Verdachte uit zeer felle beschuldiging niet samen socialisten in de regering, zegt prof. Oud Neergestort vliegtuig netjes in wei Resultaat ITF-boycot: 'Afbetaling moet meer aan banden' RUBICON VERLOREN OP SPAANSE ROTSEN Spreeuwenpraat PSi? Wegvervoer in Italië staakt Masker af Vragen over aankoop gedeelte Biesboscti Consternatie bij Goudse politie nooit te laat Afsluitdijk deel van Europaweg 10 HET VRIJE VOLK ZATERDAG 17 JANUARI 1959 PAGINA S (Van een onzer verslaggevers) Mr. H. van den Heuvel uit Dordrecht, die als raadsman aan de gisteren voor de Dordtse rechtbank terecht staande Zwijn- drechtse meubelgrossier 3. M. B. K. was toegevoegd, heeft aan het eind van een zeer uitvoerig en bijzonder scherp pleidooi vrijspraak, eventueel ontslag van rechtsvervolging voor K. ge- vragd. Voor het geval, dat de rechtbank zijn juridische weer legging van de dagvaarding niet zou volgen, bepleitte hij een veel lagere straf dan de vier jaar met aftrek, die de officier van Justitie, mr. J. P. van der Meulen, tegen K. eiste. Het slot van de zitting, waarvan wij het eerste deel gisteren reeds publiceerden, was bijzonder sensationeel, doordat de ver dachte een felle aanval deed op zijn belangrijkste geldschieters, in het bijzonder op de Dordtse advocaat mr. B. van M. K. en diens zoon, een bankdirecteur. Hij beschuldigde deze beide van misdadige praktijken. Om de plas Ongelofelijk „Geldschieter gevlucht „Kind van de rekening" Voer het tere Baby-huidje BABYDERM-POEDER Vragen aan Luns over Sowjet-ambassadeur (Van onze parlementsredacteur) De mogelijkheid bestaat, dat we na 12 mhart worden verlost van de brede-basispolitiek. Maar laten we ons niet te vroeg blij maken over het einde van de socialistische deelneming aan het kabinet. Zo heeft de liberale lijstaanvoerder, prof. mr, P. J. Oud, gisteren een vergadering van de WD in Arnhem voor gehouden. Men weet nooit, wat de KVP zal gaan doen. Zij spreekt zich voor de verkiezingen nimmer uit. Vaststaat wel, dat professor Romme het weinig prettig zou vinden, als de PvdA buiten het kabinet zou blijven. Onnozele aanleiding wg-yt'* 11111111^ (Van een onzer verslaggevers) Honderd Griekse schepen die onder valse vlag voeren, zijn onder de Griekse vlag teruggekeerd. Costa Rica heeft besloten voortaan geen vreemde schepen te registreren. Omer Bécu, secretaris-generaal van de ITF, kon op deze dui delijke resultaten van de succesvolle ITF-boycot tegen de goed kope vlaggen in december wijzen toen hij gisteren in Utrecht de tweede algemene vergadering van de Centrale van Zeeva renden ter Koopvaardij en Visserij toesprak. Internationale politiek Zeer veel tvensen Nog vöor oudejaar waren wy er geza menlijk in geslaagd om voor een blind echtpaar in Giessen- damHardinxveld een bandrecorder bij elkaar te sparen. Donderdagavond is dit apparaat-aange boden. Florine en Pieter moesten he laas verstek laten gaan, maar onze cor respondent van Har- dinxveldGiessen- cïam, de heer L. Vo- een verslag over ge- gel. heeft schreven. er „Het arbeiderszangkoor P. J. Troel stra had wel een buitengewone repe titie-avond. Zeer in het bijzonder was dit het geval voor twee leden van het koor, nl. het blinde echtpaar Van LaarVerschoor. Op deze avond werd. het echtpaar een fraaie band recorder aangeboden, die vooral dank zij de actie van Pieter Spreeuw in Het Vrije Volk, in een recordtijd bijeen was gespaard, JDe voorzitter van de zangvereni ging, de heer G. Schutz, sprak van een vlot verlopen spaaractie, die nog niet eens zoveel weken had geduurd als er maanden voor gepland waren. Hij dankte Florine en Pieter en richtte ook woorden van grote waar dering aan het adres van de leider van ie spaaractie, de heer J. Bot. Deze laatste memoreerde hoe op 2 november van het vorige jaar de idee geboren iverd om door het ver zamelen van oud-papier een bedrag van 425 bijeen te brengen, nodig voor de aankoop van de bandrecor der. Ondanks- de vele hulp die de heer Bot hierbij ondervond (waarvoor hij vooral de heer F. Stam. hartelijk dankte), bleek al spoedig, dat het ge stelde doel op deze manier toch niet spoedig bereikt zou worden. Dit 'werd. echter geheel anders toen de heer Bot de medewerking van de lezers van Pieter Spreeuw had in geroepen. Spreker vond het fantas tisch wat er toen bereikt werd. Met enkele goedgekozen woorden bood de heer Bot hierna de bandrecorder aan het echtpaar Van Laar aan. Nadat de voorzitter nog de heer Bot en zijn vrouw bedankt had voor het vele werk, dat zij hiervoor had den gedaan, was hei woord, aan de heer Van Laar zelf. In bewogen be woordingen sprak hij zijn verwonde ring en bewondering uit voor het snelle verloop van aeze actie. Zelf had hij al eens uitgerekend, dat hij 21.000 kilo papier zou moeten verza. melen om het doel te bereiken. Dank zij veler medewerking en vriendschap schijnt hierdoor weer licht in de eeuwige nacht van spreker en zijn vrouw. „Hartelijk, hartelijk dank," zo besloot de heer Van Laar, zijn ont roering nauwelijks meester, dit dank woord. De bandrecorder deed inmiddels volop dienst, ivant het geheel, met in begrip van een paar door het koor gezongen liederen, werd natuurlijk op de band vastgelegd." vrijspraak mogelijk! Dank, mijnheer Vogel, voor dit ver slag. Dank mijnheer Van Laar. voor het gedicht, dat u aan de lezers van Pieter hebt gestuurd Als ik zo voor ine zit te staren en terugzie op de laatste maand van 't jaar en zie dat er zovele mensen waren die onze bandrecorder spaarden met elkaar. Dan weet ik niet hoe ik voor al dat goeds moet danken, want woorden schieten vaak te kort. Het lijken dikwijls onverstaanbare klanken waarvan de strekking aan geen mens ooit duidelijk wordt Maar" weet dan, dat er in mijn mooi ste dromen steeds een recorder heeft gestaan. Nu, nu is die eindelijk gekomen en vrienden, dat hebt u gedaan. Héb dank dus voor u milde geven want dat heeft ons geluk gebracht. Het brengt meer vreugde in ons leven en is een zon in onze nacht. Pieter wandelt veel en graag en vooral wandel ik veel en graag rond de plassen, die wij in Botterdam ge lukkig nog hebben. Daarom schrijf ik raet plezier een woord van aanbeve ling voor de excursie die a.s. zondag morgen onder aanvoering van Kees van Dongen (leider van de Rotter damse natuurwacht) rond de Bergse plassen wordt gemaakt. Om tien uur vertrekt men; plaats van samen komst; Kleiweg hoek Straatwee. Kees van Dongen is nu al enthou siast: „Ook in de winter is het plas- senlandschap mooi, vooral met de uitgebreidere beplanting langs de Rottezijde, waar men een recreatie- strook heeft aangelegd, maar het riet aan de oever toch heeft bewaard. Als bijzondere landschappelijke ele menten mogen gelden de Prinsenmo len en het merkwaardige Boterdorp- se Verlaat met zijn bovengrondse stutbalken over het sluisje. En zou den we de donk van Hillegersberg overslaan.? Ook het eude kerkje zal, al is het dan geen natuur, onze blik vangen." Vriend Van Dongen vertelt, dat hij onlangs een op Charlois gevonden dode kapmeeuv In handen kreeg. De meeuw was geringd; op de ring stond „Zoologisch museum Helsinki-Fin land". De vogel heeft dus wel een verre reis gemaakt, „Er was nog wat aan die meeuw te zien. Vlak onder de lichte kleur van de kopveertjes bleek het donker chocolade-kleurige deel der veertjes aanwezig. Over enkele weken zullen we weer kapmeeuwen zien met don kere kop. Dat is dan hun bruiiofts- pak, dat 'l-~- hu. reeds aantrekken om klaar te zijn voor het komende voor jaar." Aanbod Aan het einde van de -week liebbcn wij de volgende aanbiedingen met veeï plezier opgeschreven: eert tweepersoons ledikant met spiraal (bestemd! van R. uit de Deltgaauwstraat. een linnenkast (bestemd) van P. van de Wolphaerts- ijoebt, een fauteuil (bestemd) van B uit de Derenstraat en 2 fauteuils, vier stoeien met een tafel (alles bestemd) van Van s. van de Hogebanweg Verder hebben wij een baard (bestemd) geno teerd van V uit de Sam. Mullerstraat, een kinderwagen van Van V. uit de Eendrachtsstraat te Schiedam, een w&rm- waterstoof (bestemd) var, Van B. uit de Pieter van Aschstr&at, kleding van L. van de Lepelaarsingel en reisbonnen van K. van de Beukendaal. De spreeu- wenpot werd verrast met twee gulden van B. van de Kat. Lsgedijk en twee galden van A. L. Allen onze dank. Verlies Mevr. Plat. Pijperstraat 26b, heeft za terdagmorgen haar beige Knipporte- IR o n n e e met ongeveer t 12 verloren, gaande van de Pljnackerstraat met lijn 22 naar huls. Dierenrijk De rode kater van de Tam. S den Boer, Bcukelasrstraat 6Sa. is twee weken geleder, van huia weegelopen. „Mopje" heeft een paar bruine vlekjes aan zijn rechter onderlip. Het angorakatje (grijs) van mevr. Van Leersüm. Stlcitjesstraat 16. d3t op i; december uit hel raam was geva.len, Is nog niet teruggebracht Wie weet iets van die heer, die de kat beeft meege nomen? pietEK SPREEUW Hoewel de president van de recht bank, jhr. mr, D. J, P. Hoeufft, bij het aanhoren, van deze en andere uitlatingen wel op matiging aan drong, liet hij verdachte zijn beschul digingen. volledig uitspreken. Mr. Van den Heuvel begon zijn pleidooi met een scherpe aanval op het Openbaar Ministerie. Hij stelde, dat het onderzoek in de zaak K. on gemotiveerd lang heeft geduurd en dat verdachte te strëng behandeld is tijdens het voorrarrest. Mr. Van den Heuvel maakte de Justitie er onder meer een verwijt van, dat K. onnodig lang in absolute afzondering verbleef en dat hij bü voorbeeld pas kort geleden een krant mocht lezen. „Men heeft deze verdachte," zei mr. Van den Heuvel, „tien maanden lang laten" piekeren over de vraag welke straf hü zou krijgen, terwijl hij aan het onderzoek de grootst mogelijke medewerking heeft verleend. Dat was moordend," In dit verband wees de raasdman er ook op, dat K, indertijd, na aanvankelijk spoorloos te zijn ver dwenen, zich vrijwillig bij de politie heeft aangemeld, Ook de raadsman deed een felle aanval op bijna alle geldschieters, die door K. tot een totaal bedrag van ongeveer een half miljoen zouden zijn opgelicht. „Het is ongelofelijk," zei mr. Van den Heuvel, „dat- zoveel vooraanstaande mensen, onder wie bankdirecteuren en juristen, aan schandalige woekerpraktyken wilden meedoen 'en-er niet voor terugdeins den mee te knoeien." - Het was voor mr. Van den Heuvel zeer de vraag of K. inderdaad op lichting verweten kan worden. Hij beriep zich daarbij op twee arresten van de Hoge Raad en op een geschrift van prof. Langemeijer. Over de in de dagvaarding genoemde leningen, die door twee vooraanstaande Rotter dammers zijn verstrekt, zei mr. Van den Heuvel, dat daarover geen ver schil van mening hoeft te bestaan. „Deze mensen," zei de raadsman, „van wie de één een verantwoor delijke positie heeft bij een Rotter dams havenbedrijf eri de ander pro curatiehouder is van een grote bier brouwerij wisten dat zij zich met knoeierijen bezighielden. Zij deden dat uit winstbejag en namen het risico op de koop toe. Als deze men sen ooit te goeder trouw zouden zyn geweest hadden zij de ware toedracht moeten ontdekken." Daar deze beide Rotterdammers op een gegeven ogenblik zelfs naar K's doen en laten hebben geïnformeerd, kan volgens de raadsman ,als het gaat om de afgifte van het geld aan K., niet gesproken worden van listige kunstgrepen. Hetzelfde geldt zijns inziens voor de gevallen, waarin de Barendrechter K. als geldschieter is opgetreden. „Deze man," aldus de verdediger, „heeft volgens zijn eigen woorden 148.000 aan buitensporig hoge rente verdiend; volgens ver dachte zelfs 210.000." Mr, Van den Heuvel onthulde toen, dat deze Barendrechtse geldschieter „naar Amerika is gevlucht", volgens hem uit angst te zullen worden ver volgd wegens belastingontduiking. Hij weet waarschijnlijk niet, dat er voor deze zaken een ultleverings- overeenkomst met Amerika bestaat," voegde mr. Van den Heuvel eraan toe. Ook deze man heeft volgens de raadsman geweten, dat hij zich met woekerpraktijken die een groot risico inhielden, bezighield. Daarom Is z.i. in dit geval, evenals in de ge vallen waarbij de twee Rotterdam mers betrokken waren, geen sprake van oplichting in de zin van de wet. ten aanzien van het overige deel van de ten laste legging, valsheid in geschriften door knoeierijen met gefingeerde facturen, zei de raads man, dat daarmee niet bewezen is, dat iemand enig nadeel van K.'s manipulaties heeft gehad. Daarom kan z.i, ook hiervoor geen veroorde ling voigen. Deze verdachte, zei de verdediger ten slotte is het kind van de re kening geworden. „Hjj is zeer beslist niet het „goede heertje", waardoor hij door velen sinds zijn vlucht en zijn terugkeer wel wordt aange zien. Hij heeft van 't geld zelf nauwe lijks geprofiteerd, hij heeft in ieder geval het geld niet over de balk ge smeten." Ook nog afgezien hiervan achtte mr. Van den Heuvel vrijspraak even tueel ontslag van rechtsvervolging, de enig mogelijke uitspraak van de rechtbank. Voor het geval, dat de rechtbank het pleidooi niet zou vol gen. vroeg mr. Van den Heuvel uiter ste clementie. Van de eis van de of ficier begreep hij niets. De officier besloot met geen enkel woord op het pleidooi van de raads man in te gaan, hoewel daarin zijn bewijsvoering toch op alle essentiële punten werd aangevallen. Daardoor kwam na het pleidooi alleen ver dachte K. zelf nog aan het woord. Zijn „laatste woord" bracht grote beroering te weeg op de stampvolle tribune en ook de rechters volgden K. met gespannen aandacht. Enkele keren werd hij onderbroken door de president, maar op de momen ten, dat K. zyn forse beschuldi gingen de zaal inwierp, liet mr, Hoeufft hem volledig uitpraten. Dat laatste woord van verdachte kwam op het volgende neer: Na te hebben gezegd, dat. hij niemand spa ren wilde, deed hij een scherpe aan val op zijn voornaamste geldschie ters, de Dordtse advocaat mr. B. van M. K„ en diens zoon, een niet nader genoemde bankdirecteur, die ook de meestertitel draagt. K. verweet beiden „misdadige prak tijken". Van de advocaat Van M. K. beweerde hij, dat deze hem, in plaats van rechtskundige bijstand te verle nen, dieper in de put zou hebben ge holpen. „Deze man, die doorgaat voor een vooraanstaand mens ei» die voor de komende kamerverkiezingen door een grote partij kandidaat gesteld is, heeft zelfs het onderzoek belemmerd, doordat hjj zijn tegenover de, politie afgelegde verklaring niet wilde on dertekenen. Ik hoop, dat de recht bank met de praktijken van deze „vooraanstaande" mensen in hun uit spraak rekening zal houden". Jhr. mr. Hoeufft bepaalde daarna de uitspraak op vrijdag 30 januari, 's morgens om tien uur. Advertentie IJM. Vergeefs trachten sleepboten van de Spaanse marine de Ne derlandse kustvaarder Rubicon ten westen van Palma op Ma- jorca van de rotsen te trekken. De sleepboten hebben ten slot te hun pogingen om het 499 ton metende schip vlot te krij gen, moeten opgeven. De Rubicon liep bij de stran ding een zeer groot gat in de romp op en moet naar alle waarschijnlijkheid als verloren worden beschouwd. De lading van het schip bestaat uit schroot Het Tweede-Kamerlid Van der Goes van Naters (arb.) heeft de mi nister van Buitenlandse Zaken schriftelijk gevraagd of hij bereid is om, alvorens een agrément van de door de Sowjet-Unie voorgestelde nieuwe diplomatieke vertegenwoordi ger te bevorderen, contact op te ne men met de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken uit de Tweede Kamer. De WD krijgt hij in dit opzicht beslist niet mee. Wij denken er niet aan onze steun te geven aan een kabinet, waaraan ook socialisten deelne- 'Een groot geluk voor de kiezers 1*, dat de KVP reeds nu vóór de ver kiezingen het tijdelijke masker, als ware zjj te vinden voor een christe lijke regering, heeft afgeworpen. De katholieke kiezers weten nu waar ze aan toe zijn. Zij zullen, voor zover zij de rechterzijde van de katholieken vertegenwoordigen, nu de party-Welter Is opgeheven, zich tot hun spijt wel gedwongen zien, <jp- nieuw, zoals zij ook bi) de Provinciale Staten- en gemeenteraadsverkiezin gen deden, hun stem uit te brengen op de enige aanvaardbare oppositie party, die van de WD van prof. Oud.' Uit het Weekblad Limburg. (In deze rubriek vermelden wij 'treffende' uitspraken. Zonder com mentaar. Zij spreken voor zich zelf. Wij houden, ons voor Inzen- üiajca aan,.zooien. We kunnen niet alles lezen. Red. Het Vrije "olk.) Prof. Oud schijnt de grootste winst op 12 maart te verwachten uit de protestants-christelijke hoek, want een belangrijk: deel van zyn rede was gewijd aan de houding van de CHU en de ARP. 'Wat de CHU doet, weet men nooit," zei prof. Oud. Van de anti revolutionairen had hü eerst steun voor zjjn standpunt verwacht, mjar allengs was hij meer en meer gaan twijfelen. De onzekerheid was nog groter geworden, nu de ARP prof. zyïstra als lijsttrekker had aange wezen. 'Want hij is dé man van de samenwerking met de socialisten.' De beste kansen voor het einde van de brede-basispolitiek, zo ver klaarde Prof. Oud zön gehoor, is een voortgaand verlies van de PvdA. De socialisten, zo zei hij verder, vonden het plezierig in de regering te zitten, toen het goed ging. De eer van de resultaten werden opgeëist voor de PvdA. Maar na de verkiezin- gen van 1956 bleek, dat ze van een- te hoge boom hadden geleefd. De kiezer voelde zich daardoor by de neus genomen, aldus prof. Oud,, en wendde zich af van de PvdA. De aanleiding tot de kabinetscrisis noemde prof. Oud 'onnozel'. Volgens hem waren de socialistische minis ters 'onder druk van de PvdA-frac- tie' gezet. De redevoering van mr. Burger op de Fakkeldragersdag stond, zet hij, 'onder invloed van de slechte verkiezingsresultaten'. Jonge kiezers, zo profeteerde de liberale lijstaanvoerder, wenden zich meer en meer van het socialisme af. 'Ze vrezen aan het einde van de socialistische weg niet de vrijheid aan te treffen maar de staatss] aver- nij.' Voor het overige verdiepte prof. Oud, dié zelf heeft gezegd de jonge ren zo goed te begrijpen, zich weer in het verleden, in de tijd 'toen ik voor de oorlog minister was'. In den brede ging prof. Oud in op het verzet der PvdA teeen kameront- Het Tweede-Qamerlid de heer Van Meel heeft aam de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en vin Verkeer en Waterstaat ge vraagd of het juist is dat het Minis terie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen doende is om com plexen aan" te kopen in de Brabantse Biesbosch met de bedoeling deze te bestemmen voor natuurreservaten. Indien dit juist mocht zijn, vraagt de heer Van Meel of de minister dan bereid is. deze aankopen op te schor ten totdat de volksvertegenwoordiging in staat is geweest kennis te nemen van het ..Biesbosrapport" en haar oordeel daarover uit te snreken. olndlng op ait moment". Hij 'zag' in~de socialistische houding zelfs een te genstelling met de verklaring van de universele rechten van de mens. Hij ging echter geheel voorbij aan de herhaaldeiyk kenbaar gemaakte so cialistische bezwaren tegen de gang van zaken bij de oplossing van de kabinetscrisis van vorige maand. A i v-v-V' yT';' K' IliiilllïX PROF. OUD liberale profeet (Van een onzer verslaggevers) Gedwongen door een zware mistbank heeft de 25-jarige sergeant-vlieger A, W. Paulis uit Heerlen gistermiddag zijn Piper Cub in een met sneeuw overdev* weiland tussen "Waddinxveen en Gouda neergezet. De voorzorgslanding slaagde perfect. Aan het eind van een Kaarsrecht spoor in de opgevroren sneeuw bleef het sportvliegtuigje stevig op zijn wie len staan. De piloot sprong zonder een schrammetje uit de cockpit. Tevoren had het vliegtuig enkele minuten rondgecirkeld boven de eer ste huizen van Gouda en de witte landerijen van Waddinxveen. Als landingsplaats koos de piloot het weiland van boer Kees van Vliet aan de Bloemendal'.lseweg De verblufte boeren en de juichende schoolkinde ren, juist op weg naar huis, zagen het vliegtuigje op ruim 100 meter van de weg tot stilstand komen. „Vliegtuig neergestort!", was het korte, maar niettemin overdreven alarm, dat bij de Goudse politie bin nenkwam. De commissaris en zjjn inspecteurs, een jeep vol agenten en adit man op de fiets snelden de wit te polders in. Daar troffen zij de sergeant-vlieger aan, rustig in con versatie met de boeren en met de rijkspolitie uit Waddinxveen. Het vliegtuig stond tussen de sloten van het weiland alsof het er thuishoorde. Intussen was het weiland geruis loos „militair terrein" geworden. De koelen, die uit een veewagen naar hun warme stal gedreven, werden, vonden dat bést. De kinderen niet, want die zagen al hun pogingen om over het dunne Ijs naar het vlieg tuig te komen gedwarsboomd door de politie. Het, toestel, behèrend tot de lichte vliegtuigen van de Kon. Luchtmacht, was van Soesterberg op weg naar Y pen burs, Zonder radio aan boord zag de piloot geen kam door de dich te mist te komen. Vandaag hoopte men de Piper van de grond te krij gen. Het vliegtuig heeft niet meer dan 30 meter nodig om „los" te ko men. Hopelijk lukt het, want de marechaussee uit Woerden heelt er reeds één kille nacht by op wacht gestaan. Tijdens het bezoek, dat konin gin-moeder Elizabeth van Groot- Brittannië in februari aan Kenia en Oeganda zal brengen, zijn openbare bijeenkomsten van Afrikanen in Nai robi verboden. keert op 100 en teru; Advertentie XM. ROME (Reuter). Het Italiaanse wegvervoerpersoneel is een staking van vijf dagen begonnen. De stakers, 300.000 in getal, willen protesteren tegen beperkende maat regelen op het zware vervoer langs de weg die 29 januari moeten in gaan. Geen tien percent van de schepen die voor boycot in aanmerking kwa men, zijn daaraan ontsnapt. Meer dan tweehonderd schepen in zestien lan den zijn vastgelegd. De boycot is een krachtproef geweest, die de ITF met zijn 7®t miljoen leden In 62 landen glansrijk heeft doorstaan, aldus Bécu. Ook Piet de Vries wees er ln zijn openingsrede op dat de actie tegen de goedkope vlaggen uitermate goed Is geslaagd, ook al was dat in een paar landen, waaronder Nederland, njet het geval. De heer De Vries noemde het ver bijsterend dat de regeringen het tot een boycot hebben laten komen en dat de reders geen andere wijsheid hebben opgebracht, dan het vragen van belastingfaciliteiten. Bij de voortzetting in 1659 van de activiteit die'de ITF in 1958 heeft In gezet, zal de betekenis van de boycot nog wel nader blijken, zo zei hij. De sleutel tot de oplossing van het probleem der vaise vlaggen ligt bij de Verenigte Staten. Tot nog toe verkeert dit land echter bij het nemen van be slissingen steeds in compromitterend gezelschap. In het belang van de zeevarenden, zo zei de heer De Vries, is het nodig dat er een internationale scheep- vaartpolltiek ~ordt gevoerd. De internationale arbeidsconferen- tie heeft in 1958 in Gcnève ontwerp- vragen aangenomen over de minimum leeftijd. de medische keuring en de arbeidsovereenkomst ln het visserij bedrijf. 2ij zullen dit jaar in tweede lezing worden behandeld. De vakantie zag de heer De Vries als een van de belangrijkste proble men die voor de zeeman moeten wor den opgelost. De toekomst van de zeescheepvaart hangt af van de be reidheid om te varen, maar die be reidheid zal gering zijn als het gezins leven van de zeeman niet tot zijn recht kan komen. Voor de werknemers in de visserij heeft de CKV nog zeer veel wensen. Wij kunnen ons moeilijk aan de in druk onttrekken dat de reders het overleg insommige gevallen bewust vertragen, zo zei de spreker. Ten slotte zei de heer De Vries dat de verzuiling in de vakbeweging tot schade van de zeevarenden strekt. Hij wekte de aanwezigen op alle' krach ten in te spannen om de organisatie te versterken. Nadat de heer Bécu het woord had gevoerd, sprak de heer Th. Smering het congres namens de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel toe. U had het niet zover moeten laten ko men. Denk echcer niet, dat het »ee koudheidsduiveltje U in z'n macht heeft. Hij is als de dood voor de desinfec terende POTTER'S CATARRH PASTIL!.ES. Een zo'n rode, baciflendodende pas tille in de mond geeft onmiddellijke verruiming en bedaart het hoesten.. Mse» ze ecg heden in hars. Uw grootouders kenden ze al-] Bij apotheken en drogisten 0 f 110 IMP. H- TEN;HERKEt N.V., HILVERSUM (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse Huishoudraad vindt dat er een verbod moet komen van colportage met goederen op af betaling, er mag geen beslag op loon worden gelegd in verband met afbe talingskwesties en goederen met kor te levensduur zouden niet op afbeta ling verstrekt mogen worden.' VTenier vindt de raad, dat er een verplichte registratie moet komen van wanbetalers en er moet een mo gelijkheid worden geschapen tot ver plichte registratie van alle afbeta- iingsovereenkomsten. Deze wensen, zijn tot uiting ge bracht in een nota, die de Huishoud raad dezer dagen aan de Tweede Kamer heeft gestuurd naar aanlei ding van het wetsontwerp op het af betalingsstelsel. In die nota spreekt de raad voorts zijn verontrusting uit over het feit, dat in het wetsontwerp zo weinig aandacht is besteed aan de sociale kant van het afbetalingsvraagstuk. „In de wet zelf zou" zo wordt gezegd „de verplichting tot een minimum contante betaling van 20 moeten worden opgenomen." Verder zou het mogeiyk gemaakt moeten worden elke transactie die in strijd is met de bepalingen van de wet, nietig of vernietigbaar te verklaren. De provinciale Groninger WV heeft van de ANWB vernomen dat de Europaweg E-10: Parijs-Brussel- 's-Gravenhage-Amsterdam, zal wor den voortgezet via Den Oever, Af- sluitdyk, Leeuwarden en Groningen Eerder was slechts bepaald dat de route Bremen-Groningen-Assen-Cen- traal Nederland in dit rayon tot E- weg zou worden verheven, onder de naam E-35. Zodra de gelegenheid ertoe bestaat, zal de aanvulling van Europaweg-10 op de wegborden en wegwijzers wor den aangebracht.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2