Stijlvolle en feestelijke bijeenkomst in museum SET UP SERIEUS TITELKANDIDAAT Aardewerk mmuseum .Solidariteit met jeugd, dat is St. Joris Doe/e viert tweede lustrum Uitbreidingsplan van Schiedam in discussie SCHAKEN Politie als brandweer Van Duijl wint op nippertje chiedammers onckrelkaar Burgerlijke Stand Ijs en patat jpiSlP HET "VRIJE VOLK DINSDAG 17 FEBRUARI 1959 PAGINA 4 IvAO en Afrika Beschuit met muisjes (Van een onzer verslaggevers) Tijdens een stijlvolle, feestelijke bijeenkomst in de aula van het Stedelijk Museum heeft burgemeester mr. J. W. Peek gister avond aan de heer A. M. Sunderman, jarenlang de grote voor man van de plaatselijke padvinders- en verkennersbeweging, de ere-penning van de Schiedamse Gemeenschap uitgereikt. ,Ms symbool voor de vriendschap en erkentelijkheid die de SG en wij allen u toedragen." Begre repen 4 gratis koopdagen TIMCO Omlijsting De uitreiking van de ere-penning werd omlijst met muziek, zang en declamatie. De musicus Hans Peters opende de bijeenkomst met een orgel werk van John Stanley. Netty van Lier declameerde gedichten van A. Roland Holst en Michel van der Plas. De tentoonstelling van he dendaags Nederlands aarde werk, die deze week vrijdag avond in het Stedelijk Museum te Schiedam wordt opengesteld, en tot 22 maart zal duren, wil een overzicht geven van de ontwikkeling in het Nederlands aardewerk, sinds de positieve wendingen die deze met de kunstenaars Lanooy en Nien- huis genomen heeft. SSSI „Het moeilijke punt bij het ombuigen van de jeugd van de negatieve, agressieve houding tot de positieve, opbouwende houding is niet juist die positieve houding. Het moeilijke is de Instelling, van waar uit de leiding de jeugd benadert. Elke ge dachte aan filantropie is hierbij uit den boze. Het arrogante optrekken van de mindere tot een „hoger" niveau werkt irrite rend." Deze conclusie trok gisteravond de voorzitter van heb stich tingsbestuur St. Joris Doele, ds. G. Jansen, in zijn rede die hij hield bij het tienjarig bestaan. De leiders, medewerkers en oud medewerkers waren daartoe in de feestelijk versierde zaal van het clubhuis bijeen gekomen. Afbreken Herinneringen Verplicht Groter Waarom, u deze rubriek meer dan een meek hebt moeten missen? Slechts één simpel woordje kunnen we ter verontschuldiging aanvoeren: griep! Maar griep of geen griep, wel of niet zieke redacteuren, alles gaat rustig door. De mist bijvoorbeeld, die ons dag na dag het zicht op zoveel schone zaken des levens blijft be lemmeren. En het ijssie brouwen, dat gaat ook nog steeds maar door, al 'heeft de politie in alle vijvers en singels grote borden met waarschu wingen geplaatst en al rijden dage lijks mobilofoonauto's langs de „be dreigde plekken" om de kinderen voor het gevaar te waarschuwen. Want het ijs is nu bar slecht, in de singels drijven afgekloven schot sen, doch de jeugd moet en zal er overheen. We kunnen nu wel tegen al die Schiedammertjes een morali serende preek gaan houden, maar dan blijft toch die nijpende vraag: waren WIJ op die leeftijd werkelijk zoveel wijzer? Maar goed, alles gaat door, ook de jubilea, onderscheidingen, belang rijke bijeenkomsten, enz. En wat dat betreft was het gisteravond een be langrijke avond, in het stadhuis ver gaderde de jeugdgemeenteraad en opnieuw bleek, dat de nieuwe „werk methode" beter voldoet dan de oude. Vroeger behandelde men als een echte raad voorstel na voorstel, met alle bijkomstigheden van dien, te genwoordig houdt voor de pauze een „deskundige" een inleidingwaarover dan na de pauze wordt gediscus sieerd. In het Stedelijk Museum wachtte Schiedams jeugdleider A. M. Sun- dernian een belangrijke onderschei ding. Burgemeester Peek reikte hem het ere-insigne van de Schiedamse Gemeenschap uit cn de vele aanwe zigen waren daar kennelijk blij mee. Wat uitbundiger ging het toe in het clubhuis de St.-Joris Doelen, waar het tienjarig bestaan van het club huis werd gevierd. Het feest blijft trouwens nog de hele week duren. Er staan o.a. nog feestavonden op het programma voor de ouders en familieleden donderdag) en de oud- clubhuisleden (zaterdag). Spil van het feest is natuurlijk Karei Schol ten senior, al zal het voor hem hoofdzakelijk meer werk beteken. Maar als we hem goed kennen, ziet hij daar beslist niet tegenop. „Schoonheid en bijgeloof in Oost- Afrika". Over dit onderwerp, gaat het filmprogramma, dat het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling donder dagavond in het Volksgebouw te zien krijgt. Inleider is dr. A, Melchior, die een reis door Oost-Afrika heeft .ge maakt en zijn toehoorders zal mee voeren naar Tanganjika, het land van de Oeloegoeroebergen, het Vic- toriameer en de Kikima Ndzjaro- berg. Aanvang acht uur. In het kader van de toneelwed strijd van de Schiedamse Gemeen schap geeft de arbeiderstoneelver. Kunst na Arbeid vrijdagavond in Musis Sacrum een opvoering van „Beschuit met muisjes" van Herman Heijermans. De regie is toevertrouwd aan Arn. van Rosmalen. Aanvang acht uur. Een agent van politie, die gister middag om kwart voor twee in de Schiedamse Rubenslaan surveilleer de, zag een brandende stoel door de lucht vliegen. Het was mevrouw N. A. O. Bodewijk, Rubenslaan 9b, die deze stoel uit het raam op straat gooi de. Via de tuindeur kwam de agent de woning binnen, waar hij nog een paar stoelen en wasgoed In brand zag staan. Met emmers water hielp hij blus. sen. De vrouw was alleen thuis met haar driejarig dochtertje dat de brand had veroorzaakt door een stoel tegen de kachel te schuiven. Verzekering dekt de schade. Geboren: Martina, dvK, van Eyk en E. Kostense; Johnny, z v A. Pil en H. van der Most; Ingelina J„ d v J, P. van Drunen en P. H. E. Buij- tenhëk; Barbera, d v J. van den Tempel en P. J. Kooij; Johanna C. W. G„ d v J. W. Heinsbroek en P, M. de Kaper; Barbara, dvt. van Herk en H. P. Willems; Hendrika, d v G. P. van Duppen en P. J. M. Hers- bach; Cornelia M., d v B, de Smits en D, A, van Hoogdalem; Cora A., d v G. H. Zoutendijk en A. J. Re- bers; Anna M., d v J. Hoogstad en M. D, Borst; Magdalena E. M„ d v P. J. J. van Mil en W. M de Vette. Overleden: J. van 'tHoff, 57 jr. H. J. H. van den Eelaart, 79 jr. SG-penning Velen waren naar het museum gekomen om dit moment bij te wonen, een gebeuren dat werd opgeluisterd met muziek, zang en declamatie. Op de voorste rij zaten de heer Sunderman en zijn vrouw, burgemeester Peek, mevrouw Peek-Linthorst en de wethouder van culturele zaken en jeugdzaken mr. M. J. M. van Kinderen met zijn echtgenote. Tot de aanwezigen behoorden eveneens-vertegen woordigers van de jeugdcommissie, de Nederlandse Jeugd Gemeen schap en de Sectie Jeugd van de SG. Over het algemeen maakt de SG er een gewoonte van de ere-pennin- gen uit te reiken op Valentijnsdag. Door omstandigheden moest de uit reiking ditmaal naar een later tijd stip worden verschoven. De wijze waarop dit gebeurde was er echter allerminst minder om. „Een plaatselijke gemeenschap", aldus de burgemeester in zijn toe spraak, „heeft er alle reden voor dankbaar te zijn tegenover die leden, die door toewijding, talent of energie iets toevoegen aan het geestelijk bezit van de mens en daardoor diens geluk verhogen." De heer Sunderman heeft getoond een van die waardevolle leden te zijn door zijn taak als jeugdleider sinds 1930 op lofwaardige wijze vervuld te hebben. „Ge hebt dat gedaan met een eigen visie, een eigen levenshou ding, een eigen inzicht en een eigen ervaring." Mr. Peek wees erop, dat de heer Sunderman heeft gewerkt op een vlak van het maatschappelijk leven, waarin de laatste decennia talloze moeilijkheden zijn gerezen. Dat die moeilijkheden reëel zijn, bewijst wel het vele dat over de jeugd gezegd en geschreven wordt. „Wij missen voldoende mannen, die trachten in deze toestand ver betering te brengen," aldus de bur gemeester. De heer Sunderman heeft dat gedaan en hij heeft be grepen, dat de oplossing ligt in een kembeweging, die met groepen werkt, maar evenzeer de Jongens individueel benadert. De padvinderij tracht de Jeugd te grijpen in haar eigen sfeer. Verder merkte mr. Peek op, dat de trek naar buiten, naar bos en water die hij kenmerkend achtte voor de pad vindersbeweging niet in de eerste plaats een tegenwicht ls voor het stadsleven, maar een middel om te komen tot persoonlijkheidsvorming. Zo leren de jongens in de patrouil les kameraadschap en gezonde com petitiegeest waarderen. (Van onze biljartmedewerker) Gisteravond is een inhaaiparty ge speeld om de v. d. Water-beker tus sen Van Dujjl en Broekhuizen. Het zag er in het begin van de strijd niet naar uit, dat deze partij een uiterst spannend verloop zou heb ben, want Van Duij! had met hoge series o.a, van tl en 59 reeds een der gelijke voorsprong behaald, dat er voor zijn tegenspeler Broekhuizen nog maar weinig perspectief voor een overwinning overbleef. Hierdoor was reeds een 27461- stand genoteerd voor Van Duijl. Hierna miste Van Duijl drie maal achter elkaar, terwijl Broekhuizen beter ln zijn spel kwam. Toen was er nog kans voor laatstgenoemde. Broekhuizen hield vol en in de 34e beurt noteerde Van Duijl 378 van de benodigde 400, doch had Broekhui zen 131 van de benodigde 185 caram boles. Na felle strijd werden de stan den 392—176 en 395—177. Van Duijl maakte hierna zijn 400 vol en Broekhuizen kreeg nog de na- stoot. HU bracht het echter slechts tot 183 en kwam dus 2 caramboles te kort om remise te spelen. Van Duijl 400 400 27 71 14,81 Broekhulzen 185 183 27 24 6,74 Advertentie LM. Het gelijke spel door het Vlaar- dingse Set Up in de herenafdeilng van de onderlinge voUeybaleompeti- tie tegen de Willem de Zwijgerschool (Schiedam) bevochten, heeft aange toond, dat in deze ploeg een ernstige titelkandidaot gezien znoet worden. De sport ontmoetingen tussen Vlaar- dingen en Schiedam hebben zich al tijd gekenmerkt door een onderlinge rivaliteit. Ai moet direct gezegd wor den, dat deze rivaliteit steeds geba seerd is gcwecat op gezonde sportieve on., ell jnist aan ae wedstrij den een bijzondere sfeer wist te ge ven. Na met 21 voorgestaan te hebben moesten de roodbaadjes toezien hoe Set Up in de laatste en beslissende set opnieuw kans hebben gezien een nederlaag te ontlopen. Met 1416 wisten zij maar net de eerste set te winnen waarna de 15—6 waarmede de Schiedammers in de tweede set terugsloegen deed vermoeden dat de Zwijgers weer aan het langste eind zouden gaan trekken. Toen ook na de volgende wissel met 1512 werd gewonnen had het er de schijn van dat de overwinning rlumschoots binnen het bereik lag. Niets bleek minder waar want zoals gezegd, met de moed der wanhoop wisten de naburen alsnog een gelijk spel uit het vuur te slepen. Juliana 1 had met de reserve-poli tiemannen ook weinig moeite. Hier werd het een overtuigende 3O-zege met de tussenstanden 15—2, 155, 15—9. BU de dames werd UVG in de eerste set reeds overspeeld. Wel werd er in de tweede iets beter gespeeld terwijl de laatste in meer gelijke krachtsverhouding verliep Het werd evenwel 215, 1115 en 14—16, dus een 3—0-overwinning voor de school- ploeg. „Dit werk heeft een schone Inhoud aan uw leven gegeven," zo sprak de burgemeester de heer Sunderman toe, „daarom kan ik begrijpen, dat het moeilijk voor u ls geweest te be slissen zich uit dit werk terug te trekken." Na de pauze was het programma „lichter": liedjes van Annie M. G. Schmidt en Han Hoekstra en twee Ierse volksliedjes. Het was een goede keus van de Schiedamse Gemeen schap de „verslering" van deze plech tigheid aan deze twee jonge Schie damse kunstenaars over te laten. De tentoonstelling omvat een groot aantal met zorg gekozen voorbeelden, waarbij zowel vazen, potten en scha len zijn als serviezen. Als aanduiding van de buitengewone technische prestaties waartoe het oude hand werk in een tijd van machines in staat is, staat bij het begin van de tentoonstelling de grootste vaas, die de bekende Pottenbakkerij Zaalberg ooit van de draaischijf heeft gehaald. Een vaas van bijna 1(4 meter hoog met'een doorsnede van bijna 1 m. De tentoonstelling wordt vrijdag avond om kwart over acht geopend door een man, die als leider van de experimentele afdeling van de eeu wenoude Delftse fabriek „De Force- leyne Fles" met succes een poging heeft gedaan om ook ln de fabrieken de fantasie van de kunstenaar in gang te doen vinden. Dit is de heer Th. Dobbelman, die zijn korte inlei ding met kleurendia's zal Illustreren. Het museum stelt verder opnieuw open de tentoonstelling „Ach tijd, waar ben je gebleven", over mensen en dingen ln het oude Schiedam en toont bovendien een zaai expressio nistische kunst. Deze zaal is de afge lopen weken verder gemoderniseerd, nog lichter en ruimer gemaakt en to de collectie zijn thans mede opgeno men een reeks zeldzame vroege wer ken van de kunstenaar Gerrit Ben- ner. Van de aula van het museum is de verlichting inmiddels eveneens verder gemoderniseerd; o.a. wordt thans het sierlijke front van het Rococo-orgel zeer suggestief aange licht. Donderdagmiddag opent de heer N. H. van der Ree een tjssalon en patates frites-bakkerij in de Filips van Bourgondiëstraat te Schiedam. De heer en mevrouw Sunderman bewonderden de ere-penning van de Schiedamse Gemeenschap, die de voorman van de padvinderij zojuist uit handen van de burgemeester heeft ontvangen. Donderdag ls het 25 Jaar geleden, dat de heer J. A. Beijer als agent ln dienst trad bij de N.V. Levensverze keringsmaatschappij Utrecht. De heer Beijer geniet zowel in de kring van zijn verzekerden als in die van zijn collega's ln het assurantie- bedrijf grote genegenheid. In de varia-branche is hij trouwens even eens een goede bekende. Donderdag bestaat de gehele dag gelegenheid hem thuis, Graaf Fiorisstraat 87 te Schiedam, te feliciteren. De uitslagen van de laatst ge speelde wedstrijden voor de huishou delijke wintercompetitie van de Schaakclub Schiedam zijn: J. v. d. RuitJ. v. Grootveld i-l; A.Leerent- veldA. Rip a.p.; H. PlankenC. Vrijland l-l; P. SeijH. Swartz 0-1; A. Noordegraaf—J. C. Hölzken 1-0; H. Boele—A. Scheele 1-1; H. Pleter- sen—R. Fontyn 10; D. v. d. Hoeven J. v. Otterloo 0-1; J. C. Roozen— G. v. d. Winden 1-1. Het eerste tiental van SCS won na zeer spannende strijd met het kleinst mogelijk verschli, nl. 5141, van Heijplaat 1. ffifs "-V (■"JA - Ds. Jansen was zijn betoog begon nen met te zeggen dat de opening van het clubhuis op 16 februari 1949 het resultaat was van vele besprekingen en het startsein van een stuk jeugd werk, dat nu een begrip is geworden in Schiedam. Mevrouw Benthem-de Wilde, de toenmalige wethouder van Onderwijszaken, had de eerste stoot gegeven tot de oprichting van het clubhuis. De start was onzeker; er was des tijds, evenais nu, een groot gebrek aan clubhuizen en dank aan B. en W. is dan wei op zijn plaats voor het beschikbaar stellen van het vrijgeko men gebouw St. Joris Doele. Met de leiding kon het clubhuls staan en vallen, vandaar ook dat men moeite had om een geschikte leider te vinden. De keus viel ten slotte op de heer Karei Scholten, die in Utrecht woonde. BH de opening deden zich nieuwe moeilijkheden voor, zo ging ds. Jan sen verder. Het waren echter verheu gende moeilijkheden, want ze beston den uit een te grote belangstelling. Reeds enige weken voor de opening hadden zich 209 jongelui opgegeven. In november 1949 was dit aantal al 1000, te weten 300 jongens en 700 meisjes. Naast de heer Scholten werd daar om mejuffrouw Sara Bolt als leid ster aangesteld, die in 1955 door me juffrouw T. van der Zee werd opge volgd. In 1953 trad ook de heer J. Klinkenberg in dienst. „De jeugd had aanvankelijk niet de bedoeling om op te bouwen, öoch veeleer om af te breken," zo zei ds. Jansen. „Typerend hiervoor is, dat de verzekeringsmaatschap pij, die zich bereid had verklaard om het clubhuis te verzekeren, al na drie weken de glasverzekermg teniet deed. Dit tekende een jeugd, die negatief is ingesteld." „Het gaat nu niet aan om met een goed bedoelde sympathie te werken," zo sprak ds. Jansen, „het gaat om solidariteit met de jeugd! Het is onze taak ons te kwijten van een plicht, die op ons rust omdat we de jeugd zover hebben laten komen." persoonlijke leiding is voor de jeugd uiterst belangrijk, zo vervolg de ds. Jansen. Men moet openstaan voor de jongere, kortom men moet begeleiden. Dit is de instelling van waaruit men de jeugd moet benade ren. Het clubhuls heeft nu een goede naam en een vaste plaats in Schie dam. Dit is vooral te danken aan de leiding, die zich met toewijding en trouw aan het werk heeft ge geven. „Het moge hun een vol doening zijn, dat het clubhuis voor vele jongeren iets heeft betekend", aldus ds. Jansen. Woorden van dank had de voorzit ter van het Stichtingsbestuur ook voor vele bedrijven en met name voor Wilton, die de leverancier is van veel materiaal en vaste medewerker is by de organisatie van de kampen. Voorts dankte ds. Jansen het bestuur en in het bijzonder de heer IJssel- stein, die gedurende tien jaar pen ningmeester is geweest. In het clubhuis St. Joris Doele werd gisteravond het tweede lustrum gevierd. Een groep kinderen voerde het lekespel „Tien paar klompjes" op. „WH mogen voldaan zijn, doch niet zelfvoldaan", zei ds. Jansen. „We zijn met ons werk niet verder gekomen dan tot een bepaalde groep, die men de afschuwelijke naam van „asfait- jeugd", „ongrijpbare jeugd" en „mas- sajeugd" pleegt ie geven. Het is echter zeker, dat ook onder de op groeiende „middenstandsjengd", een groep dus, die in een andere sector valt, veel werk te verrichten valt". „Als wij herdenken, dan zijn we ons bewust van de fouten en de be perktheid van het werk", zo besloot ds. Jansen zijn rede, „doch we moe ten dankbaar zyn, dat we hebben kunnen doen, wat we gedaan heb ben", ,Ik hoop van harte dat het club huisvoor veie jongeren 'n zegen mag zyn by hun vorming en groei in deze samenleving en dat ook voor hen het clubhuis een steun in de maatschappy zal zyn!" De heer J. de Bruin, oud-leider van het clubhuis, was voor de herden king uit zyn huidige woonplaats Hengelo, naar Schiedam gekomen en sprak ook' enkele woorden. Deze zevenenzeventig-Jarige oud- empioyé van Wilton-Pijenoord, ging wel eens naar het clubhuis toe, ter wijl hy zich afvroeg ii20u het club huis er nog staan?" j Men kan zien geen voorstelling vormen van de moeiiykheden, die men in het begin met de jeugd had, zo verklaarde hy. J.M. De leden van de jeugdgemeen teraad hebben maandagavond op hun vergadering in het stadhuis ongetwijfeld wel een indruk ge kregen van de mogelijkheden en meer nog van de moeilijkheden die er verbonden zijn met stads uitbreiding. Op verzoek van de fracties hield de stadsarchitect J. M. Horvath een causerie, getiteld „Uitbreidingsmoge lijkheden en -moeiiykheden", die hU met behulp van dia's verduidelijkte. De jeugdgemeenteraad stond dit maal onder leiding van de JOKVP'er H. Metaal, die in zijn openingswoord opmerkte dat dit geen normale ver gadering was en tevens de voor het eerst aanwezige ARJOS-fractie wel kom heette. Voordat hy de heer Horvath het woord gaf. behandelde hy twee Inge komen brieven. De eerste brief vroeg de jeugdgemeenteraad eens aan dacht te besteden aan het bejaar denprobleem. Vele bejaarden zijn hulpbehoevend, die hoognodig in ver- plegingstehuizen opgenomen moeten worden, wat echter door ruimte tekorten niet mogelyk is. In de „echte" raad is door wethouder H. Sabel een rapport inzake dit pro bleem toegezegd. Na de opmerkingen van de heren Ham (JOKVF) en Tyssen (Nieuwe Koers) en mej. Wielaard (JOVD), werd besloten dit probleem op een der eerstkomende vergaderingen te bespreken. Het tweede schrijven bevatte de vraag, of het de jeugdgemeenteraad bekend was, dat het boekje Burger schap en Burgerzin", bestemd voor toekomstige kiezers, niet meer toe gezonden wordt. De Jeugdgemeente raad, die dit boekje, ondanks het feit, dat het iets te kinderiyk is, toch waardeerde, sprak de hoop uit dat de toezending spoedig weer hervat zou worden. Na de behandeling van deze twee ingekomen stukken was het woord aan de heer Horvath. Elke niet te kleine gemeente, aldus de heer Horvath, is tegenwoordig verplicht een Uitbreidingsplan te hebben. Dit plan dient te voorkomen dat er eenzelfde wanorde gecreëerd zou worden, zoals in het begin van deze eeuw in vele steden het geval was, steden die nu de rekening in de vorm van grote wyken met niets dan afbraakwoningen, gepresenteerd kry- gen. Dit uitbreidingsplan heeft eigen- ïyk twee kanten, nl. een bestuuriyke probleemkant en een ruimtelijke probleemkant. Om te beginnen maakt van welhaast iedere planolo gie de sanering een belangryk deel uit. Alleen al in Schiedam zyn er 300 krotten op te ruimen. Zelfs met het tempo van sanering van 200 wo ningen per jaar, zou Schiedam even oud biyven, of zelfs nog verouderen. De reden van deze veroudering moet vooral gezocht worden in de moeiiykheden die er ontstaan bij de onteigening. Speciaal in Schiedam is er in de te saneren wijken veel industrie, die de onteigening nog moeiiyker maakt, daar de onteigende indus trie naar nieuwe vesclgingsruimte zoekt, die, in het overvolle Water weggebied moeilijk te vinden is. Een ander facet dat belemmerend werkt is de wisseling van inzichten betreffende de stedebouwkundige ontwikkeling. Tevens gaf de heer Horvath de junior-raadsleden een duidelijk beeld van de bestuuriyke ontwikkelingsgang van een uitbrei dingsplan en de dikwijls voorkomen de wijzigingen hiervan. Een voorbeeld van de ruimtelijke problemen is het voortdurend groter worden van de diverse te bouwen ob jecten. Zo zjjn in de laatste jaren de gymnastiekzalen steeds gTOter ge worden, daar zij tevens moeten die nen voor indoor-training. Als er tegenwoordig een middel bare school ontworpen wordt, zal men ln het ontwerp ook meer en meer de sportvelden voor schoolge bruik aantreffen. Een ander ruimteUjk probleem be staat in het rekening houden met de plannen die ontworpen zyn voor het Waterweggebied, waarvan Schiedam deel uitmaakt. Alleen in dit gebied moeten er tot 1980 nog 180.000 wo ningen bygebouwd worden. Verder dient men in de stedebouw kundige uitbreidin van Schiedam rekening te houden met de ruimte die de twee begraafplaatsen innemen, dat de stad voor een groot deel door spoorlijnen'omgeven is, dat er mid den door de stad een waterkering ioopt, dat men rekening moet hou den met de belangen van de water schappen. dat er een hoogteverschil is van vijf meter, enz. enz.! 'Wonde plekken' Aan de hand van een platte grond gaf de heer Horvath ver volgens een beeld van de ,wonde plekken" van Schiedam. Door sa neringen en doorbraken van o.a. de Breestraat en omgeving, de Grofbaan en de Nieuwe Buurt en de Vlaardingerstraat wil men komen tot een ontsluiting, een beter bereikbaar maken van het centrum van Schiedam, zonder dit centrum in zijn kern aan te tasten. Andere „wonde plekken" zijn o.a. de Marlastraat, de om geving van het staion en de om geving van de Gasfabriek. Ook het nieuwe Schiedam, voor zover het gereed is werd onder de loepe genomen, terwijl de leden van de jeugdgemeenteraad bovendien een inzicht gegeven werd in de bestaande en soms reeds in uitvoering zynde plannen voor verdere uitbreiding, zo als de aanleg van het recreatiegebied, het industriegebied aan de Schie en het Rykswegenpian. Verrassend goed waren de dia's van Nieuwiand by avond. Na het kopje thee bestond er ty- dens een discussie gelegenheid om nog verder op deze problemen in te gaan. In een korte toespraak haalde de heer Scholten ten slotte wat herin neringen uit zijn tienjarige ambts periode op. Op de hem eigen, badi nerende wijze, gaf hy een overzicht van de ontwikkeling van het clubhuis en schetste hy de moeilijkheden, zyn betoog was doorspekt met vele gor tige, anekdotes. In de toekomst, zo zei hy, zal er meer aandacht besteed worden aan het groepswerk. De wen sen, die de leiding van het clubhuis heeft, zyn onder meer een filmtoe stel, een televisietoestel en een Judo- mat. Voor de pauze werden de aanwe zigen vergast op een bont program ma, dat verzorgd werd door de leden. Een groepje meisjes onder leiding van mejuffrouw M. den Haring voer de een aantal dansjes uit en enkele andere meisjes demonstreerden een serie sprongen op de bok. „Tien paar klompkes" en „De was- kuip" waren de titels van twee Ieken- spelletjcs, die op een grappige wijze ten tonele werden gebracht, en het programma voor de pauze werd be sloten met de declamatie van het ge dicht „Een gedicht, dat ais een nachtkaars uitgaat", dat met negen passagiers in een postkoets een voor treffelijke entourage kreeg. De 28-jarige arbeder G. B. uit Schiedam is gistermiddag op de mr. L. A. Kesperweg te Vlaarüinger, met zyn bromfiets geslipt. Hy hep een enkelfractuur op en is naar het Ge meenteziekenhuis in Schiedam ver voerd. Een schoorsteenbrandje woedde gistermiddag om twaalf uur by A. S. van B., Voornsestraat te Schiedam. De brandweer onder leiding van D. de Jager verwyderde het vuur met een ramoneur. DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-XHEATER, 2 en 8.15 uur: Der Bettelstudent. MONOPOUE-TSEATER, 2, 7 en 9 in: Onder kruisvuur. Apotheek: Gouka en Co., Groenelaan 137. Diversen: IRENE, 2.15 uur: Ned. Ver. van Huis vrouwen, lezing. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.!5 uilr: Der Bottelstudent. MONOPOLE-THEATER. 2, 7 en 9 U.: Onder kruisvuur. Apotheek: Gouica en Co.. Gioenelaan 127. Diversen: STEDELIJK MUSEUM. 8 uur: Vrien den van het Museum, concert Elty Salomé en Ale* van - Amerongen. OFSTANDINGSKERX. 8 uur: wyk- gemeenten 3 en 7, reisbeschrijving over Israël door dr. L, J. Cazemter. VOLXSGEÏÏOirW. 8 uur: ANMB. ver gadering.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1