Jongenstehuis gaat in I 7yUJgJm.dk Koopjes bij Timeo mÊ Buitensluizen dicht zodra op peilschaal rode pijlis bereikt BILJARTEN fi 1 H Q Bouw woningen en garages bij Newtonplein Nachtstriemende regenwindkracht 9 Metselaar stal radio en drank 2 klas libre Vier SVC-teams in de winst A m Coöp- en NV Y-vrouwen weten nu alles van vloerbedekking Marionettenlezing en films op culturele avonden van de Vegla Jeugdrally in Julianakerk Botsing tussen fregat en sleep voor Marineraad driedammers onder elkaar Exposities U'lfUlA&f&VL Hecht Visafslag Pi m Geen rijkspersreis naar N.-Guinea Sterke stijging van aantal studenten Man verduistert geld voor voetbalclub HET VRIJE VOLK WOENSDAG 21 JANUARI 1959 PAGINA A (Van een onzer verslaggevers) Het Rowallanhuis in de Lange Nieuwstraat te Schiedam komt in de loop van februari voor de sloop vrij. Het Rij!- istituut voor Sociale Jeugdzorg, in de wandeling het Tehuis or Wer kende Jongens genaamd, dat ruim elf jaar in deze ouu burge- meesterswonïng gehuisvest is geweest, gaat verhuizen naar Arnhem. Na 1 maart wanneer is niet precies bekend zullen het Rowallanhuis en enkele andere huizen tussen de Oranjeflat en het Blauwe Huis, de hele „hap" is gekocht door de Rotterdamse Bank, vallen onder hamer en beitel van de sloper. Dan zal een einde komen aan het oude herenhuis, dat eens een der schoon ste van de stad is geweest. Nog twee profs (Van een onzer verslaggevers) „WINDKRACHT NEGEN. STORM UIT Z.ZW RICHTING". Sluiswachter Dirk Kramer en havenwacht Leen Schenk lopen naar de buitensluizen toe. 't Is nacht. Vlaardingen slaapt. De storm giert door de ijzeren constructies van de drijvende bok ken. Regendruppels striemen de mannen in 't gezicht. Zojuist heeft de peilschaal in 't warme sluiswachtershuisje waterstand 1 m 17 aangewezen. En bij 1 m 17 staat een ,rode pijl'. Dan moet de buitensluïs dicht. Dan mag het water in de Oude Haven niet verder stijgen. ZWIJGEND DRAAIEN Dirk Kramer en Leen Schenk de zware sluisdeur dicht. De wind giert. De golven klotsen onheil spellend. Het water stijgt. Met de tweede deur gaat het niet zo gemakkelijk. Juist als-ie dicht is stroomt het water nog even terug. De mannen laten de deur meedraaien. Maar dan zwelt de vloed aan. Zwart water stroomt toe. En de deur sluit zich zelf. Toegedrukt door het water. Waarschuwing Zodra de „dienstdoende havenbe ambte" 's nachts opmerkt, dat het water wel eens hoger dan 1JL7 m zon kunnen komen, dan wordt als eerste man sluiswachter Kramer gewaar schuwd. Rode pijl Burgemeester 't Doet niks vrij voor de sloop Het Rowallanhuis heeft bekend gestaan om zijn uitermate fraai interieur. Het heeft dan ook enige tijd op de lijst van Monumtentzorg geprijkt, ai was dat na de oorlog nauwelijks gerechtvaardigd. De Duitsers, die er hun intrek hadden genomen, hebben de veelal zeer artistieke gobelins, panelen, deuren en plafonds niet ontzien, onze bevrijders evenmin. Het was een kale bedoening, waar in de onderafdeling Bijzondere Jeugdzorg van de afdeling Jeugd- vorming van het Ministerie van On derwijs (het is een mondvol) dan ook in november 1941 haar activitei ten begon. Ruim .elf jaar heeft zij dat volge houden en nu is het zo, dat voor de Schiedamse burgers het Rowallan huis en het Tehuis voor Werkende Jongens twee begrippen zijn, die niet meer van elkaar zijn los te koppelen. Andersom is het ook zo, dat het tehuis (het personeel, de jongens) in Schiedam ovlkomen is gaan aarden en dat hier verhuizen werkelijk over planten betekent. De directeur J. J. van Buren zegt zelf: „Aan de ene kant spijt het me weg te moeten gaan. Hier was al les voor elkaar en in Arnhem moet ik alles nog gaan opbouwen. Als ik hier een knaap binnenkrijg, weet ik gelijk welke patroon ik moet opbellen voor een baantje voor hem," Vaak, zijn dingen die men als „mo dern" of na-de-oorlogsbestempelt niet zo modern als men wel zou den ken. Neem nu eens de afbetaling. Tot gisteravond leefden wij in de veron derstelling, dat dit kwaad goed (doorstrepen wat niet verlangd wordt) een typisch begeleidend ver schijnsel van de conjuncturele op bloei na de oorlogsjaren was. In die illusie souden wij nu nog hebben geleefd, als wij gisteravond bij het opruimen van ons bureau tot onze grote verrassing een stoffige enveloppe ontdekten, die tussen twee plankjes zat ingeschoven. In die en veloppe zat een Voorwaarts van woensdag 1 februari 192S, helaas geen Schiedamse editie, want die bestond toen nog niet. En wat lezen wij op de advertentie pagina van deze dertig jaar oude Voorwaarts? „Gramophoonplaten. Keuze uit alle beste merken. 12 num mers 1 per week. Zonder vooruitbe taling". Het was Tonnij Steynen in de Rotterdamse Zaagmolenstraat, die deze service bood. In een andere advertentie lezen wij, dat „Rijwielkoning Knoops een schit terende collectie eerste klasse Rijwie len, beteren bestaan er gewoonweg niet" heeft. Prijzen 37,50f47,50 en hooger. Wij zijn. goedkoop. Desge- wenscht zeer gemakkelijke betaling. Conditiën vanaf 1,50 per week." Afbetaling is- dus minstens al dertig jaar oud. Én dacht u werkelijk, dat hei typerend voor deze „immorele" tijd was, dat iedere dag de kranten vol staan met moorden, aanrandingen en oplichterijen? Wel nee. Op pagina 4 van deze oude Voorwaarts lezen wij de volgen de kopjes: Collectantenzwendel voor Drenthe, Aanranding door een woon wagenbewoner, Door koelis vermoord, Broedermoord, Verduistering ten na- deele van het Waterschap, Driemaal brand op één reis, Een recidivist, Een beroepsmisdadiger voor het gerecht, Brand door schuld. Het meisjesstu dentje in een coupé bedreigd, Ver duistering door een kerkvoogd, De moord te Heerlerheide, Groote brand te Losser. Een weinig opwekkende collectie, niet waar? Inderdaad, er is niet veel nieuws onder de zon. jongens, die de naam van het Rowal lanhuis bü de burgers een prettige klank hebben gegeven. Hoe? Door tweemaal een tentoon stelling te organiseren, waarvan iedere belangstellende kennis kon ne men. De eerste werd In 1956 gehouden en handelde over het werk, de studie en de vrijetijdsbesteding van de jon gens. De tweede, in 1957, was geheel gewijd aan handenarbeid en liet de fraaiste staaltjes van boetseerkunst, metaalbewerking, vliegtuigmódelbouw houtbewerking, enz. zien. In december 1958, toen zij al op de hoogte waren van de komende verhuizing, voerden de jongens bij wijze van afscheid voor vele patroons en schoolhoofden een revue op. Ja, die samenwerking met Schie dam was voortreffelijk, hoe voor treffelijk, „dat kan ik niet onder woorden brengen", is de mening van de heer Van Buren. De directeur geeft echter toe, dat de verhuizing ook grote voordelen biedt. In de eerste plaats krijgt men in Arnhem, waar men op 10 februari hoopt te starten, een groter gebouw met o.a. een sportlokaal, dat men hier node moest missen „.Bovendien is Arnhem een cultureel centrum en de omgeving is prachtig". Ach nee, tegen de verhuizing op- zien doet de heer Van Buren aller- mmst, al zal hy daar alles nog moe ten opbouwen. „Ban kunnen wij ten- £.weeï eens fHnk aanpakken", zegt hy zelf optimistisch. De vroegere gemeente-archivaris van Schiedam, thans rijks-archivaris in Den Haag, drs. A. van der Poest Clement, maakt ons er opmerkzaam op, dat aan de lijst van in Schiedam geboren professoren nog twee moe ten worden toegevoegd. Dat zijn dr. Kornelis sneyder de Vogel, geb, 27-12-1876, hoogleraar in het Frans aan de universiteit te Gro ningen, en dr. Daniel Plooy, geb. 14-4-1877, hoogleraar in de theologie aan de universiteit te Utrecht. Beiden hebben gelijktijdig, name lijk van 1889 tot 1895, het gymnasium in Schiedam doorlopen. Beiden ook zijn inmiddels overleden. B. KEDDE Gemeente-Archief B. en W. van Schiedam maken be kend, dat door de N.V. Bouwmaat schappij W. A. Ss A. v. d. Velden te Rotterdam vergunning is gevraagd voor de bouw van 24 flatwoningen, 1 winkel met 2 bovenwoningen en 11 garages op een terrein, gelegen aan het Newtonpleinte Schiedam. Sedert maandag is het mogelijk in Groot-Brittannië telefoongesprek ken te voeren met aangeslotenen in alle delen van Rusland.. Tot dusver was deze mogelijkheid beperkt tot de steden Moskou, Leningrad en Kief. (Van een onzer verslaggevers) De man, die op 3 januari op de Parallelweg in Den Haaguit een café een radio en enkele flessen sterke drank stal, Is gearresteerd. Het is de 23-jarige metselaar A, G. uit Schiedam. De radio had hij verkocht, de champagne en de vermouth opge dronken. De heer Van Buren raakt niet gauw uitgepraat over de hechte samen werking die in de afgelopen elf jaar is gegroeid tussen het Rowallanhuis enerzijds en de Schiedamse patroons, schoolhoofden cn verenigingen an derzijds. Een samenwerking die overigens broodnodig was. Want in die jaren hebben niet minder dan vijfhonderd jongens uit het Rowallanhuis in Schiedam een jaar of Iets langer ge werkt en/of gestudeerd. Gedurende de eerste vijf jaar had men uitsluitend jongens, die op de dag werkten en 's avonds leerden, voornamelijk aan de Gem. Nijver heidsavondschool. Later kreeg men ook schoolgaande jongens, die mulo, h.b.s, gymnasium of academie be zochten. Het waren steeds over de hele li nie genomen moeilijk opvoedbare jongens. Het waren echter tevens Advertentie I.M. Donderdag is er wederom voor iedereen prijsklaverjassen in het clubgebouw van De Hollandiaan in Part 't Nieuwland. Aanvang 8 uur. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER 1.30 en 7.30 uur: Gelaagd door de wind. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 8 u.: Jacht op goud en Ivoor. Apotheek: Van Westendorp, Singel 81. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur: Exposities „Op een blad papier" en „Ach tijd waar ben Je gebleven". SCHOOL OUDE KERKHOF: expositie „Vakmanschap Nederlands faam". Diversen: KANTINE BOELANTS. 8 uur: SBLO, clubblad cursus. VOLKSQEJOÜW, 8 uur: NVV Be- stuurdersbond, lezing over „Onder- wljspoltlek" door W. Olthof. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 1.30 uur: Ge jaagd door de wind. Geen avond voorstelling! MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.: Jacht op goud en ivoor. Apotheek: Van Westendorp, Singel 81. Tentoonstellingen: STEDELIJK HUSEDM. 10—5 uur: Exposities „Op een blad papier" en ..Ach tijd waar ben Je gebleven". SCHOOL OUDE KERKHOF: expositie „Vakmanschap Nederlands Faam". Diversen PASSAGE-THEATER, 8 uur: Schie damse Kunstkring, Puck brengt „Een glas water"., VOLKSGEBOUW. 8 uur: PvdA-Vrou wenbond. lezing over hulp aan onderontwikkelde gebieden. De uitslagen van de gespeelde voorwedstrijden om het persoonlijk kampioenschap 2e klas libre van het district Schiedam van de KNVB zijn: Partijen gespeeld bij de BV De Sluis: Heinsbroek 150 150 45 29 3.33 Eggelmeijer 150 135 45 13 3.00 Bredius Klos 150 150 31 22 4.33 150 69 31 12 2.22 Hartog 150 99 40 10 2.47 v. d. Does 150 150 40 38 3.75 Verbrugge 150 '150 34 21 4.41 v. Rees 150 109 34 14 3.20 In het verenigingslokaal van de BV DKC: Weeiand 150 150 43 19 3.48 v. Duikeren 150 140 43 15 3.25 v. d. Veer 150 ,150 39 23 3.84 v. RUnderhoff 150 116 39 14 2.97 De Koning 150 150 24 26 6.25 Grava 150 118 24 40 4.91 Van de zeven teams van de Schie damse Volleybalclub wisten er vier in de afgelopen dagen de volle winst in de wacht te slepen, terwijl drie teams met een nederlaag genoegen moesten nemen. Dames 1 en Heren 1 verloren beide met 31, resp. van R'dam-Zuid - en VPSV 1. Dames 2 en Heren 2 deden het beter en zegevierden met 31 en 30, resp. van dames 3 en Concordia 3. Dames 4 won met 30 van WIK 1, terwijl heren 3 met 30 van Heine- ken 1 won. Voor de komende dagen luidt het programma: Dames: SVC 2—Hudig 1; DRL 2—SVC 1. Heren: Spel. Hillegersberg 3SVC 2. De overige teams zijn allen vrij! ROTTERDAM, 20 januari. Aan de visafslag alhier werden van IJmui- den en elders 250 kisten verse zeevis en 160 kg. spiering aangevoerd. De prijzen waren: Heilbot 1.45—1.70 p. kg.; Schol klein 3034; Schelvis miad. 4850; Schelvis klein 3537; Kabeljauw midd. 4042; Kabeljauw klein 33—34; Makreel 2930; Wij ting 2532; Heek 3543; Haring verse 30—33 alles p. kist; Kuit 1.00— 1.30; Lever 0,75—1,00; Spiering 1,00— 1,10 p, kg. - Sluiswachter Dirk Kramer en ha venwacht Leen Schenk kijken nog even of alles goed zit en dan lopen ze tegen de storm in naar het hel verlichte, warme sluiswachtershuisje. Een goederentrein rolt over de spoorbrug. De storm is luider dan het geraas van de trein. „Ik dacht, ik zal wel geroepen wor den vannacht", zegt sluiswachter Dirk Kramer, terwijl hij op een stoel naast de warme kachel gaat zitten. Dirk Kramer weet zo langzamerhand wel wanneer „ze hem roepen". Nu al ruim 19 jaar, vanaf november 1939 is hij sluiswachter bij de binnen- en buitensluizen, die het water van Vlaardings Oude Haven van het water van de Buitenhaven kunnen scheiden. Zo was het vannacht ook weer. Omstreeks twaalf uur belde haven- wacht Leen Schenk vanuit het kan toor van de gemeentelijke haven dienst aan de Westhavenkade (112) Dirk Kramer op. Omstreeks tien voor twee zou het „hoog water" zijn. Maar nog voor het middernachtelijk uur steeg het water in de Waterweg bijzonder snel. Het stormde, En op het moment, dat de meeste Viaardingers al veilig en wel in bed lagen liep sluiswachter Kramer naar zijn huisje. Hij was paraat. Even later kwam havenwacht Schenk bij hem. Zjj keken naar de peilschaal, die via een vernuftig systeem in het warme sluiswachtershokje het juiste peil aangeeft. En toen de „rode pijl" was bereikt gingen de buitensluizen dicht. In de Oude Haven stond het water toen tot de kaderanden. Het noodbrug- getje lag hoog op de golven. Met moeite klommen late Viaardingers tegen de kleppen op.... Als de buitensluizen dicht zijn, dan mag het water weer verder sty- gen. Dan is Vlaardingen voorlopig veilig. En voorlopig hoeven de twee mannen dan nog niemand te waar schuwen. Ais het waterpeil op 1 m 80 boven NAF komt, dan komt het waar schuwingssysteem in werking. Want op dat moment loopt de Boulevard langs de Waterweg onder water. En dan moeten er maatregelen getrof- fen worden. Dan wordt ook de politie gewaarschuwd. En dan rukken groepjes mannen uit om de straten van de Koningin Wilhelminahaven af te zetten en om balken op de boulevard aan te bren gen. .Beperkte aykbewaktag inge steld". zo schalt er dar. door het bureau van politie aan de Delftse- veerweg. Als het water meer dan twee me ter hoog wordt, dan wil burgemees ter Heusdens gewaarschuwd worden en dan komen nog meer mensen in actie. „Maar ja, dan is het allemaal nog niets in vergelijking met de februari-ramp van een paar jaar ge leden. Toen stond het water onge veer 3 m 80 boven NAP. „Onze peilschaal kon het toen niet eens aangeven. Hy was te kort", zo vertelt sluiswachter Kramer. Vannacht is het allemaal niet bo ver gekomen. Burgemeester Heusdens en alle andere Viaardingers konden rustig blijven slapen. De storm kwam niet „uit de verkeerde hoek". Die verkeerde hoek is het noordwesten. By een noordwesterstorm wordt het water recht de Nieuwe Waterweg in gestuwd en dan zyn bij vloed de hoogste standen te verwachten. Dan kan het raar lopen. ,3y noordenwind stroomt het water snel heen en weer. Dan is het zwaar werk om de- sluizen dicht te krijgen", zo vertellen de sluiswach ters en havenwacht, Om tien voor twee vannacht kon sluiswachter Kramer rustig zeggen: „Nee hoor, 't doet niks vannacht". Toen was het hoogste punt bereikt. Havenwacht Schenk ging zijn ge wone nachtelijke plicht nog even waarnemen en een uurtje later draal den beide mannen de sluisdeuren weer open. Nog steeds was het stikdonker. De storm loeide iets minder. De regen was opgehouden. Het water zakte weer. Eerst toen kon sluiswachter Kramer naar bed gaan. Vandaag staat hy weer op z'n post; de sluis deuren moeten dageiyks aan een controle worden onderworpen. Iedere dag worden ze een keer dichtge draaid. .Dienstdoend havenbeambte" Schenk, die gisteravond om tien, uur was opgekomen, bleef de wacht hou den tot zes uur vanmorgen. Op dat moment werd hy afgelost. Zo wordt Vlaardingen iedere nacht weer bewaakt. Mannen van de Ha vendienst houden nauwkeurig een oogje in 't zeil. En als 't stormt, als er „hoog water" dreigt te komen, dan flietsen de -waarschuwingen door de telefoonlijnen. Dan is sluiswachter Kramer er het eerst bij. Want ais de „rode pijl" bereikt is op de peil schaal dan moeten, ook 'snaehts, de sluisdeuren dicht. Of 't nu regent of stormt of niet! Een we! zeer interessante lezing hield gisteravond in het Volksge bouw mevrouw M. Boeren-de Jong, van de afdeling Huishoudelijke Voorlichting van de Nederlandse Verbruikscoöperaties, voor de leden (Van een onzer verslaggevers) De ontspanningsvereniging Vegla van de N.V. Verenigde Glasfa brieken te Schiedam houdt ook dit jaar voor haar leden een serie van drie culturele avonden, waarvoor men een zeer uitgezocht pro gramma heeft samengesteld. Aan voldoende variatie is eveneens ge dacht: marionettentheater, een lezing en films. Zaterdagavond 24 januari begint de serie met een opvoering van de opera „De Parelvissers" door het Ne derlands Marionettentheater van Bert Brugman. De bybehorende mu ziek wordt door het orkest Les con certs Lamoureux (op grammofoon platen) gespeeld. Zaterdag 31 januari houdt de be kende auteur Antony van Kampen een lezing over Nieuw-Guinea. Ver der zullen de bekroonde bedrijfsfilm „Leerdam" en de kleurenfilm „Glas" van Bert Haanstra worden vertoond. Zaterdag 7 februari wordt als hoofdfilm „De weg naar het leven" vertoond. In het voorprogramma zijn opgenomen„Leerdam" en „Glas". De bijeenkomsten worden in Irene, Nieuwe Haven 155, gehouden en be ginnen 's avonds om acht uur. Het interkerkeiyk jeugd-evangeli- satiecomité Jong Schiedam voor Christus organiseert zondagavond weer een jeugdrally in de Juliana kerk. Aanvang acht uur. Ds. G. N. Lammens, jeugdpredi- kant te Rotterdam, zal spreken over „Mislukkende jeugd". Medewerking verlenen verder het IJE-koor van Schiedam, de organist Joop van Oordt en de trompettist Jaap .Zuid geest. De toegang is vrij. (Van onze parlementsredacteur) In 1955 is er een jouraaiistenreis naar Nieuw-Guinea geweest. Hij zai niet worden herhaald, Aldus deelde minister Helders maandag ter persconferentie mee. Be langstelling ook van Journalistieke sijde wordt op hoge prijs gesteld, naar van reizen op rijkskosten zai ;een sprake meer zijn. Voor parlementaire missies liggen ie zaken anders. Kamerleden, die de regering moeien controleren, moeten soveel mogelijk in staat worden ge steld ter plaatse informaties in te vinnen en zich te oriënteren. Het op Nieuw-Guinea verschij nende dagblad, zo vertelde gouver neur Platteei, is -voortgekomen uit een advertentieblaadje, dat door boekhandelaren werd uitgegeven. Een journalist is uit gouverne mentsdienst gegaan om zich aan het nieuwe blad te wijden. Voor de aanschaffing van een druk- cerij-outillage is een bankkrediet ver- cregen ouder overheidsgarantie. Op- liet ogenbiik wordt de krant nog jedrukt ter landsdrukkerij als druk order, Zodra de eigen drukkerij er is .ïoudt dit op. De landsdrukkerij zal ian ook geen particuliere orders neer accepteren. Op het ogenblik ioet zij dat wel, omdat zij de enige irukkerij is. De oude burgemeesterswo ning in de Lange Nieuwstraat heeft haar tijd uitgediend. In de loop van februari gaat het Tehuis voor Werkende Jon gens eruit (het verhuist naar Arnhem) en dan komt het Ro wallanhuis vrij voor de sloop. Van het oorspronkelijk zo fraaie interieur is vooral „dank zij" de bezetter in de oorlog niet veel schoons méér overgebleven. Vrij ohbe- f schadigd is echter nog wel dit f schitterende plafond op de bo venverdieping. Bij de verkoop van het Rowallanhuis aan de Rotterdamsche Bank heeft Monumentenzorg dan ook be dongen, dat bij sloping dit pla- foiUL zou worden gespaard en overgebracht naar een of an der museum. f DELFT Uit de tussentydse tel lingen van het aantal studenten aan de Technische Hogeschool te Deift is gebleken dat er thans 5986 stu denten zyn ingeschreven, tegen 5640 op hetzelfde tijdstip in de cursus 1957-1958, een vermeerdering dus van 346 studenten. De grootste toeneming was er in de studierichtingen civiel ingenieur, 915 (785), werktuigkundig ingenieur, 1227 (1189) en natuurkun dig ingenieur, 591 (512), Een kleine teruggang was er in de studierich tingen scheikundig ingenieur, 888 (907) en scheepsbouwkundig inge nieur, 106 (109). Het aantal voor de eerste maal in geschrevenen bedraagt 1101 tegen 1070 op dezelfde datum van het vorig jaar. Ook hier was de grootste toe neming in de studierichtingen civiel ingenieur, 224 (189), werktuigkundig ingenieur, 202 (194), natuurkundig ingenieur, 154 (121) en voor vlieg- tuigbouwk.mdig ingenieur, 76 (46). De opmerkeiykste teruggang is er voor de mynbouwkundige studie, nl. vaa 58 tot 27. (Van een onzer verslaggevers) De Marineraad in Den Haag heeft maandagmorgen een uitvoerig onder zoek ingesteld naar een aanvaring op het IJ tussen het fregat 'Van ZIjU' en de sleep van een Amsterdamse sleepboot op de mistige ochtend van 27 januari 1958. f Schade was er vrijwel niet geweest Een zolderschuit wi' gekanteld, maar blijven drijven. Het bleek ter zitting, dat het fregat met een vrij nieuwe bemanning in de mist was uitgevaren, hoewel op de korte afstand de radar niet bruikbaar is en ook het girokompas niet werkte. De commandant, kap. luit. ter zee A. van Sorge, verklaarde ter zitting als getuige dat hij juist was uitgevaren, omdat hij dit mistvaren een goede oefening voor de beman ning vond. Voor het fregat voer bovendien eeD politieboot om eventuele sleepboten te waarschuwen. De sleepbootkapitein D. D. V. gal toe. dat hij met zijn sleep na een waarschuwing vanaf de politieboot niet recht naar de kant was gevaren maar schuin. Hierdoor had het fregat nog net de laatste sleep geraakt. De sleepbootkapitein was tot twin tig gulden boete veroordeeld door de Amsterdamse kantonrechter, omdal -hij verkeerde koers had gevaren. Hij gaf ter zitting toe geen signalen te hebben gegeven, maar zei ook geen signalen te hebben gehoord. Uitvoerig heeft de Marineraad de loods, de commandant en de sleep bootkapitein gehoord, om uit te ma ken met welke snelheid en onder wel ke omstandigheden het fregat was uitgevaren. De raad zal over onbepaalde tijd uitspraak doen. van de NW-Vrouwenbond en de Coöperatieve Vrouwenbond. „Vloerbedekking en bedden" was de titel van deze lezing, waarin op duidelijke wijze, de verschillende soorten vloerbedekking werden be sproken en aan het eind ook nog enige aandacht aan bedden werd faestsed Mevrouw Boeren-de Jong trachtte door middel van schematische voor stellingen en staalkaarten de toe schouwers een beetje wegwijs te maken in de grote warwinkel van vloerbedekkingen. Er zijn' drie groepen van vloerbe dekking, aldus mevrouw Boeren-de Jong, nameiyk de zeil- en linoleum- groep, de matten en de tapyten, In de loop van haar lezing, behan delde mevrouw Boeren-de Jong nog de vragen, waar de vloerbedekking neer te leggen, de prys van de on derscheidene soorten en het onder houd. Daarbij gaf zy verscheidene bruikbare tips, door middel waar van snelle siytage voorkomen kan worden. De 45-jarige zeeman F. A. B. is gisteren op de B. K.laan aange houden omdat hy zes meter koperen leiding van de Willem Ruys, die bij Wilton-Pyenoord ligt, had wegge nomen. (Van een onzer verslaggevers) Voor de Alkmaarse rechtbank is gisteren tegen de 31-jarige kantoor bediende A. H. uit Alkmaar een jaar gevangenisstraf en ondertoezichtstel ling geëist. De man had in 1957 en 1958 vier duizend gulden van een coaserven- fabriek verduisterd en dit bedrag bijna geheel ten goede laten komen van de voetbalclub waarvan hij voor zitter was. Hij zei dat hij bang was dat de vereniging over de kop zou gaan en dat hij een goed figuur wilde slaan als voorzitter. De verdachte was zeven maanden geleden op eigen verzoek gedetineerd, omdat hij het wegens huiselijke moeilijkheden thuis niet meer kon uithouden. De 22-jarige W. J. B, en de 28- jarige E, N. uit Den Haag zijn giste ren aangehouden omdat zy zonder vergunning was- en schoencrème aan het verkopen waren langs de deur. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68796

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1