i 1 I I Noem ons de man of de vrouw van het jaar! >4777 .Nieuwtjes uit Stafs begroting WYBÜT 'Helderzienden kunnen een gevaar vormen' Staking eindigt in overwinning van arbeiders Staking opgeheven 4777 Heiers gaan •ken weer wen Seén ondergoed bli jft zo bijzondt! modern wonen tftf Eli als JANSENc TI LANUS Spreeuwenpraat daétéeey, Officier van Justitie: OVB wil NVV dwingen tot samenwerking Regering vreest verwikkelingen door boycot Anderhalf jaar voor oplichting Luns leidt zelf onderhandelingen met Duitsland Eerst ja, dan boycot Ghana lanceert in 1970 een kunstmaan DE MAN OF DE VROUW VAN HET JAAR Wedden, dat lezer K. uit Rotterdam denkt: „Pieter ver geet me?" Goed, deze spreeuw kan soms wel even op zich la ten wachten, maar kómen doet-ie. Lezer R. dan heeft begre pen, dat Pieter een dierenvriend is. Van daar dat hij ziin kri tiek in de spreeu wenbrievenbus depo neerde: kom. op je trof fel zitten om je wat tc vertellen over dierenleed en dierenbeulen. Ik ben vaak in de buurt van het abattoir en wat ik daar soms zag, deed me naar de pen grijpen. Zo zag ik enige tijd geleden hoe een koppel koeien door de Boezem- straat werd geleid. De beesten, Pie- ter, werden zowat beurs geslagen met de stokken. Mag dit nu. zomaar? Ook andere mensen spraken daar schan de van. Een vrouw, die daar in de buurt woonde, zei: „Ik heb al wat ruzie gehad met die heren, maar het helft niets." Komen, ze van de dierenbescher ming nooit kijken? Doet de politie er niets aan?" In zijn boosheid gebruikt lezer R een stuk of wat woorden, die ik maar- uit de spreeuwenkolom heb wegge laten. Ja, zijn verontwaardiging is wel heel erg groot. En ik weet, dat een heleboel mensen er net zo over den ken. Het mishandelen van dieren mag natuurlijk niet. Maar het is uiteraard onmogelijk om ieder troepje koeien door een politieman of een inspec teur van de Dierenbescherming te la ten volgen. De politie heeft meer te doen! Nu is die veedrijverij wel degelijk aan bepaalde regels gebonden. In de huidige verordening op de straatpo- litie wordt erover gesproken en ook in de nieuwe algemene politieveror dening van Rotterdam is er aandacht aan gewijd. In artikel 88 van die verordening leest Pieter: 1. Het is aan personen, die niet voorzien zijn van een door de hoofd commissaris van politie te hunnen behoeve afgege.-en bewijs van toela ting en nummerplaat, verboden bin nen de bebouwde kom op de weg vee te drijven, rij- of trekdieren aan de hand te geleiden of een kenteken te dragen, dat hen aan het publiek als drijver van vee of geleider van r;j_ of trekdieren aanwijst. 2. Drijvers van vee en geleiders van rij- of trekdieren moeten de num merplaat zichtbaar dragen en het be wijs van toelating aan de ambtena ren van politie op eerste aanvrage behoorlijk ter inzage geven. 3. Het in het eerste lid gestelde verbod geldt niet voor houders van en handelaars in vee en/of rij- of trekdieren, voor vleeshouwers en voor hun vaste bedienden, die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt." Dat bewijs van toelating met de nummerplaat kon worden uitgereikt aan ieder, die zich daartoe op het hoofdbureau van politie heeft doen inschrijven. Echter uitgezonderd aan: „Degeen die de leeftijd van 18 jaar nog niet heeft bereikt; degeen die uit hoofde van gedrag of onbekwaam heid naar het oordeel van de hoofd commissaris van politie ongeschikt is om op te treden als drijver van vee of geleider van rij- of trekdieren: de geen. die ongeschikt wordt geacht wegens lichaamsgebreken.'' Ten slotte: .De hoofdcommissaris is bevoegd te allen tijde een afgege ven bewijs van toelating in te trekken bü gebleken ongeschiktheid." Advertentie IM. DE COL ÖINI5CM WA IkOIKA 1.65 tot2 c 1.20 'at. 27.10 TJfJVGO»' Sedert generaties is 4711 EAU DE COLOGNE het traditionele feestgeschenk Het geschenk,dat ook met Sint Nico- laas met vreugde wordt begroet. .4711. origin. Eau de Cologne .4711. Tosca Eau de Cologne •4711. Troïka Eau de Cologne *4711- Mascota Eau de Cologne -4711- Rheingold Eau de Cologne '4711. origin.Eau dt Cologne met Eau de cologne zeep. Rheingold Eau de Cologne m vaporisateur, in luxe geschenkkarton. 4 71 lt Eau de Colognezeep, karton a 3 stuks (Van een onzer verslaggevers) Morgen gaan de 62 staken de heiers in Amsterdam aan het werk. Dat deelde ons de heer E. Sondaar, voorzitter van de Landelijke Federatie van Heiwerkersverenigingen maan dag mee. Maandag hebben de heiers twee brieven verzonden. De ene was ge richt aan de burgemeester; de ander aan de patroons. Aan de heer Van Hall schreven de heiers. dat zij zijn bemiddeling in het conflict aanvaarden. Tot de patroons zeiden de heiers, dat zij deze week nog een brief ver wachten met de mededeling, dat de vonnissen, die hen boven het hoofd hangen niet geëxecuteerd zullen wor den. Mochten de patroons aan deze uitnodiging geen gevolg geven, dan is een nieuw stakingsconflict op korte termijn te verwachten. De heiers gaan nu aan het werk op basis van een loon van ƒ1,63 per uur plus 25 percent. Zij wensen een loon van ƒ2,55 per uur, of een loon van ƒ102,-- tot ƒ103,— schoon. Dit laatste deelde ons de heer Sondaar mee. 1 Het jaar is bijna voorbij. Nog ruim een maand en we 1 kunnen de balans over 1958 opmaken. In deze laatste we ll ken willen wij ons met onze lezers gaarne bezinnen g op de vraag welke Nederlander met het meeste recht de 1 onderscheiding zou verdienen genoemd tc worden f§ Wij nodigen u allen uit over deze vraag na te denken 1 en ons uw mening mede te delen graag met een korte toelichting. De een zal een politieke figuur, de ander een m vooraanstaande man of vrouw in Sport, Kunst of Weten- 1 schap kiezen, weer anderen zullen hun keuze bepalen op 1 iemand die zich onderscheiden heeft door onbaatzuch- 1 tigheid. gemeenschapszin, moed of zelfopoffering. Wilt gij ons UW man of vrouw van het jaar opgeven? i Wij zullen u tot 24 december in de krant op de hoogte hou- jj den van de binnengekomen ideeën en de definitieve keuze H in onze Oudejaarskrant publiceren. Bedenk wel: het gaat om NEDERLANDERS. 1 Richt uw brieven aan de redactie van Het Vrije Volk, met het opschrift: Man of Vrouw van het Jaar. illllllillllUllll Lezer R. ziet het dus: de politie heeft wel degelijk mogelijkheden om krachtig op te treden. Maar nog maals: je kunt niet overal een 3gent neerzetten. Is er wél een in de buurt, dan zullen wat al te hardhandige veedrijvers zeker wel oppassen. Men heeft natuurlijk als deel van het pu bliek altijd het recht om iemand in gepaste termen op zijn fouten te wil- zen Een dergelijke „onderlinge op voeding" prefereert Pieter meestal boven het proces-verbaal van de politie. Wit schort Wat is het jammer, dat ik die oude prentbriefkaart niet in de spreeu wenkolom kan afdrukken. Zij geeft een (ietwat somber beeld) van de oude Dordtsestraatweg onlangs zo uitvoerig in deze rubriek besproken toen de Maashaven nog niet ge graven was Mevrouw Van der Sluis van de Putsebocht te Rotterdam heeft mij die kaart getoond. Je ziet achter drie hoge, kale bo men een vrij onaantrekkelijk kerkje in een namaak-gotische stijl. Links van het kerkje staat een grote, stati ge pastorie en rechts een heel klein huisje. De vader van mevr. v. d. Sluis was opzichter bü de graafwerkzaam heden in de Maashaven. Haar zuster werd in een huis vlakbij het kerkje geboren. Op de foto zie ie ook nog een klein, lief meisje met een keurig, wit schort. Mevrouw Van der Sluis vertelt lachend: „Ja. kijk maar eens goed. Dat was ik, zo'n zevenenvijftig jaar geleden." Wie die foto van dat oude plekje Zuid maakte? In mooie letters lezen we: Leonard Boelaars. Oostplein 28 ie Rotterdam. Met als toevoeging: „Over de kazerne". Aanbod In dank hebben wij vandaag de vol ronde aanbiedingen opgeschreven: twee tweepersoons schudbedden van L. uit de Boomgaardstraat, een éénpersoons ledikant (bestemd), kleding en diversen van B. uit de Van Blolsstraat te Gou da. een lauteull ven L. van dc Essen- burgslngel en een radiotafel (bestemd), een handwerktafel, een weeftoestel, kleding en boeken van De W. van de Schledamseweg Een aquarium met kle ding hebben wij genoteerd van A, van de Schledamseweg, een kachel (be stemd), een klok en diversen ran W. uit de Aegidlu5straat, een radio (be stemd) van D. uit de Zouteledersstraat, kleding van B. uit de Héiène Swarth- straat, capsules en aluminium van tJ.N. uit de Chris Bennekerslaan cn capsules van Chris van P. uit dc J-.cq. Perk- straut. Do sprecuvrcnpot iverd verrast met een guldén van R. uit de Chrlstlaan de Wetstraat. Verlies De heer Bravenboer. Slaghekstraat 14b. heeft ln de omgeving van de Wester beekstraat-Varkenoordseweg zijn a r m- bandhorloge verloren. Vondst MeJ Van de Graaf. Heer Gnilsstraat 15b, heeft op 15 november op de Groe- nendaal een bruine glacé dames handschoen gevonden Een zwart wollen klnderhandsehoentje Is opgeraapt door mevr. Baay, Wol'.efop- penstraat 67, 19 november op de Boe- zemslngel. Dierenrijk Voor do dierenvrienden heeft de heer W. Bosbergen. Willem de Zwijgerstraas 19b. drie marmotjes. Avonds tussen 7 en 8 uur afhalen. PIETER SPREEUW. (Van onze parlementsredactie) 4 De exploitatiekosten van de krijgsmacht worden voor de komende drie jaar op 1350 miljoen per jaar geschat. Aan vervangingskosten is voorts in 1959 300 miljoen nodig. (Voor 1960 en 1961 zijn nog geen cij fers bekend). 9 De extra-kosten van de militaire voorzieningen in Nieuw-Guinea wor den op 3,5 miljoen gulden geschat. Het rapport van de commissie werkelijke diensttijd dienstplichtigen komt niet zo tijdig, dat het bij het debat over de oorlogsbegroting in de Tweede Kamer aan de orde kan ko men. Binnenkort verschijnt een wets ontwerp gewetensbezwaren militaire dienst. Advertentie LM. Bij guur weer kunt U' verkoudheid voorkomen met O De eerste „Honest John"-raketten komen in 1959. 9 In aansluiting op de beslissing van de Atlantische Raad van decem ber 1957 tot aanleg van voorraden van nucleaire explosief-ladingen zijn thans plannen ontwikkeld voor de opslagplaats van deze ladingen. O O er het oefenen van Nederland se troepen in Duitsland wordt thans nog overleg met Duitsland gepleegd. Deelneming aan manoeuvres van Duitse onderdelen is niet uitgesloten, en misschien komt ook een oefenter rein in Frankrijk beschikbaar. Er zullen bepaalde legereenheden komen, die vooral zijn opgeleid voor het uitvoeren van vernielingen bij de In te nemen weerstandslijn en die zich met speciale, snelle voertuigen vlug kunnen verplaatsen. Er is niet veel animo voor de Nationale Reserve nieuwe stijl. Tot nu toe hebben zich ongeveer vijftig vrijwilligers, die niet reeds tot de oude Nationale Reserve behoorden, gemeld. Op papier is de sterkte thans 6400 man. Verwacht wordt echter, dat er niet meer dan 4000 man zal. aanblijven. Voor de aanschaffing van twaalf Fokker F 27 Friendship transport vliegtuigen zal na I960 rond dertig (Van een onzer verslaggevers) „Het is goed, dat men eens ziet wat een groot gevaar door helder zienden gedane mededelingen kunnen vormen," betoogde maandag de officier van Justitie in Den Haag in zijn requisitoir tegen een 5I-jarige ambtenaar, die terechtstond verdacht van het opzettelijk doen van een valse aangifte, naar hij zei, op gezag van twee helder zienden. De man werd door de Haagse politierechter vrijgesproken, omdat de rechter vond, dat opzet ontbrak. Omdat de ambtenaar juist in de kranten iets gelezen had over mari- huana-sigaretten, opperde hij de mo gelijkheid dat J. die sigaretten smok kelde. De officier van Justitie trok fel van leer tegen helderzienden. „Zij zijn gevaarlijker dan deze verdachte," vond hij en omdat de vrouw, die hel derziende ais beroep opgaf, in haar getuigenverklaringen nogal om de zaak stond heen te draaien, besloot hij zijn scherpe betoog met: „Dit grenst aan meineed, ik zal me nog beraden wat ik hier zal doen." In de verdachtenbank. zat de 51- jarige ambtenaar J. P. van O., die na herhaalde ruzies met een bij hem inwonende vertegenwoordiger J. naar helderzienden was gestapt om een oplossing te vinden. In zijn achter hoofd dwarrelde de gedachte, dat die meneer J. volgens hem op te grote voet leefde en dat hij wel zou smok kelen. De helderziende (zekere mevr. Van H. uit Scheveningen) ontkende posi tief gezegd te hebben, dat J. opium smokkelde, maar het werd wel duide lijk, dat zij „in trance" was gegaan, een horloge van de ambtenaar in de banden nam en tot deze en zijn vrouw zei: „Ik hoor opium zeggen." „Dat zou wel kunnen," had de hel derziende gezegd, volgens haar ze'f in een „nagesprek" (dus zomaar zonder echt in trance te zijn), maar volgens het echtpaar wel in trance. In leder geval waren beiden gaan geloven, dat J. smokkelde. Uit Rotterdam stuurde hij een brief onder valse naam naar de Haagse politie (volgens zijn verklaring „om dat J. bij hem thuis woonde en hij niet onder eigen naam wilde optre den"). Bij onderzoek is van smokkel door J. niets gebleken. De officier vond voorwaardelijk opzet bij het doen van de valse aangifte bewezen, maar na het pleidooi van mr. J. A. Schuering, sprak de politierechter de ambtenaar vrij. „U bent wel erg on voorzichtig geweest," voegde hi) er aan toe...." miljoen gulden beschikbaar moeten zijn. over een leveringscontract wordt thans onderhandeld. De luchtmacht krijgt een bijzon dere categorie beroepspersoneel technici der derde, tweede en eerste klasse. Te vergelijken met sergeanten eerste klas, sergeanten-majoor en adjudanten-onderofficier. Zü wor den vrijgesteld van specifiek militaire diensten. 9 De totale woningbehoefte be draagt 6603 woningen voor militairen en 1381 voor het burgerpersoneel bij het departement van Oorlog. 9 Het depot voor discipline te Nieu- wersluis wordt volgend jaar uitge breid. 9 Geen geld is uitgetrokken voor de aanschaffing van blauwe uniformen voor de Koninklijke Marechaussee. (Van onze Brusselse correspondent) Voor de vakbonden en daarmee voor de arbeiders, is de staking zonder voorbehoud in een overwinning geëindigd. 'En dat is voor de Belgische arbeiders van meer dan incidentieel belang. Immers, het gaat ronduit gezegd niet goed in België. Het aantal „normale" werklozen heeft de 200.000 bereikt, het land wordt gere geerd door een katholiek-liberale combinatie, die men weliswaar onrecht zou doen door haar „conservatief" te noemen, maar die toch te veel bindingen heeft met de werkgeversgroepen, om door de ar beiders vertrouwd te kunnen worden. Het lijdt geen twijfel, dat ln het gas- en elektrlciteitsconflict de werk gevers besloten hadden nu maar eens het been stijf te houden, ln de sfeer van: „en als ze niet willen, moeten (Van onze pari .mentsredactie) Minister Luns zal de algemene leiding van de onderhandelingen met Duitsland zelf ln handen hou den. Telkens als ambtelijke voorbe reidingen de onderwerpen daartoe rijp hebben gemaakt, wil hjj die zelf met minister Von Brentano bespre ken. Dat deelt de bewindsman van Bui tenlandse Zaken mede in de memorie van antwoord aan de Tweede Ka mer. Hij meent met deze procedure be slissingen te bespoedigen, die toch uitsluitend op regeringsniveau kun' nen worden genomen. Mr. Luns deelde voorts mede, dat over enkele vraagstukken in principe overeensteming is verkregen. Over enige andere moet het Duitse stand punt nog worden medegedeeld. Gezien echter het vertrouwelijke karakter der besprekingen, acht hij het bezwaarlijk, dieper op het ver loop der onderhandelingen in te gaan. Advertentie IJL GEE23 ze het maar zeggen, er is aanbod ge noeg op de arbeidsmarkt." De patroons, zoals de werkgevers hier heten, zijn van een koude kermis thuisgekomen. De vakbonden hebben welbewust laten voelen, dat zij cr nog zijn, veelbetekend is de clausule, die de regering heeft laten toevoegen aan het gisteren bereikte akkoord: De regering, aldus de letterlijke tekst, vraagt de partijen een over eenkomst af te sluiten, die aan de werknemers en rechtmatige deel neming verzekert in de ontwikke ling van hun bedrijf. De regering wenst, dat die aangelegenheid onverwfild wordt onderzocht Wanneer deze regering het zo stelt, aldus het socialistische vak- bondsbestuur, dan is er bepaald iets met die verdeling van de welvaart in het bedrijf n i e t in orde. Advertentie lit frwril Kijk hier eens I Néé... dürtU kijkt Uw ogen uit bij onze (zo juist gearriveerde) SlntNlcofaas collectie. Prachtige kastjes, boekenhangers, lampen, tafel kleden. ja. noemt U maar op énbovendien nog een kostelijke collectie modern ceramiek. Wérkelijk. U kijkt Uw ogen uit bij modern wonen. KORTE LIJNBAAN 21 - ROTTERDAM 6 MINUTEN VAN HET CENTRAAL STATION. (Vervolg van voorpagina) Uiterlijk onderging het Belgische volk de stakingen gedwee. Het is, tientallen jaren al, gewend aan sta kingen van allerlei aard. Men ziet ze niet als populair of impopulair, maar beschouwt ze, het lijdt geen twijfel, als onvermijdelijkheden, die men passief dient te ondergaan. Waarschuwingen Van socialistische zijde werden de waarschuwingen aan het adres van de rcgering-Eyskens steeds ernstiger, Renard, adjunct-secretaris van het Algemeen Belgisch Vakverbond, ver klaarde: „Eén ding wordt steeds dui delijker.' Het wordt de hoogste tijd, de energleproduktie te nationalise ren". Renard beschuldigde de regering ervan, te weinig te hebben gedaan om de stakingen te voorkomen. Brouhon, voorzitter van de afde ling Brussel van het Algemeen Bel gisch Vakverbond, zei gistermorgen tegen enkele honderden stakers, ver zameld in het klassieke Volkshuis in de Joseph Stevensstraat in Brussel: „De staking wordt een volledig suc ces. Ons doel fs niet, zoals men be weert, politiek. Wij staken op zuivere sociale motieven". Ook Brouhon eiste nationalisering van de energieproduktiebcdrijven Ook het bureau van de Belgische Socialistische Partij heeft thans een officieel protest laten horen tegen de houding van de regering-Eyskens. Het bureau van de BSP stelt vast, dat de ondoordachte economische politiek van de regering, onvermijdelijk sociale conflicten ten gevolge heeft. Kritiek wordt geleverd op de minis ters. die weken geleden van het dreigend gevaar van de staking, die was .aangekondigd, op de hoogte wa ren, maar desondanks niets hebben gedaan. (Van een onzer verslaggevers) Het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties (OVB) zal de boycotactie van de Internationale Transportarbeiders Federatie (ITF) niet steunen mits de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel (NBV) aan een aantal eisen van de OVB voldoet. De OVB, die in het verleden bewe zen heeft geen enkele belangstelling te hebben voor de arbeidsrust, maakt zich thans daarover zorgen. De voor zitter sprak gisteren tijdens een pers conferentie over een gevaarlijk avon tuur. Het streven van de OVB is, zo bleek op die conferentie, om de Nïï- organisatie te dwingen tot samenwer king. Om dit doel te bereiken is de OVB bereid de boycot een daad van internationale verbondenheid te saboteren, zo iang aan zijn eisen niet is voldaan. In een verwarde verklaring van de landelijke bedrijfsorganisatie Verkeer en de bedrijfsorganisatie \dn Zeeva renden van het ÖVB worden negen tegenstrijdige punten opgesomd ter rechtvaardiging van dit standpunt. (Van een onzer verslaggevers) De regering heeft begrip voor de* beweegredenen, die tot de ITF-boycot van Fonhonlibco-schepen hebben geleid, maar is tevens van oordeel, dat deze actie tot zeer ongewenste verw-tkellngen zal leiden op andere terreinen dan die, welke men met de actie beoogt te bestrijken. Dit zegt de minister van Verkeer en Waterstaat in zijn antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Roolvink. De regering deelt de bezorgdheid, die door het verschijnsel van de goedkope vlaggen wordt gewekt en is van oordeel, dat zij een bedreiging vormen voor een gezonde ontwikke ling van de wereldscheepvaart. Het vraagstuk is nog steeds een punt van overleg tussen de zeeva rende ianden, zonder dat dit tot dusver tot een oplossing heeft geleid. De regering wil nogmaals nagaan op welke wijze in internationaal overleg uitzicht op een oplossing kan worden geopend, belooft minister Van Aartsen. (Van een onzer verslaggevers) De Arnhemse rechtbank heeft vanmorgen de 29-jarige E. van L. te Heemstede veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de rege ring. Bewezen werd geacht, dat Van L. zich schuldig maakte aan oplichting tot een bedrag van 26.800,ten na dele van mevr. B. te Lunteren, met wie hij -kennis maakte tijdens zijn verblijf als verpleegde in Groot Batelaar. ACCRA (AFP). Ghana is van I plan in 1970 een kunstmaan te I lanceren, zo is officieel in de j hoofdstad Accra meegedeeld. t

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2