eraars beoordeelden of oorlogsbodems genoeg ruimte hadden jjfcEjjfc- mm 's Werelds jongste fimster? Brokkenveerboot vaart met volle kracht op Vlissingse steiger MR. DE WILDE HOEFT NIET VERONTWAARDIGD TE DOEN li llÉlÉi WAS S EN I Werkgevers profiteren *■4-777K S/etSTutê c/iCt giu, Toébjrms Spreeuwenpraat De Zeven Provinciën weer voor Marineraad •o-maar het mooiste cadeau vindt U bij "Wassen" Baggermolens verdwijnen Boycot vrijdag voor Hof Sowjet-zondag wordt zaterdag Landbouwer zwijnt: 27 biggen tegelijk R. Laan jr.: OMKEERSCHROEVEN PRINSES BEATRIX WEIGEREN BRUNOTT Boze jongen gooit fiets van Waalbrug HET VRIJE VOLK DINSDAG 2 DECEMBER 1958 «Ml Gering verschil Kolonel A. C. M. de Neeve, die tot 22 augustus als commandant mari tieme middelen tot taak had gehad voor onbelemmerde vaart in het ha vengebied zorg te dragen, stond aan de zijde van de baggeraars. Evenals zijn ondergeschikte, de havenofficier, zei hij: Deze schippers werken over de hele wereld en hebben veel kennis van navigatie.' U treft er een keus uit duizenden (Van een onzer verslaggevers) Maandagmiddag Is in Vlisingen de nieuwe veerboot Prinses Beatrix met volle vaart tegen de aanlegsteiger opgevaren. Op het dek zochten de passagiers enkele seconden voor de schok via de luidsprekers gewaarschuwd in paniek dekking. Niemand raakte gewond, maar de schade was aanzienlijk. Schip en steiger waren op slag onbruikbaar. Meer dan tien auto's op het dek schoven tegen elkaar en liepen de nodige deuken op. Oorzaak van dit ongeluk: de zogenaamde omkeerschroeven die de vaart moeten afremmen zijn door technische sto ring niet in werking getreden. heeft nu ook in hst openbaar dtSSfftg over Het Vrije Volk. Hij sprak vrijdagavond Ln Den Haag voor de afdeling van de WD en las daar het bericht in Het Vrije Volk voor over zijn rede voor de Bond van Huis- en Grondeige naren te Utrecht. Grote stagnatie Schaderegeling 4 Ét I „Laat onze kleu ters hun sraterkiaas- romantiek. En laten zij alleen behoorlijke sinterklazente zien krijgen Zo ongeveer schreef 'n Rotterdamse huis- j moeder. En Fieter verder bordurenr had het over witte j en grijze baarden, rode en purperen I mantels, kleine en i grote kruizen en vroeg zich af wat de kleuters daarvan wel denken moeten. Of zouden de kinde- ren zóveel ontzag hebben voor welke goedheilige verschijning dan ook, dat ze alle kritiek vergeten? Een aardige illustratie: Bettie zit in de eerste klas van de lagere school en ze gelóóft nog aan sinterklaas. Ze gelóóft er aan met alle stelligheid, die een kinderhoofdje kan opbrengen. Maar nu! In de omgeving waar haar ouders j wonen, heeft ec 1 ijverige nering doende een Sint in zijn zaak doen I plaats nemen; zo'n echte winkelsin- terklaas, die alleen het kinderhandje drukt als moeder wat koopt. Wel, moeder kocht wat en Bettie j werd wijs toegesproken door de bis schop. En haar commentaar later j thuis? „Het was net of hy een elastikje over zijn wang had. En hij was ook pas geknipt, want ik kon zijn nek zien en dat kon ik vorig jaar niet.... En dan maar gelóven. De kinderen zitten aan tafel en vul len hun verlanglijstje in. Dat is een arbeid, waar je al je hersens bij no dig hebt. De oudste is het eerst klaar. Hij heeft zich van te voren goed op de hoogte gesteld en de prijzen ach ter de verlangde artikelen vermeld. Dat is gemakkelijk voor sinterklaas. Nummer twee, de oudste dochter, bepeinst al schrijvend dat zij toch eigenlijk maar het liefst 'een jong hondje wil hebben. Zij geeft een kras door haar lijstje en begint opnieuw: jong hondje, hondemand, rubberbeen, speelbal, etensbakje, riem met hals band, voer voor twee weken. Vooral dat laatste is mooi, want de volwas senen verzekeren haar, dat ze het voer voor de hond uit eigen spaarpot zal moeten betalen. En de jongste? Zij spelt het: pu...oe ..sss... poes. Ja, een poes, wil ik heb ben en een poezemand en een etens bakje en Moeder en vader zullen deze lijst jes naar de goedheilig man sturen. En die Sint zal denken aan dat klei ne Rotterdamse bovenhuis, waar nau welijks plaats is voor mensen en waar de oudste jongen het liefst nog een gedresseerde aap of een sprekende papegaai zou onderbrengen. 'k Hoop voor dat drietal dat 't lukt. Ergens in Rotterdam is een etablis sement waar al vroeg een vrij nette Sint-Nicolaas zetelt. Dan gaan de gordijnen van het etablissement open en alle kinderen kunnen het zien: „Ha, hU is er weer". Doch de Sint neemt alleen kleintjes op zijn schoot als er in dat etablisse ment een consumptie genuttigd wordt, 't Is een consumptie-goedheilig man zogezegd. Ja, en toen stonden daar twee klei ne kleuters met hun neuzen tegen het venster en zij hadden van die con sumpties geen weet. En zü zagen de brave bisschop handjes schudden en geschenkjes uitdelen en z(j geloofden zéér in de statige grijsaard. En zij drentelden het etablissement binnen en schoven hand in hand naar de goedheilig man. Maar de baas van de Sint zag het gevaar en ook hü schoof, maar 't was een dreigend, onverzet telijk schuiven. En hij schoof de dreu mesen zijn etablissement uit. En toen stonden ze weer op straat. 'n Piepklein tragedietje op een mis tige herfstmiddag. Maar 'n trage dietje! ,,'t Was," zo vertelt oom Henk, „in de tijd dat we zélf nog een beetje aan sinterklaas geloofden. Ik had een vriendje, dat iets kleiner was. Nu wil den we er al vroeg wat bijverdienen en daarom besloten we op sinter klaasavond voor sinterklaas te spe len. We verkleedden ons keurig en gingen bij vrienden en kennissen aan kloppen. We strooiden wat peperno ten en kregen dan wel eens 'n dub beltje. Maar iaat zijn we geschrokken, want toen we na ons zoveelste adres bulten kwamen, zagen we in de verte een grote sinterklaas met een grote Zwarte Piet en we wisten plotseling dat dat de echte moest zijn. Wat we deden? We kozen snel het hazepad, renden een boerenerf op en verborgen ons in een varkenshok. En zee durfden pas veel later weer naar buiten te komen. We keken angstig rond, maar de echte sinterklaas was verdwenen. Nóg wit van schrik kwa men we bij onze moeders thuis". Aanbod Met veel plezier hebben wij vandaag de volgende aanbiedingen opgeschreven: een tweepersoons ledikant met spiraal, een fauteuil, vier stoelen (bestemd), een tafeltje, een pappenledikant en kiedlng van B. uit de Bachstraat te Vlaardingen, een kinderledikant van S. uit de le Jerichostraat, twee leren fauteuils van B. uit de Gashouderstraat en een lin nenkast (bestemd) van W. van de Fleinweg. Een tafel, vier stoelen (alles bestemd) en een kastje hebben wij ge noteerd van Van t>. van de Melenöaal, een St.-Nicolaaspakket (bestemd) van P. van de Schuttersweg, een pendule, hoed en pantoffels ran N. van de Dordtse- straatweg, capsules van de RMI van do Plelnweg en een herenrljwlel (bestemd) van De R. uit de Wcerlanerstraat. Van M. uit do Chrysantstraat hebben wij opgeschreven: een cursus Duits-ïtfliaans, enkele jaargangen Dlsco-dlscussies. Anuarlumverzorglng. Munt- en Pen ningkunde en een aantal nummers ..Succes". De spreeuwenpot werd ver rijkt met een gulden van H. uit de Fieretstrant, vier gulden van M uit de Camlssestraat en een rijksdaalder van N. N. AUen onze dank. Verlies Het dochtertje van mevr.. Merkestcln p/a Chatel. Tapultstraat 15c. Is vrijdag bij do kleuterschool ln de Fp.zantstrnat haar zwarte cape kwijtgeraakt. Een on bekende dame heeft deze meegenomen. Zou de dame zo goed willen zijn de cape aan de kleuterschool of aan het bovenstaand adres te willen a'gevcn? Mevrs. Van Gelder. Frans Bekkerstraat 07, is op 28 november tussen huls en de Jaersveltstraat haar bruin leren hand schoen met een gehaakt bovenstuk ver loren. Vondst Mevr. Nleuwmeljer, Brlelselaan 130a, heeft zondagavond ln de Boelstraat een bruine dameshandscboen gevonden. De heer Van Heeren, Wolphaertsbocht 371a. ontdekte vrijdagmiddag ln de Pel grimstraat een kni)verzak met Inhoud. Hansje Roos, Albert Verweljstraat 4a, vond op 25 november een linker lederen herenwant. BIJ de fam. H. van Mastrlgt, Albrecbt Engelmanstraat S9. berust een bruine nappa herenhandschoen. Op 16 november werd deze ln de Hudsonstraat gevonden. FIETER SPREEUW Advertentie IM. Advertentie IM. Vesten zijn da grote mode» Vesten in alia modellen, kleuren en uit voeringen. Dit prachtige "Orion"- damesvest is echter wel het summum. Hon derd procent orlon, in de Ameri kaanse kwaliteit. Praktisch, ge distingeerd, modem. In een wip gewassen en zo weer droog, ln 7 gezellige najaarskleuren. zeer opart pri^ie, 95 slechts En daarbij dan deze damesrok in Terlenka. De voordelen van Ter- lenka zijn overbekend. Vier ver schillende moderne ruitpatronen. St. Nicolaas zegt altijd: "Als ik geef, dan geef ik iéts goeds." £n dit nuttige, gewaardeerde ge schenk komt thans als bijzondere "Wassen"-attractie voor ae onge looflijk lage prijs van Jg (Van een onzer verslaggevers) 'Als de baggermolens ter wille van in- en uitvarende grote oorlogsbodems de haven van Den Helder tijdelijk moeten ont ruimen, zijn hoge kosten daarvan het gevolg. Daarom werd kort voordat De Zeven Provinciën vastliep, besloten, dat die maatregel niet zou worden genomen.' Deze verrassende mededeling deed de hayenofficier, kapitein-luitenant ter zee N. J. Jongewaard, toen de marineraad maandagmiddag in Den Haag voor de tweede maal was bijeengekomen om de zaak-De Zeven Provinciën te behandelen. Be overste voegde eraan toe: "Wij, bij de marine, zijn nogal huiverig voor hnancicle conseauenties.' De commandanten van de grote schepen, zoals de kruisers, hadden bij herhaling te kennen gegeven, dat zij bij het manoeuvreren gehinderd wer den door de baggermolens. De marine-autoriteiten op de wal stonden echter op het standpunt, dal de schippers van de baggermolens vol doende ruimte verleenden. Dit was tijdens .de eerste zitting al gebleken. Nog duidelijker dan toen kwam nu tot uiting, dat zij over het navigeren een andere opvatting had den. 'Maar zij hebben toch geen kijk op het varen met kruisers?', zei de pre sident. 'Ach, het verschil tussen een krui ser en een vrachtschip van tiendui zend ton is niet zo groot.' antwoordde de kolonel. Hij moest toegeven, dat het aan het inzicht van de baggeraars werd overgelaten, in hoeverre de ha ven moest worden vrijgemaakt. De havensleepboten van tegenwoor dig waren volgens kolonel De Neeve krachtig genoeg erm kruisers binnen te slepen. Ook de hoofduitvoerder van de Sliedrechtse baggermaatschappij die de haven van Den Helder uitdiept, de heer H. Windsma, werd als getuige gehoord. Volgens hem zou de eis dat het baggermateriaal de haven zou moeten verlaten, in de praktijk onaanvaard baar zijn. Dit zou zes uren oponthoud geven en het contract met de marine was daarop niet gebaseerd. De havenofficier van Den Helder, overste Jongewaard, verklaarde nog: 'Nadat op 26 augustus de kruiser was gestrand, heeft de commandant zeemacht aanvankelijk opdracht ge geven, dat de baggermolens verder moesten worden verplaatst. Maar de order kon niet worden uitgevoerd, omdat men dan een ander, duurder contract met de baggerfirma zou heb ben moeten sluiten.' En ongevraagd gaf hij nog als zijn mening: 'Er was ruimte genoeg voor De Zeven Provinciën om binnen te lopen.' Na dit aanvullende getuigenver hoor verklaarde de president het onderzoek voor gesloten. Op een nader te bepalen datum zal de Marineraad zijn uitspraak bekend maken. (Van een onzer verslaggevers) De baggermolens in de haven van Den Helder zullen worden terugge trokken. Deze mededeling werd ons gister avond verstrekt nadat de marine raad zich 's middags uitvoerig had beziggehouden met dezelfde bagger molens in verband met de stran ding van de kruiser De Zeven Pro vinciën. Daarbij werd onder meer geconstateerd, dat het verwijderen van deze baggermolens nogal kost baar was. Het bericht van de terugtrekking staat overigens los van deze affaire, zo vernamen wij in Den Helder. De baggermolens worden 's winters al tijd naar elders overgebracht. Een blijft er liggen voor het gewone on derhoudswerk. In maart zullen de andere baggermolens terugkeren. ROTTERDAM: "City Cenmiro* Binnenweg, tel. 13 93 75 Dorpsweg bi. Katcodrcchöc Ugcdijk. tel, 74 25 9 DEN HAAG: Spd hk. Kalvermarkt, tel. 18 2148 Van een onzer verslaggevers) De zeug van de heer H. v. i. Brink uit Kootwijkerbroek heeft 27 bigger tegelijkertijd ter wereld gebracht. Om de voedingsproblemen op te lossen zijn acht biggetjes naar een pleegmoeder-zeug in Voorthuizen overgebracht. Enkele hebben deze verhuizing niet overleefd. Dezelfde zeug heeft reeds eerder in een keer 23 en ook al eens negen tien biggen geworpen. (Van een onzer verslaggevers) „Afgezien van de teleurstellende houding van de andere vakorganisa ties heb ik ook weinig bewondering voor de manieren van de werkgevers. Zij hebben zich in dit korte conflict van een zeer slechte zijde doen ken nen." Zo oordeelde maandagavond de voorzitter van de bedrijfsgroep ha vens van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, de heer R. Laan Jr. ,Het blijkt dat zij zich niet aan de gemaakte afspraken hielden en dat zij zelfs probeerden door een onwaar achtige voorstelling van zaken ver warring te stichten. Wij hadden, vooral ook na het vonnis van de pre sident van de Rotterdamse recht bank, op een ridderlijker houding ge rekend. Daar was geen sprake van. De werkgevers, die ons in tal van gevallen als contractpartners te hulp riepen, poogden ons nu te verhin deren een duidelijke uitéénzetting te geven aan 'de havenarbeiders van deze „rechtvaardige en redelijke actie," zoals de president van de rechtbank de boycot noemde. Het kan haast niet anders, of deze mentaliteit zal van invloed blijken te zijn op de toekomstige verhouding tussen beide partijen,'' oordeelde de heer Laan. (Van een onzer verslaggevers) Het gerechthof in Den Haag zal vrijdagmorgen om tien uur in hoger beroep de vordering van de Rotterdamse werkge versorganisatie, de Scheep vaart Vereniging Zuid behan delen, die in kort geding door de president van de Rotter damse rechtbank werd afgewe zen. De SVZ vraagt een gerechtelijke uitspraak, die de boycot een onrecht matige daad en een wanprestatie noemt. Zy vroeg in kort geding ook een dwangsom van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel en de Katholieke Transportarbeidersbond St.-Bonifacius van honderdduizend gulden per dag. De president van de Rotterdamse rechtbank wees de vordering af. Hi) noemde de bocot een redelijke en rechtvaardige actie. Voorts oordeelde de Rotterdamse president, dat omstandigheden denk baar zijn, die een werkweigering rechtvaardigen, hoewel zij in de re gel onrechtmatig is. De Amsterdamse president oor deelde twee dagen later, dat de boy cot onrechtmatig is. Tegen dit von nis heeft de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel hoger beroep aan getekend, dat het Amsterdamse ge rechtshof zal behandelen. KA të» (AU Dl COiOGni OIÓCKEK tot 27.10 st-2.50.V tot 14.80 WlNCOU» Sedert generaties is >4711 EAU DE COLOGNE het traditionele feestgeschenk. Het geschenk.dat ook metSint Nico- laas met vreugde wordt begroet. .4711. origin. Eau dc Cologne .4711. Tosca Eau de Cologne .4711« Troïka Eau dc Cologne .4711. Mascota Eau de Cologne .4711. Rheingold Eau de Cologne .4711. origin, Eau de Cologne mei Eau di cologne zeep. Rheingold Eau de Cologne in vaporisateur, in luxe geschenkkarton. 471]Eau de Colognezeep, karton a 3stuks Dit guitige Franse jochie Is waarschijnlijk de Jongste filmster ter wereld. Hij heet Hughes Herbert, is drie jaar oud en speelt de hoofdrol in de film Een dagje in Pa rijs van de cineast Mi chel Moky. Mok; laat ons ln deze balf-documentaire de avonturen zien van een jongetje, dat in de enor me drukte tijdens het bezoek van koningin Elizabeth aan Parijs dc weg kwijtraakt en in z'n centje door de Franse hoofdstad dwaalt. Hier verorbert Hughe? met veel smaak een ijsje waar hij tijdens zijn pel grimage tegen aan gelo pen fa MOSKOU (Reuter). De Russische regering heeft besloten met ingang van het aanstaande weekeinde de officiële rustdag niet meer op zondag maar op zaterdag te stellen. Volgens het Russische persbureau Tass is dit gedaan om aan de wen sen van de arbeiders tegemoet te ko men. Het lid van de Eerste Kamer gezegd had wat Het Vrije Volk hem voor het betaalde loon wordt opge- vraagd, deelt mee, dat mr. De Wilde voor de TO mr. J. de Wilds zijn afkeuring uitgesproken voorkomend in het utrechtse dag- 'Ik ben niet als eerlijk ment be handeld. Hier heb ik geen woorden voor', zei mr. De Wilde en de verga dering aplaudisseerde luid. Aldus het Haagse dagblad Het Vaderland. Reeds eerder heeft mr. De Wilde blad Het Centrum (r.-k.) volgen: 'Hij sprak nl. als zijn overtuiging uit. dat de huren van het oude woningbezit met 50 dienen te worden verhoogd. Mede gelet op het feit, dat bij de jongste huur- bracht, heeft gesproken van tweemaal 25 tot Mr. De Wilde trok rijn auditorium 30 De cijfers over gebak, suiker- nog dichter naar zich toe door te- werken, bromfietsen e.d. heeft h(j vens te verklaren, dat Jifj vierkant volgens onze verslaggever niet alleen tegen elke afroming van de hogere gebruikt om afroming maar ook om opbrengst was. De riem kan heus nog wel wat worden ingehaald oordeelde hü, als men ziet dat tussen de jaren 19511955 de volgende omzetstij gingen vallen te noteren: gebak met 30 suikerwerken met 13 alco- verhoging een "looncompensatle is hol met 11 niet-alcoholhoudende gegeven welke het dubbele kost van wal meer aan huur betaald wordt, achtte hij het onnodig dat bij de eerste huurverhoging van 25 looncompense'ie zou worden ge geven. Deze huurronco zou onmiddellijk dienen te worden doorgevoerd. Over twee jaar zouden dc nog resterende 25 moeten volgen. Of hier com- in een brief aan een lezer van Het pensatie -oor zou kunnen worden Vrüe Volk, die hem om opheldering verleend, inde naar zijn oordeel vroeg, geschréven dat hij dronken mede te .orden bezien naar de of seniel moest rijn geweest als hij hoogte der productiviteit, welke aan dranken met 66 sigaretten met 40 wasmachines, comforen e.d. ('kin derbijslag' voegde hij daar quasi- geestlg aan toe) 175 en bromfiet sen 176 Dit verslag komt vrij nauwkeurig overeen met het onze. Ér zijn slechts kleine verschillen. Volgens Het Cen trum heeft mr. De Wilde voor een huurverhoging met 50 in twee etappes gepleit, volgens ons verslag moet het 60 zijn. Onze verslaggever, daarnaar ge- looncompensatie af te wijzen. In zijn Haagse rede heeft mr. De Wilde, als het verslag in Het Vader land volledig is, de grappen achter wege gelaten en zich ovèr een loon compensatie wat gematigder uitge laten dan in Utrecht. Wat de feiten betreft is er geen verschil. Mr. De Wilde verlangt een huurverhoging van 50 tot 60 percent ln twee etappes, de eer ste etappe zonder compensatie, de tweede misschien met compensa tie, als Het komt dus toch hierop neer, dat de hele toeneming van de wel vaart gedurende enige jaren aan de huiseigenaren toe moet vallen. En dat mr. De Wilde geen enkele reden heeft om verontwaardigd te doen over Het Vrije Volk. Het wordt langzamerhand moeilijk te blijven geloven, dat de Prinses Beatrix de grootste veerboot van West-Europa alleen maar aan kin derziekten lijdt. Al vóór de ingebruikneming op 1 augustus van dit jaar waren er tech nische moeilijkheden. Tijdens de proefvaart ontstond een fikse aan varing. De monsterveerboot (kosten tien miljoen gulden) onderhoudt de dienst tussen Vlissingcn en Bres- kens. Bij het aanleggen in beide haven heeft het schip al meer malen brokken gemaakt. De Prinses Baetrix werd gebouwd door de werf J. en K. Smit te Kin derdijk. Experts van dit bedrijf zijn thans bezig de fout in de installaties van het schip dat direct uit de vaart is genomen op te sporen. Dit „uitvallen" had een stremming tot gevolg in het vrachtwagenver- keer. Een reserveboot nam de dienst over, via de oude haven van Breskens. De aanleginstallatie van de nieuwe haven is te groot voor dit schip. Aangezien er 'reparaties worden verricht in de oude haven, moeten de boten lossen aan een ponton: de capaciteit van de veerdienst werd hierdoor verkleind tot auto's van hooguit vijf ton. Op volle kracht Tijdens de botsing waren ruim tweehonderd mensen aan boord van de honderd meter lange Prinses Bea trix. Het schip voer nagenoeg op volle kracht de „fuik" van de aanleghaven in, zoais gewoonlijk. De kapitein gaf toen 't sein om de omkeerschroeven aan de voorkant van de veerboot in werking te stellen. Deze moesten de vaart afremmen. De schroeven wei gerden. De kapitein heeft geprobeerd de snelheid nog wat te verminderen door met de wanden van het schip langs de steigers te schuren. railing, luchtkokers en dergelijke. Anderen lieten zieh plat op het dek vallen. De directie weigerde de schade aan de auto's te laten opnemen, zodat de automobilisten zich moesten wenden tot een agent van politie op de wal. Ook deze voelde er aanvankelijk mets voor proces-verbaal op te maken het' betrof hier namelijk niet een ongeluk op de openbare weg. Maar toen de directie bleef weigeren, nam hjj wei de schade aan alle voertuigen op. Later werd meegedeeld, öat ieder een bij de directie een verzoek om schadevergoeding kon indienen, waarna zal worden uitgezocht of de stoombootdiensten aansprakelijk zyn. Advertentie IM LUXE WIJZERPLAAT WINKELCENTRUM.; BINNENWEG 45 vTELE^OON/11661S- ROTTERDA M' Vlak voor de schok liet hij de op varenden waarschuwen: „Niet tussen de auto's te blijyeii staan." Deze me dedeling kwam op het nippertje. De passagiers klemden zich vast aan (Van een onzer verslaggevers) Een nog onbekende jongeman beeft zaterdagavond de fiets van een voorbijganger van de Waalbrug in Nijmegen in de rivier gegooid. De jongeman had heftige ruzie met zijn meisje. Hij dreigde haar zelfs over de leuning van de brug te zullen gooien Toen de voorbijganger zich met dit geschil bemoeide, pakte de woedende knaap diens fiets en smeet hem in de Waal. Do jongen en het meisje namen daarop snel de benen.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2