en. prijzen sterk gedaald BROODPRIJS KAN AL EEN CENT OMLAAG jan: Ieder helft van de schuld $MÉ I-SS Boze verhuizers slaan snijdende hoogleraar De jasjes zijn uitgetrokken Netwerk van geleide projectielen maakt luchtverdediging veiliger en... goedkoper NIEUW PLAN m ?i 1 ZONDER COMMENTAAR 'I 1 m Spreeuiven praat Slippende bus drukt jongen tegen de muur GENERAAL-MAJOOR DE VRIES BETOOGT: Lading schoof dode op kustvaarder Dr. Lalir sprak met min. Luns m I m HET VRIJE VOLK VRIJDAG 9 JANUARI 1959 PAGINA S WÊm (Van onze sociaal-economische redactie) Sinds enkele weken is een verwoede prijsconcurrentie tussen de meelfabrieken in ons land losgebarsten, die al tot opmerke lijke verlagingen van de meelprijzen heeft geleid. Nauwelijks lonend Poot «Hm "*©K Houten huis brandt af: zestien doden in negerfamilie 10 eerst per rol FA e KVP heeft zevenhonderdduizend gulden nodig voor Lr de verkiezingsactie. Op zondag 22 februari zal aan al- 1 le kerken een propagandistisch geschrift worden aange- j I boden, waarbij om geld voor het verkiezingsfonds wordt I gevraagd. Aan een deel van deze papieren zijn prijzen f i verbonden. Dit meldt de Volkskrant. i Prijzen kunnen wij u niet beloven, vrienden. Ja, toch. Onze prijs de hoofdprijs waarin ieder onzer kan delen zal zijnHet tevre den gevoel onze plicht te hebben gedaan. Die hoofdprijs wordt aan ieder uitgekeerd die op 12 maart met een gerust geweten kan zeggen, dat hij gewerkt en geofferd heeft dat hij vroeg begonnen is en tot de laatste minuut volhard heeft dat hij naar de mate van zijn krachten de zaak van het volk gediend heeft. Ik reken ook op u! Het komt er NU op aan! PIET PAK-AN AR-hunkering naar heel ver verleden 1£üHameac handen GELEI EEE3 Het otüangs verschenen nummer van het Orgaan van de Ver eniging ter Beoefening van de Krijgswetenschap is geheel ge wijd aan de lezing die de commandant luchtverdediging Neder land, generaal-majoor A. J. de Vries, in november jl. te Am sterdam voor die vereniging heeft gehouden. De generaal heeft in die lezing enkele opmerkelijke dingen gezegd over de luchtverdediging in het algemeen en die van ons land in het bijzonder. Daarmede heeft hjj een onderwerp aan de orde gesteld dat vooral de moeite waard is voor hen die zich afvragen of Nederland voor zijn ruim anderhalf miljard per jaar wel voldoende waar, d,w.z. de best mogelijke defensie krilét. WÉL MOGELIJK ONKWETSBAAR WAAROM NIET? ■f.w 'M Mg Pi •W til yfc 5© W ■;ïm •w 'ihw m 'Si j m M iai if! 'Jf ÜP 4# ;;§l! tWL In Geerviiet zijn nieuwe woningen ge reed gekomen: wo ningwetwoningen. En die woningen wü lazen het in onze eilandeneditie zijn verhuurd aan L. H. Middel te Heen vliet C. Tolenaar te Rot terdam, J. Bresters te Hoogvliet, P. J. Verhoef te Nieuw- Helvoet, J. Bronder te Spükenisse, P. C. van der Meijde te Nieuw-Helvoet en K. de Lange te Rhcon. Wij feliciteren de gelukkigen. Wij lazen echter méér in die eilan deneditie. En wel een verslag over hetgeen het raadslid de heer Trouw (v.v.d.), in de gemeenteraad van Geervliet over deze zaak heeft ge zegd: Gezien de huidige samenstelling der Geervlietse bevolking, die een zuiver landelijk karakter heeftwas da heer Trouw bevreesd, dat het peil zou dalen. Het gevaar voor import van een soort vandalisme achtte ipreker niet uitgesloten. „Men kan nooit voorzien of er on der de nieuwe burgers heftige ele menten zitten," waarom hij dit punt als belangrijkste voorwaarde wilde laten gelden om inwoners van Geer vliet voorrang te verlenen bij de toewijzing van woningen. Bij het lezen van deze woorden scherpte Pieter reeds zijn pen. Maar dat was niet nodig, want uit Geer' vliet zelf kwam al commentaar. „Ik stuur je hierbij het verslag van de raadsvergadering van Geervliet. Ik reageer hierop niet voor mij zelf al ben. ik ook opgenomen in deze nieuwe woningen. Maar ik wil de pen opnemen, voor al die andere zgn. vandalen, zoals de heer Trouw, de VVD'er ze toch eigenlijk noemt in een openbare vergadering van de gemeenteraad van Geervliet. Wat moeten de ingekomen bewo ners wel denken? Ze kunnen er maar het best aan denken wié het gezegd heeft en hoe deze man van die partij over de arbeider denkt. Lees nog maar eens goed: „Import van een soort vandalisme." (Naam en adres van- deze verontwaardigde brief schrijver zijn bij Pieter bekend). Wij laten ten slotte nog even bur gemeester Vijgeboom aan het woord. Hij zei In diezelfde vergadering: „Uitgangspunt bij het toewijzings beleid van B. en W. is geweest dat de bedoelde woningen nadrukkelijk bestemd waren voor de vestiging van arbeiders in het industriegebied. Bank zij het grote bouwvolume, dat daarvoor werd verkregen, hebben wij veel eigen burgers kunnen helpen, terwijl de oorspronkelijke opzet daar toe veel minder ruimte liet." Advertentie LM. Voor hen, die uit ondervinding weten dat kopen op het juiste ogenblik als het aanbod het grootst en de prijs het laagst is... tientallen guldens besparen betekent, is dit de aanbieding. Want morgen beginnen wij met de verkoop van onze hele voor raad wollen Wilton karpetten van 130 gulden. Prachtige wol len Wilton karpetcen in een bijzonder mooi, 4-kleurlg des sin. Vaste, dichtgeweven kar petten van voorgesorteerde wollen garens, verkopen wij morgen méér dan vijftig gul den goedkoper dan normaal. Zaterdagmorgen om 9 uur be ginnen wij met de verkoop van wollen Wilton karpetten die voor 130 gulden nog goedkoop zijn, i 200 x 285 cm. in prachtige kleuren, voor I Deze verlagingen zouden het nu reeds mogelijk maken de broodprijs met een cent te verlagen. Op het departement van Economische Zaken wordt daarnaar reeds een onderzoek Ingesteld. De meelprijsverlaging heeft intus sen veel groter betekenis dan alleen voor de broodprijs in de naaste toe komst. De tot nu toe tussen de grotere meelfabrieken bestaande kartelover eenkomst is nl. per 1 januari verval len. Deze overeenkomst hield een af spraak in over de door ieder te ver werken hoeveelheid mee!. Nu het 'kartel er niet meer Ss, tracht ieder bedrijf *iin installatie zo volledig mogelijk bezet te krijgen (er was onderbezetting) en het gevolg is, dat men "voor gekke prijzen* aan biedt. Het is lang niet uitgesloten, dat een aantal .van de kleinere meelfa brikanten deze felle concurrentiestrijd niet zal kunnen volhouden. Volgens deskundigen zijn de huidige prijzen ook voor de groten niet of nauwelijks lonend. Velen zien in de huidige prijzenslag dan ook een nieuwe fase iii de strijd tussen de vier grote meelfabrieken, de kleinere meelfabrieken en de zgn. En verder: „Het is bijzonder verheugend dat zoveel jonge gezinnen van. buiten de ze gemeente zich hier hebben willen vestigen." En meer hoeft deze spreeuw er niet aan toe te voegen. Oud-zeeman J. Lijk (zeventig jaar en wonend in Breskeps) heeft m'n stukje over het groen wit groen ge lezen en wil me graag vertellen hoe beroerd het éten vroeger aan boord van zeeschepen was. Hij kan me er wel honderd verhalen over vertellen, maar hij beperkt zich tot één: Jk voer in die dagen 't zal 1919 zijn geweest op zo'n misselijke oude kolen- en graanboot; meestal op Zuid-Amerika. De maatschappij Solleveld, Van der Meer en Van. Hat- tum is reeds lang ter ziele. Die mis selijke boot ook. Het personeel, dat voor onze voe ding moest zorgen, liep bepaald niet met diploma's op zak. Onze kok en hofmeester waren gewezen kolonia len, die meer interesse hadden voor jenever dan voor broodbakken en de middagpot. Op 'n keer kwamen we van de Zwarte Zee; we waren op weg naar Antwerpen. In Constantinopel zou den we vers voedsel aan boord ne men. We zagen ook wat koeiepoten aan boord dragen, maar het viel ons op, dat die koeiepoten toch wel wat erg groot waren voor een koe, We gingen eens bij 'n Turk infor meren of ze d-aar van die grote koeien hadden. De man maakte ons duidelijk, dat er best eens een kame- lepoot bij zou kunnen wezen. Toen wij 's avonds op wacht kwamen, had de kok in de kombuis een ketel met zo'n grote koeiepoot op het vuur ge zet. Hij zou eens 'n lekker soepje ma ken. Om negen uur kwamen de stokers en tremmers op wacht. We hielden krijgsraad met het gevolg, dat we be sloten ketel en poot een eerlijk zee mansgraf te geven. Hup, daar ging-ie De volgende ochtend miste de kok ketel een poot en meldde dat aan de kapitein. De hele troep moest op het matje komen en de kok had na tuurlijk de grootste smHij be weerde. dat het een best soepje zou zijn geworden; 't stond juist zo fijn te trekken. Een. donkeyman ant woordde toen, dat die poot al genoeg getrokken had, maar dan in de woes tijn De kapitein zag de humor van-het geval in en liet het zo. Maar wij heb ben tot Antwerpen zonder vlees ge zeten en daar zijn we gelukkig van die misselijke boot afgegaan. Ik ben toen bij de'Lloyd gaan varen: in die dagen nog wel niet up to date. maar toch veel en veel beter. Misschien waait er dienaangaande van de een of andere oude zeeman nog wel eens iets bij jou op tafel. Verder de hartelijke groeten." Aanbod Vandaag hebben wij met veol o elzler de volgende aanbiedingen in ons Boek der Bijdragen opgeschreven: een twee persoons driedelig bed, twee fauteuils (alles bestemd) en kleding van V. uit de Jacob Catsstraat te Dordrecht, een tweepersoons gestikte deken (bestemd) van De B. van de Hogenbanweg, een eenpersoons ledikant (bestemd) «n H. uit" de Mlddelharnisstraat en een talel met een theemeubel (beide bestemd) van N. uit de Oostendamstraat, twee fauteuils, twee armstoelen, een dressoir en een -.tafeltje (alles bestemd) hebben wij genoteerd van De L. van de behle- datnseweg. een tweeplts gasstel (be stemd) van Ter H. uit de Utcnhage- straat, kleding van Van V. van de Sple- geinissekade. relsbonnen van N. N. en capsules en sigarenbandjes van R. uit de Vlinderstraat. Verder werden ons nog vier dozen leder aangeboden voor sana toria door G. uit de Crooswijksestraat. Een kanarie met kool (bestemd) hebben wh genoteerd van R. uit de Juliana- straat te Bolnes. De sreeuwenpot werd verrijkt met guldens van Van E. uit de Mart;bestraat. Van de M. van de Dreef. J. van de Drakenburg en van P. uit de Heer Vrankenstraat. Onze dank. Dierenrijk Bij de fam. P. Rijsdijk, Jullanastraat 26 te Bolnes zijn voor de liefhebbers ter beschlkklnk: een Jonge hond, een poesje en een katertje. Trlxie, de witte keeshond van de fam. Wesdorp. Schaarweide 73, heeft zich van zijn riem losgerukt en ls niet terug gekomen. Hij bad een rode halsband om, PIETER SPREEUW. DETROIT (Reuter, AP) -Het 2al nog lang duren voordat de Sowjet-Unie_ zover is dat iedere arbeider een auto kan houden zoals dat in Amerika het geval is. Dit heeft de eerste vice-premier van de Sowjet-Unie, Anastas Mikojan, na een bezoek aan de autofabrieken te Detroit toegegeven. In een levendige discussie met autofabrikanten betoogde Mikojan dat Churchill met zijn grote toe spraak in Fulton (Amerika) de koude oorlog heeft ontketend. Oud-presi dent Truman stond toen achter hem. Op de vraag waarom de Russen den ken dat Amerika hen met oorlog be dreigt antwoordde de vice-premier „omdat Amerika om de Sowjet-Unie militaire bases aanlegt." Overigens voegde hij eraan tóe dat beide par tijen van elkaar denken dat ze onge lijk hebben maar dat de wjjze koning Salomo waarschijnlijk ieder de helft van de schuld zou hebben gegeven. Omtrent Hongarije zei Mikojan dat de Russische troepen de wettige re- gering-Kadar te hulp waren geko men „precies zoals de Amerikaanse troepen de Libanese regering te hulp zijn gesneld." Bü het betreden van het clubge bouw waar Mikojan de fabrikanten zou ontmoeten werd door ongeveer 300 Hongaren fel gedemonstreerd. Zij wierpen met sneeuwballen en eieren en scholden hem luidruchtig uit voor moordenaar. Niemand van het gezel schap werd echter geraakt. Toen Mikojan juist in het gebouw was werd er een doodkist voorbijge dragen met het opschrift „Hongarije 1956". Deze demonstratie was de fel ste sinds Mikojans aankomst in de VS. Intussen heeft president Eisen hower het Amerikaanse volk opge roepen „die beleefdheid tegenover een buitenlandse bezoeker in acht te ne men waarvoor de Amerikanen be kend staan." Advertentie I.M, pcrl in etuis met 6 poeders maar ook in een JurSiflt Ai5t| JU JLSIPQTHFEK zonder prijsverhoging, vraag uw drogist, MEEN ICS POEDfiftS helpen! Er zijn Meenk i Poeders IS hoofdpijn, kies pijn. hoest, griep, iSrarrhee, influenza, rhcumatiek, koorfsiffeid bij gevatte kou, periodieke pijnen aQz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook in ten handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn, periodieke oi men cnz__gpz. Ver knie baar inciD nKiKiCr lok in een handige pRsiic ffWsaTO-rtJEEK dorpsmolenaars. In deze smja zijn in de laatste jaren belangrijke be drijven als Smeets in Roermond en de Stoommeelfabriek Holland In Am sterdam al gesneuveld en door gro teren overgenomen. Deze grote vier zijn: de Meelfa briek der Nederlandse Bakkerij in Rotterdam, Wessanen in Wormerveer, Noury en Van der Lande in Deven ter en De Sleutel in Leiden. De jongste prijsverlagingen zijn in de hand gewerkt door de dalingen van de graanprijzen en door het prijsverloop van de graanafvallen (die voor veevoer worden gebruikt). Ook zijn de vrachtprijzen gedaald. Maar dit alles wordt in de huidige strijd om de markt we! ten scherpste uitgespeeld. Een algemeen gemiddelde van de prijsdaling is gezien het grote aan tal prijzen en kwaliteiten moeilijk, zo zei men ons. Maar een verlaging van 2,- 2,50 per 100 kilogram in ruim veertien dagen tijds is wel zeer opmerkelijk in deze branche, die vol gens ingewijden 'een dubbeltjeszaak' is. Prijzen van A-bloem (het zgn. re- geringsbloem) zijn gedaald van ƒ.33 ƒ33,50 per 100 kilogram tot ƒ30,90. Prijzen van blank bloem van ƒ35,50 36.50 tot 33 A ƒ34. "Het ls een wilde concurrentie, waarvan we niet weten, of ze nog drie dagen, drie weken of drie Jaar zal duren,' zei iemand uit de kring der 'groten'. Het lijkt deskundigen buiten die kring echter niet uitgesloten, dat er straks weer vrede komt, als een aan tal van de kleineren zal zijn verdwe nen. Intussen zijn de bakkers wel aarze lend om hun prijzen aan de meelprüs aar, te passen. Zij zien de huidige prijzenoorlog als een tijdelijk ver schijnsel. 'Als we de prijs ai zouden kunnen verlagen, dan is het nog lang niet zeker, dat we hem straks weer even gemakkelijk op het oude niveau terug kunnen brengen, als de meelprijzen weer normaal zijn,' zo is de rédene- ring. Ta ons vak, waarin iedereen de prijzen met Argusogen bekijkt, is een prijsverhoging nu eenmaal veel moei lijker door te voeren dan een prffs- verlaging.' - BOSWELL, Oklahoma (Reuter, AP) Zestien leden van een neger- familie te Boswell in de Amerikaanse staat Oklahoma zijn gisteren omge komen toen het houten huis, waarin z\j sliepen, afbrandde. Het zijn mevrouw Ara Gardner, haar tien kinderen en vijf nichtjes en neefjes. De vader was op jacht, toen de ramp zich voordeed. Bij zijn terugkeer bleef hij wezenloos voor de smeulende ruïne staan huilen. (Van een onzer verslaggevers) De zestienjarige Apcldoornse scho lier A. van Ernst is gisteravond dodelijk gewond toen op het Stations plein een slippende autobus van de rijbaan gleed en tegen de voorgevel van het station botste. De jongen raakte bekneld. Vermoedelijk heeft de gladheid de bestuurder van de bus parten ge speeld. Hij kon zjjn voertuig niet meer in bedwang houden en reed het trottoir op, waar de jongeman juist van plan was een brief in de bus te werpen. De scholier raakte bekneld tussen de voorzijde van de autobus en een aan de muur bevestigde postzegel- automaat. In de loop van de avond is hij in een ziekenhuis overleden. Advertentie IM. - Ilaliano, dc heerlijke, versnapering bij hoest en verkoudheid EEN PRODUCT VAN KING- EN RANGFA8R1EKEN TONNEMA N.V. SMEEK De hoogleraar prof. dr. 3. F. Nuhoer „sneed" op 3 oktober op de Zuiderzeestraatweg bij Harderwijk een verhuiswagen. Dit verdroot de verhuizers die in deze auto zaten, de 46-jarige J. A. en de 33-jarige G. Th. G., heiden nit Assen, zeer en toen zij kort daarna de professor met zijn auto voor gesloten spoorbomen zagen staan, besloten zij het recht in. eigen hand te nemen en een hartig woordje met hem te spreken. A. rukte het portier van de per- haling van de voorstelling. N. werd sonenauto open en sleurde de hoog leraar achter het stuur van zijn wagen weg. Vervolgens koelde hij zijn woede door de professor enkele ge voelige klappen en stompen te geven. Nauwelijks had het slachtoffer zijn plaats achter het stuurwiel weer in genomen of verhuizer G. gaf een her- Donderdag 12 maart", nog slechts negen weken, vrienden. Wie van u is nog niet begonnen? Voor hem of haar is het de hoogste tijd in te haken. Het is kort dag. EN HET KOMT ER ND OP AAN! Er hebben zich buiten de afdelingen om 104 nieuwe leden bij het partijsecretariaat gemeld. Breskens won 8 nieuwe leden Brielle 10, Leeuwarden (voor het begin der actie) 14, Hengelo 20, Gorredijk 22, Middelburg 20, Hilversum 16, Den Haag 41 en Bruinisse 9. En dat is overal nog maar het begin. Een bijzondere pluim op de hoed verdient E. van 't Hof te Nieuwe Tonge, die op oudejaarsdag 6 en op 3 januari 8 nieuwe leden wist in te schrijven. 'Ze liggen voor het grijpen, Piet,' schrijft hij me, "vanavond ga ik weer aan de slag!" Zo wordt bij ons de hoofdprijs van een gerust politiek geweten verdiend, vrienden. Spiegelt u aan dit voorbeeld. Het gonst van activiteit De jasjes zijn erbij uitgetrokken, de mou wen opgestroopt! Het wordt een. ouderwetse actie, waarin niemand wil achterblijven. Ook ik niet. Vanavond ben ik weer present: tien adressen afwer ken voor het Strijdfonds. i'fUffllt Twee Nederlandse zeelieden zjjn gisteren tijden;, het zware weer op de Noordzee het slachtoffer geworden van het verschuiven van de dekla ding op het Groningse kustvaartuig Vedette. Een van de slachtoffers, de 19-jarige P. Ekhart uit Roden over leed aan de gevolgen van het onge luk. De 22-jarige J. Laadstra uit Haarlem liep zware kneuzingen op. De Vedette, die 500 ton meet, was op weg van Antwerpen naar Huil, toen een zware- storm opstak. De twee zeelieden trachtten de schui vende lading vast te maken toen het ongeluk gebeurde. De kapitein van het schip vroeg via de radio in Huil medische bij stand. De gewonde matroos is opge nomen in een ziekenhuis. Het is kort dag, want de ver kiezingen zijn vastgesteld op 12 maart. Aangezien mijn oudste zoon dan jarig is, hoop ik extra mijn best te doen. Stel u voor, dat ik hem, die dan 19 jaar wordt, zou kunnen zeggen: 'We krijgen een rechtskabinet.' Het iijkt, of ik mijn grootvader en vader hoor spreken.' Dit Nederlandse Gedachten, offi cieel weekblad van de AR-partij, (In deze rubriek vermelden wij 'treffende' uitspraken zonder com mentaar. Zij spreken voor zich zelf. Wij houden ons voor inzen dingen aanbevolen. Wij kunnen niet Alles lezen. Red. Het Vrije ■Volk.) Advertentie l.M. ruw of schraal Volgens generaal De Vries is dat op zijn gebied bepaald niet het geval De luchtverdediging die ons land moet beschermen tegen aanvallen met bommenwerpers bestaat uit jachtvliegtuigen, zwaar en licht luchtafweergeschut. GEN.-MAJOOR DE VRIES Om. met het laatste te beginnen: Licht luchtafweergeschut (lichte lua)tegen doelen tot 3000 m hoogte. Zwaar luchtafweergeschut (zware lua): tegen doelen tussen 3000 en 7000 m hoogte. Jachtvliegtuigen: tegen doelen op elke hoogte tot 18 000 m. Te verwachten zijn aanvallen met vliegtuigen: op lage hoogte (zo'laag mogelijk); op grote hoogte (tot 30.000 m hoogte). Dit het bovenstaande zal het dui delijk zijn dat tegen aanvallen op lage hoogte de lichte lua afdoende kan optreden, voor zover aanwezig gesteund door jachtvliegtuigen, ter wijl wij: a. geen verdediging hebben tegen aanvallen boven 18.000 m hoogte; b. de zware lua onbruikbaar en overbodig is tegen lage doelen en nutteloos tegen hoogvliegende doelen. Voor zeer veel geld (één modern jachtvliegtuig kost ca. 10 miljoen gulden) hebben wij dus 'geen lucht- verdediging welke die naam waard is. aldus de conclusie die iedereen uit de lezing van generaal De Vries san trekken. Gelukkig echter vinden wij in de zelfde lezing dat een effectieve lucht verdediging wel degelijk tot de moge lijkheden behoort, en dat zelfs tegeD aanzienlijk lagere kosten dan de te- staande. Zo'n verdediging moet bestaan uit een aantal over het gehele land ver spreide batterijen geleide luchtdoel- projectielen. Een net van dergelijke opstellingen over het gehele land zou 500 miljoen gulden moeten kosten; hiermede zullen van eike 100 aanval lende vliegtuigen er zeker 99 kunnen worden neergeschoten. Koopt men voor hetzelfde geld jachtvliegtuigen dan zullen deze on der gelijke omstandigheden in het gunstigste geval 25 aanvallers on schadelijk maken. Bezaait men geheel West-Europa met dergelijke batterijen gelelde pro jectielen dan is de kans dat 100 aan vallers ons land bereiken uitermate klein: m.a.w. West-Europa Ss met een luchtverdedigingssysteem van geleide projectielen praktisch onkwetsbaar te maken voor vijandelijke luchtaanval len. Hier ligt dus een mogelijkheid voor een zeer veel betere defensie dan wij nu hebben voor minder geld en minder lasten. Want naast een veel grotere doelmatigheid heeft dit systeem nog de volgende voordelen: I. Minder personeel; het gehele 500 miljoen-plan van generaal De Vries kan worden bemand met de bestaande mankracht van het Commando Luchtverdediging. ZONDER DIENSTPLICHTIGEN De zware LDA kan verdwijnen: besparing ENKELE DUIZENDEN DIENSTPLICHTIGEN. 3 Voortdurende paraatheid is zon der extrakosten gewaarborgd. Onze militaire medewerker, mr. A. J. Scheuwenaar, vestigt in nevenstaand artikel de aandacht op een lezing, die generaal-majoor A. J. de Vries, dc Commandant Luchtverdediging Nederland, on langs heeft gehouden. Generaal De Vries beeft io deze .lezing een plan op tafel gelegd, waarin de luchtverdediging op geheel nieuwe en goedkopere leest wordt ge schoeid. Mr. Sehoiiweuaar vraagt zich in zijn artikel af, waarom er van zeer hoge en verantwoorde lijke zijde tot dusverre op de ideeën van generaal-majoor De Vries nog niet is gereageerd. 4. Zeer veel lagere kosten voor on derhoud en oefening. 5. Geen vliegvelden benodigd; alle voor ons land benodigde batte rijen geleide projectielen beslaan tezamen een oppervlak kleiner dan het vliegveld Soesterberg. 6. Geen overlast voor de burgerij door straaljagers, met alle daar aan verhonden gevaren voor leven en goed. Natuurlijk kost het verwezenlijken van dit plan tijd; wanneer echter nu de daartoe nodige beslissingen zou den worden genomen, zou 'ons iand in 1962 of 1963 over een veel betere en goedkopere luchtverdediging kun nen beschikken dan wij nu hebben. Op de lezing van generaal De Vries volgde geen discussie van be tekenis, hoewel een groot aantal op- perofficieren van de luchtmacht aan wezig was. Ook in de iuchtmarhtbe- groting voor 1959 is geen spoor van generaal De Vries' ideeën te vinden. Als iedereen het met hem eens is. waarom worden dan deze baanbre kende gedachten niet in toepassing gebracht? Indien echter de gedachtengang on deugdelijk is dan zou het de lucht machtstaf toch weinig moeite kosten om dat aan te tonen, en het zou de plicht van de minister zijn om ons te waarschuwen tegen a! te optimis tische verwachtingen. Tot op heden geen woord uit de hoge regionen. Wat is uw antwoord, excellentie, generaals? nogmaals uit zijn auto gesleurd cn onder handen genomen. De professor reed door naar Zwolle waar hij de politie van Harderwijk telefonisch van het gebeurde in ken nis stelde. Intussen hadden de beide verhui zers bij de politie reeds een klacht ingediend tegen de hoogleraar we gens snijden. Gisteren stonden de mannen te recht voor de politierechter te Zwolle. Zij ontkenden te hebben geslagen en beweerden alleen te hebben willen beletten dat de automobilist zou weg rijden voordat de politie in het geval gemoeid was. Wel gaven zU toe dat dit „beletten" op een -nogal stevige manier was gebeurd. „Ik heb die maniak even uit zijn auto gesleurd", zei A. en G. ver klaarde: „Iemand die zo rijdt moet het maar hardhandig worden bijge bracht". De politierechter vond de opwinding van de verhuizers begrijpelijk, maar zij moeten begrijpen dat ook een an der fouten kan maken. De officier achtte mishandeling be wezen en eiste tegen beiden 15, boete. Voorts vroeg hi) hen te ver oordelen tot betaling van de helft van de ingediende civiele vordering ten bedrage van 15.75 wegens scha de aan de kleding van het slacht offer. De rechter vonniste conform de eis. Prof, N. was reeds door de kan tonrechter beboet wegens snijden. (Van onze parlementsredactie) Dr. R. Lahr, die als ambtenaar van het Westduitse departement van Buitenlandse Zaken de Dnitse on derhandelingen met Nederland co- ordineert, heeft gisteren in Den Ilaag besprekingen gevoerd met minister Luns en met enigen van diens amb tenaren. Het doel van zijn bezoek was om de procedure vast te stellen voor een hervatting van de ambtelijke bespre kingen over de tussen Nederland en Duitsland hangende kwesties. Deze besprekingen zullen binnenkort te Bonn worden voortgezet. Zij zuilen van Nederlandse zijde worden ge voerd door de directeur-generaal Po litieke Zaken dr. H, R. van Houten. Minister Luns heeft na afloop van de besprekingen verklaard, dat niet voor het einde van februari een nieuw gesprek tussen hem en de Westduitse minister van Buitenland se Zaken dr. von Brentano kan wor den verwacht. Inmiddels heeft de Duitse regering zich bereid verklaard tot een multi laterale regeling met een aantal Westeuropese landen, die een schade vergoeding voor hun nazislachtoffers verlangen. Deze kwestie van de scha deloosstelling was gisteren, naar dr. Lahr verklaarde, het voornaamste punt van het overleg geweest. Advertentie LM. Morgen vroeg om 9 uur begint de verkoop van kilometers van het allerbeste keperfianei. Dan koopt U.„. juist voor de winter doorzet en flanellen py jama's in ons klimaat beslist nodig, zijnde allerbeste Twentse keperflanel, effen en bedrukte soorten, vèr onder de normale prijs. n voor Zaterdagmorgen om 9 uur dan moet U er bij zijn, want dan begint de verkoop van deze effen flanels in prachtige kleu ren en de extra brede bedrukte in tientallen prachtige dessins voor prijzen die nooit herhaald kunnen worden. r- f-.-iiSS ■'afégj --iftïS V.v ■•tl s® :.'i:

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1