useum voor de 19e eeuw over voor Luifelbeker in zijn bezit Watersnood brengt grote misère in gebied rondom Parijs m 'ONTMOETINGEN MET KUNST' Koopjes bij Timco W. de Zwijger 1 en SPSV maken geen fouten Schiedammer vermist Mutaties bij onderwijs GLANSRIJKE OVERWINNING OP RIVALEN VAN DKCB Li ■mm Melkboeren willen weten wat er in hun liart omgaat Visafslag Herziening van het plan in hoofdzaak in voorbereiding Pr. Margrietfonds in Irene bijeen Burgerlijke Stand Wisselkoersen wem Veemarkt Rotterdam Veilingnieuws Weer groot aantal huishoudelijke cursussen HET "VRIJE VOLK DINSDAG 20 JANUARI 1959 PAGINA 5 NW- en Coöp-vrouwen De Vrouwenbond van het NW cn de Coöperatieve Vrouwenbond hou den vanavond een gecombineerde bij eenkomst in zaal 8 van het Volksge bouw, waar mevrouw M. Boerende Jong van de afd. Huishoudelijke Voorlichting van de Ned Verbruiks coöperaties een inleiding zal houden over „Vloerbedekking en bedden". Aanvang acht uur. Comedia Moderne techniek In de consistorie van ac kerk van de Neï Protestantenbond aan de Westvest zal prof. a. de Froe donder dagavond spreken over ,X>e aspecten van de moderne techniek", zulks in verband met het atoomvraagstuk. Aanvang acht uur. Toegang vrij. (Van onze Farijse correspondent) Schrille tegenstellingen in Frankrijk; duizenden vermaken zich in het hooggebergte met wintersport, maar rondom Parijs verkeren door de watersnood tienduizenden in misère. Hun hoop Is gevestigd op een heldere hemel en vriezend weer, zodat de sneeuw blijft liggen en de regen uitblijft. Koppige blijvers Zware nachten Het Stedelijk Museum op de Hoogstraat laas maandagavond wel het ideale decor voor de derde lezing in de serie „Ontmoetingen met kunst'', ook ditmaal gehouden door dr. Th. van Velzen, directeur van het Cultureel Contactcentrum te Breda. Immers, zowel het tempel achtig uiterlijk van dit gebouw, als de pilaren in de aula gaven de toehoorders geen moeilijkheden zich een beeld te vormen van het Classicisme van de 19e eeuw, de eeuw die deze avond aan de beurt ■was. Na de Rococostijl, met zijn hang naar het theatrale ejject, het Sentimentalisme, dat de landelijke eenvoud als ideaal ziet en het burgerlijk realisme, waarvan de stillevensschilder Chardin een be kende exponent is, was nu de beurt aan het Classicisme. Advertentie IJM. mot' (Van onze sportredactie) Met de vorige week voor de onder linge Schiedamse volleybalcompetitie gespeelde wedstrijden is er opnieuw weinig wijziging gekomen In de stand op de ranglijst. Zowel SPSV 1 als Willem de Zwij ger 1 maakten geen fouten en boek ten overwinningen resp. op W. de Zwijger 2 en de reserve-politie, die nog steeds vertwijfeld vecht om de eerste winstpunt binnen te halen. UVG 1 speelde het in Vlaardingen klaar Set-up 1 een puntje af te snoe pen. Deze club moest zijn tweede team uit de competitie terugtrekken De studie gaat bi) de jongeren vaak voor en dit leidde ook hier tot de ge nomen beslissing. In de ontmoeting tussen de twee teams van de Julianaschool bleken de oudere broeders vanzelfsprekend de sterksten. Sinds 3 januari wordt in Schiedam een man vermist. Het is de 40-jarige Gerrit Fortuyn uit de Burg. van Haarenlaan 995, elektrisch lasser van beroep. HU ging op 3 januari van huis naar zijn werk op werf Gusto, maar is daar niet aangekomen. Een ongeluk wordt gevreesd. Iedereen, die inlichtingen kan verstrekken, wordt verzocht zich ln verbinding te stellen met het hoofdbureau van po litie te Schiedam, Lange Nieuw- straat. Het signalement van de vermiste luidt: lang 1.80 m, slank van pos tuur, donkerblond grijzend haar, twee littekens op de linkeronderarm, gekleed in bruine manchesterbroek, blauw vest. grijze sokken en lage bruine schoenen. Hst Schiedatnse toneelgezelschap Comedia voert zaterdagavond in het Volksgebouw „Een inspecteur vraagt belet" van J. B. Priestly op. Aan vang acht uur. Na, afloop is er ge zellig samenzijn voor leden, dona teurs en introducees. Ouden van dagen hebben toegang op vertoon van hun contributiekaart van de bond. Kaarten zijn verkrijgbaar bij L. S. C. de Wolf, Galileistraat 1. Na de Franse Revolutie ontstaat de behoefte tot navolging van de Antieken. Niet alleen op artistiek gebied streefde men hiernaar, maar ook op maatschappelijk gebied. Men meent in de klassieke cultuur een voorbeeld te vinden voor de bur gerdeugd. Na de revolutie was het Immers de burger, die de toon aan gaf en niet langer het gevestigde koningshuis. Ook de wetenschap heeft interesse voor de oude Grieken en Romeinen. Vooral de Romeinse cultuur stond in de belangstelling en de geleerden zo wel als de kunstenaars van die tijd trokken naar Rome. In deze tijd maakt men een aanvang met de op gravingen te Pompei en Hereulanum. Daar de kunst en de cultuur van de Romeinen alreeds een navolging was van de Griekse, is het niet ver wonderlijk, dat het Classicisme, in Frankrijk bekend ais de Empirestyl, een bloedeloos en kleurloos aftreksel was. Er werd niet meer naar de natuur geschilderd of gebeeldhouwd. De beeldhouwwerken uit die tijd zijn in feite ideaalbeelden, die verkregen werden uit de grootste gemene deler van menselijke schoonheid en vol maaktheid. Het landschap werd ook geïdealiseerd en op welhaast klas sieke en symmetrische wijze gerang schikt. In de bouwkunst worden de klassieke motieven dikwijls zonder onderscheidingsvermogen gebruikt. Romantiek Deze vlucht uit de werkelijkheid, terug naar de antieke culturen vond niet alleen plaats door het Classicisme. De Romantiek als kunstvorm gaat ontstaan. Vooral Duitsland neemt deze kunstrich ting op. Niet langer is er dus al leen het verlangen naar de oud heid, maar ook naar het betere of het onbereikbare. De landschappen, die door de schilders van de Romantische school geschilderd zijn, zijn geen werkelijke landschappen, maar geven de ge moedsstemming van de maker weer, die er zijn persoonlijke sentiment in Uitdrukt. Als motto voor deze tijd kan men een gezegde van De Musset laten gelden: „Alleen het schone is het ware". Ook in de muziek, aldus dr. Van Velzen, vindt de Romantiek haar weerslag en is er zelfs de vermaard- ste draagster van. Voor het eerst ontstaat nu de scheiding tussen se rieuze muziek en amusementsmuziek. De eerste concerten in de vorm zoals wij ze nu kennen, vinden plaats. De componist is uitgegroeid tot de kunstenaar, die eenzaam in hoger sferen leeft- Ten slotte groeide deze schilderrichting uit, tot wat later het Academisme zou worden, een kunst waaruit niets meer te voorschijn kan komen. Aanval Ook ziet men nu. dat de vlucht uit de werkelijkheid verandert, in een aanval op de werkelijkheid. Er waren reeds alleenstaande fi guren geweest, die in deze richting gewezen hebken, wat tot uitdruk king komt in hun werk. Een van deze eenzame figuren is de Spaanse schider Francesco Goya. Een andere, bekende realist is de tekenaar Honoré Daumier. Evenals Goya, zij het op minder felle en bit tere wijze, hielp hij mee aan de ont maskering van de onechtheid van die dagen. Het werk van deze kunstenaars vormt een aanklacht tegen een gekapitaliseerde wereld. Bij de Engelsen is er via de be langstelling voor de 17e-eeuwse Nederlandse schilders ook een ken tering aan het ontstaan. Schilders als Constable en Turner geven het landschap niet langer weer als de weerspiegeling van hun eigen ge moedsgesteldheid. Zij trachten de natuur niet te bewerken maar regis treren wat de ogen zien. Het schilderij herkrijgt zijn zuiver picturale waarde weer en door op deze manier te gaan schilderen wij zen beide kunstenaars in de richting die de schilderkunst zal opgaan, nl. de richtingen impressionisme en later expressionisme. Het beloog van de heer Van Vel zen werd door dia's verduidelijkt. Ook werd muziek uit deze eeuw uit gevoerd: liederen van Hugo Wolf, die op charmanste wijze door Wleb de Rook werden uitgevoerd. De gemeenteraad heeft de volgen de mutaties bij het Schiedamse on derwijs goedgekeurd: Eervol ontslag is verleend aan de heer W. Koningstem als ieraar in de algemeen vormende vakken aan de Gem, Nijverheidsavondschool. Voor de lopende cursus zijn aan de Gem. Nijverheidsavondschool be noemd de heer J. Leijenhorst tot leraar in de elektromontage en de heer O. J. Viveen tot leraar in de algemeen vormende vakken. In tijdelijke dienst aan de Avond school voor oud-leerlingen van de b.l.o.-school is benoemd mej. D. A. Hengelmolen, onderwijzeres aan de dagschool voor b.l.o. De heer W. Schluster, onderwijzer aan de Klaas de Vriesschool A, is overgeplaatst naar de Prof. Casi- mirschool voro b.l.o. ROTTERDAM, 19 jan. Aan. de visafslag alhier werden van IJmuiden en elders 350 kisten verse zeevis aan gevoerd. De prijzen waren: schil mid del 43—45, klein 32—36, schelvis mid del 4351, kabeljauw groot 4353, middel 4246, klein 33—35, makreel 29—33, wijting 34—36, verse haring 2931, per kist; KUit 1.051.20, per kilo. Het hoofd van het gemeentebe stuur van Schiedam brengt ingevolge artikel 36, 4e lid, der Woningwet, ter openbare kennis, dat de gemeente-, raad in zijn openbare vergadering van 16 januari 1959 heeft bepaald, dat een herziening in voorbereiding is van het uitbreidingsplan in hoofd zaak. vastgesteld bij besluit van de burgemeester van Schiedam van 4 juli 1944. goedgekeurd door Gedepu teerde Staten der provincie Zuid- Holland bii hun besluit van 11 juli 1945, no. 32, zoals dit later is gewij zigd. De herziening betreft het gedeelte, dat wordt begrensd door de spoorlijn Schiedam—Delft, de Poldervaart, de geprojecteerde Rijksweg no. 20 en de grens met de gemeenten Vlaardingen en Schipluiden, op de ter visie ge legde tekening met een rode lijn aan geduid. Ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Margriet kwamen gis termiddag in Irene de Schiedamse leden van het Prinses Margrietfonds bijeen. Dit fonds bestaat uit de na gelaten betrekkingen van de koop vaardij. Nadat mevrouw W. C. Schaberg de bijeenkomst had geopend en de brief van het motorschip „Domburg", aan wie de leden met Kerstmis een ge schenkzending hadden gestuurd, had voorgelezen, hield mevrouw A. Moll Lips een praatje over Nieuw-Guinea. Ter illustratie werd. hierna de boeiende, hoewel technisch niet zo beste film „Nieuw-Guinea in de schroefwind" vertoond, die daartoe door het Nederlands Zendings Ge nootschap was afgestaan. Doordat de cineast met een boot, vliegtuig en hefschroefvliegtuig een reis maakte over Nieuw-Guinea, kreeg men een juist beeld van dit verre rijksdeel. DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 1.30 en 130 U.: Gejaagd door de wind. MONOPOLE-THEATEH. 2. 7 en 9 U.: Jacht op goud en ivoor. Apotheek: Van Westendorp, Singel 81. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. 10—S uur: Exposities ,,Op een blad papier" en „Ach tijd waar ben jc gebleven". SCHOOL OUDE KEIIKHOF: expositie „Vakmanschap Nederlands Faam". Diversen: VOLKSGEBOUW, 8 uur: Vrouwen bond en Coöp. Vrouwenbond, lezing. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER 1.30 en 730 uur: Gejaagd door de wind. a, MONOPOLE-THEATER, 2. 7 en 9 u.: Jacht op goud en ivoor. Apotheek: Vaa Westendorp. Singel 81. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10S uur: Exposities „Op een blad papier" en „Ach tijd waar ben Je gebleven". SCHOOL OUDE KERKHOF: expositie „Vakmanschap Nederland» Faam". Diversen; KANTINE KOELANTS, 8 uur: SBLO, clubblaflcursus. VOLKSGExJOüW, 8 uur: NW Be- etuurdersbond, lezing over „Onder- wijeponiek" door w. olthof. (Van onze biljartmedewerker) Voor de tweede maal in successie, is de biljartvereniging: RES erin geslaagd de grote Luifelbeker te winnen. Na de gehouden voorwedstrijden kwamen gisteravond in het clublokaal van RES de ploegen van DKC b en KES a tegen elkaar uit voor de le en 2e prijs, terwijl de ploegen van Entre Nous b en de Karseboom moesten kampen om de 3e en 4e prijs. De spelers van RES a hebben een glansrijke overwinning be haald; alleen de DKC'er W. de Jong heeft de eer weten te red den door zijn naamgenoot A. de Jong een nederlaag toe te brengen. Aanvankelijk liep de RES-speler De Jong, die 120 tegen 90 moest, ma ken, flink uit, doch na de 17e beurt was de DKC'er De Jong, gezien de voorgift welke hij had, met 5563 op gelijke voet gekomen. Toen de RES- speler hierna vijf maal poedelde en in zijn 30e beurt op 89 was gekomen, noteerde de DKC'er 77. Deze rook een overwinning en verbeten bleef hij vechten, zodat hij in z(jn 42e beurt zijn 90 vol had; zijn tegen stander bracht het tot 98. De Groot van RES bleek, niet tegenstaande zijn voorgift van 30, een te sterke speler voor Hovener. De Groot had in 19 beurten, waar van de hoogste 20 was, zijn 100 vol, waarmede hij het hoogste moyenne vqn de avond maakte, dat van 5-26. Hovener bracht het tot 37. Verbrugge van RES had het. moei lijker met de DKC'er De Koning, Hoewel Verbrugge zjjn voorgift van 20 al ln de 9e beurt had weggewerkt en ln de 13e beurt de stand 7412 ln zijn voordeel was, bleef De Ko ning vechten en kwam hij steeds be ter m z(jn spel. Geleidelijk aan ver kleinde deze speler zijn achterstand, doch kon het uiteindelijk niet verder brengen dan 115 toen Verbrugge zijn 150 bijeen had. Edelenbos had het niet moeilijk tegen Knipscheer. In zijn 6e beurt kwam hij met een serie van 14 op 26 tegen Edelenbos pas 7. Hij behield deze voorsprong en maakte in 21 beurten zijn 50 vol; Edelenbos bracht het tot 30. De partijen DKC bRES a werden een 62-overwinning voor RES a. Moyenne besliste Tussen de spelers van Entre Nous b en Karseboom, om de 3e cn 4e prijs, heeft het gespannen. Beide ploegen eindigden met 4 winstpun ten, zodat het moyenne moest beslis sen. Daar dit voor Karseboom 0.953 en voor EN b 0.881 was, kwam Kar seboom voor de 3e prijs in aanmer king. In de party ScheUebeekv d Gie- sen is zeer veel gepoedeld. Achten veertig beurten had laatstgenoemde nodig om zijn 90 vol te maken, wat een moyenne van 1.87 betekende. Schellebeek kwam op 61. Eggelmeijer had in zijn partij te gen De Graaf in zijn 19e beurt met 5020 al een flinke voorsprong. Hier na herstelde v. d. Graaf zich en. pas seerde hem zelfs. Toen deze speler vervolgens twee maal miste, maakte Eggelmeijer zijn partij uit. Zeer spannend is de partij geweest tussen De Brinker en Hendriks. Om beurten namen de spelers de leiding, in de 20e beurt was de stand 8182. Hierna nam De Brinker de leiding welke hij niet meer afstond en in, 38 beurten had hij zijn 130 bijeen; Hen driks noteerde 123. In de laatste partij had v. d. Gie- sen niet veel moeite met Koens, hoe. wel hy 90 tegen 45 moest maken. Van meet af nam hij een. voorsprong en met goede series had hij in 23 beurten zijn 90 bijeen. Koens noteer de slechts 18. De vice-voorzitter van het Schie damse districtsbestuur, de heer D. Simons, heeft de vereniging RES. ge lukgewenst met het behaalde succes en de prachtige beker overhandigd, waarna hij ook aan de andere ver enigingen de prijzen uitreikte. De heer A. Knipscheer mocht voor een jaar het kleine biljart in ontvangst nemen voor de best geleverde pres taties. Alle deelnemers waren uiterst tevreden en voldaan over het afge lopen concours en beloofden volgend jaar wederom deel te nemen. Kijkt men alleen maar naar de cijfers, dan is men gauw uitgepraat. Voor Parijs is peilschaal de stenen Zouaaf onder de brug D'AIma. Bij de grote watersnood van 1910 stond hij bij een stand van 8.62 m tot aan de hals in het water, in 1955 bij 7.12 ra tot aan de ellebogen en maandagmorgen bij 6.15 m tot aan de buikriem. De toestand is nu dus nog niet alarmerend maar wel zorgwekkend. Doch dat is een schrale troost voor de vele tienduizenden die naar hun bovenverdiepingen moesten vluchten of nog erger, geëvacueerd moesten worden. In de bedreigde dorpen en voor steden van Parijs is op de gemeente huizen ruimte gemaakt om de meest- getroffenen onder te brengen. Ook het hoger gelegen vliegveld van Orly heeft noodbarakken ingericht. In sommige dorpen van de Seine- et Marne staan alle winkels onder water. Bootjes varen in de straten en onderhouden zo goed en zo kwaad als het kan de verbindingen. In som mige kruidenierswinkels varen de bootjes tot vlak voor de toonbank. Men hoeft niet te vragen wat er onder die omstandigheden van de winkelvoorraad terecht moet komen. Daarbjj komt nog de koppigheid van vele bewoners die hun huizen niet willen verlaten. Verscheidene zieken, vooral ouden van dagen, zou den broodnodig naar een ziekenhuis geëvacueerd moeten worden, maar zjj blijven liggen. Artsen en verpleeg sters roeien af en aan om deze lie den te behandelen of de injecties te geven die ze nodig hebben. In sommige overstroomde dorpen ging maandagmorgen, vroeg de dorps- tamboer rond, in een bootje vanzelf sprekend, om aan te kondigen, dat tussen 9 uur en half één brood per boot zou worden rondgebracht. Verscheidene bewoners komen name lijk niet uit hun huizen, want in vele gevallen staat het water te hoog om er met kaplaarzen doorheen te komen. Voor het maken van stellages langs de huizen of noodbruggen is geen hout beschikbaar. Burgemeesters wier dorpen er het ergst aan toe zijn, deden per radio een beroep op Parijs om planken aan te voeren. Tot donderdag verwacht men geen of slechts een geringe stijging van het water, maar voor het einde van deze week valt nog niets te voor spellen. De nachten zlln voor de geteis- Gehuwd: G. J. Jaarsma 26 jr en S. Rowel, 22 jr; J. D. de Greef 27 jr en E. van Noort21 jr. Geboren: Leontine A., d. v. M. L. van der Sloot en A. van Rijn; Bar bara, d. v. M. C. van der Linden en J. Stoutharidel; Ktmje, d. v. B. Weid- graaf en K. van Dalfsen; Robert A z. v. A. J. Vandersmissen en H. M. Muller; Maria A., d. v. J. Eitlpeuw en L. M. Siemann; Robert, "z. v. W. ten Hove en M. Zappelj; Andries, z. v. C- A. Houtzager en C. W. Rijne- veld; Dirkje T„ d. v. A. T. Geeve en A. van der Stel; Hendricus F., z. v. C. J. Boekweit en C. M. J. Daal- meijer; Feltze, z. v. J. D. van den Hoek en H. van der Wal; Theodorus C., z. v. P. J. de Rouw en H. Nejjer- weert; Marinus P. W., z. v. A. Sonne- veld en M. Treurniet. Overleden: P. van Zutphen, 72 jr: A. Haak, 42 jr. 19 JANUARI Engels pond 10,57310,588 Amerik. dollar 3,7653,775 Franse frank 76,82176,921 Belgische frank7,5487,545 Zwitserse frank87,4387,48 Zweedse kroon 72,8572,90 Duitse mark 90,20190,251 Deense kroon 54,60—54.65 Noorse kroon 52,83152,884 Canada 3,93.9 Italiaanse lire 60,501—60,551 Oostenrijkse schilling 14,53114,543 terde bevolking het ergst. Overdag kan men nog hoop putten uit een heldere hemel of radioberichten, maar 's nachts ziet men niets. Half slapend, half wakker, luistert men of het weer zal gaan regenen. De enige onbezorgdea zijn de kin deren, want de meeste scholen bulten Parijs zijn gesloten. In Schiedam-Zuid wordt een nieuwe gereformeerde kerk gebouwd, die zal verrijzen op het kruispunt HavenstraatWesttrankelandsedijk. Het terrein is reeds bouwrijp ge maakt en ook de verbindingswegen zijn vrijwel gereed. Op de tekening is duidelijk de los van de kerk staande, metalen klok- kestoel zichtbaar. Het niveauverschil van de bouw plaats met de. dijk heeft ertoe geleid de kerkzaal iets hoger te projecteren dan het dijkniveau en daaronder de bijruimten aan te brengen, zoals de kerkeraadskamer. een catechisatielo kaal, een zaaltje voor ruim 100 per sonen, een „instuif" voor evangelisa tiewerk, een ruime hal, welke tevens als foyer dienst kan doen, en verder een ruime garderobe, toiletten en verwarmingsruimte. Deze ruimten zijn bereikbaar via een aparte toe gang vanaf de Havenstraat en staan met een trap in verbinding met de kerktaal. De kerkzaal is toegankelijk vanaf De Zouaaf op de Pont de l'Alma, traditionele graadmeter voor overstromingsgemar in Parijs, staat al tot z'n buik riem in 't water. b&éséfétöMïM De clochards, de Parijse zwer vers die min of meer vrijwillig hun leven doorbrengen op de Seine-kaden en onder de brug gen over de rivier, zijn het eerst de dupe «au de hoge waterstand. Hier tracht een hunner zijn maaltje te warmen op een hout vuurtje. dat hij op een al ge deeltelijk ondergelopen kade heeft aangelegd. Da swerversvrijheid wordt in deze dagen wel duur betaald. Rotterdam, 19 januari 1958. Aan voer 1953, waaronder 1152 vette koeien en ossen, 801 varkens. De prijzen waren: vette koeien 3,05 3,35, 2,90—3,05, 2,75—2,85, idem var kens 1,88, 1,86, 1,84. Overzicht. Vette koeien: aanvoer als vorige week, handel stroef, prijzen iets lager, prima's boven notering; varkens: aanvoer groter, handel aan vankelijk kalm, afloop traag, prijzen lager, vooral aan het slot, enkele prima's boven notering. VIERPOLDERS Coöp. Veilings vereniging Eiland Voorne en om streken van 19 januari. Aardappelen 817 kg; andijvie 4872 kg: boeren kool 8—16 kg: rodekool 1018 kg; gele savoyekool 8—16 kg; gr. savoye- kool 1017 kg; waspeen 1017 kg; peen 610 kg; prei 10—28 kg, sla 7,5015,60 St.; spruiten 25—49 kg; uien 614 kg; witlof 3248 kg. GORKOM Veiling van 19 ja nuari: Prei 1218; Gr. kool 1722; Knollen 6—11; Uien 9—13; Winter peen 710; Boerenkool 916: Witlof 21—41; Veldsla 51—96; Spruiten 1540. Alles per kg. De commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting te Vlaardingen organiseert in het eerste kwartaal van 1959 weer een groot aantal cur sussen, Wanneer die cursussen star ten kunt u in het hier volgende over zicht lezen: Naaien, (8), VGLO School, don derdagmiddag, begindatum 29 janu ari: (8), Chr. Huish. School, woens dagmiddag, 11 februari en 18 febru ari; (8), Chr. Huish. School, don derdagavond, 19 februari. Koken, (8), VGLO School, maan dagavond, 2 februari; (8), Chr. Huis houd School, woendagavond, 11 fe bruari; (8), Chr. Huish. School, don derdagavond, 12 februari. Woninginrichting, (6)De plant/ bloem in uw woning, (2), beide in de Chr. Huish. School, dinsdagavond, 17 februari. Ziekenverzorging en wondbehan- deling, (4), Chr. Huishoud School, woensdagavond, 4 febr, en 4 maart; Centrum, maandagmiddag, 2 febru- ari. Verzorging van Top tot Teen, (4), Make Up, (2), beide in de Chr. Huish. School, dinsdagavond, 3 fe bruari en 7 april. Wassen, (4), Chr. Huish. School, donderdagavond, 12 februari. Geschenken en/of speelgoed ma ken, (4), Chr. Huish. School, maan dagavond, 2 maart. Bloemenschikken, (4), Chr. Huish. School, dinsdagavond, 3 maart. Handig Huishouden, (4)Chr. Huis houd School, maandagavond, 6 april. Patroontekenen, (4), Centrum, maandagmiddag, 2 maart. Lampekappen maken, (4), Cen trum, dinsdagmiddag, 3 februari. Indisch koken, (4), centrum, don derdagmiddag, 5 februari en 5 maart. Doe 't Zelf I (zelf schilderen), (4), Rode-Kruisgebouw, Emmastr., don derdagmiddag 2.304.30 en donder dagavond 7.309.30 u., 5 februari. De cijfers tussen haakjes hebbeen betrekking op het aantal lessen. de dijk, via een vestibule en een rui me hal die in open verbinding staat met de kerkruimte. Deze hal kan bij kerkelijke hoogtijdagen door hst bij plaatsen. van stoelen, voor ccn even tuele gewenste uitbreiding van het aantal zitplaatsen dienen. In totaal zijn in de kerk 460 vaste zitplaatsen geprojecteerd. Aan de ingangzijde is een kleine koorgalerij aangebracht, terwijl het orgel boven de ingang is geprojec teerd. (Van onze landbnuwredactctir) 's Melkboeren hart zal onderwerp zijn vau een onderzoek van liet Insti tuut voor Preventieve Geneeskunde te Leiden. Niet omdat het insti tuut zich interesseert voor de emotionele aan doeningen die het be zorgen van melk mee kan brengen, maar om na te gaan wat het hart van de bezorger te lij den krijgt als hij met zijn flessen en bussen klanten op drie en vier hoog moet gaan bedie nen in de moderne fiat gebouwen. Het Bedrijfschap De tailhandel in Melk en Melk- en Zuivelproduk- ten heeft dr. Bonjer.de directeur van de afde ling Arbeidsgeneeskunde van. het instituut, ver zocht een dergelijk on derzoek in te stellen. Het instituut heeft nu een werkplan opgesteld, waarbij zes bezorgers van verschillende leer tijden op hun dagelijkse trappentochten gevolgd zullen worden. Een organisatiedeskun dige en een fysioloog zullen (laarbij nauwkeu rig vaststellen w»Blke af standen worden afgelegd, hoeveel traptreden' wor den beklommen en'^ver der de tijdsduur, fret vervoerde gewicht eit\ talrijke andere details vastleggen. De eigenlijke metin gen van polsfrequentie en stofwisseling zullen dan in een tweede fase van het onderzoek wor den verricht in labora torium-experimenten, waarbij de werkelijke omstandigheden tot in details zullen worden na gebootst. De kosten van het onderzoek worden, ge raamd op ƒ5000,--

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2