museum IN SCHIEDAMS BIOSCOPEN de dood voor ogen Woningen in Kethel, school in Nieuwland doet het nog steeds CRESCENDO ,MAAKT' CONCERT VOOR HARMONIE EN COMBO 'Nederlandse verfraaid met bloemen Voetbalduel aan de Bosrand tussen S W en Haarlem Boten houwen - van hobby werd bedrijf gemaakt Blauwe banden in Schiedam' Uit het dagboek van de politie Doktersdiensten WILSO chiedammers onder elkaar Nieuwe patatzaak in Sehiedam-west Kolen gestolen Schiedam verhoogt tarieven voor loodsdiensten Ged. St. onthouden goedkeuring aan raadsbesluiten Predikbeurten Blijf aan wal Fantastisch 4 gratis koopdagen TiMCO gET VP-IJE VOLK ZATERDAG 21 FEBRUARI 1959 PAGINA 7 Advertentie ÏM. itAiuDK mujun iw. idosmmkhiimbidhim „DOE HET ZELF" tentoonstelling. „Merwedehal Stand no. 235 van |9 tot cn met 14 maart Croeselaanter- Irein, Utrecht.-; Singelkwartier Zijtakken In de tegenwoordige keramiek zijn deze twee technieken uitgegroeid tot twee scherp tegenover elkaar staande richtingen, die beide steekhoudende argumenten weten aan te voeren wat betreft voorkeur voor hun richting. Fijnproevers Dc Egyptenaren gebruikten al gla zuur ter verfraaiing van hun aarde werk. De Chinezen en Japanners, „Met de dood voor ogen" toont de belevenissen van een authentieke figuur: Violette Szabo, een agente van de Engelse geheime dienst, die kort voor het einde van de oorlog in een Duits concentratiekamp werd terechtgesteld. De film is gemaakt naar de roman „Carve her name with pride" door R. J. Mirrney. Het eerste deel met het verhaal van Violette's verloving en huwelijk met een Franse officier heeft wei iets zoetelijks, maar dan volgen vaak boeiende en aangrij pende passages. (Van een onzer verslaggevers) B. en W. van Schiedam stellen voor grond in Kethel en in Nieuwland-Oost te verkopen voor de bouw van woningen, ga rages en. een r.-k. lagere technische school. Met veel aandacht hebben vrijdagavond de aanwezigen In Musis Sacrum naar het boeiende toneelspel „Beschuit met muisjes" ge keken. Dit realistische, soms geestige stuk. van Herman Heijermans werd opgevoerd door de Schiedamse arbeiderstoneelvereniging Kunst Na Arbeid, die hiermee meedong naar de prijs, die de Schiedamse Gemeenschap heeft uitgeloofd voor de winnaar van haar toneel wedstrijd. „ONBERISPELIJK"... Né het (ronden pla muren met Alibistine én (taf, egul, „onberlipelijk" it hat eindresultaat! Ook In tube- tEBBSt vorm onder da jViJi naam Alabutiek ftfA verkrijgbaar, Prija I 2,25 De Schiedamse pers was dender - dagavond, na afloop van het Toon- Jamstconcert in het Passage-theater, te gast hij de heer B. Wasman om kennis te maken met diens /ver nieuwde" har-bodega La Gaité naast het theater. Met opzet schrijven wij vernieuw detussen aanhalingstekens, omdat deze vernieuwing niet zozeer slaat op het Interieur, maar betrekking heeft op het karaktervan de saak. Om te beginnen een stukjehisto rie. Het was de heer Wasman (en waarschijnlijk hem niet alleen) al lang een doorn in het oog, dat de Schiedammers die na naar de film, concert of toneel te zijn geweest he lemaal naar Rotterdam moesten om ergens rustig een uurtje te kunnen gitten". Voorheen moesten aUe bars en cafés in Schiedam namelijk om Ihalf een dicht. I Sedert kort is dit anders. De slui- I tingstijd voor sommige zaken is op half twee gesteld en de heer Wasman heeft direct deze gelegenheid aange- I grepen om van zijn La Gaité een echte" bar te maken. Hij heeft een entertainer in dienst genomen, de jonge pianist Johan pioog, onze lezers niet onbekend, en thij is zelfs voornemens in de toe- f komst eert. klein bandje in' zijn zaak te laten optreden. Eicel, dat zijn nog plannen Maar het voornaamste doel heeft hij bereikt. Dat de Schiedammer na de jitm of het toneelstuk niet hele maal naar Rotterdam meer hoeft om ergens bij een rustig muziekje met k een kop koffie of glas wijn te verpo zen. En als nieuwigheidje kan men er tegenwoordig ook een hapje eten: een haantje, gebraden aan het spit. De pers tieeft-mogen-keuren... - Maandag houdt de wükvereniging Het Singelkwartier voor haar jeugd leden van 14'tot 18. jaar een. contact- avond in de zaal Marijke. Aanvang acht uur. Er is film met een dansje na. De leden kunnen een vriend of vriendin meebrengen. v (Van een medewerker) Misschien heeft u het gemerkt, doordat u voor een gesloten deur kwam, misschien ook niet, maar het Stedelijk Museum op de Hoog straat was de afgelopen week niet voor bezoekers toegankelijk. De reden van deze sluiting was de aanleg van nieuwe elektriciteits kabels, zodat de conservator niet langer voor het „lichtspook" be hoeft te vrezen. Dit deelde de heer P. L. A. Janssen mee in zijn openingswoord bij de tentoonstelling „Nederlandse Keramiek", die vrijdagavond met een causerie door dr. T. A. H. M. Dobbelman in het Stedelijk Museum geopend werd. In zjjn causerie gaf de heer Dobbelman een korte, maar kernachtige samenvatting van de ontwikkelingsgang van de keramische kunst. De Schiedamse tentoonstelling, be staande uit moderne werken, geeft een duidelijk overzicht, zij het dat zij niet geheel volledig is, aangezien o.a. de architecturale en plastische keramiek niet aanwezig zijn. Zou men bovendien nog in staat zijn de tentoonstelling „Keramiek uit Groe ven en Graven", momenteel in Arn hem, te gaan bekijken, dan krijgt men een nog completer beeld en zou men tevens de samenhang en ont wikkeling duidelijker zien. Men zou dan ontdekken, aldus dr. Dobbelman, dat de pottenbakker van 4000 jaar voor Christus evenals zijn hedendaagse collega graag reeds lang bestaande en overgeleverde ornamen ten ter versiering gebruikt. Het on» bekende was dikwijls te nieuw en boezemde daardoor angst in. Er zijn zelfs bepaalde gebieden waar originaliteit strafbaar was, zo als o.a, in de Melanesisêhe en Afri kaanse kunst. Men borduurde voort op een bepaald thema en slechts kleine variaties waren toegestaan. Toch kunnen de op deze wijze ont stane werken een grote kunstwaarde hebben. Er zjjn echter in de pottenbak kerskunst twee machtige zijtakken, die verdere ontwikkeling en nieuwe mogelijkheden deden ontstaan. Dit zijn dan de glazuurtechniek en het teken- en reliëf-element, die naast de ornamentiek een rol gingen spe len. Reeds de Grieken gebruikten de tekening als versiering van hun aardewerk. Aanvankelijk eenvoudig begonnen met bijv. een simpele af beelding van mens of dier, groeide dit later uit tot een kunst, die type rend zou blijken voor deze uiting van de Griekse kunst. Toch waren de af beeldingen op vazen niet natuurge trouw, maar meer begripsmatig, zoals de kindertekening, m.a,w. men teken de wat men wist en niet wat men - i." Jv ij. „--j. Het toepassen van glazuur als ver siering van hef aardewerk, geeft soms aan een vaas of pot de schoon heid van transparant edelgesteente. „fijnproevers" op het gebied van aardewerk, gaven.de diverse glazuren eigen namen en sommige stukken aardewerk, die gebruikt worden bij de theeceremonie kregen zelfs poëti sche namen als „Blinde man". Aan de hand van goede dia's ver duidelijkte de heer Dobbelman zijn betoog, waarbij men kon constateren dat in de vormgeving zelf ook vele vormen geweest zijn.. Zo toonde hij o.a. uit Peru vaatwerk, dat tegelij kertijd een portret of voorstelling van een dier was. Trouwens, het' volk van Peru was toch zeer bedreven in deze kunst, want zü waren zelfs in staat het aardewerk een eigen geluld mee te geven, dat' overeenkwam met het afgebeelde, bijv. de als uil uitgevoer de vaas gaf ,als men er op blies ook het geluid van een uil. Ook toonde hij met behulp van dia's aan hoe men tot het bekende Delfts blauw kwam. Na dit leerzame betoog kregen de aanwezigen gelegenheid tot bezichti ging van de expositie. Piere Janssen richtte in zijnopeningswoord een woord van dank aan het adres van Hans van Dijk, die met kennis en vaardigheid geassisteerd heeft hij de inrichting van de tentoonstelling. Op prettige wijze is men tot een fraai geheel gekomen. Zeker tot dit succes dragen ook de knap gerangschikte bloemstukken bij, geleverd door een Schiedams bloemenmagazijn. j (Van een onzer verslaggevers) i Gistermiddag hebben de heer i en mevrouw Verwey uit Schie- dam afscheid genomen van de zeilboot, waaraan zij anderhalf jaar lang in hun vrije tijd heb- f ben gewerkt. Zij hebben de t acht meter lange knikspant aan boord van de Noordam zien hijsen met als bestem ming New York. Zij namen tevens afscheid van een hob by wat het boten bouwen aanvankelijk voor hen was. Want de knikspant is ver kocht en nu gaat de heer E. N. Verwey van het bouwen van zeilscheepjes zijn bedrijf ma ken. Vroeger werkte de heer Ver wey bü het scheepsbouwbedrijf van de firma L. Moerman aan de Hoofdstraat. Toen dit be drijf ongeveer twee jaar gele den naar Den Brie! werd ver plaatst, ging de heer Verwey niet mee. Hij bleef in Schiedam en begon op het vrijgekomen ter rein voor zich zelf. Hij ver diende zijn brood door voor anderen boten te verbouwen, te: verlengen en te betimmeren. De heer en mevrouw Verwey zijn echter verwoede zeilers en om die reden begonnen zü in hun vrije: tijd aan een eigen boot te bouwen. Toen dè bouw van het schuitje ongeveer halverwege was,kwam er plotseling be langstelling voor de knikspant. Door middel van relaties werd de heer Verwey per brief in kennis gebracht met een inwo ner van Connecticut in de Ver enigde Staten. Deze had belangstelling en toen hü de tekeningen had ge zien, wilde hü graag de boot kopen. Zijn bod was zo aanlok kelijk, dat het echtpaar besloot zijn. hobby om" te zetten in be- drüfskapitaai. Gistermiddag is de ruim drie ton wegende knikspant te wa ter gelaten en naar-de Noord- dam gevaren. Wat 'het .echtpaar Verwey nu gaat doen? „Boten bouwen.: Waarschijnlijk zullen we bin nenkort nog enkele van deze schuitjes kunnen leveren en misschien izien we dan ook kans in onze vrije tüd een bootje voor onszelf te bouwen". De harde training die ook de vrouwelüke agenten moesten door staan, wordt met vleugjes humor en zonder te grote uitvoerigheid behan deld. Haar optreden in Frankrijk dwingt bewondering en respect af, waarbü men terecht heeft vermeden Violette op een te onwezenhjk hoog voetstuk te plaatsen. De eerste missie wordt een succes. Tüdens haar tweede verblüf in Frankrük de invasie is dan ai be gonnen valt zü met een Franse kameraad in handen van de vüand. „Met de dood voor ogen" doet Vir ginia Mc Kenna haar werk als ge heim agente. N. van der Knaans Bouwbedrijf l heeft een lap grond van 2275 rti2 tussen deFazantlaan en de Kievits laan in Kethel nodig voor de bouw van 14 woningen en 4 garages. De heer A. C. Bouwens wil op een per ceel grond aan de Nachtegaaüaan te Kethel, groot 2300 m2, 8 woningen bouwen, eventueel met garage. De grond in Kethel zou voor f 45 per m2 worden verkocht. 1 De Stichting voor Katholiek Nij verheidsonderwijs St. Joseph wil een lagere technische school in Nieuw- land-Oost laten bouwen. De gevraag de grond, welke tussen de Burg. Hon- nerlage Gretelaan en het R-K Cen trum ligt, heeft een oppervlakte van ongeveer 9000 m2 en kan aan de stichting worden verkocht voor de prijs van 59,50 per m2. B. en W. stellen verder voor aan de machinefabriek Rietveld in erf- pacht uit te geven een strook grond :i van 45 m2, die aansluit op het haar eerder In erfpacht uitgegeven terrein S aan óe Strickledeweg. Rietveld wil op dit gebied een loods bouwen. Zondag zullen meer dan 50 Judo ka's uit het hele land, allen blauwe- banders, elkaar in het Sportcentrum i Schiedam bekampen. Er zün vijf ge- t* wichtsgroepen, Bü de deelnemers in het licht- gewicht (tot 68 kg) zien wij Echteld I uit Zeist, die bü de groene-banden vorige maand nog goede prestaties maakte. Hü krügt het hier op te ne- f. men tegen o.a. Kuinder uit Hiïver- sum. S Bü de middengewichten (tot 75 kg) ïjen wij de Rotterdammers Heeck, Zeel en Mann, die het moeilijk zul- hn krügen met Jac. v. Mortel van BSV, Bokhorst uit Hilversum en Van Basten van v. d. Horst uit Utrecht. Ook bü de halfzwaargewichten rien wij deelnemers van het groene- öandehtoemooi van vorige maand, ni. Spilker uit Zeist en H. Kuyl van Sportcentrum Schiedam. Zij krügen het op te nemen o.a. tegen Hoger- verf, Rotterdam, v. d; Hout van PSV sa Koeleman uit Zeist. Bü de „zware knapen" zien wij van Schaick van v. d. Horst uit Utrecht ën Van Kempen van Ukemi uit Delft. Na afloop van de wedstrüden wordt de film .Master of Judo" van de 10e dan Mifune vertoond. Twee Noorse en een Engelse zee man zün aangehouden aan de Ha- vendüfc te Schiedam. Zü trapten na- meiük de kajuitdeur in van de water taxi van J. H. van der Barend en werden door de politie ingesloten tot regeling van de schade verzekerd is. Bü de groentehandelaar J. H. de D., Broersveld 170, zün gisteravond tegen 12 uur twee indringers over een muurtje aan de achterkant geklom men. De eigenaar was nog niet in slaap en maakte alarm toen hü ze zag. Hij sloeg vüf ruitjes in van de keukendeur en belde de politie op. Toen deze arriveerde viel er niemand meer te arresteren, maar de groente handelaar moest worden verbonden wegens snüwonden aan de rechter hand. Gistermiddag half een is de drie jarige F. van Viersen, ïepenlaan 75, door het üs gezakt van een van de Kethelse singels. Vanuit haar woning zag mevrouw Jansen dit gebeuren. Haar man redde het kind, dat geen nadelige gevolgen ondervond van dit koude bad. (Van een onzer verslaggevers) De heer N. H. van der Ree, die reeds twee maanden geleden een Üs- salon in de Filips van Bourgondlë- straat te Schiedam opende, heeft thans een daarnaast gelegen garage omgebouwd en ingericht tot patat- frites-bakkerü. Bovendien zal bin nenkort van een tussenruimte, nu nog opslagplaats, een gezellig zitje worden gemaakt. De nieuwe patatzaak ziet er keu rig uit. De wanden zün grüs betegeld en als nieuwste snufje staat er een open toonbank met koeling. Mevrouw C. van G.—L. uit de Tuinlaan te Schiedam heeft bü de politie aangifte gedaan van diefstal van veertig papieren zakjes met an traciet, élk inhoudende 1/10 hecto liter, die lagen opgeslagen In het schuurtje achter haar woning. Él WËÊÊËÊm (Van een onzer verslaggevers) B. en W. van Schiedam stellen voor de havenloodsgeldtarieven met 50% te verhogen. De gemeente Rotterdam nam in januari een dergelijk besluit. Het bestaande tarief bedraagt voor het loodsen van schepen van 1500 registerton bruto inhoud of min der 14,en voor schepen van meer dan 1500 registerton bruto Inhoud 14,vermeerderd met 1,60 voor iedere 1000 registerton of minder, waarmee de bruto inhoud 1500 regis terton overtreft. •jAIs reden wordt genoemd, dat de exploitatiekosten van 'de-Havendienst sinds 1953, toen de tarieven voor het laatst werden vastgesteld, belang rijk rijn gestegen. Het echtpaar Gubler. werkzaam voor het EZZ, Europese Evangeli sche Zending, heeft geruime tüd in Spanje als evangelist gewerkt en zal nu dinsdagavond in het lokaal aan de Broersvest 139, aan de hand van dia's vertellen over de kerk aidaar. B. en W. van Schiedam stellen voor eervol ontslag te verlenen aan ir. J. van den Akker als directeur van gemeentewerken wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftüd. Ged. Staten hebben hun goedkeu- rins onthouden aan de besluiten van Schiedams gemeenteraad tot het uit lenen van gelden onder verband van eerste hypotheek aan een of meer ko pers van aan de Burgemeester van Haarenlaan gebouwde flatwoningen en tot het sluiten van een of meer geldleningen in totaal 1.432.000. ter financiering van deze kredietver lening. Het Schiedamse besluit om on deze wijze geld „te geven en te nemen" was een poging om de leegstaande flats (particuliere bouw) bewoond te krügen. NED. HERV. GEMEENTE: Grote Kerk 10 uur dr.: L. J. Cazemier: 5 uur ds. D, Broere, Amsterdam (jeugddienst); Bctheikerk: 10 uur ds. J. D. Smids, 5 uur ds. A. Hoffman; Opstandingskerk: 10 uur ds. J, Gras, 7 uur ds. J. D. Smids: Vredeskerk: 9 en 10.45 uur ds. A. Hoffman, 7 uur ds. N. van der Zijpp, Doopsgez. pred. en pastoor G. A. van Kleef (Oud- Kath), Oecumenische Dienst. NED. PROT. BOND. 10.30 uur ds. J. B. Schouwink en 7 uur (Wijkcen trum Nieuwland) ds. Schouwink. LEGER DES HEELS, 10 uur Heili gingssamenkomst. 12.15 uur zondags school, 7.30 uur Verlossingssamen komst. Bü de spannende achtervolging van het tweetal vallen zovee! Duitsers, dat het moeilijk valt ook aan de authenticiteit van deze episode te blüven geloven. Violette doorstaat de folterende verhoren van de Gestapo. Uitcrl(jk ontluisterd cn gebroken, maar geest krachtig tot het einde aanvaardt zü haar lot. Virginia McKenna speelt de rol van Violette overtuigend. „Met dc dood voor ogen "is een film met goede kwaliteiten. (T.m. ma in Monopole). De Amerikaanse Marine Voorlich tingsdienst moet het nogal ontgelden in „PRIJS DE ZEE.... MAAR BLIJF AAN WAL!" de verfilming van de amusante roman „Don't go near the water", die tijdens de Twee de Wereldoorlog op een comfortabel eilandje in de Stille Zuidzee speelt. Een groepje officieren brengt daar ver buiten de gevaariüke zone zün dagen door met het bedenken van stunts ten gerieve van journalisten, het rond- en misleiden van voorname bezoekers en het vrüen met toeschie telijke verpleegsters. Voor de minder aangename kar weitjes zyn er matrozen, die hevig lijden omdat de zusters dc offi ciersrang bezitten en voor hen ta boe zyn. De film laat in doorgaans verma- kelüke en soms gevoelige scènes zien, hoe althans één matroos toch nog een verpleegster krügt en hoe een of ficier zijn hart verliest aan een beeld schone en bovendien zeer welopge voede inboorlinge. Van de vele andere verhalen en anekdoten in het boek zün verschei dene in de film handig verwerkt. De humor is hier en daar wat vergrofd; van de vele dwaze gebeurtenissen laten sommige zich ook beter ironisch beschrüven dan aanschouwelijk ma ken. Glenn Ford, Gia Scala en Adam Garrett behoren tot de tairüke spe lers, die de personages uit het boek over het algemeen knap weergeven, zij het soms oppervlakkiger dan de auteur hen heeft getekend. In Passage. Een. Russische spionne landt met een straaljager op een Amerikaanse vliegbasis in Aiaska en beweert vluchtelinge te zyn. De Amerikaanse commandant gelooft haar niet, maar wordt niettemin verliefd. Zü trou wen en „vluchten" nu naar Rusland, de man met een opdracht van de Amerikaanse Geheime Dienst. ïn Rusland vertrouwt men de Amerikaanse vluchteling niet, maar als de situatie al te kritiek wordt, verkiest de Russische vrouw haar wettige echtgenoot boven de Partü. Achtervolgd door de Russische lucht macht gaan zij er samen in een Jet vandoor en zü weten de Amerikaanse bodem te bereiken. Eind goed al goed. Dit al te fantastische verhaaltje opgesmukt met technicolor en bij eengehouden door John Wayne en Janet Leigh vormt de natuurlük Amerikaanse film „Jet piloot", die vanaf dinsdag in het Monopole- theater is te zien. De titel van het drama doet ver moeden, dat er een baby in het spel is. Dit is ten dele waar, want Pallie is in verwachting en de meeste leden van de familie Bien Aómée zien de geboorte met angst en beven tege moet. Zü zullen namelijk als er een kind komt niets erven. Men kan dus niet zeggen dat Pollie in blüde ver wachting is. Pollie is pas sinds een week de vrouw van Gerrit Bien Aimée, die na deze week sterft. Nu denkt zün familie, die zwaar in desdhulden zit, van hem te erven. Maax Gerrit blijkt een vrouw te heb ben achtergelaten, die gelukkig voor de Bien Aimées, op huwelijkse voor waarden getrouwd is geweest; zü erft dus niets. Dan doet z'j de onthulling, dat er een kind op komst is. Wanhopig door dit feit zetten Gerrits broer en zün neef een scene in elkaar. Pollie maakt zich zo boos, dat de bevaDing niet zal kunnen doorgaan. Er wordt dus geen beschuit met muisjes ge geten. Volgende keer, 6 maart, zal de to neelvereniging Het Zuiden haar kan didatuur stellen met het stuk „Geor ge en Magaret". Het vorige week uitgestelde voetbalduel tussen SW en Haarlem zal, naar wij hopen, zondagmiddag aan de Bosrand doorgang kunnen vinden en de rood-groenen kunnen alleen met een overwinning op de Haarlemmers hun derde positie op de ranglijst behouden en ver stevigen. Na deze gedwongen rustperiode in de voetbalcompetitie kunnen zondag wel eens verrassingen uit de bus ko men en het zal blüken welke elftallen het best overwinterd hebben. Ook in het verleden heeft een dergelüke vorstperiode de overwinningenreek sen voor topploegen pünlük onder broken doordat de cadans hierdoor uit het elftal raakte. Voor de SW'ers dan ook een reden te meer zondag geen misstap te be gaan en zich niet te laten verrassen door deze jonge en enthousiaste Haarlemse ploeg. Aan spanning zal het in ieder geval aan de Bosrand niet ontbreken. Scheidsrechter is de heer G. van Eeden. Voor de reserve-elftallen van de rood-groenen is het programma even eens ongewijzigd gebleven. SVV 2 gaat de moeilijke uitwedstryd tege moet tegen Sparta 2. Het derde elftal gaat op bezoek bü DCV 2. terwül SVV 4 om 10 uur aan de Poldervaart speelt tegen HOV 2, De medische diensten worden ge durende dit weekeinde in Schiedam waargenomen door D, Houthuysen jr., Swammerdamsingel 43. tel. S8516. W. T. P. Nijenhuis, Burg. Knappert- laan 154, tel. 69880 en Ch. A. Poll, Tuinlaan 92, tel. 67856. De dienst doende apotheek is de firma Van Westendorp, Singel 81. Advertentie I.M. Advertentie LM. goede HERENKLEDING HOOGSTRAAT 01 SCHIED'A"M"' PUTSELAAN 32—34 "ROTTERDAM (Van een onzer verslaggevers) De kans is zeer, groot, dat Schiedam in het najaar wordt verrast met een mu zikaal experiment. De ar- beidersmuxiekvereniging Crescendo is namelijk van plan om dan tüdens een zaaluitvoering een concert voor harmonie-orkest cn combo te spelen. Weliswaar is alles nog niet in kannen en kruiken, maar er wordt momenteel al hard aan ge werkt. Crescendo is onder leiding van de vooruitstrevende voorzitter - C. Landsbergen en dirigent A. Bosch junior reeds geruime tüd bezig het repertoire te vernieuwen. Men kiest steeds meer mo derner werken, natuurlük zonder het oude geheel en al los te laten. Er bestaat daartoe vol doende aanleiding, oordeelt de leiding. De harmonie orkesten hebben de muziek- ontwikkeling van de laatste tien jaar niet bijgehouden. Zü hebben wat in te halen. Vooral de jeugd eist mo derne muziek en Crescen do beseft terdege, dat men het van de jeugd moet heb ben. Daarom: óók muziek, die de jeugd graag speelt en die de jeugd graag hoort! Zo was Crescendo de eerste harmonie in Schiedam, die de Chicago-ouverture van de Belgische componist Ferdinand Ruelle 'n plaats op het repertoire gaf. Van Ruelle Is eveneens de compositie, die men wil gaan „omzetten" tot een concert voor harmonie-or kest en combo. Het is de American Fantasy, een soort suite, geschreven voor harmonie en fanfare. In dit werk komen mo derne tempi, zoals een rumba en een „swingende" slowfox, voor en tevens wordt de trombonisten han denvol werk gegeven, zoals trouwens vaak het geval is met moderne harmoniemu- ziek. Uit deze suite za! een deel worden gelicht, dat wordt bewerkt voor een combo en uitgebreid met improvisaties. Afwisselend spelen dus harmonie, com bo en harmonie. De grote moeilijkheid is wel. dat des ondanks een eenheid blijft bewaard. Twee jonge musici. Thom Bems en Cor Landsbergen, een neef van de voorzitter, hebben zich beiast met het schrüven van de arrange menten. De bezetting van de combo is saxofoon, pia no. bas en slagwerk. Het idee van Crescendo doet wel herinneren aan t concert van Rolf Lieber- mann. dat indertüd werd uitgevoerd door het Rotter dams Philharmonisch Or kest en The Ramblers. ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2, 4.15, 7 cn 9.1S uur: Don't go near the water. MONOFOLE-THEATER, 3, 5. 7 en 9 uur: Met de dood voor ogen. Apotheek: Gouka cc Co., Groenelaan 127. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—s uur: Nederlandse keramiek. Diversen: CLUBHUIS, 8 uur: feestavond t.g.v. 10-jarig bestaan voor oud-clubhuls- leden. MUSIS SACRUM, 8 uur: Grafische Bond. toneelgroep Puck brengt „Toloelah". ZONDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Don't go near the water. MONOPOLE-THEATER. 3. '5. 7 en 9 uur: Met de dood voor ogen. Apotheek: Westendorp, Singel 81. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 12—5 Uur: Nederlandse keramiek. MAANDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Don't so near the water. MONOPOLE-THEATER. 2. 7 en 9 u.: Met de dood voor ogen. Apotheek: Westendorp, Singel 81. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Nederlandse keramiek. Diversen: STEDELIJK MUSEUM. 8 uur: Ont moetingen met Kunst, de 20e eeuw, IRENE. 8 uur: Personeelsver. Gusto, filmavond. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Wie zonder zonde !s.... Zaterdag en zondag 2. 4130. 7 en 9.30 uur (al.). Zondagmorgen 11 tiur: De prairie verdwijnt (al.). CAPITOL: Wapensmokkel naar Cuba. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (14 jr). CENTRAAL: Hoe vertel lk het müa dochter....? Zaterdag en zondag 2, 4130, 7 en 9.15 uur (18 Jr). CINEAC (naast de Bijenkorf): Jour naal van 9 tot 24 uur. CINEAC (in Beursgebouw)Ik beken: Zaterdag 9.30, 1120, 130, 3.30, 5.30, 7.30 en 9.30 uur, zondag vanaf 120 uur (18 Jr). COLOSSEUM: De lord, de lady en de butler. Zaterdag en zondag 2, 7 en. 3.15 uur (al.). HARMONIE: Het schot ln de rug. Zaterdag 3.30. 7 en 9.15 uur. zon dag 2, 4.30. 7 en 9.15 uur (14 Ir).: LUMIÈRE: From here to eternity. Zaterdag en zondag 2, 420, 7 en 9.30 uur (18 Jr). LUTUSCA: De dag der vergelding. Zaterdag en zondag 2, 4.30. 7 en 920 uur (18 Jr). METRO: AUe schijnwerpers aan. Zaterdag 320. 7 en 9.15. uur, zon dag 2. 4.30, 7 en 9.15 uur (14 Jr). PRINSES: AUe schijnwerpers aan. Zaterdag en zondag 4.30. 7 en 920 uur (14 Jr). Zondag 2 uur: Kinder matinee. REK: Het pantermelsje. Zaterdag en zondag 2. 4.30. 7 en 9.15 uur (14 Jr). THALIA: De vrouw die tweemaal leefde. Zaterdag en zondag 2, 420, 7 en 920 uur (18 Jr). 't VENSTER: Forte des lilas. Zaterdag 2. 7 en 9.15 uur, zondag 120. 4.15, 7 cn D.15 uur (14 Jr). VICTORIA: Ketenen van de haat. Zaterdag en zondag 7 en 920 uur (IS Jr). Zondagmiddag 2 en 420 uur: Abbot en CosteUo en de rock •n rou (ad.).

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1