Toestand Westlands ijs onbetrouwbaar Frans Moonen over solist en orkest jarten om de v. d. Waterbeker Drommen vrijwilligers verlaten 'nieuwe' BB Rijp, geen ijzel, is er nooif zo lang Demonstraties op Soendabaan Moppentockt uitgesteld Twaalf maanden geëist voor serie inbraken Van solist tot concertvirtuoos B Wandelfestijn in Schiedam In 'dronken stommiteit ingebroken IJsdans-beker tveer naar De Lier Straffere tucht gaat gelden Een vondst Kok over boorcl - verdronken UITSPRAKEN RECHTBANK Meisje onder auto SPSV, en De Zwijger zijn weer gelijk ■3M Burgerlijke Stand Visafslag Wisselkoersen Veemarkt Rotterdam het VRIJE VOLK DINSDAG 10 FEBRUARI 1959 PAGINA.4 imiiinti!iiiiifiiiit.nitr[i!imiiiiiiii({!:<;:::<iiiiii(iui!iimiiiiiHii!iii>imjii Samenspraak Vogelliefhebiers kozen commissies Sprookjesachtig Demonstraties JVeerise klassieken De Romantiek Ravel 4 gratis koopdagen TIMCO Het is wel een eigenaardig ijswintertje dat wij nu bele ven, Het is heel langzaam aan Begonnen, met 's nachts slechts heel enkele graden vorst, en de temperatuur overdag ge woonlijk iets boven het vries punt. (Van een. onzer verslaggevers) De Westlandse Moppentochten zijn vandaag niet doorgegaan. Reeds gisteravond laat was he't voor de bestuursleden van de Vlaar- dingse IJsclub duidelijk, dat deze in Zuid-Holland zeer geliefde toer tocht op de schaats, niet door zou kunnen gaan. Baancommissies met name uit het routegebied van het Westland, rapporteerden, dat de toestand van het ijs op tal van plaatsen nog niet voldoende be trouwbaar was. Aan de toestand van het ijs in de Vlaardingse Vaart of op de Vlie ten heeft het niet gelegen. Ondanks het feit, dat de ijslaag in vaart en vlieten niet fraai is en er op vele plaatsen nog een slechts dun vliesje ligt, zou er toch wel op geschaatst kunnen worden. IJ Het ziet er naar uit dat de West landse Moppentochten dit ijsseizoen niet zullen doorgaan- In Schipluiden blijken vele wak ken te zijn, die voorlopig nog niet :ijn dichtgevroren.Ook alle vlieten :ijn nog lang niet betrouwbaar. (Van een onzer verslaggevers) „Deze man heeft zijn vrijheid in de waagschaal gesteld voor luttel ge win. Zijn optreden doet denken aan dat van een schooljongen die eens wil laten." zien hoe flink hij wel is," zo sprak de officier van Justitie van ochtend voor de Rotterdamse recht bank in de zaak tegen de 50-jarige ijzerwerker L. B. K.- te Schiedam, die zich in iets meer dan een jaar tijd aan' achttien inbraken had schuldig gemaakt, waarvan hem er zes ten laste warén gelegd.Dé eis luidde twaalf maanden met aftrek waar' van drie voorwaardelijk. Uit het getuigenverhoor bleek dat verdachte die de laatste zeven jaar vast werk had. in moeilijkheden kwam, doordat hij, toen zijn intomen minder werd, op zijn afbetalings schulden 25,per week moest be talen. President: „U hebt een nerveus leven gehad; overdag werken en 's nachts, inbreken!" Verdachte: „Nou!" Na het requisitoir van de officier van Justitie bepleitte mr. W. J. Jon- geneel een zo groot mogelijk deel van de straf voorwaardelijk op te leggen, omdat verdachte diep gebukt gaat onder de moeilijkheden waarin hij zijn gezin, gebracht, heeft. In verband met deze inbraken stond daarna terecht de 44-jarige Schiedamse winkelier C. M., die uit de buit van de vorige verdachte een aantal postzegels tegen een lager be drag dan dé aangegeven waarde ge kocht heeft.. Reeds eerder werd hij wegens heling veroordeeld: de proef tijd van zijn voorwaardelijke straf is nog niet ten einde. Tegen hein eiste de officier van Justitie f 50 boete of 20 dagen hechtenis. De rechtbank zal in belde zaken op 24 februari vonnis wijzen. Maar in het Westland worden nog teveel wakken gemeld. Vooral in de omgeving van bruggen en dammen en bebouwde kommen komen nog te veel onbetrouwbare plaatsen voor. De baan, die voor de toertochten is uitgezet, is als geheel dus nog niet ol heel moeilijk te rijden. Ook zit men met de moeilijkheid, dat als ge volg van de tochten op tal van plaat sen vele mensen bijeen op de ijslaag zouden komen te staan en dat kan nog niet. De ijsbaan op het tennispark Soen- da vaart bij dit alles zeer wel. Giste ren kwamen velen op de ondergespo ten tennisbanen schaatsen en gister avond waren er niet minder dan 850 schaatsenthousiasten, die het té kleine baanoppervlak vulden. j Op de Van Hogendorplaan is gis termiddag de tweejarige Marjan Leo- nard uit Vlaardingen. die plotseling de rijweg opliep, door een cestel- euto aanagereden, Ket meisje is met een gebroken dijbeen'en een hersen schudding naav het Algemeen Zie kenhuis vervoerd. - De bestuurder van de bestelauto heeft door uit alle macht te remmen en het stuur naar links om te gooien nog een aanrijding trachten te voor komen. Het gaat nu spannen in de onder linge volleybaleompetifcie. Juliana 1 heeft Willem de Zwijger een gelijk spel afgedwongen na de overwinning voor het grijpen gehad te hebben. Fel is de strijd geweest tussen deze schoolteams. De eerste set wonnen de bezoekers gemakkelijk. Toen ech ter in de tweede Juliana gelijk wist te maken, gaf dit succes de ploeg de nodige bezieling om door te druk ken en hierdoor ook de derde set op zijn naam te brengen. Met de setstand 1414 in de laat ste en beslissende set had Juliana de overwinning in eigen hand. Net iets te veel overmoed werd de ploeg ten slotte noodlottig. Twee kostbare fout jes welke maar al te graag door de Zwijgers werden benut, deden de strijd in een 22 gelijk spel eindigen. SPSV won zoals te verwachten was met grote cijfers van de ploeg der reserve-politiemannen. De 3—0 geeft het grote krachtsverschil maar al te goed weer. De eerste opslagman van het politieteam presteerde het om in de eerste set 15 punten achter elkaar te scoren. De setstanden O15, 215, Als men zich een concerto om het even of het voor piano of voor viool is voorstelt, denkt men meestal in de eerste plaats aan de solist en dan pas aan de musici, die hem begeleiden. In ademloze afwachting verbeidt het publiek het moment, dat de solist zich met een joyeus gebaar over de toetsen buigt of de eerste tonen aan de snaren ontlokt. Bewonderend volgt men de moeilijke, maar meestal feilloos ge speelde passages en barst ten slotte aan het einde in een ovationeel applaus los. Dit is de door het publiek meest gekende en gewaardeerde vorm van het concerto. Frans Moonen heeft echter voor een klein, maar aandachtig publiek de ontwikkelingsgang en de bouw yan het concerto behandeld, zodoen de een beter inzicht gevend in deze materie.. Dit gebeurde in het kader van zijn serie causerieën „Mens en Muziek", waarvan maandagavond in 315 tonen aan dat de reservistengebouw Toonkunst de laatste, met als op dit gebied nog wel het een en an' der moeten leren. Willem de Zwijger 2 heeft het te gen Set. Up 1 ook niet kunnen bol werken Het werd een 30 Vlaarding se overwinningen Set Up zelf* nog steeds ongeslagen, blijft een bedrei ging voor de Schiedamse leidende ploegen. De dames van Set Up lieten zich door slordig spel tegen de politieda- mes een puntje ontfutselen. Het werd hier 22 met de setstanden 715, 9—15, 16—14 en 15—4. nderwerp „Solist en orkest", gehou den werd. Pas in het begin van de 18e eeuw, de tijd van o.a. Vivaldi en ook Bach, werd het concerto een gevestigde vorm. Het was echter niét meer dan een samenspraak tussen de solist en de rest van de musici, waarbij afwisselend solist en orkest elkaar opvolgden. Voor deze vorm van musiceren was wei nig thematisch materiaal benodigd, aangezien de regelmatig terugke- Op de contactavond van de afde ling Schiedam van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers, die gis teravond in het Volksgebouw gehou den werd, heeft men twee nieuwe commissies -ingesteld. Een ballotage commissie en een contactcommissie. De ballotagecommissie bestaat uit de heren L. Plooy, C, R. Pieters en H. P. M. de Herder. De contactcom missie bestaat uit de heren H. J. Veerkamp, L. Plooy, J. Montfort, H. P. M. de Herder, A. de Grouw en A. den Derden. De taak van de contactcommissie zal zjjn om de leden, vooral de nieu we leden, voorlichting te geven over dé inrichting van volières, het voeden van vogels enz. Na de verkiezing van beide commissies bleven de leden nog geruime tijd gezellig bijeen en wissel den hun bevindingen aan elkaar uit. Met honderden lampjes en een j achttal schijnwerpers was de- ijsbaan sprookjesachtig verlicht. Sprookjes achtig, omdat deze vloed van licht de berijpte twijgen van de bomen rond J het park in zilveren gloed zette. Tot laat vannacht is men bezig geweest (om II uur gisteravond wer den de poorten gesloten) om de baan weer glad te krijgen. Vanmorgen en vanmiddag was'de baan dan ook weer open. Vanavond, zal men om acht uur weer beginnen. Vanavond zal op de ijsbaan Sóenda door Vlaardingse cracks als Arle Brouwer, Rudie Llcbrechts en „Jeen" van den Berg (de Vlaardingse Jeen) een „demonstratie hardrijden" wor den gegeven. Het zal een demonstra tie over 15 ronden worden, die de techniek van het hardrijden zal to nen. Gedurende tien rondeb „stijl rijden" zulten de deelnemende schaatsers allen bijeen blijven. Eerst gedurende de laatste ronden zullen allen „voluit" gaanrijden. Morgenavondbegint, om acht uur een demonstratie ijsdansen. De Vlaardingse ijsparen, die gisteravond in Den Haag hebben gereden, zullen een show geven. M'v ïitfViSïïï - 0\T V - f Zaterdagmiddag 14 februari wordt in Schiedam, een zangbijeenkomst ge houden, waaraan de hele Schiedamse wandelwereld medewerking zai ver lenen.' De zangmiddag wordt in de grote zaal van Sursiun Corda, Nieuw- straat 12, gehouden. Deelnemers aan de zangbijeen- komst zuilen de, leden van alle by de Wandelspor xring Rotterdam aan gesloten verenigingen uit Schiedam zijn. Zowel de senioren als junioren zullen meedoen. De bijeenkomst, die om half drie begint, wordt georganiseerd door de wandelsportverenigmg Wandeivrien- den met medewerking van de wan delsportverenigingen De Trekvogels, OV en DST. Na de uitvoering van een concerto is het. in- de eerste plaats de solist(è) die de dank van de toehoorders in ontvangst te nemen krijgt. 5 In de biljardcorapetitie om de Van de Waterbeker konden gisteravond door ziekte van de Centrumspeler G. Broekhuizen maar twee partijen wor den gespeeld. De eerste partij ging tussen v. d. Water en Van Duijl. Beide spelers hadden tot nog toe in dit toernooi geen winstpunten behaald. Deze laatste kwam in zijn twintig beurten niet hoger dan 41 van de benodigde 230 caramboles, toen Van Duijl zijn 400 bijeen had. Tot in de 7e beurt, met een 10—15- stand in het voordeel van Van Duijl, was er nog niets te voorspellen, doch toen kwam Van Duijl in zijn oude doen. In de 13 beurten die hij nog nodig had om zijn 400 vol te maken, mistte hij slechts één maal en kwam hij in slechts twee beurten beneden de 10. In de 8ste beurt reeds bouwde Van Duijl een serie op die uitgroeide tot een van 129, naderhand gevolgd door series o.a. van 31, 42, 12 en 25, waar door hij op 299 kwam tegen v. d. Water 20. Door dit spel- bleek v. d. "Water enigszins gedeprimeerd, hoge beur ten konden voor hem niet genoteerd worden. In zijn 16e beurt kwam deze speler met 11 In zijn hoogste serie. Van Duijl vergrootte dan ook ge leidelijk zijn voorsprong om in zijn 20ste beurt zijn 400 vol te maken. Van de Water had het tot 41 ge bracht. Van Duijl 400 400 20 129 20.00 2 V. d. Water 230 41 20 11 2.05 0 Ook in zijn tweede partij tegen v d. Velde, waarin v. d. Water een voorgift van 50 moest geven, kon hjj er niet goed in komen, waardoor hij zelfs zonder voorgift nog slechts de helft van de benodigde caramboles behaald zou hebben. Hierbij komt nog, dat v. d. Velde al direct goede beurten voor zich liet noteren; in tweede beurt 52 en derde beurt 71 caramboles! Het spel van v. d. Water bleef aan de iage kant, in zijn 19 beurten kwam hij slechts vier maal in de dubbele cijfers. In 19 beurten was de strijd gestre den, en toen v. d. '..'ater 96 noteer de maakte v. d. Velde zijn 160 vol. v. d. Veldé 180 180 19 52 9,47 v. d. Water 230 96 19 18 5.05 Rembrandt-Lïbrebeker In het verenigingslokaal van de BV HOV te Vlaardingen, werden een viertal partijen gespeeld voor poule 1 van de Rembrandt-Librebeker, waarvan de uitslagen zijn: J. Verheij (Conf.) 40, 40, 34, 8, 1.17; A. Vermeihen (Vgb.) 40, 38, 34, 4, 1.11. G. Buddebohmer (Vgb.) 38, 38, 33, 7, 1.15; M. Smit (Vgb.) 46, 39, 33, 8, 1.18. P.- Brussard (Ton.) 46, 46. 53, 5, 0.86; J. Brouwer (Luctor) 35, 31, 53, 3, 058. F Brussard (Ton.) 46, 45, 36. .6, 1.25; J. Verheij (Conf.) 40, 40, 36. 6, 1.11. SCHIEDAM Geboren Anna M, d v C van Leeuwen en H Stuart; Maria Catharina, dvC J Stouthan- del en M E C Michels; Jacob, z v J Krommenhoek» en A M Timmerman; Christina W M, ei v F van Haaren en J J W Sorber: Robbert, z v H Kor- ver en M T Sutcliffe; Mattheus P, zvCJH Aiblas en A Brand; Petro- nella, d v W A Pieters en W Jansen; Jan, z v S van der Marei en R van Dunschoten; Marinus. z v G A Ver- hoeckx en F M Meijerink: Maria A, d v M Mink en J P van Rooijen. Overleden: S Groenewegen, 66 jr, echtg van J van den Berg; J Bos man, 87 jr, wed van W van Dijk; T Kalklioven, 70 jr, echtg van J Ste- renborg; A W Ballijns, 84 jr, wed van H Hamerslac. (Van een ónzer verslaggevers) Vier maal heeft de in Duitsland geboren 23-jarige schipper W. D. in gebroken in winkels aan de Oranje straat te Schiedam en twee van die inbraken, die hem in het ene geval een partijtje sportkleding en wat geld, in het tweede een bedrag van 35,opleverden, werden hem van ochtend in de zitting van de Rotter damse rechtbank ten laste gelegd. Bij zijn laatste inbraak werd hij be trapt. Uit het verhoor bleek dat verdach te in die tussentijd ook nog in Tiel heeft ingebroken en dot er in Duits land nog een zaak tegen hem in be handeling is. De officier van Justitie eiste tegen verdachte, die verklaarde in „dron ken stommiteit" te hebben gehan deld, negen maanden gevangenisstraf met aftrek. Uitspraak over veertien dagen. (Van een onzer verslaggevers) Voor de derde achtereenvolgende maal heeft het Westlandse danspaar de heer C, Stolzemej. A. Ruygrock uit De Lier die Baron van Paliand- wisselbeker, de inzet van de wedstrij den van de Nederlandse IJsdansclub, gewonnen. De wedstrijden werden maandag avond onder vrij geringe publieke belangstelling op de Haagse HOKIJ gehouden. Verrassend goed was het ijsdans- debuut van twee jeugdige Hage- naartjes van ongeveer veertien jaar, Nico en Jopie Wolf, die met slechts 4/10 punt achterstand op de tweede plaats eindigden! De Westlanders behaalden 44,4, de Hagenaars 44.0 punten. De plaats- cijfers waren resp. vier en vijf. De vroegere olympische atlete Puck van DuyneBrouwer (Vlaar dingen) samenrijdend met de heer H. Mtiring, kwam tot de vierde plaats (39,2 en plaatscijfer 12). Op de derde plaats eindigden de Hagenaars A Triep—mej. R van Dongen (41A10). Na afloop van de wedstrijden ga ven twee Haagse dansparen, Kitty van den Muysenberg—Ph. van der Mast en Corry van Rossum—A. Knaap, enkele demonstraties van be kende standaarddansen. (Van een onzer verslaggevers) Reeds meer dan vijfhonderd vrijwilligers van de Bescherming Be volking in de A-kring Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen hebben laten weten, dat zij de BB willen verlaten. De BB-kring heeft alle vrijwilligers van de operatieve diensten (brand weer, reddingdienst, geneeskundige dienst enz.) geschreven, dat zij de keus hadden; a. bij de operatieve diensten te blijven, waarin ook de dienst plichtigen zullen worden inge lijfd en waarin een straffere tucht zal gaan gelden dan tot dusver het geval was; b. over te gaan naar de zelfbe scherming (blokploegen en wij ken), die ook in de toekomst ge heel uit vrijwilligers zal worden gevormd, of c. de BB te verlaten. Tot dusver hebben van de 1500 man ongeveer 840 geantwoord. Slechts een 200 man wilden blüvcn, een tach tigtal wilde wel overgaan naar de zelfbescherming en ruim vijfhonderd wilden uit de BB. Van de overigen kreeg men onduidelijke antwoorden. Het ziet er dus naar uit, dat in Rotterdam de operatieve diensten voor het overgrote deel door dienst plichtigen zullen worden bezet en dat van de vrijwilligers, die hierdoor vrijkomen,' slechts een zeer gering percentage zal overgaan naar de wijk- en blokploegen. Overigens kampt men ook in de ze laatste sector nog met grote te korten, momenteel is slechts een 6Q percent van de plaatsen bezet. rende afwisseling en de variaties op het thema al genoeg aan mu zikaal genot boden. Van-een emotionele expressie, zoaïs later bij Grieg en Tsjajkowski, was nog geen sprake. Men speelde het thema en voornamelijk de solist „versierde" dit gegeven. Ook de be roemde Bach heeft zijn concerti vol gens deze conceptie geschreven en bereikte in deze vorm het hoogst denkbare. Ook bewerkte hij diverse concerti van de door hem bewonder de Vivaldi. In een, voor de muziek kort tijds bestek van slechts vijftig jaar, zou deze vorm een ingrijpende verande ring ondergaan. De na Bach komen de componisten, zoals Haydn, Mozart en Beethoven, 'kozen, ondanks be ïnvloeding vooral van de zonen van Bach, eén andere vorm. Deze vorm komt erop heer, dat het orkest eerst het thema exposeert, uitstalt als het ware, waarna de solist nog eens het zelfde doet en vervolgens dit thema doorwerkt en tenslotte tot een reprise komt. Deze componisten waren echte kinderen van hun tijd, wat inhield, dat men zocht naar een evenwichtige vorm en men ervoor paste, dat deze muziek nooit gemoedsvertolkende mu ziek werd, want dat behóórde niet tot de „bon ton". Later zou Beetho ven deze richting verlaten en in zijn werken ook zijn emoties tot uitdruk king brengen. Het streven bij de Weense klassieken was allereerst ge richt op de klassieke vormgeving, be staande uit een middenstuk met twee vleugels. Als voorbeeld in de bouwkunst, al dus de heer Moonen, is hier het Schiedams Museum met zijn aula en twee gelijkwaardige en gelijkvormige vleugels. Na deze periode kwam de tijd van de virtuoos. Typische vertegenwoor digers van deze wijze van schrijven zijn de ai genoemde componisten Grieg, Tsjajkowski, maar ook Liszt en Chopin. Zij schreven in de aller eerste plaats voor de solist. Deze moest gelegenheid gegeven worden „om den volke" zijn kunnen te de monstreren. Bekend is bijvoorbeeld, dat de Ita liaanse vioolvirtuoos Paganini zijn twee vioolconcerten voor zich zelf componeerde, daar de eigentijdse muziek hem weinig kans gaf zijn fa belachtig kunnen te demonstreren, Het werk, dat deze avond speciaal door de heer Moonen onder de loep genomen werd, was het pianoconcert in D voor de linkerhand van de Franse componist Maurice Ravel. Ravel componeerde dit werk in 1931 voor de Duitse pianist Paul Wittgenstein, die in de oorlog zijn rechterarm verloren had. Ondanks de handicap dat dit werk met slechts één hand uitgevoerd kan worden, is Ravel tot een klassiek evenwichtig werk gekomen, met zowel de vorm principes van de pre-klassieken (Vi valdi), de klassieken (Mozart) als de virtuozenschool. Bovendien is het werk volkomen van deze tijd. Een dankbaar applaus was de wijze, waarop het publiek uiting gaf aan zijn waardering voor deze be kwame rondleiding in de wereld der muziek. Reeds deze avond kon de heer Moonen meedelen, dat het de bedoeling is deze „Diens én Muziek series volgend jaar voort te zetten, waarbij vooral gestreefd zal worden naar een behandeling van de eigen tijdse componisten. Tijdens de repetities die voorafgingen aan de uitvoe ring van Ravels tweede ■pia noconcert. merkte de pianiste op. dat de melodie uit het tweede deel „als uit de hemel gevtillen rear". Droogjes antwoordde Ravel: ,Jim. ik heb er dertig dagen op gewerkt!" MAASSLUIS Zondagavond is de kok van de coaster Ferocia, de 62-jarige J. Hoogeveen uit Den Haag, in de buitenhaven van Maassluis overboord gevallen cn verdronken. De stuurman van de coaster zag de kok een pan leeggooien en hem daarna te water raken. Met een lamp van de machinist probeerde men daarna het slachtoffer te vinden, maar dit gelukte niet. De inmiddels gealarmeerde politie was snel met een mobilofoonwagen. die dichtbij op de Burg. De Jongh- kade surveilleerde, ter paatse. Ook de Reporter van schipper Bos kwam hulp bieden. Tien minuten nadat de kok te water was geraakt, slaagde men erin het slachtoffer .op het droge te brengen. Kunstmatige ademhaling mocht toen reeds niet meer baten. Advertentie I.M. ROTTERDAM, 9 februari Aan de visafslag alhier werden van IJmul- den en elders 300 kisten verse zee vis en 1000 kg spiering aangevoerd. De prfjzen waren: Schol midd. 33 tot 36; Schol klein 28 tot ƒ30; Schelvis midd. 39 tot ƒ41- Schelvis klein f 20 tot 24; Kabel jauw gr. 45 ton 47; Kabeljauw midd. 34 tot ƒ36; Kabeljauw klein ƒ19 tot ƒ22; Wijting ƒ19 tot ƒ22; Haring verse 28 tot ƒ30 per kist; Kuit f 0,65 tot 0,75; Lever ƒ1,05 tot ƒ1,10; Spiering 0,60 tot 0,70 per kg. (Van een onzej verslaggeveisi DE RECHTBANK veroordeelde van morgen de 27-jarige stuurman op de binnenvaart J. V., die veertien dagen geleden terecht stond, omdat hij de vrouw, met wie hij samen woonde, de keel had willen dicht knijpen en tegen wie anderhalf jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering was geëist, tot een jaar gevangenisstraf met terbe schikkingstelling; WEGENS knoeierijen met lege flesjes van een limdnadefabriek veroor deelde de rechtbank de ,47-jarige magazijnbediende A. J. H, M con form de eis tot zes maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. IN VERBAND met deze zaak hadden verder terecht gestaan de 40-jarige chauffeur A. M. en de 33-jarige ma gazijnbediende W. de G. Zij werden conform de eis veroordeeld tor. res pectievelijk acht en zes maanden met aftrek, waarvan drie voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. De 27-jarige chauffeur C M. H., tegen wie een boete van 50.- en een maand voorwaardelijk was seëist, werd tot 75.- boete of 15 dagen hechtenis veroordeeld. DE 28-JARIGE kok op de grote vaart J. W. L. werd wegens diefstal van een portemonnee met 60,- ver oordeeld tot vijf maanden met af trek. De officier van Justitie had acht maanden met aftrek en ter beschikkingstelling aan de regering geëist. ACHT maanden met aftrek, waarvan vier voorwaardelijk met twee jaar proeftijd luidde het vonnis tegen de 22-jarige H. B. die na inklimming in een schoenenzaak 700 had ge stolen. De eis luidde acht maanden, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. TEGEN de 33-jarige classificeerder J. K. en de 36-jarige constructieschii» der A. C, v. d. R. werd twee weken geleden in verband met een inbraak in een café aan de Linker Rotte- kade, waarbij zij 250 buit maak ten respectievelijk een jaar met af trek en terbeschikkingstelling van de regering en een jaar en drie maanden geëist. Vanochtend wer den zij beiden tot tien maanden met aftrek veroordeeld. 9 februari Engels pond 10.59—.10.59) Amerk. dollar 3.76MS3.77/;? Franse frank 76.85- 76,95 Belgische frand 7.544—755 Zwitserse frank 87.44)—S7.49i Zweedse kroon72.86)—72.)91 Dnitse mark 9022 --90.27 Deense kroon 54.65)54.70) Noorse kroon 52.85)—52.90) Canada 3.871—3.87) Italiaanse lire60.743—60.794 Oostenrijkse schilling 14.541—14.551 ROTTERDAM, 9 februari. Aan voer in totaal 1779 dieren. Vette koeien en ossen (naar schatting) 994 Varkens 7785. De prijzen waren: vette koeien 316—348, 300—316, 280 300; Varkens (levend gew) 192, 190, 187. Overzicht: Vette koeien aanvoer iets minder, handel stroef, prijzen niet hoger in prijs, enkele prima's bo ven notering. Varkens aanvoer als vorige week, handel redelijk, prijzen iets stijver in prijs, afloop traag. Zondag 25 januari bracht de eerste nachtvorst van deze ijsperiode, vrij dag 30 januari liepen öe eerste waag halzen over een der vijvers van het Amsterdamse Vondelpark. Zaterdag 31 januari was het be paald dooiende, maar daarna kwam de vorst weer terug. Heel kalmpjes aan, maar maandag 2 februari werd toch op de Vondelparkvijver schaat- sengereden en daarna iedere dag. met gisteren het hoogtepunt. Tot vrijdag 6 februari vroor het zó weinig, dat het ijs nauwelijks dikker werd. Daarna is het kwik gedaald tot ongeveer 5 graden onder nul. ter- wUl. het ook de gehele namiddag vrijdag, zaterdag en zondag is blijven vriezen. Sinds vrijdag is de rijp gekomen (wetenschappelijk ruige rijp ge heten) die het park in een tover paleis heeft herschapen. Het is er sprookjesachtig mooi. De rijp wordt gevormd, doordat de m:st. die bij vriezend wcev uit heel kleine zogenaamde ■onderkoelde' "wa terdruppeltjes bestaat, onmiddellijk, bij iedere botsing van deze druppel tjes tegen vaste voorwerpen, ijs- naaldjes in ijskorreltjes doet ont staan. Sommige struiken en heesters heb ben fijne ijspakjes met- kanten kraag jes aangetrokken. Van r ij p moet. ij ze l wel worden onderscheiden. IJzel wordt ge vormd, ivanneer het bij temperaturen beneden het vriespunt, regent. Dit komt- nogal eens voor. vooral aan het einde van een vorstperiode, maar soms ook aan het. begin ervan, en ook wel midden erin. De hogere luchtlagen zijn dan warmer dan de koude luchtlaag die de aarde be dekt. In die warmere luchtlaag kan dan gewone regen ontstaan, en wanneer die regen uit normale, grote druppels kan bestaan, door de koudere bene denlaag heenvali. worden deze drup pels wederom 'onderkoeld'. Zij veranderen dan in ijs, zodra zij op de grond terechtkomen of tegen takken of stammen van bomen bot sen. Dan worden egale ijslagen op takken en stammen gevormd, en als het waait, dan kraken en kreunen de takken, door de knersend-splij- tende ijslaag. Op de grond ontstaat dan de aller gevaarlijkste vonn van gladheid een laag ijzel, die ivel tot een centi meter dik kan aangroeien, als het enige uren lang bij vriezend weer blijft regenen. Het allerergste is. daz, als de dooi niet invalt, maar liet blijft vriezen. Dan kan de ijslaag op de bodem zich soms dagen lang handhaven, wat hier te lande ook enkele malen is voor gekomen. lypmr om tot de rijp terug te ke- ren: drie volle dagen met mist en rijp, zoals thans (ik schrijf dit op 8 Jebr.) het geval is, is al uitzonder lijk lang. Maar het kan, ook in ons land, nog erger. In het jaar 1906. in de eerste helft van februari, hebben we een wfeek lang én mist én vorst gehad en dus een ongekend zware rijp. Ik heb toen op takken en twijgen hier en daar een rijpdikte van 10—12 cm gemeten De natuur was ongelofelijk mooi er is daar zelfs een speciaal foto boekje 'van verschenen: Neder land in rijp. Ook de grond was langzamerhand zó met rijp bedekt, dat men zou zweren, dat het ge sneeuwd had! Maar nu de fceerzyde: geen tele foon-, geen telegraafpaal bleef heel; hier en daar werden de pa len omgetrokken door het ijsge- wicht der draden. In ons land en omgeving waren vrijwel alle tele foon- en telegraafverbindingen ver broken en draadloze communicatie stond nog in haar kinderschoenen. Het opmaken van een weersver wachting was in die dagen vrijwel onmogelijk. Toen heeft men een kordaat besluit genomen: dat nooit weer: alle telefoon- en te legraafverbindingen zouden onder gronds worden aangelegd. En aldus is geschied. Of het ditmaal ook een week zal duren, eer de mist, verdwijnt? Het heeft weinig zin daarover te specu leren misschien is hij al weg, als men dit stukje leest. We! kan gezegd worden, dat thans (zondag) de barometer weer stijgt, en dat zich in het noordwesten een nieuw gebied van hoge luchtdruk schünt te vormen. Hieruit valt echter alleen met grote waarschijnlijkheid af te leiden, dat écht doolweer met wind en regen ons voorlopig niet te wach ten staat. Voorlopig blijft het weer aan de koude kant. Maar of ook de mist zal aanhouden, hangt van een aantal factoren af, die niemand met zeker heid vermag te voorspellen. Aanvoer van wat drogere lucht of Ietwat meer wind kunnen de mist doen verdwijnen. Maar nogmaals niemand weet dat met zekerheid. Het is gemakkelijker een zons- of maans verduistering over 2000 jaar t« voor spellen, dan bijzonderheden van het weer van de dag van morgen. PROF. MR. DR. G. V. d. BERGH

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1