voor woningwetwoningen In Schiedams bioscopen Titanic Standpunt Engelsman in Waterweg-aangelegenheid bovengemeentelijk orgaan Uit de PvdA Ir. Van den Toorn voorzichtig man 'scampagne CHU begint in raad L Lf Q WILSO I; - s.' \,.r 'Rondvraag als agendapunt' Ernstig gewond bij ziekenhuis SHELL P Oerwoudmeis j e 1; Huurpeïl Predikbeurten J. J. van Woerkom: GELDLENING Artsen op zondag II HET VRIJE VOLK ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 PAGINA 4 i (Van onze raadsverslaggever) De Schiedamse gemeenteraad is gisteravond begonnen met de behandeling van de begroting 1959. Mr. H. B. E n g e 1 s m a n, fractie-voorzitter van de Partij van de Arbeid, opende de alge mene beschouwingen. Evenals vrijwel alle andere sprekers van deze avond gewaagde hij van de korte tijd die verlopen is sinds de vorige begrotingsbehandeling, maar dit weerhield hem niet een gedegen vertoog te houden, waarin hij om te beginnen blijk gaf van optimistische verwachtingen ten aanzien van de ge meentelijke activiteiten en een harde noot kraakte over de samenwerking tussen het college van B. en W, en de raad. Mr. Engelsman wees erop, dat de vertraging in de behande ling van de begroting 1958 destijds door het college mede werd geweten aan de sterk aansprekende bestedings- en investe- ringsbeperkende maatregelen van de rijksoverheid. „Mag ik," zo zei hij, „uit de voorspoedige indiening van deze begroting afleiden, dat ook het college van mening is, dat het dieptepunt van het stringente ingrijpen van hogerhand thans voorbij is en dat de gemeentebesturen, zij het onder het nog steeds scherp wakend oog van de minister van Financiën, weer wat beter uit de voeten kunnen bij het vervullen van hun normale gemeente- lijke taken?" „De activiteiten op het gebied van de woningbouw," zo ging hij verder, „de afwerking van het nieuwe stadspark, de bedrijvigheid op het terrein van de oude ambachtsschool, het zandrijden voor de afrit Vlaardingerdijk, het zijn alle evenzovele symptomen van een weer in opgaande richting verlopende lijn van de investeringsacti viteiten in onze stad." Gymnasium j - o t 0 "i 4- t - i i f e p - FOTO BOVEN: Voor herenmodes Timco (Van onze raadsverslaggèver) Tijdens de algemene beschouwingen is gisteravond in de S ;hiedamse gemeenteraad door verscheidene sprekers de inter communale samenwerking in het Waterweggebied behandeld. De enige echter, die tot een werkelijk concrete uitspraak kwam, was de fractie-voorzitter van de Partij van de Arbeid, mr. H. B. E n g e i s m a n. Zorgvuldig argumenterend stelde hij vast, dat als bestuurslichaam vereist is een bovengemeente- 1 ij k orgaan. - ■..■goéde- HERENKLEDING V/' - 7 (Van onze filmredactie) Hoewel sinds het jaar 1913 de wereld met rampen is verwend, heeft men de ondergang van de „Titanic" nog niet vergeten. Het geheugen van de mensheid bewaart de herinnering aan zulke catastrofen niet in de eerste plaats omdat zij zo groot waren, maar omdat zij in de tijd waarin zij plaatsvonden de schok gaven van het onvoorstelbare. Walter Lord, de schrijver-samensteller van het boek „Nacht der verschrikking", waarnaar de voortreffelijke film is gemaakt die deze week in Passage draait, schrijft waarschijnlijk terecht, dat de ramp van de „Titanic" een eind heeft gemaakt aan een algemeen heersend gevoel van veiligheid en zelfver trouwen. --'W Onduidelijk (Van onze raadsverslaggever) Tijdens de algemene beschouwingen heeft de voorzitter van de CHU-fractie, de heer W. Kok, gisteravond ïn de Schiedamse raad zich laten verleiden tot het kritiseren van het regeringsbeleid op bepaalde punten. Hij trad hiermee in de voetsporen van de CHU-wethouder Th. J. L. van den Berg, die maart ook al zo'n „economisch" vertoog had gehouden. De heer Kok sprak over de „kndmelpolitiek van de regering" waar het 't overschot van dé AOW-premiss betrof en „de bemoeizucht van het rijk dient tot een minimum te worden beperkt bij een nieuwe regeling van de financiële verhouding tussen rijk en gemeente". De bedoeling van deze al dan niet verkapte aanvallen was duidelijk, Kant op een gegeven ogenblik liet hij zich ontglippen: „Het volk zal beseffen bij'de aanstaande verkiezingen dat Een luid gelach klonk dan ook op,concurrentie t.o.v. winkeliers) en ge- toen hy aankondigde, dat hij zich I brek aan gymnastieklokalen. „ten slotte" ook nog zou bezighouden met de gemeentebegroting. En inder daad, na dit propagandaspeechje gaf hij nog enkele „scherts-opmerkin- gen" ten beste over de samenwerking in het Waterweggebied, het gemeen- teiyk apparaat, het onderhoud van straten, de marktgelden (hy stelde een verhoging voor i.vjn. oneeriyke de beste brandstof I voor uw oliehaard! j Woningbouw De heer A. Hoek, fractie-voorzit ter van de AR/SGP, zei in zyn be schouwing dat de woningbouw op bevredigende wyze voortgang had ge vonden. Hfj was echter van mening, dat, nu het contingent voor woning wetwoningen niet hoger dan 500 ligt, de particuliere bouw dient te worden aangemoedigd. Cultureel sactiviteiten nu weer m I van de reeds toegezegde nota's over deze onderwerpen. Een losse opmerking maakte mr. Engelsman naar aanleiding van de op de begroting ingediende lijst van voorgenomen kapitaalinvesteringen. „Op deze lyst komt niet meer voor de bouw van een nieuw gymnasium, zelis niet pro memorie. Dit betekent toch niet, dat aan de plannen voor een nieuw middelbare- scholencomplex aan de Burg. van Haarenlaan, waarbij ook de rijks. h.b,s. en de Middelbare Meisjesschool zijn betrokken en die in een verge vorderde staat van voorbereiding zijn, thans een mindere urgentie wordt toegekend?" Verder wilde hij graag weten, of er sinds de opstelling van de memorie van antwoord nog nieuws was over de bemoeiingen van het college om tot een oplossing te komen voor de in deze tijd van woningschaarste zo hinderlijke situatie van leegstaande woningen aan de Burg. van Haaren laan. ZATERDAG Bloseopen: PASSAGE-THEATER, 2. 4.15. 7 en 0.15 uur: Een nacht om nooit te vergeten. MONOPOLE-THEATER, 3, 5, 7 en 9 u. Liane, het meisje uit het oerwoud. Apotheek: Van Westendorp, Singel 81. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Kunst van nu {de expressionisten). Kunst van toen. Diversen: MUSIS SACRUM, 8 uuri'Ds Dllet-. tant, toneel. 'h'jVvï ZÓNDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2, 4.15. 7 eo 9,15 uur: Een nacht om. nooit t® -vergeten. MONOPOLE-THEATER, 3, 5, 7 en 9 u.: Liane, het meisje uit het oerwoud. Van Westendorp, Singel 81, Apotheek: Ever», Lange Haven 81. Diversen: PASSAGE-THEATER.TO uur: VAHA- bij eenkomst. MAANDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur: Een nacht om nooit te vergoten. MONOFOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.: Liane, het meisje uit het oerwoud. Apotheek: Evers, Lange Haven 81. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Fanfare, zaterdag en zondag, 2, 4,30, 7 en 9.30 uur (a.l.j. Zondagmorgen 11 uur: De prairie verdwijnt (al.). CAPITOL: Meisjes op het slecaie pad, zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (18 j.). CENTRAAL: White Christmas, zater dag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (a.l.). CINEAC (naast De Bijenkorf): Jour- naai van 8 tot 24 uur. CINEAC (in Beursgebouw)Het meisje Rosemarle, zaterdag 9.30, 11,30, 1.30, 3.30, 5.30, 7.30 en 9.30 uur, zondag vanal 1.30 uur (18 Zondagmorgen 11 uur: De verove ring van de Mount Everest (a.l.). COLOSSEUM: De drie musketiers, zaterdag en zondag 2 uur ia.1.). HARMONIE: Razzia op Montmartre, zaterdag 3.30, 7 en 8,15 uur, zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (14 J,). LUMZÉRE: Haven der hartstochten, zaterdag en zondag 2, 4,30, 7 en 9.30 d? uur (18 j.). 0 LUTUSCA: Een vrouw, die weet wat. g ze wil, zaterdag en zondag 2, 4.30, j> 7 en 9.30 uur (18 J.l. .i LUXOR: Vuur boven Azië, zaterdag 2, 7 en 9.30 uur. zondag 2, 4.ó0, 7 en 9.30 uur (14 j.). METRO: Een nacht om nooit te ver geten, zaterdag 3,30. 7- en 9.15 uur, (14 j.l. PRINSES: Het grote spel. zaterdag en zondag 4.30, 7 en 9.30 uur (18 J.). Zondag 2 uur: De avonturen van Dik Trom (a.l.). REX: Arabische nachten, zaterdag én zondag 2, 4.30, 7 en 9,15 uur (14 J.). TH ALIA: Dracula, zaterdag en zon dag, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (18 J.>. 't VENSTER: Les enfants du paradis, zaterdag 1.30 en 8 uur, zondag 1, 4.30 en 8 uur (18 j.). VICTORIA: Verdi. koning der melo dieën, zaterdag en zondag 7 en 9.30 uur (a.l,). Zondag 2 en 4.30 uur. De verlaten wigwam (a.l.)r' Advertentie IAL 01 ROTTERDAMSE SCHOUWBURG ROTTERDAMS TONEEL xaterd. 13 en rond. 14'dec- 8 uur SUIKER Toneeltpe van Hugo Clau» DE NEDERLANDSCHE OPERA maandag 15 december. 8 uur k L A B 0 H M E van Puccini. Angela Vercelli (Scala, Milaan) Eugenia Rattl (Scala/Milaan) ».a. NEDERLANDSE COMEDIE dinsdag 16 december; 8.15 uur DE NAAKTEN KLEDEN van Luigl Pirandello met Han Benti van den Berg, Ellen Vogel, Magda Jannen» e.a I* ROTTERDAMS TONEEL i^i I woensdag 17 december; 8 uur k SPOTGEESTEN Blljipe! van No.i Coward. Minder waarderende woorden liet hij horen, toen de samenwerking tus sen het college en de raad onder de loep werd genomen. Hij somde ver scheidene gebreken op. „Mijn eerste bezwaar geldt vooral het niet ver strekken van cijfers over opvolgende perioden. Ik noem ais voorbeeld die van het verloop der vlottende schuld en die betreffende voor woningbouw beschikbare contingenten, aantallen opgeleverde woningen en stand van het uitvoeringsniveau." Hij beklemtoonde, dat juist voor het houden van algemene beschou wingen het beschikbaar zijn van zulke opvolgende cijferreeksen vaak van groot belang is, omdat daaruit de al gemene trend naar voren kan komen. Zeer ernstig vond mr. Engelsman eveneens, dat bij de behandeling van de voorbereiding van raadsvoorstel len het nogal eens voorkomt, dat niet in alle commissies tijdig tevoren vol doende documentatiemateriaal wordt verstrekt. Hij gaf het college in overweging een reorganisatie in studie te nemen van de interne organisatie van het gemeentelijk bestuursapparaat (voor al wat betreft de coördinatie van de verschillende afdelingen), hetgeen ook ten goede, zou kunnen komen aan een betere samenwerking met en een betere voorlichting aan de raad. In het openbaar Nog belangrijker dan een goede voorlichting by het werk in de commissies oordeelde mi*. Engels man een zo volledig mogelijke voor lichting in het openbaar. „Een goede toelichting bij een raadsvoor stel, een goed voorbereide uitvoe rige nota over een bepaald beleids aspect, het zijn evenzovele voor waarden voor het goed functione ren van de democratie." „Niet alleen," betoogde hü, „bevor dert dit, dat het gesprek in het open baar tussen college en raad op alle van belang zijnde punten, kan ingaan, omdat iedereen erop voorbereid is, maar bovendien kan de voorlichting aan de bevolking vla de pers daar door beter tot zijn recht komen." „Het is juist met het oog hierop, dat onze fractie bij de vorige begro tingsbehandeling heeft aangedron gen op een viertal nota's." Deze be troffen de stadssanering en krotop ruiming, de bejaardenzorg, de sport en een meerjarig overzicht van de gemeentelijke kapitaalbehoeften. De heer Engelsman stelde de vraag, hoe het nu stond met de voorbereiding Ten slotte heeft de heer Engels man een krachtig pleidooi gehouden voor dc verlaging van de huren van woningwetwoningen. „Wij aarzelen niet," aldus begon hij, „om uit te spreken dat het peil van de huren, dat onder zeer ongunstige omstan digheden noodgedwongen moest wor den aanvaard, niet meer In overeen stemming is met de bedoeling van de woningwetbouw." „Het is uitgesloten te achten, dat deze huren kunnen worden opge bracht door arbeidersgezinnen uit de hoogste inkomensklassen en dat be tekent dus dat deze woningen worden betrokken door anderen dan voor wie zjj eigenlijk bestemd zouden zijn." Mr. Engelsman vond het onaan vaardbaar, dat zodoende voor deze inkomensgroepen de toegang tot een nieuwe en moderne woning werd ont zegd. „Uiteraard zal men in tie eerste plaats elders, op regeringsniveau, maatregelen moeten nemen om de bouwkóstenomslag te drukken, maar dat neemt niet weg, dat wij nog eens aan willen dringen om bij het be palen van het woningbeleid de kwes tie van de huurstelling primair stellen." Met genoegen had de heer En gelsman kennis genomen van het jongste raadsvoorstel over de hu ren van een serie woningen in Nieuwland. waarbij van - de piek- huren de top wordt afgekapt en de mogelijkheid wordt opengelaten van een ombuiging van het hoogste niveau naar beneden. Maar hij vroeg zich af, of deze ver lagingen reeds de weg zouden banen naar het zijn fractie voor ogen staande doel: een nieuwe arbeiders woning voor een ook door de onge schoolde arbeider te betalen huur. „Zal het mogelijk zijn zo niet in het kader van het continu-contract met Muys en De Winter, dan door een nieuwe aanpak daarnaast ook in Schiedam woningen te bouwen met een huurprijs van tussen de 16 en 17 gulden per week?" „Het Is waarschijnlijk, dat de wo ningschaarste ons gedreven heeft In de richting van het bouwen praktisch tot elke prijs," zo rondde mr. Engels man zjjn mening over deze aangele genheid af, „maar het is naar mijn mening nu zaak ons daarover nader te beraden en zeker bij de woning wetbouw als criterium te stellen bouwen zo dat ook de arbeider met een gemiddeld loon de huurprijs voor een nieuwe woning kan opbrengen. Herv. Gem. Grote Kerk, 10 uur: ds. J. G. Jansen; 5 uur: ds. J. D, Smids. Bethelkerk, 10 uur: ds. J. N. de Ruiter, Leiden; 5 uur: ds. J. Gras. Opstandingskerk, 10 uur: ds. A. Hoffman; 7 uur: ds. J. A. Hebly en ds. S. G. van der Haagen (Oecume nische dienst). Vredeskerk, 9 en 10.45 uur; ds. J. Gras; 7 uur; ds. E. van Wieringen, Overschie (Jeugddienst). Ned. Prot. Bond, 10,30 uur; ds. J. A. Hebly; 7 uur (oJ.s. Lorentzplein) ds. J. B. Schouwink. Oud-Kath, kerk, 10 uur: Hoogmis. Baptisten Gemeente, 10 en 7 uur; H. Grevink, Almelo. Leger des Heils, 10 uur: Heiligings samenkomst: 12.15 uur: Zondags school en 7.30 uur: Verlossingssa menkomst. Jehovah's Getuigen, 6 uur: Wacht torenstudie. Pakkende scène uit het voortref - felijke filmverhaal „Een nacht om nooit te vergeten", dat de Engelsen maakten van de ondergang van de „Titanic", Advertentie IJM. (Van onze raadsverslaggever) Tijdens zijn algemene beschouwing pratende over de financiële verhou ding tussen rijk en gemeente kon de heer J. J- van Woerkom, frac tie-voorzitter van de WD in de Schiedamse raad, gisteravond niet nalaten de PvdA even te „prikken". Wellicht met het oog op eventuele komende verkiezingen. Verder stelde hij enkele wijzigin gen voor in de tot dusver gevolgde gang van zaken in de raad. Het ver diende volgens hem overweging de mogelijkheid open te laten in eerste instantie aanvullend of in tweede in stantie voor het eerst het woord te vragen tijdens debatten over raads voorstellen. Tevens wenste hij voor taan geregeld een rondvraag als agendapunt opgenomen te zien. Ook hij hield een pleidooi voor de particuliere bouw en was zo onge- luklag in dit verband bet geval van de leegstaande woningen aan de Burg. Van Haarenlaan te betreuren, die beslist geen sterk propagandamiddel voor het particulier initiatief mogen heten. Voor de res bestond de beschou wing van de heer Van Woerkom uit losse opmerkingen, die hij wellicht beter achterwege had kunnen laten tot de hoofdstuksgewijze behandeling van de begroting was. Natuurlijk verzuimde de commu nist 3. 'E. Collee niet om in zijn algemene beschouwing meermalen de Sowjet-Unie als verhelderend voor beeld te stellen. „Van bepaalde zijde," aldus de heer Engelsman, „wordt de opvatting ge huldigd, dat voor het beoogde doel kan worden volstaan met een sa- menwerkingslicbaam op basis van de Wet Gemeenschappelijke Regelingen. Het bestuursorgaan nu, dat wij no dig hebben voor het Waterweggebied moet gezien de hem opgedragen taak een geheel ander karakter dragen. De Wet Geh. Regelingen is name lijk bedoeld voor het creëren van sa menwerkingsvormen voor duidelijk afgegrensde op zich zelf staande ge meentelijke taken. Het ontwikkelings plan waar het in het Waterweggebied om gaat omvat daarentegen een veel breder terrein van werkzaamheid. Mijn principiële voorkeur gaat naar een bovengemeentelijk orgaan uit, omdat het wordt samengesteld op basis van rechtstreekse verkiezingen. De inwoners worden op deze wijze (en in het geval van de Wet Gem. 'Advertentie LM. HOOGSTRAAT 61SCHIEDAM POTSELAAN 32—34' ROTTERDAM Afdeling Schiedam. De Party van de Arbeid houdt dinsdagavond om acht uur in het Volksgebouw haar jaarvergadering. Op de agenda staan de gebruikelijke punten; jaarverslag, bestuursbeleid, financieel verslag, verslag controle-commissie, benoe ming contr.-comm., begroting en be stuursverkiezing. Meegedeeld wordt, dat de bestuurs leden J. J. Bieze en W. Westerbeek zich niet herkiesbaar stellen. Het be stuur kandideert'in deze. vacatures: W. Dinkelaar en mej; G. D. de Graaf f. Na het huishoudelijke gedeelte zal mr. H. B. Engelsman een inleiding houden over: Prijzen, subsidies en kartels. Een belangrijke vergadering dus, ook, omdat maatregelen voorge steld zullen worden in verband met de kabinetscrisis. Leden, die voorstellen wensen in te dienen voor het party-congres, dat in maart 1959 gehouden wordt, kun nen dit uiterlijk 20 december doen bij de secretaris: Graaf Plorisstr. 14. Botsing. De 59-jarige mevr. P. V. de B. botste vrijdagavond in de W. de Zwijgerlaan-Stadhouderslaan te Schiedam tegen de bromfietsster D. S. Zij liep hierbij een schedelbasisfrac- tuur op en werd in bewusteloze toe stand per GG en GD naar het ge meenteziekenhuis vervoerd. Zij had juist een bezoek gebracht* aan dit ziekenhuis omdat haar echt genoot daar ligt. Uit het zeiljacht van de tand arts S. P. van de B., dat in de1 Spui- haven ligt, zijn door onbekenden de boordlichten gestolen. De wiclrijdster K. den TJ. botste gisteravond in de Jan Steenstraat tegen een stilstaande auto, doordat zi) even niet oplette. Door de valllep zij een lichte hersenschudding op. Zij is naar het gemeenteziekenhuis ver voerd vanwaar zij na on&erzDek naar huis werd gebracht. Beide voertui gen zijn iicht beschadigd. Burgemeester en wethouders stel len voor om aan te gaan een onder handse geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, groot ƒ647.000 met een looptijd van twaalf jaar tegen een rente van 4,75 ten behoeve van de bouw van de brug over de Noordvest en de aankoop van een boerderij in het onteigeningsplan „Landvreugd". Reg. niet!) direkt betrokken bij de totstandkoming van een voor hun belangen zo invloedrijk lichaam als dit bestuursorgaan toch ontegenzeg gelijk zal worden." De fractie-leider van de KVP, ir. W. H. van den Toorn, drukte zich heel wat minder con creet uit. Hy was voor „een zekere afwachtende houding, doch geen passieve afwachtende houding, gematigde activiteit". Dit was alles by elkaar onduidelijk genoeg. De heer Van den Toorn vond ove rigens het grote nadeel van een bo- vengemecnleiyk bestuurslichaam, dat „dit supra-communaal orgaan een politiek karakter zal krygen en dus de Party van de Arbeid erin zal overheersen." Een luid gelach van vele raadsleden accentueerde, dat de KVP-leider zich aardig bloot had gegeven. De fractie-voorzitter van de AR/ SGP, A. Hoek, merkte op, dat het voor het college van Schiedam moge- I lijk moet zijn zyn stanpunt in de over de financiële positie van de ge- Waterweg-affaire te bepalen. j meente. HU vond deze niet uitge- Men geloofde toen aan vooruitgang, aan een wereld van vrede, aan de be- iieersing van de natuur door de tech niek., De ondergang van het grootste best uitgerust schip op zijn eerste reis was als het ware een eerste aan kondiging van wat de wereld aan bittere desillusies te verwerken zou krygen. En zo heeft deze gebeurtenis een zekere verwantschap met de aardbe ving van Lissabon in 1755, toen het algemeen verbreide geloof in rede lijkheid door een natuurramp werd (Van een onzer verslaggevers) Ir. W. H. van den Toorn, fractie-voorzitter van de KVP in de Schiedamse gemeenteraad, heeft zich gisteravond tijdens de alge mene beschouwingen een zeer voorzichtig man getoond en dat niet alleen waar 't de Waterweg-affaire betrof. Waar hij een plus plaats te deed hij dit even later teniet met een min en omgekeerd maakte hij met een plus goed waar hij even tevoren een min had gezet. Uit zijn betoog over het beleid van het Bureau Huisvesting bijvoorbeeld de volgende zinsneden: „Over het algemeen wordt er toch recht vaardig en ijverig gewerkt" en „Er kan nog heel wat verbeterd wor den". Even voorzichtig liet hy zich uit Advertentie ,\Nv\\\\\\VSvwN\v\v\v\\W"av\\\\\\r\\wv^\v\v.\\vs\\\\vv\vg -bVamjstof oIie WÉÜJï; Over de begroting zelf had hy niet veei goeds te zeggen. Hij noemde deze uit oogpunt van besteding en investe ring een wangedrocht". Bezorgd toonde hij zich over de doorgaande rendementsverlaging van de Technische Bedrijven. Verder in formeerde hy nog, of de plannen voor werken, waarvoor kapitaal is ver- de Schiedamse Gemëenscïap''steid" strekt, doch die nog niet konden wor- hij voor een cultureel fonds te vor- sproken ongunstig, hoewel „het te kort van 3'.'?. ton.het uiterste is waar toe we kunnen gaan", en aangaande de perspectieven gaf hy blyk van een .gematigd optimisme. Wat meer houvast boden zyn woorden, naarmate hy verder kwam. Van de woningbouw zei hy, dat de stad goed had gevaren met het vyf- jarencontract. Vele woningen van het goede type waren gereed geko men. Hy vroeg, wat er zou gebeuren na de verwerking van het contract. Hy suggereerde een nieuw contract met één bouwer voor langere termyn, „Ik zou my voor een dergelijke voor keur wei willen uitspreken. Want continuïteit gaat voor alles". Ir. Van den Toorn brak ook nog een ians voor de particuliere bouw. Hy was gisteravond trouwens niet de enige. „Met woningwetwoningen al leen komen we er niet", meende hy. „Het tydstip is aangebroken parti culiere bouwers aan te trekken". Hü pleitte voor efficiency in de gemeentelijke huishouding en ging wat dat betreft nog verder dan mr. Engelsman. Hy meldde ook nog, dat binnen afzienbare tyd vele hoofd ambtenaren en hoofden van dienst met pensioen gaan, en raadde het college van B. en W. deze Exodus met zyn gevolgen tydig in studie te nemen. Ten slotte drong hy aan op de benoeming van een stadseconoom. zyn fractie-genoot F. Hofman kreeg in tweede instantie het woord en deze KVP'er gaf een culturele be schouwing ten beste. Hü achtte het raadzaam de kunstenaar meer In te schakelen, vooral by het grote werk der stadsuitleg. De heer Hofman oordeelde het eigenlijk niet bijzonder noodzakelijk, dat nog langer gewacht moest wor- geschokt. Goethe was zes jaar toen Lissabon werd vernield. Maar by na zestig jaar later schryft hy in zijn auto-biografie nog over de „enorme schrik" die toen door de „aan vrede en rust al gewoon geworden wereld" ging. En hy zelf raakte toen, een klein, zeer intelligent jongetje, aan het twyfelen over een God, die zich zo weinig vaderlijk had gedragen. Naar het door zyn zakelijkheid zo Interessante boek van Walter Lord is door de Engelse regisseur Roy Ba ker een lange film gemakt, die door dezelfde zakelijkheid uitmunt. Hier is zo min mogelyk geromantiseerd, gedramatiseerd. „EEN NACHT OM NOOIT TE VERGETEN" ontleent zijn büzondere kracht aan eëa vrij wel documentaire verteltrant. Ais reconstructie van de op zich zelf al voldoende dramatische ramp maakt de film een hoogst betrouwbare in druk. Het lange verhaal, tot en met de redding vande 705 overlevenden (1502 mensen kwamen om), is in de Engelse film voortreffeiyk verteld. Grote rollen worden er niet in ge speeld. Het meest op de voorgrond treedt Kenneth More, die heel ge loofwaardig voor de koelbloedige en dappere stuurman Lightöller speeit. Maar de talloze andere acteurs maken allen een geloofwaardige in druk. De ryke snobs, de in avond toilet als gentleman omgekomen Guggenheim, de dronken bakker, de wanhopige tussendekspassagiers en de leden van het orkestje, die tot het schip zonk bleven spelen: „Nearer my God to thee". Een wonderiyk samengestelde ex peditie vindt in de binnenlanden van Afrika, waar de negers cn vooral de negerinnen hun tijd zoek brengen met opgewekte volksdansen, „LIANE HET MEISJE UIT HET OER WOUD"' een hoogblonde, uiterst spaarzaam geklede, blanke schoon heid, die schijnbaar veel gezag heeft over de fraai beschilderde en steeds weer dansende negers. Zeis volkomen „verwilderd" en be- grypt niets van onze „beschaving De expeditieleden nemen haar deson danks toch mee naar Europa. Een' oude schatrijke reder kijkt daar reik halzend naar haar uit. Hü hoopt, dat Liane zjjn kleindochter is, de enige overlevende van een getorpedeerd schip. De reder heeft echter een boosaar dige neef, die zyn erfenis bedreigd ziet en dus gevaarlyk wordt. Liane ziet zich daarom voor tal van moei lijkheden geplaatst: in de eerste plaats de verwarrende westerse be schaving en verder de slechte neef, die haar zelfs naar het leven staat. Maar alles komt goed (natuurlijk), al duurt het lang, erg lang voordat het zover is. Het meisje uit het oer woud wordt gespeeld door Marion Michael. De Duitse acteur Hardy Kruger is haar beschermer. Een ma tige avonturenfilm, waarin nogal eens de vaart ontbreekt. .Liane, het meisje uit het oerwoud" draait tot en met maandag in M o no p o 1 e. De medische diensten worden ge durende dit weekeinde in Schiedam waargenomen door A. Q. C. Klomp den met de restauratie van' de ^'j. ^dfTaey^stg3' Noordmolen en van het carillon in laan 30, tel, 68163; H. J. brmel^Sin den aangevangen, bestekklaar waren. men. de St. Janstoren. Met betrekking tot r] O CoKInrlnn^CA F*" r,1_ i t gel 76, tel. 68250. en G. W. Ormel Schoolstraat 5, tel. 64244. De dienst-' doende apotheek is Evers, Lange Ha ven 81.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1