a voor vn De Gaulle gaat met Adenauer praten Gillette Opa Koste ring 107 Agrarische werkers vooruit door geleide loonpolitiek WYR iRT Monty:Eisenhower was veel te aardig' in België: Geen kinderspel' RECHTZAAL IlN DE GEVANGENIS- 'Weg met de woningwet D. TIGGELAAR OP ANAB-CONGRES Prijzen mogen niet verder naar beneden GRAMMOFOONPLATEN RECORD ECONOOM ATLAS Spreeuwenpraat mm Pampus naar 6domeinen Mr. Klaasesz koopt Ot en Sien-kaart mm Geef hem VVD-senator: Tien jaar Politiek Jongeren Contact HOE SEZOP BENT MALENKOW TOCH NIET DOOD? HET VRIJE VOLK DONDERDAG 20 NOVEMBER 1958 PAGINA 3 Drie voorstellen m I Militaire opleiding voor hulp bij watersnood (Van een onzer verslaggevers) Than* worden militairen opgeleid voor het verlenen van hulp bij wa tersnood In de Blesbosch. Het betreft hier het bataljon pontonniers in Kel- zersveer, de vaar- en duikersehool van de genie in Gorinchem en de transportcompag.iie van de aan- en afvoertroepen te Dordrecht. 119 ct., 225 ct., 450 ct., 129 ct. enz. enz. LANGSPEELPLATEN (klassiek en populair) 6,50, 9,95, 12,50 enz. In elke afdeling speciale koopjes DE GROOTSTE SORTERING VINDT U BIJ: BESMETTING ATLAS Een poos geleden hebben wjj in deze kolom een flinke duik in de geschiedenis van Rotterdam ge nomen; 't was een duik van bijkans een eeuwWe spraken over het oude Katen- drecht en het oude Charlois en vooral onder de Zuiderlin gen %vas de aandacht groot. Thans schrijft de heer P, van V. van de Goudsesingel te Rotterdam: „Aar dig die bijzonderheden over Katen- dreclit. maar hoe was het nu zo'n honderd jaar geleden aan de andere kant van het veer? Ik bedoel; hoe zag het eruit in de omgeving van de Willemskade?" Pieter vindt dit een leuke vraag en ik heb er verscheidene boeken, voor uit de spreeuwenboekenkast gehaald. Wat zeggen Moquette en Droogen- dijk over de Willemskade en het Wil- lemsplein? „Deze kade en dit plein droegen oorspronkelijk krachtens be sluit van B. en W. 3-8 mei 1850 de naam van Westerkade en Wester plein. Naar aanleiding van het be zoek van ZJtï. Willem m op de 28ste juli 1851 werden de namen veran derd. De Willemskade werd in 1847 aan gelegd op slikken aan de gemeente toebehorende in het zo genaamde Tweede Nieuwewexk". En over de Veerhaven? „Deze naam houdt ver band met het veer van Rotterdam op Katendrecht. In 1599 verkreeg de stad dit veer tussen Katendrecht en Cool- hoek (het deel van Schielands Hoge Zeedijk, waar deze zich bij het Vas teland afbuigt naar het Westen) voor tien gulden 's jaars in erfpacht van de Ridderschap. Edelen en Steden van Holland en West-Friesland. In 1849 kocht de stad voor 150 die re cognitie af. Het veer is later zuidelijk verplaatst toen het Nieuwewerk bij de stad is getrokken; het werd toen Ponteveer genoemd, het haventje aldaar, dat door het maken van het Tweede Nieuwewerk naar het zuiden ver lengd moest worden, eerst Pontegat, later Veerhaven". Hef tweede boekwerk dat Pieter pakte, was het aantrekkelijke en ge renommeerde Prentenboek van Rot terdam, dat bij de opening van ons gebouw zo goedkoop kon worden ge kocht. In dit prentenboek staat een reproduktie van een tekening die J. Stalker in 1759 heeft gemaakt. We zien een laag pontveertje en (op de achtergrond) een stadsherberg. Op die plaats is nu het Atlantic Huis. Omstreeks de helft van de vorige eeuw is bij het veer vee! veranderd. De stad breidde zich snel uit en de Rotterdammers vergaapten zich aan dé grote gebouwen die daar werden neergezet. Kent u het boek „Vier eeuwen Rot terdam?" Zo niet. dan moet u het toch eens te pakken zien te krijgen. Rotterdams archivaris mr. H. C. Ha- zewinkel en de bibliothecaris van het Rotterdams Leeskabinet, de heer J. E. v. d. Pot, verzamelden in dit werk citaten uit reisbeschrijvingen, rap porten, redevoeringen, gedichten en romans. Alles heeft betrekking op de Maasstad. In 1851 schreef iemand in vervoe ring: ,fin nu de Willemskade op. Welk een heerlijke losplaats voor de Hier liggende schepen en stoomboten levert deze brede kade op. Maar toch nog al hinderlijk voor de bewoners. O zeg dat niet! Die hier wonen zijn kooplieden, reeders, consuls, carga doors en verder mannen die recht streeks oj zijdelings met handel en zeevaart in betrekking staan en die zien wel gaarne dat gewoel." De schilder en letterkundige Tobias van Westrheene Wz. gaf in 1855 een „kijkjen op Rotterdam." Tobias bab belt wat minder opgewekt: liij vrage het antwoord aan hen, die de Rotte-stad hare Willemskade hebben geschonken. Wij hielden 't woord pa leizen terug, overtuigd als wij zijn, dat zelfs het fraaie en kolossale Yacht-club-gebouw, waarmede de reeks wordt geopend, naauw op die ti tel aanspraak zou mogen maken in de oogen van den vreemdelingdie de rcuzengewrochten van de bouwkunst der negentiende eeuw aanschouw deEnz. enz. Dat Yacht-ciub-gebouw (nu Mu seum voor Land- en Volkenkunde) viel bij de meester bijzonder ia de smaak. In „eene beschouwende wandeling om de stad Rotterdam" leest men: mij op de Willemskade bevin dende, vond ik mij als in bewonde ring opgetogen, over den bloei en welvaart dezer vermaarde koopstad, eene rei van aanzienlijke gebouwen, alle in eenen edelen stijl opgetrok ken, sluit zich aan een Hoofd-ge- bouw, dat als een sieraad der Bouw kunde geacht kan worden te bestaan: het trotsche en zoo edele Yacht-club- gebouw, zy mag haar tinnen verhef fen; ook van daar gaat veel goeds en nuttigs uit, ooi dit gebouw en deszelfs inrigting toont den vooruitgang on- zes tijds zoo duidelijk aan". Deze be schouwende wandeling werd in 1858 gemaakt. Eti dat er altijd mensen geweest zijndie verzuchten: ,Ach, die goede ouwe tijd" blijkt uit de ontboeze ming van zekere Heinrich Witte. In 1868 schreef hij: .Alles wat nu tus sen de Westerstraat en de Maas ligt, was toen louter moeras en overal met hoogopgaand riet begroeid; 't liep bij zeer laag water droog, doch stond meestal onder. Daar bemoeiden we ons ook niet mede, want 't was te ge vaarlijk 't Ziet er daar na oites veel groot- scher, veel keuriger uit, dat is zeker, maar 't is toch niet meer de Maas kant van vroeger." Aanbod Met veel genoegen hebhen wij van daag de volgende aanbiedingen geno teerd: een kachel (bestemd) van IJuit de Oranjeboomstraat, een waskuip (be stemd) van K. uit de Provenierstraat en een taieltje met een stoeltje van R. utt de Brigantijnstraat. Verder hebben w(J kleding en schoenen opgeschreven van E. van de AdnilraUteltskode, schoe nen, diversen en kinderboeken van H. van de Koninginneweg te Ridderkerk, reisbonnen van N. van de IJsseidiJK te Krimpen a. d. Ussel en. een vlinder- keesje (bestemd) van R. van de Bloe- mendaai. De spreeuwenpot werd verrijkt met een bedrag voor een speciaal doel. Alle vrienden hartelijk dank. Verlies Ongeveer drie weken geleden is de heer W. Huson, Straatweg 84. in de omgeving van de Sparrendsa! drie sieutels aan een touwtje kwijtge raakt; twee kleintjes en een grote (no. A 2476). Mevr. A. Smlt-Sanrloos, Lange HUleweg 71a, verloor op 18 november baar gouden Zwitsers polshorloge. Zij Is gereden met lijn 24 en overgestapt op lijn 9. Dierenrijk Zaterdag 8 november is een grijs-witte jonge kater (met drie zwarte strepen over de neus) van buis weggelopen. Zijn thuis la bij de tam. Van lapeien. Span- gensekade 81. Het bruin-wit gevlekte Tllnderkeesje van de fam. Marsé. Hoog- landstraal 146, Is sinds saterdag verdwe nen. ZIJd naam was „Teddy". FlETBtt SPREEtUV. Het Amsterdamse Huis van Bewa ring aan het Kleine Gartmanplant- soen zal vrijdag als rechtzaal dienen en wel voor de behandeling van de meineedzaak van een Amsterdamse chirurg. Deze uitzondering Js gemaakt, om dat een der twee verdachten, in ver band met zijn gezondheidstoestand, niet naar het dichtbij gelegen Pa leis van Justitie kan worden overge bracht. Sinds 11 oktober zitten op last van de officier van Justitie mr. R. L. Heukels in dit Huis van Bewaring de 48-jarige Amsterdamse chirurg A. J. H. E. en de 38-jarige accoun tant L. K. uit Maassluis. Zij worden ervan verdacht in mei m een echtscheidingsprocedure valse verklaringen te hebben afgelegd ten nadele van de gedagvaarde partij, de vrouw van K's broer, die eveneens chirurg in de hoofdstad en eiser in het echtscheidingsproces is. Zoals gebruikelijk is in dit soort taken, zou ook deze zitting met ge sloten deuren worden gehouden. Mr. J. Knottenbelt, vice-president van de rechtbank, die de behande ling zal leiden, heeft thans be paald, dat het requisitoir eh de pleidooien door de pers kunnen worden gevoigd. Als raadsman van de chirurg zgj optreden de Amsterdamse advocaat mr. J. K. M. Mathuisen, voor de accountant treedt op mr. A. F. A. van Velzen uit Schiedam. BRUSSEL, PARIJS (Reuter). De activiteit om te trachten tot nieuwe overeenstemming; inzake de handelspolitiek tussen de landen van West-Europa te komen, neemt toe. De drie Bene- Iuxlanden hebben thans officieel medegedeeld, dat zij zullen proberen met de drie andere landen van de Europese Econo mische Gemeenschap tot een akkoord te komen over de vrij handelszone. Premier de Gaulle van Frankrijk zal woensdag 26 november een bezoek aan bondskanselier Adenauer brengen, waarbij de crisis in de besprekingen over de vrijhandelszone hoofdpunt van het gesprek zal zijn. Met. het verkopen van de eerste Ot en Sien-kaart aan de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, vanmorgen in het Provin ciehuis te Den Haag. gaf het elfjari ge meisje Charry Riem het startsein voor de verkoop van deze kaarten. Vanmiddag na schooltijd zwerm den de leerlingen van de zesde klas sen van, alle Jan Ligthartscholen in het land, gewapend met deze kaar ten, uit. De opbrengst is bestemd voor het dekken van de kosten van de her denking van de honderdste geboorte dag van. Jan Lighthart, die op 11 ja nuari 1859 werd geboren. Deze herdenking vindt op 10 ja nuari in Amersfoort plaats, waar ruim 900 kinderen, leerlingen van de hoogste klassen van de Jan Lighte hartscholen uit het gehele land, bij eenkomen. Mr. Klaasesz zei het een buiten gewone gedachte te vinden om op deze dag de grote pedagoog te her denken. ïïïj wenste een succesvolle verkoop toe. De Amerikaanse kolonel Gre gory Kessenich, uitvinder van de bazooka', het in de Tweede Wereld oorlog gebruikte anti-tankwapen, is op de leeftijd van 62 jaar, te Sanford, in de Amerikaanse staat Florida, overlecen. De drie Beiteluxlanden hebben aan hun partners in de Euromarkt voor stellen gedaan, die beogen te voor komen, dat ondanks het opschorten van de besprekingen over de vrijhan delszone, per 1 januari verschil in behandeling zal optreden tussen de handel van de zes landen van de EEG onderling en de handel van deze landen met de overige leden van de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking. Zij verwachten, dat door een der gelijke voorlopige regeling een ver betering van atmosfeer zal worden verkregen, terwijl er meer tijd be schikbaar zal komen om de bespre kingen over de vrijhandelszone tot een goed einde te brengen. De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Wïgny, heeft de voor stellen woensdagmiddag in Brussel overhandigd aan de ambassadeurs van Duitsland, Frankrijk en Italië. De voorstellen omvatten: O Toepassing van de tariefverla ging van tien percent, die voor de EEG op l januari van kracht wordt op het handelsverkeer met fflle landen van de GATT, de Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel, dus ook niet-OEES-landen. 0 Toepassing van de contingenten verruiming met 20 percent, die voor de EEG eveneens op 1 januari van kracht wordt, op het verkeer met elf landen van de OEES die geen lid van de EEG zijn. 0 Handhaving van de invoerrech ten en contingenteringen van iandbouwprodukten op het hui dige peil voor de duur van twaalf maanden, In die tijd kan. een ander standpunt" ten aanzien van de agrarische produkten worden bepaald. De voorstellen zullen pas aan de andere OEES-landen worden gedaan, als er in de EEG overeenstemming over wordt bereikt. De voorstellen zullen worden be sproken op de bijeenkomst van de Raad van Ministers van de EEG op 3 december in Brussel. Het nieuws, dat generaal de Gaulle persoonlijk naar Bonn zal komen om de ontstane moeilijke situatie met Adenauer te bespreken, kwam voor Duitse regeringskringen als een grote verrassing. Het Industrie Instituut in Keulen, een overkoepelend orgaan van de Westduitse' industrie, heeft verklaard, dat alle partijen concessies zuilen moeten doen. als men het plan voor de vrijhandelszone uit het slop wil halen. De Europese Commissie van de EEG heeft haar voorzitter, prof. Hallstein, opdracht gegeven zich onmiddellijk met de regeringen, van de zes EEG- landen in verbinding te stellen voor en gedachtenwïsseling over de moei lijkheden, die rond de vrijhandelszone zjjn ontstaan. Advertentie LM. M Aristocraat 66 in luxe etui imitatie kro- kodilie leer 22.50 %V\\\N Wees een goede sint door hem een luxe Gillette scbeerapparaat te geven. Hij heeft er jaren lang pïezïet van. Enalleen Gillette geeft hem dat manlijk gevoel van perfect geschoren te zijrs. Rocket in sierlijk Aristocraat junior in rood kunstleer etui 13.86 (Van een onzer verslaggevers) •De belachelijke woningwetbouw (die 'n verpaupering van de toekomst betekent) moeten wij in Nederland zo gauw mogelijk kwijt. Jonge, trouw lustige arbeiders kunnen beter een onderdak gaan zoeken in de oude,' vooroorlogse huizen. De woningnood' is dan als sneeuw voor de zwin ver dwenen.' Aldus sprak het Amsterdamse Eerste-Kamerlid mr. J. de Wilde cv.v.d.) gisteravond een vergadering Utrechtse grond- en huiseigenaren toe, die hem met luid appalus be loonden. Het oude woningbezit in Nederland wordt veel te inefficiënt gebruikt. De nieuwbouw na de oorlog is bovendien positief asociaal, stelde de liberale senator. En zo te dan de werke lijke woningnóód ontstaan. De enige oplossing uit de misère is, zo redeneerde hij enthousiast verder, verhoog de huren, met uiteindelijk zestig (60) percent. Wat beslist zon der een looncompensatie moet gaan, want dan worden er maar weer extra- gebak, alcohol en bromfietsen ge kocht, suggereerde mr. De Wilde. En van de 'afroming' van de hogere huren mag ook geen sprake zijn. 'Dat is ontstellend asociaal en betekent klassendiscriminatie.' besloot het Eer ste-Kamerlid. 'De socialisten proberen alleen maar het woningbezit te hervormen en speculeren daarbij op de uiterst lage instincten als afgunst en heb zucht.' (Van een onzer verslaggevers) Het Politiek Jongeren Contact Rot terdam bestaat tien jaar. Ter gele genheid daarvan is er zaterdagmid- dag22 november een ontvangst ten stadhuize. In aansluiting daarop wordt die middag in de raadzaal het Jeugdpar- lement Zuid-Holland geopend. Als president treedt op prof, mr. P. J. Oud, die spreket over Democratie in Nederland. Advertentie EEN WELKOM GESCHENK: LM. (Van een onzer verslaggevers) Het eiland Pampus zal voorlopig In de oude toestand blijven, ondanks het feit, dat het beheer op 1 januari 1959 door het ministerie van Oorlog aan de inspectie der domeinen te Amsterdam wordt overgedragen. Wel heeft de gemeente Amsterdam voor een verre toekomst plannen om daar een watersportgebied te maken met aansluitend een recreatiecen trum. maar daarvoor is ook grond nodig rondom het eiland. In verband met de Zuiderzeewer ken die er moeten worden uitgevoerd, is deze grond voorlopig niet beschik baar. Daarom zullen de Amster damse plannen waarschijnlijk naar een later tijdsttp moeten worden ver schoven. In geval van watersnood in de Bieabowsh. zullen zij ter beschikking worden ®este4d van Rijkswaterstaat voor tmémOê m dergelijk», (Van een onzer verslaggevers) Opa Kostcring in Delft de op vier na oudste inwoner van ons land, wordt zaterdag 107 jaar. Opa is een geboren en getogen Delftenaar. De laatste 30 jaren woont hij bij zijn dochter mevr. de wed. Wijnmaalen, aan de Delfgauwseweg 76. De laatste jaren is Opa het hoge voetbruggetje dat naar het huisje van zjjn dochter aan de overzijde van de vaart voert, niet meer over ge weest. Ook verder komt de bejaarde baas trouwens nog maar -weinig buiten, hoewel zijn gezondheid nog weinig te wensen over laat. Over het Delft van een eeuw ge leden wil opa Ko5tering nog wel ver tellen. Men krijgt dan te horen hoe er in zijn jeugd nog maar een hand jevol studenten was en wat een ar moedige tijd het was voor de eewone man, die als hij werk had niet meer dan vier of vijf guld de week naar huis bracht. Opa verdiende zijn brc. als koper- en blikslager bij v» side bazen en had nadien e«n water stokerij. Dat wil zeggen, dat hij de huisvrouwen heet water voor de was aan huis bezorgde. Opa Kosterings vrouw is jong ge storven. Er zjjn twee kinderen die weer vjjf kleinkinderen en drie ach terkleinkinderen hebben. Ze zullen waarschijnlijk zaterdag allemaal wei komen feliciteren. Opa Kostering houdt zien nog steeds goed op de hoogte van het wereldgebeuren. Elke dag leest hp steevast zijn krantje, waar overigens wel een sterke bril aan te pas komt. j Staat er iets in de krant over Opa Kip of de drie dames die Opa Kos- I tering in ons land nog in leeftijd voor zijn, dan leest hij dat met bij zondere aandacht. j in elk genre, voor iedere beurs, o.a. 78 t. PLATEN 99 ct,, 45 t. PLATEN 195 ct., 45 EP PLATEN 345 ct„ WEST KRUISKADE 28. naast Arena Theater - TEL. 55884 (Vervolg van voorpagina) „De patroons mogen bedenken," zei vanmorgen in Brussel vakbondsbe stuurder Morhaye tegen de stakers, „dat niet wü, maar zij de grootste verantwoordelijkheid dragen. Wij be seffen. dat binnen enkele uren de economie van het land verlamd zal zijn, dat honderdduizenden gezinnen door onze besluiten getroffen wor den. Wij betwijfelen, of de werkge vers dat beseffen. Advertentie LM. OVERAL DREIGT Gebruik regelmatig AH«en in dozen met Wybert-bMldmerk LONDEN (AP, Reuter) Veldmaarschalk Montgomery vindt, dat hij ten onrechte het bevel heeft gevoerd over de geallieerde strijd krachten die in 1944 in Normandië landden. Maar „ik deed het graag, Ik had er wel zin in, maar ik geloof dat het verkeerd was." Montgomery, geïnterviewd voor de BBC, zette niet uiteen waarom hij de verkeerde man zou zijn geweest om de invasie te leiden. Hij ging weer in op de in zijn memories onvoldoende geachte capaciteiten van Eisenhower als opperbevelhebber ven de gealli eerde strijdkrachten. „Eisenhower was aardig, te aardig," zei hij, „hij probeerde altijd zijn men sen door overreding iets té laten doen. niet door hun bevelen te ge ven. Maar de omstandigheden ver eisten een flinke commandant. Niet een voorzitter van een commissie.de figuur die Ike volgens mij was." Aan het einde van het interview brak bij een lans voor een verstevi- srirw van de Brits-Amerikaanse vriendschap: „zy is een of twee maal antwoordeiykheid tegenover hetvoli (Van onze sociaal-economische redactie) Er is voor de agrarische werkers veel tot stand gekomen. Dit is niet zozeer te danken aan de werkgevers dan wel aan de geleide loonpolitiek en aan de solidariteit, die vooral in de kringen van het NW is betoond. Deze kritische opmerking maakte de voorzitter van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, de heer D. Tiggelaar, toen hij vanmiddag het congres van deze organisatie te Utrecht opende. De kentering in de geleide loon politiek, zo vervolgde hij, wordt met argusogen door ons gadegeslagen, wy denken hierbij aan de huur- bijslag en dé gemeenteclassificatie, „Deze twee zaken zuilen in de naaste toekomst tot een voor het ge hele plattelandbevredigende oplos sing moeten worden gebracht". In scherpe bewoordingen sprak de bondsvoorzitter over de houding van de werkgevers in de tuinbouw. Een redelijke vakantieregeling moest door een arbitrale uitspraak bindend wor den opgelegd. Het toekennen van een. vakantietoeslag van 2% werd vier jaar tegengehouden. In de akkerbouw is er een „ge treuzel en gemillimeter", dat geen goed doet aan de verhouding tussen de organisaties en dat moeilijkheden veroorzaakt tussen de boer en de ar beider op het bedrijf. Tot de Stichting van de Arbeid en het college van rijks bemiddelaars richtte de heer Tiggelaar het verwijt, dat zij soms veel te traag zijn met het goedkeuren van c.a.o.'s, waar over de partijen het eens zijn gewor den. Waar schuiving De heer Tiggelaar sprak ook over het prijsbeleid in de landbouw en hij richtte zich daarbij tot minister Von deling. die de openingszitting van het ANAB-congres bijwoonde. Dc thans vastgestelde prijzen vond de heer Tiggelaar onder de gege ven omstandigheden nog net aan vaardbaar. „Maar de regering mag zich wel twee maal bedenken, voor dat ze hiermee verder gaat". Als de regering de prijzen nog ver der naar beneden toe gaat afronden, zo waarschuwde de heer Tiggelaar, lijkt het ons niet uitgesloten, dat zij ook ons tegenover zich zal vinden. Het moet ook voor de werkers in de agrarische bedrijven mogelijk zjjn en blijven daarin een goed stuk brood te verdienen. De heer Tiggelaar deelde mede, dat He bond op 1 januari 39.861 leder: telde. In drie jaar is een verlies van 4)4 5% geleden. De verklaring hiervan ligt in het afstoten van arbeidskrachten uit de landbouw en de sterk toegeno men industrialisatie, waardoor veel arbeiders uit de landbouw worden aangetrokken. ROTTERDAM Gestaakt wordt, omdat de bonden in principe gelijk loon voor gelijke ar beid eisen. Zij wjjjzen erop, dat de Antwerpse elektriciteitsonderneming (een monsterbedrijf) tot twintig per cent meer loon uitbetaalt dan de be drijven in de rest van het land. Zij eisen optrekking tot het Antwerpse peil. De Antwerpse arbeiders staken mee uit solidariteit. Zij hebben bo vendien nieuwe looneisen gesteld. „Het is," zei Morhaye. „als een hond, die achter zijn staart rent, want bij inwilliging van de Ant werpse eisen komt Antwerpen toch weer hoger te liggen dan de rest van het land. Maar wij begrijpen dat onze Antwerpse vrienden nu zij toch moesten staken, het niet voor niets wilden doen Vanmorgen was in Brussel van de staking nog weinig of niets te mer ken. Trams en treinen reden nor maal, de bioscopen verkochten kaartjes of er niets aan de hand was. De Vlaamse Schouwburg hield nog geen rekening met het niet doorgaan van. de voorstellingen. Een verwarde situatie. Commentaar van de vakbonden: het is aan de gouverneurs der pro vincies erop toe te zien, dat de no dige maatregelen worden genomen. We hebben in geen vijf jaar een elek triciteitsstaking gehad en iedereen staat er nog vreemd tegenover. We zullen er echter nauwlettend op toe zien, dat alleen stroom wordt ge bruikt door vitale bedrijven en in stellingen en door de burgerij. Wordt er misbruik gemaakt dan grijpen we in. Deze staking is geen kinderspel Voor de katholiek-liberale rege- j ring-Eyskens wordt de gas- en elek- 1 triciteltsstaking de eerste grote krachtproef. De bemiddelingspogin gen van minister Behogne werden vanmorgen in Brussel als goed be doeld maar zwak gekenschetst. D reeering-Evskens zal thans haar ver Tegen deze achtergrond gezien, kon de bondsvoorzitter het verlies nauwelijks ernstig noemen. „Er heerst In onze kring dan ook geen neerslachtige stemming. Integen deel, alles getuigt van een gezond organisatieleven". Advertentie IJVt. U bent zo gezond als U zich voelt. En voelt U zich wel eens oververmoeid, prikkelbaar, nerveus! Doeerdanwataan! Drink elke dag zuivere ATLAS bloed- wijn. Dan werkt U aan Uw gezondheid met 6 stimulerende medicamenten, die U in betere conditie brengen. De smaak is prima! echte medicinale bloedwijn - een smakelijk tonicum - Alleen verkrijgbaar bij de slijter-wijnhandelaar. Prijs f 4,25 per hele fles. Voor d« handel: EMCQVINOS SCHIEDAM MOSKOU (AP, AFP) Nog steeds gaan er geruchten omtrent het lol van de vroegere Sowjet-preraler Ma- ienkow. Volgens de ambassadeur van Cey lon in Moskou zouden deze zijn ont staan door een naamsverwarring. De gewezen premier is nog in leven en hoofd van een elektrische centrale, maar een ingenieur van dezelfde naam zou bij een verhoor zijn ge dood. Volgens andere bronnen is oud premier Boelganin wel ontslagen uit zijn functie in Stawropol, Een extra-grote Landsteinerpen- ning heejt het Nederlandse Rode Kruis gisteravond aan een be scheiden. glimlachende Goude- rakse onderwijzer uitgereikt. Bet was de 100.000e penning, reden waarom het hoofdbestuur van het Rode Kruis naar Gouda was ge togen, waar de feestelijke gebeur tenis plaatsvond. De 24-jarige onderwijzer S, J. Drijver, die in Gouderak ook voorzitter van Nieuwe Koers is, tuas er wat beduusd van. „In uw persoon danken tciP, en niet ons velen uit ons volk, die aan bloed transfusie het leven te danken hebben, alle bloedgevers voor hun vorstelijke gift", zei dr. J. J. C. P. A. Hoovers, voorzitter van de Centrale Medische Bloedtransfu siedienst van het Rode Kruis. Dr. Roovers wees er verder op, dat ook koningin Juliana deze -pen ning. als teken dat zij vijfmaal bloed heeft afgestaan, bezit. zeer ernstig geschokt geweest, maar de vriendschap heeft dit overleefd. We moeten toegeven dat aan beide kanten fouten zijn gemaakt." moeten nemen, aldus een zegsman van het Algemeen Belgisch Vakver bond. Doet zy niets, dan voorspellen we haar geen lang leven."

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2