Veel kapotte weinig ongelukken Gemeenten bespreken -ontwerp in Vlaardings stadhuis Alhena gescheurd en van zandbank gesleept MODEFLITSEN Nautilus-navigator brengt revolutie Schiedam aan kop in afdeling 3 A WALOO-TAXI De vlag uit: 100 jaar! Koopjes bij Timco Voordracht met 64.65.0 (3 lijnen) Gruno gaat blij nieuwe jaar in A. Marks eerste in toernooi van Zwarte Paard HVV-beker voor Gem.werken Politie houdt vlaggende matrozen aan Sneeuwballen suizen over W estba venkade Dief betrapt NVSH voor dichte deur Vier inbraken in Vlaardingen Parijs huldigt 21 helden Aanbesteding Scherven Verordening Herkeuring maten en gewichten Het Voetlicht voor het voetlicht Burgerlijke Stand m m T oonkunstconcert: drie werken van Beethoven Esperanto-agendo „HET VRI1E VOLK" Prof. Roelofs in Diës-rede GEVONDEN Zakenstudiekrin g gaat naar andere naam zoeken Brand in Arnhems hotel snel bedwongen HET VRIJE VOLK MAANDAG 12 JANUARI 1959 PAGINA 8 (Van een onzer verslaggevers) Een echt winters weekeinde met veel sneeuw: voor Schiedams jeugd alleen maar extraplezier, voor de Gemeentereiniging alleen maar extrawerk! Zaterdagnacht, zondag en vannacht is de Reinigingsdienst met vijf, soms zes wagens bezig geweest met het strooien van zout en zand en het sneeuwruimen op de hoofdwegen, de bus routes en de voornaamste oversteekplaatsen; aan de buitenwij ken is men nauwelijks toegekomen. (Van een onzer verslaggevers) Op het gemeentehuis in Vlaardhigen is. vanmorgen een be spreking gewijd aan het zaterdag gepubliceerde ontwerp voor een bovengemeentelijk bestuursorgaan in. het Waterweggebied, Rijnmond. Op uitnodiging van de burgemeester van Vlaardingen, de heer J. Heusdens, zijn burgemeesters en andere vertegenwoor digers van een groep gemeenten bijeen geweest. De bedoeling lag voor, vememenwij, om na te gaan of een gezamenlijk stand punt ten opzichte van het ontwerp Rijnmond gewenst en mo gelijk is Eerst bekijken (Van een onzer verslaggevers) .Het zestien jaar oude Rotterdamse vracht-passagiersschip Alhena is zaterdagnacht op een zandbank in de Westerschelde gescheurd en gekraakt. Het schip is zo zwaar beschadigd, dat het in ieder geval geruime tijd uit de vaart zal zijn. Het mooiste motorschip van de Groninger kustvaartvloot, de kustvaarder Rubicon is op de rotsen van Majorca stuk- gebeukt. Het schip moet, volgens de reder, als verloren be schouwd worden.' 1" WOENSDAGAVOND 14 JANUARI 1959 en op DONDERDAGAVOND 15 JANUARI 1959 (Van onze sportredactie) In de microkorfbalcompetitie, die de RKB op een aantal zon dagen in de Energiehal in Rotterdam afwerkt, is Schiedam op fortuinlijke wijze lijstaanvoerder geworden van de afdeling 3A. Muurvast Op strekdam in struct met sneeuw De mannen moeten namelijk meermalen hun route herhalen om hun werk goed te doen. Weliswaar werkt het strooisel normaal wel een paar dagen na, maar vooral op drukke verkeerswegen wordt het al gauw weggereden en weggespat, terwijl bij sneeuwval en lage temperatuur de gladde brij niet de gelegenheid krijgt om te smel ten. Advertentie LM. Mei. 1. Tjebbes heeft zaterdag haar honderdste verjaardag gevierd in het rusthuis Nij Dekmrut te Wei- dum (Fr.). De oudedame werd ge boren te WorkumrZij is nog heider van geest, alleen het lopen wordt wat bezwaarlijk. Onder de velen, die haar zaterdag kwamen gelukwensen, was burge meester Boelens van Baarderadeel. De bewoners van het tehuis vereer den haar met bloemen en een fruit mand. Het muziekkorps bracht een serenade en op de toren stond de vlag te wapperen. Zaterdagavond hield Gruno een nieuwjaarsbijeenkomst in het Volks gebouw en ondanks sneeuw en hagel waren vele Schiedamse Groningers gekomen. Voorzitter H. H. J. Hol opende de bijeenkomst met een woord van wel kom. Hij vertelde, dat een van de speelsters plotseling was ziek gewor den en dat haar rol nu was overge nomen door de leidster van het to neelclubje van Gruno. Hij vond het een hele prestatie van de laatste, dat zij dit binnen anderhalve dag voor elkaar had gekregen. Oudergewoonte zongen de aanwezi gen daarna het Grunnens Laid. Tus sen het eerste en tweede bedrijf trak eerden een paar dames de leden op Groninger koek en „olie wieven". Het eigen toneelclubje speelde „De firma Berends en Zn."', een blijspel in drie Bedrijven van Kasbinder en bewerkt door Van Wattum. Ieder een vond het een mooi stuk. Er wordt een beetje in geruzied, maar ook in gemind en het slot levert twee huwe lijken op. De rollen rolden eruit en het was een lust de Groningse ac teurs en actrices te zien en te horen (in him eigen dialect). De leden bleven tot iaat in cie nacht in een echte nieuwjaarsstem ming. Het dansen en de muziek stond onder leiding van de heer Schilper- oord, die de assistentie had van en kele Groningers. Vanmorgen vroeg heeft de Ge meentereiniging haar strijd tegen de sneeuw hervat. Het berijdbaar hou den van Schiedams voornaamste wegen is niet alleen een inspannend werk, maar ook een kostbare geschie denis. Tot vanmorgen was reeds 150 ton zand en zout verbruikt. Glad was en Is het nog steeds in de stad, maar tot nog toe hebben zich geen ongelukken van betekenis voorgedaan. Dat is voornamelijk te danken, aan de grote voorzichtigheid van de weggebruikers. Alleen op de (nieuwe) Vijfsluizen- brug tussen Schiedam en Vlaardin- gen kwam het zaterdagmiddag om streeks vijf uur tot een aanrijding, die betrekkelijk goed afliep. Een scooter ging .onderuit en een auto, die op 30 meter afstand reed, week snel uit om een botsing te voorkomen. De auto ging glijden en reed tegen een lichtmast op, die werd ontzet. Kuifjes zijn. in Schiedam bü tien tallen gesneuveld als slachtoffer van een sneeuwbal. Zondagmorgen heeft zelfs een jongen het gewaagd bij het politiebureau aan de Lange Nleuw- straat een ruit .van de inspecteurs- kamer In te gooien. Een vechtpartij was het gevolg van het sneuvelen van drie glas-in-lood- raampjes van de woning van T, aan de Stadhouderslaan. De zoon des huizes ging de sneeuwballengooier achterna enopdeWillemskadetcwam het tot een handgemeen, waarbij T. de brug van zijn boventanden brak. De sneeuwballengooier heeft beloofd de schade te vergoeden. Onschuldiger vermaak verschafte de jeugd zich met sleeën, baantje- glijden en het bouwen van sneeuw mannen en -forten. In de buitenwij ken zag men ook vaak, dat een vrien delijke automobilist vier tot acht of nog meer sleeën voor een ritje op sleeptouw nam. Ten slotte willen wij, overeen komstig het verzoek van B. en W., onze lezers herinneren aan de ver plichting neergelegd in de Algemene Politieverordening, dat de hoofdbe woner of hoofdgebruiker van een binnen de bebouwde kom gelegen ge bouw of terrein gehouden is bij glad heid het voor of langs zijn gebouw of terrein bevindende voetpad schoon te houden van sneeuw en ijs. Het sneeuwruimen op de trottoirs wordt door de meeste Schiedammers namelijk nogal eens vergeten. Maar blijft de sneeuw liggen en komt er een nachtvorst over, dan zijn de trottoirs de volgende dag spiegel glad. Wel is het gewenst, dat de „parti culiere sneeuwruimers" de sneeuw en het ijs op de rand van het trottoir deponeren en niet op de straat, om dat daardoor de goten verstopt kun nen raken en het verkeer er hinder van ondervindt. Ter algemene kennis wordt ge bracht, dat voor de herkeuring van maten en gewichten in deze gemeen te zitting zal worden gehouden op 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 22, 13, 18, 17, 18 en 19 februari 1959 iedere dag van 912 en 1317 uur, in een lokaal van de b.l.o.-school aan de Gedempte Baan- sioot (ingang Oude Kerkhof) alhier. De maten en. gewichten moeten schoon, droog en roestvrij worden aangeboden. IJzeren maten dienen van binnen en van buiten geverfd te zijn, kope ren gewichten moeten zijn afgewas sen, terwijl hiervan ook de gaten ge reinigd dienen te zijn. IJzeren gewichten mogen niet ge potlood zijn, doch moeten roestvrij zijn gemaakt en daarna ingewreven met gekookte lijnolie. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de op de aanplakbor den aangebrachte uitvoerige kennis geving. De Schiedamse toneelvereniging Het Voetlicht bespeelt zaterdagavond het podium In het Volksgebouw. Op het programma staat Wim Dumonts „Zij, die gestuurd wasAanvang acht uur. Advertentie IM. MAANDAG Bioscopen: PASS AGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Pal Joey. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.: Stormkracht 12. Apotheek: Gouka, Hoogstraat 29. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Exposities „Op een blad papier" en „Ach tijd waar ben Je gebleven". SCHOOL OUDE KERKHOF: expositie „Vakmanschap Nederlandse Faam". DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Pal Joey. MONC'POLE-THEATER, 2. 7 en 9 u. Met de dood op de hielen. Apotheek: Gouka, Hoogstraat 29. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur; Exposities „Op een blad pap'er" en „Ach tijd waar ben je gebleven". SCHOOL OUDE KERKHOF: expositie „Vakmanschap Nederlandse Faam". Diversen: MUSK SACRUM, S uur: Jan Ligt- hartschoot ouderavond t.g.v. de 100ste geboortedag van Jan Ltgt- hart. Bij Vlaardingen en enkele andere gemeenten zou de wens leven tegen over het Rotterdamse ontwerp een eigen, afgerond plan te plaatsen. Dit zou dan eventueel de commissie Klaasesz worden aangeboden en wel licht ook in de bestuurlijke commis sie van de Waterweggemcenten aan de orde kunnen komen, Uitgangspunt by de besprëkingen van vanmorgen zou de wet Gemeen- scht-ppelijke Regelingen zijn geweest. De groep gemeenten wllCdej nagaan wat er kan langs de weg van de vrij willigheid. Vertegenwoordigers van de gemeenten Rozenburg, Spijkenis- se, Barendrecht, Poorfcugaal, Maas sluis, Hellevoetsluis, Zuidland, Schie dam, Oostvoorne, Ridderkerk, Capel- le en Maasland en mogelijk ook van andere gemeenten zouden zijn uitge nodigd. Niet alle waren echter vertegen woordigd. Zo was de burgemeester van Ridderkerk in verband met zijn gezondheidstoestand verhinderd en de burgemeester van Maassluis door ambtsbezigheden. Binnen deze kring leeft de vrees, dat dit gezamenlijk ver gaderen en optreden zal worden uitgelegd als „het optreden van een soort rebellenclub tegen Rot terdam," aidus een van onze woordvoerders. „Je komt daar niet ver mee," zei hij. Veel commentaar op het ontwerp Rijnmond hebben wij nog niet kun nen verkrijgen. Men had er over het algemeen behoefte aan het ontwerp eerst grondig te bestuderen. Geboren: Wilhelmus zn van J. Ver biest en M. van Heest; Ingrid M. dr van H. Pelgrim en M. Versteeg; Joost zn van J. van Dijk en T. Bitter; Tehodorus F. A. zn van H. O. E. van Meggelen en C. L. de Maat; Leonard J. zn van N. Tanis en H. T. ter Braak; Abraham J. zn van A. J. den Hond en J. Roilof; Lodewicus J. zn van D Osephius en C. Roeters; Josef M. M. zn van B. A. Klooster man en H. A. M. Kerkhof; Woutrina G. dr van G. T. van Geene en M. W. E. den Pijl. Overleden; W. M. Smits, 4 jr; J. Lourens, 77 jr. Wel meende burgemeester Van Dijck van Maassluis, dat het ontwerp een goed uitgangspunt voor discussie kan zijn in de bestuurlijke commissie. B'Vwas er verheugd over, dat Rijn mond het aantal deelnemende ge meenten beperkt. „Hoe meer men direct bij veranderingen betrokken is, hoe meer men geneigd is daarmee rekening te houden." Burgemeester Peek van Schiedam (zoals u weet zijn de bezwaren in Schiedam tegen een supra-commu- naal orgaan geringer dan elders) is bij eerste lezing opgevallen, dat de taakomschrijving in het ontwerp verder gaat, dan oorspronkelijk in de bestuurscommissie is geopperd. „Er is zorgvuldig overleg nodig. Wat er uit de discussie komt hangt natuurlijk voor een groot deel van de interpretatie af." r In de Westerkerk te Delft vond zaterdagmiddag de erepromotie aan de Technische Hogeschool plaats van de Britse atoomgeleer de Sir John Cockcroft. Op de foto ontvangt Sir John Cockcroft uit handen van zijn promotor, prof. R. Kronig, de bul. De achtduizend ton metende Al hena liep zaterdagavond tijdens een sneeuwstorm op een zandbank. Het zwaar beladen schip werd door de ebstroom vast in het zand gedrukt en begon midscheeps te scheuren. De twintig passagiers, die met de Alhena van Van Nievelt Goudriaan Drie zaterdagmiddagen lang heb ben club- en huisschakers zich ijve rig geweerd in het bijna traditioneel geworden nieuwjaars-schaaktoernooi van Het Zwarte Paard, dat in het wijkgebouw van de Ned. Herv, Kerk aan de Nieuwe Maasstraat gehouden werd. Zaterdagmiddag was de laatste ronde en de prijsuitreiking. Voor de winnaars waren fraaie prijzen be schikbaar gesteld, zoais schaakspelen en huishoudelijke artikelen. Winnaar in de hoofdgroep was de heer A. Marks. Tijdens een gezHlige feestavond zijn saterdag in di grote Exceisior- kantine aan de Bu'tenhavenweg de prijzen uitgereikt vaide Schiedamse bedrijfsklaverjascomperiiie. Een ver tegenwoordiger van de N.V- De Arbei derspers reikte de wisselbeker van Het Vrije Volk uit aan de winnende ploeg, Gemeentewerken, die reeds een keer eerder in het bezit van deze beker is geweest. De heer J. de Boer, reikte ver volgens de andere prijzen uit aan de winnaars, die wij reeds eerder heb ben vermeld. De avond werd verder gevuld met schetsjes en muziek. De Schiedamse politie hield son- dagmorgen op de Broersvest twee Duitse matrozen van IS en 17 jaar aan die met een Engelse en een Amerikaanse vlag liepen te zwaaien. De vlaggen bleken zij te hebben af gehaald van de noodwinkel Ameri can. Bovendien hadden ze twee bier glazen uit een dancing meegenomen. Diezelfde nacht werd om kwart voor een in een café aan de Hoog straat de 2l-jarige Schotse matroos opgepakt omdat hij uit een patates- kraam, aan de Broersvest een glazen pot met pinda's had meegenomen. Het programma van het derde Toonkunst-abonnementsconcert, dat het Rotterdams Philharmonlsch Or kest o-l.v. Eduard Flipse donderdag avond in het Passage-theater ver zorgt. bestaat uitsluitend uit werken van Beethoven. Uitgevoerd worden de Coriolan- ouverture, het derde pianoconcert en de zevende symfonie. Soliste in het pianoconcert is Toos Onderdenwijn gaard. Jaudon la 15 an de januaro. Klub- vespero Ni legos kune Ia lastan „Sen- naciulo" n ce fam. v, Gink, Ploeg- straat 19. Kunportu la januaran asocian or- ganon. voor de lezeressen van Onder het motto; „Dames, kent en waardeert, wat Nederlandse arbeid presteert", brengt „eMKa-show" een voordracht met mode- flitsen over bekende merkartikelen, op In de recreatiezaal in het gebouw van „Het Vrije Volk", ingang Emantspad (bij het Oostplein), Rotterdam. Deze voorlichting over goede produkten van Nederlands fabrikaat wordt gebracht met medewerking van drie mannequins en in samenwerking met tien bekende Nederlandse fabrieken. Beide avonden vangen aan om 8 uur en zijn uitsluitend toegan kelijk voor dames. TOEGANGSKAARTEN zijn van heden af dagelijks van 95.3U uur verkrijgbaar a 50 cent (bel. inbegr.) bij de portier van ons gebouw, ingang Slaak. DIRECTIE N.V. DE ARBEIDERSPERS (Van een onzer verslaggevers) Het mechanisch-elektronisch appa raat, dat het eenzaam navigeren van de Amerikaanse atoomduikboot Nau tilus onder de ijslaag van de noord pool mogelijk maakte, zal, zodra het in voldoende aantal ter beschikking van de handelsscheepvaart komt, een revolutie in de navigatie ten gevolge hebben. Dit vertelde de conrector van de Technische Hogeschool te Delft, prof. ir. R. Roelofs, toen hij zaterdag middag in de Westerkerk de Diës- rede hield. Prof. Roelofs vertelde, dat dit de verwachting was van de commandant van Nautilus, captain William Robert Anderson. De conrector, die zoals ge bruikelijk is, een rede hield over zijn vak, de geodesie, gaf een overzicht van de moderne middelen van navi gatie en plaatsbepaling, die de mens thans ten dienste staan. Daarbij noemde hij het apparaat, dat de tocht van de Nautilus onder het nooröpoolijs mogelijk maakte en waarover de commandant van de duikboot thans nog de diepste ge heimhouding moet bewaren. De naam van dit instrument Is „inertial navigator". Hiermee kan (Van een onzer verslaggevers) Witte ronde plakken sneeuw op de ramen en muren van huizen en win kels aan de Westhavenkadc in Vlaar dingen waren vannacht de stille ge tuigen van het „sneeuwbalgevecht", dat 's avonds had plaatsgehad. De jeugd, die iedere zondagavond in grote getale langs de Westhaven- kade en over de Westhavenpiaats pleegt te flaneren, was blij niet de afleidingsneeuw. Verwoedde ge vechten tussen verschillende groepen opgeschoten jongeren vonden plaats. Niet alleen de jeugd zelf „genoot" van het sneeuwbalgevecht, ook de voorbijgangers en de ruiten moesten het ontgelden. Dit had als gevolg, dat de klachten bij de politie binnen stroomden,- Voor zover dat mogelijk was is de politie opgestreden. Zaterdagmiddag is in het Sport- fondsenbad te Delft een dief op he terdaad betrapt. Het was de 24- jarige assistent-laborant O. uit Delft, die werd gepakt op het moment, dat hij uit een jas een portemonnale haalde en deze leegde. In de porte- monnaie zat slechts een bedrag van 3,70. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 912.30 en 2—6 uur: armband, rood geblokte sjaal, portemonnee met Inhoud. Te bevragen aan de politiepost te K-the'.licht bruine leren tas, gebreide kindermuts. Te bevragen bij de vinders: rood-wltte meetstok, portier Gom. Gasfabriek, Dwarsstraat; boodschappenmandjc. Mer- curlus. Lange Haven 77; kinderportcmon- nee, G. Scheepmaker, Warandfe 24a. kin- derportemonnee met Inhoud, Van Eg- mond, Rembrandtaau 58b; portemonnee met Inhoud. R. van Loenen. Dr. Beslaan 1; portemonnee met Inhoud, Fodervaart, Marastraat 37a: damesportemonnee met Inhoud, Hoegee, Lekstraat 82; rood groene sjaal. P. F. Stehouwer, Da Costa- straat 29; witte sjaal, A. Akkerstein, HuUsmansstraat 5S; plastic regenjas, mej. Klink p/a De Koning, Westvest 62; vel spaarzegels, v. d. Plas, Korte Singel- straat 21; bedrag !u geld. Jongkind, Edlsonstraat 61; armband, M, de Houw. Potgieterstraat 56b; vulpen, mej. Bur gers, Goeman Borgesluslaan 67; autoped, Da&rdenburg, Lange Kerkstraat 23, men navigeren zonder dat men hou vast aar: de sterren heeft en zonder radio-verbinding met de buitenwe reld. Tijdens dezelfde bijeenkomst van de senaat van de TH werd de Britse atoomgeleerde Sir John Douglas Cockcroft het eredoctoraat verleend op grond van zijn wetenschappelijke verdiensten speciaal met betrekking tot de toepassingen van de kernener gie. Promotor hierbij was prof. ir. R. Kronig. De Ned, Ver, voor Sexuele hervor ming afdeling Gouda zal vanavond een voorlichtingsbijeenkomst in Oudewatcr houden. Maar hoogst waarschijnlijk zullen de fümope. a- teur, de arts, en de bestuursleden de deur van „Het Stadswapen" voor zich gesloten vinden. De NVSH heeft reeds enige tijd geleden de zaal gehuurd en daarvan bevestiging ontvangen van de zaal houder G, Nederend. Vrijdag ont ving het bestuur echter van de zaal houder een telegram, waarin stond dafc de zaal „wegens familie-omstan digheden" niet beschikbaar kon wor den gesteld. Het bestuur is ter plaatse gaan in formeren waaruit die familie-om standigheden dan wel zouden be staan. Zij kregen er echter van de zaaihouder geen nadere inlichtingen over. Vanavond gaat de NVSH dus toch naar Oudewater. Mocht men de zaai gesloten vinden, dan zal de advokaat van de NVSH een civiele vordering tegen de verhuurder Instellen, In de afgelopen dagen is in Vlaar dingen tot vier keer toe ingebroken. In de nacht van donderdag op vrij dag wisten onbekenden zich toegang te verschaffen tot het kantoor van de firma Zero en de firma Schut aan de Industrieweg. Bij de firma Schut werd een bedrag van 60 gulden ont vreemd. Verder was de buit hier ge ring. Onbekenden brachten diezelfde nacht een bezoek aan de winkel van de firma Pevera aan de Korte Hoog straat. In deze winkel moest de win kelkassa het ontgelden. Er werd hier uit een bedrag van 125 gulden mee genomen. Ten slotte werd in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken in de woning van de familie B. aan de Wil. helminasingel. Toen de familie van nacht thuiskwam werd ontdekt dat er was ingebroken. Het bleek dat het hele huis doorzocht was. Er worden hier enkeie ringen vermist. De Zakcnstudlekring Vlaardingen krijgt een andere naam. Hoe die naam precies zal worden zal op de jaarvergadering van de kring, die op dinsdagavond 13 januari in zaal Concordia zal worden gehouden, wor den besloten. Tijdens deze vergadering zullen de bestuursleden mej. J, G. Droppert en de heren L. Noordijk en C. Kijne aan de beurt van aftreden zün. Zij hebben zich herkiesbaar gesteld. Na de pauze zal de heer W. A. Moerman iets vertellen over het werk door en op het hospitaalkerkschip De Hoop. De lezing zal worden toege licht met dia's. en Co.. uit Zuid-Amerika kwamen, werden met sleepboten van boord gehaald en naar Antwerpen ge bracht. Het bleek nodig een deel van de lading te lossen. Zondagmorgen kreeg het geha vende schip assistentie van zes Belgische sleepboten en een ber gingsvaartuig, dat ruim drie heeft leeggepompt. In de late middag wist men de zwaar gescheurde Ai- hena vlot te slepen. Het schip is naar Antwerpen gebracht. De Rubicon zit muurvast op de rotsen in de buurt van Palma. Ze ven van de elf opvarenden zijn aan land gebracht. ,De gezagvoerder, ka pitein. G. Spijker (29 jaar) en zijn vrouw bleven aan boord met de stuurman en de machinist. De bodem van de kustvaarder is grotendeels opengereten en de boord- pompen kunnen het met ijzer geladen schip niet boven water houden. Vol gens de reder, de heer W. Sehuitema tn Groningen, is de kans, dat het schip behouden kan worden, zeer klein. Het tweeduizend ton metende vrachtschip Hector van de KNSM kreeg zondagavond op de Nieuwe Waterweg maehineschade en moest door de sleepboten Schelde en Argus van Leen Smit naar Rotterdm terug gesleept worden. Het schip was van morgen weer vaarklaar. Het Zweedse vrachtschip Wiril liep zondagavond op de strekdam voor IJmuiden. Het is maandagmorgen om half drie door twee sleepboten van Wijsmuller vlot getrokken, waar na het de reis naar Amsterdam ver volgde. De tienduizend ton metende Noorse tanker Norefoss raakte za terdagmorgen in de Waterweg aan de grond. Na enkele vergeefse po gingen wisten zes sleepboten het schip 's middags vlot te krijgen. De Zuldsiavische Kastav, onderweg van de Amerikaanse haven Houston naar IJsland is met stuurmachine- schade de Waterweg binnengekomen. Het schip ging naar de Waalhaven, waar het gerepareerd zal worden. Brand in hotel Cargenie! Dit alarm was oorzaak, dat zondagavond wel haast heel Arnhems binnenstad zich op bet Stationsplein verzamelde. De gevolgen van de brand vielen echter mee. In korte tijd werd het privë-gedeei- te van het hotel, de bovenste verdie ping, een prooi der vlammen, doch verder kwam het vuur niet. De brand weer wist zowel het hotel zelf als de benedenverdiepingen van het bijge bouw vuurvrij te houden. (Van onze Parijse correspondent) Zondag hebben 21 helden uit han den van de voorzitter van de Parijse gemeenteraad eremedailles gekregen die hen overhandigd werden in de universiteit van de Sorbonne. B|i rampen en ongelukken hebben z(j zich onderscheiden. Tot deze verdienstelijke lieden be horen onder meer de vier Franse doktoren, die door inspuitingen met beenmerg het leven hebben gered van Tsjechoslowaakse atoomgeleer den, die radioactief waren besmet. De orde van de Franse medici ver biedt echter Iedere publiciteit, zodat de vier doktoren zondag niet in de Sorbonne aanwezig waren. Wel mogen zij onderling de uitge loofde prijs delen, want voor alle 21 helden is een bedrag van 20.000 uit getrokken. Tot de overigen behoren kinderen, die tijdig brand hebben ontdekt, een jongen, die zijn vader uit een hoog spanningskabel heeft gehaald door de stroom uit te schakelen, een man, die in een drukke straat een op hol geslagen zware vrachtauto tot staan wist te brengen en een chauffeur uit Straatsburg, die sinds 1923 rond zes tig miljoen liter benzine heeft ver voerd over een afstand van twee mil joen kilometer en nog nooit een on geluk heeft gehad. De roodzwarten versloegen zelfs Trekvogels 2 met duidelijke cijfers (25) en speelden gelijk tegen Het Zuiden 5 (I1), maar Danaïden ver loor onverwacht van Het Zuiden 5 (21) en kon het herstel tegen Overkanters niet verder doorvoeren dan een puntenverdeling (3—3). Dit ene winstpunt was onvoldoende voör behoud van de eerste plaats, want Schiedam kwam met. zijn drie nieuwe winstpunten in totaal met 2 punt boven Danaïden, Overkanters en Het Zuiden. Schiedam heeft, er nu 8 te gen de hiervoor genoemde clubs 7. Trekvogels heeft er 4 en USV 3. En zijn nu door alle clubs zes wed strijden gespeeld. De volgende ronde wordt op 25 januari afgewerkt. MAASSLUIS. Het gemeentebe stuur van Maassluis heeft onders hands aanbesteed de aanleg van een rondweg in de Sluispolder-Oost en de bouw van een rioolgemaal annex transformatorst^tion. Er waren vier genodigden. Laagste is de firma W. de Jager en Co uit Slledrecht voor de som van 160.850.hoogste was Kleine- koort, Pool en Baade uit Schiedam voor de som van 181.300.—. De afdeling Vlaardingen-Cen- trum van de Vereniging „De Macht, van het kleine" houdt aanstaande woensdag in de Rehobothkerk aan ds Billitonlaan in Vlaardingen een con tactavond. Ook. de leden uit" de West- wijk en de Indische Buurt worden op deze bijeenkomst verwacht. De ver gadering begint om half acht, Het Russische ruimtehondje Al- bina, dat al verscheidene keren een tocht met een raket heeft gemaakt, heeft drie jongen gekregen en ver keert in blakende welstand, zo meldt Tass.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1