VERBITTERDE HOFSTRA Je Victoria. -J Mr. Burger in Den Haag: BALANS VAN 14 JAAR SOCIALISTISCH MEERE6EIEN Nieuw I Felle kritiek op directeuren zuivelfabrieken Leverbotziekte bedreigt wild De Gaulle beslist morgen over kandidaatsstelling eenkomstlg hun positie ln Het «aïSSKTSKr" Kfife SS S£.Vh HET VRIJE VOLK VRIJDAG 12 DECEMBER 1958 PAGINA 3 Onbestuurbaar Ordedebat- Welke consequenties? Doe» het - beter met een uitrusting I #1» j Hoe kan dat? Venijnig Onrechtvaardigheid Loonsverhoging Zij die het laatst door de beste dingsbeperking werden getroffen de meest-draagkrachtigen gaan het eerst van de economische opleving profiteren. Tegemoet zal moeten wor den gekomen aan de minst-draag- krachtigen zodra de ruimte in de economie dit toelaat. Wij forceren niets Probéér het nog Voor 1960 anders Geen droefenis 'Het spijt mij* Zojuist bekroond met „Eurostar", de hoogste onderscheiding op de Jtttemationak Verpakking»- tentoonstellingte Parijs VICROKANT Zelfstandig oordeel nubeduidend parlement. VERWONDERLIJK ONMOGELIJK Regering stok tussen de benen werpen lijkt wel taak van kamers (Van onze parlementsredactle) 'Het lijkt wel, of het een taak van de Staten-Generaal is de regering telkens een stok tussen de benen te gooien. Maar als het zo gaat, komt er een ogenblik, dat een regering of een regeerder tegen een dergelijk voorstel NEE moet zeggen. Dat geldt ook voor een zaak, die door het volk niet zo gemak kelijk wordt begrepen. Bij aanvaarding van het amendement-Lucas zou ik de ver antwoordelijkheid voor het beleid niet meer kunnen dragen. Bij een dergelijke aanvaarding zal ik mijn consequenties hieruit trekken.' Dit waren de beslissende woorden die minister Hofstra donderdag middag om even over balt drie in het kamerdebat sprak. Het lot van het kabinet wa* beslist, omdat de confessionele partijen ken nelijk voor geen redelijke argumen tatie vatbaar waren. De minister had er in het begin van rijn rede aan herinnerd, dat ver lenging van de belastingverhogingen met twee jaar beslist nodig was. De begrotingsvooruitziehten voor het jaar 1950 zijn namelijk niet zo danig, dat wij deze belastingopbrengst voor I960 kunnen missen, so ver klaarde hij. Bij verlenging voor slechts één jaar zullen hopeloze moeilijkheden ont staan voor het opstellen van de be groting I960. Een systeem van tijdelijke belas tingverhoging is op zich zelf al ver keerd, aldus de minister, maar be perking van de verlengingstermijn tot één jaar is uit een oogpunt van een verantwoord financieel beleid helemaal onmogelijk. De motie-Romme biedt geen soe laas. Daarin wordt nl. gezegd, dat een tijdig overleg noodzakelijk is. Deze uitdrukking is nogal vaag. In april weten we nog nauwelijks meer dan we nu weten. Dan zullen we waarschijnlijk het advies van de SER nog niet hebben ontvangen. Dan moet de regering de begroting voor 1960 voorbereiden zonder stnur en zonder richtlijn. Ook een beslissing bij voorbeeld in Juli of augustus is nauwelijks verant woord, omdat dan reeds een paar weken later de begroting moet komen. Bitter werd de minister toen hij citeerde wat de heer Lucas (k.v.p.) dinsdagavond in de kamer heeft ge zegd; 'Wat de verlaging van de over heidsuitgaven betreft, hoor ik wel veel mooie woorden, maar zie ik geen mooie daden.' Deze uitlating is volstrekt onge rechtvaardigd. Zo ontstaat een voort durend gevecht tussen Staten-Gene raal en regering. Als kamer en rege ring zo scherp tegenover elkaar komen te staan, ontbreekt de basis van vertrouwen. Maar de situatie wordt helemaal ernstig, zo vervolgde minister Hof- stra, als een grote meerderheid zich achter een dergelijk negatief stand punt zou stellen. Dan verzeilen Wij in een situatie waarin het land door interne tegen stellingen niet meer bestuurbaar is. Aan de rede van minister Hofstra was een ordedebat van meer dan een uur voorafgegaan. Het was even over een, toen voor zitter Kortenhorst donderdagmiddag de beslissende vergadering opende. De tribunes puilden uit; de kamer was propvol. Ook de loges waren alle bezet met meelevende, waar onder de echtgenote van minister Hofstra en verscheidene diplomaten. Het ordedebat ging over de vraag, of éérst de motie-Romnse, (waarin uitgaande van een termijn van één jaar tydig overleg over eventuele ver lenging werd gevraagd) in bespre king en in stemming moest komen dan wel of dat moest gebeuren aan het eind van de artikelsgewijze be handeling van Hofstra's wetsontwer pen. De kamer besloot ten slotte (met 87tegen 55 stemmen) motie en amendementen op de artikelen tege lijk te behandelen, maar de motie eerst in stemming te nemen. Daarna ging de artikelsgewijze be handeling vrij vlot. Ook de bevoegdheid voor de minis ter van Financiën, om in overleg met zijn collega van Économische Zaken de investeringsaftrek en de vervroeg- Advertentie i-M. Uniek fterk door 1/2 pk m«h>n Uniek veilig door dwbbof* Er xl|n m«»f do* - 20StJf>aP*w*r CubmsiUr mifltH—m. 98.50 VM tol lui Woll a«cl,lc toot LM. Po,O»., 290. Zood mt vrgkjlj.ooc) «ttuwigo bMKa««> ow oVoiOpa— de afschrijvingen te schorsen als de conjunctuur zal nodig maakt, werd verleend. De heer Lueas trok een amende ment dat deze delegatie wilde belet ten in. Ook andere amendementen werden ingetrokken, zodat de kamer eindelijk aan het hoofdpunt kon be ginnen. Nadat minister Hofstra gesproken had (zie boven), kreeg eerst de com munist De Groot het woord en daarna prof. Oud. -De kamer moet nu ook weten, wat precies de consequenties zijn van de verklaring van minister Hofstra. En welk standpunt nemen de andere mi nisters in? Prof. Romme (k.v.p.) verklaarde vervolgens blij te zijn dat mr. Bur ger voor een heropening van het de bat had gezorgd. In de eerste plaats had de minister daardoor nogmaals zijn waardering kunnen uiten voor de poging om met de motie de rege ring tegemoet te komen. Daarmede, aldus prof. Romme, heeft hij zich gedistantieerd van Het Vrije Volk, dat zijn lezers heeft diets gemaakt, dat de KVF de zaken scherp zou hebben gesteld. Maar voorts had prof. Romme ook nog eens kunnen horen van de be windsman dat een afweging van inkomsten en uitgaven niet kan plaats hebben ais men niet weet over welke middelen men zal beschikken. Daarom informeerde hij hoe minis ter Hofstra het dan heeft weten klaar te spelen om de begroting voor 1959 op te stellen hoewel, aldus prof. Romme. we vanmiddag pas beslissen over de middelen voor 1959. Prof. Romme zei, dat de consequen ties die minister Hofstra aan de motie heeft verbonden, hem leed deden. Hü kon het standpunt van de bewinds man niet bewonderen: voor 1959 had hij immers volledig zijn zin gekregen en voor 1960 de toezegging, dat de zaak tijdig opnieuw zal worden be handeld. De heer Romme eindigde rijn be toog nogal venijnig. Do bewindsman, zei hij, laat het nu aan anderen over om over 1959 de boel in orde te ma ken. 'Hij Iaat de boel achter op een wijze die weinig fraai kan worden genoemd.' Toen kwam mr. Burger (arb.). Hij wees erop, dat het een misver stand is, te menen dat het gaat om: één of twee jaar. "Ik ben zowel tegen een verlenging van de belastingverhogingen met één als met twee jaar. omdat ik bezwaar heb tegen een dergelijke tijdelijke wetgeving. Die tijdelijkheid geldt na melijk niet voor de lasten die op de minst-dr&agkrachtigea worden gelegd maar wel voor de lasten voor de meest-draagkrachtigen. Voorts wees' mr. Burger erop, dat het een misverstand is, te menen dat hij op de Fakkeldragersdag van de PvdA dreigementen zou hebben geuit. Hijzette met nadruk uiteen, dat socialisten alleen op grondslag van een program aan het kabinet kunnen deelnemen Alleen zo kunnen zij als minderheid in de kamer bereiken, dat voor hen essentiële doeleinden wor den verwezenlijkt. Maar de andere partijen hebben zich (om. bij de behandeling van de wet vervreemding landbouw gronden) niets aangetrokken van. het regeringsprogram. Daarmee verviel de grondslag waar op de ministers van de PvdA in het kabinet zitting hadden. Moest nu het kabinet aftreden? De verklaring op de Fakkelora- gersdag had geen andere betekenis dan het kabinet te laten voortbe staan. Wij hebben daar gezegd: Ministers, blijft in het kabinet op die en die grondslagen. De reactie in het land op de ver klaring was zeer gematigd, aldus mr. Burger. Ik heb gepoogd een grondslag te leggen Toor de voortzetting van het kabinetsbeleid. Het woord «woordbreuk' heb ik niet gebruikt. Hier, aldus mr. Burger, is meer aan de orde aan alleen een kwestie van één of twee Jaar. De minder-draag- kxaebtigen mogen niet de dupe wor den van de financiële politiek. Mr. Burger vroeg zich af, hoe het evenwicht voor de minder-draag- kraebtigen terug te winnen zou zijn. Daarvoor, zei bil, zijn allerlei maat regelen mogelijk, maar afdoende Is alleen een loonsverhoging van onge veer 5 percent. Zodra er ruimte is in de conjunctuur zal dat moeten ge beuren. Als hat waar is, betoogde heer Burger, wat prof. Romme be weert, nl. dat uit z£jn motie een ver trouwen in de regering zou blijken, zou men dan niet kunnen zeggen: la ten. wij de belastingverhogingen voor twee jaar verlengen. Dan zouden wij deze verhogingen bij algemene maatregel van fee stuur ongedaan kunnen maken als blijkt, dat wi) voor de grote massa ook iets kunnen doen. Nadrukkelijk vroeg de heer Burger aan de kamermeerderheid of zij toch da zaak zou forceren en een crisis zou uitlokken als de regering het woord 'onaanvaardbaar* laat horen, Daarna werd de vergadering ge schorst. De fractieleider van de AR, dr. Bruins Slot nauwelijks hersteld van 'jen ziekte mengde zich na de theepauze voor het eerst tn het debat. Hij wees er op, dat hij een binding van zijn fractie aan het regerings- program steeds van de hand had ge wezen. Moreel zit ex hoegenaamd niets verkeerd in dat de ARP en de andere fracties zich van het rege ringsprogram distantiëren. Mr. Burger, aldus dr. Bruins Slot, zegt nu wel dat hij het woord 'woordbreuk' niet heeft gebruikt, maar volgens Het Vrije Volk van 1 november heeft hij het wél gezegd in de kadervergadering te Amster dam. Dr. Bruins Slot. vond dat "het hele verhaal van mr. Burger over de min der draagkrachtige nergens op be rustte.' Het gaat hier niet om een tegenstelling tussen rijken'en armen. Overigens, zo vervolgde dr. Bruins Slot zijn rede, wij forceren geen cri sis, want we accepteren deze voor stellen voor 1959 en willen ze ook voor 1960 overwegen op het moment dat we er de wenselijkheid van kun nen overzien. Dr. Tilanus (c.h.) vroeg: moet dat nu zo? Is de kwestie van verlenging met één of twee jaar zo belangrijk dat de minister van Financiën zijn verantwoordelijkheid niet langer kan dragen? Er is. zo vervolgde de heer Tilanus, niets gebleken van wantrouwen of van gebrek aan vertrouwen in 's mi nisters beleid. Hem worden geen uit gaven opgedrongen en geert middelen onthouden. De uitlatingen van de heer Lucas over de staatsuitgaven vond de heet Tilanus echter niet erg gelukkig. Men mag ze echter andere partijen niet aanrekenen. De heer Tilanus drong er bij de minister op aan, zich alsnog neer te leggen bij een verlenging van één jaar. Als de meerderheid van de ka mer één jaar wil. zou een democra tische bewindsman daar tegen niet mogen ingaan. Tenslotte drong blj er bij de mi nister op aan alsnog een uitweg te zoeken. Als redelijke mensen ont de tafel gaan zitten moet men er toch uit kunnen komen? Over de motie en over de artikelen zou, volgens de heer Tilanus, voorlo pig dan ook maar niet moeten wor den gestemd, opdat d« regering in overleg met de commissie van voor bereiding van de voorstellen alsnog een uitweg zou kunnen vinden. Na de kamer kwam vervolgens mi nister Hofstra weer aan het woord, die allereerst prof. Romme van re pliek diende. Juist de gang van zaken met de begroting voor 1959 -heeft me de over tuiging geschonken dat we het met de begroting voor I960 anders zullen moeten doen, zei hij. Prof. Romme zet de zaak echter volkomen op zijn kop als hij zegt dat ik de boei nu zo maar achter laat, zo vervolgde minister Hofstra. Iedereen vraagt een daadkrachtige regering, maar dan moet men het de regering ook toestaan zélf te bepalen wat ti) daarvoor nodig heeft. Welnu, ik meen deze voorstellen nodig te hebben voor mijn financiële beleid in 1960. Als ik voor dat beleid geen redelijke basis krijg, kan ilf de verantwoordelijkheid niet langer dra gen. Minister-president dr.Drees ant woordde hierna op de van. hem be kende sobere wijze de vragen, die prof. Oud had gesteld. Het kabinet is eenstemmig van. me ning, dat verlenging van de belas- tingontwerpen uitermate wenselijk is, opdat althans op dit punt een vaste financiële grondslag wordt gelegd voor deze kabinetsperiode. Het is echter niet eenstemmig over de vraag of deze zaak waard is om er de por tefeuillekwestie voor te stellen. Het gaat hier echter niet alleen om de minister van Financiën, zo ver volgde dr. Drees. Uiteraard zullen zijn socialistische collega's bij zijn heengaan niet aanblijven en dat raakt het hele kabinet Prof. Oud kwam vervolgens ver klaren dat zijn fractie altijd loyaal oppositie had willen voeren, hoewel zij geen sympathie koesterde voor bet kabinet. Het heengaan van dit kabi net zullen wij niet betreuren, iel hij. Toch scheen prof. Oud rich nog wel ergens ongerust over te maken: hij had althans met zorg vernomen, dat dr. Drees had verklaard geen Neder landse MacDonald te willen zijn. Dat betekent dus, zo meende de liberale fractieleider te mogen concluderen, dat de socialistische ministers hun partijbelang laten prevaleren boven het nationale belang. Spoedige verkiezingen zijn noodza kelijk, zo besloot prof. Oud. Daarom leek hét hem de beste oplossing, dat de romp van' hét huidige kabinet zon der socialisten aanblijft en pas na de verkiezingen zijn. portefeuilles ter be schikking stelt. Daarna kwam prof. Romme de kamer nog weer eens verzekeren, dat hij met zijn motie bepaald geen on gunstige bedoelingen had jegens de minder draagkrachtigen en dat het volk in al zijn geledingen profijt sou trekken van het vervallen van de be lastingverhogingen. De suggestie van mr. Burger om de Advertentie /.Af. 60 et par pak Hartige bfacttitjes foot fcsrtfge hapje» au om m te minister van Financiën te machtigen naar eigen inzicht een verhoging van. twee jaar terug te brengen tot één jaar. wees prof. Romme af. Opnieuw liet hij voorts weten, dat het hen» zo speet, dat de minister van Financiën, vier andere ministers, waaronder de minister-president in zijn val meesleepte'. Onomwonden verklaarde mr. Bur ger hierna, waarom hij steeds heeft getracht het woord 'woordbreuk' te vermijden, 'Omdat ik weet,' zo voeg de, hij zijn gehoor ter rechterzijde toe. 'dat voor zó'n kronkelachtige wijze van denken over regeringspro gramma's gewoon is. Maar als ik zo handelde, zou ik het gevoel hebben woordbreuk te plegen.' Nadat dr. BruinsSlot nog eens had betoogd dat de antirevolutio nairen geen woordbreuk hadden ge pleegd. diende dr. Drees nogmaals prof. Oud van antwoord. Nu ik. sinds 1945 minister ben, zou men toch kunnen weten dat ik prijs stel op ëen zelfstandig oordeel van de regering, zei hij. Ik zou echter mijn eigen persoonlijke betekenis en onmisbaarheid wel sterk overschatten als ik tegen de wensen van de PvdA in het kabinet zou blijven zitten. Motie en amendement kwamen daarna achtereenvolgens in stem ming en werden beide met 88 tegen 55 stemmen aangenomen. Onmiddellijk hierna het was tien voor zes geworden verkreeg minister Hofstra het woord. Met een verwijzing naar de uitslag van de stemming verzocht hij de voor zitter de behandeling van de wets ontwerpen verder te willen opschor ten. Een verzoek waaraan uiteraard werd voldaan. Advertentie TM. PARIJS (Ai-) Morgen zal premie! de Gaulle officieel beslissen of hit rich kandidaat stelt voor het presi dentschap van Frankrijk. Het kies college, bestaande uit 70.000 parle mentsleden, burgemeesters, prefecten en andere functionarissen, heeft zich reeds vóór de Gaulles kandidatuur uitgesproken. Dit collcye moet uitein delijk de president kiezen. No-lron overhemden... van avond wassen, morgenvroeg onberispelijk zittend aantrek ken.. geld en tijdbesparend... gemaakt van de beste poplins... en de boord naar de laatste Italiaanse mode, dat ook na het wassen onberispelijk blijft... dat zijn de Valentino No-lron overhemden, die normaal voor 12.75 verkocht worden. Maar omdat een exportorder van deze overhemden in de meest gevraagde kleur wit te laat gereed kwam voor tijdige levering, koopt U nu al deze Valentino No-lron over hemden, smetteloos wit, voor nog géén zeven gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze Valen tino No-lron overhemden, In de maten 37 t/m 43, van 12.75 voor j (Van een onzer verslaggevers) De secretaris van do Vakgroep Zuivelbewerker» van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsblind, de heer S. van der Ploeg, heeft gis teren ln een vergadering van die vakgroep te Utrecht ernstige kritiek geleverd op de Koninklijke Neder landse Zutvelbond, FNZ. 'Ik krijg steeds meer de overtuiging dat er iets fout zit,' zei de heer Van der Ploeg.. 'Tientallen directeuren var. zuivelfabrieken, die bij de FNZ zijn aangesloten, weten nu nog niet: dat er een pensioenregeling tot stand is gekomen. Men knaagt aan de wortels van de c.a.o. De FNZ lijdt aan een ouder wetse vorm van organisatie.' Het bleek uit het betoog van do heer Van der Ploeg, dat talrijke werkgeversleden van de FNZ nietf worden ingelicht door hun bestuur: over zaken, die zijn afgesproken met vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties. Kritiek was er ook op de FNZ,' om dat deze werkgeversorganisatie waar in de coöperatieve zuivelfabrieken verenigd zijn, geen partij wil zijn bij de onlangs tot stand gekomen c.a.o, voor het administratieve personeel in de zuivelbedrijven, een c.a.o. die voor arbeiders in de gemeenteklasse twee, drie en vier loonsverhogingen van één tot 15 pet. inhoudt. Binnen afzienbare tijd zal er bij de hoofdstad van Ethiopië, Addis Abeba, een nieuw vliegveld van zes miljoen dollar worden aangelegd. De Ethiopische luchtvaartmaatschappij zal per 1 januari lid worden van de IATA, (Van een onzer verslaggevers) De leverbotziekte onder de hazen- en konijnen in verschillende Noord- twentse jachtgebieden neemt veront rustende vormen aan. De sterfte on der dit kleinwild doet zich in hoofd zaak voor op moerassige terreinen, die ware besmettingshaarden blijken te zijn. Een slechts enkele millimeters lang aaltje, dat in de lever der besmette dieren parasiteert, veroorzaakt weke lijks de dood van talrijke hazen en konijnen. Ter bestrijding van de leverbot ziekte zijn sommige jagers ertoe overgegaan, de ergste besmettings haarden, zoals slootkanten en bena- greppels, met zout te bestrooien. De eitjes worden daardoor vernietigd. Advertentie I.M. PvdA kor wel eens in regering ontbreken (Van onze parlementsredactle) •Het komt mij boogst onwaarschijnlijk voor, dat er uit de huidige situatie nog iets gecreëerd wordt, waaraan wij ons kun nen binden. Het is immers gebleken, dat wij met andere groe peringen geen afspraken kunnen maken, omdat het systeem voor dergelijke afspraken is aangetast. Ik moet er dus ernstig rekening mee houden, dat de Partij van de Arbeid wel eens voor geruime tijd uit de regering zon kunnen zijn, alleen als gevolg van het ontbreken van mogelijkheden voor afspraken.' Dit heeft de voorzitter van de socialistische Tweede-Kamerfractie, mr. J, A. W. Burger, gisteravond voor een werkersyergadering van de Haagse federatie van de Partij van de Arbeid verklaard. Ik mag van deze 88 leden eisen en verlangen, zo zei hij met nadruk, dat zij nu zelf voor een kabinet zorgen. Als zij dat niet kunnen, is het wel hoogst onverantwoordelijk van hen geweest om het huidige kabinet naar huis te sturen. Als er een kameront binding zou moeten volgen, dan heeft die kamermeerderheid haar prestige te grabbel gegooid. Hij wees erop, dat prof. Romme reeds enige weken geleden had ge schermd met de mogelijkheid van een kamerontbinding. Dat klonk min of meer als een dreigement. Onder de huidige omstandigheden sou ik nog wel eens verkiezingen -villen hebben, aldus mr. Burger. Hij Het echter duidelijk blijken, dat hij het wel erg triest zou vinden, als de meerderheid van 88 leden van de Tweede Kamer, die de regering naar huis heeft gestuurd, niet in staat zou zijn can zelf een kabinet te vormen. Mede als gevolg van de politiek van minister Hofstra, aldus de heer Bur ger, zijn wij de moeilijkheden waar- (Van onze parlemeatsredactour) Bijna twintig jaar lang, stads 1939, hebben socialisten zitting gehad in het kabinet. Na de bevrijding hebben ze zelfs een groot aandeel ge had in 's lands bestuur, over- dubbele socialistische leiding: vwo Schermerhom «n Drees. Die mannen van het eerste uur onder wie de besten der socialistische beweging, hebben het leven in Neder land weer op gang gebracht. Zij heb ben ook het parlementaire leven als goede democraten in ere hersteld. Zij hebben gezorgd voor eten en drin- rijn opvolgers, prof. Van Oven en prof. Samkalden met grote energie bevorderd. Maar de tegenzin tegen het werk van de socialisten groeide. Toen da verkiezingen van 1952 een winst voor de PvdA opleverden die 'een heeft niet geaarzeld, de maatregelen te nemen die noodzakelijk werden geacht. De PvdA heeft niet ge schroomd de verantwoordelijkheid op zich te nemen die door de omstan digheden werd geboden. Haar houding het moet gezegd worden op gevaar af van zelfverhef fing te worden beschuldigd stak tojr werk en woning. Gebrekkig gggg» ^dverschmvmg^^g^ af bij die van de andere par- Dr. Willem Drees heeft stad» de bevrijding het ministerschap be kleed. Het werd langzamerhand wel haast traditie dat hij, de socialis tische voorman, als minister-presi dent optrad. De gebeurtenissen van thans zullen, tot gevolg hebben, dat er een einde is gekomen aan de socialistische deelneming aan de regering. Althans voorlopig. De Partij van de Arbeid schuwt de verantwoordelijkheid niet. PvdA niet dan onder de grootst mo gelijke tegenstand te geven waarop Daarna volgde een periode vol bet vertrouwen der kiezers haar moeilijkheden. Het probleem Ia- aanspraak deed maken, donesië moest worden opgelost, de boon de stembus van 1956 een geest van eensgezindheid en van de bereidheid de armoede eerlijk te verdelen, verslapte naarmate er in plaats van armoede ook weer iets beters viel te verdelen. Desondanks bleven de socialisten getrouw aan hun beginselen. Uit die tijd dateert de Noodwet zelfde grote winst van vier zetels voor de PvdA bracht, was de kabi netsformatie nog moeilijker en nog tijdrovender. Men wenste de PvdA zelfs niet te laten behouden wat zij had, men wilde haar geheel uit de regering dringen. De. formatie is tenslotte 'toch ge slaagd. De PvdA kreeg wat zij wenste en over een regeringspro- Ouderdomsvoorziening, waaraan de Dit is daarom het ogenblik, een naam van dr. Drees onverbrekelijk ^im was althans^ta i^nrektasen korte balans op te maken van de verbonden zal blijven. De eveneens fmrtievoorritter? o^reenrtfm resultaten van de kabinetten, waar- tot de PvdA behorende minister mfmr overeenstem aan vertegenwoordigers der socialis- suurhoff bracht de Algemene tig S„„; tische partij hebben deelgenomen. Ouderdomswet in het Staatsblad. De lange duur der kabinetsforma tie is schadelijk geweest voor het '",T v,"riofrHI *nr d» om J» scimaeuju. geweest, vooi nev Wij beperken daarbij vOt de wetgeving is verbeterd, land. Aan de overbestedingen, the periode sinds de bevrijding. Die van een verdere uitbouw ervan (we den- een nationale ramp dreigden te De PvdA heeft ook verder zich loyaal aan de formatieafspraken ge houden. Zij heeft een huurverhoging geaccepteerd die haar in de vorm waarin ze werd gebracht, zeker niet welgevallig was. Maar zij wenste het woord van de fractievoorzitter ge stand te doen. Zodoende is er in de afgelopen twee jaar zeker nog heel veel goed werk verricht. De overbestedingen zijn tot staan gebracht, de werkge legenheid ontwikkelt zich in de goe de richting, het financiële beleid van minister Hofstra heeft vruchten af geworpen. De Deltawet kwam tot stand, de herziening van de onder- wijswetgeving is aanhangig gemaakt bij d« Tweede Kamer. 1939—1945 slaan wij, omdat de rege ken aaa de we(juwen &n wezen en wordeïïr'kon veel "beslaat ~éen~ einde fJet sinds 1956 opgetreden kabïnet- nng toen grotendeels L-cnaen afln de jnvaliden) staat op bet worden gemaakt. Het is niet te Drees. eens zelfs aangeduid als heeft gewerkt, over. Ook omdat wij dan geen aandacht behoeven te schenken aan het eigenaardige op treden van prof. Gerbrandy, die hei. in het voorjaar van 1945, vlak voor de bevrijding van het westen van ons land. plotseling wel zonder so cialisten meende te kunnen doen. De ploeg van de zomer van 1945, van puinruimers en bouwers, van aan de invaliden) staat op punt van verwezenlijking. De wel vaart Is toegenomen, aan de wer kers in de landbouw is een gelijk waardige plaats bezorgd in de volks huishouding. de ministers van Justi tie hebben de wetgeving gemoderni seerd. Wij noemen ia het bijzonder de herziening van het Burgerlijk Wet- worden gemaakt. Het is niet te boud gesproken als wordt gezegd, dat ingrijpen op een vroeger tijd stip de gevolgen der bestedingsbe perking minder pijnlijk had kunnen doen rijn. herstel en vernieuwing, stond onder boek, door wjjlen mr. Oemkmr e» extra-parlementair noodkabinet, heeft ondanks de sombere voorspellingen niet slecht geboerd. De socialisten hebben er naar beste weten en kunnen aan meegewerkt. Ze zouden bereid zijn gebleven bot verdere steun, indien door de an- rv: regering onder leiding van dr. dere fracties een even loyale houding «-'Dree# en met medewerking van was aangenomen. De meerderheid de andere socialistische ministère heeft dat echter niet gedaan. in ons land verkeerde, zodanig te boven gekomen, dat de kamermeer derheid het nu zonder hem denkt te kunnen stellen en nu een tijdje gaat freewheelen, om daarna misschien weer een beroep op de Partij van de Arbeid te doen. Thans heeft de kamermeerder heid dus geen behoefte meer aan socialisten in het kabinet, dank zij de gunstige conjunctuur, die mede als gevolg van ook door ons geno men maatregelen is verbeterd, al dus de fractievoorzitter. Vooral als gevolg van overmaat aan investeringen zijn wij ia economische moeilijkheden geraakt. Want evenals nu stond in het recente verleden een vaste kamermeerderheid steeds op de bres voor de belangen van de gro te ondernemers. De gevolgen daar van bleven niet uit: geen kapitaal voor de woningbouw en een stijging van rente en huren. De heer Burger bracht in herin nering, dat de fractievoorzitters bij de laatste kabinetsformatie hun geest verwanten hebben geadviseerd op grond van het program in het kabi net zitting te nemen. 'Ik ben geneigd te zeggen," aldus de heer Burger, 'dat elk normaal mens denkt, dat men dan een bepaalde grondslag heeft gekregen, waarop men kan bouwen. Dan is het voor mij echter we! ver wonderlijk, als diezelfde fractievoor zitter» later zeggen, dat zij vrij zijn, dat zij zich niet gebonden voelen. Dat Is in het verleden wel meer ge zegd, maar ik heb toen altijd gezien, dat de fractievoorzitters zich deson danks toch hielden aan wat afge sproken was.' In 1954, zo vervolgde de heer Bur ger, werd voor vier jaar een prijsbe- heersing voor de schaarse land bouwgrond Ingevoerd. Toen, in 1956, kwam onze verkiezingsoverwinning. Wij stelden toen alleen, dat de wet op de vervreemding van de land bouwgronden blijvend moest zijn. Daar was geen bezwaar tegen. Maar onder leiding van de KVP en ARP heeft de kamermeerderheid onlangs gedemonstreerd, dat zij vrij stond tegenover de regering, door dit mees precieze punt uit het regertags- program af te wijzen. Daardoor werd de vervulling van onze wensen on mogelijk, aldus mr. Burger. Omdat wij een minderheid vor men. zo betoogde hij, hadden wij er behoefte aan, onze eisen te stellen vóór het kabinet optrad. Wij aan vaardden het regeringsprogram en daarmee ook de eisen van de andere partijen, die zich echter van het program niets aantrokken. Daarmee was ook onze binding aan het pro gram vervallen. Hebben de confessionele partijen daarmee woordbreuk gepleegd? 'Ik heb mij zoveel mogelijk in acht genomen dit woord niet te gebrui ken. Als ik echter zo gehandeld zou hebben als zij. zou ik van mij zelf hebben gezegd, dat ik woordbreuk zou hebben gepleegd, maar voor hen ligt dat anders," zo verklaarde mar. Bnrsrer onder applaus.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2