Valse El Greco's als onderpand gebruikt Kwik zakte wat dieper Januari: weer minder con junctuurwerklozen 'De roje schuit'vaart uit ft In Voorburg staat een huisleeg KVP'-bezorgdheid 0 OP GEWEIEN KAN GEBOUWD WORDEN Spreeuwenpraat Textielhandelaar in arrest: Stolwijk hoven 15 jaar voor de dokter Brand verwoest verdieping boven café Visserijincident bij Noorwegen Verdachten van roofmoord naar Engeland terug De lonen van de laagst betaalden (I) Lekhaven had géén aanvaring Veerboot zinkt na aanvaring Oostenrijk vol met spionnen Oost-Duitslancl laat vijf A merikanen vrij Prof. Curt Sachs (77) overleden Nog eens: Hïltermann HET VBIJE VOLK VRIJDAG 6 FEBRUARI 1959 PAGINA S Som Spandoeken Voor de verkiezingen gaat Pieter een raambiljet ophangen. En mis schien wel een spandoek. Want het komt er nü op aan. Brèi mooier NEVEDA wol 'n klasse apart! Aanstaande dinsdag is het 'vastelaovond' en morgen breekt in het zuiden van ons land het carnaval los. Vier dagen zijn de zotten de baas en geen rechtgeaard zuiderling zal zich dan met zwaarwichtige zaken ophouden. Maar... over vijf weken zijn er verkiezingen. En nu heeft het gewest Limburg van de PvdA het blad 'De roje schuit' uitge geven, geheel aangepast aan de vastelaovondsfeer. Willem(s) de Eerste (de beste) heeft een proclamatie uitge vaardigd onder het motto: Met Burger tegen de bourzwdazie! En de eerste punten luiden: De grondbelasting wordt verlaagd tot de fundering, en: De belasting op het inkomen wordt ver vangen door een op het uitgaan. Op de voorpagina staat dit spitse plaatje, ter overweging ge geven aan de Limburgse arbeiders. Te koop KINDER HOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KINDER-HONING-S1ROOP de Volkskrant' van 31 januari I Wij óólc Geen loondictator wmm, II Pi eter had het sta tion Woeiden nooit anders gezien dan vanachter het glas van een onzer moder ne en zeer zakelijke elektrische treinen. Je keek naar een vriendelijk gebouw, hoge houten trappen en antieke zitbankjes op de perrons. Mag ik eerlijk zijn? Die zakelijke treinen passen niet bij het station Woerden. Uaar horen van die echte. Tinge krachtpatserige stoom locomotieven bjj. Maar dat is de ro mantiek yan een spreeuw, die in zijn jeugd bij een spoorlijn woonde en urenlang geboeid kon kijkc-n naar de voorbydaverende, snuivende machi nes. Verleden tijd, mijne vrienden. Goed, Pieter weet nu ook hoe het station Woerden er van binnen uit ziet 't Komt me voor, dat alle wind vlagen en tocht en stonnscheuten van de ganse Rijnstreek zich in het holle trappehuis verzameld hebben om een vinnig spel te spelen met neuzen en keelgaten van hen die het oude Woerden per trein bereiken. Pieter kende Woerden niet en nu ken ik het nog niet, maar van één ding ben ik overtuigd: er wonen daar bijzonder behulpzame en vriendelijke mensen. Daar sta je als vreemdeling op Woerdens stationspleintje en je moettja, waar moet je heen? Pie ter klampte een spoorman aan: „Weet u misschien waar ik de straat kan vinden?" Dat wist de spoorman, maar de ....straat was vrij ver. Of er in Woerden ook een taxi te krijgen was? Ja, die was te krijgen. Nu was het stationsplein leeg, maar even geduld, en er zou er vast er komen. Pieter bedankte de spoorman en trok de kraag over de oren, wachtend op een taxi. Kwam daar plotseling een andere spoorman te voorschijn. Nodigde me uit om in zijn warm ver trekje op de taxi te wachten. Wat de spreeuw dankbaar accepteerde. Die taxi arriveerde e:i de wat oudere chauffeur reed me over de Hoge Wal naar destraat. Pieter vroeg of de taxi hem anderhalf uur later weer zou kunnen komen halen. Kon, zei de chauffeur. Pieter wilde na die eerste rit afrekenen. Hoefde niet, zei de chauffeur, zou later wel in orde komen. Wanneer meneer weer opgehaald werd Pieter is precies op de afgesproken tijd gehaald, geen minuut te vroeg en geen minuut te laat. En 'k werd keurig op tijd voor het station afge leverd. Met 't retourtje in de knuist werden, de trappen bestegen. Wind vlagen, tocht en stonnscheuten wa ren nog steeds aanwezig. Pieter dook dieper in de kraag, waarna wéér- 'n-nieuwe-spoorm&n sprak: ,,"t Is hier veel te koud in dit trekgat. Gaat u liever in de wachtkamer zitten. Daar is het lekker warm Ja, het was er lekker warm en een van de aardigste Woerdense jonge- dochters serveerde een beste kop kof fie. En boven de zoete geur van deze warme drank vond ik Woerden de vriendelijkste aller steden. „Ik heb respect voor het onderwij zend personeel, dat kleine mannekens dergelijke sommetjes leert oplossen: A. verliest 15 procent van zijn geld en B. 12 procent, waarna ze even veel overhouden. Als B. oorspronke lijk 18 minder had dan A., hoevc-el had dan ieder eerst?" schreef Pieter dinsdag. Met 't beetje algebra dat ik nog kende was 'k er uitgekomen: „Maar nu beredeneren Wel, er is beredeneerd. L. J. K. uit de Hovendaal zegt: „A. verliest 155*- van zijn geld en houdt dus over 85%. B. verliest 12>4 en houdt dus over 87%%. Nu heb ben ze evenveel. Het geld dat A. eerst had staat dus tot het geld, dat B. eerst had, als 87% :.85 of als 35:34. B. had eerst 18 minder dan A. A, had dus eerst 35 maal het ver schil of 35 maal 18 is 830. B. had 612. Niet zo moeilijk, vind je wel? Voor een pientere jongen uit de zesde klas is dit goed te begrijpen. Wat je nu aan zo'n som hebt? Ach, niet veel. Misschien leren ze hiermee hun her senen wat beter te gebruiken en een korte, logische redenering opzetten. Maar ja, je koopt er niet zoveel voor. Daarom voeg ik hierbij maar een riks voor de spreeuwenpot. Daar heb je meer aan." Ook de heer C, P. de N. uit de Quintstraat komt tot 630 en 612. En wèl-beredeneerd. Verder schrijft hij: „Zonder algebra, zonder wiskunde, door schoorsteenbouwer op non-ac tief, oud tachtig jaar. Hoe noem je dat: deduceren en combineren?" Pieter biijft bjj dat respect, want je moet het ze maar lerenEn dat Ijjkt mij als leek een hek sentoer. Ja, het komt er nü op aan. Dat zegt ook Jaap Nederlof. secretaris van de Rotterdamse jederatie van de Partij van de Arbeid, die al druk bezig is met het verzamelen van die spandoeken. Bij de afdelingen moe ten er nog 42 liggen. Onze vriend PSedcrlof zou daar graag een bericht je over hebben. Pieter zal in zijn afdeling al vast gaan. kijken. Aanbod Met veel plezier hebben wij vandaag de volgende aanbiedingen opgeschreveneen matras van W. van de Putselaau, een tweepersoons ledikant (bestemd) van V. uit de Bas Jungeriusstraat, vier stoelen (bestemd) en een spiegel van G. uit de MUlinxstraat en twee fauteuils met een vloerkleed (alles bestemd) van B. uit de Brulnstraat. Verder hebben wij een kinderwagen genoteerd van S. uit de Mlerlostraat kleding van V. uit de Ja- gerstraat, capsules van BMX van de Flelnweg, een warm waterstoof (bestemd) var. P. van de Smltlioekseweg eti zilver papier van Van O. uit de Anna Marla- straat. Relsbonaen hebben wij ontvan gen van Van 't H. uit De la Eeystraat, capsules van E. uit de Belgtscheatraat, leiedmg en speelgoed van N. N„ Franse tijdschriften van P. van het Amelaudss- pleln en Franse boekeu (bestemd) vsn H, uit de Dresselliuysstraat. Allen onze dank, Verlies lie heer Blaak, Dorpsstraat 24, te Heerjansdam, heeft op 4 februari 'n pak schoon wasgoed verloren gaande van htxis via Barendreclit naar de Heljplaat- Het goed was bestemd voor zijn vrouw, die tol de Boezembarakken ligt. De heer Rhoncn, Wapenstraat 25, is In de omgeving van de Siaghekstraat zijn vierkleurenpotlood kwijtgeraakt. Gaande van huls vla de Putseboeht naar de Westduelstraat verloor mevr. Pelgrim. Bosestraat 116, haar schaar. A. Klvlet, Benthulzcrstrsat 72b, miste op 2 februa ri zijn linker bruine glacé handschoen (kleine mast). Vondst Bij mevr. Drabbe, Jensiusstraat 33b, berust een gevonden vulpenhouder. Me vrouw SehJmmer, Kokerstraat 11b, heeft op de HUlevliet 'n grijs kinderhandschoen tje opgeraapt. Op het Hofplein, vond mej. Dudock, Molenwaterweg 52b, zon dag een paar blauw-grijze glsc* hereu- haiidschocnen. PIETER SPREEUW (Van een onzer verslaggevers) Op last van de officier van Justitie te Amsterdam is de hoofd stedelijke textielhandelaar S. P. aangehouden. De man heeft van geldschieters enige duizenden guldens los gekregen op onderpand van. een aantal oude schilderijen uit familiebezit. De schilderijen (vijftien in getal) bleken weinig waarde te bezitten. De man bood onder meer in de cember aan een Amsterdamse juwe lier een tweetal schilderijen, die aan El Greco werden toegeschreven, te koop aan voor de ronde som van 250.000. De textielhandelaar legde daarbij een certificaat van echtheid over dat werd afgegeven door een Amster damse recensent voor beeldende kunst. Een laboratoriumonderzoek in het Rijksmuseum toonde aan, dat de beide aan de Spaanse schilder toege schreven schilderijen vals waren. Het staat 'allerminst vast, dat de officier van Justitie in dit laatste ge val opliching ten laste zal kunnen leggen. Afwezigheid van goede trouw schijnt in deze zaak niet te bewijzen te zijn. De officier van Justitie zou voorts voornemens zijn een vervolging in te stellen tegen de Amsterdamse koop man E. P. Deze man zou enige maanden geleden lil samenwerking met een Duitse relatie een Deens zakenman voor enige tonnen hebben opge licht. Zü boden de man een serie oude meesters te koop aan, die la ter vals bleken te zijn. Deense kranteberichten ais zou E. P. zich in voorarrest bevinden zijn onjuist. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die-tear- Op navraag by bevoegde instanties van de VVD verneem Ik thans nog: a. dat het hoofdbestuur van de WD in het bezit is van een schrif telijke bereidverklaring van een kan didatuur door die party op een ver kiesbare plaats; b. dat genoemd hoofdbestuur van wege de afdeling Amsterdam had vernomen, dat nir. Hillermann pas sinds 29 december jl. lid van de partij was; c. dat mede let wel mede een der overwegingen van bet hoofdbe stuur voor het oordeel, dat mr. Hil lermann niet kandidaat gesteld dient te worden, geweest was, dat het hier iemand betrof, die blijkens het aan het hoofdbestuur meegedeelde pas kersvers deel uitmaakt van de partij. Ik voeg hieraan toe, dat op grond van de desbetreffende bij de VVD geldende bepalingen 'slechts. iiJ }die lid zijn van de 'partij als voorlopige kandidates door de afdelingen ge steld kunnen worden.' In de bespre king nu van het hoofdbestuur van 3 januari jl. ging het om 'voorlopige kandidaten door de afdelingen ge steld' en onder hen bevond zich rar. Hiltermann, gesteld door de af deling Amsterdam! Dr. E. van Kaalte in het Haar lems Dagblad van 28 jan. 1959. Advertentie IM. pijn, hoest, jrnep, diarrhec. influenza, per® SS) £^'|jn|É jJÏ in etuis ^net 6 ^>edcrs maar ook in zond*? prijsverhoging. Vraag uw drogist, MEENIOS POEQSfiS helpen! Er z^n Mecnk's PocdersöSS hoofdpijn, kies» pijn, hoest, griep.^rarrhee, influenza, rhcumatiek, koorisiffeid bij gevatte kou, periodieke .pijnen enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook in feen handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging Vraag uw drogist. MEENK S POEDERS helpen! Er zijn in et een handige (Van onze weerkundige medewerker) Het kwik is in de afgelopen nacht iets dieper in de put geraakt dan tot dusver deze week. Noord-Brabant meldde de laagste temperatuur, t.w. 8 graden in Gilze-Rijen. IVoens- drecht kwam tot evenals Dee- len. De Bilt 6, Heliport Rotterdam 5, Schiphol 4 graden C. Het noorden bleef bescheiden op de ach tergrond tnet slechts twee tot drie graden vorst. Deze pittiger kou was een gevolg van het bijna geheel wegvallen van de wind, waardoor de nachtelijke uit straling sterker kon worden. In de zuidwestelijke helft ontstond daarbij plaatselijk mist. In de algemene \veerstoestand verandert nog maar weinig. Het beproefde hogedrukge- bied bjj Zuld-Noorwegen tot de Bal kan neemt wel langzaam in betekenis af, maar het blijft in de komende nacht toch opnieuw goed 4 tot 8 gr. vorst, plaatselijk in de zuidelijke helft en 3 tot 5 graden In de noordelijke helft van ons land. Overdag stijgt het kwik niet of nauwelijks boven het nulpunt uit. De zon heeft het wei iets moeilijker dan gisteren, maar blijft vooral in de namiddag van goede wil. Ten westen van de Golf van Biskaje is een depressiefront be gonnen naar het noordoosten te be wegen en op de ScUly-eüanden en in Cornwall is regen voorspeld. Het storingsgebied beweegt echter in zo langzaam tempo, dat we er voorlopig niet mee te maken zullen krijgen. 'A. Advertentie IM. >or 2 Neveda I wikkels 6 leuke borduurkaartjes Neveda, Rokin 118, Amsterdam Hoewel het aantal (verkiezen in januari nog met ruim 51.000 is ge stegen. is het algemene werkloos heidspeil waarbij de seizoen- schommelingen buiten beschouwing worden gelaten gedaald van 86.000 tot 84.000. Het Ministerie van Sociale Zaken deelt mee, dat de conjunctuurwerk loosheid, die verleden jaar januari 15.000 en in de maand december nog 10.000 bedroeg, is teruggelopen tot 9000. De seizoenwerkloosheid is toege nomen in het bouwbedrijf en de landarbeid. Het aantal werklozen in het bouwbedrijf was echter 2500 la ger dan eind januari 1958. De werkgelegenheid in de metaal industrie verbeterde enigszins en heeft de neiging verder toe te ne men. Enige opleving was er ook in de textiel- en kleding-, de schoen- en leder- en de rubberindustrie. In de noordelijke provinciën heerst naast de voortdurende structurele werkloosheid een grote seizoenwerk loosheid, waarbij voor Groningen nog komt, dat de cijfe^p ongunstig wor den beïnvloed door de slapte in de kleine scheepsbouw en de produktie- beperkmg in de strokantonindustrie. (Van een onzer verslaggevers) De Stohrijkse arts C. W. A. van den Dool, die al eerder van zich deed spreken door zijn plan al zijn patiën ten aan een nauwgezet preventief onderzoek te onderwerpen, zal nu alle Stolwijkers boven de vijftien onder de loep nemen. Aan het gevolkings- onderzoek op tbc dat eind maart, begin april, in Stolwijk wordt ge houden, verbindt dokter Van den Dool een onderzoek op bloeddruk, haemoglobine (de rode bloedkleur- stof), lengte en gewicht. Daartoe blijft de apparatuur van de stichting Goutudo die het bevolkingsonderzoek houdt, drie dagen langer in Stolwijk. Het onderzoek omvat 2300 Stol wijkers. Dokter Van den Dool voert het uit met hulp van enkele assis tenten. (Van een onzer verslaggevers) Een korte, uiterst felle, uitslaande brand heeft gisteravond in Vlaardin- gews binnenstad in enkele ogenblik ken bovenverdieping en zolder van het ruim drie eeuwen oude pand, waarin Café Centraal is gevestigd, volkomen verwoest. Niets kon worden gered uit de boven het café liggende huiskamer en keuken. Vlaardingens vrijwillige brandweer was bijzonder snel aanwezig. De brandweerlieden waren namelijk juist in de kazerne terug van een oefening, toen de alarmschei ging. Met negen stralen en vier nevelstralen bestreed men het vuur. Omstreeks kwart over negen brak de brand uit. „Mijn vrouw had boven in de keuken croquetten klaarge maakt. Met deze croquctton was ze naar be neden gegaan om ze aan enkele klanten te gaven," aldus, vertelde ons caféhouder J. Pille. Toen ze even later weer boven kwam, stond óe hele keuken reeds in lihcterlaale. Vermoedelijk is de vlam in de croquettenpan geslagen. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat niemand uit de even later ook fel brandende huiskamer ook maar iets kon redden. Klanten brach ten het café-interieur naar buiten. De politie heeft onder leiding van waarnemend commissaris J. W. F. Dorleyn voor een hechte afzetting gezorgd. De publieke belangstelling was zeer groot. Het verkeer werd om geleid. Omdat het bluswater in de omliggende straten bevroor, moest de Reinigingsdienst worden ingescha keld om zand op de spiegelgladde straat te strooien. De schade, die in het pand. dat rond 1650 is gebouwd, is aangericht, loopt in de tienduizenden guldens. Alles was verzekerd. (Van een onzer verslaggevers) Een dorpsschooltje of een biokje van acht woningwet woningen kan gebouw? wor den van wat er de laatste tüd onder het hoofd 'gewetens- geld' in de schatkist Is ge stort. Er is voor 168.674,28 aan vrijwillige belastingen vol daan, zo meldt de Staatscou rant tevreden. Deze som bestaat uit grote en kleine bedragen aan te wei nig betaalde belastingen, ac cijnzen, invoerrechten, regis tratierechten, enz. Het klein- ste bedrag was ƒ4,10 uit Am sterdam, in Den Bosch daar entegen gireerde een meneer het iieve sommetje van 20.000 gulden om zijn geweten te ont lasten. KR1STIANSDND (Reuter) Een aantal Russische vissersboten heeft op de haringvangst nabij Kris- tiansund de Noorse visserijgrenzen geschonden. Volgens de waarnemin gen van een kustwachtvaartuig wa ren de schepen twee mijl binnen de visserijgrens bezig hun netten op te halen. Noorse patrouilleboten zijn op weg naar de plaats van het incident. hater is meegedeeld dat naar schatting 300 Russische visserssche pen vlak buiten de Noorse visserij- grens van vier muil aan het vissen zijn. Verscheidene Noorse oorlogs schepen patrouilleren in de omgeving. De chef-staf van de Noorse marine zei, dat de Russen vanmorgen, toen de eerste melding werd ontvangen, misschien wel binnen i.p.v. buiten de visserijgrens waren. (Van een onzer verslaggevers) Aan het Oosteinde in Voorburg staat een kapitaal pand leeg. Het is eigendom van mevrouw B. WiltonVan As, die zelf een groot huis daarnaast bewoont. Het was haar bedoeling het nieuwe huis te be trekken, maar toen dit ruim een jaar geleden klaar kwam, beviel het haar niet. Sindsdien staat het leeg. (Van een onzer verslaggevers) Twee Londenaars, die op 4 decem ber in een hotel te Rotterdam werden gearresteerd op verzoek van de Eon- dense politie, zijn thans naar Enge land overgebracht. De twee mannen, de 22-jarige Ro land Smith en de 21-jarige Evan Cy rus Zulim worden verdacht van een roofmoord. Smith maakte de reis per vliegtuig. Zulim, die t.b.c.-patiënt is, maakte de reis per Harwich-boot. Het pand, twee verdiepingen hoog, bevat tien 'grote'vert'refckèh. een keu ken, twee badkamers en een zolder. Toen de plannen ervoor ontworpen waren, heeft de gemeente Voorburg het uitbreidingsplan voor dit gebied moeten wijzigen om de bouw moge lijk te maken. De opdrachtgeefster ging met het ontwerp akkoord, maar toen het huis gereed was, wilde ze er toch niet in gaan wonen. Het huis staat nu te koop, al ruim een jaar. De gemeente Voorburg heeft geprobeerd er een bestemming voor te vinden, by voorbeeld door er een tehuis voor bejaarden of chro nisch zieken te vestigen, maar der gelijke plannen zouden behalve de koopsom enorme verbouwingskosten vergen. Bovendien heeft de eigenaresse aan de toekomstige koper enige eisen ge steld, die het pand ook niet aantrek kelijker maken. Zo mogen eventuele bewoners alleen gebruik maken van de toegangsweg naar de zusterschool, Advertentie IM. die ook in het bijbehorende parkje ilgt. De weg door de poort van Eem- wijek. zoals het landgoed heet, blijft voor hen gesloten. Uit privé-bezit Aan deze voorwaarden valt niet te tornen omdat de grond eigendom is van mevrouw Wilton. Het nieuwe huis heeft ze uit privé-bezit laten bouwen. Het doet In deze tijd van woning nood en inwoningsmisère wel vreemd aan dat zo'n kapitaal gebouw leeg moet blijven staan, maar aan deze toestand valt met geen enkele moge lijkheid iets te veranderen. Mevrouw Wilton verblijft zelf in het buitenland: haar woonhuis, dat zo mogelijk nog iets groter is dan het nieuwe pand wordt onderhouden door haar personeel. (Van een bijzondere medewerker) onderzoek kon laten instellen, ver- van Sociale Zaken en Volksgezond- dat het College van Rijksbemidde- ie ir> Aa wees naar een statistiek die het heid, gesteld al. dat er iets aan de laars in overleg met de Stichting van De neer AwaniKKen is ae Centraal Bureau voor de Statistiek statistiek hapert, daar niet mee te de Arbeid (waarin NWKABCNV bijhoudt. Daaruit bleek, dat in okio- maken, want het Centraal Bureau en de werkgeversorganisaties zijn ber 1957 0,3 van alle arbeiders in voor de Statistiek ressorteert onder.opgenomen) richtlijnen vaststelt voor de industrie van 25 jaar en ouder een de minister van Economische Zaken, de lonen. bruto weekloon van 60,of minder Maar daar is natuurlijk voor de heer In de verschillende bedrijfstakken verdiende. Buiten beschouwing zijn Zwanikken geen aardigheid aan in onderhandelen vakbonden en werk- u j j-daarbij gelaten de kinderbijslag, deze verkiezingsstrijd. geversorganisaties met elkaar over deeld de onrust, weiKe m K.nts- vakantietoeslag en andere uitkerln- Gesteld nu eens, dat er inderdaad een c.a.o. Worden zij het eens, dan kringen over de jongste poli- sen ineens. meer arbeiders een loon van 60- gaat de c.a.o. om goedkeuring naar ,,„ichn„ Vanzelf was het percentage in de of minder verdienden in oktober 1957. de rijksbemiddelaars. Dezen vragen tieKe ontwiKKeiirig is orusuan, yjjftjg gemeenteklasse hoger, namelijk dan de statistiek aangeeft, wat moet eerst weer advies aan de stichting en itse o.G daarentegen in de eerste ge- daaruit dan de conclusie zijn? Dat toetsen de c.a.o. aan de richtlijnen. meenteklasse lager, namelijk 0,1 weet de heer Zwanikken ook precies Klopt alles, dan wordt de c.a.o. goed- Meegedeeld werd verder, dat volgens te vertellen: 'Hierbij dient men ech- gekeurd en soms ook verbindend ver een enquête van het CBS ook in de ter te bedenken, dat niet de genoemde klaard. Komt er geen e.a.o. tot stand, KAB een bekende figuur; bij is sinds enkele jaren ook lid van de Tweede Kamer. Blijk baar is hem nu de taak toebe- een beetje af te leiden. Op ver gaderingen en thans ook in mtQ RH danvmpe dmk doen- landbouw een weekloon van minder ondernemingen, maar het gevolgde dan kunnen rijksbemiddelaars een 1959 is ny aaarmee aruK not-n dan/60,_ tot fle uitzonderingen be- 6 loonregeling opleggen. de. Uitgangspunt van zijn verhalen hoort, terwijl in de overige sectoren kan worden aangenomen, dat dit vormt de bewering, dat oud-minister Seval fff A"' Buurhoff wel over voldoende sociaa! „.^at ,nu ,ier l?nï'^,n vakmanschap, maar niet over vol- Hl) zegt, dat met name in de katho- doende sociale bewogenheid beschikte. vakbeweging ernstige twijfel Een bewering die men uit de mond uitgesproken over de houd- van een partijgenoot van de zeer id van de cijfers welke het sociaal-bewogen heren Welter, Lucas CBS heeft gegeven. Dat is geen twy- en Duynstee verwachten kon. aan de ernst waannee het CRS de hem verstrekte cijfers verwerkt. Waarop steunen nu deze bewerin gen van de heer Zwanikken? Hij heeft, naar hij zelf onthult, in het voorlopig verslag over de laatste begroting van Sociale Zaken de vraag taten opnemen, of de minister 'een globaal inzicht kon geven van hei aantal volwassen werknemers dat bij een normale werkweek moet rond komen met ƒ60,per week of min der, zo mogelijk onderscheiden naar de gemeenteklassen.' Duidelijk zegt hij. "Maar het zou zin hebbes, deze cijfers al of niet in overleg s» de vakbeweging nader te bezien,' Waarom nü? Wij vragen ons af, waarom de heer Zuanikken daar nu ineens mee op de proppen komt. De vakbeweging ook die van de heer Zwanikken loonbeieid voor deze cijfers verant woordelijk is. Zie zo. die zit. De oiidernemeis, aan wie de KVP een bijdrage voor de verkiezingsfcas heeft gevraagd De invloed van de minister van Sociale Zaken beperkt zich tot öe mogelijkheid, aan de rijksbemidde laars aanwijzingen te geven voor hun beleid. De invloed welke de minister thans nog heeft, za! in de toekomst nog beperkter worden vooral door aandrang van de KVP. die het be drijfsleven meer invloed geven wil. Het hele verhaal van de heer Zwa nikken zou nu alieen enige zin heb ben, indien de rijksbemiddelaars op aanwijzing van de minister voort durend voorstellen om de laagste lonen het sterkst te verhogen hadden afgewezen. Daar is echter geen sprake van! (met heeft een vertegenwoordiging m ue aanwijzingen, hoeveel belastingver- Centraie Commissie voor de Statis- -oirdering dat oplevert' worden bui- ,.NJ tiek. Als er twijfel bestaat aan de ten schot gehouden. 'Het gevolgde of minder ook te laag vinden. Als de juistheid of volledigheid van statis- loonbeieid.' daar zit het 'm in! Ais KVPf'er Zwanikken dus met ons wil dat het hierbij ging om lonen van tieken, dan ban dat probleem te allen dat niet inslaat, dan helpt niemendal, trachten, daaraan wat te doen, dan Om alle opzettelijke misverstanden, die in verkiezingstijd zo makkelijk ontstaan, te vermijden, willen wij er bij zeggen, dat wij een loon van 69,- arbeiders in het bedrijfs- tijde in die commissie aan de orde le ven.'De vraag is dan ook terecht worden gesteld. En dan treft de heer opgenomen in het begrolingshoofd- Zwanikken een ernstig verwijt, dat o,„ ArbetdsverllODdlngeil, c* Wil mogett toch niet veronderstellen. Statistiek dat de heer Zwanikken dit kluifje als De minister, die natuurlijk In de verkiezingsstunt lekker achter de korte spanne tljds die hem gelaten band gehouden heeft, was, door zijn departement met een In eik geval hóeft de minister graag: Als dat niet mogelijk is, uit toene- mende winsten van het bedrijfsleven. Mogen wij er eventjes aan henn ,jan 2jjn wij ook bereid, eraan mee neren, dat de minister van Sociale (c werken, dat de laagste lonen wor- Zakcn in ons land niet optreedt, en ,jen verhoogd ten koste van de veel niet optreden kan, als een loondicta beter betaalden. Maar dat is dan de '"v. die met de tonen doen kan wat nivellering, waartegen zich de KVP, h*I wï7 r juist de KVP, altijd met kracht heeft Tot dusver 1» d« gang van zaken zo, verzet. (Van een onzer verslaggevers) Het bericht, doorgegeven door een buitenlands persbureau, dat het Rot terdamse vrachtschip „Lekhaven" In dc haven van Buenos Aires in aan varing zou zijn geweest met een sleepboot, bljjkt onjuist te zijn. De redery Gebr. v. Udens Scheep vaartmaatschappij kreeg bericht, dat de „Lekhaven" geen aanvaring heeft gehad, maar wel heeft geholpen bij het reddingwerk. HAMBURG (Reuter). - Een West- duitse veerboot, de Wischhafen, is in de haven van Hamburg gezonken na een botsing met het 11.000 ton metende Israëlische vaartuig Negbar. Vlak voordat de boot zonk. konden vijftien passagiers en de bemanning hef schip verlaten. WENEN (Reuter). Het aantal spionnen in Oostenrijk is „enorm", zo heeft de Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken. Oskar Heimer, op een persconferentie gezegd. De spionnen hebben het niet begrepen op Oostenrykse geheimen, maai wel op buitenlandse spionage- en contra- spionage-organisaties. „Oostenryk heeft op het ogenblik hetzelfde belang als doorvoerland voor spionnen als Zwitserland tydens de tweede wereldoorlog', aldus Hei mer. OOST-BERLIJN (Reuter, AP)* De Oostduitse autoriteiten hebben gis teren de Amerikaanse militaire piloot Richard Mackin en vier andere mi litairen vrijgelaten, die sedert novem ber en december 1958 werden vast gehouden. zy zyn in Wartha aan de Oost duitse grens overgedragen aan de Europese vertegenwoordiger van het Amerikaanse Rode Kruis. Vorige week waren onderhandelingen be gonnen tussen het Oostduitse en het Amerikaanse Rode Kruis over de vrijlating van de vüf Amerikanen. (Van onze kunstredactie) Te New York is gisteren op 77- jarige leeftyd overleden prof, dr. Curt Sachs, een van de meest voor aanstaande en gezaghebbende musi cologen van de wereld. Hy was zo wel op liet gebied van de ethno- musicologie als op dat van de in- strumentenkunde een onbetwistbare autoriteit en ontwikkelde bavendien theorieën over het ontstaan van de muziek, die nog altijd niet door be tere zijn vervangen. In 1933 verliet prof. Sachs Duitsland en ln 1937 ves tigde hy zich in de VS. r t-

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2