ij ven de schuilkelders vraa Paladijn Actuele lezing over voor NVV-bestuurders Zoen achter stuur kostte 50 gulden Veemarkt Den Bosch Brug over Noordvest aanbesteed Jubilaris op Slachthuis Matroos met been bekneld Hermes - zondag tegen GVAV - heeft al 8 gelijke spelen Bimrtvereniging opgeheven Chauffeur lieht collega op voor 278 Voor Schiedams kantongerecht Opoe Neelt je opent officieel recreatiezalen Hofmeester na ontsnapping snel gepakt Agent-generaal Brits-Columbia in Bouwcentrum MM HET VRIJE VOLK DONDERDAG 22 JANUARI 1959 PAGINA 4 cbiedammers r elkaar onder Animo Niet onder galerij Desgevraagd deelde men ons van de zijde van de BB mee, dat de publikaties in een der Schiedamse dagbladen, als zouden onder de in aanbouw zijnde winkelgalerij in Nieuwland BB-schïulkelders zijn ge pland, onjuist is. Daarbij werd erop gewezen dat dit onmogelijk is, omdat de fundamenten voor de galerij reeds zijn gelegd. Vierde wijziging bebouwings- voorscliriften Burgerlijke Stand PANTALON DE BRQE&ENKONiNG Aanslagregeling Hondenbelasting Overheidstaak Leerplicht Lasser houdt twee maanden wegens rel tegen politie Wisselkoersen Visafslag WW»*; bestuur- u achter tot 45.—; wytlng 30.— Heek 26.tot 30. verse 33,— tot 35.—; Kuit V moet ons maar niet kwalijk nemen, dat wij u verzwijgen, of het nu een gemeentelijke dienst, een be- drijfskantoor of een warenhuis was. Maar het ging als volgt. Gistermorgen, klokslag negen uur, gristen wij de telefoon van de haak en wij draaiden een bepaald num mer. Een charmante stem wenste ons een goed begin van. de dag toe. Het was de telefoniste. Wij vroegen, of wij even de grote baas van de gemeentelijke dienst/ beclr ijfskantoor/warenhuis mochten spreken. „Dat gaat niet. Mijnheeris er nog niet. Ais u om half tien kunt bel len. dan is hij er meestal wel." Hali tien bat toerd wel een beetje laat. Daarom informeerden wij, of dan de heer die en die, de naaste medewerker ven de grote baas, ons niet even zou kunnen aanhoren. fiat gaat ook niet Mijnheer komt meestal pas om kwart 'over negen." Ten einde raad legden vrij haar ons probleem voor en vroegen, of er dan niemand anders was die ons zou kunnen helpen. „Zeker. Mijnheerkan u wel nelpen.' Maar dan moet over vijf minuten nog eens gebeld worden. Dan is hij er wel." Wij hebben toen maar weer de hoorn op de haak gelegd, na de tele foniste uitvoerig voor haar moeite te hebben bedankt. Per slot van re kening loas zij enige, die op tijd was. De „ar. vereniging voor lichame lijke opvoeding „Animo" te Kethel houdt woensdagavond 28 januari in De Ark aan de Schiedamsevest haar jaarvergadering. Aanvang kwart voor acht. Een van de voornaamste punten op de agenda is de bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heer C. L, de Groot, eerste voóizitter, de heef A. van der Most, penningmeester, en mevrou w J. van Pelt-Liebeek, alg. adjunct van wie zich alleen de heer De Groot herkiesbaar heeft gesteld. De wethouder van Gemeentewer ken, de heer Th. J. L. van den Berg heeft dinsdagmiddag de aanbeste ding gehouden voor de bouw van de brug over de Noordvest met bijbe horende werken. Er bestond in aannemerskringen ruime belangstelling voor de uitvoe ring van dit project. De firma aan- nemingsmaatschuppij Nedero N.V. uit Rotterdam was de inschrijver met het laagste bedrag: ƒ263000. Daarop volgde de firma K. J. de Winter's Aannemingsmaatschappij uit Rotterdam, die een. bedrag van ƒ276400 deed noteren. De hoogste inschrijver voor de uit te voeren werkzaamheden was de firma Visser Smits uit Papendrecht voor een bedrag van 332000. Het zal nog meer dan een maand duren voor7 met de. werkzaamheden begonnen kan worden. Voor de aan vang van de winter 1960 kan de brug gereed zijn. De firma J. K. Simon heeft de op dracht gekregen tot het vernieuwen van de kademuur aan de Buitenha venweg voor een bedrag van 82600. In Rotterdam zijn in 195S zestien schuilkelders van dit type gereed gekomen. In Schie dam zijn vier van deze kelders gepland, maar „er is zelfs nog geen put gegraven of een be~- kisting opgetrokken". B. en W. hebben de bouw namelijk nog niet goedgekeurd. (Van een onzer verslaggevers) In Rotterdam zijn in 1953 zestien schuilkelders gereed gekomen. In Vlaardingen zijn momenteel twee schuilkelders in aanbouw. In Schiedam., is nog niets! „Schiedam ziet zelfs nog geen put graven of een bekisting optrekken voor een dergelijke kelder. Vier zijn er in deze stad gepland, maar B. en \V. keurden de bouw nog niet goed." Dit lezen wij in De Paladijn, het maandblad van de BB in de A-kring Rotterdam, Schiedam en Vlaardin gen, dat een hoofdartikel heeft ge wijd aan de uitvoering van het schuilkelderplan. En het lijkt erop, dat deze houding van Schiedams gemeentebestuur ge laakt wordt, wanneer het blad schrijft: „Het publiek van de driestedenkring heeft het niet voorzien op de kelders. De grauwe betonnen kolossen die immers noodgedwongen boven da oppervlakte uitsteken detoneren enigszins in het stadsbeeld, vooral in een moderne, haarfijn geplande omgeving (Nieuwland bijvoorbeeld red.). Dat vindt men en daarin heeft men gelijk. Maar men dient verder te zien dan de befaamde neuslengte en te be seffen, dat door het bestaan van deze schuilplaatsen in tijd van nood honderden mensenlevens zullen kunnen worden gered." Er bestaan ongetwijfeld verschillen in onderwijs veroorzaakt door de ongelijkheid van de inkomens. Deze mening bracht drs. W. Olthof naar voren in zijn heldere uiteenzetting over „Onder wijspolitiek", die hij gisteravond voor de Schiedamse NVV-Be- stuurdersbond in het Volksgebouw hield. Het hoofd van het gemeentebe stuur van Schiedam maakt ingevol ge artikel 43. juncto artikel 37, der woningwet bekend, dat op 23 januari voor de tijd van vier weken ter ge meentesecretarie (afd. Algemene Za ken, stadhuis) voor een ieder ter in zage zal worden nedergelegd het ont werp van een vierde verordening tot wijziging van de verordening tot re geling van de aard van de bebouwing en het gebruik van gronden in de bebouwde kom van Schiedam (Be bouwingsvoorschriften voor de be bouwde kom) (Gemeenteblad 1945 no. 1, 1949 no. 33 en 1953 no. 11) (Gron den, begrensd door Broersvest. Over- schiesestraat, Emmastraat en Sin gelplantsoen). Geboren: Maria, dr van J. M. den Hartog en J. Prins; Nelly dr van W. Maas en N. Klein; Johannes A„ zn van G. C. van Vliet en M. G. Thomassan; Ingrid dr van D. Kooij- man en J. H. Ouwendïjk; Christina W. G„ dr van J. F. W. Griep en N. L-. Barendregt; Jacobus F. G„ zn van F. G. Vijfwinkel en G. A. van den Beek. Overleden: A. J. Möhlmann, 82 jr; J. Dehenain, 68 jr; M. Zwanenburg, 75 jr. De 20-jarige Duitse matroos R. S. is gistermorgen gewond geraakt, toen zijn rechtervoet bekneld werd tussen een bolder en een stalen kabel. De matroos verloor bi) het vastmaken van een schip door de stormachtige wind het evenwicht. In het Algemeen Ziekenhuis te Vlaardingen is geconstateerd, dat S. zijn rechteronderbeen 2al moeten missen. Het ongeluk gebeurde op het terrein van de Nieuwe Matex. Het schip van S„ het ms. Brigitte, moest daar meren. De sterke wind maakte de manoeuvre van het schip extra moeilijk. In Schiedam zijn vanmorgen de Ratterdammers C. K. en J, H. aan gehouden die een partij brons bij zich Hadden, afkomstig van de N.V. tanker Cleaning, Advertentie I.M, HOOGSTRAAT 86 r TELEFOON 68981 Menige toeschouwer bij de wedstrijd Hermes-DVS—Roda-Sport zal zich afgevraagd hebben, welke maatstaven er worden aangelegd bij de keuring van een terrein. Zaterdag voor de wedstrijd was he.t terrein, ondanks de sneeuw beslist bespeelbaar. Zondagmorgen ook nog, maar daarna door de aanhoudende regen beslist niet meer. Doch de scheidsrechter liet, wat schoorvoetend, de ploegen toch aar treden. Het werd het achtste gelijke spel naar GVAV. „Lucky" GVAV, want voor Hermes, als resultaat teleurstel lend, doch bij de beoordeling hiervan dient men ernstig rekening te hou den met de zeer abnormale omstan digheden. En wat beslist opviel, was de prima conditie van onze stadge noten, hetgeen voor trainer v. d. Pijl een pleister op de wonde zal zijn. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 1.30 uur: Ge jaagd door de wind. Geen avond voorstelling. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en S u.: Jacht op goud en Ivoor. Apotheek: Van Westendorp, Singel 81. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—S uur: Exposities „Op een blad papier" en „Acb tijd waar ben je gebleven". SCHOOL OUDE KERKHOF: expositie „Vakmanschap Nederlands Faam". Diversen: PASSAGE-THEATER, 8 uur: Schie damse Kunstkring, Puck brengt „Een glas water", VOLKSGEBOUW, 8 uur: PvdA-Vrou- wenbond, lezing over hulp aan onderontwikkelde gebieden. VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en 8.1S uur: Verboden moederllelde. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en S u.: Song- en jazzfestival. Apotheek: Van Westendorp, Singel 81. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Exposities „Op een blad papier" en „Ach tijd waar ben Je gebleven". SCHOOL OUDE KERKHOF: expositie „Vakmanschap Nederlands Faam". door het winnen van een protest staat wel vast, dat een nederlaag omgezet zal worden in een overwin ning, waardoor de perspectieven van GVAV plotseling aanmerkelijk gun stiger zijn geworden, tenzij Hermes.. Vast staat alleen, dat onze stadgeno ten het heel moeilijk zullen krijgen, maar kansloos, nee, als er maar ge doelpunt wordt. Het 2e elftal ontvangt zondag aan de Damlaan, 2 uur, SHS 2. Voor beide ploegen van belang, want SHS 2 draagt de rode lantaarn, ter wijl Hermes bij een overwinning zich heel wat veiliger zal voelen met een voorsprong van 6 punten in plaats van 2 bij een nederlaag. Het zal spannen. ,Het 3e krijgt het eveneens heel moeilijk bij haar bezoek bij Feyen- oord 3. Het 4e elftal speelt om 10 uur aan de Poldervaart tegen RFC 4, een van de elftallen, die de mooie positie van Hermes 4 belagen. Ook hier dus volop spanning. Ingevolge het bepaalde bij artikel 7 der verordening Hondenbelasting wordt ieder, die op 31 december 1958 als houder van een of meer honden belastingplichtig was, voor hetzelfde aantal honden ambtshalve aangesla gen, tenzij h(j vóór 31 januari 1959 ter secretarie-afdeling Belastingen, Oude Kerkhof 17 kennis geeft en desgewenst aantoont, dat wijziging hi de aanslag behoort plaats te heb ben of dat geen aanslag behoort te worden opgelegd. Uitreiking van een aangiftebiljet heeft niet plaats. Voor ieder, die in de loop van 1959 belastingplichtig wordt, hetzij door aanschaffing van een hond, hetzij door vestiging in deze gemeente, blijft de verplichting tot aangifte binnen 14 dagen bestaan. De bron waaruit hij zijn stof putte, was de bekende studie van het NVV „Wenkend„perspectief". Het is eem .rechtvaardige.' eis. ;.zeihij, - dat ieder het onderwijs krijgt dat hij in staat is te volgen. Dit is niet slechts een individueel belang, maar de gehele gemeenschap is hiermee gebaat. Nederland is immers een land dat weinig grondstoffen bezit; het ge volg hiervan is, dat wij veel half fabrikaten en ruwe materialen moe ten invoeren, om deze na de bewer king weer te exporteren. Daar dit, om met onz ebuurlanden te kunnen con curreren, zo goedkoop mogelijk ge schieden moet, dient de kwaliteit van onze arbeidsprestatie van goed ge halte te zijn, als eerste vereiste dus: doelmatig onderwijs. Dat niet iedereen het gewenste onderwijs kan. volgen komt door het verschil in inkomens. Zouden de lo nen wat meer genivelleerd worden, dan konden de minder goed gesala- rieerden hun kinderen laten stude ren. De overheid heeft als taak het onderwijs, daar het van gemeen schapsbelang is, te financieren en beurzen naar draagkracht van de toekomstige student, dus van zijn ouders, te verstrekken. De heer Olthof toonde met een statistiekje aan, dat het sociale milieu van grote invloed was. In de cursus 19491950 waren 28 pet. van de leerlingen van het voorbereidend en middelbaar onderwijs uit hogere „standen" afkomstig, 51 pet. uit mid delbare milieus en 18 pet. uit de la- De buurt- en amusementsvereni ging DP1V (De Parallelweg) is ge liquideerd. De vereniging werd der tien jaar geïcden opgericht. Wegens te geringe belangstelling en de hoge kosten voor een contact avond zag het bestuur zich genood zaakt om op een ledenvergadering ontslag te nemen en daar zich geen nieuwe bestuursleden opgaven, werd tot ontbinding besloten. Het resterende kasgeld, een bedrag van f 38.50, werd geschonken aan de blindenvereniging SOS te Rotterdam. gere „klasse", terwijl van 3 pet. niets bekend was. De universiteiten werden achter eenvolgens door 47 pet. beter gesi tueerden, 46 pet. middelbaar betaal den en 7 pet. minder betaalden be zocht. -v' Wenselijk is, wanneer men het on- derwüspeil wii opvoeren, dat er een leerplicht van zestien tot achttien jaar komt. Dit kan natuurlijk zeer langzaam verwezenlijkt worden voor al met het oog op het huidige lera rentekort. Efficiency bij de bouw van scholen en universiteiten is van veel belang, niet alleen wat de gebouwen betreft, maar ook de plaats waar zij komen. In minder geïndustrialiseerde dun bevolkte streken heeft men minder kans te gaan. studeren; het reisgeld of de pensionkosten zijn dan een bezwaar. Deze zeer 'actuele lezing besloot drs. Olthof met het beantwoorden van enige vragen. Advertentie IM. (Van een onzer verslaggevers) Een 22-jarige Rotterdamse chauf feur is woensdagmiddag door een coiiega voor 278 opgelicht. Hij kreeg bij een bouwwerk in Pen- drecht van de hem onbekende col lega opdracht om een partij boiler hulzen bij een bouwkeet te halen en naar een firma in Tiel te bren gen. In Tiel zou hij de verkoopsom van de partij U 278) en de vracht prijs 60 kunnen innen. De voor waarde was echter, dat de chauffeur de 278 eerst betaalde. De jonge man ging daarmee akkoord. Hij be taalde het bedrag en kreeg daarvoor in de plrats een gesloten enveloppe, geadresseerd aan de Tielse firma. Toen de chauffeur echter bij de bouwkeet kwam om de partij boiler- hulzen te halen wist men daar van niets. In de enveloppe zaten slechts wat snippers uit een telefoonboek. De „opdrachtgever" was inmiddels met de noorderzon vertrokken 's Avonds kon de politie van het bureau Charlois de man arresteren. Het was de 25-jarige chauffeur T. v. d. H„ die bij dezelfde firma in dienst was geweest als zijn slacht offer. Hij bekende de oplichting. Van de 278 was nog ƒ17 over. Hij had er oude schulden mee betaald. (Van een medewerker) „U heelt een meisje een zoen gegeven, terwijl u een auto de. Dat kan toch niet. U gaat toch niet zitten vrijen als u het stuur zit. Dat levert immers grote gevaren op. Daarvoor kan u te veel worden afgeleid!" Deze woorden sprak de kantonrechter mr. P. B. Cos tot de Schie dammer J. C., die op 15 november in de Celsiusstraat te Schiedam werd bekeurd, omdat hij een verkeersovertreding had begaan. Deze overtreding was het gevolg van een zoen. Dat was geconstateerd en het werd voor O. een heel duur zoentje, want het kostte hem liefst 50,subs, twintig dagen hechtenis. De Rotterdamse houtbewerker C. V. heeft last van benauwdheden. Als h(j zoiets krijgt, wanneer hij op zijn brommer rijdt, dan stopt hy meestal. Eén keer deed hij dat evenwel niet en het gevolg daarvan was, dat V. door het rode licht by de spoorweg overgang aan de Overschieseweg reed. Hij werd prompt aangehouden, maar mr. Cos hield by de uitspraak toch rekening met de omstandighe den en het werd 10,ot vier dagen hechtenis. De Schiedamse mevrouw P. had het in Vlaardingen wel wat al te bont gemaakt, ZU bestuurde een auto, zonder In het bezit te zijn van een rijbewijs en of dat ai niet genoeg was, ging zy nog vreemde capriolen met de wagen uithalen ook. Harpstraat— bocht met te Bü het kruispunt Trompstraat nam zy de b grote snelheid en bovendien hele maal verkeerd. Het gevolg was, dat zij aan de overzijde van de weg op het trottoir reed. Zü wist haar wa gen nog wel in bedwang te houden, maar kon toch niet voorkomen, dat zij aan de rechterzijde van de weg tegen een twaalfjarig meisje, dat daar fietste, opreed. Voor het in gevaar brengen van het verkeer en het niet in het bezit zijn van een rybewys hoorde deze dame SO,— subs. 36 dagen hechte nis tegen zich eisen. De uitspraak luidde 15,— of dertig dagen. (Van een onzer verslaggevers) Met bevende hand en met de ogen styf gesloten voor het felle licht, dat de cameraman van de NTS voor zyn werk nodig had, pakte gistermiddag de 108-jarige Opoe Neeltje van Vel- sen de glimmende schaar van het kussentje, dat door de 2 Va-jarige Annemarleke Mos werd opgehouden. Met die schaar knipte zy het lint door in de gang van het gebouw van het Leger des Heils in Dordrecht, waarna ze opgelucht lachte. Daarna werd ze als in triomf de smalle trap afgedragen naar het souterrain, waar ïich de drie met deze plechtigheid geopende recreatiezaaltjes bevinden. In de televisiezaal, waar Opoe haar verrichtingen vanavond op het scherm zal kunnen zien, werd zy op nieuw in het felle licht van de schynwerpers gezet, toen zy door tientallen werd gefeliciteerd met haar verjaardag. Toen zy voorzichtige slokjes thee nam entoen zy on nieuw de taart met kaarsjes van So ciale Zaken op schoot gezet kreeg. Nu om de kaarsjes uit te blazen. Ook voor deze opgave deinsde ze niet te rug. (Van een onzer verslaggevers) In de kantine van het Openbaar Slachthuis heeft men woensdagmid dag de heer L. M. Bouwen een grootse hulde bereid ter gelegenheid van zijn veertigjarig Jubileum. V)jf sprekers complimenteerden hem en zijn gezin met het bereiken van deze myipaal. De directeur, dr. V7. O. van Ros malen, haalde herinneringen uit de loopbaan van de heer Bouwen uit zyn woorden bleek, dat de laris zijn werk met toewijding verricht, zonder daarby een „dooie dienstklopper" te worden. Hy was altyd te vinden voor een grapje en het is mede daarom geen wonder, dat hy niets dan vrienden had. De heer M. van wyk, sprekende namens de jubileumcommissie en de Abva, wees eveneens op die prettige eigen schappen van de heer Bouwen. De jubilaris werd voorts toegespro ken- door de heren W. van Straten, E. Visser en J, Hoefs. Hjj ontving de gebruikelijke oorkonde en envelop pen met inhoud, alsmede enkele an dere geschenken, terwijl hy ook be dacht werd met de gouden speld van het NW voor het veertigjarig lid maatschap van de moderne vakbe weging. Op de Bossche veemarkt van woensdag, werden aangevoerd 6121 stuks vee: 2250 runderen, 195 gras kalveren, 755 vette kalveren, 515 nuchtere kalveren, 366 schapen, 8 geiten, 33 fokzeugen, 455 siachtvar- kens, 48 lopers, 1496 biggen. De pryzen waren behoudens uit zonderingen voor dieren van buiten gewone kwaliteit, als volgt: melk- en kalfkoelen van 77513.00,per stuk, gulste koeien 625—940 per stuk, Advertentie I.M. I.-J. JROTTERDAMS TONEEL >k13 xotetdcg 24 januari 8 uur h. MERGADET Comadia van Honor ft da Bgixoc. zondag 25 fanuari 8 uur P WIE TROUWT 0E WEDUWE? fiUjspel van Carlo Goldooi. NEDERLANDSE COMEDIE maandag 26 Januari, 3 uur OSCAR BUjipel van Gaude Magnlef. Ko van Dijk, Mimi Boemach e. c. dinsdag 27 januari 3 uur 0ÜSBRE8HT VAN AEMSTEL Treuripel van Joost v. cL Vondel. Ï-Jf ROTTERDAMS TONEEL IV K woemdag 23 Januari 8 uur SUIKER Toneelfpel van Hugo Claux. In de Dokhaven werd gisteren de laatste hand gelegd aan een drijven de boortoren, bestemd voor de BPM. Deze knappe constructie werd ver vaardigd door Swartouws Constructie Werkplaatsen en Machinefabriek te Schiedam. De ponton werd geleverd door het Rotterdamse botno- en mon tagebedrijf Bijker. Zeeslepers van het Bureau Wijs muller uit IJmuiden zullen het ge vaarte naar Nigeria slepen, waar men in drassige gebieden en voor de kust met deze boortoren naar olie gaat zoeken. kalfvaarzen 8501285 per stuk, klam- vaarzen 730950 per stuk, gulste vaarzen 640—850 per stuk, pinken 490685 per stuk, graskalveren 290 475 per stuk, nuchtere kalveren voor fok- of mesterij 75240 per stuk, weideschapen 3075 per stuk, drach tige zeugen 325405 per stuk, lopers 67—80 per stuk, biggen 4864 per stuk. Slachtrunderen: aanvoer 717 stuks, extra kwaliteit van 3,30—3,45 per kg gesl. gew, le kwaliteit 3,20—3,30 per kg gesl. gew, 2e kwaliteit 2,95 3,15 per kg gsl. gew, 3e kwaliteit 2,75 2,90 per kg gesl. gew, vette stieren 3,053,25 per kg gesl. gew, worst- koelen 2,652,80 per kg gesl. gew, vette kalveren le kw. 2,703,00 per kg levend gew„ vette kalveren 3e kw. 2,002,20 per kg. levend gew, nuch tere slachtkalveren 1,501,80 per kg. levend gew, slachtvarkens 1,801,92 per kg levend gew, slachtzeugen le kw 1,681,76 per kg. levend gew, slachtzeugen 2e kw, 1.62—1.66 per kg. levend gew, vette schapen 55105 per stuk, nuchtere slachtkalveren 5580 per stuk. Verdere mededelingen: melk- en kalfkoeien: aanvoer: normaal, han del: levendig, prijzen: vast; gulste koeien: aanvoer: ruim, handel: kalm pryzen: moeiiyk te handhaven; jongvee: aanvoer: normaal, handel: goed, ruim pryshoudend; vette kal veren: aanvoer groter, handel: traag, prijzen: minder; nuchtere slachtkal veren: aanvoer: groter handel: sta biel, prijzen: stabiel; schapen en lam meren; aanvoer: beperkt, handel: redeiyk goed, pryzen: ruim gehand haafd; fokzeugen: aanvoer: iets min der, handel: willig, pryzen: vast; lopers en biggen: aanvoer: als vorige week, handel: vlot, pryzen s$f duur; slachtvee; aanvoer: ruim, handel: traag, pryzen minder vast; slacht zeugen: aanvoer: [t oter, handel: flauwer, pryzen: gedrukt. Het Haags gerechtshof heeft woensdag de aan de 34-jarige lasser J. G. opgelegde straf van twee maanden bevestigd. G. was betrokken geweest by de herhaalde relletjes in Middelhamis en had by een van die gelegenheden een politieman van zyn knuppel be roofd en hem daarmee afgeranseld. (Van een onzer verslaggevers) De Duitse hofmeester G. A. K. die in de nacht van zondag op maandag In Rotterdam werd gearresteerd in verband met smokkel van 61.290 Amerikaanse sigaretten, is woensdag morgen ontsnapt uit het belasting- gebouw te Rotterdam. Enkele uren later is hij weer gepakt door de zelfde rechercheur, die zondagavond de afnemers van de smokkeisigaret- ten arresteerde. De Duitser wandelde op de rijksweg 13 in de richting van Den Haag. De hofmeester was na. zyn arres tatie door de Rotterdamse recherche overgegeven aan de sectie surveillan cedienst van invoerrechten en accyn- zen te Rotterdam, die hem en de andere arrestanten overbracht naar het gebouw aan de Puntegaalstraat. De Duitser zag om kwart over ne gen kans de benen te nemen. Direct kregen de radiowagens van de Rot terdamse politie opdracht naar de man uit te kyken. Hy werd in de stad echter niet gevonden. De rechercheur die zondag een groot aandeel had in de drie eerste arrestaties in deze smokkelzaak, besloot om eens in de buitenwyken te gaan kyken. Op ryksweg 13 by de Doenkade zag hij een man lo pen. Toen hy hem aanhield en vroeg wat hij op de autoweg deed, klonk in het Duits het antwoord: „Was meinen Sie". Daarmee was het met de vrijheid van de Duitser alweer gedaan. HÜ vertelde dat hij naar de Duitse am bassade in Den Haag had willen lo pen om daar hulp te vragen. (Van een onzer verslaggevers) Op uitnodiging van de Nederlands- Canadese Kamer van Koophandel te Rotterdam heeft de heer B. M. Holf- meister, agent-generaal voor Brits- Columbia, gistermiddag de tentoon stelling „Europoort een schakel" in het Bouwcentrum bezocht. Hjj wer verwelkomd door de ho- norair-secretaris van de Kamer van Koophandel, jhr. J. G. Reuchlin, Na de bezichtiging van de expositie ver bleef het gezelschap geruime tijd in het restaurant, waar de heer Hoff- meister kenis maakte met het Ne derlandse bedryfsleven, geïnteres seerd by Canada of meer spicaal by Brits Columbia. 21 JANUARI Engels pond 10,581—10,581 Amerik, dollar 3,76i—3,774 Franse frank 76,824—76,924 Belgische frank 7,535—7,541 Zwitserse frank81,46—87,51 Zweedse kroon 72,45472,504 Duitse mark 90,224—90,274 Deense kroon54,61454,664 Noorse kroon 62,855—52.904 Canada 3.89B—3.89f| Italiaanse lire 60,52460,574 Oostenrijkse schilling 14,534—14,545 Uit het magazijn van een groot handel in muziekinstrumenten te Amsterdam hebben dieven het afge lopen weekend drie saxofoons, een klarinet en drie trompetten ont vreemd. Gezamenlijke waarde: byna ƒ2000. ROTTERDAM, 21 JANUARI Aan de Visafslag alhier werden van IJmuiden en elders 250 kisten verse zeevis en 270 kg spiering aan gevoerd. De pryzen waren: Schol mldd. 38,— tot 41,—; Schol! klein 33,— tot 36,—; Schelvis midd. 53,— tot 58,—; Kabeljauw gr, 46,— tot 50.—; Kabci jauw midd. 34.— tot f 39.—; Kabeljauw klein 25,— tot 28,—; Makreel 26,— tot f 30.—: Pollak

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1