De Sint kwam Schiedam varen Nieuw JOS- Raad vrijdag bijeen Leger des Heils krijgt nieuwe instrumenten m Volop spanning in eindwedstrijden 'Vergunning intrekken maar eerst moet de schuldige opgespoord' rapport over de wijk ine: BILJARTEN Hermes speelt thuis tegen het jonge 'Volewijekers' SVV 2 contra DWS/A 2 Afdeling heeft rijk alleen Wat zij vingen Sint-Nicolaas bij SVV-jeugd Miljoenste baal bloem Politienieuws uit Vlaardingen Het Vrije Volk Vissterfte in Delfland Tjokvol Luxor voor MRB-films chiedammers onder elkaar Clir. Metaalbedrijfs- bond vijftig jaar OM KAMPIOENSCHAP 4e KLAS LIBRE Nieuwe showroom Lasclub Vlaardingen naar wedstrijden Raadsfractie brengt leden verslag uit De grootste krant Leden 'Lyts Bigjin' vrijdag op toneel Veemarkt Den Bosch HET VRIJE VOLK DONDERDAG 27 NOVEMBER 1953 PAGINA 5 Kerstconcert NVV-vrouwen La Malinata Voor Herenmodes Timco PANTALON DE BROEKENKONING suiker ZATERDAGVOETBAL VULPENHOUDERS Niet Delft Verontrusting Mogelijkheden (Van een onzer verslagggevers) Duizenden kinderen hebben gistermiddag staan juichen en schreeuwen op de kaden van de Buitenhaven en Lange Haven, toen Sint-Nicolaas met zijn Zwarte Pieten Schiedam binnen kwam varen. De goedheilig man was weliswaar niet met de stoomboot gekomen (diè had hij in de Merwehaven al verlaten), maar de zoveel kleinere „Prinsesseplaat" kon het hoge bezoek tot enkele tientallen meters voor het stadhuis brengen. Het was op die manier een triomfantelijke intocht. De Prinsesse- piaat zelf was afgeladen met een paar honderd vrolijk zingende kinderen en voorop ging een boot van de Havendienst met het Schie- d.ai?sMuziekgezelschap aan boord, dat met veel enthousiasme sinterklaasliedjes speelde. De jeugd aan de kant genoot. f Bij de Brede Marktsteeg ging Sint j van. boord om met een rijtuig, ge trokken door vier zwarte paarden, de laatste meters naar het raadhuis af te leggen. Omstuwd door honderden Schiedammertjes en beschermd door een cordon van kordate politieman nen slaagde hij daarin. De ontvangst op het stadhuis viel, eerlijk gezegd, een beetje tegen. Sin terklaas en burgemeester J. W. Peek stonden een beetje stijfjes naast el kaar op het bordes en in hun toe spraken toonden zij zich, vooral de Sint, wel iets té gecharmeerd van de Schiedamse middenstand. Dat valt op zich zelf natuurlijk alleen maar toe te juichen, maar in deze omstan digheden deed het te sterk denken aan „life advertising". „Op uw tocht hier naar toe zult ge wel gezien hebben, dat wij druk bezig zijn aan de bouw van een res taurant op de Maasboulevard;" sprak mr. Peek. „Ik hoop, dat u volgend jaar daar even zult aanleggen om een glaasje bisschopswijn te drinken. Hij vertelde van de grote werken, die in, Schiedam in uitvoering zijn, van de tunnel onder Rijksweg 20 en onder de spoorweg, van het nieuwe emplacement. „Maar het belangrijk ste werk komt volgend jaar klaar: dan wordt het stadspark in Kethel In gebruik genomen." HU deelde daarbU nog mee. dat de gemeente zal zorgen voor een hertenkamp. Sint-Nicolaas noemde Schiedam een ijverige en vooruitstrevende ge meente. Nadat hij de burgemeester twee grammofoonplaten had gegeven met de opera „Cavalleria Rusticana, maakte de Sint een korte rijtoer door de stad. Het pepernotenstrooien bleef echter om veiligheids- en hy giënische redenen achterwege. Sint-Nicolaas, die gistermiddag, zoals elders op deze pagina lyrischer wordt beschreven, is gearriveerd, heeft beloofd nog enkele dagen in zaterdagmiddag nóg een rijtoer door de stad maken en dan niet zo'n korte als gisteren .het geval was. Zaterdag zal de goedheilig man met zijn Zwarte Pieten een bliksem bezoek brengen aan het singelkwar tier in het oosten van de stad, daar na gaat de rit naar Schiedarn-zuid oftewel de Gorzen, de rand van Schiedam-west en Nieuwland. Van zelfsprekend 'wordt het centrum BroersvestKoemarkt) evenmin ver geten. Se route is: start Beijersbergen, Vlaardingerstraat, Dam, Korte Dam, Hoogstraat, Koemarktplein, Broers- vest, Singel, Oostsingel, Snelliussin- gel, Boerhavelaan, Swammerdam- singel, Marconiweg, Korte Singel straat, Broersvest, Koemarktbrug, Gerrit Verboonstraat, Lange Nieuw- straat, Hoofdstraat, Willem. Brou wer straat, Wilhelminaplein, Groene- laan, Puttershoeksestraat, Nieuwe MaasstraatBeerlandsestraat, Groe- nelaan, Willemskade, Nieuwe Brug, Stadhouderslaan, Prins Maurits- straat, Nassaulaan, langs Gem.-Zie kenhuis, Juliana v. Stolberglaan, Stadhouderslaan, Penninglaan, B. K. laan oversteken, Aleidastraat, West- frankelandsestraat, Huijsmanstraat v, d. Elststraat, Aleidastraat, Vlaar- dingerdijk, P. J. Troelstralaan, Dr. Wibautplein, Mgr. Nolenslaan, Nieu we Damlaan, Honnerlage Gretelaan, Damlaan, Kethelstraat, Vlaardinger straat, Bijersbergen. Aan het jaarlijks kerstconcert, dat dat het Schiedams mannenkoor „Or pheus" dit jaar op 23 december in de Julianakerk geeft, zullen het Schie dams Vrouwenkoor, het Nederlands Bazuinkwartet en de organist Mein- dert Boekei hun medewerking ver lenen. De NW-vrouwenbond, afdeling Schiedam, houdt dinsdag een sinter klaasavond in het Volksgebouw, aan vang acht uur. De Sint zal zelf aan wezig zijn en bovendien als voor zitter optreden van een form, waarin verder nog de voorzitster van de bond en die besturders van de NW- Besturdersbond zitting hebben. Het Schiedamse arbeiders-mando line-orkest La Matinata sluit zijn lustrumfeest af met een feest- en concertavond zaterdag in het Volks gebouw. Aanvang acht uur. Aan het programma werken mee het man doline-orkest Le Matinata, het man doline-orkest De Toorts it Den Haag, het dubbelmannenkwartet Preciosa, het Remonstrants Kerkkoor uit Vlaardingen, The joly Hawaiians, het cabaretgezelschap GLZ uit Rot terdam ,de conferencier Karei Heine en het ballroomorkest van Frits Schell. (Van, een onzer verslaggevers) De afdeling Schiedam van de Chr. Metaalbedrijfsbond bestaat op 8 de cember vyftig jaar. Dit gouden jubi leum zal met twee feestavonden wor den gevierd: op 4 december in het Passage-theater en op 11 december in Arcade. Het programma van deze avonden zal worden verzorgd door het gezel schap Sampre Avanti's met de caba ret-revue „Een avondje uit in va kantie-sfeer". De sprekers zijn de landelüke-bondsvoorzitter H. Peters in Passage en hoofdbestuurslid J. Lanser in Arcade. (Van een onzer verslaggevers) Het Jeugdonderzoek Schiedam loopt ten einde. Dezer dagen is een sociologisch overzicht van „De wijk en de jeugd In de wjjk" verschenen en binnenkort zal een dergelijk deel rapport over de jeugdorganisaties van de pers komen. Daarmee zal dan (behoudens men nog mocht overgaan tot het samen stellen van een samenvattend rap porti het rapport over het uitge breide onderzoek, dat het Pedago gisch Instituut en het Sociologisch Instituut te Utrecht in opdracht van het gemeentebestuur hebben inge steld naar de gesteldheid van de Schiedamse jeugd, zijn voltooid. In februari verschenen reeds negen boekjes: een sociologisch overzicht, vijf deelrapporten en drie nota's. Advertentie IM. Burgemeester Peek ontving Sint- Nicolaas op het bordes van het stad huis. Advertentie IJM HOOGSTRAAT 86 - TELEFOON 68981 Zaterdagmiddag spelen de rood groene reserves aan de Bosrand een belangrijke competitiewedstrijd tegen het tweede gecombineerde DWS/A- team, Doro de fusie van deze clubs beschikken de Amstredammers over een keur van spelers waaruit men vanzelfsprekend een sterk reserve elftal heeft kunnen opbouwen, het geen dan ook resulteert in de kop positie op de ranglijst van deze reserves. Voor de SVV-ers wordt het zater dagmiddag dna ook een uitermate zware opgave.' De roodgroene reserves De Schiedamse gemeenteraad komt vrijdagavond om acht uur op het stadhuis in een openbare vergadering bijeen. Verscheidene voorstellen van B. en W., die op de agenda voorko men, hebben wü reeds behandeld. Enkele andere voorstellen zijn: het aankopen in het belang van de volkshuisvesting van de Babberspol- der van een watering, een woning, een oude watermolen en een schuur met erf ten westen van de Polder vaart tegen de prijs van 6000 (inbe grepen een bedrag van 300 voor de zich in het gemaal bevindende mo tor), het aankopen in het belang van de volkshuisvesting van L. Ritter de Za- hony van enkele percelen weiland in de Hargpolder, ten westen van de Poldervaart en bij de Schiedamseweg voor 54.442,50 totaal en het toeken nen van een schadeloosstelling van 19,500 aan de pachters, het aankopen van D. Baron van een perceel water langs de Schiedamse weg ter grootte van 42 ca tegen de prijs van 1 ten behoeve van de ver breding van deze weg, het verlenen van medewerking aan het bestuur van de Sint-Willibror- dusstichting voor de aanschaf van leerboeken voor de Mater Dei-school 729,75), de aanschaf van leermid delen voor de Sint-Agnesschool 770 en de aanschaf van enig meubilair en twee fietsenrekken voor de Sint- Aioysiusschool 2.467), het verlenen van een krediet van 16.707 om het derde lokaal van de kleuterschool van de Vereniging tot bevordering van Christelijk Onder wijs om het gebouw in te richten en het voor zijn doel geschikt te maken, draaien in deze hoogste reserveklasse om als plaats voor de door de Sint- zeker niet onverdienstelijk, zodat dit Willibrordusstichting te bouwen 7- een aantrekkelijk voetbalduel kan op- klassige school voor gJ.o. in Nieuw- leveren. Aanvang der wdestrijd kwart land-Oost aan te wijzen een terrein voor drie. |aan de oostzijde, van de uitvalsweg DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 uur: Fanfare. Geen avondvoorstelling. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 SB 9 uur: Shotgun. Apotheek: Gouka, Hoogstraat 29. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur: Kunst van nu (dc expressionisten). Kunst van toen. Diversen: PASSAGE-THEATER, 8 uur: Schie damse Kunstkring. De Ned. Co- medle brengt „De naakten gleden". VOLKSGEBOUW: 8 uur: ABC, hul digingsavond Jubilarissen. MUSIS SACRUM, 8 uur: Personeels vereniging Fontijne, toneelavond met bal. VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 1.30 en 1.30 U.: Ooriog en vrede. MONOPOLE-THEATER. 2, 7 en 9 u.: Grens-rivier, Apotheek: Gouka, Hoogstraat 29. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur: Kunst van nu (de expressionisten). Kunst van toen. Diversen: ARCADE. 8 uur: Schiedams Vrou wenkoor. concert. STADHUIS, 8 uur: openbare ver gadering van de gemeenteraad. Advertentie IM. DE ROTTERDAMSE SCHOUWBURG 'ROTTERDAMS TONEEL ïdord. 29 ea rood. 30 dot, 6 u. Taa«elsp«l ran Hugo Qom- Regie: Ton Lutz. KINDERMATINEE zondagmiddag 30 nov, 2 aar SCAPIN0 BALLET Geheel nieuw programma. maandag 1 december, 8 uur HET NEDERLANDS BALLET Directrice: Sonla Gcukell. Lee Sylphidee Til en Ontij ne Noir - Fetroefjka. Tijdens de concert- en filmavond, die het Leger des Heils dinsdag in Arcade hield, heeft het muziekkorps drie nieuwe instrumenten in gebruik genomen. Dat was het resultaat van de offervaardigheid, die vele vrien den en donateurs bij het kortgeleden gevierde jubileum van het korps hadden geloond. Brigadier Ph. van Dalen, veld- secretaris en secretaris van het mu- ziekdepartement van het Leger des Heils, merkte in een toespraakje op: „Jullie mogen wel dankbaar zijn, dat er in Schiedam zo'n muziekkorps be staat, het is een van de beste Leger des Heils-korpsen in Nederland". De giften bij en de baten van de jubileum-viering hebben bijna 3000 netto opgebracht, maar muziekin strumenten zijn duur, ook al worden z egeleverd door de eigen fabriek van het Heilsleger in Londen. Dc drie nicuw-verkregen instru menten zijn een S-bas, een althoorn en een flugel-hoom, terwijl er bin nenkort een grote trom bij komt. Er is echter meer geld gereserveerd, zo dat er nog meer nieuwe instrumen ten bijkomen. Het muziekkorps heeft daarna bij het concert onder leiding van kapel meester A. van Guiik weer eens be wezen dat dit Schiedamse korps Le m.m.v. Jtrechtt St«d«U}k Ork—t. (Van onze sportredactie) In het Schiedams zaterdagmiddag- voetbat is er ook in het komende weekeinde slechts afdelingsvoetbal. GTB, PPSC en GSS staan alle drie voor thuiswedstrijden, respectievelijk tegen DVO '32, ZBVM en Energie Boys. De belangstelling gaat hoofdzake- uit naar de verrichtingen van PPSC, dat in de laastte zes wedstrijden geen enkel verliespunt heeft opgelopen. Het gaat dit seizoen zeer waarschijn lijk hoge ogen gooien. GTB en DVO zijn twee gelijkwaar dige ploegen uit de middenmoot, het geen voor zaterdag een gelijk spel doet verwachten. GSS blijft nog kwetsbaar in de onderste regionen hangen. Winst op Energie Boys kan de Schiedammers weer wat rugge steun geven. Vangstberichten van donderdag morgen: VI 70 45 kantjes; VI 78 15 kantjes; VI 79 15 kantjes; VI 172 55 kantjes; VI 203 300 kantjes, uit halve vleet; VI 208 11 kantjes; VI 216 5 kanjtes; VI 115 17 kantjes; VI 190 thuisvarend; VI 199 17 kantjes; VI 14 thuisvarend; VI 56 20 kantjes; VI 112 220 kantjes, uit halve vleet; VI 89 34 kantjes; VI 132 34 kantjes. „een van de beste van Nederland is"; er werden acht werken van het pro gramma, marsen en selecties uit re ligieuze muziek ten gehore gebracht. Na de pauze is de film „Een moe der gezocht" vertoond. Voor deze concert- en film-avond bestond een grote belangstelling. Noordvestbrug tegenover de r.k. huis houdschool ter grootte van 1500 m2, om de eerder verleende kredieten van totaal 2.050.000 voor de bouw van 318 woninwetwoningen in Nieuw land tussen de Oudedijk en de spoor lijn SchiedamHoek van Holland met f 4.924.500 te verhogen, om het college van B. en W. te machtigen om in beginsel te beslui ten tot de aankoop van een sorteer- en tabelleermachine voor de Techn. Bedrijven ten bedrage van 146.000 Nadat Sint-Nicolaas gistermiddag officieel door de burgemeester was ontvangen, heeft de goedheilig man een bezoek gebracht aan café De Nieuwe Brug, waar de SVV-papillen al cvroiyk bezig werden gehouden met muziek van Maarten Slavenburg, Tonnij Thiel en Bob v. d. Linden. Voordat de goede Sint zijn entree maakte bij de SW-ertjes, had de heer M. v. d. Most, de secretaris van de Schiedamse Pupillencompetitie en tevens secretaris van de jeugdaf deling van H-DVS, het belang van het pupillenvoetbal in een glashelder betoog uiteen gezet. Ongetwijfeld hebben de woorden van de heer v, d. Most een goede indruk gemaakt op de jeugdige SW-ers. Daarna zong Chris Osterhoit enige Italiaanse liederen en Bram Scholte bracht zijn bekende: „Aan de Maas geboren". De inmiddels gearriveerde Sint- Nicolaas wende zich daarna tot de jeugd en mocht namens het SVV- bestuur de prijzen uitreiken aan die pupillen welke de meeste bouw stenen hadden verkocht. Nadat de jongens een spelregeltest was afgenomen en Jan van Schijndel in een vraaggesprek vertelde wat de voornaamste ieefregels zijn voor een voetballer, werd deze geslaagde mid dag besloten met het SVV-ciublied. Advertentie IM. SCHIEDAM ZUID- H O L L A N D SC H E K AN TO OR B O.E K H A N DE L (Van onze korfbalmedewerker) De voortgezette eindwedstrijden om het persoonlijk kampioenschap 4e klas libre van het district Schie dam van de KNBB hebben gister avond een spannend verloop gehad. De party GastVerbeek kenmerk te zich door een vrijwel gelijk op gaand spel waarbij ook de gemaakte series op gelijk peil bleven. Zo kon in de 52e beurt met een 6665-stand in het voordeel van Gast, nog van alles gebeuren. In de volgende beurt kwam Verbeek tot 68, doch nu greep Verbeek zijn laatste kant en maakte met een serie van 10, zijn hoogste in deze partij, zijn 75 vol. In zijn partij tegen v. Linden had Verbeek het moeiiyker, want in de 20e beurt noteerde Verbeek 19 te gen v. d. Linden 38. Wel had Ver beek later zijn achterstand tot slechts 8 verkleind (4048) doch 2 beurten later had v. d. Linden met 13 reeds 64 caramboles tegen 42. Hierna volgden slechts lage beurten en had v. d. Linden in zijn 41e beurt zijn 75 vol; Verbeek noteerde 47. Penning, die ook twee partijen moest spelen, bracht beiden op zijn naam. Wel had v. d. Linden na een serie van 12 in zijn 20e beurt met 3331 een kleine voorsprong doch Penning gaf zich nog niet gewonnen en had 10 beurten later met 56 een voorsprong herwonnen van 10, welke in de 40e beurt met 7252 tot 20 was opgelopen. Penning won. Gast hield tegen Penning goed stand zodat de partij gelijk opging. Penning had in de 10e beurt met 2712 een kleine voorsprong doch in de 19e beurt was de stand met 5351 weer bijna geiyk. De spelers hadden nog 22 beurten nodig om .de beslis sing te krijgen, welke in het voordeel van Penning uitliep. Gast bracht het tot 67. 75 75 53 10 75 68 75 75 Gast Verbeek Penning v. d. Linden Penning Gast v. d. Linden Verbeek 6 8 12 53 43 75 53 43 75 75 32 75 67 32 75 75 41 13 76 47 41 S 1.41 1.28 1.74 1.23 13 2.34 18 2.09 1.82 1.14 In het kader van de Luifelbeker- serie werden gespeeld in het vereni gingslokaal van de B.V. DKC: de partyen DKC cEntre Nous b. G. Michels 130 130 45 16 2.88 den Brinker 130 106 45 16 2.35 H. de Wolde 90 51 42 6 1.21 P. Eggelmeijer 90 90 42 14 2.14 v. Reynderhoff 155 155 40 25 3.87 v. Bchellenbeek 80 79 40 16 1.97 J. Hovenaar 45 37 37 4 1.00 W. Koens 45 45 •>7 4 1.21 Busievelijk werd op 19 november vermeld de wedstrijd MichelsDen Brinker. Vergeten was ons mede te delen, dat de speler Michels wegens ziekte verstek had laten gaan; hij was vervangen door Van wolde. De uitslag van deze partij moet ais volgt gelezen worden: Den Brinker Van Wolde 130 130 40 12 3.28 130 45 4C' 6 1.12 De firma Erwig heeft aan de Dam 32 te Schiedam een nieuwe show room geopend, bestemd voer het de monstreren van wasmachines en droogapparaten. Tien jaar geleden begon Erwig aan de Dam op num mer 12 een zaak, later kwam er een showroom naast op nummer 14 en nu heeft er dus opnieuw een belang- ryke uitbreiding plaatsgevonden. De nieuwe showroom heeft een op pervlakte van 60 m2 en is zeer mo dern ingericht. Mevrouw Erwig heeft zelf het interieur en de kleur- geving ontworpen. (Van een onzer verslaggevers) De meelfabriek van de Ne derlandse Verbruikscoöperaties zal dit jaar de miljoenste baal bloem eerder afleveren dan in voorgaande jaren het geval is geweest, namelijk in begin de cember. En afnemer van deze bijzondere baat wordt de coö peratie DES te Schiedam. De overdracht van de mil joenste baal bloem zal op de ochtend van de derde decem ber officieel plaatsvinden in de broodbakkerij van de DES aan de Kethelstraat. Een team van dc Lasclub Vlaar dingen zal op 12 december deelnemen aan een theoretische laswedstrijd die in Rotterdam zal worden ge houden. Dat is bekend gemaakt tij dens een bijeneenkomst van de ïeden van de Lasclub, die gisteravond in het Volksgebouw werd gehouden. Tydens deze bijeenkomst heeft de heer Boekholt, verbonden aan het Philips-concern, een lezing gehouden over het nieuwe C02-lasproces. De lezing werd toegelicht met lantaarn plaatjes. Na de pauze volgde films over koper en koperlegeringen en over het bereiden van staal. De bijeenkomst stond onder leiding van voorzitter Van der Hammen. Vanavond komen de leden van de afdeling Vlaardingen van de Partij van de Arbeid weer bijeen in zaai 5 van het Volksgcbouw. Daar zal de fractie van de Party van de Arbeid in de gemeenteraad verslag uitbren gen over de daden in de raad van het afgelopen jaar. De leden zullen hun gedachten over dit werk naar voren kunnen brengen. De bijeen komst begint om acht uur. De 23-jarige werkneemster A. G. uit Schiedam is gistermiddag in een fabriek aan de Koningin Wilhel- minahaven uitgegleden Zij liep een lichte hersenschudding op en is in het Algemeen Ziekenhuis opgenomen.. De 33-jange Duitse zeeman S. P. is woensdagnacht door de Vlaarding- se politie aangehouden. De zeeman had by het station Vlaardingen Oost een rüwiel weggenomen. Hij is inge sloten. De politie heeft vanmorgen de 23-jarige W. v. B. op heterdaad be- trapqt toen hij melk en room weg nam bij een melkboer in de Begonia straat. Tegen v. D. is proces-verbaal opgemaakt. De 47-jarige fabrieksarbeider J. M. uit Schiedam, die wrekraam was bij een elevator op een bec-ijf aan de Parallelweg te Vlaardingen is van morgen in een tweeëneenhalvc meter diepe put gevallen. M. liep schaaf wonden op en kon, na door de be drijfsarts te zhn behandeld, naarzyn woning worden vervoerd. (Van een onzer verslaggevers) „Indien door lozing van zuurstofarm water in het boezemwater van het Hoogheemraadschap Delfland de recreatie in dit gebied wordt bedreigd moet het vergunningenstelsel worden ingetrokken, maar dan zal eerst de schuldige moeten worden opgespoord." Deze woor den sprak de dijkgraaf van het hoogheemraadschap, mr. dr. J. J. Winsemius gisteren tijdens de verenigde vergadering, die in het Gemeenlandshuis werd gehouden. Hij maakte deze opmerking, nadat een der leden van de vergadering had gewezen op de grote veront rusting, die in hengelaarskringen was gewekt door de massale vis sterfte, die zich de afgelopen weken in Delflands wateren heeft voorgedaan. De dykgraaf wees erop, dat de des kundigen het er wel min of meer over eens zijn, dat de sterfte dooreen iaag zuurstofgehalte van het water wordt veroorzaakt, maar over de oor zaak van dit lage zuurstofgehalte is men het niet eens. Sommigen beweren, dat de veront reiniging ontstaat door de lozing van het koelwater door een grote Deiftse industrie, maar hier stelde de bur gemeester van Delft tegenover, dat er andere deskundigen zyn, die me nen, dat het zuurstofarme water door de waterinlaat vanuit Rijnland in huis wordt gehaald. Burgemeester D. de Loor maakte tevens van de gelegenheid gebruik in bedekte termenn dykgraaf en hoog heemraden te adviseren toch. vooral de hand in eigen „boezem" te steken. Er wordt nameiyk wel steeds be weerd, dat de oorzaak van de ver ontreiniging in Delft ligt, maar de burgemeester wilde toch uitdrukke lijk vaststellen, dat de gemeente Delft geen énkele blaam treft. Het is het hoogheemraadschap, dat de ver gunningen voor het lozen van water verstrekt. De dijkgraaf deelde overigens ge ruststellend mee, dat hy zelf lid is van een van de protesterende hen gelaarsbonden. De heer J. Emmens merkte in dit verband nog op. dat met de voortschrijdende kanalisatie van de Rijn in het belang van de ontzilting de hoeveelheid zuurstofarm water nog meer zal toenemen. De dijkgraaf deelde mee, dat in ieder geval naar de onderhavige kwestie op het ogenblik een onder zoek wordt ingesteld. En passant deelde hij nog mee, dat de nieuwe sluis in Vlaardingen tussen de Korte Dijk en de Hoogstraat voor het einde van dit jaar gereedkomt. De verlenging van de vergunning aan de gemeente 's-Gravenzande tot bemaling op Delflands boezem door middel van een rioleringsgemaal was aanleiding voor de heer J. Emmens zijn diepe verontrusting uit te spre ken over de verontreiniging van het boezemwater. Hij wilde nu wel eens precies weten hoe het hiermee staat. De dijkgraaf verklaarde, dat het college van Dijkgraaf en Hoogheem raden (overigens met alle eerbied voor de studie) heeft gezegd, dat het nu maai' eens afgelopen moet zijn met de studie en dat er nu iets moet worden gedaan. Een bestuuriyke commissie is er nu, die zich tot doel heeft gesteld uiterlijk in maart vol gend jaar met een definitief stand punt te komen. De dykgraaf hoopte, dat dan het college nog in de loop van het volgende jaar met voorstel len zou kunnen komen. Als mogelijkheden noemde hij het voorstel voor een reglementswyziging en een uitspraak over de vraag of een betrokken gemeente moet zor- Het doelpuntloze gelijke spel van Hermes DVS in de uitwedstrijd tegen Excelsior, een ontmoeting met een echte derby-sfeer, is on danks alle pech, waarmede de blauw-witten hadden te kampen (3 doelpunten werden afgekeurd), toch wel een bevredigend resultaat te noemen. Voor zondag a.s. staat voor Her- mes de ontmoeting tegen de Vole- wückers op het progTamma. Terrein Damlaan, 2 uur. De Amsterdammers beschikken, zoals bekend, over een jonge ploeg, die met opbouwend voetbal tot de zo zeer gewenste gunstige resultaten tracht te komen. Gezien de stand van de ranglijst is Hermes verplicht deze wedstrijd te winnen, maar onze stadgenoten kunnen er van verze kerd zijn, dal zij de zege zeer zeker niet cadeau zullen krijgen, zodat al le factoren weer aanwezig zijn voor een spannende en aantrekkelijke partij voetbal. Het 2e speelt zaterdagmiddag om 3'uur op Woudesteyn te Rotterdam tegen Excelsior 2. Indien de reser ves met hetzelfde elan spelen als de vorige week tegen Sparta, 2, waarvan ongelukkig werd verloren, dan is winst in het verschiet. Om 10 uur zondagmorgen ont vangt het derde elftal aan de Polder vaart Gouda 2. Deze wedstrijd kan herstel betekenen voor Hermes 3, maar dan is eendrachtig optreden een eerste vereiste. Hut 4e elf Lal heeft een zeer be langrijke ontmoeting, n.l. CVV 3 uit. Indien dc Hennes-knapen deze wed strijd in winst weten om te zetten, dan komen zü op fluweel te zitten. gen voor het schoonhouden van het boezemwater of dat de gemeenten gezamenlijk aan een oplossing moe ten bijdragen. De begrotingen van het hoogheem raadschap werden zonder noemens waardige opmerkingen goedgekeurd. Seinpalen Bh' de rondvraag deelde de dyk graaf nog mee, dat het college van mening is, dat de oude manier van berichtgeving door middel van sein palen moet verdwijnen. Begin vol gend jaar zal hierover overleg wor den gepleegd. Het college is van me ning, dat het hele communicatiesy steem ln het hoogheemraadschap zal moeten worden herzien. MAASSLUIS De Maassiuise Be- stuurdersbond zette, in samenwer king met de NW-Vrouwenbond, het winterprogramma in met een film middag voor de jeugd, die woensdag is gehouden. De belangstelling was zo overwel digend dat het Luxor-theater tot de nok was gevuld. Men genoot vaneen goed programma. De teleurgestelden komen ook aan de beurt, daar nog twee voorstellingen zullen worden ge organiseerd. Het Sint-Nicolaasfeest voor de kinderen vindt plaats op zaterdag 6 december, eveneens in het Luxor- theater, De toneelgroep van de Friese ver eniging in Vlaardingen, de krite „Lyts Bigjin to Flaerdingen", komt vrijdag avond op de planken. In zaal Har monie zal de groep het toneelstuk in drie bedrijven van W. Duba uit Rotterdam „Ut pas" opvoeren. De opvoering zal tevens de première van het stuk zyn. Het stuk is inge studeerd onder leiding van de heer G. Plantinga. De voorstelling zal om acht uur beginnen. Vlaardingse Friezen, ook zy, die nog geen lid zijn van de Friese ver eniging, worden uitgenodigd ook te komen kijken en luisteren. Op de Bossche veemarkt van woensdag werden aangevoerd 7522 stuks vee, zynde: 2897 runderen. 331 graskalveren, 504 vette kalveren, 523 nuchtere kalveren, 727 schapen, 18 geiten. 33 fokzuegen, 415 slachtvar- kens, 25 lopers, 2049 biggen. De prijzen waren, behoudens uit zonderingen voor dieren van buiten gewone kwaliteit, als volgt: melk-en kaifkoeien van 7151250 per stuk, guste koeien 600—925, kalf vaarzen 7751240, klamvaarzen 730—940, guste vaarzen 600825, pinken 425 640, graskalveren 275450, nuchtere kalveren voor fok- of mesterij 70 235, weideschapen 3575, drachtige zeugen 330400, lopers 6880, biggen 4261, alles per stuk. Slachtrunderen; aanvoer 719 stuks. Extra kwaliteit van 3,20—3,35, le kwa liteit 3,05—3,15, 2e kwaliteit 2,70—2,95, 3e kwaliteit 2,55—2,70; vette stieren 2,853,10; worstkoeien 2,552,65 alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren le kw. 2,60—2,90, 2e kw. 2,20 2,45, 3e kw. 1,85—2,10; nuchtere slachtkatveren 1,40—1,70; slachtvar- kens 1,781,88; slachtzeugen le kw. 1,681,76; slachtzeugen 2e kw, 1.68 1,76, alles per kg gesl. gew.; vette schapen 60—100; nuchtere slachtkal- veren 5070 per stuk. Verdere mededelingen: melk- en kaifkoeien: aanvoer groter, handel rustig, pry zen stabiel. Guste koeien: ruimer, matig, weinig verandering. Jongvee: groter, stroef, prijshoudend. Vette kalveren: normaal, gedrukt, gedrukt. Nuchtere slachtkalveren: als vorige week, kalm. ovneranderd. Schapen en lammeren: groot, traag, minder vast. Fokzeueen: minder, vlot, prijshoudend. Lopers en biggen: groot, matig', weinig verandering. Slachtvee: normaal, viot, vast. Slachtzeugen: normaal, gedrukt, ge drukt.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1