AAN DE Na één dag al liefdesverklaring van dolverliefde Rotterdammer Verstandige bankbediende reist als kelner door Europa Komische thriller zit vol geestige details Alec Guinness als op een pier Nog en weer Beeldhouwen en liefde Poortwachter: ■liM Andere kijk op de pioniers Nachtwaker gaat uit moorden hij volle mown Met vakantie Vrijbuiters Britse Wild-West WIS Hl van WOENSDAG HET VRIJE VOLK ZATERDAG 20 DECEMBER 1958 i 4 *J/> van Tito mag ons landwet i1 Geen politiek Zuidslaven zijn niet erg reislustig. Ze gaan niet gemakkelijk naar het buitenland. Neen, daar moeten jullie maar geen hoge verwach tingen van hebben", waarschuwde Mfla Pernus ,die men toch feite lijk zou kunnen beschouwen als een afgezante van maarschalk Tito, ook al weet hij er dan niets van, dat ze op reis is. Men zou de blonde en charmante Mila Pernus een speciale afgezante van maarschalk Tito kunnen noemen. Ze is namelijk vertegenwoordigster van het Zuidslavische reisbureau Putnik Slovenija, dat door de staat wordt bestuurd en Tito is, zoals hekend, in Zuid- slavië de staat. Voor alle zekerheid heb ik het Mila Pernus gevraagd, of de maarschalk haar had gezonden, maar ze heeft me nadruk kelijk verzekerd, dat hij part noch deel had in haar reis. Hij wist er zelfs niets van, dat ze op reis was. Dat viel me, eerlijk gezegd, een beetje tegen van de maarschalk, want ik verwachtte, dat hij van alles op de hoogte zou zijn en ik dacht zeker, dat hij belangstelling zou hebben voor de belangrijke opdracht van Mila Pernus. Misschien is dat ook wel zo, maar zij heeft het me niet verteld. Ze toonde trouwens weinig geestdrift om veel over de maar schalk te praten. De politiek wilde ze liever geheel en al buiten be schouwing laten. De taak van Mila Pernus is, om zoveel mogelijk vakantiegan gers te werven voor een bezoek aan Zuidslavië. Daarom was ze nu in Nederland, waar ze met een aktentas onder de arm verschillende reisbureaus bezocht. De resultaten waren haar, toen ik haar ontmoette, niet mee gevallen. „De afstand tussen onze landen is te groot", meende ze. „Daardoor verliezen de mensen te veel tijd met de lange reis." Toch had Mila Pernus goede hoop, dat in de toekomst veel Nederlanders naar Zuidslavië zullen gaan. „Ze zullen toch wel eens genoeg van Oostenrijk krijgen," veronderstelde ze hoopvol. Verder voerde ze nog aan, dat In het afgelopen jaar het meren deel van de toeristen in Zuid slavië uit Engeland kwam en ze zei: „Die Engelsen moeten toch ook een enorme reis maken", waarmee ze aan wilde geven, dat de reistijd feitelijk geen bezwaar behoeft te zün. Mila Pernus (Tïfcova 12 te Ljubljana) was voor het eerst in Nederland, hoewel ze al jaren spe ciaal belast is met de verzorging van de Nederlandse toeristen. Verder zorgt ze voor de Engelsen, Fransen, Belgen en Italianen. Ze was „aangenaam verrast", heeft ze me verteld en dat is voor Mila Pernns een compliment, want ze is uiterst voorzichtig in haar woordkeus. Uitbundige lof prijzingen mag men van haar niet verwachten. Hier volgen enkele van haar bedachtzame opmerkingen, die zij uiterst behoedzaam formu leerde: „De Nederlanders hebben ge voel voor vreemdelingenverkeer. Overal, waar ik kwam. trof me de behulpzaamheid voor buitenlandse gasten". .Nederland heeft een opmerke lijk hoge levensstandaard en is toch goedkoop, voor toeristen goedkoper dan Duitsland en Zwitserland". „In geen enkel Europees land zag ik zo veel bedrijvigheid als hier en ik kreeg de indruk, dat de mensen met plezier him werk doen". „Amsterdam voldoet aan de verwachtingen, die men van een Hollandse stad heeft. Rotterdam mist een echt Hollands karakter. Het is een Internationale stad zonder kenmerkende Nederlandse eigenschappen". „Er zijn in Nederland opmerke lijk veel kinderen en ze zien er prima uit, zo gezond en goed ver zorgd en zo gelukkig". „De mensen zijn uitzonderlijk eerlijk. Als ik soms per ongeluk teveel betaalde, kreeg ik steeds meteen mijn geld terug". „Het is erg prettig, dat de prij zen van alles precies zijn vastge steld, zodat je in de winkels niet behoeft te handelen en je dus ook nooit het gevoel hebt, dat je be drogen bent". „De Rotterdamse haven Is een openbaring. Wat het Rijksmu seum is voor Amsterdam, zijn de havens voor Rotterdam. Beide moet je gezien hebben als Je in Nederland bent geweest". Tot slot heb ik Mila Pernus ge vraagd, of zij nu ook verwacht, dat Zuidslavische vakantiegangers naar Nederland zullen komen. En dit was haar antwoord: „Dat denk ik niet, want de MILA PERNUS ..V mmm Ii JOAN HYLDOFT ANGEL GALLEGOS LANG A De jonge Spanjaard Angel Gal- legos Langa had in Madrid een redelijke baan. Hij was bankbe dlende, verdiende goed zijn brood en hield genoeg geld over om alle thuiswedstrijden van zijn voetbal club Real-Madrid te bezoeken. En toch was hij niet tevreden. „Ik had het gevoel, dat ik me te vroeg had opgesloten in de vei lige, maar bekrompen besloten heid van het veilige burgermans- bestaan. Ik besefte, dat ik niet de flauwste notie had, hoe de men sen buiten Spanje wonen, werken en zich vermaken en dat besef benauwde me", vertelde Angel me. Vorig jaar zomer nam hij een kloek besluit: hij zou Europa gaan verkennen. Maar Angel Gallegos Langa is er de man niet naar, om alle schepen achter zich te ver branden. Hij wist gedaan te krij gen, dat hij drie jaar non-actief kreeg, zodat hij straks weer rustig achter zijn bureau kan schuiven. „Het was een moeilijke beslis^ sing", zei Angel en hij verklaarde dat nader: „Wat kan een Spaanse bankbediende in het buitenland doen om de kost te verdienen Niets en dus moest ik ander werk zoeken". Dat heeft hij gedaan. Eerst, in Frankrijk, was hij bordenwasser, toen, in België, kofferknecht in een hotel, maar op de.wereldten toonstelling kreeg hij zijn kans: hij werd kelner en dat is hij nu nog steeds. Hij werkt in het res taurant van het Dusseldorpse vliegveld. Tussen België (Expo) en Duits land is hij eerst nog huisknecht geweest van de Braziliaanse ge zant in Bonn en bordenwasser in Zweden. En tussen al die betrek kingen door bekeek hij verschil lende landen, óók Nederland. „Van dit land ben ik gaan hou den", beweerde Angel Gallegos Langa. „De mensen zijn zo lief. Daarom breng ik er nu ook mijn vakantie door. Ik blijf veertien dagen". In maart vertrekt hü naar En geland, waar hij ook als kelner zal werken. „Ik wil zo veel moge lijk landen bezoeken en overal net lang genoeg blijven om iets van de taal te leren kennen. Dat kan me straks in Madrid nog goed te pas komen", oordeelde Angel, die een verstandige jongeman is. Met onnavolgbare gratie zweeft ze over de ijsvloer, moeiteloos schijnbaar, zó gemakkelijk zelfs, dat het lijkt als was er geen kunst aan. Dit is perfectie, die een vol maakte beheersing van het li chaam én van de schaatskunst vereist. Zelf zegt ze: ,JJat moet ook, want het is mijn beroep. Van een goochelaar verwacht je ook, dat hij geen fouten maakt". Joan Hyldoft, een kleine, pittige blondine uit de Amerikaanse stad Hurtington, waar haar vader hoogleraar is. Het is een beschei den, ernstig meisje, dat haar werk plezierig vindt, maar zeer goed weet dat t tijdelijk is „Als ik ouder word, igl ik niet meer mee," stelt ze nuchter vast. Dat is voor haar geen schrik beeld, want ze heeft zich vooorbe- reid op het einde van haar schaatsloopbaan. „Dan kan ik zonder moeite een baan vinden als secretaresse, want ik heb alle di ploma's," vertelde ze. Als seer jong meisje won ze in de staat Virginia liet kampioen schap kunstrijden, een half jaar later („Na veel heftige gesprek ken met mijn ouders") werd ze beroeps. Eerst trad ze alleen op, later als soliste in de ijsrevue van Holiday on Ice, waarmee ze nu ook in Rotterdam was. Haar vader volgt Joan op de voet en steeds zorgt hij, dat in iedere stad, waar ze komt een brief ligt, waarin hij de beziens waardigheden opsomt en Joan houdt zich stipt aan zijn aanwij zingen. Voor Rotterdam: de havens, Museum Boymans, de kerk van Delfshaven, vanwaar de Pilgrim- fathers vertrokken en de nieuwe binnenstad. En Joan is overal ge weest. „Het was bijzonder interes sant," oordeelde ze. Haar leukste ervaring in de Maasstad? „Een liefdesverklaring van een dolverliefde Rotterdam mer, eerst telefonisch en later per brief," zei Joan lachend. De makers van wildwest-films blij ken onuitputtelijk in het vinden van steeds nieuwe elementen voor hun verhalen. Zo is „De rebel van Austin" een rauwe geschiedenis, die zich in Texas afspeelt na de Amerikaanse burgeroorlog, waarin Zuid tegen Noord vocht. Het zuiden van Nöord-Amerika was overstroomd met het meest ge wetenloze uitschot uit de beide legers, toen eenmaal de vrede was getekend. Bij dat uitschot voegt zich een ex- majoor van de zuidelijke troepen. Dan Hammond (Robert Ryan) blijkt ook een tik van de oorlog te hebben mee gekregen. In gewetenloosheid over troeft hij de deserteurs, oorlogsmis dadigers, enz. Ofschoon de held van het verhaal, weeft deze film niet de feestkrans der rechtvaardigheid of van de wrekende gerechtigheid om het hoofd van Dan. Integendeel. De Rebel van Texas terroriseert de be volking, gedreven door een mateloos verlangen naar rijkdom, grootheid en macht. Hoe hem en anderen de reke ning wordt gepresenteerd, kan men deze week in Capitol zien. Bij volle maan pakt een eenzaam nachtwaker zijn fiets en zijn bijltje en trekt erop uit om vrouwen te gaan vermoorden. Wie de Cineac AD bezoekt, kan zien, hoe hij daarbij te werk gaat. De politie die de moordpartij niet van zo nabij heeft meegemaakt, houdt een jonge arts voor de dader. Dat brengt „Dr. Corda ver dacht van moord" ih de cel, waar hij volop tijd heeft om na te denken over wel bedreven zonden. Des dok ters vrouw vergeeft hem die zonden overigens snel. Nadat men zo een forse portie na righeid te slikken heeft gekregen, mag de dokter zijn trouwe gade weer in zijn armen sluiten. En het is hem dan aan te zien, dat hij zich voortaan wel twee maal zal bedenken alvorens weer een slippertje te maken met een verpleegstertje. 't Valt overigens wel moeilijk te verteren, dat de politie zo lomp met het vermeende bewijsmateriaal zou omspringen, dat er een particulier detective (en een fijn trekje is dan weer. dat die vroeger ook bij de po litie is geweest) aan te pas moet ko men benevens een tweede moord voor des artsen onschuld vaststaat. Maar misschien gaat dat in Duitsland an ders dan bij ons. 't Is zeker niet onaardig om tijdens deze sombere en mistige winterdagen een zonnige vakantiefilm te zien. En zonnig is de vakantiefilm, die deze week in V i c t o r i a draait, „Vakan tie in Lissabon" heet dit vrij simpele verhaal, waarin ons verteld wordt over een gids van een rondritbus, die verliefd wordt op een vrouwelijke detective. Ze heeft de opdracht ge kregen hem te schaduwen en zij doet dat zo goed, dat ze vrijwel geen ogenblik van zijn zijde wijkt en ten slotte nog in zijn armen valt óók. Vico Torxiani speelt deze gids. Hjj is een ravenzwartharige, wat paffe rige jongeman, die graag liedjes zingt en daarbij vonden wü de zoete Rudi Schilricke aardig imiteert. Aan- valige meisjes zijn Inge Egger en Mady Rahl. In Arena blijft „Fanfare". Cen traal prolongeert „White Christ mas". Colosseum geeft een re prise van „Ivanhoe". Harmonie vertoont „High Noon". Metro laat u „Zondige vrouwen" zien. Thalia houdt het bij „Dracula". Deze films en ook de meeste nieu we draaien slechts tot en met dins dag. woensdag begint in de biosco pen het kerstprogramma. In augustus 1955 heeft het Rotterdams Toneel een reeks aardige voorstellingen gegeven van een aardig zomerstuk: Moord en doodslag" van Sidney Gilliat en Frank Launder. Het stuk heette eigenlijk „Meet a body". In 't Venster kan men deze Kerstmis de geslaagde film zien die ernaar gemaakt is. De film heet „The Green Man". En de Nederlandse titel is nu: In „De Groene Man". Hoofdpersoon van het stuk ls een reiziger in stofzuigers, die een ver keerd huis binnenwandelt, aan een moordenaar, nog warm van zijn moord, een stofzuiger probeert te verkopen, de toekomstige bewoonster van het huis de stuipen op het lijf jaagt, de verloofde van de bewoon ster ernstig irriteert, een lijk vindt in de piano, het lijk op het ongelegen- ste ogenblik weer kwijt raakt, een klokkenmaker ontmaskert en een po liticus het leven redt door een van een tijdbom voorziene radio uit het raam te gooien. Deze reiziger in stofzuigers (door Ton van Duinhoven indertijd gSestig gespeeld) heeft in de film zijn. hoofd rol moeten afstaan aan de klokken maker. Men wilde kennelijk eens de geestige Alaister sim, die in zo tal loze films is opgetreden, een echte hoofdrol geven en heeft te dien einde het toneelstuk een beetje op hem toe gespitst. Dat kon ook best. En nu ziet men dus in deze ko mische thriller Alaister Sim als be roepsmoordenaar een heel ingenieus plan bedenken en uitvoeren om een zakenmaiiTpoliticus uit de weg te ruimen. Het plan is onberispelijk, maar de reiziger in stofzuigers be derft het. Het op zich zelf al vermakelijke verhaal is aangevuld met vele hoogst komische details. De Engelse deftig heid wordt geparodieerd in een om roeper van de BBC. De sfeer van een provinciaal hotel, waar men onder valse naam met onwettige echtgeno ten logeert, is kostelijk weergegeven. Vooral het damestrio voor het week-end: drie amoureuze heksen is heel amusant. De rol van de stofzuiger-man wordt aardig gespeeld door George Cole. En Jill Adams is het bekoorlijke meisje, dat hem bij de ontraadseling van al de griezelige gebeurtenissen met dap pere verbazing helpt. Robert Day heeft de film geregis seerd. Men kan met vreugde consta teren dat zijn „The Green Man" het niveau van de Engelse komedies uit stekend handhaaft. ALFRED KOSSMANN Advertentie LM. 24 DECEMBER AF Er razen „Veertig vervaarlijke vrij. buiiers", gevaarlijke jongens, over het brede scherm van Prinses. Aan het hoofd van de bende staat een wat oudere vrouw, die nog altijd mooi is. En als dan de nooit missen de vertegenwoordiger van de gerech tigheid naar het stadje komt.ja, het wórdt een liefdesgeschiedenis. Wie ervan houdt mannen te zien vallen in forse kogelregens, wie het grove effect apprecieert van een ver raderlijk schot in een „serene" sfeer, die komt bij Barbara Stanwyck en Barry Sullivan volop aan zijn trek ken. Alaister Sim in de hoofdrol. George Cole luistert naar zijn telefoonge sprek. ('t Venster). Het onderwerp voor „De ranch der vervloekten" (in Rex) is bijna Ame rikaans. Een vader, die als jongen uit Engeland naar Australië is ver bannen, leeft in het nieuwe land van diefstal en roofovervallen. Als hü in gevaar is, komen zijn beide zoons hem te hulp en op die manier raken ook zij in het riskante roversbestaan verwikkeld. De liefde brengt echter moeilijkheden en ten slotte voelen de jongens zelf ook wei nig voor het roversbestaan. De politie echter komt hen op het laatste ogenblik nog op het spoor en daaruit komt een complete Wild West-situatie voort: achtervolgingen te paard en ruwe schietpartijen, alles op z'n Amerikaans. Omdat deze film echter, een Brits produkt is, vindt men hier en daar nog wel een origi neel trekje en een stukje persoonlijk spel. In Lutusca wordt u verteld over Om dsn toch zijn liefste droom: kapitein Ambrose, afstammeling van een eigen schip, werkelijkheid te roemruchte zeevaarders en zelf met doen worden koopt hij de oude pier hart en ziel aan de scheepvaart ver knocht. Helaas. Hij lijdt aan onge neeslijke zeeziekte en kan niet varen. #5! Alec Guinness als kapitein op een pier in de Engelse komische film „Kapitein draait. Zeeziek" Lutusca van het badplaatsje Sandcastle. Het is een zeer vervallen pier met ouder wetse amusementen en slonzig per soneel. Kapitein Ambrose heeft er vijfdui zend pond voor betaald. Hij regeert er als een kapitein. Maar zijn geluk duurt zeer kort. De vroegere eigenaar die tevens burgemeester van Sand castle is, blijkt een al te slim zaken man. Hij wil dat de gemeente de pier onteigent (voor 28000 pond) en het bouwsel laat afbreken. Dan kan zijn eigen firma aan het strand een mooie boulevard gaan aanleggen. Kapitein Ambrose is niet voor één gat te vangen. Hü laat de pier bü de consul van Liberama inschrijven als oceaanschip en vaart dan verder dus onder goedkope vlag. Hij doet meer. Hij maakt reclame voor zijn „schip" dat een „cruise" garandeert zonder zeeziekte. En vele vakantiegangers komen gaar ne genieten in het kamp dat hu op de pier heeft ingericht. Zo gaat het verhaal nog enige tijd door. Het is zeer dwaas, dikwijls heel geestig en steeds boeiend. Alec Guin ness speelt met al zijn humoristische strakheid de rol van de fantasierijke kapitein, die zo uiterst correct zu'n ■aak verricht. „Kapitein Zeeziek" (AU at sea) is een hoogst komische film, in de beste Engelse blijspel-stijl. Charles Frend heeft de regie gevoerd. A. K. Niemand minder dan de beroemd ste beeldhouwer, die ooit heeft ge leefd, is een van de hoofdpersonen in „Aphrodite, godin der liefde (Lu- mière). Praxiteles, wiens faam van uit de vierde eeuiv voor Christus tot op onze tijd klinkt, al is van zijn werk héél weinig overgebleven. Deze Griekse kunstenaar nu is in de film druk bezig een beeld van Aphrodite te maken naar levend mo del. Hü heeft een origineel standpunt ten opzichte van oorlogvoering en ge looft niet ia de conflicten die tussen Grieken en binnenvallende Macedo- niërs worden 'uitgevochten. Hij pleegt uit menselijkheid zelfs landverraad. Een gewonde Macedoniër verbergt hü in zün huis. Alles zou prettig zijn afgelopen ware niet deze Macedoniër verliefd geworden op het model. Dank zij diens soldateske handtastelükheid be zint Praxiteles zich dat hij ook ver liefd op het medsje is en na enige strubbelingen pleegt hü een verraad, dat precies tegenovergesteld is aan zijn eerste. Hü levert de Macedoniër aan de Grieken uit. Het meisje, overtuigd van de dood van de Macedoniër, werpt zióh uit wanhoop in de goot en Praxiteles is evenmin gelukkig. Dan komen de Macedoniërs definitief optrekken. Aan het hoofd de doodgewaande. De beeldhouwer wordt door barba ren vermoord en de uiteen gerukte verliefden vinden elkaar in een kus vol toekomst. Belinda Lee, de Engelse schone ontkleed zich voortdurend in de rol van model en vele grote mannenhan den betasten artistiek of amoureus haar inspirerende lichaam. Italianen en een Fransman spelen de mannen rollen. Mooie oorlogshandelingen en liefdesscènes in pompeuze decors luisteren de film op. W. Tourjansky heeft het in het Engels gesproken werk in de' bekende kleurige en heroïsche stijl van zulk soort „easterns" verfilmd. Waarom zou men enig bezwaar ma ken tegen deze naieve verkleedpartijl Wat ik me alleen afvraag is welke cynische mensenhater op het idee is gekomen om nu uitgerekend voor Praxiteles zo'n reeks laaghartige handelingen te verzinnen. De scena rio-schrijver van deze film moet een man zün met heel zonderlinge com plexen. ALFRED KOSSMANN Advertentie LM. Medïcmo'e hcmdcfêffl®

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2