V uurleidingstoren moet wijken voor groeiend Europoort Wel droge, maar geen witte Kerst Minderheidsregering van socialisten in IJsland FLUISTEREN NIET NODIG Spreeuwenpraat een familie aangelegenheid mn*?, pes >3 Man komt om op onbewaakte Nóg f 168 min in deviezenpot Drumband mag in uniform Letterkundigen allen voor 10% Twee doden: 3 maanden geëist Koningin viert kerstfeest met paleispersoneel Man die hospita doodde niet toerekenbaar HET VRIJE VOLK WOENSDAG 24 DECEMBER 1958 PAGINA S iSüÉ J Pt -- Ipgfei: Poging tot gifmoord: niet toerekenbaar KLM vervoerde in '58 940.000 mensen Dode en gewonde bij aanrijding Kêv.-A VLN in ongelijk gesteld SIEMENS DIVERSE TYPEN -VAN F-100,TOT* F--350,- Pieter heeft In het Rotterdamse Groot- handelsgebouw (dak paviljoen) uit volle borst het „Stille nacht, heilige nacht" meegezongen. En 't deed me deugd dit schone kerstlied weer eens helemaal te kunnen zingen. Drie coupletten. Deze spreeuw zong dit niet alleen. In het dakpavUjoen weer klonken de stemmen van 450 kinderen en een handvol grote mensen, allemaal gasten van de Groothandelsgebouwen N.V. Men had voor een aardig pro gramma gezorgd. Het kerstfeest, dat de bewoners van het Groothandelsgebouw aan enige honderden kinderen van alle gezind ten heeft aangeboden, is een traditie geworden. Ditmaal werd het voor de zesde maal gevierd en ook nu weer zag men als enthousiast leider, de man die overal tegelijk is en aan al les denkt, de heer H. Aarse. De jeugd heeft haar plezier aan het festijn beleefd. Een balletgroepje onder leiding van mevrouw Neder- loi uit Leidsehendam beeldde een Russisch sprookje uit, musici van de Koninklijke Orkestvereniging „Sym- phonia" verleenden medewerking en omdat de actrice Thera Verheugen ziek was geworden, vertelde de heer Aarse het kerstverhaal. Er was een filmstrip, er waren versnaperingen tijdens de pauze en na het feest kre gen alle kinderen een cadeautje. De bewoners van het Groothan delsgebouw kunnen ervan verzekerd zijn, dat zij een heleboel kinderen, wier ouders het heus niet breed hebben, veel plezier hebben bezorgd. Pieter leest altijd mei grote aan dacht de kranten en krantjes, die rond Rotterdam, enkele malen per week verschijnen, 't Is al Kerst wat ie kerstklok slaat. Kerstfeest bij de honden van plattelandsvrouwen, ge reformeerde jongelingsverenigingen, kinderkoren en bejaardensociëteiten. 'I Viel me op, dat het ophalen van huisvuil in al die gemeenten nu op een andere manier geregeld moet worden, 't Viel me ook op, dat de meeste gemeentesecretarieën op de za terdag na de Kerst gesloten zijn. Op sommige kun je alleen voor het doen van aangiften van geboorten of over lijden een half uurtje of zo terecht. Maar de Kerstmis wordt niet al léén met stemmige bijeenkomsten ge vierd. De schietvereniging Joubert uit Ouderkerk aan den IJssel hield een kerstschietwedstrijd en de mo torclub de Maagneet te Meerkerk zal op tweede kerstdag een boerenkool- met-worstrit verrijden. Na afloop is ir een modderbak Tja, dat is óók Kerst Er moeten, zo vlak voor de Kerst mis, toch blije mensen zijn. In Bode graven was er een vogelshow van de vogelliefhebbersvereruging Het Vin- kie, die in Het Bonte Varken werd gehouden. De wisselbeker voor eigen kweek kreeg de heer Vink met een witte kanarie en de tweede prijs bij de tropische eigen kweek was voor de heer Zwaan met een witte zebra. Kunt ge méér diernamen in zo-in paar regels opnoemen? Kapper Van Harten uit Ammerstol moet ook een verheugd man zijn. Raakte veertien jaar geleden bij het planten van andijvie in zijn tuintje aan de Lekdijk een gouden ring kwijt. Die ring is onlangs terugge vonden echter vierhonderd me ter verder. Men vermoedt in Ammerstol dat hier een tamme kraal actief is ge weest. Maar goed, kapper Van Har ten heeit een beste Kerst door die teruggevonden ring. Wat Pieter bij de kerstpast de leukste kerstbrief vond? „Hierbij delen wij u mee, dat wij vorige week bij de familie H. een lief hondje hebben gehaald. De kinderen zijn er erg blij mee. Wij ook. Alleen moet zij nogal eens uitgewrongen worden, maar dat komt misschien omdat zij nog wat vreemd is. Ver der droeg zij de naam van Pias, wat de vreugde nog verhoogde. Voorlopig gaat zij, want het is een dame, een bruin leven tegemoet, om dat de kinderen vakantie hebben en ze dan de hele dag mag wandelen. En dat in het winters, maar altijd schone Rockanje. De stedeling Pieter is jaloers op juffrouw Pias. En als ge dan boordevol zit met kerstbout, is het goed om een emd te wandelen. Met een beetje geluk ziet ge in de Kralinger Hout het aller kleinste van de- Nederlandse vogel tjes: 't goudhaantje (groen-geel met een geel streepje op de kop), dat bij zonder fijne en hoge geluidjes maakt. Winterkoninkjes en roodborsten ziet ge natuurlijk. Wintergasten genoegOp de Brlel- sche Maas misschien wilde zwanen. Op de wellanden kieviten, kramsvo gels (veldtjakkers) en misschien ook goudplevieren. Boven de polders: buizerden. Op de Rotte-meren: wilde eenden, smienten, tafeleenden (rood koppen) enz. Op de Kralingse plas: grote concentraties meerkoeten. En op het voormalige emplacement van het station Maas bloeien ka mille en herfstleeuwentand, hoewel dat volgens de flora eigenlijk niet meer mag. En 't beste kerstnieuws? Voor de bandrecorder voor het blinde echt paar in Hardinxveld-Giessendam hebben wij thans al een bedrag van f 256.S4. De verantwoordingrijks daalders van De B. uit Rotterdam, van Van W. uit de Eilertstraat, van De J. uit Giessendam en van O. van de Wolphaertsbocht. Vier gulden bracht een collecte bij de fam. N. N. op. Een andere N. N. stuurde vijf en C. B. van de Statenweg tien gulden. We schieten o vrienden aardig op. Aanbod De volgende aanbiedingen hebben wij in dank opgeschreven: een tweepersoons driedelig bed (bestemd) van De Z. uit de Vlerambachtsstraat. een tweepersoons spiraal van B. van de Mpnsherenlaan en twee armstoelen van L, uit de Moerk-'r- kestraat. Een keukenfornuis (bestemd) hebben wij genoteerd van P. uit de Roentgenstraat, kleding van Van der R. uit de Van de Bergstraat, diversen- van S. uit de Dilienburgstraat, capsules van N.N. uit Gouda en nog eens capsules tan De W. uit de Herkingenstraat. De spreeuwenpot werd verrast met een rijks daalder van Van de W. uit de Anna Ma- riastraat, een gulden van V. van de Brielseweg te Oostvoorne en twee kwar tjes van W. van de Feijenoordkacie. Verlies Mevr Westdijk, Feijenoordkade 4, is op 21 december in deze omgeving haar zwarte plastic regenjas la een geruit, plastic tasje kwijtgeraakt. De heer S 1. Schaap, Antüopestraat 51, was zo on fortuinlijk op 20 december in de omge ving Binnerotte-Meent zijn bruine lede ren aktentas te verliezen. Inhoud: re genpijpen overall, thermosfles, gereed schappen en loonzakje met dertig gulden Tussen de Slaak en huls miste mevrouw Doornbos. RletvUjkstreat 23a, vrijdag avond haar rode portemonnee met rits sluiting en dertig gulden. De heer Ma- gito. Prof. Kamerllngh Onneslaan 167 te Schiedam, verloor zaterdag op de Meent «en groene zijden met wol gevoerde sjaal. Dierenrijk Mevr. Deslever, Larcnkamp 6c. heelt voor de liefhebben nog twee koekeroe- dulven Mevr. Van der Klein, Ntcolaas Beetsstraat 52. zoekt een goed tehuis voor een jong katje. (Van een onzer verslaggevers) Er wordt thans in ploegen dag en nacht gewerkt aan Europoort, het nieuwe Rotterdamse havencomplex voor supertankers op het eiland Rozenburg. Twee zuigers, die de havens maken, verzetten tweehonderdduizend kubieke meter grond per week en in het prille begin van het nieuwe jaar komt er een derde bij, zodat het weke lijks grondverzet zal stijgen tot driehonderdduizend kubieke meter. Tot dusver werd drie. miljoen ku bieke meter grond verzet, maar sloopte men ook veertigduizend ku bieke meter beton, want Rozenburg ligt bezaaid met betonnen bunkers, die eens deel uit maakten van de Duitse verdedigingswerken. Er zijn er nog veel meer dan men aanvan kelijk verwachtte. «JrST" SSf ..hij staat.. r?r?5:?v- „We weten nu, dat iedere oneffen heid in de bodem een zware bunker kan zijn", verzuchtte gisteren een vertegenwoordiger van de Rotter damse gemeentewerken. „We dach ten, dat er ongeveer tweehonderd vijftig zouden zijn, maar er zitten er veel meer". Gisteren beleefde men het hoog tepunt van dat sloopwerk (tot nu toe 140 bunkers) toen de dertig meter hoge vuurgeleidingstoren, het centrale punt van dit verdedigings- blok, werd opgeblazen. Honderdvijf tig kilo springstof (ammongelit) had men nodig om deze betonnen reus te veilen. Drie miljoen kilo De toren stond op een kanon kazemat, die eerst opgeruimd moest worden. Daarna boorde men gaten in de meer dan vijf meter dikke muren en in die gaten werd de springstof aangebracht. Een doffe dreun, een grauwe rook wolk, wegspattend puin en toen wankelde net bijna drie miljoen kilo zware gevaarte op zQn voetstuk. Drie seconden later stortte de duizend kubieke meter beton op de grond. Reeds eerder had men de kostbare afstandsmeter, die op de top van de toren stond, voorzichtig verwijderd. Oorspronkelijk kwam deze dubbele kijker van het vestzakslagschip Scharnhorst. Thans ligt het instru ment in de artilieriewerkplaatsen van de Hembrug. Het opblasen van de toren werd bijgewoond door de hoofd-directeur van gemeentewerken, ir, J. A. C. Til- lema, de directeur, ir. J. D. Quack, de adjunct-directeur, de heer C. Klippers en nog tal van autoriteiten. De algemene leiding had de hoofd ingenieur, Ir. A. L. Welter. Het sloop werk wordt uitgevoerd door de firma Joh. Lekkerkerker. Advertentie IM. De kinderen konden zelf nog niet weg en daarom z'jn wij. maar gegaan. Het leek een hele stap, maar het viel erg mee. Dezelfde maatschappij, die ons destijds scheidde heeft ons weer verenigd* <Se HOLLAND-AMERIKA LIJN J Wat hebben wij een heerlijke overtocht gehad Zowel de heen- als de terugreis was een belevenis en dan die maand Canada Onze liefste wens b in vervulling gegaan U VAART ER WEL BIJ" (Van onze weerkundige medewerker) Hoewel de toind uit de winterse noordoosthoek waait, zullen wij toch geen witte en sfeervolle kerstdagen beleven. De aangevoerde lucht is namelijk niet erg koud en staat overdag een temperatuur van 5 tot 6 graden toe. Eerst later in de week kan het nachts weer licht gaan vriezen. Regen of sneeuw wordt niet verwacht, helaas evenmin het kerstzonnetje, dat vooral aanvankelijk moeilijk opbokst tegen uitgestrekte wolkenpartijen M iP" 'fJIl - - -i - «w' **m Jxg valt Het weer blijft droog dank zij een wat onregelmatig gevormd, maar ons welgezind gebied van. hoge lucht druk, dat reikt van Scandinavië via de Britse eilanden tot Portugal. Het laat een voor ons bestemde depressie haar regenvoorraad uitgieten over Noord-Italtë en Oostenrijk. De bij behorende zachte Middellandse Zee lucht bracht de thermometer in We nen vanmorgen op 8 graden en de vorstgrens in het Alpengebied om hoog tot 1200 1500 meter. Tijdens de kerstdagen zal deze waarschijnlijk weer dalen, zeer tot genoegen van de wintersporters. In Scandinavië is het ook alles behalve koud. Stockholm en Kopen hagen rapporteerden 's middags 4 of 5 graden, 's morgens wees de ther mometer in Stockholm plus 1, die in Malmö en Kopenhagen 3 tot 4 gra den boven nul. Kiruna (Noord-Zweden) meldde een temperatuur van 11 graden, en ook in Lapland winterde het flink en is het kerstweer zo, als ons op ansichtkaarten wordt voorgetoverd. In die streken is men daar echter al lang aan gewend. De 42-]arige Petrus A. H. uit Schoorl. die ervan verdacht wordt zijn vriend en collega W. C. de Klerk uit Schoorl te hebben willen ver moorden met rattenkruit en mollen- dood, is ontslagen van rechtsvervol ging, conform de eis. Hij werd niet toerekenbaar ver klaard. Hij wordt voor de duur van één jaar opgenomen in een krankzin nigengesticht en daarna zo nodig ter beschikking van de regering ge steld. (Van onze sociaal-economische redactie) De KLM heeft blijkens een voorlo- pig bericht in 1958 in totaal 940.000 passagiers vervoerd, wat vergeleken met 1957 een stijging met 27.000 be- tekent Het vrachtvervoer steeg van 25.000 tot 26.000 ton. De Japanse posterijen zijn van. plan ter gelegenheid van het aan staande huwelijk van de Japanse kroonprins Akihito een postzegel uit te geven met de beeltenis van de prins en zijn uitverkorene. Omstreeks half zeven gisteravond zijn op de Lochemseweg bij Harfsen twee mannen aangereden, waar schijnlijk door een auto, waardoor één van hen om het leven is geko men en de ander zwaar werd ge wond. Het ongeluk is gebeurd bij een bushalte, waar de twee slachtoffers kennelijk in de berm van de weg op de bus hebben staan wachten. Het ongeluk werd pas enige tijd nadat het was gebeurd ontdekt. Het ene slechtoffer, de 60-jarige H. de N., was toen reeds overleden. De gewon de is de 60-jarige H. S. uit Harfsen. Het is niet aan te nemen, dat de bestuurder van het voertuig, die na het ongeluk is doorgereden, niets van het ongeluk heeft gemerkt, temeer omdat uit gevonden scherven blijkt, dat één van zijn koplampen is ge broken. 'Knalactie' in Hengelo (Van een onzer verslaggevers) MeJ. H. Smit, agente bij de Hen gelose kinderpolitie, wekt de jeugd van Hengelo op deel te nemen aan de 'IfnaluptiA1 Het doel var. deze actie is de gel den die de kinderen anders uitgeven voor de aankoop van rotjes en don derbussen, op te sparen en de dubbel tjes en kwartjes over te maken aan het MndettaoiaidehündeffLfonds. .Mij ligt. REYKJAVIK (Kenter, AP). De IJslandse sociaal-democraten heb ben onder leiding van de 56-jarige Emil Jonsson een minderheidsrege ring gevormd die samen met de on afhankelijkheidspartij een kleine meerderheid in het parlement zal hebben. De communistische partij die wei deelnam aan de vroegere coalitie is thans uitgesloten. De buitenlandse politiek van IJs land en het standpunt in de kwestie van de territoriale wateren zullen ongewijzigd blijven. IJsland was sedert 4 december zonder regering. Op die dag trad de coalitie van premier Hermann Jonas- son af wegens de toenemende econo mische moeilijkheden. Volgens de nieuwe premier, Jonsson, zijn vol gend voorjaar nieuwe verkiezingen nodig. Zijn regering zal trachten de dringende economische vraagstukken zo snel mogelijk op te lossen. Van een onzer verslaggevers) Op de onbewaakte overweg bij het temeentelijk slachthuis te Helmond is gisteravond de 66-jarige gepen sioneerde gemeentewerker J. Denkers gegrepen door de trein Venlo-Eindho- ven. De man was direct dood. Het slachtoffer stak in het donker met zijn rijwiel a&a -de hand dë spoorbaan over. (Van onze soc.-economische redactie) De deviezenvoorraad is opnieuw met een ongekend groot bedrag gestegen, en wel met 168 miljoen tot 5467 miljoen. Ook de geldcirculatie is op een recordhoogte gekomen. De post uit staande bankbiljetten op de week staat van de Nederlandse Bank steeg met bijna 140 miljoen tot ƒ4.468 miljoen. Het tegoed van de schatkist is met 23 miljoen gedaald tot ƒ547 mil joen. Het eerste deel van de weg van Froenze, de hoofdstad van de Sow- jet-republiek Kirgizië, naar het ka- toeiiuuitrum Oech Ui Oezbekistan is voltooid. (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse drumband, die uit het Veteranen Legioen Nederland Is getreden, kon dank zij een be slissing van de president van de hoofdstedelijke rechtbank, mr. O. H. W. Stheemann gisteravond in uni form zijn voorgenomen mars door Amsterdam-Oost maken. De president heeft in kort geding namelijk geweigerd de band. die zich thans Bond Vrijwillige Dienstbaar heid (BVD) noemt, te verbieden het omstreden uniform in het openbaar te dragen. Dit had mr. Voerman uit Amsterdam namens het VLN ver zocht. De president overwoog in zijn uit spraak onder meer, dat het VLN geen aanspraak op originaliteit kan ma ken. omdat het betwiste uniform is samengesteld uit een volstrekt wille keurige keuze van uniformdelen, die overal ter beschikking staan. Dit punt was ook aangevoerd door mr. D. Huisman uit Den Haag, die namens de gedaagde; de heer J. L. Gassa, optrad. Verder wees de president er nog op, dat de leden van de drumband de kentekens van eiseres niet willen dragen (zodat verwarring bij het pu bliek uitgesloten is) en dat zij daar over ook instructies hebben ontvan gen. Het VLN werd ten slotte veroor deeld sn de kosten van het kort ge ding. (Van onze kunstredactie) De actie van de Vereniging van Let terkundigen, om een honorarium van 10 percent voor pocketauteurs, is een groot succes geworden. De grote meerderheid van de leden heeft de actie met haar handtekening be krachtigd. Onder hen vindt men namen als A Roland Holst, J. C. Bloem. Hen drik de Vries. Victor E. van Vriesland, S. Vestdijk, Harry Mulisch en Alfred Kossmann. Een groot aantal nieuwe (Van een onzer verslaggevers) Drie maanden gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. Dat hoorde de 20-jarige expediteur C. van K. uit Bunnik gis teren voor de Utrechtse rechtbank tegen zich eisen, wegens het veroor zaken van een ongeluk, dat aan twee jonge mensen het leven kostte. Op zaterdagavond 8 november reed Van K. met twee vrienden en drie meisjes In zijn vierpersoons auto van. Zeist naar Soest. De jongemensen! hadden bier gedronken. Met een snelheid van 80 tan ree® Van K. in een gevaarlijke bocht opi de Soesterbergseweg tegen een hoomj in de rechterberm. De auto brak inj tweeën, mej. P. v. D. en de heer Fj de W. waren direct dood. De tweel andere meisjes, J. V. en J.B., werden' zwaar gewond. Zij liggen nog in een ziekenhuis. Van K. beweerde te zijn geslipt toen hij wilde afremmen. (Van een onzer verslaggevers) Het koninklijke gezin heeft gister middag met het paleispersoneel in de toneelzaal van 't Loo het kerst feest gevierd. Bij deze gelegenheid heeft prins Berahard een rede uitgesproken. Hij zei onder meer: Onlangs werd ik getroffen door een kerstle- gend". waarin werd verteld dat toen Jezus terd geboren, de zon in de hemel begon te dansen en oude dor de bomen weer recht van stam war denbladeren kregen en weer geurig begonnen te bloeien. Het wonder van Christus" geboorte was dus aanleiding tot andere won deren en wel die van een onverwacht nieuw leven en verjonging. Hier wordt op eenvoudige wijze weergegeven welke invloed het kerstfeest op de wereld heeft. Zo vaak gebeurt het dat we den ken dat ons streven doelloos is en dat we ons vertrouwen in de wereld en ons zelf hebben verloren. De kerst boodschap kan ons dan weer hoop geven De Prins besloot met de hoop dit te spreken, dat de warmte van het kerstgebeuren, het christelijke geloof bij vele mensen weer tot nieuw le ven zou brengen. Het mannenkoor van het paleis t Loo zong enkele liederen, en de 18-jarige Hongaarse vluchteling Istwan Fapp bespeelde de vleugel. De Koningin las met zachte stem het Kerstevangelie voor. Aan het slot van het feest deelden de Koningin en de vier prinsessen chocolademelk en kerstbrood uit. (Van een onzer verslaggevers)! De officier van Justitie bij de Haag se rechtbank heeft dinsdagmiddag tijdens een zitting met gesloten deu ren ontslag van rechtsvervolging en plaatsing in een krankzinnigenge sticht gevraagd voor de 28-jarige Su rinamer P. K. D. De man. heeft eind december van het vorige jaar zijn hospita met een broodzaag om het leven gebracht. Het drama speelde zich af in een huis aan de Johan Gramstraat in Den Haag, nadat de Surinamer en de hospita onenigheid over de huur hadden gehad. De dader bleef na zijn verschrik kelijke daad rustig een boek lezend op de politie zitten wachten. Hij was in 1955 als genezen uit een krankzinnigengesticht ontslagen en heeft nadien pogingen gedaan, in t Vreemdelingenlegioen te komen. leden heeft zich aangemeld. nniiiiHimiiijnuHiuiiii»ii!f>.»«i!i)ii)»)iifiu}iimtiuiBii)iuiuiu))ib;)Hiu.fi«pnsnniimH»nniiiiainmitniiiiDiii)iuii!iii)»iu);i;mim!mti Wij hebben dus weer een rechts kabinet, al schrikken sommige KVP'ers als*je het hardop zegt. Schrikken is ge zond, dus fluisteren is niet nodig. De socialisten zijn in de oppositie gedrongen na dertien Jaar zware verantwoordelijkheid gedragen te hebben. Hun knapste koppen hebben eraan meegewerkt land en volk uit de chaotische armoede van 1945 op te heffen. Desondanks zijn zij uit de regering gestoten. Ze hadden kunnen bleven, ais ze de bevoorrechting der bevoorrechten boven de minder draagkrachtigen hadden willen aanvaarden. Toen ze dat weigerden, was bun vonnis geveld. De valbijl van de verenigde reactie knapte hun ministeriële levens af. Zo kwamen zij in de oppositie. En daar hoeft óók niet over gefluisterd te worden, als u begrijpt wat ik bedoel. Ate ik het goed bekijk zal het de eerste maanden wel helemaal afgelopen zijn met fluisteren, vrienden. 'We gaan verkiezingen tegemoet en de socialistische stem zal zich zelf niet sparen. Wij hebben een boodschap te brengen, de feiten moeten spreken heldor, duidelijk verstaanbaar voor de talloos velen wier levensbelangen ln de waagschaal liggen. Aan het werk, vrienden: Offer voor het Btrijdfonds! Win leden voor de partij! Win abonnees op Het Vrije Volk! Ga op huisbezoek! Het gaat om de verdeling van de nationale welvaart, het gaat om de vraag of Nederland al dan niet vooruitstrevend geregeerd zal worden! In mijn afdeling is de zaak nu helemaal op gang. En van goeie vrienden ln het land hoorde Ik, dat het overal van hetzelfde laken een pak is. Een felle, strijdlustige stemming. Het jasje is uit, de mouwen zijn opgestroopt, we zullen eens een ouderwets stukje ver kiezingsactie weggeven: we weten wat er op het spel staat: HET KOMT ER NU OP AAN! Een apart woordje over het STRIJDFONDS. Het gironummer kent u18218. t.n.v. de Partij van de Arbeid. Tesselschadestraat 31, Amsterdam. (Op strook vermelden: 'Het komt er nu op aanl') En verder: offer, zorg dat andereu offeren, want offers zijn de beste waarborg voor een ln de harten van honderdduizenden levende actie. Morgen weer wat cijfers. Ik heb nu geen tijd meer. Ik moet aan de slag want HET KOMT ER N U OP AAN! PIET PAK-AN Tot zaterdag) illlllUliiniil Advertentie f Af.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1