Eén v'sek winst: netto 610 abonnees! Onthoud: Tet komt er nu op aan Drentse tekenaars van kuggroepli jst: Wij zijn misleid CONSERVATIEVE KRENTERIGHEID REMT SOCIALE VOORZIENINGEN H geen reden voor angst netto 610 netto 2556 ZONDER COMMENTAAR Treinen naar Amsterdam uren te laat Spreeuwenpraat i Ontvoerder na wilde jacht gegrepen Door ijs gezakt en verdronken West-Serlijn schorst 16 agenten - Gestapo-verleden? KLM-pilootmag 2 maanden niet vliegen De lonen van de laagst betaalden (II) Pakhuisbrand in Utrecht Al bijna te laat voor Klemperer het vrije volk ZATERDAG 7 FEBRUARI 195S PAGINA S mm Folder Diploma's Snoek 'Wij hebben met een zeer normale griepperiode te ma ken,' verklaarde ons dr. Ban ning, geneeskundig hoofdin specteur van de Volksgezond heid in Den Haag gisteren. Normaal Waarschuwing VANDAAG kom. ik in mijn zondagse pak en met een rooie tulp in het knoopsgat hij u binnenIk heb groot nieuws. Nieuws dat deze zaterdag tot een zondag maakt, dat de zon door de mist doet breken, dat het voorjaar in me wakker roept. Dat zijn blozende, levende cijfers. Ja, leven d: ze zijn geladen met tintelende geestdrift en onuitputtelijke toe wijding, Ze spreken van politiek begrip en van strijdlust. EN NU zeg ik u, bij alle vreugde en voldoening over deze als appels blozende cijfers: volhard! Voer het tempo op! Vier weken hard werken kunnen ons allen vier jaar rechts regeren besparen. Vier weken vier jaarl Wie zou die vier weken niet graag werken en offeren om de vier jaar te winnen? Het is kort dag, de tijd vliegt. Twee maal Drees Ze getuigen van een. Intens medeleven met de grote strijd die gaande is. HET KOMT ER NU OP AAN! PIET PAK-AN in de hoest- niestijd POTTER'S I N IA Iraakse ministers nemen ontslag Locomotief uit rails Na ramp bij Caïro (Van een bijzondere medewerker) Er zijn een heleboel mensen in Nederland die met een in komen van minder dan ƒ60 per week moeten rondkomen: werklozen, te werk gestelde in validen, invaliditeitsfentetrek- kers, blinden, enzovoorts. Het kamerlid van de KVP, de heer Zwanikken, maakt er oud minister Suurhoff bedektelijk een verwijt van, dat hij deze groepen niet genoemd heeft, toen hij de Tweede Kamer in lichtingen gaf over de omvang van het euvel der laagste in komens. Wel laat! Manmoedig „Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald," meent de twintigjarige mej. M. S. uit Rotterdam, die trots vertelt, dat zij leerling EHBO'ster is. Goed zo, zegt Pieter, er zijn nog steeds te weinig EHBö'ers en EKBO- sters. Mej. S. heeït een bezoek gebracht aan een Rotterdamse bioscoop. Men ziet daar een film waar seksuele voorlichting- wordt gegeven. Zo worden er filmbeelden getoond van een verlossing met de keizersne de, Ook krijgt men een verhande ling over venerische ziekten. Heel -wat mensen schijnen die filmbeelden niet te kunnen verdra gen. Ze worden onpasselijk-; ja, zelis is er een groot aantal dat flauw valt. Onze leerling EHBO'ster vertelt; „Wa£ ik, gedacht had, gebeurde Et' vielen dames zowel als heren flauw. Nu was er een dame, die nogal ernstig aan toe was, maar tot mijn grote verwondering moest ham hoofd gesteund worden met behulp van eenjas. Ook moest zij met de jassen van de toeschouwers wor den toegedekt. Nu zou tk er bij de batrokken in stanties op willen wijzen, dat er bij zoiets meer komt kijken dan ren jas. Waarom bij zo'n gelegenheid geen volledige uitrustingWaarom geen behoorlijke hulp? Men moest de pa tiënte ook nog op een houten bank leggen. Ik weet niet precies hoe het met die dame verder gegaan is, maar vol gens mij had er minstens een draag baar plvs dekens plus een. klein kus sentje voorhanden moeten zijn. Sn em ambulancewagen voor de verde re gevolgen.. Pieter is bij de directie van het theater wezen informeren. Men ver telde mij daar. dat men een beroep heeft moeten doen op de medewer king van het. Rode Kruis; zó groot was het aantal mensen dat wegens flauwvallen of onpasselijkheid gehol pen moest worden. Dat Rode Kruis staat nu op wacht met de spullen die het voor eventuele hulp nodig acht. Mij is verzekerd dat in de al lermeeste gevallen vlugzout en een glas water wonderen verrichtten. Maar móét men nu naar ao'n film gaan? Móét ds man. of de vrouw die niet tegen bloed kan zich in een dergelijk avontuur storten? Dan zou ik het. verstandiger vinden, om thuis te Wijven. Men wilde met alle ge weid griezelen bij het monster van Frankenstein of Dracula, maar ook hier vielen tientallen mensen flauw, waardoor ze zich zelf een onprettige avond bezorgden. Pieter zou het zo willen zeggen: Voel je dat je er niet tegen kunt, blijf dan thuis bij de krant en een kop koffie. Dat lijkt me wel zo comfortabel. Pieter heeft van een lezer een „zeer belangrijk" foldertje gekregen. De coöperatie meldt aan de leden verbruikers van de afdeling kruide nierswaren, 'dat zij voortaan geen kassabons meer krijgen maar divl dendzegels. Dat foldertje is natuurlijk vooral bestemd voor de huismoeders, die elke dag in de coöperatiewinkels hun inkopen komen doen. En nu zegt onze Jezer: „Ik heb alle respect voor onze huismoeders en ik acht hun volledig handelingsbekwaam, maar móeten 'velen van. hun nu beginnen met het volgende zinnetje? „Helaas moest m der wille van fiscale consequenties de vorm van gegarandeerd dividend worden, ge kozen, waardoor in feite dit dividend is gedenatureerd." Wij hebben het zinnetje thuis met z'n allen bestudeerd, zijn er waar schijnlijk wel uitgekomen, maar ge loven toch, dat de coöperatie het wal simpeler had moeten zeggen." Het is niet eenvoudig om zo'n cir culaire op, te stellen. Onder fiscale consequenties kan nun verstaan „het noodzakelijk gevolg van belasting maatregelen." Gegarandeerd divi dend is een dividend dat hoe de bedrijfsuitkomsten ook mogen zijn gegeven wordt. En dat gedenatu reerd dividend? Men bedoelt daar mee een dividend, dat nog wel die naam draagt, maar zijn oorspron kelijk karakter verloren heeft om dat' er geen verhouding meer bestaat tot de werkelijk gemaakte winst. Bx'iefschrijver had dit in deze fol der iets verderop zo ongeveer kun nen lezen; „Dat .hierdoor in de loop der Jaren de verhoudingen enigszins zijn scheefgetrokken, is wel duide lijk, omdat deze van tevoren vast gestelde uitkering niet altijd een weerspiegeling gaf van het gemaak te overschot." Is het onze briefschrijver nu ge heel duidelijk geworden? A. 3. Vroegop, Transvaalstraat 61a te Rotterdam-Zuid, toog op 3 fe bruari naar de keuring voor de mi litaire dienst. Diploma's en getuig schriften torste hij netjes in een enveloppe mee. Ge begrijpt het al; die belangrijke paperas sen ajn verloren geraakt. Ver moedelijk in de omgeving van de Maastunnel. In de enveloppe zaten getuig schriften o.a. van de lagere tech nische school en van de avond nijverheidsschool. „Als ik die papie ren zal moeten missen, kan mij dat in grote moeilijkheden brengen in verband .met myn werkkring en stu die," meent A. J. Vroegop, die nu achttien jaar is. En wat heeft een ander er aan? Ten slotte mogen de hengelaars likkebaarden. De heer G. C. de Kruyf, lid van de Leerdamse heng el- vereniging „De Snoek" heeft in 'een pat nabij de steenoven te Hcukelum een snoek van achttien pond en vier ons gevangen. De snoek mat lOi centimeter. Aanbod Aau het eind» van de week hebben wu de volgende aanbiedingen opgeschre ven: een tweepersoons ledikant met spi raal (besteme; van Van de P. va:o de Maagkade, een éénpersoons ledikant (be stemd) van D. uit de Puplllenstraat, vier stoelen, twee fauteuils en een vloer kleed (alles bestemd) van A. uit de Rus- slschestraat, een haardkachel (bestemd) van N. van het Ulverpletn te Gouda, een stofzuiger en een petroleumkachel (belde bestemd) van H. uit de 2e Balse- tnlenstmat en een tell met serviesgoed (alles bestemd) van Van O. uit de Jou- bertstraat te Gouda. Kleding hebben wij genoteerd van K. van bet Heemraad*» ri S. uit Dordrecht, Van E. uit de vntscstraat. Van de B. van de Croos- wijkseweg, Van de O. uit de Borselaar- Wraat, E. van de 'Wolphaertsbocht (met Khoenen) ®n van N. N. (met speelgoed). Pranss tijdschriften hebben wij oatvan- Wn van B. uit de Dresselhuysstraat, S. Jnt R'dam, P. van het Amelandsepleln (met capsules) en van S. uit de Aegldius- •traat. De spreeuwen pot werd verrijkt ®et rijksdaalders van De G. uit de Dirk bmitsstraat en Van O. van de Vissers- tijk te Werkendam en guldens van Van g- ?_an het Struweel en van E. uit ne oakh, v. d Brinkstraat te Gouda. Alle "henden hartelijk dank. PIETER SPREEUW (Van een onzer verslaggevers) Er heerst griep in ons iand, maar aanleiding tot enige on gerustheid bestaat er bepaald niet. Een steekproef die wij In het land namen, bevestigt deze mening. De griep heerst fn de meeste wij ken van Amsterdam, zegt dr. A. Moor dam. hoofd van ne afdeling Volksge zondheid, die zelf ook het bed moet houden. 'We zullen maar aannemen dat het griep Is. De ziekte demonstreert zich op twee manieren. Sommige mensem hebben flinke koorts, anderen voelen zich wekenlang alleen, maar verve lend, hebben hoofdpijn of diarree of geven over.' In Den Haag spreekt men van een normale griepperiode. Op de Haagse scholen doet zich op het ogenblik wat fineer verzuim voor dan anders. In Rotterdam zijn wel veel geval len van B-influenza, maar dit is nu de normale wintertop. zegt de GGD. De particuliere en overheidsbedrijven in Rotterdam hebben niet te kampen met groot ziekteverzuim. Friesland meldt vrij veel griepge vallen. De hulsartsen hebben het druk. Voora op de scholen Is het ver zuim vrij groot. Het percentage zie ken in de bedrijven schommelt tussen de vijf en acht percent. In Groningen ligt de situatie wei- nig ander;:. Behalve in de confectie- industrie ligt het aantal verzuimge vallen ook bij het gemeentepersoneel enkele percenten hóger dan normaal. Overigens: de griep heeft hier een zeer goedaardig karakter, meldt onze Groningse redactie. Dr. Winkel, het hoofd van de GGD in Enschede, deelde ons mee, dat daar vrij veel gevallen van griep zijn. Hij waarschuwde evenwel tegen sen- satieberichten, 'Twee jaar geleden met de A-griep heeft dit ons land veel schade berokkend.' Het grootste textielbedrijf in En schede heeft overigens 165 zieken op de 2400 werknemers. Op de scholen is het verzuim aan de lage kant. Eindhoven: bij Philips normale lichts stijging. Op de scholen sterk verschillend. In een* enkele klas is maar de helft aanwezig. Arnhem: niet meer ziektegevallen dan normaal in deze periode van het jaar. Tijdens de A-griepperiode in '57 was het aantal ziektegevallen bedui dend groter. a Het is feest vandaag. In de afgelopen week heeft Het Vrije Volk een prachtige winst gemaakt. Het aantal abonnees op de krant is gestegen met r ale winst na 1 januari is daarmee opgr' ;ien tot WERK EN OFFER! HET KOMT ER ND OF AAN! In deze rubriek vermeldt Het Vrij» Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen diewor- 'Evenmin (zal vergeten worden) de rede van een minister-preside! wiens situatieschets ons zo duidelijk de omvang van de nationale ramp (de watersnood van 1853, red. HVV) voor ogen bracht. Hij heeft zich een man met een groot en gevoelig hart betoond en wie zou men beter wen sen op dit ogenblik en op deze post, nu een. miljoen vaderlanders In sood verkeert.' Pasquino in De Telegraaf van 4 februari 1953. 'Onze Iandssticfvader, een Recht- haber, enfin ecu burgerman die door een fout van de regie een rol heeft gekregen als lid van het Directoire in een Frans revolutiespel, terwijl hij hoogstens als tweede assistent-beul ergens verveeld tegen de guillotine zou moeten aanleunen.' Onze onkreukbare pocket-edition Robespierre." 'Alleen een demagoog, niet eens zo bespraakt en een beètje droog.' Pasquino in De Telegraaf van 14 mei IMS. DEZE GROTE STRIJD is een strijd om onze toekomst. Het is waarlijk geen geringe zaak waarover de kiezers op 12 maart te beslissen krijgen. Zij zullen het antwoord moeten geven op de vraag wie ons in de volgende vier jaar zal regeren. Van hun keuze zal net afhangen of de geest van Drees dan wel de geest van Weiter, Lucas en Bruins Slot het regeringsbeleid zal bepalen. En omdat bij deze keuze een goede voorlichting zo enocm belang rijk is, heb ik mijn beste pak aangetrokken toen ik hoorde dat la één week tijds het aantal abonnees op Het Vrije Volk met meer dan zeshonderd is gestegen. Want de voor de toekomst strijdende socialistische krant en de over de toekomst beslissende vooruitstrevende kiezer horen bij elkaar. En daarom is het een feestdag als blijkt dat zeshonderd méér zich bij hun zo gewichtige keuze door de strijdende krant laten voor lichten. 1 f KENT DE WIJS, gij kent het lied. Er moeten leden gewonnen worden voor de partij MEER LEDEN. Er moet geld ingezameld worden voor het Strijöfonds MEER GELD. Er moeten abonnees worden gewonnen op de strijdende krant MEER ABONNEES, GIJ KÜNT DE DÜBBELE SLAG SLAAN! Maak uw vriena. uw buur tot abonnee op Het Vrije Volk. Voor de. door u aangebrachte abonnee stort de directie van de krant gulden in het Strijdfonds. vijf g TOT DUSVERRE HEEFT DE DÜBBELE FONDS MET ROND ƒ2500 VERSTERKT! En we zijn nog maar pas begonnen! Vier weken van hard werken liggen nog voor ons! Laat het abonnees en guldens regenen! SLAG HET STRIJD- DIXON (AP, Reuter) Na een wilde achtervolging met auto's, die met 190 km per uur over de weg raasden, is gisteren de 40-jarig; Cllartes MacArthur gearresteerd, verdacht van ontvoering van de echtgenote van een rijke kippenfar- mer. in Dixon, California. MacArthur had donderdagavond ingebroken bij de kippenf armer, toen deze met zijn vrouw op bezoek was bij buren. Bij zijn thuiskomst verras te het echtpaar de inbreker, die ech ter uiterst koelbloedig bleek. Hij boni de kippenf armer en eiste 100.000 dollar var: hem als de boer zijn vrouw levend terug wenste te zien. Vervolgens dwong hij de vrouw in -Ie wagen van haar man te gaan zitten en reed in volle vaart weg. De kippenfarmer wist los te komen en waarschuwde de politie. Na een wilde jacht reeds MacArthur de auto te pletter tegen een barricade van veertig politiewagens. De ontvoerde vrouw is ernstig gewond. Advertentie IM. Voórkomen-is beter dan genezen. Be scherm U daarom tegen verkoudheid en keelpijn door af m toe 'n paar Pottertjes in de mond te nemen. Za verfrissen tevens Uw adem, óók na gebruik van dgaretten. In handige plotte doosjet d SS cent bij apotheken en drogisten. IMP. H. TEN HERKEL N.V. - HILVERSUM Vrijdag is de 17-jarige scholier uit Den Bosch Piet Swartjes aan de Noordwal door het ijs gezakt en ver dronken. Hoewel het water de vorige dag nog open was, waagde de jonge man zich op het ijs. Hij verdween onder het ijs en kon pas veel later op worden gehaald. B(j Salerno heeft men een Etruskisch graf ontdekt, dat. naar men aanneemt, 2400 Jaar oud is. BEIROET (AP) Dit protest te gen de politiek van premier Kassein hebben zes ministers van de Iraakse regering, onder wie de minister van Buitenlandse Zaken, hun ontslag in gediend. Zjj worden beschouwd als felle tegenstanders van het commu nisme. De regering van premier Kassem werd gevormd .na de militaire staats greep van 14 juli vorig jaar, waarbij zowel de premier, Noeri es Said, als koning Feisal werden vermoord. YVEST-BEKLIJN (Reu ter, AP Zestien leden van de Westberlijnse politie zijn geschorst in afwachting van een on derzoek, dat moet uit- makex of de politieman nen lid zijn geweest van «en executie peloton van de Gestapo, Zoals wordt vermoed. Volgens het hoofd bureau van politie heb ben d« geschorste man nen verklaard, dienst te hebben gedaas bij het beruchte Tolizeibatail- lon 9' dat massa-execu ties van joden, Polen en Russen heeft uitgevoerd. De Westduitse auto riteiten hebber, jaren lang geprobeerd vast ie stellen wie tot het batal jon hebben behoord. Tot dusver konden ongeveer 2fl0 leden van de in to taal 400 man worden -e- Identificeerd, (Van een onzer verslaggevers) Grote vertragiDg in het treinver keer tussen Utrecht, Amersfoort en Amsterdam-CS is gisteravond ont staan nadat omstreeks kwart over negen de locomotief en een rijtuig van de Bazel Express voor het Cen traal Station uit de rails liepen. Tot omstreeks tien uur konden de tremen het CS verlaten noch bin nenkomen. Daarna konden enkele tremen naar het oosten en zuiden van het land het station verlaten, de perrons 1, 2 en 3 waren echter niet bruikbaar, In Utrecht werden aamankelfjk enkele treinen naar Amsterdam op geheven. Later konden de reizigers de hoofdstad nog bereiken, zjj het met aanzienlijke vertraging. Z|j moesten hun reis echter op de stations „Amstel" en „Muiderpoort" beëindigen. Extrabussen bleken niet -nodig, het gemeentelijk vervoerbe drijf ïon de drukte verwerken. Bij de ontsporing ontstond slechts materiële schade. (Van een onzer verslaggevers) De Raad voor de Luchtvaart heeft de 50-jarige KLM-gezagvocrder H. 3. M. uit Amstelveen vrijdagmiddag de bevoegdheid om vliegtuigen te bestu ren voor twee maande, ontnomen. M. was gezagvoerder op de DC6B j (Jan Huyghen van Linschoten), die l vorig Jaar in de nacht van 18 op 19 februari bij Caïro tegen enkele heu vels vloog. Tegen de darde vlieger W. J. K. werd een berisping uitgesproken. K. had het toestel bij het begin van de landing bestuurd. Toen de heuvels waren geraakt had M. de besturing overgenomen. De raad meende dat de landing onvoldoende zorgvuldig was voorbe reid. Ofschoon hij z|jn grote bewon dering uitsprak over de wijze waarop de gezagvoerder het zwaar bescha digde toestel in een noodlanding aan de grond wist te zetten, was zg van oordeel dat deze had moeten weten, dat de derde vlieger te weinig erva ring had en te onzeker was om zo'n landing geheel zelf uit te voeren. De vliegverrichtingen van K., lie inmiddels tot 2e vlieger is bevorderd, werden beneden de verwachtingen genoemd. Bij dit ongeluk werd de tweede vlieger K. Moraal uit het vliegtuig geslingerd en gedood, Het antwoord Is heel eenvoudig: De vraag van de KVF had uitslui tend betrekking op weeklonen van ar beiders in het vrije bedrijf. En op die vraag is een antwoord gegeven. Maar wij willen over die andere groepen, die nu door de heer Zwanikken zijn genoemd ook wel wat zeggen. Dat: de uitkeringen krachtens de Invaliditeitswet pronkstuk van vooroorlogse christelijk-sociale poli tiek altijd te laag geweest zijn er door de prijsstijging steeds minder waard werden, is geen nieuws. Na 1945 zijn er dan ook toeslagen op desa renten gegeven, die de hoogte van de oorspronkelijke uitkering veel al verre overtreffen. Bovendien is an dat weet de heer Zwanikken na tuurlijk heel goed een nieuwe in validiteitswet in voorbereiding. Het departement van Sociale Zaken wacht intussen nog op een laatste advies van de SER. De uitkeringen krachtens de wacht geld- en werkloosheidsverzekering zijn wettelijk vastgesteld op mir Zwanikken beeft duidelijk Iets met de verkiezingen 1e maken. Dat de situatie voor de weduwen in vele gevallen moeilijk is. is ook al een ontdekking van de heer Zwanikken. Dat er intussen een weduwen- en wezenwet is inge diend, vermeldt hij niet. Vervolgens noemt hij gemiddelde uitkeringen of lonen, krachtens de Sociale Voorziening en zogenaamde GSW-regeling uitbetaald Wij zijn van mening, dat deze uit keringen en ionen inderdaad nodig herziening behoeven. Het is insiders trouwen; bekend, dat de afgetreden minister van Sociale Zaken daarmee horen wij wel vee! mooie woorden, maar wij zien niet ml mooie da den. In een dergelijke situatie voel ik et het meeste voor, de finan ciële teugels maar zo strak moge lijk te houden. Wanneer de over heid weet, dat zij voor elk bedrag hard met ons moet vechten, dan stimuleert dat een zuinig beleid veel meer dan wanneer wij neggen; overheid w|j geven u het geld des noods maar wat royaal, dan komt gij wel met voorstellen tot verla- iing.' Deze en vele soortgelijke verfclarin- zijn m de laatste jaren door de heren Lucas sn Weiter ook namens de heer Zwanikken in de Tweede Kamer af doende is geweest, doch dat verbete- geiegd. Men heeft van KVP- en an- ring behoudens een kleine verho- (j6re de regering voortdurend ging voor ongehuwden in de Sociale m fcra„ m0geH)k gehouden en haar Voorziening - tot dusver afstuitte daardoor het aanbrengen van op op de bestedingsbeperking ei) de zeer zier: zelf zeer gewenste verbeteringen maal S0 percent van het dagloon. Het bedrijfsleven kén. voor wat het wachtgeld betreft, hoger gaan, maar deed dat tot dusver niet. De daglonen worden door 'het be drijfsleven* vastgesteld, de minister moet die besluiten slechts goedkeu ren. Wil de heer Zwamkkec verder gaan? Dat hij het in de KAB aan bangig make. Of wil de -heer Zwa Rikken in de werkloosheidswet een hoger percentage dan 80 opgenomen zien? Dan komt hij wel erg laat. Dat percentage staat er linds juli 1952 in. De hervormingsdrift van de heer moeilijke positie van de schatkist. Kern En daarmee komen we aan de kern van de zaak. Zowel de toeslagen op invaliditeits- (als ongevallen-) ren ten, als de uitkeringen voor oud-mi litairen. noodlijdende kunstenaars en kleine zelfstandigen (overigens ge lukkig slechts een heel kleine groep Sociale Voorzieningsuitkeringen en de GSW-lonen komen uit de schatkist Hier citeren we dr. Lucas bij het <aatstf: debat met minister Hofstra )p 9 december 1958 in de Tweede Kamer; 'W|j z|jn unaniem In deze kamer gekant tegen het huidige hoge ni veau var; de overheidsuitgaven. Ovsr verlaging de uitgaven in sociale regelingen uiterst moeilijk, ja onmogelijk gemaakt. Daar had de PvdA nu genoeg va». Vandaar de kabinetscrisis. Wal het Nederlandse volk en met name ïe minst-drsagkrachtigen van de neer Zwanikken thans mogen verwach ten is geen gejammer over te lage uitkeringen, maar een manmoe dige verklaring, dat hij van het knibbelen van Lucas en Welter g noeg heeft en dat hij voortaan met de PvdA ervoor zorgen zal, dat de overheid de financiële middelen ter beschikking krijgt om ir het belaag van de minst-draagkrachtigen de ge wenste verbeteringen a&a ie bren gen, Dat zou nog eens christelljk-so- eiaal beleid zijn. (Van een onzer verslaggevers) Gedeputeerde Staten van Drente hebben gisteren een beroep tegen de lijst van de communistische Brug- groep ongegrond verklaard. Dertien van »Je 33 ondertekenaars van de Ijlst hadden een bezwaarschrift ingediend omdat zij misleid zouden zijn. De zaak werd gistermorgen tijdens een korte zitting in het provinciehuls te Assen behandeld. De heer J. Geertsnm uit Assen voerde aan, dat men by hem was ge komen voor een handtekening op een lijst van de Communistische Party Nederland. De heer Geertsma, die zich niet met politiek bemoeide, zo als hy zei, had getekend. 's Avonds was het hem duidelijk geworden dat hy erin was gevlo gen. Naar aanleiding van een bij hem achtergelaten beekje begreep hy te hebben getekend op een lyst van de Bruggroep. De districtsvoorzitter van de CPN in Drente, de beer J. Kremer, wist in een interview te vertellen, dat ook xiezers van de PvdA op de lijst voor kwamen. Sterker nog, een lid van de PvdA zou met de lijst van de Brug groep zijn rondgegaan. Wethouder Th. Brouwer vertelde Gedeputeerde Staten, dat het hoofd stem bureau in de argumenten van de ondertekenaars geen aanleiding beeft gezien om de lyst van de Bruggroep af te voeren. Ook GS hebben' het blijkbaar niet nodig geoordeeld. Als de ondertekenaars zich thans misleid voelen, is dat hun eigen zaak. Zij hadden zich eerder .moe ten vergewissen waarvoor zij hun handtekening gaven, aldus de mo tivering van het provinciale col lege. Een andere merkwaardige zaak is die van de heer Lafette, die de lyst van de Bruggroep in Drente by het hoofdstembureau Assen heeft inge diend. Gisteren bereikte GS een brief, waarin de heer Lafette zet dat ook hij zich wenste terug te trekken: hij voelde zich bedrogen. zyn beroep wordt echter niet in behandeling genomen omdat het te laat is ingediend, (Van een onzer verslaggevers) Een enorme vuurzee is gisteravond kwart over acht uitgebroken in het icmpenpakhuls van de Utrechtse fir ma Prozee. Een toevallig passerende agent zag aanvankeiyk een klein vlammetje flakkeren en sloeg onmiddellijk alarm. Toen de brandweer arriveerde met groot materieel, stond het pak huis reeds in lichterlaaie. Het grootste deel van de (verze kerde) opslag, honderden tonnen lompen, moet als verloren be schouwd worden. Bovendien be dreigde het vuur een tweede pakhuis stampvol oud papier, dat oj nauwe Uiks drie meter afstand van de woe dende vuurzee staat. Voorlopig wordt aangenomen, dat de brand door een kacheltje is ver oorzaakt. (Van onze kunstredactie) Het comité .Actie Klemperer", dat 180ft adhesiebetuigingen heeït ver zameld ten einde de Nederlandse Or keststichting te bewegen tleze diri gent opnieuw als gast by het Con certgebouworkest te engageren, heeft opnieuw een verklaring uitgegeven. Hierin constateert men, dat het inmiddels al bijna te laat is om Otto Klemperer in het aanstaande vvin- tersazoen nog naar Nederland te krygen, Het zal, aldus de verklaring, van de spoed afhangen waarmee de Nederlandse Orkeststichting dezer dagen handelt, of bet Hollandse concertpubliek Otto Klemperer zal weerzien dan wel de geniale dirigent voorgoed in het Concertgebouw zal moeten missen.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1