Met een lichte hersenschudding en een gekneusde iinkerenkel is de jongen naar de Dr. Noletstichting gebracht.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1