Loflied op recreatie in moderne stadswijk Dui keren wint m spannend Van Stuyvenberg maakt bas-reliëf voor schoolgebouw Uit de PvdA Kampioenschap 2e klas Uhre DIAMANTEN ECHTPAAR Eindelijk weer veldkorfbal? Boeten voor magnetiseur B. Kedde voor Nieuwe Koers Twee fregatten in Vlaardingen Restaurant Europoort opent 23 april Bruchs concert in Passage Onteigening Eerste paal vleesf abriek chiedanïmers ondere*^aar 4 gratis koopdagen TKMCO ■sr r ptjppil Rembran dt-beker Burgerlijke Stand Jongetje bij oversteken gewond Tweehonderd gulden voor Henk je Geen stopplaatsen 54 in Dorpsstraat GEVONDEN HET VRIJE VOLK WOENSDAG 18 FEBRUARI 1959 PAGINA 4 üsisSmË. (Van een onzer verslaggevers) „Nieuwland heeft op alle andere wijken voor. dat het de geest van deze tijd ademtHet is aangepast aan de wensen, de ver langens, de eisen van deze tijd. Het is aangepast aan de plaats van de arbeider in het huidige maatschappelijke leven. En die plaats is niet meer in een zonloze hokberige woning er gens achteraf... maar in een lichte ruime woning aan een brede straat of laan. Die plaats heeft de arbeider niet vanzelf gekregen, maar hij heeft die veroverd in de loop der tijd. Het is als het ware de consolidatie, de oogst van de strijd der arbeidersbeweging van partij en vakbeweging tot op dit moment. Er spreekt naar mijn mening duidelijk 14 jaar constructief socialistische regerings-mede-verantwoordelijkheid uit!" Bewonderenswaardig Geen „zitje" Wijkraad 200 patiënten per week Licht, lucht en groen m Vandaag vervolgen vil) onze serie over de recreatie in Schiedam met een interview met de heer P- Spruit, voorzitter van het IvAO, die wij eigenmachtig hebben gekozen als woordvoerder van Nieuwland. Ons Nieuwland, waar alle Schiedammers zó trots op (behoren te) zijn, de heer Spruit zeker niet minder. Hij houdt van Nieuwland, omdat het er goed leven is, de kinderen kunnen er dicht bij huis genoeg re creatie vinden, en omdat het er goed wonen is. de huizen zijn licht en ruim. In nevenstaand artikel vertelt de heer Spruit dan ook, dat de wonin gen in Nieuwland aangeven, welke plaats in het huidige maatschap pelijk leven aan de arbeider wordt toegekend. Vroeger was dat anders. En hoe anders het toen wel was, daarvan weet hij ook enkele staaltjes te ge ven. Hij laat ons een zinsnede horen Uit een in 1853 door de regering ge houden enquête: „Helaas, de holen der mensen en anders mogen wij de woningen van velen uit de mingegoede stand niet heten staan niet zelden ach ter bij de plaatsen die ten verblijve van vele dieren zijn afgezonderd". Een ander voorbeeld: „In 1859 voldeed in Middelburg geen enkele wening van de arbei dersklasse aan de bescheiden eisen, die Coronet eraan stelde: een of twee kamers per gezin, hoogstens twee volwassenen en een kind per bedstee". Maar goed, tal is verleden tijd. Wij hoeven er niet dagelijks aan te denken, maar volledig vergeten is evenmin juist. Vandaag evenwel horen wij een optimistisch geluid uit ons moderne Nieuwland. Na de sombere toon uit Zuid en de bittere woorden uit Oost, Advertentie I.M. Aldus spreekt de heer P. Spruit, voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling en Nieuw- land-bewoner, in onze serie de derde Schiedammer die wij hebben gevraagd de recreatieproblemen in zijn woonwijk te belichten. Wö krijgen een uitvoerig en boven al optimistisch antwoord op onze vraag. „Nieuwland is na-de-oorlog", betoogt de heer Spruit verder. „Daar om zijn er uit deze wijk ook minder kritische geluiden te horen dan bij voorbeeld uit het zuiden, het oosten en het centrum. Daar is in andere tijden gebouwdtoen was de plaats van de arbeider een andere." „Vroeger lagen behalve de verhou dingen ook de mogelijkheden anders, ik wil dit niet verhelen. Maar met de resultaten daarvan zitten de hui dige bewoners opgescheept. En voor een oplossing stelt men nu zonder zich de vraag te stellen: is een op lossing op korte termijn mogelijk? de huidige „regeerders" verantwoor delijk, mijns inziens ten onrechte." Het is bekend. De heer Kornfeld en de bestuurders van de wtjkvereni- ging Het Singelkwartier hebben dui delijk de vinger gelegd op de „wonde plekken" in hunoude woonwij ken. Maar: Is Nieuwland dus vol maakt? De heer Spruit schudt even zijn hoofd, maar glimlacht tevreden. „Ge lukkig niet „Maar," gaat hy met elan verder, „wat de heren Horvath en Schipper, onze stadsarchitect en onze man van Mlchels (DKC) 85 85 35 li 2.42 v. Genderen (Vgb) 55 48 35 6 1.37 Nlew&ard (DEC 80 60 40 8 1.50 Mandemaker (Karseb.) 75 72 40 8 1.80 (Van onze biljartmedewerker) De kortste en spannendste partij, gisteravond gespeeld om- het persoonlijk kampioenschap 2e klas libre van het district Schiedam van de KNRB, is wel die geweest tussen Bredius (Oosten) en Van Duikeren (De Sluis). In 27 beurten had Van Daikeren zijn 150 caramboles bijeen met een moyenne van 5.55 tegen Bredius 147 met 5.44. Van Duinkerken scheen aanvanke lijk heel gemakkelijk naar een over winning te gaan na een gelijk op gaand spel tot in de 8e beurt. Hij maakte in drie beurten 57 carambo les, waardoor hy op 95 kwam tegen Bredius pas 41. Hierna ging het enige tijd mis met het spel van Van Dui keren, die na twee poedels een serie van slechts 4 maakte en hierna nog maals vijfmaal achtereen miste. Hierdoor had Bredius de kans ge zien, niet alleen zijn achterstand weg te werken, doch met een serie van 22 de'stand op 146114 in zijn voordeel te brengen. Doch toen zette Van Duikeren alles op alles en hij bouwde langzaam een serie op welke hem ogenschijnlijk naar een directe over winning zou brengen. HU bracht het echter tot S3 en strandde op 147. Bredius had dus nog een prachtkans, nog slechts 4 caram boles had hjj nodig, dochbet bleef slechts bij één. Dankbaar greep Van Duikeren zijn kans en hij won. Van Duikeren Bredius 150 27 33 5.55 1 147 27 22 5.44 i De DKC'er De Koning is altoos een lastige tegenspeler; hü bekijkt zijn spel heel goed, speelt zeer secuur en geeft, als hij een stoot mist zelden of nooit een zg. „schootje" weg, meestal worden het de bekende „zoekplaat- jes''. Dat ondervond ook gisteravond de RES-speler Verbrugge die ten slotte met een verschil van 26 caramboles de eer aan De Koning moest laten De Koning Verbrugge 150 47 15 3.19 124 47 16 2.63 De DKC'er Van Rijnderhof heeft in zijn partij tegen de Tonegido-spe- ler v. d. Veer niet voor zijn clubge noot De Koning willen onderdoen Weliswaar had hij geen 47 beurten nodig om een overwinning te kunnen boeken, net is bij 33 gebleven. Van Rijnderhof had het niet moeilijk om te winnen, want v. d. Veer speelde zeer onfortuinlijk. Van Rijnderhof v d. Veer 150 33 31 4.54 103 33 20 3.12 Voor de Rembrandt-libre-beker werd gespeeld, bij de b.v. HVO in café De Kroon te Vlaardingea: Vermelhen (Vgb) 40 36 32 7 1.12 Brussaard (Toncgldo) 46 46 32 S 1.43 In poule 1 voor de DKC-zuil wer den in café De Oude Markt te Vlaar- dingen gespeeld: Mlchels (DEC) 85 85 44 13 1.93 Mandemaker (Karseb.) 75 86 44 4 1.50 Mlchels (DEO) Meijer. (Vgb) 85 85 41 9 2.07 55 39 41 6 0.95 Zaterdag Is het zestig jaar gele den, dat het echtpaar Rodenberg uit de Gordonsiraat 21a te Schiedam 3n het huwelijksbootje stapte. De heer W. Rodenberg is nu 82 jaar en me vrouw A. Rodenberg-van der Vlies 80. Beiden zijn geboren Schiedammers en zij hebben trouwens hun hele le ven in Schiedam gewoond. In het Broersvelü, in de oude binnenstad en in de Gorzen hebben zij achter eenvolgens hun thuis gehad voor zü in de Gordonstraat kwamen te wo nen. Zij kennen Schiedam dus goed, zoals ook vele Schiedammers dit echtpaar goed kermen. De heer Rodenberg heeft een werk zaam aandeel gehad in de strijd van de arbeidersbeweging. De beginstrijd met al zijn moeilijkheden heeft hij met de volle inzet van zijn persoon lijkheid meegemaakt. -Hij heeft nog gecolporteerd met De Moker. De heer Rodenberg 'is in het be gin van zijn huwelijk meesterknecht in een branderij geweest. Later werd hi) wegwerker bij de NS in Schie dam en zo kwam het, dat hij werd aangezocht voor de funtcie van pen ningmeester van de Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, wat hij vele jaren tot zijn pensionering is ge bleven. HU is ook een trouw lid geweest van de SDAP en voelt zich nu best thuis in de Algemene Bond van Outien van Dagen. Vrijdagavond vieren de heer en mevrouw Rodenberg met hun 7 kin deren, 21 kleinkinderen en- 10 ach terkleinkinderen hun diamanten bruiloft in de zaal Marijke in het Broersveld. de plantsoenendienst, van Nieuwland gemaakt hebben, Is bewonderens waardig. Er is volop licht, lucht en groen! Er zijn speelweiden voor de kinde ren, onlangs voorzien van allerlei speeiattribnten en banken voor toe ziende ouderen. Een kraamcentrum. Een leeszaal. Een postagentschap. Een zich steeds uitbreidend aantal winkels. Een zalencomplex. Mooie vijvers met zwanen, eenden en gan zen. Een behoorlijk aantal' scholen met gymnastieklokalen. Enzovoort, enzovoort. Verder op korte afstand het re creatieoord bij Kethel, dat steeds meer „vorm!' gaat krijgen en ouders en kinderen straks in de gelegenheid stelt dicht by huis „eruit" te v'jn. Alsmede het zwembad Greenoord. I e volkstuinen. En de sportvelden. Het is al met al een hele „opsom ming," besluit de heer Spruit zijn overtuigend loflied in telegramstyi. Toch biyken wy uiteindelijk niet by een man aangeklopt te hebben, die alleen maar woorden van waar dering hoe op hun plaats ook! kan spreken. De heer Spruit heeft ten slotte nog wel enkele suggesties ter verbetering van de recreatiemo- geiykheden In Nieuwland, al ïyken deze nog zo ideaal. Hy vertelt, dat je hele wandelin gen kunt maken, langs de volkstui nen, de sportvelden en het zwembad en door het recreatieoord, maar dat je helaas niet op deze wandelingen evenmin als eiders in Nieuwland een behoorlijke uitspanning tegen- komt. En dat is werkeiyk een gemis dat Je nergens een gelegenheid aantreft, waar je wat kunt uitrusten, in de zon zitten en iets drinken. Er is nog een chapiter, dat de heer Spruit niet onaangeroerd wil laten: er wordt z.i. nog te weinig „geëxpe rimenteerd" jn Nieuwland, „Nergens in Nieuwland en er zijn toch hier genoeg open plekken zie je een beeldhouwwerk. Waarom wordt bij voorbeeld in een of ander plantsoen niet een modern beeld van een jonge kunstenaar neergezet?" (Ons dunkt dat deze opmerking S 45 wel bevallen zal red.) „In Amsterdam," vertelt de heer Spruit verder, „heb ik betonnen bak ken gevuld met water gezien, waarin de .allerjongsten 's zomers naar har telust kunnen poedelen. Zouden ook in Nieuwland een paar van dergeiy- ke bakken neergezet kunnen wor den?" Ten slotte vragen wy de heer Spruit naar zyn mening over de sug gestie van het Singelkwartler om in elke stadswyk te komen tot een soort wykraad, die de recreatie van de desbetreffende wyk behartigt. „In principe ben ik aitUd bang van wijkraden. Het gevaar bestaat, dat men zich gaat beschouwen als een soort gemeenteraadje. Een wykraad kan nuttig zyn, maar dan moet men zich wel ervan bewust zyn dat men alleen een adviserende taak heeft. Overigens geloof ik. dat in het Sin gelkwartler (Schiedam-Oost) meer behoefte aan zoiets bestaat dan in Nieuwland, waar men niet hoeft te ijveren voor de jeugdrecreatie." GEBOREN: Cornelia C., dr van J. C. Boot en m. Post. OVERLEDEN: A. Verlinde, 69 jr. In Nieuwland is voor de jeugd vol op recreatie. Onlangs zijn de speel- weitjes tussen de huizenblokken voorzien van allerlei speel-attrïbuten, zoals dit miniatuur-vliegtuig. (Van onze korfbalmedewerker) De veldkorfbalcompetities staan al sinds begin september stil ten gevolge van de weersomstandigheden, maar nu heeft het er alle schyn van, dat de velden het komende weekend bruikbaar zullen zijn. We veronderstellen zo, dat de da mes en heren staan te trappelen van ongeduld om hun krachten met die van hun door de competitie- leiders aangewezen tegenstanders v. meten. Voor de eerste twaalf tallen zijn vastgesteld WIONSuc ces, Schiedam—Unicum en ODIDe Ijsvogels. Het moet al raar lopen, wil Schie dam geen beslag leggen op de belde punten, maar ln de beide andere wed strijden zullen de tegenpartyen daar een goede gooi naar doen. Na de lange rust is echter een verrassing geenszins uitgesloten en daar hopen we nu maar op. Voor de overige ploegen vermeldt het programma: ZwaluwenSucces 2, Schiedam 2De Nationale, SSV ODI 2. HPV 2—Succes 3, ODI 3— Rotterdam Zuid 4 en ODI bOranje Nassau b. (Van een onzer verslaggevers) De Gorkumse kantonrechter heeft dinsdag de 39-jarige landbouwer A. V. uit Almkerk (N.-B.) veroordeeld tot in totaal 3000,— boete, waarvan ƒ2100,voorwaardeiyk. V. had van augustus 1957 tot en met oktober 1958 als magnetiseur-wichelroedeloper on bevoegd de geneeskunst uitgeoefend. Hy behandelde gemiddeld 200 pa* tiënten per week. Dit deed hy voor- nameiyk in dé avonduren en op woensdag. Zijn geneeswyze bestond uit de gebruikeiyke strykbewegingen en handopleggingen. Bovendien echter constateerde hy in de woningen van zyn patiënten schadeiyke aardstralen. Ten einde deze onschadelijk te maken verkocht hy correctors, kastjes waarin wat metalen voorwerpen waren opgebor gen. Deze apparaten kostten f 340,— per stuk en werden hem geleverd door een groentekweker in Waddinxveen. Deze handel was hem niet ten laste gelegd. Ter zitting bleek eerst welk een omvang de verkoop van deze kastjes heeft aangenomen. De officier van Justitie, mr. H. E. van Renesse verklaarde dan ook, dat hy zich erover zou beraden, ln hoe verre de verkoop van de correctors onder oplichting valt. Het vyfjarige jongetje Th. van der VI. uit Schiedam is gistermiddag in Kethel gewond geraakt, toen hy plotseling de weg overstak.Met een gebroken rechterbovenbeen moest het jongetje naar het ziekenhuis worden overgebracht. Het knaapje werd by het oversteken door de bromfietser C. van Th. uit Schiedam aangere den. Donderdagavond houdt Nieuwe Koers een bijeenkomst ten huize van de fam. Boerman, Burg. Knappert- laan 189a te Schiedam, waar B. Kedde zal spreken over „De opkomst van de arbeidersbeweging ln Schie dam". Donderdag 26 februari bespreekt Nieuwe Koers o.l.v. ds. J. D. Smids de toestand ln Oost- en West-Beriyn. Tweejarige Henkje Jongeneel in Oud-Beijerland heeft geboft. Niets vermoedend van wat hem boven het hoofdje hing, dribbelde hij aan de hand van zijn moeder het bijkantoor van de Spaarbank binnen aan de Westvoorstraat. Mama ging daar een inleg doen op het spaarbankboekje van Henkje. Mei die inleg bracht zij niet al leen Henlcjes tegoed omhoog maar ook het totale inleggerstegoed van de Spaarbank ie Rotterdam boven de tweehonderd miljoen. Ter viering van dit feit heeft de Spaarbankdirectie Henkje be dacht met een extra-inleg op zijn boekje van tweehonderd gulden. Twee inspectievaartuigen, een En gels en een Nederlands fregat, komen morgenochtend in de Vlaardingse Koningin Wllhelminahaven. Om streeks acht uur meert daar het vis- sery-inspectlevaartuig Jaguar en een uur later komt het Engelse schip Wotton de haven binnen. Het Nederlandse fregat Jaguar telt een bemanning van 110 koppen en staat ond-r leiding van luitenant ter zee eerste klasse J. C. H. van der Bergh. Het Engelse schip Wottón telt, zoals wij onlangs reeds be richt hebben, 39 koppen. Beide schepen zullen zondagmid dag vanaf twee uur tot half vijf te bezichtigen zyn. In de smalle Dorpsstraat in Hoog vliet kunnen voor busiyn 54 (van de Oudewai naar de Meeuwenplaat v.v.) geen stopplaatsen worden aange bracht, Wel wordt op verzoek door de chauffeurs gestopt om in te kun nen stappen. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Der Bettelstudent. MON'OPOLE-THEATER, 2. 7 en 9 U.: Onder kruisvuur. Apotheek: Gouka en Co.. Groenelaan 127. Diversen: STEDELIJK MUSEUM, 8 uur: Vrien den van het Museum, concert mjn.v. EUy Salomê en Alex van Amerocgen. OPSTANDINGSKERK, 8 uur: Wijk-, gemeenten 2 en 7, reisbeschrijving, over Israel door dr. L. J. Cazemler. VOLKSGEBOUW, 8 uur: ANMB, ver gadering. DONDERDAG tS Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 uur: Der Bet telstudent. Geen avondvoorsteUlng. MONOPOLE-THEATER, 2. 7 en 9 u.: Onder kruisvuur. Apotheek: Gouka en Co., Groenelaan 127. a Diversen: PASSAGE-THEATER, 8 uur: Toon kunstconcert Rott. Phllh. Orkest m.m.v. Sylvia Rosenberg. VOLKSGEBOtrW. 8 uur: IvAO, films en lezing over Oost-Afrlka. CLUBHUIS. 8 uur: viering io-jarlg bestaan voor ouders en familieleden BK-LAAN I89a. 8 uur; Nieuwe Koers, lezing over „De opkomst van de arbeidersbeweging ln Schiedam". Op 23 april zal het café-restaurant aan de rivier „Europoort" worden geopend. Op die dag zal ook het door het Rotterdamse architectenbureau Swaneveld en Goslinga ontworpen monument, dat de naam „Euro baken" zal dragen, er staan, „Euro- baken" is bedoeld als blikvanger voor „Europoort". Het Rotterdams Philharmonisch Orkest met als dirigent Daniel oter- nefeld verzorgt donderdagavond in het Passage-theater te Schiedam het derde Toonkunst-concert van dit sei zoen. Uitgevoerd zullen worden een con certo grosso in d van Vivaldi, het eerste vioolconcert in g van Bruch en de tweede symphonie van Brahms. Soliste in Bruchs concert is Sylvia Rosenberg. Aanvang acht uur. De burgemeester der gemeente Schiedam maakt bekend: le. dat, ter voldoening aan artikel 72a in ver band met de artikelen 63 en 10 der Onteigeningswet, een commissie uit Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, bygestaan door de daartoe door het algemeen bestuur aangewezen deskundige en het hoofd van het bestuur der gemeente, in het gemeentehuis aldaar zitting zal hou den de 4e maart 1959 te 11 uur, ten einde de bezwaren van belangheb benden aan te horen tegen het plan van onteigening ten name van de gemeente Schiedam voor de aanleg van de verlengde Nieuwe Damlaan en de kruising hiervan met de Schle- damseweg, in de gemeente Schie dam en nodigt belanghebbenden uit om hun bezwaren, ter plaatse en ure vermeld, mondeling of schrifteiyk aan genoemde commissie mede te delen; 2e. dat de stukken, bedoeld in het eerste lid van artikel 12 der Ont eigeningswet en ter voldoening aan artikel 72a in verband met de bepa lingen van de artikelen 64 en 12 ter inzage van een ieder worden neder- gelegd ter secretarie der gemeente, van 18 februari 1959 tot dat de com missie haar werkzaamheden binnen de gemeente heeft volbracht; 3e. dat het uitgewerkte plan van het gehele werk, bedoeld in het laatste lid van artikel 12 van meer genoemde wet, voor een ieder ter in zage zal liggen ter secretarie der ge meente Schiedam van 18 februari 1959 totdat de commissie haar werk zaamheden heeft volbracht. Bezwaarschriften zijn vrygesteld van het recht van zegel. Mr. J. W. PEEK HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 Grimbert de Das van de 'Dier gaarde Blijdorp is maandagavond uit zijn hok ontsnapt. Hij knaag de in het gaas een gat, dat juist groot genoeg was om hem door te laten en nam de benen. Spoe dig was hij een heel eind. weg: al kort na zijn ontvluchting werd hij door een bewoner van de Honsdijkstraat gezien op de Abtsweg. De politie werd gebeld, die er met vier man op uit ging. Met behulp van een zeil werd de vluchteling in een tuin aan de Abtsweg gevangen. Onder toezicht van een hoofd oppasser van de Diergaarde werd Grimbert in een radiowagen naar zijn kok teruggebracht. Dat zinde hem kennelijk niet erg, want onderweg beet hij één der agenten venijnig in de hand. Gisteren zat hij mistroostig in zijn hok. zich kennelijk ver wijtend, dat hij zich zo snel weer had laten grijpen, terwijl zijn kornuit, die enige maanden ge leden ontvluchtte, nog steeds van de vrijheid geniet. (Van een onzer verslaggevers) Morgenmiddag wordt hy het Open baar Slachthuis te Schiedam de eerste paal geslagen voor de vlees- warenfabriek van de firma Poot. Piet van Stuyvenberg, een klei ne man, vriendelijke maar door dringende ogen in een levendig gezicht en markant gebarende handen. Gezeten te midden van zijn werk, schilderijen, litho's en sculptures, hadden wij een ge sprek met hem naar aanleiding van een aan hem gegunde op dracht. Het betreft hier een opdracht tot het maken van een bas-reliëf van 1,8 vierkante meter en bestemd voor de Prins Bernhardschool aan de Van Haarenlaan te Schiedam. Voldaan, zoals iedere kunstenaar zou zyn, was Van Stuyvenberg over deze opdracht, daar dit tegeiykertijd een stimulans en een erkenning is. Samen met hem hebben wy het gipsmodel, op kleinere schaal uitge voerd, bekeken en erover gepraat. Het is een enigszins geabstraheerd werk, dat twee meisjeskopjes en het kopje van een kleiner kind voorstelt. Gebarend met zyn handen geeft hü aan, dat de werking nu nog niet is zoals het zal zyn, als het werk eenmaal in de bedoelde afmetingen in kalksteen is uitgevoerd. Over ongeveer twee maanden zal het klaar zyn en waarschijnlijk zul len dan net als op de eigenlijke voor stelling twee oudere meisjes het werk bek(jken, er samen over pratend, ter wijl een klein, maar nieuwsgierig kind toeluistert. Gelukkig is deze opdracht niet het enige blijk van appreciatie, want, zo vertelt Van Stuyvenberg ons. ook diverse musea in ons land, waaron der bekende als het Gemeentemu seum te Den Haag en het Stedelijk Museum te Amsterdam, hebben werk van hem in hun collecties. Zelfs in het buitenland, o.a. in The Museum of Modern Art te New York is Van Stuyvenberg vertegen woordigd. Het betreft hier echter niet zyn beeldhouwwerken, maar zijn litho's. Van Stuyvenberg werkt nameiyk niet alleen als beeldhouwer, maar ook als lithograaf en schilder. ,Ja," zegt hij, als wij hem vragen, hoe hij hiertoe kwam, ,Als ik als steenhouwer een hele dag tussen steen had gezeten, wilde ik ook wel weer eens kleur om me heen heb ben". Daarom beoefende hjj op de aca demie de schilder- en tekenkunst en vervolmaakte hy zyn uitgesproken aanleg in deze richting. Kleur neemt nog steeds een be- langryke plaats in zyr. leven in. Het biykt uit de felle, kleurige doeken, die aan de wand hangen en waarin hij, door op diverse manieren te ex perimenteren, biyk geeft nog steeds naar nieuwe mogelijkheden te zoe ken, zelfs door de doeken niet meer de normale rechthoekige vorm te ge ven, maar ze te maken in een grillig gevormd kader. JCteur en vorm," zegt hij, „vind je overal". Komt hij bij een slager dan zal hij daarom graag eens kijken naar een aan de haak hangend stuk vlees, zich verdiepend in da kleur- en vormschoonheid van de natuur. Toch, zoals hy zelf toegeeft, blijft het bloed kruipen waar het niet gaan kan en keert hy altyd weer terug naar de harde materie, die steen is, om een soms op de achterkant van een kantonnen shagdoosje genoteerd schetsje in deze materie vorm te ge- Wat dit betreft, zal hy voorlopig zyn gang nog kunnen gaan, want be halve de opdracht voor de Prins Bernhardschool, wacht hem waar- sohyniyk ook nog de opdracht voor iets dergeiyks ln een andere Schie- öamse school. Wie zei ernu ook alweer dat in Schiedam de kunstenaars niet aan bod komen. In dit geval bewijst de opdracht aan Van Stuyvenberg toch wel het tegendeel. „Laten we hopen, dat het spreekwoord „Als er een schaap over de dam is, volgen er meer", ook in dit geval waarheid zal worden, met andere woorden, dat er na Van Stuyvenberg, nog meer Schiedamse kunstenaars van ge meentewege met een opdracht vereerd zuilen worden," aldus Van Stuyvenberg. Tot 25 februari bestaat gelegenheid tot het Indienen van.een verzoek om by volmacht te stemmen ingeval van ziekte of afwezigheid. Het bestuur van de afdeling Schie dam van de PvdA wekt de leden op na te gaan, of in hun omgeving le den of geestverwanten daarvoor iu aanmerking komen, en te informeren of het bedoelde verzoek reeds is In geleverd. In de meeste gevallen kan beter per volmacht gestemd worden dan zich op de verkiezingsdag naar het stembureau te doen brengen. Volmachtformulieren zün ook ver krijgbaar by: W. Ploos van Amstel, Van Ostadelaan 18; W, Binkelaar, Lorentzlaan 46b en A. Bakker. Graaf Florisstraat 14. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9—12.30 uur en 2—8 uur: boodsch&ppenmandje met Inhoud: overall: grijze sjaal: 1 pr. ge kleurde kinderwantjes. Te bevragen bij de vinders: 1 pr. gla- cé-dameshandscboenen, Burger. Verbran de Erven 7b; i pr. bruine glacé-heren- bandschoenen, M. A. Meure. Lekstraat S2b; 1 pr. blauwe kinderwantjes, H. de Vos, Lange Singelstraat 107; I pr. blauwe kinderwantjes, politiepost Kethel; 1 pr. rode kinderwantjea, A. van Leeuwen, Nleuwstraat 15; blauw-witte sjaal A. EUsberg. Kersenlaan 17 Kethel: wlt- zwarte geruite sjaal, politiepost Kethel; 1 pr. beige meisjesschoenen, mevr. Z1J1- stra, Burg. van Haarenlaan 1246; groene sjaal, G. R, Vlasveld. Korte Haven 28b; 1 pr. schaatsen, H. de Vos, Lange Sin gelstraat 107a; 1 pr. schaatsen, P. Th. de Bruin, Aleldastraat 104: portemonnee met Inh., v d. Steen, Hoogstraat 76; zilveren hanger, N. Sonneveld, Esdoorn - laan 4, Kethel; armband, T. Suttorp, Tollenstraat 36; herenpoishorloge, A. Berkelaar, Havendljk 138/3; kistje met gist, Handelsonderneming Maltba. Wes- terkade 32; wandelstok, politiepost Ke thel: autokussentje. P. A. A. v. d. Voort, v Hogendorplaan 63; gedeelte van kunst gebit, mevr. Braams, v Ruysdaellaan 19, tel. 68654 (afhalen na 13.00 uur); zang- bundeltje, L. de Held, O. v. d. Linden- Laan 4.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1