SIGNALEMENTEN Platenboek over plantenwereld Ingenieus nagemaakte spoortreintjes met alles wat erbij hoort KLEINER vW'v,"< TT-formaat trixéxpress ELEKTRISCHE TREINEN compleet vanaf ƒ29,75 1#!§1 HET VRIJE VOLK DINSDAG 9 DECEMBER '358 *yi k$trS*;li Streven naar precisie Een geed geschenk ®g2 een heek i-i&ti&ÖS ï$MM i*ai»satdfc (Van een onzer verslaggevers) Wij schrijven: SPOORTREIN. U kent het mopje toch? Het was eigenlijk al een standaard-grapje: Een schreeuwend jongske dat tegen de tafelpoot was gebonden, terwijl pa, languit op de- vloer, zich over zijn treintje, had ontfermd U moet in dat soort mopjes maar niet meer geloven. Want de tijd dat speelse pa zich in een verstolen uurtje bezighield met de trein van kleine Jan is lang voorbij. Pa heeft zélf een trein. En nee, niet zo'n vooroorlogse blikken dingetje op spoor 0 (35 mm), maar zo'n mooie, die tot in bijna alle onderdelen van het grote model is nagebouwd. Pa maakt zijn „scenery" zelf: heuvels, huizen, bomen, bergen en van geheim zinnigheid is geen sprake meer. In de kring van zijn hobby-vrienden staat hij bekend als een toegewijd H-nulier. En hij waardeert het in zijn buren, als ook zij zijn ingewikkelde installatie eens komen bewonderen. Het trefwoord is: HO (spreek uit half nul, is 16,5 mm). In 1927 op grappige wijze uit een Nederlands ini tiatief ontstaan, is dit handzame formaat (schaal 1:87) aanleiding ge weest tot een enorme ontwikkeling in de speeigoedindustrie. een miljoenen affaire, die zich ten slotte niet meer alleen tot het maken van treinen beperkte. De snelle opgang van het nieutoe, in. kleine woningen zoveel meer mo gelijkheden biedende formaat deed allerlei neven-industrieën ontstaan. Fabrieken, en geen kleintjes, die niet anders doen dan „scenery"-artikelen maken: bouwpaketten voor de vaak bijzonder mooie, verbluffend model- getrouwe stations, huizen en gebou wen, waarmee de echte hobby-ist zijn spoorbaan stoffeert. Men knippert even met de ogen als men bedenkt, dat deze ontwikke ling pas goed mogelijk werd door de komst van de plastics. Men zie maar eens rond in onze grote steden: er zijn allerlei specialistische zaken ont staan, dich zich bijna uitsluitend be zig houden met de verkoop van elek trische treinen en alles, wat daar zoal bij is gaan behoren. Tweehonderdduizend Een onderzoekje, dat wij instelden bij de importeurs van verscheidene bekende merken, leverde frappante resultaten. Er blijkt uit, dat het aan tal gezinnen in Nederland, dat over eén elektrische trein beschikt, op ten minste 200.000 kan worden ge steld. Op de doorsnee-installatie staan twee tot drie lokomotleve i. Het spoor 0 is van de markt geveegd. TJ kunt maar beter afrekenen met de gedachte, dat de minlatuurtrein- Een exprestrein en een boemel, een rijtje oude huisjes én een tunnel, waaruit een tankauto te voorschijn schiet tezamen vor men zij een grappig hoekje in een grote Rotterdamse model baan. Men kan slechts gissen hoeveel uren werk nodig waren om de zaken zo natuurgetrouw te krijgen Dit knappe stukje scenery zoudt u niet zweren dat het echt was? staat ergens in een Rot terdamse kelder: Het heejt de maker bijna niets gekost. Hij ge bruikte stukjes kout, triplex, board en toiletpapier Het be wijst wel, dat de stoffering van een modelbaan niet duur hóéjt te ■zijn! Advertentie IJl. 3-TREINEN-SYSTEEM bezitters uitsluitend onder de beter gesitueerden gezocht moeten worden. Ook dat is geweest. Er zijn mensen met weeklonen van tachtig en vijfen tachtig- gulden, die hun leverancier elke week een bedragje brengen en dus min of meer in rekening-courant met hem staan. Hun banen groeien langzaam maar zeker. Er, wordt daar toe zelfs van het roken afgezien. In hoeveel gevallen wordt nu de bezitter van' een elektrische trein ook een echte „scenery"-bouwer? Met een zekere mate van nauwkeurigheid weet men dat niet te zegen. „Vencweg de meeste trelnbezitters beperken zich niet tot de aanleg van een zuiver technische baan," zegt Marklin. Men schat het aantal zuiver technische hobby-isten, de mensen dus die in het geheel geen stoffering toepassen, een op de honderd. „Vijf en zeventig percent laat het niet bij <J3 trein en de bijbehorende, strikt technische installaties,meent Pleischmann. Maar Trix, die zijn aanhang op 75.000 mensen schat (Nederlandse omzet sinds 1953 ver tienvoudigd, schrijft de importeur) meent hun aantal een stuk lager te moeten stellen. Vermoedelijk speelt hier wel een rol het feit, dat'dit be drijf nogal wat succes heeft met een eenvoudige batterij-trein. Die berg Je immers weer in de doos. Merkwaardig trekje in de Neder landse spoorwegmodelbouw is de voorliefde voor bergachtige land schappen. Bijna alle modelbanen, groot of klein, bezitten wat Alpjes en de bijbehorende, vaak fraai na gebootste tunnels. Romantisch vakantieverlangen Waarschijnlijk wel. Maar er is toch ook een prettige technische bijkom stigheid: bergen maken het mogelijk de sporen „in verdiepingen" te leggen en je vergroot daarmee dus de baan. En bovendien, redeneren vele modelbouwers: het is grappig, zo'n trein ook eens een ogenblik uit het gezicht te zien verdwijnen hetzij in een tunnel, hetzij achter een rots formatie De detaillering.' Misschien is dat wel het boeiendste facet van de ontwikkeling in HO. Zo ergens, dan concurreren de fabrieken hier. De doorsnee-hobby-lst stelt zijn eisen hoog: iokomotieven en wagons móeten in alle opzichten modelge- tïouw zijn. Het is een uitdaging aan de technici, waarover men niet ge ring moet denken. Zij doen hun best: hanteren reken- schuif en schaal tabel en streven naar precisie. Doen zij het niet dan kost dat klanten. Kleine smokkelarjjtjes met draaistellen en wagen-lengten, zoals die enkele jaren geleden nog wel voorkwamen, worden niet bijster gewaardeerd. En zo heeft men dan loks en wa gens op óe markt zien verschijnen, waarop zelfs de klinknagels zijn aan gebracht. Er zijn niet eens zo uit zonderlijk dure D-treinwagens, waarop men een deel van de op- schrifen slechts met een loep kan lezen. Dezelfde hoge eisen stelt de ge middelde hobby-ist aan de rails. De baan krijgt een uitbreiding. Nauwkeurig gaan de bouwers na of de brug wel goed ligt ten op zichte van de spoordijk-in-wor- ding. Preciese karweitjesdie nogal wat geduld vergen. (Van een onzer verslaggevers) Mocht u plannen hebben op korte termijn tot het grote leger van spoorweg-enthousiasten toe te tre den, aanvaardt van ons dan een ad vies: Weet wat u doetï TJ doet er goed aan dc mogelijkheden van de onderscheidene fabrikaten nauwkeu rig te bekijken en dc ruimte die u ter beschikking staat, daarbij strikt in het oog te houden. Doe dat aan de hand van de catalogi thuis en niet op een zaterdagmiddag ln een overvolle winkel. Waarom wij u dat met zoveel klem vertellen? Omdat zo'n modelbaan voor verreweg de meeste mensen een grote investering ls. En omdat het naderhand van merk veranderen een heel moeilijke, dikwijls kostbare zaak is. Het betekent in bijna alle gevallen een totale vernieuwing. Om u althans een -indruk tc ge ven van wat er zoal aan de orde is, geven wij van de vijf in Nederland meest bekende merken een korte karakteristiek. HO (16,5 mm). Fleischmann: twee rail gelijk stroomsysteem. 14 Volt. vanouds be kende speelgoedfabriek, die pas in 1953 met de produktie van HO- materiaal begon. Heeft reeds nu een zeer grote sortering. Opvallend aar dige „old timers", fraai gedetaileer- de goederenwagens. Frisse series Amerikaanse modellen (met dubbel dekkers!): is thans een van de aller grootste exporteurs van treinen naar Amerika. Marklin: drie rail wisselstroom - systeem, 16 Volt. Serieproduktie in HO sinds 1935. Middenxail onlangs op vernuftige wijze weggewerkt, Zeer groot assortiment en vooral: uitgebreid lokomotievenpark. Fraaie modellen van moderne, stalen goe derenwagons. Introduceerde onlangs bouwpakketten voor eenvoudige wa gons, Rivarosai: twee rail gelijkstroom- systeem, 12 Volt. Exclusief Italiaans merk, duurder dan de vorengenoem de, Modellen (van Italiaanse en Amerikaanse treinen) hijzonder mooi gedetailleerd. Evenals Fleischmann pas na de oorlog begonnen, heeft dit Wim van Hoorn uit de Reseda straat in Rotterdam heejt een baan op een blad, zo groot als dat van de tafel: 160 bij 140 cen timeter. Als je iji zo'n beperkte ruimte op TT-schaal aan hst werk gaat, kun je wat doen. De verhoudingen zijn nog wel niet allemaal model, maar dat komt wel, zegt Jan. Zo lang is hij ook nog niet bezig. Een ding heeft hij mee: zijn moeder, die er óók plezier in heeft.... bedrijf in korte tijd een omvangrijk HO-assortiment opgebouwd. Trix: drie rail gelijkstroomsysteem, 12 Volt. In HO sinds 1935. Midden- rail (niet gecamoufleerd) maakt het mogelijk twee Iokomotieven gelijk tijdig op hetzelfde spoor te laten rij den. Op de „echte" rails kunnen ver schillende spanningen worden gezet; de middenrail fungeert als ge meenschappelijke min-lelder. TT (13 mm), Rokal: twee rail gelijkstroom systeem, 12 Volt, Dwerg-spoorweg bedrijf met interessante mogelijk heden voor de zeer klein behuisden. (Van een onzer verslaggevers) U zoudt wel willen, maar u heejt zo weinig ruimte thuis dat zelfs het HO-formaat u geen mogelijkheden biedt? Wel, wanhoop niet. Want de ont wikkeling naar kleiner, kleiner en nóg kleiner heeft bij de 16,5 mm spoorbreedte niet stilge staan. Sinds enkele jaren is er namelijk ook het TT-formaat. „Table Top" oftewel tafelblad. Schaal 1:120, spoorwijdte 12 mm. Grappig spul, dat in Duits land door de Rokal-fabrieken wordt gemaakt. Het betreft hier een 12 volts twee-rail ge lijkstroomsysteem. De detaille ring blijkt op zo kleine schaal nauwelijks voor die van het HO-formaat onder te doen, ge zien vooral de fraaie locomo tieven, die het echt niet zon der de Heusinger schuifbewe- ging behoeven te stellen TT ls in het algemeen niet duurder dan HO. De mogelijk heden van het formaat wor den wel met deze cijfers het duidelijkst geïllustreerd: de kleinste cirkel heeft een door snee van 57 centimeter, en bet is mogelijk ln een ruimte van zestig bij 25 centimeter eeti rangeeremplacement met zes sporen te leggen. Dit minuscule materiaal vei - eist een dito-scenery. En dn: betekent: veel zelf doen. Roka' ls uiteraard nog een buiten beentje en in de bouwdozen- industrie nog niet geheel „ge ïntegreerd". De fabriek heeft overigens zelf 'n klein assorti ment stations, huizen en lood sen. j Fleischmann in slechts enkele ja ren tijds een van de allergrootste treinleveranciers geworden heeft zijn enorme groei ongetwijfeld aan zijn twee-rail (model!) gelijkstroom systeem te danken. Marklin, die deze geheel nieuwe concurrent het hoofö had te bieden, antwoordde door zijn derde rail op vernuftige wijze te camoufleren. De strijd is nu veel meer toegespitst op de vraag:, gelijkstroom (Fleischman, Rivarossi, Trix, Rokal en nog ver scheidene anderen) óf wisselstroom (Marklin) Gelijkstroom geeft de voordelen van molelgetrouwe rails en een zeer soepele, schokloze tractie (bij het rangeren van belang); maar bij wat grotere emplacementen zijn de scha kelingen van het wisselstroomsy steem wat minder ingewikkeld. Heeft nu de detaillering wel de grens van. het volmaakte bereikt, óf mag men in de toekomst nog fraaiere modellen verwachten? „Stellig,zeg gen de mensen van Marklin. „Het gieten met plastic zal nóg fijnere coutouren mogelijk maken. De litho grafie op metaal door gebruik te ma ken van de fotografie belooft veel." En er is meer. Want ook technisch zullen in de toekomst zonder twijfel nieuwe mogelijkheden ontstaan door toepassing van moderne electronics. Maarin hoeverre die mogelijk heden gemeengoed zullen worden dan wel een bijzondere attractie zullen zijn voor een kleine kring van zeer goed ingewijden wie zal het voor spellen? Een grote koloniale ten toonstelling in Parijs, om streeks 1927: de Nederlandse inzending, waarbij een enorme maquette van het eiland Java, trekt grote belangstelling. Het 'wonderlijke is, dat over de vulkanische Javaanse bodem een (elektrische) trein rijdt, een stuk kleiner dan alle tot dan toe bekende formaten. Veel kleiner ook dan het „ge ringe" spoor O. Het publiek kijkt zich de ogen uit. Die trein was door Marklin op verlangen van de Neder landse inzenders speciaal ge maakt. „Het moet kleiner, veel kleiner", had het Koloniaal Instituut ln Amsterdam ge zegd. „En het geval moet voor de duur van de tentoonstelling I uiteraard onberispelijk func- f tioneren Dc Marklin-mensen krabden zich eens achter het oor, maar accepteerden de opdracht. Zij leverden een trein, die in onze dagen een primitieve indruk zou maken, maar die toch In die jaren opzien baarde. In de lokomotief was een motor ge bouwd uit een machine voor spoor O, Het ding puilde er aan alle kanten uit. Niettemin: het koloniale, Amsterdamse formaat had in druk gemaakt; Onder de vele nieuwe jeugdboeken ::Pe wonderen van de plantenwe reld" een opvallende verschijning. Dit Franse platenboek, dank zij de uitgeverij Helmond nu ook met Ne derlandse tekst verkrijgbaar, heejt een wel heel groot formaat en zijn geplasticeerde vierkleurenband met de forse rode roos en de dikke gele appel doet bijna opzichtig aan. Als blikvanger is zo'n band ln elk geval doelmatig. De vele kleurenpla ten van Romain Simon geven te ken nen, dat de tekenaar rekening heeft gehouden met de voorkeur van de Er zijn maar weinig modelbaan- bezitters, die op hun emplace menten geen echte old timer'' hebben staan. Dat oude materi aal levert niet alleen een grappi ge aanblik, het heeft ook een praktisch voordeel. Want al die oude wagentjes zijn kort. Zij ma ken het mogelijk een volwassen trein samen te stellen, zonder dat dit een al te groot stuk van de baan kost. jeugd voor levendige en frisse kleu ren en duidelijke, min of meer ro mantische voorstellingen. We willen hiermee vooral niet beweren, dat vol wassenen deze feestelijke prenten niet zullen waarderen. De meeste zijn bijzonder fraai. Het hoofdmotief van het boek is namelijk het gebruik, dat de mens in de loop der eeuwen van bloem, boom en plant heeft gemaakt. Daarbij wordt toch ook veel ver teld over allerlei verschijnselen in de plantenwereld die niet direct van praktische betekenis voor de mensen zijn. Marcelle Vérlté vertelt vlot en boeiend en zij kent veel merkwaar dige' feiten en aardige botanische anekdoten. De vertaalster, J. Meij- knechi-Grossow, heeft haar taak ruim opgevat. Het is meer een voor Nederlandse lezers bestemde bewer king dan een letterlijke vertaling ge worden. Het boek lijkt ons ln het bijzonder geschikt voor kinderen van twaalf tot zestien jaar. Het kost ƒ12,50. Zowel dS tekenaar als Marcelle Vérité, de tekstschstifster, hebben zich veelal toegelegd op onderwer pen die plantaardig èn menselijk zijn. frtJUM/t Biet duur fe AJP^bcusJnHnJuf Pa is een De Heusinger schuijbeweging in een schaal van 1 op 120. Maar niet alleen daarom is deze 2-C-l lok van Rokal een bijzonder aar dige prestatie. De detaillering van dit twintig centimeter lange en iets meer dan vier centimeter hoge model is heel fraai. De prijs vereist wel spaarzin: deze ma chine voor 12 mm spoor kost 72,25.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2