14.75 Gistereneerste paal. m Sportparker Thnrlede en Harga in Schiedam PAS LAAT ONTSTOND DE ARBEIDERSBEWEGING IN SCHIEDAM Vlaardingen krijgt stukje Schiedam Bestrating Noord vest en Vlaardingerdijk wordt verbeterd WF en RDM beveiligen zich tegen depressies AFRIKA IS GEEN HEILSTAAT Toonkunstconcert onder Sternefeld MODERNE GEWATTEERDE DEKEN W. A. VERWAYEN Water te doen is in Schiedam B. en W. stellen voor: Lezing van dr. Melchior voor IvAO Raambiljetten van de PvdA Ouders feesten in clubhuis Scboolvoetbal Jongen breekt been Avondvierdaagse NWB trekt meer Schiedammers Lezing voor vrouwen van NYV en PvdA rr 4 gratis koopdagen TIMCO Excelsior repereert dinsdagavond Jongetje aangereden HET VRIJE VOLK VRIJDAG 20 FEBRUARI 1959 slechts COMPLETE WONINGINRICHTING HOOGSTRAAT 184—186 Meer personeel M (Van een onzer verslaggevers) DE PLANNEN voor twee nieuwe stadswijken ten noorden van Vlaardingen zijn nader uitgewerkt. Voor de noord-ooste lijke wijk, die de 'Holywijk' genoemd zal worden, liggen detailplannen op het stadhuis. Aan de plannen voor de toe komstige wijk in de Broekpolder 'kan nog slechts een illustra tieve betekenis worden toegekend'. DE HOLYWIJK WORDT EEN WIJK, waarin straks 45.000 mensen zullen wonen. Er zullen in totaal 13.095 woningen wor den gebouwd. Voorts is een centrumboulevard geprojecteerd, waaraan winkels zullen worden gebouwd. Kerken en gebouwen voor medische en sociale doeleinden, vele sportvelden, een zwembad, een sporthal, scholen en wijkgebouwen zullen de nieuwe wijk afmaken. DAT HET NU ERNST worrT met de grootse plannen blijkt wel uit het feit, dat men in de loop van 1960 reeds de zandbanen en het collecteurriool voor een deel van de nieuwe wijk wil gaan leggen. Kort vóór 1962 wil men met de straataanleg beginnen om. dan in ieder geval in 1962 met de woningbouw te kunnen starten. (Van een onzer verslaggevers) IN SCHIEDAM hebben de moderne vakorganisaties en het socialisme jaren later dan elders in Nederland én met veel minder radicale middelen vaste voet aan de grond gekregen. „De beweging" is hier ter stede moeizaam tot ontplooiing ge komen. Hoe dit zich indertijd heeft toegedragen, vertelde de heer B. Kedde in zijn lezing over Het ontstaan van de arbeidersbe weging in Schiedam, die hij donderdagavond ten huize van de familie Boerman voor de leden van Nieuwe Koers, de jongeren organisatie van de Partij van de Arbeid, hield. Waarom zo laat? Petticoats - Onderjurken - Gaines - B.H.'s enz. n Daniël Sternefeld, dirigent van het Groot Symfonie-Orkest van het NIR, en het Rotterdams Philharmonisch Orkest hebben elkaar na luttele dagen van samenwerken nog niet helemaal gevonden. De Belgische gastdirigent is een degelijk en tempera mentvol musicus, maar zijn aanwijzingen missen voor wie er niet helemaal mee vertrouwd is de precisie, die voor gaaf orkest- spel onmisbaar is. Karakter verloren Met het openingsnummer van het concert was ik niet erg geluk kig. Vivaldi's concerto grosso no. 11 uit opus 3 werd uitgevoerd in een bewerking van Alexander Si- loti, die niet alleen niet terug deinst voor negentiende-eeuwse PANTALON DE BROEKENKONING verrijst bij abattoir Advertentie I.M. Van het agendabureau van de Schie damse Gemeenschap ontvingen wij de volgende gegevens over het tijdvak van 23 februari tot en met 1 maart. 23 februari: Irene, 20 uur, Pers. Ver. Gusto: Filmavond. Sted. Museum, 20.15 uur: Ontmoetingen met Kunst: De twintigste eeuw. 24 februari: Arcade, vanaf 14 uur, Fa. Vollebregli: Naai- en breldemonstratie. Irene, 14 uur: Gusto: Contactmiddag voor gepensioneerden. Volksgebouw 20 uur: Vrouwengroep PvdA en NW-vrou wen bond: Voorlichtingsavond Weverij ,,De Ploeg". Wit-Gele-kruisgeb. 20 uur: Kath. Vrouwengilde: Cursus „Kinderen ln de schoolleeftijd". Chr. Soc. Belangen, 2G uur: Kon. Ver. Oost en West: Bij eenkomst. Irene, 20 uur: Pers. Ver. Gus to: Filmavond. Hotel De Kroon, 20.30 uur: „Dominicaanse spiritualiteit van de leek" door prof. mag. dr. A. Maltha o.p. 25 februari: Wijkcentrum, 20 uur: Ge reformeerde Kerk: Wij k-contacta vond. Sursum Corda, 20 uur: Ned. Ver. tot Be scherming van Zuigelingen: Filmavond. Chr. Soc. Belangen, 20 uur; Baselub Schiedam: Filmavond. Irene, 20 uur: Wijkgemeente ni: Toneelavond. 26 februari: Chr. Soc. Belangen, 20 uur: SVC: Jaarvergadering. Musis Sac rum, 20 uur: Wilton-FUenoord: Journaal 1958. Cabaret. B. K.-laan 189a, 20 uur: Nieuwe Koers: „Oost en West Berlijn" door ds. J. D. Smids. Chr. Soc. Belangen, 20 uur: ABJOS: Bijeenkomst. Irene, 20 uur: AR-klesver.: Verkiezingsbij een- komst. 27 februalr: Musis Sacrum, 14 uur: „Margriet": Voorjaarsmodeshow. Musls Sacrum, 20 uur: „Margriet": Voorjaars modeshow. Irene, 19.45 uur: NCVB, afd. centr.: Jaarvergadering. Toneel. Volks gebouw, 20 uur: Wm, Brouwerschool Ouderavond. Wijkcentrum, 20 u.; SBLO: Jaarvergadering. 28 februari: Jeugdhaven, 20 uur CJMV: Passe-Partout, Musis Sacrum, 20 uur: Jonge Strijd: Dutch Swing College Band. Irene, 20 uur: CJVF/MV „Ontmoeting": Familie-avond. Hotel Beyersbergen, 20 uur: Handbalver. DWS: Contactavond. Chr. Soc. Belangen, 20 uur: Werkende Jeugd: Contacts vond. 1 maart: Arcade, 14 uur: De Dilet- tantjes: „Barend de dief". Lange Haven 70: 20 uur: Instuif r.-k. Jong Schiedam: Dansavond. Julianakerk, 20 uur: Com. Schiedam voor Christus: Evangelisatie- samenkomst. Dagelijks, Stedelijk Museum: „De schoonheid van de Nederlandse cera miek". (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag is in de directe nabijheid van het openbaar slacht huis te Schiedam de eerste paal geslagen voor de nieuwbouw van W. A. Poots Vleeswarenfabriek. Het waren Bep en Ineke Poot, de 15-jarige dochtertjes van de beide directeuren, die met de hulp van een meer deskundige arbeider de eerste van de vijftig betonpalen van circa 21 meter lengte in de grond lieten verdwijnen. Om geen architectonisch contrast met het lage abattoir te krijgen wordt de nieuwe fabriek van Poot eveneens laagbouw, met een kel derverdieping. Het ontwerp is van het architectenbureau Bokkers en Kley. De bouw is opgedragen aan het aannemingsbedrijf J, K. Simon, terwijl de staalconstructie en de stalen ramen en deuren worden verzorgd door de N.V. Sneep. Gerekend wordt, dat de fabriek in september in bedrijf kan worden gesteld. dicht bi) het slachthuis betekent ook een radicale oplossing van de trans portproblemen. In het vuur van het spel heeft de twaalfjarige Dik van der Windt gis termorgen om kwart voor elf op de Oude Kerkhof zijn linkeronderbeen gebroken. Het terrein, dat de firma Poot bij het slachthuis heeft verworven, heeft een oppervlakte van 1000 m2, waar van 800 m2 bebouwd mag worden. Thans zal 634 m2 worden gebruikt; de rest zal als „reserve" 'dienen. De nieuwe fabriek krijgt op de be gane grond een bedrijfsruimte van 531 m2, waar zijn ondergebracht een uitbeenruimte en afsnijderij, een hal yoor vleeswarenbereiding, een rook- en kookhal, magazijn, expeditieruim te en twee koelcellen. De overige 103 m2 op de begane grond !s verdeeld over een kantine, was- en kleedlokaal met douchecel, toilettengang en een hal als toegang naar de bovengelegen kantoorverdie- ping. Onder het gebouw is een kelder ruimte van 443 m2, waar een pe- kelketder, een vriescel, magazijn ruimte, een laboratorium en een ketelhuis komen. Alvorens de definitieve plannen zijn klaargemaakt, he.bben de op drachtgever en de architect in België en Duitsland verscheidene vooraan' staande fabrieken bezocht. Het ontwerp laat dan ook een mo derne fabriek zien, waarin aan de eisen van reinheid, licht en lucht grote aandacht is besteed, -terwijl de logische opzet en indeling een goede gang van de diverse werkzaamheden waarborgen. Ais de nieuwe fabriek in bedrijf is, wil de directie de huidige personeels sterkte van 30 man uitbreiden tot 50 man. Desgevraagd deelde men ons mee, dat de afzetmogelijkheden thans zeer ruim zijn. De firma Poot krijgt meer orders dan zij vaak kan ver werken. Een en ander duidt wel op een bij zonder snelle groei van Foots Vlees warenfabriek, die in februari 1946 in een pandje aan de Buitenhaven weg startte met zegge" en schrijve één- man personeel, In augustus 1947 "ging de fabriek over naar het pand "Westerkade 18, waar het momenteel nog gevestigd is. Toen waren zes man personeel in dienst. De firma Poot is de enige vleeswa renfabriek in het rayon Schiedam, Vlaardingcn, Maassluis en Maasland. Tevens de grootste „gebruiker" van het abattoir, want circa de helft van het vee dat er wordt geslacht gaai naar Poot. Per jaar „verbruikt" de fabriek ongeveer 3000 koeien en 9000 varkens en dat zal in de toekomst wel meer worden. De vestiging zo Als de raad ermee akkoord gaat, heeft Schiedam straks een Sport park Harga en een Sportpark Thurlede. Dit zijn namelijk de officiële namen, die B. en W. wiilen geven aan de twee sportveldencomplexen, die in de afgelopen jaren ten westen van de Poldervaart en de Oude Dijk in gebruik zijn genomen. De heer Kedde ving aan met een beschrijving van de economische toe stand in ons land ten tijde van het verval van het voor-kapitalistische stelsel. Deze was slecht. Toen het ka pitalisme zijn intrede deed. trof het een zeer grote schare paupers zonder enige vakbekwaamheid aan. Deze mensen hadden nog geen be grip van „recht op arbeid", maar smeekten om werk als om een aal moes. Zij. zagen in de ondernemers hun weldoeners en in de rijken de door God met aardse goederen begif tigden.1 In die periode, van omstreeks 1800 tot 1870, dacht geen arbei der zelfs maar aan staking of re volutie. In Schiedam was het grootste deel van de bevolking er slecht aan toe. Niettemin kwamen hier veel later dan ergens anders ln ons land de moder ne vakorganisatie en het socialisme. Soms kwam men wel tot gezamen In Schiedam wordt van 2 tot 7 maart een collecte van het NW- t.b.c.-fonds gehouden. lijke actie (sinds ca. 1860), maar ver der dan een vereniging voor ouder domsvoorziening, uitkering bij ziekte (de leden verzorgden dat onderling) en ontspanning kwam dat niet. Dus geen strijdbare organisatie zoals el ders! In de periode van 1875 tot 1888, toen er in het hele land werkstakin gen uitbraken, bleef het in Schiedam rustig en verliep alles ordelijk. Pas tegen het einde van 'de tachti ger jaren' begon men" in 'onze' stad zich' een beetje te roeren en werden soms —"heel voorzichtig! eisen ge steld. Maar het socialisme was voor het overgrote deel van de arbeiders nog uit den boze. Waarom is de vakbeweging in Schiedam zo laat opgekomen? De heer Kedde gaf op deze vraag een alleszins bevredigende verklaring.. Een vakbeweging ontstaat alleen daar, waar grootbedrijf is en de arbeiders geschoold zijn! In Schiedam nu was meer dan de helft van de arbeidende bevolking af hankelijk van het wel en wee der branderijen. Een branderij was klein bedrijf en had ongeschoold personeel in dienst. Pas toen de branderijen in verval raakten en andere, grotere indus trieën zich in Schiedam vestigden, waren de voorwaarden voor het ont staan van een moderne vakorganisa tie aanwezig. Na de vakbeweging kwam in Schiedam het socialisme, hier hoofd zakelijk gepropageerd door leden van de Rotterdamse SDAP. Voor men echter tot de oprichting van een Schiedamse afdeling van de SDAP kwam (in 1899), moesten nog heel wat moeilijkheden worden overwon nen. Dit het verslag van de secretaris van de Centrale Regionale Commis sie van de avondvierdaagse bleek, dat Schiedam onder de 13 steden, die in Zuid-Holland jaarlijks een NTVB- Avondvierdaagse organiseren, in 1958 met 507 deelnemers de vierde plaats innam achter Gouda (5021 deelne mers) Gorlnchem (1255 deelnemers) en Zwiindrecht (597 deelnemers). In totaal waren er 8642 deelnemers in Zuid-Holland. De stijging van de 10de plaats in 1954 naar de 4de ln 1958 is zeker voor 'n groot deel te danken aan het vele werk van de Plaatselijke Regelings commissie van Schiedam, die aange sloten is bij de Schiedamse Gemeen schap. Tevens zijn de data van de NWB- Avondvierdaagse die dit jaar voor de 16de maal wordt georganiseerd, thans bekend gemaakt; 17 tot en met 20 juni, met de 16e juni ingelast voor hen, die op de zaterdagmiddag niet kunnen deelnemen wegens werk zaamheden e.d. In 1958 namen in meer dan 70 plaatsen in Nederland ruim 60.000 wandelaars aan dit grootste wandel evenement van de NWB deel en de gestadige groei van het aantal deel nemers houdt nog steeds aan. Amsterdam, Utrecht, Gouda en andere plaatsen hebben jaarlijks dui zenden deelnemers; het moet ook in Schiedam, een stad, waar men dit jaar de 80.000 inwoners hoopt te be halen, mogelijk zijn om tot 1000 deel nemers te komen. Hoofden van scholen en leiders van verenigingen kunnen zich voor het verkrijgen van inlichtingen tot deel neming aan dit evenement, dat in Schiedam wordt gekenmerkt door een deelnemen van in hoofdzaak jeugdige deelnemers (vanaf 10 jaar), wenden tot de secretaris-penning meester van de Plaatselijke Rege- lings-Commissie, de heer J. F. Bak keren, Cort v. d. Lindenlaan 69, Schiedam, Tel. 63168. Naar verwacht zullen tegen'het einde van dit jaar de brug over de Noordvestgracht (waarvan de bouw dezer dagen is aan besteed) en de bijbehorende opritten gereedkomen. Tegen die tijd zal liet nodig zijn, dat de bestrating van de Noordvest tot aan de Kethelstraat en van de Vellevest verbeterd is. Advertentie I.M. EEN DEEL VAN DE WIJK HOLY komt op Schiedams grondgebied te liggen. Daarom is het de be doeling de grenzen tussen de ge meenten Vlaardingen en Schie dam te wijzigen. Overleg tussen de gemeentebesturen vindt op het ogenblik plaats. In Vlaardingen wordt verwacht, dat de wijziging geen moeilijkheden zal opleveren. De nieuwe wijk Holy zal ten zuiden ongeveer begrensd worden door de De NW-Vrouwenbond en- de PvdA-Vrouwengroep houden dins dagavond een bijeenkomst in het Volksgebouw, waar mej. M. W. J. Hletbrlnk, verbonden aan de weverij De Ploeg zal spreken over „Hoe kun nen wij ons interieur moderniseren". De lezing wordt toegelicht met fo to's en kleurendia's. Deze avond wordt de NW- en PvdA-vrouwen aangeboden door de plaatselijke commissie voor huishoudelijke en gezinsverzorging. Aanvang acht uur. door te trekken rijksweg nr. 20, ten westen door de Vlaardingse Vaart, ten noorden door het verlengde van de Doenkade en ten oosten door het tracé van de zogenaamde Zoomseweg op de grens met Schiedam. De meest gesorteerde speciaalzaak in ROTTEBDAMSEDIJK 399 SCHIEDAM - TELEFOON 67550 Wllton-FiJenoord en de RDM zijn conjunctuurgevoelige bedrijven, aldus concludeerde de heer D. P. Blcrsma in zijn lezing, die hjj gisteravond in het .Volksgebouw hield voor het ka der van de ANMB, afd. Schiedam. Dit is dan ook de reden waarom de RDM zich gaat toeleggen op het vervaardigen van machines en druk vaten voor de petrochemische indus trie. Wilton heeft aandelen genomen in andere ondernemingen, vooral in Fokker, Zo kan in slechte tijden in de scheepvaart toch nog een winst uitgekeerd worden. Bij de beschouwing van de balans kwam aan het licht, dat de kasmid delen van. Wilton groter waren dan van de RDM. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat de Schiedam se maatschappij haar kapitaal heeft vergroot d.m.v, een emissie. De aandelen zijn gekocht door een financieringsonderneming, die weer aandelen aan het publiek heeft uit gegeven. Het doel van deze manipu latie is; vreemd, en vooral buiten lands kapitaal te weren. Opvallend is het, dat de RDM met een kleiner werkkapitaal een grotere winst maakt dan Wilton-Füenoord. „Wij moeten de oorzaak hiervan zoe ken in het feit, dat de RDM bedrijfs economisch gezien, beter georgani seerd is," aldus de heer Biersma. „Nee, Afrika is geen heilstaat. Als ik ooit be drogen ben uitgekomen is het toen geweest, de tijd die ik heb doorgebracht in Oost-Afrika". Dit waren de woorden van dr. A. Melchior, die donderdag avond een lezing hield over het zwarte werelddeel. De toehoor iers in het Volks- gebour; waren de leden van het IvAO, afdeling Schie dam. De negers worden gesard en getreiterd. Niet door de Engelsen en niet door de zwarte overheid, maar door hun eigen familieleden. Niet als deze ieven, maar nu hun dood; want de ne gers denken, dat zij omge ven zijn door de zielen van hun voorouders, die hen op alle mogelijke manieren plagen. Dit was één van de rede nen waarom de heer Mel chior Afrika niet als een heilstaat kan zien, al heeft men daar niet veel met re gering of politie te maken. Om de aanwezigen enigs zins een indruk te geven van de verhandelingen in de delen: Tanganjika, het land van de Oeloegoeroe bergen en de Kikirna Ndrjaroberg, beschreef hij het leven van een neger. Onder de slechtste om standigheden wordt daar een kind ter wereld ge bracht, Is het dan levend en wel op dez' aard, dan loopt het kans gedood te worden. En wel omdat het een zgn. ongelukskind kan zijn. Dus als het b.v, een twee ling is of als het met de voetjes bij de geboorte het eerst komt. Ook het eerst groeien van een bo ventand je duidt op ongeluk. Na het leven van de ne ger, die het op medisch ge bied zeer slecht heeft, uit voerig beschreven te heb ben, besloot de heer Mel chior, die zelf als arts ln Afrika werkzaam is ge weest, de avond met het vertonen van enkele zeer goede films over dit wereld deel. Deze verbetering zal in hoofdzaak bestaan uit vervanging van het oude, zeer slechte en gladde bestratings materiaal door een bestrating van klinkerkeien. Tevens zal van de gelegenheid ge bruik worden gemaakt om het pro fiel van de wegen te verbeteren en. de regenwaterafvoer van het wegdek te maken. De kosten zullen volgens de ra ming van de dienst van gemeente werken 65.000,— bedragen, inbegre pen kosten wegens materialen, ar beidslonen, vervoer, toezicht en te kenwerk, opslagkosten leveranties en bedrijfskosten. Voorts behoeven de Technische Bedrijven de beschikking over een bedrag van 10.000,voor de straatverlichting. Na voltooiing binnen afzienbare tijd van de afrit van de Vlaardinger dijk naar de Nieuwe Damlaan zal voor het centrum van de uitbreiding van Nieuwland een radiaai-verbin- ding met de hoofdverkeersaders door de stad ontstaan. Te verwachten is, dat dan het verkeer op de Nieuwe Haven tussen Vlaardingerdijk en de Burgemeester Knappertlaan sterk zal toenemen. De bestrating van dit weggedeelte bevindt zich in een min der goede toestand. Gemeentewerken wil daarom deze bestrating, welke gfotendeels uit glad gereden granictkeien bestaat, vervangen door een bestrating van klinkerkeien. Deze verandering kan tevens gepaard gaan met de even eens noodzakelijke verandering van het profiel van de weg en de verbe tering van de bochten ter plaatse van het Sint-liduinagestlcht. Hierbij kan worden meegedeeld, dat de uitkomende materialen tz.t. op dé Industrieterreinen verwerkt kunnen worden, waarvoor het Grondbedrijf dan een bedrag van ongeveer 27.000 zal vergoeden. De kosten voor deze verbetering van dit gedeelte Nieuwe Haven zul len volgens raming 125.000,be dragen, inbegrepen de kosten wegens materialen, arbeidslonen, vervoer toezicht en tekenwerk, opslagkosten materialen en algemene bedryfskos- ten. Volgens opgaaf van de Technische Bedrijven behoort nog rekening te worden gehouden met een uitgaaf van ƒ13,100,wegens kosten ter zake van het leggen van een gas- hoofdleidingnet. B. en W. van Schiedam stellen de raad voor een krediet van 75.000, te verlenen voor verbetering aan de Noordvest en Vellevest en een kre diet van 138.100,voor verbe teringen aan de Nieuwe Haven. De technisch adviseur van de Sportraad, de heer J, J. Schipper, heeft in overleg met de gemeente archivaris zich bezonnen over pas sende namen voor deze terreinen. Het uitgebracht rapport beveelt voor het sportveldencomplex ten westen van de Poldervaart, dat ten dele be hoort tot het gebied van de Harg- polder, de naam van Sportpark Har ga aan. De naam van het polderwater, waarnaar oa. de Hargsingel is ge noemd luidde namelijk oorspronke lijk eveneens Harga. Met betrekking tot het sportvelden complex aan de Oude Dijk wordt er op gewezen, dat dit een oostelijk deel vormt van het in aanleg zijnde re creatieoord, dat voor een klein deel in de Hargpolder is gelegen. Door deze polder stroomt de hierboven ge noemde polderwatering de Harg, die in Oude oorkonden behalve Harga ook wei Thurlede werd genoemd Hierin vinden B. en W. aanleiding aan het sportveldencomplex aan de Oude Dijk de naam van. Sportpark Thurlede toe te kennen. Advertentie LM. ilIIIIUIfIIIH)lllllUfII|R]1|jli{l{)lfljllf(iitillllllliifllllllIllll||||||ItIil||I||I|]l Langzaam aan begint de verkie zingsijver zich af te tekenen. Het be stuur van de Party van de Arbeid, afdeling Schiedam neemt zich voor leden en geestverwanten in de loop van de volgende week de raambiljet ten voor lijst 1 te doen aanbieden. "Wie er vlug by wil zyn of vreest vergeten te zullen worden kan nu reeds een biljet afhalen by een der wijkleiders; C. Tettelaar, Marconi straat 11; M. de Graaf. Westfranke- landsestraat 115; R. Krikke, Lek straat 76; J. J. Bieze, Ruys de Bee- renbroecklaan 6; F. v. d. Hoek, Fa- briplein 3; J. van Beek, Rozenlaan 16 (Kethel). Er bestaat keuze uit drie formaten. Het blijft maar feest in het Schie damse clubhuis St.-Joris Doele. Gis teravond waren de ouders en fami lieleden van de jeugd aan de beurt om het tweede lustrum van het club huis te vieren en dat hebben zij van harte gedaan. - Medewerking aan: het geslaagde programma verleende een vlot musi cerend groepje van de accordeonver eniging Kunst Door Oefening. Enkele clubhuisleden voerden o.a, de leke- spelen .De waskuip" en „De veelzij dige huisknecht" op. De Schiedamse arbeiderszangver eniging repeteert wegens byzondere omstandigheden niet maandagavond, maar dinsdagavond om acht uur in het Volksgebouw. Gistermiddag om één uur is in de Jan Steenstraat de vierjarige Adri van Hoorn aangereden door een be stelauto, toen hy onvoorzichtig over stak. Met een hersenschudding is de jongen in het Gemeente-ziekenhuis opgenomen In de loop van het Toonkunstcon cert van gisteren kwam verbetering in het wederzijds begrip, zodat de Tweede Symfonie van Brahms, af gezien van een paar kleinigheden nog een goed besluit werd, Sterne feld had het openingsdeel wat min der stug en de finale wat lichtvoeti ger kunnen laten verlopen, maar Adagio en Scherzo stonden op hoog peil. De Amerikaanse Sylvia Rosenberg was soliste in het virtuose en dank bare Eerste Vioolconcert van Bruch. In technisch opzicht beheerst zij alle mogeiykheden van haar instrument, zoals men in dit concerto uitstekend kan demonstreren. In het byzonder viel haar prachtige mezza voce op. Ook muzikaliteit bezit zy in hoge mate. Toch was een zekere uiterlijk heid, die wy Europeanen veelal met Amerika associëren, haar niet vreemd: de uitvoering glansde als boter en kon aan het gevaar van een zekere vettigheid maar nauweiyks ontkomen. Het Schiedamse voetbaltoernooi 1959 ,dat weer wordt georganiseerd door de Vereniging Nationale Feest en Gedenkdagen, nadert met rasse schreden. De inschryfformulieren zyn al naar de scholen gezonden en dienen voor 23 februari te zyn inge leverd bij: P. F. van der Ploeg, Prof. Aalberselaan 68. In tegenstelling tot vorige Jaren wordt het schoolhandbaltoemooi ver schoven naar de pinkstervakantie. Dit ln verband met de weersomstan digheden, waardoor voorlopig geen oefengelegenheid voor de meisjes be staat. Advertentie IM. HOOGSTRAAS 84 - XELEJTOON C898) harmonieën, maar aan het werk bovendien het karakter van een concerto grosso ontneemt. Het is oorspronkelyk een concerto waar in twee violen en een cello of con trabas als solo-instrumenten op treden. Dat in deze rtogal geromantiseerde bewerking voor groot symfonie orkest het achttiende-eeuwse karak ter verloren gaat, is duidelijk. Het is- dan ook aan Siloti en niet .aan Ster nefeld te wijten, dat het middendeel niet els een sicilano maar als een breed opgezet symfonledeel klonk. Alles byeengenomen hebben de toehoorders echter hun avond zeker goed besteed. VRIJDAG Bioscopen PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur: Don't go near the water. KONOPOLE-THEATER. 2, 7 en 9 u.: Met de dood voor ogen. Apotheek: Gouka en Co., Groenelaan 127. Diversen MUSIS SACRUM. 8 uur: SG-toneel- wedstrljd, Kunst na Arbeid brengt „Beschuit met muisjes". STED, MUSEUM. 8.15 uur: Dr. T. A. H. M. Dobbelmann opent de ten: toonstelling „Ceramiek". WIJKCENTRUM. 8 uur: Ned. Ge- spreks Centrum, lr. C. Boerman spreekt over dc Invloed van de levenDerglC °P bCt maatschappeiljk ZATERDAG Bioscopen PASSAGE-THEATER, 2, 4,15, 7 en 9 15 neax tbe water. MONOP OLE - THEATER3, 5, 7 en 9 uur: Met de dood voor ogen. Apotheek: Gouka en Co.. Groenelaan 127. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Nederlandse keramiek Diversen: CLUBHUIS, s uur: feestavond t.g.v. 10-Jarig bestaan voor oud-clubhute- leden. MUSIS SACRUM, 8 uur: Grafische Bond. toneelgroep Puck brengt „Taloolah". ft

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1