Zes jaar tegen matroos geëist die vrouw aan bar in rug stak Suurhoff wil debat met F. Dohmen .98 Biesbosch is een janus met twee koppen r rA bi j KLM IJsselmonde I nóg niet stormzeker Spreeuwenpraat )rs. y. ch Beugel in hoge functie Mijlpaal in historie van waterschappen Twentse Bank: lioger dividend KoOp NV een TV-toestel K. DE GROTEPRUS VOOR MARSHALL Radioreportage van verkiezingscongres HET VRIJE VOLK VRIJDAG 30 JANUARI 1959 ter meulen 1 die alles» overtreft. Spanningen Tegenstrijdigheden De F AR A zal in de komende weken zijn programma's op hoger peil brengen Mildere straf (Van een speciale verslaggever) Die middag was de Biesbosch een en al liefelijkheid. Het licht van de lage zon gaf het winterse riet een oranje tint en op de zandplaten in het Gat van de Vissen, op de Jonge Deen en de Boerenplaat, ston den de blanke wilde zwanen te zonnen. Iedereen denkt 'het zal well nooit nodig zijn,' maat nie mand heeft zekerheid. De Biesbosch is een Janus met| twee gezichten. Wél oma Géër. oma Zéér veel le zers hebben snel ge reageerd en wanneer wij dat bloemlezinkje uit de brieven in aeze spreeuwenpraat zo eens bekijken, menen wjj 'n krachtig „Wél oma" te beluisteren: A. G. K., Reiger pad te Rotterdam: „De houding van het oude dametje, dat geen oma genoemd wilde worden, was verkeerd. De jongere vrouw bood haar een zitplaats aan met de woorden: „Oma, gaat u hier maai1 zitten". De boventoon van haar woorden en aanbod is hartelykheid en medeleven. Het antwoord bij het niet aanvaarden van de zitplaats was ontactisch en onbeleefd. Beter had zij de zitplaats kunnen nemen met de woorden: „Dank je wel, kind' Dan had zy hartelijkheid met har lelijkheid beantwoord. Een jong. buurmeisje noemde elke inan, jong of oud, opa. Ik was toen nog geen vijftig jaar oud en nog lang geen opa. Zij is mij, toen zij groter werd, altijd opa blijven noemen. Zij was er my nog liever om. Niet altyd is het 't woord, maar de manier waarop iets gezegd wordt. Ons aller ome Jan tvan Zmtfen) was geen oom van ons, maar in die naam ome Jan lag onze genegenheid en eerbied voor hem. Wed. C. S., Toihuisstraat te Bot. terdam: „Om maar ineens met de deur in huis te vallen: Ik vind het onbeschoft van die oude dame om zo te handelen. Hoe kun je fatsoenlijk blijven als je zoiets hoort? De mensen praten veel over de tegenwoordige jeugd, die zo onbe hoorlijk zou zyn en geen respect voor de ouderdom zou hebben, maar kan de jonge vrouw van 29 jaar dan nog respect voor die oudere vrouw heb ben? Ik zelf ben een vrouw van 50 jaar. Ik ben vreselijk slecht ter been. Als ik in een volle tram of bus kom en er.staat iemand op, dan ben ik er uiterst dankbaar voor. Ik ben ook wel eens voor oudere mensen opge staan, maar niemand heeft my zo onbehouwen behandeld. Een klein voorval: Ik was al tame lijk op leeftijd toen mijn laatste baby geboren werd en aangezien myn man ouder was dan ik en daar wel naar uitzag, kunt u begrijpen wat het was, toen hij met zijn jongste zoon op de tram stond en een oude dame tegen het kind zei: „Zo jochie, mag jij zo lekker met opa mee...." Toen hebben we smakelijk ge lachen, hoor Pieter". Advertentie LM. M. W., Brabantsestraat te Rotter dam: „Een paar jaar geleden werd ik ook steeds opa genoemd. Ik hen be roepschauffeur en dan was het: „Zeg opa, een beetje vooruit" of „Opa, xm gaan we eerst een boterhammetje eten". Nu Pieter, ik werd wel een beetje gloeiend en wilde dat niet la ten blijken, maar ze zagen het wel aan mijn rode, kaalhoofdige kop. Nu ben ik inderdaad twee jaar opa en hou dolveel van mijn kleindoch tertje Yvonneke, maar ik heb liever dat die kleine tegen mij zegt Heer Bommel dan opa, want dat woord kunnen ze van mij in de lorren gooien. Ik leef tn de mening, dat ze, als ze je opa gaan noemen meer aan je doodkist denken. Je wilt zelf jong zijn en met de jeugd op de speelwei gaan'i voetballen. Wat mij betreft worden de woorden opa en oma nooit meer genoemd". Mevrouw T. van de Nassauhaven te Rotterdam: ,Jk heb in vijf ver schillende ziekenhuizen gelegen en als je dan op de brancard werd bin nengebracht, zei de zuster: Dames, hier is weer een nieuwe oma." Dat is dan heel hartelijk bedoeld; je hoort er meteen bij. Van de tien vinden negen dames het fijn om zo ge noemd te worden. Ik heb nog nooit meegemaakt, dat iemand zo 'beledigd werd. Ik ben al tijd erg dankbaar als er iemand op staat, dan mogen ze voor mij best opoe zeggen." Mevrouw T. van P. van T. te Rot terdam: ,Ik ben nog niet oud, pas 58 jaar. Ik heb kleinkinderen, maar die wonen in Afrika. Ik hoor dus nooit door mijn kleinkinderen oma zeggen dat gebeurt alleen schrifte lijk. Ik denk daar vaak aan. Pieter, ik vind het goed als vreem de jonge mensen tegen mij oma zeg gen: dan zien ze juist dat het iemand van oudere leeftijd is. En het aanbieden van een plaats aan een oudere is beleefd en hoort zo. De schaam me er niks voor om oma te zqjn. Het is eigenlijk leuk als wij opa en oma of oom en tante tegen elkaar zeggen. Dan lijkt het of we allemaal tot een grote familie behoren Mevrouw R. te Rotterdam-Zuid: „Wij hebben geen kinderen, zijn dus geen moeder of vader en zyn later ook geen oma of opa. Dat vinden wy heel naar. Want geloof me, Pieter, een huwelijk zonder kinderen is nooit volmaakt Wy zullen later in bus of tram de ons aangeboden plaats graag accep teren, ook al worden we opa of oma genoemd. Ook al gaat er dan iets knagen en denken we: U moest eens weten hoe graag wij dat gewild had den". De kolom is bijna vol; Pieter hoopt morgen op de zaak terug te komen. Dan horen wij andere klanken Aanbod Ook ditmaal hebben wij met veel ge noegea de volgende aanbiedingen op geschreven: een tweepersoons ledikant (bestemd) van D. van de Paradijslaan, een tweepersoons driedelig bed (be stemd) van B. uit de Eben Haezerstraat, een tweepersoons ledikant, twee fau teuils (alles bestemd), Qeu armstoel en kleding van K. uit de Geertscmastraat en meubilair van V. uit de Senngen- straat. Verder hebben wij genoteerd een tweepitsgaskomfoor en een „sud- derstelletje" (bestemd) van D, van de Halfaweg te Hoogvliet, een kookkachel (bestemd) van S. uit de Bruinissestraat, capsules en zilverpapier van De J. te Gorinchem en capsules van J. uit de Rosenveldt8traat. Een aanbod van voor oorlogse gekleurde Notenkarkers ('33 t/m *36), brochures en een grammofoonplaat kregen wij van Van Z. van de Kerk- werveslngel. De spreeuwenpot werd ver rijkt met twee kwartjes van De B. uit de Ringstraat te Sommelsdljk en Van de H. uit de St. Mariastraat, drie gul den en vijftig cent van Sjaak, twee gulden van V, van de Oldegaarde en vier gulden van B van het Amelandse- pleln. Allen onze dank. Vondst BU de fam. W. van Dongen, Aegidlus- atraat 174, berust een gevonden sleu telbos. Mevr. Brans, Floretstraat 23, vond op 22 januari een badtas met turnkleding. Op de Veemarkt heeft mevr. Stapel, Ketenstraat 17, op 19 ja nuari een goede witte gymblouse opge raapt. Mevr. TJittenboogaart, Amelandse- plein 12b, heeft maandag een paar hoge jongensschoenen <m, 41) op haar ste nen trap gevonden. BIJ de fam. J. Roos, glmgt- 34, btjiüsl «en gevonden klnder- sjaaltje, gemerkt T. S. en in de kleu ren rood, wit en groen. Mevr, Everwijn, Zijdewindestraat 45b, heeft op 23 ja nuari-op de hoek HenegouwerlaanMld- dellandstraat een zwarte rechter dames handschoen opgeraapt. die alles overtreft... Voor ons is de balansopruiming de laatste gelegenheid om de te grote voorraden en over schotten te verkopen, -il is het voor prijzen die niets met de waarde te maken hebben. Daarom beginnen wij zaterdag met de verkoop van duizenden knotten, eigen voorraden en restanten van exportpartijen wol in prachtige kwaliteiten. Jumperwol, zuiver wol met Nylon, van 2.75, die enorm uit- breit. Zuiver wol in een sport-kwa- liteit, voor truien en puli-overs. van 2.65. (Van een onzer verslaggevers) Zes jaar met aftrek, zo luidde gistermiddag de eis van de officier van Justitie, mr. H. van Buuren, voor de Rotterdamse rechtbank tegen de 25-jarige matroos op de grote vaart P. J. v. d. G., die ervan verdacht wordt in de nacht van 27 op 28 sep tember 1958 zyn 20-jarige vrouw met een mes in de rug en de hals te hebben gestoken, aan de gevolgen waarvan zij kort daarop is bezweken. In de dagvaarding was moord subsidiair doodslag ten laste gelegd; de officier achtte de doodslag be wezen. Tot grote consternatie van de bezoekers van een bar in de West- auelstraat op het Rotterdamse Charlois was verdachte, die aan het buffet een glas bier had gedronken, plotseling op zijn vrouw toe gesprongen die daar met een ander zat. Eer iemand tussenbeide had kunnen komen, had hij haar vast gegrepen en een paar steken met het mes toegebracht. Onmiddellijk daarop sprong hij dwars door de deur naar buiten en holde, het mes nog in de hand, naar het dichtstbijzijnde politiebureau. Zaterdagmorgen om 9 eor be gint de verkoop van deze soor ten breiwol m tientallen kleu ren w.o. flesgroen, Monacogeei. RAF-bteu, korenbtauw, grijs, cerise enz. enz., door elkaar per knot van gram, voor 100 gr Html m Uit het verhoor blykt, dat verdach te, die, nadat zijn vrouw met een ander was gaan samenleven, bij zyn schoonmoeder in huis was blijven wonen, a! eerder in het café was ge weest. Hij had toen zyn vtouw tn de aan de bar verbonden danszaal op een manier die hem aanstoot gaf met een ander zien dansen. Daarna dronk hij een glas bier en ging naar huis terug om het mes te halen. „Was n van plan met dat mes uw vrouw van kant te maken?" vraagt de president, mr. Ch. J. Enschedé. „Ja," zegt verdachte na enige aar zeling, „maar ik dacht ook, als ik buiten ben, bedaardt het wei" Thuisgekomen had hij tegen zijn schoonmoeder gezegd: „Ais u Greet nog levend wilt zien, moet u met me meegaan. Ik steek haar overhoop en me zelf ook." De schoonmoeder ging met hem de deur uit, maar liep door naar de woning van haar dochter in de hoop, dat de moeder van haar vriend Greet zou kunnen bewegen naar huis te gaan. In het café teruggekeerd was ver dachte eerst naar de danszaal ge gaan en zag daar opnieuw zijn vrouw op een wijze die hem niet aanstond met een ander dansen. Hij dronk een glas bier, stak een kwartj'e in de auto maat om de jukebox te laten spelen en bestelde zijn derde glas bier van die avond, toen zijn vrouw met haar (Van een onzlr verslaggevers) Wanneer het krïngbestuur van de KVP in Limburg ingaat op een uit nodiging van het gewestelijk bestuur van de PvdA, zal er in de mijnstreek sen «pentere debatvergadering worden gehonden tussen oud-minister J. G. Suurhoff en de heer F. Dohmen, de voorzitter van de Ned. Kath. Mijn- werkersbond De bijeenkomst zou door de. beide partijen samen moeten worden geor ganiseerd. (Van een onzer verslaggevers) Drs. E. H. van de Beugel, oud staatssecretaris van Buitenlandse Zaken en thans speciaal adviseur van de minister Luns, wordt waarschijn lijk plaatsvervangend president directeur van de KIM. De raad van commissarissen van de KLM zal aan de eerstvolgende in mei te houden algemene vergadering van aandeelhouders voorstellen, drs. Van der Beugel met ingang van 1 januari 1960 op te nemen in de di rectie van de vennootschap. Bij zijn benoeming zal de heer Van der Beugel worden aangewezen als plaatsvervangend president-di recteur. Om zich op deze functie voor te bereiden zal drs. Van der Beugel al in de loop van. mei bij de KLM in dienst treden. Tot zolang zal hij werkzaam blijven op het Departe ment van Buitenlandse Zaken. De KLM heeft thans vier directeu ren en een vacature, die ontstond toen de heer M. J. van der Ploeg, vice-president-directeur, 1 januari ji. heenging. Het ligt in de bedoeling van de Twentse Bank over het boekjaar 1958 een dividend van tien percent uit te keren. Vorig jaar was dat negen per eent. Aanleiding tot de uitnodiging Is een aantal beweringen in het KYP- propagandageschnft "t Brent' (het brandt) dat in de mijnstreek ver schijnt. Daarin stond deze maand: 'Voor de PvdA zijn bovengrondse mijn werkers doodgewone fabrieksarbei ders. Wie sprak in 1957 het veto uit over de bijzondere premieregeling voor de bovengronders? De PvdA. Waar zitten dus onze tegenstanders? Bij Suurhoff en Joan Willems in de PvdA!' Hierover schrijft het PvdA-be- stuur us zijn woensdag verzonden uitnodiging, dat de KVP voortgaat, de PvdA te bestrijden op volstrekt onjuiste gronden. Oud-minister Suurhoff, die tijdens de langzaam-aan-actie in het mijn bedrijf voor een deel van de toen genomen regeringsbesluiten verant woordelijk was, wii over de gang van zaken tiidens en na deze actie bij voorkeur debatteren met de heer Dohmen. Het doel van de debatvergadering moet volgens de brief van de PvdA rijn, het de mijnwerkers in de mijn industrie mogelijk te maken tot een objectieve beoordeling van de feiten te komen. Advertentie IM. hem onbekende danspartner ook aan de bar gmg zitten. „Toen ik haar zag, kon ik niet," zegt verdachte, die even tevoren toen de officier het mes als stuk van over tuiging voor de dag gehaald had. een ogenblik zyn zelfbeheersing is kwyt geweest. Hy wilde afrekenen en weg gaan, maar toen rijn vrouw zich op nieuw onbehoorlijk gedroeg, greep hy het mes, dat hy in dezelfde broek zak had als zijn geld en stak haar neer. Als getuige wordt daarna ge hoord de 40-jarige inspecteur van poliie J. Koster, die verklaart dat verdachte, toen hy geheel over stuur zich op het bureau kwam melden, had gezegd: „Ga er direct heen met een dokter, misschien is ze nog te redden." Verder had hy gezegd: „Ik weet wat ik gedaan heb en zal daarvan de consequen ties dragen." In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar - tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd- Zaterdag moet het gebeuren want dan willen wij in één slag van al onze overtollige voor raden weekenders en rult- overhemden af. Een aanbieding als nooit ,te voren... honderden weekenders en overhemden van de allerbeste weekend-stoffen en van dure „Sanfor" Poplin. Weekenders van 12.95... rutt- overhemden van 13.25 en over hemden van 11.75. Alle modellen naar de nieuwste Italiaanse coupe... in vele cou rante maten, koopt U nu door elkaar voor nog géén vijf gulden. Zaterdag om 9 uur begint de Opruimingsverkoop van ai deze overhemden eh weeken ders. De overhemden in wit, de ruithemden en weekenders in tientallen prachtige kleu ren en dessins doorelkaarvoor Verdachtes schoonmoeder, de 49- jarige G. B.-B. zei dat haar schoon zoon, toen hy de eerste keer uit het café terugkwam, wat gekalmeerd was, nadat hy met haar gepraat had. Zy wist met dat hij het mes bij zich gestoken had. Op een vraag van de president zegt zij dat er grote spanningen waren tij dens verkering, verloving en huwe lijk van verdachte met haar dochter. Tot tweemaal toe heeft hjj getracht zich van het leven te beroven. Steeds weer probeerde hij haar terug te win nen, maar alle brieven en gesprek ken hielpen niet. Als laatste getuige wordt de 40- jange psychiater dr. W. A. Vaan drager gehoord, die aan het slot van een zeer uitvoerig rapport tot de con clusie komt dar verdachte sterk, zo niet zeer sterk verminderd toereke ningsvatbaar is. Rondom de groene tafel ontspint zich een lange dis cussie over de vele tegenstrijdigheden in verdachtes persoonlijkheid. Dat maakt het verklaarbaar dat hij zich om uit zijn moeilijke situatie te ge raken de vrouw steeds weer opzocht en zich zodoende blootstelde aan de prikkels, die die situatie mede had den veroorzaakt. De psychiater acht het aanvaardbaar dat verdachte bij het besluit zijn vrouw om het leven te brengen geheel de macht over zich zelf verloren had. De officier van Justitie wil aanne men, dat verdachte, na tot zijn be< sluit te zijn gekomen, door zijn ge voelens werd meegesleurd, waardoor het voor moord vereiste beraad is uitgeschakeld en voorts rekening houden met diens uitstekende gedrag in rijn werkkring en in de militaire dienst. De tragiek heeft gewild dat deze egocentrische, jaloerse man in aanraking is gekomen met dit levens lustige meisje dat onder goede lei ding misschien een uitstekende echt genote zou zijn geweest. Wanneer hij naar zee gaat zoekt zij gezelligheid in café's, ontmoet daar een ander en laat zich dan ver leiden tot een flirt met twee man nen. Daar terbeschikkingstelling de gevaren voor nieuwe moeilijkheden nog zou vergroten, acht hfj het juis ter alleen een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf te eisen. (Dit het weekblad 'Burgerrecht') Verdachtes raadsman, mr, J. A. van der Ven, betoogt dat het gebeur de voornamelijk een gevolg is van de gedragingen van het slachtoffer en dat verdachte daarop heeft gerea geerd op een manter die uit de gehele situatie begrijpelijk is. Hij heeft daarom recht op een mildere straf dan is geëist. Indien de rechtbank niet zou willen besluiten tot terbeschik kingstelling, waarvan ook pleiter door het gedwongen karakter van de psychiatrische hulp de bezwa ren inziet, zou hij graag een kor tere straf met een psychiatrische behandeling daarna opgelegd zien. De rechtbank doet over veer tien dagen uitspraak. (Van een onzer verslaggevers) „Hot eiland IJsselmonde, waar met inbegrip van Rotterdam-Zuid een half miljoen mensen wonen en vele belangrijke industrieën zijn gevestigd, is zes jaar na de waters noodramp nóg niet veilig voor stormvloeden! Minder dan een derde van de totale zeewerende dijken is pas op Delta hoogte. In de overige dijkvakken van meer dan zestig kilometer lengte zijn gevaarlijk zwakke plaat sen. We hebben de minister van Verkeer en Waterstaat met een telegrafi sche noordkreet van de wantoe stand op de hoogte gesteld. Deze sombere en waarschuwende woorden sprak gistermiddag de dijkgraaf van de Dijkring IJssel monde, de heer EL C. Kranenburg, voordat de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland het nieuwe Waterschapshuis in Bar en- drecht opende. De heer Kranenborg zag drie oorza ken voor de onrustbarend langzame gang van zaken: 1. De bestedingsbeperking, waar door ook gelden werden onthouden aan het noodzakelijke dijkherstel; 2. De Deltawerken, die kapitale sommen vergen en alle aandacht krijgen, maar IJsselmonde nooit j zullen beschermen; j 3. Het zwakke geheugen van de mens, waardoor men de verschrik kingen van de watersnoodramp snel schijnt te vergeten, zodat men minder bereid is tot offers. Met grote voldoening noemde de heer Kranenburg de vlotte wijze, waarop de verschillende waterschap pen na de ramp tot een bundeling van krachten kwamen in de Dijkring IJsselmonde, die thans centraal de dykzorg behartigt. Hij was verheugd, dat de dijkring thans het eigen Waterschapsgebouw kon betrekken, waardoor de diensteen die tot nu toe in noodonderkomens waren gehuisvest, beter kunnen func tioneren. De commissaris van de Koningin deelde deze vreugde. Hij noemde het oprichten van de dijkring een mijl. paal in de geschiedenis van de Ne derlandse waterschappen. Het nienwe Vatersehapsgeb ommissaris. De 14-jarige Heieen Leenheer bood hem vervolgens de sleutel van het Waterschapsgebouw aan. De commis saris overhandigde die sleutel weer aan de dijkgraaf. Later recipieerden dijkgraaf en dijkraden in de vergaderzaal van café Van Oudts het Raedthuys, waar burgemeester H. aH. Douma van Ba- rendrecht namens alle gemeenten een draadplastiek aanbood. Uit naam van de polderbesturen overhandigde de heer C. Vermaat twee zeer oude kaarten van IJssel monde, waarvan er een door de Rot terdamse kunstenaar H. Bieling was voorzien van alle wapens van de ge meenten. De openingsplechtigheid werd bij gewoond door de verschillende burge meesters van het eiland, polderbestu ren, dijkgraven, hoofdingelanden en het oud-lid van Gedeputeerde Staten, mr. G. J. C. Schilthuis, die een groot aandeel had in de vorming van de Dijkring IJsselmonde. AKEN (AP) De Karei de Grote- prijs voor 1953 ls toegekend aan de Amerikaanse gene raal George C. Marshall als erken ning voor zijn grote verdiensten bij de economische weder opbouw van Europa door het naar hem genoemde Mar shall-plan. De Karei de Grote-prijs is ingesteld door vooraanstaande burgers van Aken. De prijs is bestemd vo.r inter nationale figuren, die een bijdrage hebben geleverd voor de eenwording van Europa. In de luwte van een griend liepen de rietwerkersblootshoofds en met gewezen, moeten ook in da donkerste taland, Daar zwermden de kleine bo- boOrdmotoren ieder naar hun 'eigen El losse jekkers, alsof ze voor hun ple- nacht de weg leren kennen in de zier naar hier waren gevaren. doolhof van feilen en stromen. Het water was laag, ongewoon laag, door de oostenwind, en heel onschul dig leken de smalle kreken. Tie slepers trokken lange slierten ee^ednemBefShge^™' den^Z^hT^tS^de van tondam tovlnndé Sl'mtS SP1^oor m het Gat d?Be& waren de killSuitfedild tot rtrol Sl00t' dte toegang geDen m het öe'" men, de wilgestobben waren over spoeld, de platen waren verdwenen. De Biesbosch het zijn tanden zien, zoals alle dag bij hoogwater. Over het nu overal diepe water «ik een kleine vloot de rimboe in: ■2e patrouillevaartuigen, kleine rke sleepboten en een twee do- n vletten. vie pontonniers, wier taak het is in geval van nood de boeren en de ar beiders van de eilandpolders naar de vaste wal te brengen, waren uitge varen. De oefening Operatie Bies bosch, kwam op gang. ten uit Ze knetterden met hun buiten- De bewoners van Pauluszand en hun twee geadopteerde sol daten-zoons gaan aan boord van de vlet die gebruikt wordt bij de oefenin Operatie-Bies- bosch 'yes jaar geleden, toen de stormvloed *-> ook tot hier doordrong waren er geen pontonniers. De boerderijen wa ren geïsoleerd door het hoge water. Ruim driehonderd Biesboschbewoners verkeerden in nood. Ze toaren afhan kelijk van de binnenschips «s sn de waterpolitie die hen te toeren. Slechts één man is e" rdron- ken een rampgebied z .leelanu is het niet geworden maar al te veel tijd heeft toen de hulpactie ge vergd. Daarom ligt nu dag en nacht de evacuatievloot van de pontonniers ge reed in de haven bij Keizersveer. En keer op keer varen een kleine hon derd soldaten van het water uit, zo als op die avond in het laatst van januari. De radio had niet gemeld: 'An derhalve meter verhoging bij Vlis- singen', de stormvloed-seindienst had het telegram 'beperkte dijkbe waking' niet laten uitgaan, maar toch werd alarm geslagen. De Ope- ratie-Biesbosch moet namelijk een routinezaak worden. De militairen die ervoor zijn aaa- boerderij. Ze voeren naar de hoevi Petrus en naar Klein Malta, naar d< Anna en de Moken. Op acht plaatsei gingen, inmiddels de moederschepen voor anker; de bergingsvaartuigen ei de sleepboten, waarop de evacués ver zameld moeten worden. Ook bij de boerderij van Paulus zand kwamen de ponteniers vooi de wal. Met tassen en vluchtkoffen stapten de boer en zyn vrouw in hun vlet. Heel even, ter wille van de fotografen. By de evaeimtieoefe- nlngea wordt het spel niet zó ver gevoerd dat ook de burgerbevolking zich laat wegvoeren. Hoe groot ls de kans dat de Ope ratie-Blesbosch wél werkelijkheid wordt? Uiterst klein, zeggen de des-; kundigen. Zolang de dammen va» het Deltaplan nog niet gedich® zijn, is het gevaar van watersnood! echter niet uitgesloten. En geen; maatregel ls te duur. als daardoon mensenlevens kunnen worden g«H spaard, ls het officiële standpunt. De eilandbewoners, ruim driehon derd mensen, waarderen het. Daarom' spelen de boer en de boerin van Pau-, luszand mee, daarom adopteren ze! voor deze schijnevacuatie twee inj overals gestoken pontonniers a Lei zoons en poseren voor film en foto. De radioreportage die de VARA zaterdagmiddag zal uitzenden van het verkiezingscongres van de Party van de Arbeid, bevint niet zoals in de programmabladen is aangekon digd om vijf voor half vier, maar om vijf over vier. Deze uitzending, waar in men de rede van mr. J. A. W. Bur ger zal kunnen horen, duurt tot vyf uur.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2