Recht tot staker moet wettelijk erkend worden Zendtijd voor politieke partijen ITF zet strijd tegen goedkope vlag voort Heropvoeding nodig van negerjongetjes Openbaar proces in Cubaans stadion 1 f In Westen werken 60.000 agenten voor Moskou ZONDER COMMENTAAR Spreeuivenpraat Prof. Samkalden betoogt: Zo nodig ook weer boycot Ruzie om Dorus- plaat bijgelegd 'Z oenspelletje had geen invloed Proefbiscuit in plaats van schoolmelk SIEMENS jtolprAóCAl OVERGELOPEN SPION ONTHULT: Overstroming in mijn; 3 doden Welke breidel investeringen? Kandidatenlijst gelijk aan groslijst termeuleh opruiming Power krijgt baby Sijtje Boes HET VRIJE VOLK VRIJDAG 23 JANUARI 1959 Administratie Pieter heeft bezoek gehad van de bijna tachtigjarige heer Jacob de Vos, oud-Heenvlieter, nu wonend in de Hillestraat te Rotterdam. De heer De Vos had niets dan lof voor de uit stekende administratie van de Ne derlandse Spoorwegen. Vijf maal 'Dat gaat naar Den Bosch toe,... En wie zien wij in de Brabantse hoofdstad? De echt-Rötterdamse fa milie J. A. M„ die daar overigens maar tijdelijk verblijft. De familie J. A. M. praat vaak over 't goede Rotterdam. En over 't oude Rotter dam.-Zo kwam men te babbelen over de Bi eestraat. Vraag: „Waar lag die eigenlijk?" (Van een onzer verslaggevers) De Partij van de Arbeid kan niet aanvaarden, dat de positie van de vakbeweging sterk wordt verzwakt omdat men haar leden het stakingsrecht onthoudt. Als onze Nederlandse wetgeving dit stakingsrecht niet toe staat, moet die wet worden veranderd. Dat is mogelijk en nodig. Het strijdt tegen het gevoel van maatschappelijke rechtvaardigheid, dat iemand gedwongen kan worden, bepaalde arbeid te verrichten. bastine 75 Cl p«r pakje 10-deiig ontbijtservies 9-deIig theeservies 3 SERVIEZEN (Van een onzer verslaggevers) De Amerikaanse voorlichtingsdienst heeft commentaar gegeven naar aanleiding van reacties in Nederland op het bericht, dat twee negerjongens in Monroe (Noord-Carolina) naar een opvoedings gesticht zijn gezonden wegens het zoenen van blanke meisjes. Ontdaan van alle feitenverdraaiing, zegt deze verklaring, gaat het om niet veel meer dan de heropvoeding van twee a-sociale kinderen en van de gezinnen, waaruit zij afkomstig zijn. ton Price zegt de jongens niet naar HAVANA (Reuter, AP) Ruim 15.000 Cubanen en ongeveer 400 Cubaanse en buitenlandse journalisten hebben gisteravond in het grote stadion van Havana het eerste openbare proces bijgewoond tegen „oorlogsmisdadigers". Drie mannen zouden terechtstaan: luitennat-kolonel Grau, majoor Sosa en kapitein Morejon, maar gezien het late uur waarop het proces begon, besloot het militaire tribunaal alleen cfe zaak tegen Sosa te behandelen. DIVERSE TYPEN VAN F 100,— TOT F 350,— VERVOLG VAN PAG. 1 De mededelingen die de Oost- duitse spionagechef Dom- browski verder op de perscon ferentie deed, waren overigens wel Interessant. Het spreekt vanzelf dat de belangrijkste dingen daar niet werden ver teld. Verveling ■f'V: - EB| PAGINA 3 „Dag mijnheer Pie- ter Spreeuw, hoe maakt u het?; vraagt mij aan het begin van haar brief mevrouw D. van de Spaansebocht te Rotterdam, ,,'t Kan niet beter. Dank u," antwoordt de heer Pieter Spreeuw- voor hij rich in "t oma-probleem ver diept. Want dót is het: 'n oma-pro bleem Wij luiste ren met aandacht: Dep Pieter, gisteren zat ik in lijn li. Op 'n gegeven ogenblik kwam er een oud dametje binnen. Ik schatte haar in de zeventig jaar (ik kan er iets naast zitten). Nu moet je horen, Pieter. Zelf ben ik negenentwintig jaar. Volgens de regelementen ben ik niet verplicht om op te staan, maar ik deed het wél en zei: „Oma, gaat u hier maar zitten". En daar wordt me dat dametje tochkwaad! Ze zegt ,^tch mens; ik ben geen oma. Ze nam de door mij aangeboden plaats niet aan en daarom ben ik zelf maar weer gaan zitten. En hoe wel ze moeilijk stond, is ze blijven staan tot ik de tram uit ivas. Pieter, ben ik nu zo jout geiveest om oma te zeggen! De mensen in de tram vonden het belachelijk en adviseerden mij om voor niemand meer op te staan. Dat zal ik niet doen, maar het lijkt me beter om voortaan maar mevrouw te zeggen. Hoewel ik vind dat oma iets is om trots op te zijn. En ik heb het toch gezegd zonder de bedoeling iemand te beledigen?" Advertentie LM. Pieter heeft zelf ook eens zoiets meegemaakt. Ik lag toen in een zie kenhuis. In de zaal, waar ook mijn bed stond, werden verscheidene man nen verpleegd. Een van de patiënten, man van middelbare leeftijd, werd door een bepaalde verpleegster steeds „opa" genoemd. „Opa" werd op 'n gegeven ogenblik zeer boos. Hij sprak: „Ik ben uw opa niet!" Verpleegster keek raar en voelde zich eigenlijk op haar teentjes getrapt. Pieter kon eigenlijk wel met „opa meevoelen. JTooral in ziekenhuizen is het nogal eens de gewoonte om de oudste op een zaal „opa" of „opoe" te noemen. Dat doen de verpleegsters: dat doen de patiënten. *t Wordt door de betrokkenen niet altijd even leuk gevonden. En waarom dat „ge-opa" en „ge-opoe"? We hebben hier in Ne derland toch het beel-simpcïe „me neer" en mevrouw"? 't Oude dametje van lijn 14 had het volste recht om te zeggen, dat zij geen „oma" genoemd wil worden. Maar toch heeft zij de zaak-niet aar dig opgelost. Die plaats werd haar met grote hartelijkheid aangeboden. Ze had niet bits moeten doen. Ze had de plaats moeten accepteren en ze had" tóch kunnen zeggen, wat ze wilde; op een besliste, maar op een vriendelijke manier. Begrijpend, dat elk 'vogeltje anders gebekt is Oma is iets om trots op te zijn. Dit vindt Pieter óók. 'k Zou echter, 29-jarige briefschrijfster, voortaan voor alle veiligheid maar „mevrouw" zeggen.- Vooral op sommige tramlij nen loop je gauw de kans tegen on verwacht zere benen te schoppen. Vanwaar die lof? Ongeveer drie maanden geleden reisde de heer De Vos naar Amster dam. Hij kocht een enkel reisje en kwam naderhand tot de ontdekking dat hU drie rijksdaalders te veel had betaald. De onfortuinlijke reiziger re clameerde: „We zullen het uitzoe ken." zeiden de NS. Wel, het is uitgezocht en dezer dagen ontving de heer De Vos uit Utrecht het bericht, dat hij zijn drie rijksdaalders terug zou krijgen. En dat in een bedrijf, waar miljoenen en miljoenen omgaan, „Bedank de NS van me," verzocht de heer De Vos. Wat wij hierbij doen. Ook nu weer zorgen Moquette en Droo&endijk voor een antwoord: „De Prinsenstraat heeft nooit verder ge lopen dan de Lange Baanstraat, doch de Breestraat, lopende van deze straat naar de Goudsewagenstraat, heette in het begin ook Nieuwe, Breede of oost-Prinsenstraat." 'k Weet niet of het lang geleden is, dat de familie M. het nieuwe Rotter dam bezocht. Ook nu kennen we im mers een Bredestraat en wel tussen Kipstraat en Mariniersweg. overtreft Doe zoals zo velen var. onze klanten, en heb er een retour tje en een. beetje moeite voor over, om nu nog, hartje winter, een wollen damesvest te kun nen kopen, voor minder dan de halve prijs. Wollen damesvesten, in hoog gesloten en V-hals modellen long torso wollen vesten in uni, gestreept en mozaïek... pracht kwaliteiten in vesten, speciaal voor grote maten. Zulke wollen damesvesten koopt U nu voor *n Opruimings- prijs die alles overtreft. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van onze hele voorraad wollen damesvesten van 16.95 en 17.95, in de kleu ren: koren, lever, anthraciet, zwart enz,, in de maten 38 t/m 50, door elkaar voor één prijs, voor, j [Geen tel. of schriftel. best. ver, anthraciet, SP Dat. zei prof. dr. X. Samkalden. minister van Justitie in het op 11 de cember ten. val gebrachte kabinet- Drees, donderdagavond op de ver kiezingsvergadering van de PvdA te Haarlem. De vakverenigingen hebben na de oorlog met een groot verantwoorde- Hjksheïdsgevoel de strijd om de lots verbetering van de arbeiders gevoerd. In de hele beschaafde wereld wordt het stakingsrecht als een ge oorloofd strijdmiddel erkend. De PvdA acht het onjuist als men in Nederland de vakvereni gingen niet toestaat, dit middel te gebruiken. Prof. Samkalden wees erop, dat het ongewenst is, bepaalde rech terlijke uitspraken in deze kwestie tot onderwerp van een politieke discussie te maken. 'Als er twijfel bestaat over de vraag of werkstaking geoorloofd i; of niet,- moet de oorzaak niet bij de rechter, doch bij het recht wordeD gezocht. Dat recht moet dan ver anderd worden.' Prof, Samkalden stelde, dat in de wettelijke regeling van de collectieve arbeidsovereenkomsten moet worden np bepaald, dat de normale plicht tol W eclliw0 Vflll I vroiie het leveren van een arbeidsprestatie dient te worden geschorst als de werknemer meedoet aan een werk staking die wordt gevoerd onder lei ding van een vakvereniging. Ook moet in zo'n geval duidelijk worden bepaald, dat de verplichting tot betaling van een dwangsom nie» kan worden bedongen. In de burgerlijke wetgeving dient men het recht van de werkstaking veilig te stellen. Het gaat daarbij oir de bescherming van het stakingsrecht van individuele arbeiders,-aldus prof Samkalden. De oud-minister van Justitie acht het niet verstandig, het stakingsver bod voor overheidsdienaren en spoor- v.„ i - - j wegpersoneel in één adem te noemen huwelijk, met Aimabella, was kinder- t me^ algemeen stakingsrecht, loos gebleven. i Advertentie I.M. die alles overtreft HOLLYWOOD, (AP) De weduwe van de ruim twee maanden geleden in Spanje tijdens filmopnamen aan een hartaanval overleden filmacteur Tyrone Power, Deborah Power, heeft gisteren in een ziekenhuis te Holly wood het leven geschonken aan een zoon. Moeder en kind maken het goed. Deborah en Tyrone waren vorig jaar 8 mei in het huwelijk getreden. Zijn tweede echtgenote, Linda Christian, heeft hem twee dochters geschonken, de zevenjarige Frances- ca en de vijfjarige Taryn. Zijn eerste (Van een onzer verslaggevers) Staatssecretaris Höppener heeft gis teren met de besturen van NRTJ en NTS gesproken over de toe kenning van zendtijd aan politieke partijen. Gedurende drie weken voor de ver kiezingen, evenals in 1952 en 1956, krijgen die politieke partijen en groeperingen (behalve de commu nistische) zendtijd ,die in een nader aan te geven aantal kiesdistricten kandidaten hebben gesteld voor de kamerverkiezingen. De omroepverenigingen hebben zich bereid verklaard zich in die perio de te onthouden van politiek in hun eigen programma's. Een beslissing over TV-zendtijd voor politiek wordt binnenkort ver wacht. Voor de NTS en de televi siesecties van de omroepverenigin gen gelden dezelfde voorwaarden. (Van een onzer verslaggevers) De Internationale Transportarbeiders Federatie (ITF) zal de strijd tegen de goedkope vlaggen voortzetten, opdat voor de opvarenden passende collectieve arbeidsvoorwaarden worden bereikt. Mogelijk zal ook het wapen van de boycot weer worden gebruikt. Dat oude Rotterdam, heeft ook de interesse van een patiënt uit Rotter dam-Kraling en, die voor de vijfde maal een poos moet kuren. Hij verza melt prenten, ansichtkaarten en be schrijvingen van het vroegere Rot terdam en hoopt met de hulp van de lezers zijn collectie te kunnen uit breiden Pieter hoopt van harte dat de lezers hier kunnen helpen Aanbod Ook ditmaal hebben v?ij met teel ge noegen de volgende aanbledtn&en tn ons Boek der Bijdragen opgeschreven: een ledikant met bed (bestemd! van H. uit de Westerbeekstraat, een divan (be stemd) van Van W. uit de Asterstraat, een spiraal van 'Van B. van de Vlaar- dingerdijk te Schiedam en een haard (bestemd) van Van D. van de Krom hout te Dordrecht. Een radio mer kast, een stofzuiger, een kachel (alles be stemd) hebben wij genoteerd van R. tilt de le Pioenstraat, een kinderwagen van B. uit de Herman Costerstraat, een staande schemerlamp met een kranten- bak van R. uit de Quackstraat, een thee- meubel van K. van de Dordtseman en een kinderstoel (bestemd) van A van de Rotterdamsediik tc Schiedam. De spreeuwenpot werd verrijkt met guldens van De G. uit de Dirk Smitsstraat (plus reisbonnenl, B. uit de Almondestraat. K. uit de Christlaan de Wetstraat en van M. uit de Röntgenstraal te Den Boech. Alle vrienden onze hartelijke dank. Verlies De heer J. van Dlest, Rosenourgse- Btraat 18b te Schiedam, melkbezorger, heeft ziln portefeuUle met 80 - ver loren op de. Aelbrechtskade tussen pand 7 en 19. De heer P. Walraven, OudetUjk 182, miste op 17 januari tussen de Vtiet- laan en huis zijn rechter gebreide wol len handschoen (bruin). Mevr. Molen dijk. HUledijk 2!!, is dinsdag haar hand schoen krijtgeraakt. gaande van de Blaak met lijn 9 naar huis. In .de Bloemkwekersstr. _heeft de heer Paassen. Vrede noord kade 37. dinsdag zijn aktentas verloren' Inhoud: een' water pas een beitel, troffels en een werk broek. Peter Smit. Turnstraar 3D miste op 15 januari zijn rechter bruliu- leren want (met schapevacht gevoerdi bij de bushalte van lijn 50 bij de Randweg. PIETER SPREEUW. Vertegenwoordigers van vakorga- f nisaties uit alle Europese zeevarende landen en uit Amerika hebben gis- fe teren in Londen dit besluit bekend- staat Noordrqn-Westfalen heeft een beloning van 10.000 mark uitgeloofd voor inlichtingen die kunnen leiden tot de opsporing van hen, die vorige week hakenkruisen op de synagoge van Dusseldorp hebben aangebracht. teren in Londen dit besluit bekend gemaakt. De IFT eist loon- en ar beidsvoorwaarden, zoals die zijn in het land van de reder, wiens schip onder goedkope vlaggen vaart. De ITF-conferentie nam een reso lutie aan, waarin er bij de regeringen op aangedrongen wordt middelen te beramen om het vraagstuk van de goedkope vlaggen op te lossen. De algemene secretaris van het IFT, de Belgische afgevaardigde Omer Bécu zei„We gaan onze strijd voortzetten, zodat de reders niet de goedkoopste vlaggen zullen kiezen uit eigen-belang om te ontsnappen aan de verpliehtignen om goede arbeids- de verplichtingen om goede arbeids belasting te betalen". Advertentie I.M. voor het ophangen van zware voo neerpen! ten 200 fT«m (Van een onzer verslaggevers) Het geschil dat rond het schone lied „Dorus, öh Dorus" was gerezen, is bijgelegd. De N.V. Phonogram, die een kort geding had aangespannen tegen Tom Manders, Cor Steijn en de grammofoonplatenondememlng Bovema, heeft zijn vordering inge trokken. Daarmee is evenwel Dorus, óh Dorus" niet van de baan. De beide grammofoonplatenmaatschappijen, die eerst scherp tegenover elkaar stonden, „hebben elkaar vriendelijk je hand geschud," aldus een mede deling van één. van de advocaten. Deze handenschudderij heeft er ver volgens toe geleid dat Dorus, meneer Steyn en tante Leen, thans nog aan gevuld met het sonore geluid van Zwarte Riek, broederlijk en zuster lijk zijn verenigd op een nieuwe ver sie van „Dorus, óh Dorus". De oude Dorus, óh Dorus" is inmiddels uit de roulatie genomen. Waar en bij wie koopt U nog meer zo'n porseleinen servies van eerste klas fabrikaat, méér dan dertig gulden onder de prijs. Alleen omdat het een Bafans- opruiming is. daarom krijgt U ze er voor. Eerste keus en van eerste klas fabrikaat, porselei nen servies-combinaties van 75 gulden normaal helder wit met goudrand. 35-delig. koopt U nu voor nog geen vijf en veertig gulden. 16-deiig eetservies Echt Beiers porselein, het thee servies met royale theepot en sierlijke kop|es. de borden en schotels met geschulpte rand. rijke serviezen voor 6 personen. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze porse leinen serviezen combinaties, van ,75"gulden Volgens de verklaring is hét uit de getuigenverklaringen der kinderen niet op te maken of de negerjongens zijn gaan meedoen aan een „zoen- spelletje" van een groep kinderen of dat zij .zich in de groep hebben ge drongen en de meisjes hebben „ge molesteerd". Kinderrechter J. Hamp- (Van een onzer verslaggevers) Op enkele scholen in het land worden proeven genomen met het vervangen van schoolmelk door ge- vitaminiseerde biscuits. Deze nieuwe biscuit van een Zaanse industrie heet „Probiscl" en bevat veel dier lijke eiwitten, staal en vitamine D. In de Zaanstreek zelf krijgen de leerlingen van verschillende lagere scholen al langer een ander gevlta- miniseerd produkt, Biscovite. Men wil hiermee de ongemakken vermijden die met, de schoolmelk- voorziening gepaard gaan: breken de flessen, hygiënische problemen, etc. Vaak 2ijn deze ongemakken voor het onderwijzend personeel een reden om niet mee te werken aan de schoolmelkvoorzienlng. Het hoofd van de schoolartsen- dienst in een onzer gröte gemeenten gaf ons naar aanleiding hiervan zijn mening: Er zijn wel eens vaker proeven ge nomen, bijvoorbeeld met hompjes kaas, om de fles melk te vervangen, iets wat vooralsnog heel moeilijk is. Onder gejoel van de toeschouwers I provincie Oriente, werden de drie geboeide en in ge- i diefstal van geld. vangeniskleding gestoken verdachten voor hun rechters geleid. De open bare aanklager, kapitein Portero van het revolutionaire leger, las de dag- daarding voor; mishandeling van en moord op 108 mensen, het plat branden van 200 boerderijen in de plundering en Advertentie I.-M. Verpakking v«n 454 gram 1.20 A LAB WTl NE HOIUND U.V. UIDM6UCHT - «MIE* In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar treffende uitspraken van an deren. uiteraard voor rekening van hen die worden geciteerd). 'Ik heb weer een mooie zaak op het ogenblik. Den Bosch wil weer oude Marker kleren hebben voor het car navalsfeest. Dat kan ik ook leveren. Leuke mensen, die Bosschenaren. Agieeee, help jij de bakker even? Als de PvdA er niet geweest was, meneer, dan zon Marken nog een eiland ge weest zijn. Was de PvdA er maar niet geweest- In 1925 hééft de PvdA of hoe heette die partij ioen ook weer? ons eiland stukgemaakt. Be denk wel eens; gek hé, Sijtje, de andere partijen zien dat allemaal andera. Die naken niets kapot.' Uit: Interview met Sijtje Boes in het Brabants Nieuwsblad van 14 januari 1959. De man is door de geheime diensten van West-Duitsland, Amerika en Engeland uitgeperst en heeft natuurlijk strikte opdracht gekregen bepaalde dingen niet aan de grotè klok te hangen. "Wel verklaarde hij voor zijn vlucht maatregelen te hebben genomen om niet met lege handen in het westen aan te komen. En hij had aan de militaire autoriteiten een lijst van organisaties en personen ter hand gesteld die voor de communistische spionage werken. Die lijst is stellig onvolledig, want de gevluchte spion schat het aantal agenten dat voor de communistische spionage in Europa werkt op zestig duizend, van wie twaalfduizend in West-Duitsland en de rest in Neder- FITTSTON (Reuter). In een Amerikaanse mijn te Pittston in Pennsylvania zijn door het binnen dringen van overstromingswater drie personen verdronken en een dertig tal van de buitenwereld afgesloten. Van de ingcslotenen zijn inmid dels twintig mijnwerkers bevrijd en men verwacht dat ook de overigen in veiligheid kunnen worden gebracht. Men trachtte de watertoevloed te stuiten door de schacht van de mijn af te sluiten met karren. land, Belgli, Engeland, Frankrijk, Luxemburg, Denemarken, Noorwe gen, Italië en Spanje. Dit waren de landen die onder de afdeling vielen waarover hij plaats vervangend chef was. Het geheel staat onder leiding van vier Russische officieren, kolonel Moesatow, kolonel Igoata, kolonel Bachoemow en overste Dimitrow. De spionage geschiedt niet alleen op militair gebied maar ook in tech nische en chemische bedrijven. De agenten daarvoor worden speciaal geschoold en voor een deel gerecru- teerd onder mensen uit het westen die familieleden in Oost-Duitsland hebben. Deze familieleden worden met vervolging bedreigd indien de door de spionage uitgezochte agenteh mochten weigeren aan het spiona- gebevel te voldoen. Voor de valse passen, rijbewijzen, in- en uitreispapieren zargt de af deling D van het splonagebureau, dat overigens de naam draagt van 'Verwaltung för Koordination'. De spionnen worden voorzien van de beste technische hulpmiddelen waarmee zij bij voorbeeld opnamen op microfilm kunnen maken. Het trefpunt voor de spionnen is meestal Oost-Berlijn, hoewel ook wel ge bruik gemaakt wordt van koeriers. De spionage-afdellng in Oost-Ber- Ijjn heeft volgens Dombrowski een bezetting van dertienhonderd ambte naren. Hij gaf bovendien een uitgebreide uiteenzetting van de interne organi satie van dit communistische spio- nage-apparaat en van de leergangen in de Moskouse officiersschool voor spionnen. Zelf werd Dombrowski in 1933 communist. Hij werkte ondergrond: tegen Hitier en kwam in 1937 in een concentratiekamp terecht. Na zijn >evrijding door de Russen kreeg hij m de Sowjet-Unie een uitgebreide opleiding. (Vervolg van voorpagina) In het voorlopig verslag over Eco nomische Zaken wijzen vele leden van de Eerste Kamer erop, dat het industrialisatiebeleid mede de oorzaak kan zijn van een over-expansie in onze economie, b.v. zoals in 1958 en 1957 op het gebied van de in vesteringen. Dit leidt tot inflatieverschijnselen, zoals zich in die periode in de bouw sector hebben voorgedaan. Daarom vragen zij in hoeverre een beheersing van de investeringen nodig- is en hoe dan de controle zou moeten geschie den. Zij zinspelen erop, dat de inves teringen niet daar plaatsvinden, waar het maatschappelijk rendement het hoogst is. Zij willen weten welk aandeel o.a. de in loondienst werkenden hebben int he door recente investe ringen nieuw verworven nationale vermogen. Enige leden pleiten voor de instel ling van een departement voor Euro pese integratie en vele leden voor industriële export naar onderontwik kelde gebieden in de EEG en in de vrijhandelszone. Ondernemingen zou den hier internationaal kunnen sa menwerken. Wat de middenstand betreft wijzen vele leden op de groeiende verkoop van merkartikelen, waarbij de keuze meer door reclame en verpakking dan door warenkennis wordt bepaald. Daarom zijn huns inziens meer voor lichting en hulp aan de klanten no dig. Doordat steeds meer gehuwde vrou wen gaan werken en er een gebrek aan huishoudelijk personeel is, wordt het voor velen steeds aantrekkelijker de dagelijkse gebruiksartikelen in zo weinig mogelijk winkels te kopen, al dus deze vele kamerleden. De verdediger, kapitein Sosiza van het gewone leger, bestreed de be( voegdheid van het tribunaal. Hij be toogde dat volgens het Cubaanse strafrecht een misdaad moet worden berecht in het gebied waar ze is ge pleegd, dus in Oriente. Het tribunaal wees het bezwaar af. Ook andere protesten van de ver dediger werden verworpen. Op ver zoek van de rechtbank nam de ver dachte daarop zelf zijn verdediging ter hand. Sosa verklaarde, dat alle tegen hem ingebrachte beschuldigingen vals waren. Af en toe glimlachend, ont kende hij een moordenaar te zjjn, hij was een eenvoudig militair. „Indien er doden zijn gevallen, geschiedde dit in de strijd. Ik heb alleen maar mijn plicht gedaan. U (de rebellen) hebt ook gedood". Tegen tien uur plaatselijke tijd hadden dertien getuigen hun ver klaringen afgelegd. De verdediger wist tal van bezwarende verklaringen te ontzenuwen door aan te tonen, dat veel van wat de getuigen vertelden berustte op praatjes en geruchten. Om kwart voor twaalf werd de zit ting voor een korte pauze onderbro ken. Duizenden toeschouwers toonden tekenen van verveling. Na de her vatting was het op de tribunes aan merkelijk leger dan voorheen. Het proces duurde tot de vroe'ge morgen uren zonder dat een eis werd uitge sproken. Rebellenleider Fidel Castro heeft meegedeeld, dat nadat de grootste oorlogsmisdadigers zijn veroordeeld en terechtgesteld, geen doodvonnissen meer zullen worden uitgesproken. In totaal verwachtte hij 400 terechtstel lingen. Vandaag gaat Fidel Castro naar Caracas om de eerste verjaardag van de geslaagde opstand tegen es-dic tator Jimenez mee te vieren. een staatsopvoedingsgesticht te heb ben gezonden wegens de zoenpartij zelf, maar omdat de jongens thuis geen passende verzorging of leiding genoten. Beide jongens waren al eerder voor de kinderrechter geleid wegens dief stal. Toen het incident zich voordeed was tegen hen reeds een onderzoek aanhangig wegens misdrijven. Rech ter Price verklaart dat vóór het „zoengeval" heide jongens reeds acht of negen maal voor hem zijn ver schenen, maar dat de dossiers niet alle vroeger begane misdrijven be vatten, omdat „de jongens nog zo jong waren en ik het bij een beris ping heb gelaten, in de hoop dat ze weer op het goede pad zouden ko men. De opleidingsschool wordt niet als tuchtschool of gevangenis be schouwd, maar als onderdeel van een verlicht en vooruitstrevend stelsel voor de opleiding van jongens als het gezin dat niet kan. De „zoen- rwestie" aldus de voorlichtings dienst, kan nauwelijks worden be schouwd als een plaatselijk rassen- incident, ofschoon volgens de stede lijke autoriteiten het rasaspect mo gelijk heeft bijgedragen tot de wijze en de haast waarmee de zaak is be handeld. Dr A. E, Perry, vice-voorzitter van de plaatselijke afdeling van de natio nale. vereniging tot behartiging van de belangen van kleurlingen, verzet zich volgens een persgesprek in de eerste plaats tegen het feit, dat de jongens zes dagen in de gevangenis hebben gezeten, alvorens door de kinderrechter te worden gehoord. Hü maakt ook bezwaar tegen de proce dure tijdens het verhoor. Na het incident is het volgende gebeurd. Rechter Price machtigde de politie de jongens in „verzekerde be waring" te stellen. Volgens rechter Price had de moe der van een der jongens (James Hanover Thompson, tien jaar) geen bezwaar gemaakt tegen het voorne men het kind naar de opleidings school te zenden. De moeder van het andere kind (David Simpson, negen jaar) zei van plan te zijn stappen te ondernemen om haar kind uit de staatsvoogdij terug te krijgen. De ruchtbaarheid in de internationale pers ontstond pas nadat een New Yorks dagblad de kwestie als een voorbeeld van rassenonrecht had gebrandmerkt Blaine M. Madison, belast met toe zicht op de opleidingsgestichten tn Noord-Carolina, zegt dat de jongens niet strafrechtelijk vervolgd en ver oordeeld zjjn, maar ter beschikking zijn gesteld van de regering, die be paalde, dat ze naar de schooi, gezon den zuilen worden voor een periode die „door onderwijsdeskundigen no dig wordt geacht." Beide gezinnen zijn Inmiddels ver huisd naar het nabijgelegen Char lotte met financiële hulp van de kleurlingenvereniging ten einde de gezinnen te rehabiliteren, zodat ze de zorg over de kinderen weer kunnen terugkrijgen. De vereniging zoekt thans werk voor hen. Aldus de sa mengevatte toelichting van de Ame rikaanse voorlichtingsdienst. De kandidatenlijst voor de Tweede- Kamerverkiezingen op 12 maart van de Partij van de Arbeid, kieskringen Rotterdam, Dordrecht en Middelburg, is ten opzichte van de groslijst niet veranderd. De kandidatenlijst ziet er dus als volgt uit: 1. J. A. W. Burger; 2. D Roemers; 3. S. A. Posthumus; 4. F. J. Kranen burg; 5. Th. J. Westerhout; 6. I. Baart; 7. J. H. Lamberts; 8. mej. A. P. Schilthuis; 9. M. Vrolijk; 10. J. Reehorst; 11. H. B. Engelsman; 12. A. C. Verhoef; 13. H. van Es; 14. R. Laan Jr.; 15. H, B. Jager; 16. S. E. Steigenga-Kouwe; 17. M. J. van Poelje; 18. A. van Rossen; 19. H. J. Voorwinde; 20. G. Mentzel-van Aken; 21. A. Schipper; 22. Chr. van Hof wegen; 23. C. J. N. van Dongen; 24. S. W. Henry; 25. A. D. van Dijk; 26. P. van Kranenburg-Klein; 21. P. A. Roels; 28. W. Verhoeven: 29. G. G. Maters; 30. W. van der Vlerk. Het stembureau voor het vaststel len van de uitslag van het referen dum heeft 7300 envelloppen ontvan gen, die in overeenstemming waren met de bepalingen van het reglement. Daarin bevonden zich 7077 geldige biljetten. Van deze 7077 biljetten waren 6893 biljetten of 97.4% over eenkomstig de groslijst ingevuld. An ders waren ingevuld 184 biljetten of 2.6%. -v.;V v>,K <N .J I

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2